Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2012., 12:20   #81
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...-mjesecno.html

"Prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić na najavio je velika poskupljena plina i struje. Prema procjenama Zavoda za statistiku jedna prosječna obitelj plin će plaćati 33 kune više mjesečno, a struju čak 40,24 kune"

Koji debilizam.

Kome je to rata plina 165 kuna, da bi 20% plaćao 33 kune više?

Lopovi.
Šta prosječna obitelj plaća struju samo 200 kn? Je li i to neka šala?
Arsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:25   #82
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Kolega supatniče!
I ja se spremam ubaciti peć na drva, lož je otišao u nebo.
Dečki,nemojte se ljutiti,ali zakaj spavate zadnje 3-4 godine?

Promijena peći,ako bi vam staru uzeli pod račun (ovisi o starosti iste) vam može biti manja od 4k kn...

Sada,moja kuća troši 25l lože za 0-24 rada...litra je 7,30

A drva kupim za 3k kn...

Sezona grijanja traje barem 4 mjeseca po 16h dnevno recimo...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:26   #83
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Da,jer će ti to dati značajnu uštedu...

Evo,jakupio 10 kubika hrastovih drva (gore da je milina) za 3k kn...od toga dobiješ jedno 16-17 metara drva...

Sada,centralno se možda može prilagoditi tvojem sustavu,ovisi kako je izvedeno...

Također,od centralnog možeš imati i toplu vodu,jausred ljeta zakurim peć na 50-60C i grijem vodu u bojleru tako...i štedim i struju...

Nadalje,djelove plinske indtalacije možeš dati pod račun,barem neke tvrtke u Karlovcu tako posluju,pa vjerujem da bi našao nekog ai u svome gradu...
Da?

Pa kako, pobogu.

Meni plin grije i vodu, dakle, to nema veze sa strujom.

Ako uračunam investiciju od 35000 kuna (utrošeno na plin+rekonstrukcija na drva) i činjenicu da godišnje štedim nekih 30%, treba mi nekih 15 godina da sam na nuli, ne računajući potrebne eventualne investicije.

Besmisleno.

Zadnje uređivanje Smotani2 : 27.04.2012. at 13:36.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:26   #84
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Ovu drzavu jedino moze pokrenit ekonomija/gospodarstvo,a to se s ovim potezom nikako ne cini kad se za 100 kn smanjiva kupovna moc. Treba li ti bas sve crtat?
A gospodarstvu se smanjuje cijena energenata i ide se konačno prema tome da oni koji proizvode imaju manje cijene energenata od kućanstva...

Kao što je svagdje u razvijenim zemljama...

A ne da se gospodarstvo dere nenormalno,da bi kućanstva imali socijalnu cijenu...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:28   #85
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Da?

Pa kako, pobogu.

Meni plin grije i vodu, dakle, to nema veze sa strujom.

Ako uračunam investiciju od 35000 kuna (utrošeno na plin+rekonstrukcija na drva) i činjenicu da godišnje štedim nekih 30%, treba mi nekih 15 godina da sam na nuli, ne računajući potrebne eventualne investicije.

Besmisleno.
Nije besmisleno jer štediš...

I ne možeš prošlu investiciju računati u kalkulaciju nove uštede...

Nego gledaš po novojkalkulaciji odnos uštede na staru...

Imaš korisnost eta1 i eta2...

I uspoređuj...samo,uračunaj da cijena plina ide i dalje gore...još ako imaš svoju šumu,baja si...

Kako ti je izveden plin po kuću,tj. sistem grijanja?
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:28   #86
Quote:
Mishko Pishko kaže: Pogledaj post
smiješ luk,paradajz i blitvu..mislim da za pčele nema odredbe..

al nedavno su uništili urbane vrtove koji su postojali još od sredine 80tih pored Mamutice...http://www.vecernji.hr/zagreb/ruse-s...-clanak-394173

Da, to i imam. I salatu, i zelje, i ciklu, i jagode, i kupine, i jabuke, i trešnje, i kruške, i šljive...

No, moja je sreća da imam dosta veliku parcelu i volje i znanja da se time bavim.

Salatu nismo kupili 6 godina, a jedemo je svaki dan.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:31   #87
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
A gospodarstvu se smanjuje cijena energenata i ide se konačno prema tome da oni koji proizvode imaju manje cijene energenata od kućanstva...

Kao što je svagdje u razvijenim zemljama...

A ne da se gospodarstvo dere nenormalno,da bi kućanstva imali socijalnu cijenu...
Pa opet to nece polucit rezultat kad ce i taj proizvod bit nesto jeftiniji,a opet NEDOSTIZAN gradjanima zbog sve vecih zivotnih troskova.
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:31   #88
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Nije besmisleno jer štediš...

I ne možeš prošlu investiciju računati u kalkulaciju nove uštede...

Nego gledaš po novojkalkulaciji odnos uštede na staru...

Imaš korisnost eta1 i eta2...

I uspoređuj...samo,uračunaj da cijena plina ide i dalje gore...još ako imaš svoju šumu,baja si...

Kako ti je izveden plin po kuću,tj. sistem grijanja?
Kako ne mogu?

Pa te novce sam bacio; utrošio na plinsku instalaciju koja mi je u datim okolnostima beskorisna.
Gledati treba novu kalkulaciju + troškovi i amortizacija u odnosu na staru.

Sistem grijanja je bojler+radijatori
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:31   #89
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Da, to i imam. I salatu, i zelje, i ciklu, i jagode, i kupine, i jabuke, i trešnje, i kruške, i šljive...

No, moja je sreća da imam dosta veliku parcelu i volje i znanja da se time bavim.

Salatu nismo kupili 6 godina, a jedemo je svaki dan.
a zamislik kako je ljudima u zagrebačkim limenkama koji SVE kupuju i imaju eventualno bosiljak iz supermarketa na prozoru
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:32   #90
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Dečki,nemojte se ljutiti,ali zakaj spavate zadnje 3-4 godine?

Promijena peći,ako bi vam staru uzeli pod račun (ovisi o starosti iste) vam može biti manja od 4k kn...

Sada,moja kuća troši 25l lože za 0-24 rada...litra je 7,30

A drva kupim za 3k kn...

Sezona grijanja traje barem 4 mjeseca po 16h dnevno recimo...
Moras racunati da je i drvo malo prejeftino. Prije 10 godina je metar bio 230 kuna , sad je cijena niza a trebala bi biti najmanje 300 s inflacijom.

A jeftino je jer se sijece po drzavnim sumama kak ko hoce.....
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:32   #91
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Dečki,nemojte se ljutiti,ali zakaj spavate zadnje 3-4 godine?
Inercija, što drugo.
Do ove godine mi je bilo prihvatljivo plaćati tu komociju, sada više nije.
Ostaviti ću ja svejedno peć na ložu, mogla bi ta cijena još koju godinu plesati gore-dole i nalaziti se povremeno u prihvatljivim okvirima.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:33   #92
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Pa opet to nece polucit rezultat kad ce i taj proizvod bit nesto jeftiniji,a opet NEDOSTIZAN gradjanima zbog sve vecih zivotnih troskova.
Da,ali osim jeftinijeg proizvoda otvara s ei povećana mogućnost ulaganja,a samim time i otvaranja novih radnih mjesta...

Jel vama jasno da je vrijeme jeftinih energenata prošlo,nismo u socijalizmu,ne može se više živjeti van tržišnih postulata...

Kao i na tome da gospodarstvo plaća više od kućanstva,samo da bi s eodržao socijalni mir...

Samo pogledaj koliko poduzeća se zahvalilo i otišlo u okolne zemlje jer tamo gospodarstvo ima manje cijene energenata...ili o tome razmišljaju...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:35   #93
Quote:
Mishko Pishko kaže: Pogledaj post
a zamislik kako je ljudima u zagrebačkim limenkama koji SVE kupuju i imaju eventualno bosiljak iz supermarketa na prozoru
Da; ali zato su ti ljudi gospoda koji po ljetu odu na kupanje i sladoled a ja gledam u nebo (da ne bi došlo nevrijeme) i u isto vrijeme nosim kante vode zalijevajući vrt...
U proljeće mi je svako popodne provedeno na vrtu, dok drugi šeću...

Sve ima svojih dobrih i loših strana.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:36   #94
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Moras racunati da je i drvo malo prejeftino. Prije 10 godina je metar bio 230 kuna , sad je cijena niza a trebala bi biti najmanje 300 s inflacijom.

A jeftino je jer se sijece po drzavnim sumama kak ko hoce.....
Metar nacjepanih je sada po 330 u Karlovcu...metrica (koju treba rezati) je 280kn

Ali ja kupim drva s željeznice,u kladama,koje mi dovezu i onda si ih režem polako kada imam vremena,ili organiziram radnu akciju s roštiljem...

I nebi vjerovao,od 8 ujutro do 8 navečer nas 5-6 "smlati" tu hrpu klada...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:36   #95
Dobro si napisao ARSENE. Cijena struje skače za petinu a oni su brzo izračunali da se radi o poskupljenju od 40 kuna po kučanstvu mjesečno. To su smrdljivi lažovi jer prosječno kučanstvo sigurno troši više od 200 kuna mjesečno.

Još je bilo uvdje luđačkih upisa koji kažu da treba koristiti štedne žarulje, uključivati potrošače noću i da će ljudi tako ostvariti uštedu. Opet se radi o lažovima i bespotrebnim ulizicama vlasti. Postavio bi pitanje: što je sa onima koji su i do sada tako radili? Bit će da su predlagači takvih radnji toliko tusti da ne shvaćaju gdje je hrvatski čovjek i da je već blizu izlaska na ulice kako bi gulikožama rekao: dosta!

Ova cijela situacija nam govori slijedeće: država (nije naša od običnih ljudi nego je njihova - od feudalaca) je bitnija od nas (nazivaju nas građanima a ustvari smo kmetovi).

Moram ukazati na još jednu laž koja nam se plasira. Govori se kako je ovo potrebno kako bi nam bilo bolje u budućnosti pošto će ovime privreda oživjeti. I to je laž jer ako ljudi sav novac potroše ne račune, neće im ništa ostati za kupovinu robe koju bi privreda eventualno proizvela. Zar mislite da će svim ovim poskupljenjima ljudima ostati novaca za kupovinu odjeće, namještaja, građevinskog materijala i opreme, odlazaka na izlete, razna osiguranja itd?

Mislim da će ovaj oblik vladanja državom brzo dovesti do siromaštva i jada ljudi a neka vlast samo nastavi sa poskupljenjima i porezima.
SINDBAD POMORAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:36   #96
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Moras racunati da je i drvo malo prejeftino. Prije 10 godina je metar bio 230 kuna , sad je cijena niza a trebala bi biti najmanje 300 s inflacijom.

A jeftino je jer se sijece po drzavnim sumama kak ko hoce.....
Da vidiš kako će biti jeftino dok eu i u tom segmentu uvede reda...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:38   #97
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Kako ne mogu?

Pa te novce sam bacio; utrošio na plinsku instalaciju koja mi je u datim okolnostima beskorisna.
Gledati treba novu kalkulaciju + troškovi i amortizacija u odnosu na staru.

Sistem grijanja je bojler+radijatori
Ali sve osim bojlera ti ostaje isto, samo paralelno spajas novi izvor topline.

Isto tako imaju od cure baka i djed, pumpa cak cirkulira kroz oba izmjenjivaca, samo zatvori klapnom odvod u dimnjak.

Ali da, ti sad trebas napraviti novi izracun. Na jednoj strani cijena plina, na drugoj strani cijena nove peci i cijena drva. To je ono sto usporedjujes i gdje mozes napraviti razliku.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:39   #98
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Kako ne mogu?

Pa te novce sam bacio; utrošio na plinsku instalaciju koja mi je u datim okolnostima beskorisna.
Gledati treba novu kalkulaciju + troškovi i amortizacija u odnosu na staru.

Sistem grijanja je bojler+radijatori
Krivo razmišljaš,ti bi odjednom htio novim sustavom skroz amortizirati troškove staroga...tako to ne ide...kao da moraš kupiti novi auto jer je stari krš iako su u porpavak uložio podosta novca,pa gledaš kako ćeš kupovinom novca "poništiti" sva ulaganja u stari auto i biti na nuli...

To je nemoguće...lijepo ti lje i lukarak rekao...gledaš koliko će ti novi način grijanja (nova peć i jeftiniji energent) mjesečno ili godišnje donijeti uštede na odnosu na stari sustav...

Eta1 i eta2,dva odvojena sustavu u promatranju...kao i njihova korisnost...

Ona ti se sam treba prikopčati na postojeći sustav...peć je oko 6k kn,ovisno o kvadaraturi prostora,dakle,snazi iste koju trebaš...

Na taj sistem ti isto može ići bojler za grijanje tople vode,pa i tu štediš...

S time da će ti rada plina sada biti debelo preko 700kn...a ti sada računaj koliko bi mjesečno drvi potrošio...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:39   #99
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Da,ali osim jeftinijeg proizvoda otvara s ei povećana mogućnost ulaganja,a samim time i otvaranja novih radnih mjesta...

Jel vama jasno da je vrijeme jeftinih energenata prošlo,nismo u socijalizmu,ne može se više živjeti van tržišnih postulata...

Kao i na tome da gospodarstvo plaća više od kućanstva,samo da bi s eodržao socijalni mir...

Samo pogledaj koliko poduzeća se zahvalilo i otišlo u okolne zemlje jer tamo gospodarstvo ima manje cijene energenata...ili o tome razmišljaju...
Ma kakva nova radna mjesta kad se proizvod nece prodavat!?
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:42   #100
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Ma kakva nova radna mjesta kad se proizvod nece prodavat!?
Jesi čuo za onu stvarčicu koja se zove izvoz? To je ono što nam fali jer imamo preveliki uvoz.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:16.