Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2009., 14:14   #1001
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ne, ovo što si citirala ni u čemu nije u suprotnosti s načinom obračuna tvoje plaće. Poslodavac tek plaća doprinose za MO te porez/prirez u tvoje ime.
Da, ali plaća i doprinose na plaću (zdravstveno, osiguranje u slučaju nezgode, ovb.zdr.osig.zaštite, doprinos za zapošljavanje osoba s invaliditetom) iz moje bruto plaće, pa mi na kraju zapravo plaća manju bruto plaću nego što mi stoji u ugovoru.
Žumberak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 14:40   #1002
Ok, može meni, molim vas, netko objasniti koja je razlika između redovnog otkaza ugovora o radu, te sporazumnog otkaza - ukoliko se ovaj daje (ili inicira, u slučaju sporazumnog) od strane radnika.

Ima li ikakve razlike ukoliko radnik nema pravo na otpremninu i slično?
Te otkad kreće otkazni rok: od trenutka izjave radnika o prekidu radnog odnosa (otkaz ugovora o radu)?
Mora li ona biti u pisanom i potpisanom obliku, ili može i elektronskom poštom?

Nije mi jasna razlika između sporazumnog i redovnog u ovom slučaju (niti čitajući zakon) - osim što za sporazumni vrijedi da mora biti potpisan od obiju strana te od tada teče otkazni rok.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 22:25   #1003
koliko ja znam- ako ti daš otkaz,odradiš propisani otkazni rok, a sa biroa gubiš pravo na novčanu naknadu.. koja sada iznosi cca 70% prosjeka zadnjih 6 plaća
mislim da je s tog aspekta bolje isposlovat sporazumni otkaz...
ili još bolje dogovorite (sklopite ponovo ugovor) istek ugovora, pa nema otkaznog roka, ali zadržavaš sva prava novčanih naknada, a ni poslodavac u tom slučaju nema neke štete

što se tiče tehničkih stvari, uvijek je bolje crno na bilo- jer ti se u suprotnom kad tad može obit o glavu..... al bolje sznaj koja prava imaš/gubiš sa određenom vrstom ugovora...

o tome nek se još očituju profesionalci
reumica25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 23:14   #1004
Quote:
reumica25 kaže: Pogledaj post
koliko ja znam- ako ti daš otkaz,odradiš propisani otkazni rok, a sa biroa gubiš pravo na novčanu naknadu.. koja sada iznosi cca 70% prosjeka zadnjih 6 plaća
mislim da je s tog aspekta bolje isposlovat sporazumni otkaz...
ili još bolje dogovorite (sklopite ponovo ugovor) istek ugovora, pa nema otkaznog roka, ali zadržavaš sva prava novčanih naknada, a ni poslodavac u tom slučaju nema neke štete
Hvala na odgovoru , ali mi nije do toga da dobim nešto od biroa, nego da odem u razumnom roku, a nismo baš zaljubljeni pa mislim da će otezati sa potpisom sporazumnog.

Koliko mi je objašnjeno s raznih pravničkih i odvjetničkih strana, osim te naknade ili otpremnine, nema bitne razlike - za mene.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 09:02   #1005
Nadam se da će mi netko moći pomoći..naime radila sam u firmi gdje nisam dobila plaću od 10-12 mjeseca.Ugovor mi je istekao s 31.12-i normalno da nisam produžila isti.Kada sam došla po papire,poslodavaoc mi je odbio dati isplatne liste za ta 3.mjeseca. I samo usmeno rekao koliko iznosi moja plaća.Međutim posalao mi je doma IP obrazac da su plaće ipak uplaćene,što nije točno.Od početka mog zaposlenja nije uplatio doprinose znači od 4.mj.2009.g.

Znali smo raditi i subotama i prekovremeno ostajali poslje posla i za to smo dobili nekakve kompezacije iz trgovine,ali bivši poslodavac nam je to uvrstio kao da nam je dao plaće.

Cijeli slučaj sam prijavila inspektoratu rada i financijskoj,koji su i bili u firmi nakon moje prijave.
Ali gospođa iz inspektorata mi je rekla da njega nitko ne može natjerat da mi uplati plaće.Navodno je dobio prekršajnu prijavu i kaznu,te će taj slučaj biti na sudu-gospođa mi je rekla da ću biti pozvana kao svjedok.


Međutim i dalje mi nitko ne govori kako da dođem do svojih plaća ????
Holly_006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 14:07   #1006
Quote:
Žumberak kaže: Pogledaj post
Da, ali plaća i doprinose na plaću (zdravstveno, osiguranje u slučaju nezgode, ovb.zdr.osig.zaštite, doprinos za zapošljavanje osoba s invaliditetom) iz moje bruto plaće, pa mi na kraju zapravo plaća manju bruto plaću nego što mi stoji u ugovoru.
Aha, nisam pažljivo pročitao, naravno da se doprinosi na plaću plaćaju *povrh* bruto plaće, čudi me da bi neko radio drugačije? Na kraju, trebaš dobiti i platni listić na kojem se vidi cijeli obračun, pa ako je takav kako ga ti opisuješ posjeti inspektorat.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 14:18   #1007
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Aha, nisam pažljivo pročitao, naravno da se doprinosi na plaću plaćaju *povrh* bruto plaće, čudi me da bi neko radio drugačije? Na kraju, trebaš dobiti i platni listić na kojem se vidi cijeli obračun, pa ako je takav kako ga ti opisuješ posjeti inspektorat.
Ok, hvala.
Pa da, na platnom listiću sve tako i piše. A čak i ovi iz pravne službe tvrde da je takav obračun ok i to je praksa firme za sve ugovore slične mojem.

A što, da nozevem inspektorat, odem do njih ili pošaljem prijavu? Kako to ide?
Žumberak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 08:52   #1008
A kakav je to "ugovor sličan tvojem"? Ovo što navodim odnosi se na ugovor o radu. Kod ugovora o djelu, npr., prema primjerima u RRIF-u vidim da se referentni iznos naknade može ugovoriti i kao "all-inclusive" bruto, pa se onda obračun dalje radi baš kao u tvom slučaju, ovisno o tome što stoji u ugovoru.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 11:10   #1009
Wink

Quote:
Holly_006 kaže: Pogledaj post
Nadam se da će mi netko moći pomoći..naime radila sam u firmi gdje nisam dobila plaću od 10-12 mjeseca.Ugovor mi je istekao s 31.12-i normalno da nisam produžila isti.Kada sam došla po papire,poslodavaoc mi je odbio dati isplatne liste za ta 3.mjeseca. I samo usmeno rekao koliko iznosi moja plaća.Međutim posalao mi je doma IP obrazac da su plaće ipak uplaćene,što nije točno.Od početka mog zaposlenja nije uplatio doprinose znači od 4.mj.2009.g.

Znali smo raditi i subotama i prekovremeno ostajali poslje posla i za to smo dobili nekakve kompezacije iz trgovine,ali bivši poslodavac nam je to uvrstio kao da nam je dao plaće.

Cijeli slučaj sam prijavila inspektoratu rada i financijskoj,koji su i bili u firmi nakon moje prijave.
Ali gospođa iz inspektorata mi je rekla da njega nitko ne može natjerat da mi uplati plaće.Navodno je dobio prekršajnu prijavu i kaznu,te će taj slučaj biti na sudu-gospođa mi je rekla da ću biti pozvana kao svjedok.


Međutim i dalje mi nitko ne govori kako da dođem do svojih plaća ????

ono što ti ja mogu reč, iz vlastitog iskustva, od inspekcije rada TI nedobivaš ništa... samo on dobiva kaznu ili trošak da ih podmaže...
dakle, prijaviš inspekciji šta imaš, oni odrade svoje a onda ih nije brige kako će se stvari dalje odvijat, tj oni nisu ovlašteni da tebi isposluju tu plaću- već samo da izađu na teren i utvrde činjenice.... virujmi većina njih je potplaćena

ako si ih već poslala, onda ti trebaju dati povratnu informaciju- na pismeno... ja sam ih morala malo zivkat i sist im za vrat da to učinu... međuostalim, mora bit napisano da ti nije dao platnu listu- sto je kazna od 67-100 tisuća kuna...samo za to, a da ne govorim za ostalo

otiđi i u sindikat radnika.OBAVEZNO I ODMAH. učlani se ako do sada nisi... zatraži od njih pravnu pomoć
obrati se instituciji koja će stat za tvoje interese...

I javi rezultat

I JOŠ JEDNA STVAR... TOG POSLODAVCA IZBACI IZ ŽIVOTOPISA JER TI MOŽE ZAGORČAT ŽIVOT (oni se međusobno zivkaju da provjere jesi li pouzdana osoba)
reumica25 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 14.05.2009., 11:22   #1010
ja vam moram reč, da zbog toga šta sam se obratila inspekciji rada- koja me nije dobro savjetovala, ... dok sam čekala odgovor inspekcije izgubila sam onaj rok od 15 dana da isposlujem sve šta iman od plaće, preko bolovanja,prekovremenih, putnih troškova, do naknade sa biroa...
jer mi je ova rekla - ne poduzimaj ništa dok mi ne izađemo na uviđaj i dok ne dobiješ povratnu informaciju, a povratne informacije nigdi na vidiku...

treba se u roku 15 dana obratit sindikatu da oni obave sve to za tebe.....
isti moj slučaj, u istoj firmi, kod istog sileđije- cura je sve dobila jer je pokucala na prava vrata... tj. u sindikat radnika.

a usput, onako honorarno, prijavite inspekciji rada, financijskoj, poreznoj... -pa nek se prži!
reumica25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 11:28   #1011
Quote:
Žumberak kaže: Pogledaj post
Ok, hvala.
Pa da, na platnom listiću sve tako i piše. A čak i ovi iz pravne službe tvrde da je takav obračun ok i to je praksa firme za sve ugovore slične mojem.

A što, da nozevem inspektorat, odem do njih ili pošaljem prijavu? Kako to ide?
ako sumnjaš na krivi obračun platnog listića, uzmi platni list- pravac inspektorat- i kažeš: ne razumin se dobro , jel ovo ok?
ako nije ok,i ako radiš, možeš ga prijavit anonimno...
reumica25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 11:35   #1012
U firmi trebam reć kada da mi obračunaju godišnji odmor, koristiti ga mogu neovisno o toj odluci (uviše navrata, po par dana, uglavnom vodiš svoju evidenciju o godišnjem u dogovoru sa šefom odjela). Kada je najbolje radi obračuna plaće pisati taj godišnji: odjednom, u više navrata, treba li paziti na broj dana u mjesecu da taj mjesec ne izgubiš stimulaciju.

nadam se da sam bio jasan.
stavros is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 12:01   #1013
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
A kakav je to "ugovor sličan tvojem"? Ovo što navodim odnosi se na ugovor o radu. Kod ugovora o djelu, npr., prema primjerima u RRIF-u vidim da se referentni iznos naknade može ugovoriti i kao "all-inclusive" bruto, pa se onda obračun dalje radi baš kao u tvom slučaju, ovisno o tome što stoji u ugovoru.
Radi se o ugovoru o radu.
Radim u firmi za koju postoji kolektivni ugovor i u kojoj se za većinu zaposlenih plaća dogovara putem keficijanata.
Visina moje plaće nije ugovorena koeficijentom, već u ugovoru stoji točan iznos bruto plaće - na takve ugovore slične mojem sam mislila.

I ne postoji nikakva odredba u ugovoru koja upućuje na to da je su u bruto plaću uključeni i doprinosi na osnovicu. Ni u Pravilniku o radu ne piše ništa (piše da će se osnove i mjerila za obračun plaća utvrditi posebnim pravilikom o plaćama - ali taj pravilnik ne postoji).
Žumberak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 14:40   #1014
[QUOTE=reumica25;20546844]

ako si ih već poslala, onda ti trebaju dati povratnu informaciju- na pismeno... ja sam ih morala malo zivkat i sist im za vrat da to učinu... međuostalim, mora bit napisano da ti nije dao platnu listu- sto je kazna od 67-100 tisuća kuna...samo za to, a da ne govorim za ostalo

QUOTE]

Mnogo ti hvala na odgovoru-nisam dobila ništa napismeno od njih,samo mi je rečeno da ću dobit poziv za sud jer protiv njega ide prekršajna prijava.

Ja sam im se pismene obratila da mi nije dao platne list, a nije dao niti ostaloj 2kolega.
Holly_006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 14:48   #1015
Quote:
Žumberak kaže: Pogledaj post
Radi se o ugovoru o radu.
Radim u firmi za koju postoji kolektivni ugovor i u kojoj se za većinu zaposlenih plaća dogovara putem keficijanata.
Visina moje plaće nije ugovorena koeficijentom, već u ugovoru stoji točan iznos bruto plaće - na takve ugovore slične mojem sam mislila.
Onda te jednostavno potkradaju. Na stranici MojPosao imaš kalkulator za izračun plaće, svaka ti je stavka doprinosa i poreza jasno izračunana, pa odnesi u to tvoje maštovito računovodstvo da vide kako se to obračunava plaća...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 17:04   #1016
Otkaz

Pitanje u vezi otkaza........

Cura dobila otkaz u firmi u kojoj radi skoro 10 godina sa tim da zadnjih 5 ima stalni radni odnos....firma propada i zatvara se ali radnike preuzima druga firma..
oni mogu birati ako žele iči raditi u tu drugu firmu i sve ostaje isto ili ako ne žele ići u tu drugu firmu onda dobivaju neku jadnu otpremninu.....i naravno ostaju bez posla.....
moje pitanje.....ako njih preuzima druga firma znači drugi poslodavac oni su dobili otkaz i rade za drugog dal imaju pravo na otprmninu od stare firme
__________________
da.....Westy je zakon
cobico is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 15:49   #1017
Nepravda prema djelatnicama!

U Daruvaru vlasnica trgovine d.o.o. ulazi nakon radnog vremena oko pola noči uzima artikle bez ukucavanja prometa, natovarena robom iz vlastite trgovine a nakon inventure prikaže manjak robe kao dug svojim 2. trgovkinjama koji njih dvije moraju namiriti a vlasnica ne
sudjeluje u podmiranju istog jer i ona također ponekad radi.
Dali taj nazovi dug pravno te dvije trgovinje moraju vračati vlasnici trgovine koji je također i njezin????

Pravda trulog kapitalizma u RH!
VZ141008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 00:33   #1018
po meni vračaju svi oni koji imaju ključe...
reumica25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 13:26   #1019
Molim odgovor ,brzoooo!
Radim u školi na zamjeni od 11.mj. Mogu li koristiti godišnji odmor krajem 6 mj. te dali taj prvi dio mora biti iskorišten u trajanju od 12 dana ili može kraće?
Hvala!
sanja0504984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 13:05   #1020
Jadikuje mi jedan poznanik da je očajan, jer da mu poslodavac želi produžiti radno vrijeme na 9 i pol sati na dan! A u djelatnosti u kojoj radi postoji dobro definirani kolektivni ugovor, u kojemu piše da je radno vrijeme definirano na 40 sati tjedno i to u 5x8 sati! Kaže kad su to rekli poslodavcu, da je on na to rekao da se u biti i neće raditi više nego do sada, jer da on misli uvesti OBAVEZNU pauzu u trajanju od sat i pol, koja se NEĆE računati u radno vrijeme?! A u kolektivnom ugovoru pak piše da poslodavac mora omogućiti pauzu od "najmanje pola sata", a što se RAČUNA u radno vrijeme!
Zanima me pravno stanovište ove situacije: Jel doista poslodavac ne mora poštivati kolektivni ugovor i zakon o radu i jel u tom slučaju radnici mogu tužiti poslodavca zbog toga? Također, može li poslodavac da bi se opravdao pred zakonom smisliti priču da je to tobože uvođenje dvokratnog radnog vremena, ali s tako malim razmakom od sat-sat i pol između dva dijela radnog dana i gdje se onda "gubi" onih pol sata pauze koja je predviđena kolektivnim ugovorom i sastavni je dio radnog vremena? I tim više, što je firma takvog karaktera da dvokratno radno vrijeme uopće nije ni potrebno ni osnovano...?! Eto, ima li tko od vas, a tko je stvarno dobro upoznat s radnim pravom, odgovore na ova pitanja?!
Forumas-zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:21.