Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2016., 23:40   #1621
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Zar je pravo posjeda iznad prava vlasnistva?
ne jer ti nitko nije oduzeo vlasnistvo. ali vlasnistvo nad necim ne znaci da imas i apsolutno pravo raspolaganja sa time kako ti zelis.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 00:05   #1622
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post

a iz iskustva ti mogu reci da jednostavno moras riskirati i na prvu nauciti procjeniti tko ti je "dobar" ili "los" najmoprimac. ja recimo biram na nacin da ne uzimam obitelj sa malom djecom, ne uzimam ljude koji su privremeno zaposleni, probaj saznati iz razgovora gdje radi najmoprimac pa otprilike zakljuci dal si moze priustiti najam+rezije+hranu+ostale troskove.znam da su to neke predrasude ali to je nazalost jedino na sto se mozes osloniti u ovoj drzavi. racunaj da ti studenti obicno cesto napustaju nekretninu (redovito preko ljeta otkazuju pa imas po 2 mjeseca prazno+moras traziti nove). ne uzimam ni najmoprimce sa kucnim ljubimcima
to sam ja i moj izbor.znam da ima i drugacijih razmisljanja
A daj mi reci kako rjesavas tu selekciju? Mislim, ako ti se javi na telefon netko tko zeli unajmiti stan, i pitas ga koliko ih ima i sve, i kazu da imaju dvoje male djece, sta ces ti onda njemu ili njoj reci - sori, ne primam djecu? Mislim, kuzis me sta zelim reci...malo mi je neugodno po tom pitanju nekog odjebat, iako mi je jasno zasto.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 07:16   #1623
da, zahvalis se i kazes zao mi je ali trazimo najmoprimca bez djece,bez kucnih ljubimaca....itd. pa neces sigurno iznajmiti prvom tko ti naleti nego biras tko ti vise odgovara nekom tvom idealnom najmoprimcu.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 08:05   #1624
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Normalno da ne moraš produljiti, ali izbaciti nekoga iz stana tko odbija izaći iako je ugovor istekao/raskinut policija smije samo na temelju odluke suda. Evidentno je da će sud na kraju dosuditi u tvoju korist, ali to će potrajati neko vrijeme, možda čak nekoliko godina. U sporosti pravosuđa je problem.
Ako je rentanje na ugovor
A 90% iznamljivanja u Rvackoj je na crnjaka tako da nekoga zamoliti da izađe iz tvojeg stana nije problem
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 11:04   #1625
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Ako je rentanje na ugovor
A 90% iznamljivanja u Rvackoj je na crnjaka tako da nekoga zamoliti da izađe iz tvojeg stana nije problem
Problem su jedino susjedi koji mogu potvrditi da je podstanar tu živio u mirnom posjedu zadnjih xx mjeseci. Mislim da u ovakvim slučajevima suca ne zanima je li riječ o rentanju na ugovor ili ne. Možeš npr. besplatno dati stan na korištenje prijatelju/rođaku i onda nakon nekog vremena on odbija izaći. Onda je zaštićen od izbacivanja na isti način.

Ako se desi takva situacija, jedini zakonski put je čekati odluku suda. Neke fore s unajmljivanjem par siledžija koji će ga izbaciti za gajbu pive su protiv zakona i lako se mogu obiti o glavu vlasniku stana ako se podstanar zainati.

A selekcija se lako napravi. Birati osobu kojoj bi trebalo biti stalo do osobnog ugleda (npr. zbog prirode radnog mjesta / položaja) pa si ne može priuštiti natezanja na taj način.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 08:36   #1626
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Ako se desi takva situacija, jedini zakonski put je čekati odluku suda. Neke fore s unajmljivanjem par siledžija koji će ga izbaciti za gajbu pive su protiv zakona i lako se mogu obiti o glavu vlasniku stana ako se podstanar zainati.
.
Ne treba sileđija.
Kad tad moraš izaći van, a zamijenim bravu za 2min, pa onda možeš plakati ispred vrata kao ona glumica Begović kad joj je partner zamijenio bravu unatoč tome što je živjela u njegovom stanu godinama

Takve stvari se dešavaju svaki dan i to se odradi tako jer tako bi dočekao zakone RH da to riješi
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 08:45   #1627
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Ne treba sileđija.
Kad tad moraš izaći van, a zamijenim bravu za 2min, pa onda možeš plakati ispred vrata kao ona glumica Begović kad joj je partner zamijenio bravu unatoč tome što je živjela u njegovom stanu godinama
To bi eventualno moglo proći, iako treba provjeriti kako se zakon tumači. S tim da podstanar može napraviti istu stvar – promijeniti bravu tako da tebi tvoj ključ više ne vrijedi, a provaljivanje brave kažnjivo je djelo, čak i na vlastitom stanu ako je netko drugi u posjedu.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 10:03   #1628
Sorry, ali "podstanar" da zamijeni bravu na mojem stanu bez mojeg znanja i odobrenja je napad na moju imovinu od tuđe osobe...
Tom logikom bi mogli ulaziti u tuđe stanove kad se sjetimo.

A kako zakon to tumači eto ti primjera glumice Begović koja ostala ispred vrata i nitko joj tu ne može pomoći, pa niti policija koja je došla na intervenciju jednostavno to nije njezin stan, a partner/prijatelj joj je zabranio ulazak u njegov stan i to je to
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 12:51   #1629
Ja sam istovremeno stanodavac i stanoprimac.

Bit svega je već pri prvom kontaktu obostrano osjetiti da su obje osobe (stanodavac i stanoprimac) jednakih pogleda na život, jednake logike, čak bih rekao i jednakog staleža.
Ako se ovo poklopi, dalje sve ide lako.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 12:58   #1630
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Sorry, ali "podstanar" da zamijeni bravu na mojem stanu bez mojeg znanja i odobrenja je napad na moju imovinu od tuđe osobe...
Tom logikom bi mogli ulaziti u tuđe stanove kad se sjetimo.

A kako zakon to tumači eto ti primjera glumice Begović koja ostala ispred vrata i nitko joj tu ne može pomoći, pa niti policija koja je došla na intervenciju jednostavno to nije njezin stan, a partner/prijatelj joj je zabranio ulazak u njegov stan i to je to
U dogovoru moze se promjeniti kljuc jer uvijek prijeti opasnost da bivsi podstanari imaju kljuc i mogu uci u stan i nestoo napraviti. Ako su 2 strane razumne sve se moze dogovoriti.
Otvorenomore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 13:06   #1631
Ja sam prilikom useljenja tražio da bude nova brava i novi ključevi. Vlasnik je stavio novu bravu, a meni dao servisni ključ i zapečaćenu vrećicu s pet normalnih ključeva. Mislim da je to za obje strane dobro jer se onda izbacuje sumnja da ti je netko ulazio u stan dok te nije bilo, a vlasnik izbjegava neke eventualne optužbe na svoj račun ukoliko podstanar nakon 3 godine shvati da ne zna gdje mu je neki predmet. Također, tada vlasnik može slobodno zaboraviti na stare podstanare i ne razmišljati o njihovim namjerama.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 10:28   #1632
Pozdrav, podstanar sam i trebao bih si na toj adresi prijavit prebivalište ? Koja je procedura te što to znači za gazdu ? Hvala
techno is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 12:57   #1633
Quote:
miroslav kadlec kaže: Pogledaj post
Ja sam prilikom useljenja tražio da bude nova brava i novi ključevi. Vlasnik je stavio novu bravu, a meni dao servisni ključ i zapečaćenu vrećicu s pet normalnih ključeva.
Znači onda su svi ključevi kod tebe? Ne znam, ja se baš ne bih htio dovesti u situaciju da nemam kod sebe ni jedan ključ za svoju nekretninu. A ako bi podstanar promijenio bravu na svoju ruku, odmah bih mu otkazao najam. Zauzvrat bih se držao pravila da podstanaru u stan mogu ući samo ako on na to pristane i uz prethodnu najavu.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 21:21   #1634
Quote:
techno kaže: Pogledaj post
Pozdrav, podstanar sam i trebao bih si na toj adresi prijavit prebivalište ? Koja je procedura te što to znači za gazdu ? Hvala
Ideš ti i gazda u mup prijaviti prebivalište.

Ako je najam legalan onda nosite sa sobom ugovor o najmu i prijavite te kao najmoprimca.
Ako je rentanje na crnjaka onda te gazda prijavi kao svojeg rođaka ili prijatelja na adresi
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 22:31   #1635
netreba ti nikakav ugovor. vlasnik nekretnine i ti odete u mup gdje vlasnik da izjavu da je on vlasnik stana i da ces ti zivjeti na toj adresi. mup ne zanima kakav je odnos tebe i vlasnika stana
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 22:37   #1636
Istina, porez je nadležno Min. financija (Porezna uprava), dakle skroz drugi resor. MUP nije zainteresiran za najam i poreze.

Samo pazi: s prebivalištem moraš mijenjati razne dokumente, počevši od osobne iskaznice. Zato se u podstanarstvu to isplati samo ako postoji perspektiva dugoročnog stabilnog najma. Ako se očekuju češće selidbe, najbolje je ostaviti prebivalište u roditeljskom domu i prijaviti samo boravište.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 07:56   #1637
Nisam iz ZG a moram ovdje dijete u vrtić upisati i bez prebivališta ne ide, zato se prijavljujem inače nebi
Dalje ako znate da li mi treba odjava sa starog prebivališta ili to ide automatski kako se prijavim na novu adresu ?
techno is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 08:14   #1638
Sve je na obrascu koji moraš ispuniti, ali iz MUP-a u mjestu starog prebivališta ne moraš ništa nositi. Odi samo u MUP gdje ti je novo prebivalište.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 08:48   #1639
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Znači onda su svi ključevi kod tebe? Ne znam, ja se baš ne bih htio dovesti u situaciju da nemam kod sebe ni jedan ključ za svoju nekretninu. A ako bi podstanar promijenio bravu na svoju ruku, odmah bih mu otkazao najam. Zauzvrat bih se držao pravila da podstanaru u stan mogu ući samo ako on na to pristane i uz prethodnu najavu.
Svi su ključevi kod mene. Vlasnik nema niti jedan ključ svog stana.
Živim sa suprugom i djetetom. Ne bih prihvatio da mi vlasnik na bilo koji način narušava obiteljski mir.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 01:07   #1640
Mi smo nakon 3g u (podstanarskom) stanu mijenjali bravu, pukao je kljuc u njoj (protuprovalna vrata). 4 godine kasnije, vlasnici jos uvijek nemaju taj novi kljuc od stana, jer smo tako dogovorili. Za sve sto treba, mi imamo kljuceve plus jedan kod mog starog za rezervu.
U stanu kojeg iznajmljujemo, podstanari imaju 2 kljuca, kod nas su jos 3. Nova su vrata.
U slucaju neke pizdarije, kljuc je stvarno najmanji problem.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:44.