Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2009., 14:16   #181
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ljubav je poklanjanje nečega što ti je drago, a da ne tražiš da ti se istim vrati. Dati bez računice.
Da. Ali ljubav možemo shvatiti i kao usisavanje cjelokupnog prostora oko sebe. Poklanjajući zarobljavaš. Tada ti nikakva računica nije potrebna?
Izmiriti se s Bogom možeš i na jedan i na drugi način. Rezultat je jednak.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 16:45   #182
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ljubav je poklanjanje nečega što ti je drago, a da ne tražiš da ti se istim vrati. Dati bez računice.
Zašto ljubav ne znači dijeliti...???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 23:58   #183
Quote:
servantes kaže:
Poklanjajući zarobljavaš.
zbog čega ovakva definicija posljedice poklanjanja, pogotovo ako šejdi kaže
Quote:
a da ne tražiš da ti se istim vrati. Dati bez računice.
Čovjek već uzeo u obzir "bez računice" a ti odmah u narednom odgovoru kažeš "ipak sa računicom". Ama ne, čovječe, BEZ računice.
A ljubav kao dijeljenje može biti ako je obostrana, zašto ne. A vjerovatno se na "ljubav" i misli ako jeste obostrana.
__________________
My name's spelled, "Raymond Luxury Yacht," but it's pronounced, "Throat Warbler Mangrove"
dino.mustafic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 10:16   #184
Quote:
dino.mustafic kaže: Pogledaj post
zbog čega ovakva definicija posljedice poklanjanja,
Ljubav ima i svoju tamnu stranu. Kad poklanjaš nekome nešto tada toga istoga, i obvezuješ. Upravo zato ljubav mora biti obostrana, a ne jednostrana.
Ljubav u jednom smjeru je bolest.
U religijskom smislu "koliko ti voliš Boga, toliko i Bog mora voiti tebe". U praktičnom smislu "Ljubav možeš doživjeti samo ako si i istovremeno ljubljen".
Quote:
Čovjek već uzeo u obzir "bez računice" a ti odmah u narednom odgovoru kažeš "ipak sa računicom". Ama ne, čovječe, BEZ računice.
Čim imaš dvosmjernost, tada imaš i računicu. U fizikalnom smislu ne možeš od dipola stvoriti monopol bez posljedica. Netko od to dvoje mora izgubiti sebe. E tu je računica, bez obzira da li se ona dragovoljno prihvaća ili ne.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 12:39   #185
Mi ljubav dajemo bezuslovno, bez ikakvog računanja (bez obzira postoji li računica), a u religijskom smislu religije Islama, Bog ionako kaže "ko Mi se približi za pedalj, Ja se njrmu približim za deset", što je mnogo više od "koliko ti Njega, toliko i On tebe". Ljubav nema tamnu stranu, niti mržnja ima svijetlu stranu, ali možda ja dobro ne razumijem značenje "ljubav ima tamnu stranu", no obzirom da govorimo o ljubavi prema Bogu, mi Njega nikako ne obavezujemo, On je Uzvišen i Neovisan, ali On nas zadužuje, a mi Njemu dajemo "zavjet". Također, ljubav u jednom smjeru može izgledati kao bolest, ali nisam siguran mislimo li na isto. Što se mene tiče, ako patimo i smetamo onome ko nas ne voli a mi toga volimo - tada je bolest i štetna je. No, ako je - naprimjer - naša majka mrtva, da li je mi više ne volimo, i da li ona u tom slučaju voli nas? Ne želim reći ovim primjerom da je Bog "mrtav", nego da Ga ne vidimo. Rekao si "Netko od to dvoje mora izgubiti sebe.i sa tim se slažem, a mi, Božija stvorenja, u toj ljubavi gubimo sebe, bez ikakve dileme, što se više predamo Bogu, tim bolje. A u ovom kontekstu gdje Bog uzvraća deset puta više nego što Mi dajemo, to je zato što On hoće i što je to Njegovo pravilo, a ne zato što je to praivlo koje se na Njega odnosi. I u religijskom i u praktičnom smislu ljubavi, ti nisi u krivu sa onim što kažeš, (osim odnosa 10:1 davanja ljubavi) jer Bog kaže "Mi upućujemo na Pravi put" i "Mi ćemo zapečatiti njihova srca". Ako je to ta računica, a eto nek jeste, da se mi gubimo u davanju ljubavi, mi i tu računicu darujemo i nama ona ne treba. Ta računica nema svoju vrijednost za nas koji se u potpunosti dajemo Bogu, dakle ona je=0 za nas, kao i sve osim Boga za nas je=0, a samo On=1.
__________________
My name's spelled, "Raymond Luxury Yacht," but it's pronounced, "Throat Warbler Mangrove"
dino.mustafic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 14:15   #186
Quote:
dino.mustafic kaže: Pogledaj post
, ali možda ja dobro ne razumijem značenje "ljubav ima tamnu stranu", no obzirom da govorimo o ljubavi prema Bogu, mi Njega nikako ne obavezujemo, On je Uzvišen i Neovisan, ali On nas zadužuje, a mi Njemu dajemo "zavjet". .
Ne. Mi ovdje ne govorimo o ljubavi prema Bogu, već o odnosu Boga i ljubavi. Znači ja Boga ne moram uopće ljubiti.
Tamna strana ljubavi se ogleda u činjenici što ljubav nisi u mogućnosti raščlanjivati. Ljubav je kao i Bog, punina, koju nisi u mogućnosti razložiti na neke sastavne djelove ili joj pripisati neko vrednovanje u stilu "mala ljubav", "malo veća ljubav"......itd. Znači ili joj se predaješ potpuno ili ona za tebe ne postoji. Tama se vidi u samom činu "predavanja". Ako se sav pretvoriš u ljubav, a gdje si onda ti? Poklanjajući zarobljavaš.
Ako je ljubav istoznačnica sa Bogom, tada i manifestacije ljubavi su manifestacije Boga. Ako kažemo da je ljubav slijepa, da li je i Bog slijep?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:21.