Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2007., 14:28   #41
No problemo..
__________________
Pismejker
Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 22:26   #42
Odabir vanjske stolarije?
Aklo su u pitanju stambeni prostori, onda svakako drvo ili drvo-aluminij, ali kvalitetna stolarija.
Aluminijska stolarija ima lošu izolaciju i zato se izbjegava za stambene prostore, prikladna je za poslovne prostore u kojima se ne boravi cijeli dan, a i održavanje je jako jednostavno i trajnost dobra.
PVC ima dobru izolaciju, ali nije prikladan za stambene prostore (niz razloga), kod nas i na istoku je zavladao radi niske cijene (koja narvno ima svoj razlog), a na zapadu se pretežno koristi za hale i slično.
Drvena stolarija je idealna za stambene prostore, dobra izolacija, prirodan materijal (nema štetnosti po zdravlje - što bi trebalo biti i najbitnije), ljepota, ali naravno radi svojih prednosti i puno viša cijena od PVC-a (ukoliko se radi kvalitetnoj drvenoj stolariji). Nažalost takvu kvalitetnu drvenu stolariju u Hrvatskoj nitko nije u stanju ni izbliza napraviti pa se treba tražiti samo strane proizvođače (domaća tehnologija je u pre velikom zaostatku). Takva kvalitetna drvena stolarija je i završno obrađena (impregnirana, lakirana ili drugo) tako da je održavanje puno zahvalnije, a uz minimalno održavanje ona je trajna. Još jedna varijanta drvene stolarije je drvo-aluminij (aluminij izvana) gdje praktički nema nikakvog održavanja.
Ali na kraju svatko bira prema svom ukusu i džepu.
porte is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 00:05   #43
Ovak, ovih dana biram stolariju za kuću pa ću napisat par riječi na tu temu.
Prvo, prosječna drvena stolarija košta kao (ili 10 %više) od najskuplje PVC stolarije-top topova. Već to govori nešto.
Prosječna drvena stolarija DUPLO je skuplja od prosječne PVC stolarije.
Drugo, ima u RH proizvođača koji mogu dati vrlo dobru drvenu stolariju- Hain Istra i Lokve-G.Kotar. Imaju sve EU certifikate. Dobri su (osim ako niste jet-seteri pa tražite svjetski vrh).
Za kvalitetnu drvenu pogledajte stranice M-SORA, Okna Petrovčić Logatec, Okna KLI Logatec ( SLO) , Kontinental Kiseljak BIH (mrak stolarija-za mene the best), Internorm (Austrija), Lokve , Hain ( Hrvatska) .

Odrzavanje, cijena, ugoda zivljenja, toplina ....stvari su koje svatko za sebe mora raspraviti. O ukusima se ne raspravlja.
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 09:00   #44
Quote:
porte kaže: Pogledaj post
Drvena stolarija je idealna za stambene prostore, dobra izolacija, prirodan materijal (nema štetnosti po zdravlje - što bi trebalo biti i najbitnije), ljepota, ali naravno radi svojih prednosti i puno viša cijena od PVC-a (ukoliko se radi kvalitetnoj drvenoj stolariji). Nažalost takvu kvalitetnu drvenu stolariju u Hrvatskoj nitko nije u stanju ni izbliza napraviti pa se treba tražiti samo strane proizvođače (domaća tehnologija je u pre velikom zaostatku). Takva kvalitetna drvena stolarija je i završno obrađena (impregnirana, lakirana ili drugo) tako da je održavanje puno zahvalnije, a uz minimalno održavanje ona je trajna. Još jedna varijanta drvene stolarije je drvo-aluminij (aluminij izvana) gdje praktički nema nikakvog održavanja.
Ali na kraju svatko bira prema svom ukusu i džepu.
Slažem se sa svime rečenim u vezi drvene stolarije, samo nije baš da je tako skupo...ja sam uzeo drvenu stolariju vrhunske kvalitete, cijena je bila kao i malo bolja plastika.
Profili od ariša, low-e staklo, odlični okovi...nakon skoro 2 godine 100% sam zadovoljan....

Pozdrav,
Tomislav
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 09:02   #45
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
Kontinental Kiseljak BIH (mrak stolarija-za mene the best)
mogu potvrditi iz prve ruke..sve od izgleda do kvalitete..predobro...
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 13:21   #46
Profili od ariša, low-e staklo, odlični okovi...nakon skoro 2 godine 100% sam zadovoljan....

a koji su ti okovi? i koji profil?
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 13:33   #47
Sky Cruiser, upravo sam htio reći da sam se oduševio Hain stolarijom, a za Lokve sam također čuo da su vrlo OK.

Mi smo se bili odlučili za plastiku i tada sam slučajno u prolazu naletio na tu Hain stolariju, rkeoh idem si pogledati za ulazna vrata. kad sam vidio kako to sve izgleda, čovjek mi je počeo slagati ponudu za cijelu kuću :-)
No ipak smo odustali jer si to nismo mogli priuštiti-nas je sva stolarija došla 22000kn a Hain (egzotično drvo, Indonezijski hrast) bi nas došao 44000kn.

Sa svim što danas znam odlučio bih se za njih ili neko drugo drvo, ali tada to nije dolazilo u obzir.
Fora s tim Indonezijskim hrastom je da se ne dira (kemijski tretira/farba i sl.) deset godina.
E sad, kako se to drvo ponaša u našim uvjetima, neznam.
__________________
Pismejker
Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 15:35   #48
Quote:
blaenka kaže: Pogledaj post
Profili od ariša, low-e staklo, odlični okovi...nakon skoro 2 godine 100% sam zadovoljan....

a koji su ti okovi? i koji profil?
okovi su GU ili sigenia sad napamet ne znam..znam da sam ih sam postavljao i da se daju super podešavati..puno bolje nego winkhaus okovi koje imam na dva mala prozora....

profili su troslojni od ariša...

lakirani su tvornički i sad su kao novi...sad ću ih premazati sa tekućinom koju sam dobio uz njih (u bočici sličnoj kao krema za cipele sa onom spužvom na vrhu tako da je lako to napraviti jednom godišnje) i uz takvo održavanje ne bi ih se trebalo farbati idućih 10 godina minimalno
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 22:34   #49
Okovi su im G-U, tzv. gljiva (protuprovalni). Taj okov je 3 put skuplji od ROTO okova!
Jedini imaju stakla 4-20-4 (ostali imaju razmak 16 mm). Profil debljine 68 mm. Jedini imaju 3-struku gumenu brtvu (Hain ima jednu).

Sve u svemu moram reći da tako što dobro rijetko možeš vidjet , ali i cijena im je viša od haina, lokvi pa čak i slovenskog KLI Logateca!
Danas sam ih zvao da mi slože ponudu za kuću i učinit ću sve da ih uzmem (čak i ako su 7-8 000 kn skuplji od haina ili KLI ).

Ima li tko Hain-a ? Čini mi se da si ti CD nešto pisao da imaš 2 njihiva prozora i da nisi zadovoljan. Ja sam čuo da su dobri (HOTO naselje su nešto radili), ono što sam vidio je isto jako dobro izgledalo u salonu , znam da kupuju smreku/jelu/ariš spororastući iz Švedske.

A Kontinental ima bosansku spororastuću smreku , gustih godova, navodno drvo extra dobre kvalitete !
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 00:40   #50
Kad su frendovi na moru, prije svega godinu i pol, narucivali drvenu stolariju, nasli su lokalnog stolara koji im je napravio sve, i vrata i prozore, super kvalitetno za jako povoljnu cijenu. Po svakom prozoru -ARIS- s griljama i postavom im je naplatio oko 3000 kuna (mislim da je najveci prozor bio oko 1mx1,4m). Jest da su cekali malo duze al' je rezultat svjetski.
Pa mora valjda postojati netko slican u podrucju Zagreba - Zagorja! Privatni stolar, anybody???
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 09:01   #51
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
Okovi su im G-U, tzv. gljiva (protuprovalni). Taj okov je 3 put skuplji od ROTO okova!
Jedini imaju stakla 4-20-4 (ostali imaju razmak 16 mm). Profil debljine 68 mm. Jedini imaju 3-struku gumenu brtvu (Hain ima jednu).
pogledao sam jučer doma...imam takve G-U okove "protuprovalne" (onaj dio okova na krilu prozora koji se "hvata" za okvir je u obliku gljive)...okovi se super daju podešavati u svim smjerovima
isto imam 4-20-4 low-e stakla...nadoplata je bila jeftinija nego u Hainu
lakirani su tvornički u tamno smeđu boju...puno bolje već na prvi pogled nego Hain...

Quote:
Sve u svemu moram reći da tako što dobro rijetko možeš vidjet , ali i cijena im je viša od haina, lokvi pa čak i slovenskog KLI Logateca!
Danas sam ih zvao da mi slože ponudu za kuću i učinit ću sve da ih uzmem (čak i ako su 7-8 000 kn skuplji od haina ili KLI ).
Ja sam uzimao ariš...prije jedno 1,5 godinu otprilike (možda i 2g, ne sjećam se)..bili su dosta jeftiniji od Haina, čuo sam da su poslje povisili cijene (razlika je bila 15% Hain skuplji). Hain, a pogotovo Lokve ne mogu se mjeriti po meni sa Kontinentalom po kvaliteti...

Quote:
Ima li tko Hain-a ? Čini mi se da si ti CD nešto pisao da imaš 2 njihiva prozora i da nisi zadovoljan. Ja sam čuo da su dobri (HOTO naselje su nešto radili), ono što sam vidio je isto jako dobro izgledalo u salonu , znam da kupuju smreku/jelu/ariš spororastući iz Švedske.

A Kontinental ima bosansku spororastuću smreku , gustih godova, navodno drvo extra dobre kvalitete !
Imam ja i nisam zadovoljan....okov ti je neki Winkhaus..katastrofa od okova...niti se može podešavati kak spada...kad ga otvoriš na kipu ima puno "lufta"...itd...
nisam zadovoljan niti izgledom koji je katastrofa u usporedbi sa Kontinentalom (sve je ćoškasto, nije onako lijepo zaobljeno), niti završnom obradom...ustvari ničim.....jedino drvo mi se čini ok, kad sam ga bušio stvarno je masno....(isto ariš)

Pozdrav
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 09:28   #52
Quote:
rokolina kaže: Pogledaj post
Kad su frendovi na moru, prije svega godinu i pol, narucivali drvenu stolariju, nasli su lokalnog stolara koji im je napravio sve, i vrata i prozore, super kvalitetno za jako povoljnu cijenu. Po svakom prozoru -ARIS- s griljama i postavom im je naplatio oko 3000 kuna (mislim da je najveci prozor bio oko 1mx1,4m). Jest da su cekali malo duze al' je rezultat svjetski.
Pa mora valjda postojati netko slican u podrucju Zagreba - Zagorja! Privatni stolar, anybody???
radio je moj frend tako....to ti nije ta kvaliteta kao tvornički.....po ničemu...a i cijena nije neka povoljna...

pozdrav
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 11:13   #53
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
Okovi su im G-U, tzv. gljiva (protuprovalni). Taj okov je 3 put skuplji od ROTO okova!
Jedini imaju stakla 4-20-4 (ostali imaju razmak 16 mm). Profil debljine 68 mm. Jedini imaju 3-struku gumenu brtvu (Hain ima jednu).
Ako govoriš o PVC-u, drveni prozori dobro "dihtaju" i s jednom brtvom (tako kažu trgovci :-).
Plastika navodno s razlogom ima više brtvi.
Ja sam uzeo 4-komorni profil jer sam zaključio da je gubitak na staklima daleko veći od onog na profilu s 4 umjesto s pet komora (govorim za prozore s dva stakla, ne sa tri).

Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
Ima li tko Hain-a ? Čini mi se da si ti CD nešto pisao da imaš 2 njihiva prozora i da nisi zadovoljan. Ja sam čuo da su dobri (HOTO naselje su nešto radili), ono što sam vidio je isto jako dobro izgledalo u salonu , znam da kupuju smreku/jelu/ariš spororastući iz Švedske.

A Kontinental ima bosansku spororastuću smreku , gustih godova, navodno drvo extra dobre kvalitete !
Malo sam čeprkao o drvu po internetu i koliko sam shvatio bolji su naši gušći godovi.
Ima tu još-količina vlage u drvu, pa je li drvo iz jezgre (skuupooo) ili bliže kori (jeftinije i lošije jer je podložno uvijanju), pa kako je kemijski tretirano itd. O svemu tomu ovisi i cijena. Dakle to što su neki skuplji može imati opravdanja i ne mora.
__________________
Pismejker
Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 11:37   #54
Quote:
Mirotvorac kaže: Pogledaj post
Malo sam čeprkao o drvu po internetu i koliko sam shvatio bolji su naši gušći godovi.
Ima tu još-količina vlage u drvu, pa je li drvo iz jezgre (skuupooo) ili bliže kori (jeftinije i lošije jer je podložno uvijanju), pa kako je kemijski tretirano itd. O svemu tomu ovisi i cijena. Dakle to što su neki skuplji može imati opravdanja i ne mora.
Meni se čini da u cijeni prozora cijena drvenih profila sudjeluje sa ne baš prevelikim postotkom....a svi profili su lamelirani iz tri djela ovako poslagana
(-- || -- ) tako da profil ne radi uopće (nema uvijanja niti ikakvih neželjenih pojava u tom stilu)

Pozdrav
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 11:39   #55
Quote:
Mirotvorac kaže: Pogledaj post
Ako govoriš o PVC-u, drveni prozori dobro "dihtaju" i s jednom brtvom (tako kažu trgovci :-)
Mislim da dodatne brtve najviše doprinose zaštiti od buke...čak više nego od prolaza topline...
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 11:47   #56
Pa tu bih se složio..nisam do sada o tome na taj način gledao na to.
Drugim riječima, ovi što prodaju drvo i kažu da je drvu jedna brtva dovoljna i da nema plastika bez razloga više brtvi zapravo manipuliraju.

Jest, plastika ima s razlogom više brtvi-protiv buke :-)
Moguće, moguće..
__________________
Pismejker
Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 18:57   #57
samo da se nadovezem kratko i jasno! Sto se tice buke PVC prozori su zakon, bolji i od aluminija i od drveta. Provjereno! Govorim o novim prozorima. Uvjerio sam se na nekoliko primjera, a sad cujem da se ljudi zale da PVC cak i predobro dihta pa je zrak nekako ustajali. Covjek danas vise nit sam ne zna sto bi kupio
vvukman2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 20:38   #58
Talking

Quote:
vvukman2000 kaže: Pogledaj post
samo da se nadovezem kratko i jasno! Sto se tice buke PVC prozori su zakon, bolji i od aluminija i od drveta. Provjereno! Govorim o novim prozorima. Uvjerio sam se na nekoliko primjera, a sad cujem da se ljudi zale da PVC cak i predobro dihta pa je zrak nekako ustajali. Covjek danas vise nit sam ne zna sto bi kupio
Kupi nam litru i vodu
Nick Shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:41   #59
Quote:
Mirotvorac kaže: Pogledaj post
drvo_aluminij.php[/COLOR]
Utipkavanje na Googleu "orošavanje prozora" između ostalog daje:................
preporuka veluxa glede kondenzaicje i rošenja stakla:

Velux Hrvatska (citat):

Dugoročno gledano, vlaga u zraku može narušiti zdravlje ljudi, uništiti predmete te uzrokovati pljesni. Redovito prozračivanje JEDINI je način da negativne posljedice spriječite.

Ograničite količinu vlage:

- ako je moguće, ne sušite rublje unutar kuće
- zatvorite vrata kuhinje i kuponice
- smanjite broj sobnog bilja
-redovito prozračujte prostor
- NE DOZVOLITE DA KOLIČINA VLAGE U ZRAKU PRIJEĐE 45% BUDUĆI DA GRINJE UGIBAJU AKO JE KOLIČINA VLAGE ISPOD 45%, TO JE DODATNA PREDNOST
- održavajte stalnu temperaturu prostorije ne manju od 20C, ako je moguće

Ukoliko Vaše centralno grijanje omogućuje automatsko snižavanje temp. tokom noći, trebali biste prije prozračiti prostoriju kako biste izbjegli kondenzaciju zbog hlađenja toplog a vlažnog zraka

PROZRAČIVANJE JE NAUČINKOVITIJI NAČIN SPREČAVANJA KONDENZACIJE NA PROZORSKIM STAKLIMA

KAKO BI SE IZBJEGLA KONDENZACIJA SOBNU TEMP TREBA ODRŽAVATI NA KONSTANTNOJ RAZINI, NE ISPOD 20C, A KOLIČINA VLAGE U ZRAKU NE BI TREBALA PRELAZITI 45% OSIM ŠTO TAKVE VRIJEDNOSTI OSIGURAVAJU ZDRAVE ŽIVOTNE UVJETE, OVA KOMBINACIJA GOTOVO NIKADA NE IZAZIVA PROBLEM KONDENZACIJE NA NOVIJIM PROZORSKIM STAKLIMA

p.s.

sorry na velikim slovima
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:47   #60
Quote:
cd_covers kaže: Pogledaj post
pokov ti je neki Winkhaus..katastrofa od okova...niti se može podešavati kak spada...kad ga otvoriš na kipu ima puno "lufta"...itd...
i ja imam winkhaus ali na slamanderovim pvc prozorima, ugradio ih jesenas

prije mjeseca dana reklamirao, zamijenili mi okov na 2 prozora.................
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:33.