Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2016., 15:56   #5081
Quote:
leptirica88 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Dobih nalaz za kortizol (kortizol nakon 1mg deksa), ali mi ne piše koji je referentni interval, a doktorici idem tek nakon šta mi dođu ostali nalazi. Nalaz mi je 16 nmol/L. Zanima me da li je nalaz dobar ili? Hvala.
Da, uredan je nalaz ako je vrijednost kortizola manja od 50 nmol/l.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 15:58   #5082
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Da, uredan je nalaz ako je vrijednost kortizola manja od 50 nmol/l.
OK, hvala Vam na odgovoru.
__________________
“You can’t make the same mistake twice. The second time you make it, it’s no longer a mistake – it’s a choice.” ... Dust in the Wind
leptirica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 23:24   #5083
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Krvna slika kod prehlade uopće ne mora biti poremećena, a ako jest, unutar nekoliko dana trebala bi se normalizirati. Svakako unutar tjedan dana, a maksimalno unutar dva tjedna.
hvala
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 13:16   #5084
Sumnja na rak debelog crijeva

Dragi forumaši,

moj otac je bio na sistematskom pregledu, tj. išao se je preventivno pregledati. Ima 66 godina. Nema zasad nikakvih simptoma, niti ga nešto boli ili ima problema niti sa trbuhom niti sa apetitom niti sa ičim. Sve ok.

Nalazi su slijedeći:

Eritrociti - 5,75 (ref od 4,34-5,72)
Hemoglobin - 168 (ref od 138 do 175)
Hematokrit - 0,505 (ref 0,415 - 0,530)
MCV - 87,8 (ref 83,0-97,2)
MCH - 29,2 (ref 27,4 - 33,9)
MCHC - 333 (ref 320-345)
Leukociti - 10,6 (ref 3,4-9,7)
Neutrofilni seg. - 65.0 (ref 44-72)
Eozinofilni - 4,1 (ref 0-7)
Bazofilni - 0,9 (0-1)
Limfociti - 22,4 (20-46)
Monociti - 7,6 (2-12)
Trombociti - 253 (ref 158-424)
Glukoza - 5,30 (ref 4,40-6,40)
Urea - 8,4 (ref 2,8 -8,3)
Kreatinin - 109 (ref 64-104)
Amilaza - 266 (ref 0-400)
AST - 24 (ref 11-38)
ALT - 22 (ref 12-48)
Kolesterol 6,6 (ref < 5,00)
Trigliceridi 1,4 (ref <1,7)
PSA - 1,69 (ref 0-4)

Mokraća sve ok.

Nakon toga išao snimati pluća.
PA i profilna sumacijska snimka torakalnih organa. Uredna prozirnost plućnog parenhima obostrano. Slobodni f.c. sinusi. Ne nalazim akutnih infiltrata niti pleuralnog izljeva. Sjena srca uredna.

Nakon toga odnio je stolicu od tri dana na okultno krvarenje.
1. dan - reakcija na krv - u tragu
2. dan - reakcija na krv - pozitivna
3. dan - reakcija na krv - pozitivna

Nakon toga odlazi na UZV abdomena
Jetra je uredne veličine oblika i kontura homogena. Žučnjak je bez pataloškog sadržaja. Gušterača je uredne veličine homogena. Oba bubrega su uredne veličine i oblika, valovitih su kontura bez znakova za ektaziju ili litajzu. Slezena je uredne veličine i oblika.

Nakon toga ja mu preporučam da od doktorice traži još neke nalaze pa evo ovih što sam ja tražio da ju pita da napravi.
Željezo: 8,6 (ref 11-32)
UIBC - 51 (ref 25-54)
TIBC - 59 (ref 49-72)
CRP - 1,6 (ref <5,0)
CEA - 0,6 (ref do 5.0)
CA 19-9 - 8,6 (ref < 27)

Da li bi se tu moglo raditi o karcinomu debelog crijeva? Može li netko protumačiti nalaze ili ništa nitko ne može reći dok ne obavi gastroskopiju i kolonoskopiju?
vedranzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 19:29   #5085
Quote:
vedranzg kaže: Pogledaj post
Dragi forumaši,

moj otac je bio na sistematskom pregledu, tj. išao se je preventivno pregledati. Ima 66 godina. Nema zasad nikakvih simptoma, niti ga nešto boli ili ima problema niti sa trbuhom niti sa apetitom niti sa ičim. Sve ok.

Nalazi su slijedeći:

Eritrociti - 5,75 (ref od 4,34-5,72)
Hemoglobin - 168 (ref od 138 do 175)
Hematokrit - 0,505 (ref 0,415 - 0,530)
MCV - 87,8 (ref 83,0-97,2)
MCH - 29,2 (ref 27,4 - 33,9)
MCHC - 333 (ref 320-345)
Leukociti - 10,6 (ref 3,4-9,7)
Neutrofilni seg. - 65.0 (ref 44-72)
Eozinofilni - 4,1 (ref 0-7)
Bazofilni - 0,9 (0-1)
Limfociti - 22,4 (20-46)
Monociti - 7,6 (2-12)
Trombociti - 253 (ref 158-424)
Glukoza - 5,30 (ref 4,40-6,40)
Urea - 8,4 (ref 2,8 -8,3)
Kreatinin - 109 (ref 64-104)
Amilaza - 266 (ref 0-400)
AST - 24 (ref 11-38)
ALT - 22 (ref 12-48)
Kolesterol 6,6 (ref < 5,00)
Trigliceridi 1,4 (ref <1,7)
PSA - 1,69 (ref 0-4)

Mokraća sve ok.

Nakon toga išao snimati pluća.
PA i profilna sumacijska snimka torakalnih organa. Uredna prozirnost plućnog parenhima obostrano. Slobodni f.c. sinusi. Ne nalazim akutnih infiltrata niti pleuralnog izljeva. Sjena srca uredna.

Nakon toga odnio je stolicu od tri dana na okultno krvarenje.
1. dan - reakcija na krv - u tragu
2. dan - reakcija na krv - pozitivna
3. dan - reakcija na krv - pozitivna

Nakon toga odlazi na UZV abdomena
Jetra je uredne veličine oblika i kontura homogena. Žučnjak je bez pataloškog sadržaja. Gušterača je uredne veličine homogena. Oba bubrega su uredne veličine i oblika, valovitih su kontura bez znakova za ektaziju ili litajzu. Slezena je uredne veličine i oblika.

Nakon toga ja mu preporučam da od doktorice traži još neke nalaze pa evo ovih što sam ja tražio da ju pita da napravi.
Željezo: 8,6 (ref 11-32)
UIBC - 51 (ref 25-54)
TIBC - 59 (ref 49-72)
CRP - 1,6 (ref <5,0)
CEA - 0,6 (ref do 5.0)
CA 19-9 - 8,6 (ref < 27)

Da li bi se tu moglo raditi o karcinomu debelog crijeva? Može li netko protumačiti nalaze ili ništa nitko ne može reći dok ne obavi gastroskopiju i kolonoskopiju?
Moguće je da je krv od hemeroida, ali svakako bi trebalo napraviti totalnu kolonoskpiju da se 100% isključi Ca , ali i polipi
Dalje trebao bi napraviti feritin, 24h proteinuriju i klirens kreatinina
Dali ima problema s RR/krvnim tlakom ?
Kakav je kompletan nalaz lipidograma (LDL,HDL)?
ovisno o tim nalazima ev može u th statin npr. Sortis 10mg ili Rosix 5-10mg
Dali uzima kakve lijekove (ASK,NSAR)?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 16:21   #5086
Hrvoje dr. hvala vam na odgovoru. Da, otac ima problema sa tlakom. Mislim pije lijekove za tlak. Uvijek si mjeri tlak kod kuće ujutro i uvijek je u redu.
Što se tiče nalaza lipidograma doktorica mu to uopće nije dala da vadi. Sve što je izvadio sam napisao.

Evo lijekova koje troši svakodnevno:
- Rivotril 0,5 mg (3 puta na dan po dvije tablete) - za tremor ruku
- Iruzid 1 tabletu ujutro (10+12,5 mg)
- Propranolol sandoz 40 mg (pola tablete ujutro, pola u podne)

Pokazao sam mu što ste odgovorili pa sam rekao neka traži doktoricu da to ide napraviti. A u međuvremenu čeka poziv za gastroskopiju i kolonoskopiju.

Još jednom puno hvala za odgovor.
vedranzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 22:36   #5087
Lijepo molim ako možete malo bolje objasniti nalaz EMNG i na što bi upućivao.
ZAKLJUČAK: U m.abductor digiti quinitim i m. extensor digitorum brevis lijevo unaci blage kronične nauralne lezije. neurografski nalaz uredan.
Test repetitivne stimulacije: pri stimulaciji n. medianusa desno i registraciji nad m. abductor pollicis brevis desno ne nalazi ni porast niti pad amplitude CMAP(na 3Hz niti na 11Hz).
EMNG nalaz upućuje na blagu kroničnu radikularnu leziju C8/TH1 LIJEVO I L5 lijevo.
Poznate su mi protuzije diska na L5 S1,TH12L1 te degenerativne promjene na C5-C6 i C6-C7. Sumnja se na Miasteniju gravis ali mene brinu svakodnevni bolovi u ramenima, laktovim, cijelom toraksu, koljenima.... Trnci u rukama i nogama, a najbolje od svega su raznorazni sjevajući bolovi po tijelu... Ima toga još puno ali da Vas ne zamaram. Još jednom Vam se zahvaljujem na svim odgovorima koje ste mi dali u prijašnjim upitima.
boba jagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 15:27   #5088
Povišeni CRP (C rekreativni protein)

Prije mjesec dana sam imala jake bolove u leđima i završila sam na hitnoj. Isto mi se je desilo I prije tri mjeseca ali su me poslali kuci s dijagnozom skolioze. Ovaj puta su otkrili mali kamenčić u bubregu. Krvni nalaz mi je imao povišeni CRP. Popila sam kuru antibiotika i ponovila krvni nalaz a CRP je i dalje povišeni (24). Jučer sam treći puta poslana u laboratorij (još sam u međuvremenu radila mikrobiološki nalaz urina i sve je ok) a CRP je još uvijek 24. Može li mi netko reći što bi to moglo biti i što da napravim? Hvala.

Poslano sa mog SM-T800 koristeći Tapatalk
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 12:30   #5089
Da li je netko išao na medicinske pretrage firme Oxyness iz Osijeka čuli smo da je to prevara. Roditelji dobili poziv i onda čuli da oni izmišljaju nalaze tj. da ništa niti ne provjeravaju...da li zna netko ?
SkyWalker0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 14:56   #5090
hello,

moze samo jedna pomoc u vezi citanja nalaza?

sto kod testa na bakterije znaci "je izolirana" a sto "nije izolirana"

sto znaci S u stupcu bakterije koja JE izolirana i kod one kod koje nema posebne napomene u vezi izoliranosti.

zasto se odredjene stvari pisu u napomenu boldanim slovima uz mnostvo usklicnika da nesto NIJE izolirano ?
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 01:22   #5091
Izolirana ili nadjena - pozitivan nalaz
Nije izolirana - negativan nalaz

S - summamed??
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 01:42   #5092
obicno kod mene u labosimaS znaci bakterija osjetljiva na antibiotik (antibiotic sensitivity/antibiotic susceptibility)


Quote:
0merta kaže: Pogledaj post
Izolirana ili nadjena - pozitivan nalaz
Nije izolirana - negativan nalaz

S - summamed??
PharmM is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 11:38   #5093
S znaci da je bakterija senzibilna na neki antibiotik (znaci da antibiotik djeluje, tj. ubija bakteriju). R znaci da nije

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 15:53   #5094
Nastavak nalaza...

Evo mene da se javim pa da kažem kako je prošla gastroskopija i kolonoskopija kod oca.

Evo nalaz gastroskopije
Sluznica jednjaka urednog izgleda. Područje fundusa također. Sluznica korpusa te antruma iregularna i difuzno hiperemična. Uzme se materijal za PHD i za H.pylori. Pilorus pravilan, prohodan. Bulbus pravilan, urednog izgleda sluznice. Nalaz kroz 10 dana

Evo i nalaza kolonoskopije
Totalna kolonoskopija sa terminalnom ileooskopijom. Pogleda se u cijelosti kolon i terminalni ileum. U potpunosti uredan nalaz sluznice.

I šta sad, zašto je stolica na krvarenje bila pozitivna i zašto je željezo nisko Kuda sada dalje istraživati?
vedranzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 23:19   #5095
MOLIM HITNO (ako netko zna)

Kako mi se crveni oko, doktorica mi je uzela bris oka i piše u nalazu

Uzorak, pretraga: BRIS očne spojnice - bakteriološka
bris desnog oka
NALAZ mikrobiološke pretrage: GRAM + KOKI

Šta sad to znači? Ja nisam vidio nalaze, nego sam pristupio putem e-građana i to vidim sad na nalazu od 5.09., a imam smetnje i oko mi se crveni... Na lijevom oku piše nalaz sterilan. Jel to ipak nešto ima ili to nije ništa što piše?

Može li netko pomoći?
alex29sb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 21:00   #5096
to gram+ znaci da su nadjene gram pozitivne bakterije (streptokok?). nek doktori potvrde..

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 22:39   #5097
Vidim da je puno pitanje postavljeno na ovoj temi, a malo je odgovora. Iako je zaostatak velik, ja ću odgovoriti na neodgovorena pitanja sada iako pretpostavljam da su pitači već došli do odgovora.
Quote:
boba jagoda kaže: Pogledaj post
Lijepo molim ako možete malo bolje objasniti nalaz EMNG i na što bi upućivao.
Nalaz upućuje na pritisak na neke od živaca, što može samo dijelom objasniti simptome poput boli i trnaca koje navodite, ali ne u onom intenzitetu koji opisujete. Potrebna je daljnja obrada u svrhu razjašnjenja tegoba, naročito u kontekstu o kojem je cijenjeni kolega već govorio - Vaša dob se ne uklapa u tako izražene degenerativne promjene kao da ste starica, a niste.
Quote:
zrixy kaže: Pogledaj post
Jučer sam treći puta poslana u laboratorij (još sam u međuvremenu radila mikrobiološki nalaz urina i sve je ok) a CRP je još uvijek 24. Može li mi netko reći što bi to moglo biti i što da napravim?
Ovisi koliki je bio početni CRP. Ako je bio visok, tada ipak treba neko vrijeme da padne skroz u normalu. Ne vidim svrhe da se CRP ponavlja u kratkom vremenskom razmaku jer je potrebno nekoliko dana da dođe do značajnije promjene. Ako se CRP i dalje ne bi spustio u granice normale, bila bi potrebna daljnja obrada u smislu isključenja mogućeg tinjajućeg skrivenog žarišta infekcije.
Quote:
vedranzg kaže: Pogledaj post
I šta sad, zašto je stolica na krvarenje bila pozitivna i zašto je željezo nisko Kuda sada dalje istraživati?
S obzirom da su i vrijednosti željeza niske a test na krvarenje u stolici pozitivan, a kolonskopija i ezofagogastroduodenoskopija nisu utvrdile izvor krvarenja, potrebno je konzultirati gastroenterologa da se razmotre druge pretrage kojima bi se pretražio ostatak probavnog sustava (ponajprije tanko crijevo) u otkrivanju mogućeg izvora krvarenja.

Quote:
alex29sb kaže: Pogledaj post
Kako mi se crveni oko, doktorica mi je uzela bris oka i piše u nalazu

Uzorak, pretraga: BRIS očne spojnice - bakteriološka
bris desnog oka
NALAZ mikrobiološke pretrage: GRAM + KOKI

Šta sad to znači?
Znači da su pronađene bakterije, a najvjerojatnije će biti dokazana jedna od sljedećih: zlatni stafilokok, pneumokok ili streptokok jer sve te tri su česti uzročnici konjunktivitisa i spadaju u gram-pozitivne kuglaste bakterije (koke).
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 16:12   #5098
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Ovisi koliki je bio početni CRP. Ako je bio visok, tada ipak treba neko vrijeme da padne skroz u normalu. Ne vidim svrhe da se CRP ponavlja u kratkom vremenskom razmaku jer je potrebno nekoliko dana da dođe do značajnije promjene. Ako se CRP i dalje ne bi spustio u granice normale, bila bi potrebna daljnja obrada u smislu isključenja mogućeg tinjajućeg skrivenog žarišta infekcije.
CRP se cijelo vrijeme kod mene kreće oko 25. I prije i nakon antibiotika on je isti. I tako već 2 mjeseca.


Poslano sa mog SM-T800 koristeći Tapatalk
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 21:21   #5099
Poštovani El Gato Felix,

molila bih Vas da mi kazete bih li se trebala brinuti. Naime vec kroz godinu dana redovito radim pretrage KKS (zbog manjka zeljeza). Dosad ostale vrijednosti sto se toga tice nisu bile zabrinjavajuce. Na nalazu od ovog tjedna su mi trombociti- 153 (158-424) što me samo po sebi ne bi zabrinulo (iako su ispod najnize vrijenosti) da nisu drasticno pali od posljednjeg nalaza u kolovozu - trombociti - 200, svibanj i ozujak - 170, a u 12. (krajem) mj 2015. god su bili 207, dok su krajem studenog 2015. bili 276.

Je li normalno da su oni otisli dolje toliko, tj. konstantno su u padu?

Ostali nalazi sto bi mozda moglo koristit u nastavk, a ako treba priloziti jos sto od KKS sto je sada u granicama, rado cu dopuniti.

APTV -23 (22-28)
APTV omjer -0,9 (0,8-1,2)
fibrinogen - 3,4 (1,8-3,5)

RDW -15,7 (9 - 15)

Natrij(141, interval: 137-146) i Kalij 4,7, interval: 3,9-5,1) unutar ref. vrijenosti

Gama-glutamil-transferaza 8 (9-35)

Radia sam i kks i ostalo, to je u granicama.

Svi hormoni stitnjace i antitjela u redu, kontrolirano kroz nekoliko mjeseci, kao i uvz stitnjace. Androistendion povisen.

Zapravo samVas htjela prvenstveno zamoliti za misljenje sto se trombocita tice, ne bi me brinulo toliko sto su ispod vrijednosti koliko me brine sto su se drasticno smanjili u razdoblju od godine dana (tj. konstantno u padu gledajući nalaze)

Takoder ako imate preijdlog sto jos da napravim rado cu poslusati. LOM i kada je bila kks izrazito losa je rekla neka jedem raznoliko i nije me slala na daljnje pšretrage. Dio sam obavila sama, a dio sam dolazila traziti lom (no sve na svoju ruku molila, nije me ona poslala)

Zadnje uređivanje sinolex : 19.10.2016. at 22:21.
sinolex is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 17:14   #5100
napravila sam nalaz Utz abdomena :Jetra je uredne veličine i oblika, normoehogena, doima se inhomogena, bez vidljivih fokalnih lezija, bez dilatacije intra i ekstrahepatalnih žućnih vodova , U 3. segmentu prisutna parenhimna cista vel.9.4 mm (imam je vec 4 godine/
Žućnjak operativno odstranjen
Pankreas se zbog meteorizma prikaze u području glave i trupa.U prikazanom dijelu je pravilnih kontura, homogenog parenhima, jasno razgraničen od okoline
Slezene je uredne veličine , homogena
Oba bubrega su uredne veličine i olika . održanog parenhima, bez pk dilatacije sustava . Vidljiva kortikalna cista lijevog bubrega vel 10 mm /takodjer sam imala pruje par godina ali na desnom bubregu , vise je nema /
Abdominalna aorta je u prikazanom dijelu normokalibrirana
Ne vidi se patoloski povecanih limfnih čvorova
Ne vidi se patoloske tekucine u abdomenu
mene muči ovo inhomogeno...dal je moguce da je masnije jetra jer sam dan prije UTZ jela dosta kolača i masnoe hrane ..moj gastroenterolog nije tome pridavao vecu pažnju ali sam ga ipak pitala da mi da uputnicu za KKS i kompletnu biokemiju , dao mi je ali kad sam dosla doma vidjela sam izmedju ostalog i tri imunoglobulina koji se traze i to me prepalo, nisam ih nikad vadila i sad bi najradije da ne idem na vadjenje jer sta bi znacilo ako bi mi bili poviseni?, napominjem da sam hipohondra i jako se bojim..inače napravila sam niz pretraga u zadnje vrijeme, od MR abdomena koji je uredan, slikala pluca, napravila kolonoskopiju, UTZ radim svakih 6 mj, vadim krv takodjer i sve je uredno....pa me muče ti imunoglobulini...najradije bi ih prekrižila na uputnici
zapravo se bojim nalaza

Zadnje uređivanje vegga : 20.10.2016. at 18:36.
vegga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:52.