Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2006., 07:17   #61
http://defektologija.net/phpBB2/inde...ac78d425eb7e9f
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 19:56   #62
Quote:
palottina kaže:
Zahvaljujem svima na odgovorima.
Trazim roditelje koji imaju djecu sa tom dijagnozom da se jave radi izmjene iskustva i informacija o terapijama,napredku itd...
palottina
EVO ME! Ajde na "roditelji i djeca" pa ujuri u "Autizam" (danas otvoren by me!) ... Baš to me zanima - podjela ikustava itd itd
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 20:03   #63
Quote:
valentina kaže:
ja ne mogu vjerovati da vi o tom autizmu pricate tako olako kao da je to u najmanju ruku napad stucavice! ono sto sam ja vidjela je daleko ozbiljnije! i stvarno je jako velik problem! pogotovo sto ce netko tu osobu cijeli zivot morati uzdrzavati i brinuti se za nju!
Poanta je da možda NEĆE, ali treba JAKO JAKO S NJIM RADITI. Ovisno o dubini poremećaja - djeca s lakšim stupnjevima autizma sasvim lijepo mogu funkcionirati. Albert Einstein je bio AUTISTA. A ipak je FUNKCIONIRAO, reklo bi se.
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 20:05   #64
Quote:
Hyacinth Lilith kaže:
Slazem se. Postmortem je pokazao tkivne i razvojne razlicitosti kod autisticnih mozgova...stoga, autizam se ne moze "izlijeciti".
Jedna polovica mozga se brže razvija, istina, ali MOGUĆE JE osposobiti TU polovicu mozga, u doba dok se mozak još razvija (rano djetinjstvo) da preuzme funkcije druge polovice koja se sporije razvija. Možda se ne može IZLIJEČITI, ali se slika može JAKO JAKO POPRAVITI.
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 12:56   #65
http://www.sciam.com/article.cfm?art...000&sc=I100322

Šta mislite o ovom članku Broken Mirrors - a Theory of Autism? I načinu da se EEG-om ustanovi autizam? Naime, srela sam se sa objašnjenjem da u dječjoj bolnici (pri pretragama takve vrste) rade EEG djeci koja su npr jako nemirna prilikom tog testa - tako da ih uspavaju. Koliko vidim iz ovog članka - dijagnoza bi bila moguća jedino ako je dijete budno - da surađuje i da izvodi svojevoljnu radnju ... Dakle - čemu EEG uopće - ako dijete spava?

I dalje ... općenito o načinu dijagnosticiranja i autizma, i ostalih poremećaja... čitam knjigu "prosvjetljenja" koju spominjem već na nekoliko tema... S.Greenspan "Dijete s posebnim potrebama". Citiram: "Profesor Greenspan je trenutno vodeci u svijetu strucnjak za pomoc djeci sa simptomima pervazivnog razvojnog poremecaja i slicnog.". Dakle - nema sumnje u njegovu stručnost. Ipak - taj stručnjak u knjizi tvrdi da im (pazi cifru!!) 90% djece dolazi s krivom dijagnozom postavljenom zbog nedovoljnog promatranja. On ne tvrdi da dolaze djeca s kojom je sve u najboljem redu pa sa nekom dijagnozom nego da su dijagnoze preuopćene (naziva ih "etiketiranje") i da se sve svrstava u isti koš. Ako tako radi "svijetli" Zapad - onda se ne čudim da je moguće da se i tu to događa. Zaista, do sada sam se srela sa dvije stručne osobe (a upoznala ih jako puno) koje su priznate kao "jako dobre" - a ni jedna od njih se nije - istrčavala s krajnjom dijagnozom i "svrstavanju" brže-bolje pod "nešto". Nažalost i ja se u potpunosti slažem s njim i mislila sam i prije tako - samo sam opet bila samokritična i mislila da moja nedovoljna stručnost možda spriječava da od "stabla vidim šumu". Ali kad sam pročitala tu potvrdu mojih razmišljanja... opet ne mogu a da se ne pitam...
Molim komentare.

Zadnje uređivanje daru : 18.11.2006. at 13:54.
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 13:02   #66
Quote:
tisina kaže:
Da li ej moguce da se autizam javi u kasnijoj dobi od 20 pa na dalje da s edjete povlaci u sebe i da drukcije reaguje na sve ?
D aje vise pasivan po bilo cemu nego aktivan sto bi bilo vise normalnije?
Da li se može javiti? Ne znam - moje je mišljenje da ne. Ali ovakvi simptomi bi mogli upućivati na nešto drugo... npr. depresija?!
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 14:51   #67
Ili psihoza. Autizam je razvojni poremećaj koji nastaje u DJEČJOJ dobi. Najčešće se dijagnosticira u dobi do tri godine. To svakako nije nešto blago i nevažno . Autizam je takav poremećaj koji može bez obzira na tretman kretati na lošije i ne može se predvidjeti prognoza. Kritična je rana dječja dob i period puberteta. Svaki stručnjak koji ima iskustva sa aut. djecom , a među njima sam i ja, može postaviti sumnju na autizam ,a dijagnozu postavlja stručni tim.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 15:02   #68
Quote:
ANUŠKA kaže:
Ili psihoza. Autizam je razvojni poremećaj koji nastaje u DJEČJOJ dobi. Najčešće se dijagnosticira u dobi do tri godine. To svakako nije nešto blago i nevažno . Autizam je takav poremećaj koji može bez obzira na tretman kretati na lošije i ne može se predvidjeti prognoza. Kritična je rana dječja dob i period puberteta. Svaki stručnjak koji ima iskustva sa aut. djecom , a među njima sam i ja, može postaviti sumnju na autizam ,a dijagnozu postavlja stručni tim.
Tooo! Tebe tražiiim!
Dobro, sve to stoji, ali prvo treba razlučiti znači da je autizam neki teži oblik poremećaja. Zapravo se prečesto susrećem s izjednačavanjem pojma autizam i pervazivni poremećaj itd itd. Sve se to trpa pod autizam - "lakši" ili "teži" slučaj je razlika... Međutim ja se s tim zapravo ne slažem, nego smatram da se mora uprijeti prstom više u preciznije davanje dijagnoze... Npr ako vidite ispred sebe dijete koje emocije izražava, koje pokazuje svoje interese za okolinu, koje se uključuje u razgovor, itd itd onda to ne bih (ja - nestručna osoba) smatrala autizmom, pa čak i bi donekle i pervazivni poremećaj bio prejaka riječ za to. Dakle može se govoriti o poremećaju govora, o socijalnoj nezrelosti ako se uključuje ali ne na način na koji se to očekuje za tu dob (ili opet možda nekom drugom poremećaju koji ima takve karakteristike) ... Evo - to me zanima. Što kao stručna osoba misliš o tome? Da li se i tebi ponekad tako čini ili?
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 21:39   #69
Govoriti o autizmu nije lako ni zahvalno. Autizam je razvojni poremećaj kojem se do danas nije pronašao uzrok. Novija znanstvena gledišta o autizmu kažu da ne može netko imati "elemente" autizma. Ili ga imaš ,ili nemaš. Naravno da se on javlja u rasponu od najblažih do najtežih slučajeva. Moje mišljenje je da je jednako teško imati dijete sa lakim i težim oblikom autizma , jer se i najlakši oblici prepoznaju kao čudaštvo i takve osobe se teško uključuju u normalan život i mogu biti odbačeni od društva. Teški oblici su težak teret za obitelj, tu osobu i rehabilitatore koji ne vide rezultate svog rada.Nadam se da vaša djeca nemaju autizam , ali ako postoji sumnja, najbolje je da čim prije prođu stručnu obradu ,jer se najviše može učiniti za njih u ranoj dobi. Ako ste blizu Zagreba ,preporučujem Ilicu 80 i nešto ( ne znam točno) u prizemlju zgrade Slave Raškaj. Tamo se može napraviti obrada , savjetovanje roditelja i rehabilitacija. Osim toga , možete o svojim dilemama i strahovima popričati sa psihoterapeutom i upoznati druge roditelje. Sve je besplatno.
Puno sreće i samo hrabro.Pozdrav ! Anuška
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 21:59   #70
Quote:
ANUŠKA kaže:
Govoriti o autizmu nije lako ni zahvalno. tu se u potpunosti slažem!Novija znanstvena gledišta o autizmu kažu da ne može netko imati "elemente" autizma. Ili ga imaš ,ili nemaš. tu se već da diskutirati, jer onda ako autizam definira nekakvo isključenje iz okoline, neprisustvo, manjak emocija, empatije..... po toj definiciji bi onda jako malo djece s dijagnozom autizma - prepoznala u tim opisima Naravno da se on javlja u rasponu od najblažih do najtežih slučajeva.tu se opet mogu složiti... Moje mišljenje je da je jednako teško imati dijete sa lakim i težim oblikom autizma ne bih rekla, ipak je razlika da li se nosiš sa "čudaštvom" ili sa lupanjem glave o zid, samoozljeđivanjem... mislim da je ipak teže nositi se sa težim oblicima, jer se i najlakši oblici prepoznaju kao čudaštvo i takve osobe se teško uključuju u normalan život ali puno lakše od težih oblika... zato ih i zovu "lakši"i mogu biti odbačeni od društva.
... ali ako postoji sumnja, najbolje je da čim prije prođu stručnu obradu ,jer se najviše može učiniti za njih u ranoj dobi.100% se slažem i prošli smo već štošta, a i još ćemo...
Puno sreće i samo hrabro.Pozdrav ! Anuška Hvala Anuška!
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 12:48   #71
Ja se "stoposto slažem" da znam o čemu govorim , a za druge ne znam.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 15:56   #72
Quote:
ANUŠKA kaže:
Ja se "stoposto slažem" da znam o čemu govorim , a za druge ne znam.
Nemoj se ljutiti. Ja ne sumnjam u stručnost ljudi koji su upoznati s autizmom i ostalim poremećajima. Zaboga - pa prvo su školu završili a onda još i vidjeli puno slučajeva ispred sebe...
Mislim samo da postoje veće razlike i da je premalo naglašen - individualizam te djece. Previše poistovjećivanja. Svaki od njih je - različit, pa time trebaju imati i raznovrsnije pristupe.
Prvo mislim da u centrima za autizam se stručnjaci sreću s - "težim" oblicima. Koliko čujem - visokofunkcionalna djeca odlaze u redovne škole a ne u Centar. Dakle - već time je njihovo promatranje ograničeno na "jako teške" i "manje teške" slučajeve. Ima djece koja u nekoj dobi profunkcioniraju - normalno. To se dijete više ni ne prati jer onda ne znam... nije bila riječ o autizmu ili se poremećaj onda naknadno preimenuje u nešto drugo ( ovo pretpostavljam, jer po definiciji autizam je nešto što traje cijeli život)
Dakle na osnovu tih činjenica meni se čini (ovo je vrlo subjektivno mišljenje) da su stručnjaci skloniji "crnijim" prognozama, ili barem "tamnosivim".
Da li je to moguće? Evo ti si u tome i zanima me baš da li se recimo slučajevi prate i van ovog što sam opisala ili npr nakon što neko dijete "profunkcionira normalno" - u svrhu nekih istraživanja koja bi pokazala recimo zašto je u prvom redu to dijete uopće pokazivalo znakove autizma, a ustanovilo se jednog dana da - nije autista. Najviše me zanimaju upravo ti slučajevi "na granici autizma" (ili pervazivnog ili čega god...) - kakva su iskustva s njima? Kakvi su tu postoci?! Gdje god se srećem s člancima, knjigama... autizam objašnjavaju na način koji ja nisam upoznala. Od na primjer 10 stavki opisa ja bih za svog sina rekla - 8 ne , 2 malo, ili 8 ne, 1 da i 1 malo. Shvaćaš moju
zbunjenost? Ovo nije "friško" i prihvatila sam već odavno da ima poremećaj ali želim naći što približniju sliku da mu mogu konstruktivnije pomoći. Za sad mi je Greenspan najviše pomogao - preporukom floor timea i individualnog pristupa.
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 18:29   #73
Prije 4-5 mjeseci otprilike bila je emisija o jednoj djevojci sa autizmom koja studira. Ona govori pomoću nekog kalkulatora koji ima glas kad ona napiše rečenicu. Istina je da će oni uvijek trebati tuđu pomoć ali manje nego fizički invalidi. Nadam se da sam se dobro izrazila.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 18:41   #74
Quote:
Astrice kaže:
Prije 4-5 mjeseci otprilike bila je emisija o jednoj djevojci sa autizmom koja studira. Ona govori pomoću nekog kalkulatora koji ima glas kad ona napiše rečenicu. Istina je da će oni uvijek trebati tuđu pomoć ali manje nego fizički invalidi. Nadam se da sam se dobro izrazila.
To ovisi o stupnju invaliditeta, a i o "stupnju" autizma. Nisu svi autisti jednaki.
__________________
"Ak' nemaš što pametno za reć' bolje šuti"
vorpatril is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 19:14   #75
Quote:
vorpatril kaže:
Nisu svi autisti jednaki.
Upravo to pokušavam podvući cijelo vrijeme
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 19:25   #76
Quote:
daru kaže:
Upravo to pokušavam podvući cijelo vrijeme
Čuj, tko ima iskustva sa autizmom to zna. Tko nema, ne zna i ne mogu to zamjeriti. Odnosno, mogu ako ustraje u svom neznanju i "soljenju" pameti.
__________________
"Ak' nemaš što pametno za reć' bolje šuti"
vorpatril is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 19:42   #77
Quote:
vorpatril kaže:
Čuj, tko ima iskustva sa autizmom to zna. Tko nema, ne zna i ne mogu to zamjeriti. Odnosno, mogu ako ustraje u svom neznanju i "soljenju" pameti.
Stvarno me oduševila knjiga koju spominjem na prethodnoj strani... Preporuči prijateljici.
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 19:44   #78
Quote:
daru kaže:
Stvarno me oduševila knjiga koju spominjem na prethodnoj strani... Preporuči prijateljici.

Ima ona već tu knjigu. Ali nije znala sa onaj američki časopis što sam linkao tamo na roditeljima. Sad vidim i ti si ovdje postavila taj link.
__________________
"Ak' nemaš što pametno za reć' bolje šuti"
vorpatril is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 19:48   #79
Quote:
vorpatril kaže:

Ima ona već tu knjigu. Ali nije znala sa onaj američki časopis što sam linkao tamo na roditeljima. Sad vidim i ti si ovdje postavila taj link.
Broken Mirrors? To je vrlo dobra teza, bar se meni ovako čini... I pruža mogućnost rane dijagnoze itd itd... Ja sam ga dobila iz Amerike poštom iščupan iz nekih novina pa sam samo "osvježila" podatke kad sam vidjela tvoj link i tamo ponovno - taj članak!
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 19:55   #80
Quote:
daru kaže:
Broken Mirrors? To je vrlo dobra teza, bar se meni ovako čini... I pruža mogućnost rane dijagnoze itd itd... Ja sam ga dobila iz Amerike poštom iščupan iz nekih novina pa sam samo "osvježila" podatke kad sam vidjela tvoj link i tamo ponovno - taj članak!
To je znakovito. Naime, malo je dobrih što članaka što knjiga o autizmu.
Meni je taj link poslala jedna draga osoba ovdje na forumu.
__________________
"Ak' nemaš što pametno za reć' bolje šuti"
vorpatril is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:25.