Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2009., 09:52   #1161
Quote:
pikastar kaže: Pogledaj post
Imam pitanje o godišnjem.
Da li goddišnji teče od zadnjeg radnog dana tog tjedna ili ponedjeljka ?
I da li mi poslodavac može reć da se radi inventura za taj vikend... sve već imam organizirano... i svi uvijek idu od petka, a mene kači ta inventura.
+ Kada se ode na godišnji što napraviti kada te zovu natrag na posao jer je gužva... i dobiš ultimatum ili knjižica ili dođi radit... i tako ti prođe godišnji? Ako nećeš ti... ima ko hoće...
godišnji počinje prvog dana od kada si na godišnjem. ako si radila u četvrtak, a petak si na GO, tvoj godišnji se račuina od petka. Dalje subote se također mogu računati u GO, čak i ako poslodavac ima definirano radno vrijeme od pon-pet, a ugovorom o radu ili pravilnikom nije definirano da subota ne ulazi u GO.

moralno pitanje prvenstva GO ili inventura. da li si dobila potvrdu za svoj GO prije nego što se znalo kada je inventura ili je poslodavac prije toga definirao inventuru, a nije odobrio GO?

zakon je možda na tvojoj strani, ali što ti to znači? da ćeš mu prijetiti inspekcijom rada, a on će biti sretan što radiš za njega?

pitanje je da li promijeniti posao na koje ćeš odgovor dati sama sebi kada odvagneš prednosti i mane rada za tog poslodavca. što želiš, što trebaš, te što dobivaš, a čega se odričeš. pronađi rješenje ili sredinu za obje strane, jer ako je bilo koja od strana nezadovoljna, tu nema kruha
__________________
istina je u očima promatrača
mos.zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 10:55   #1162
Quote:
ana1978 kaže: Pogledaj post
radim od 3 mj ove godine u jednoj firmi te sam zaposlena na neodredjeno sa probnim rokom od 6 mjeseci. kako je sad proslo 5 mjeseci a ja tamo vise ne mogu raditi odlucih dati otkaz.
imam li pravo na razmjerni dio godisnjeg odmora ili nemam? vidjela sam clanak 51 ZOR-a ali mi nije posve jasno jel i ja spadam u tu skupinu il ne
tnx
pozz
A jesi se tad prvi puta zaposlila, ili si imala prije tog radnog odnosa prekid duži od 8 dana?
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 11:32   #1163
Quote:
ana1978 kaže: Pogledaj post
radim od 3 mj ove godine u jednoj firmi te sam zaposlena na neodredjeno sa probnim rokom od 6 mjeseci. kako je sad proslo 5 mjeseci a ja tamo vise ne mogu raditi odlucih dati otkaz.
imam li pravo na razmjerni dio godisnjeg odmora ili nemam? vidjela sam clanak 51 ZOR-a ali mi nije posve jasno jel i ja spadam u tu skupinu il ne
tnx
pozz
ovisi o drugim podacima o zaposlenju, možda ne, a možda imaš pravo na proporcionalni dio ili 18 dana. dobro je definirano u RIPUP-u za lipanj, pa si probaj nabaviti to izdanje.
__________________
istina je u očima promatrača
mos.zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 11:37   #1164
Quote:
icanswim23 kaže: Pogledaj post
Dala sam otkaz i riješila se problema
da li si dala pismeno otkaz? da li je ugovor o radu na određeno ili neodređeno?
__________________
istina je u očima promatrača
mos.zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 16:13   #1165
Dobio sam poslovno uvjetovani otkaz ogovora na neodređeno i odradio uredno otkazni rok do 21.1. Papire mi nisu dali odmah nego sam im poslao inspektorat. Ostali su mi dužni dvije zadnje plaće, otpremninu, a problem je i što sam nedavno saznao da neću ni povrat poreza dobiti jer taj bivši poslodavac nije uopće izvršavao obveze prema poreznoj upravi za cijelu 2008.g. pa je u nekakvoj blokadi. Bio sam kod odvjetnice koja je ispočetka bila optimistična da bi mi na kraju rekla da bih trebao uplatiti troškove sudskih vještačenja oko 3000kn tako da sam zbog nedostatka love bio prisiljen odustati. A i nelogično mi je zašto moram dati pare za vještake a očigledno je u poreznoj upravi da smrad od poslodavca jebe i držasvu i radnike.

Pitanje : Kome se obratiti za besplatnu pravnu pomoć u našoj državi ako takvo što uopće i postoji za nas prevarene.
E da i da još napomenem, taj bivši poslodavac je "kao" blokiran, a na njegovoj adresi normalno zajedno sa njim posluju još dvije nove firme, a sve pod dirigentskom palicom dva brata direktora, na foru da se na jednu firmu nabiju dugovi, a druge dvije preuzmu poslove i mehanizaciju i nastavi dalje. Rade što im država dozvoljava

Zadnje uređivanje Katrin : 19.07.2009. at 17:08.
ZgeNbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 16:30   #1166
Žao mi je, razumijem da ste ogorčeni na tog poslodavca, tko ne bi bio, ali ovdje nije dozvoljeno imenovati firme niti vlasnike istih.

Što se besplatne pravne pomoći tiče, probajte preko HOK-a:

http://www.hok-cba.hr/Default.aspx?sec=169

a o novom Zakonu o besplatnoj pravnoj pomoći postoji i tema na Forumu:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=419305

Ako uspijete u sporu, dobit ćete natrag te troškove koje bi trebali predujmiti za to vještačenje.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 16:38   #1167
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Žao mi je, razumijem da ste ogorčeni na tog poslodavca, tko ne bi bio, ali ovdje nije dozvoljeno imenovati firme niti vlasnike istih.

Što se besplatne pravne pomoći tiče, probajte preko HOK-a:

http://www.hok-cba.hr/Default.aspx?sec=169

a o novom Zakonu o besplatnoj pravnoj pomoći postoji i tema na Forumu:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=419305

Ako uspijete u sporu, dobit ćete natrag te troškove koje bi trebali predujmiti za to vještačenje.
Puno hvala. Moglo bi se tu naći pomoći. Ja sam već pripremio dokumentaciju koju šaljem sutra na USKOK,DORH,Inspektorat i Trgovački sud nakon što su neuspjeli svi pregovori oko isplate mojih (naših) potraživanja. Nadam se da će se naći netko u ovoj našoj napaćenoj državi tko ima volje i moći da nam pomogne

Zadnje uređivanje Katrin : 19.07.2009. at 17:08.
ZgeNbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 16:51   #1168
inspekcija rada ili ovo što ti je rekao odvjetnik.
da li je inspektorat izvršio nadzor i napravio zapisnik?

ako je tvrtka u blokadi, nitko se ne može naplatiti, nema se od kud.
__________________
istina je u očima promatrača

Zadnje uređivanje Katrin : 19.07.2009. at 17:10. Reason: off
mos.zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 18:36   #1169
ma inspektorat je odradio svoj dio posla što se tiće nepravovremenog davanja dokumenata nakon otkaza i što se tiće nepridržavanja zakona o zaštiti na radu. tu je bila neka kazna 40000kn i to je to . što se tiće plaća tu su nemoćni. posao za sud
Blaža85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 20:47   #1170
neradni petak...

dakle, dragi forumasi, jel to znaci da ni skole ne budu radile u petak, i za koga to vrijedi...

nek se tema premjesti ak ne spada tu, fkt ne znam di ju staviti...
hvala moderatori unaprijed...
mjau mjau is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 21:44   #1171
milsim da neče raditi tvornice i sl. škole će raditi!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 22:12   #1172
Skole moraju raditi jer moraju ispuniti svoje godisnje satnice, inace bi nadoknadjivale subotama
LaraCroft007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 00:19   #1173
Quote:
mjau mjau kaže: Pogledaj post
dakle, dragi forumasi, jel to znaci da ni skole ne budu radile u petak, i za koga to vrijedi...

nek se tema premjesti ak ne spada tu, fkt ne znam di ju staviti...
hvala moderatori unaprijed...
Nema nista od toga , kolko ja znam zasad.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 09:28   #1174
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
A jesi se tad prvi puta zaposlila, ili si imala prije tog radnog odnosa prekid duži od 8 dana?

prekid je bio od 8 dana
neznam gdje da nabavim ripup od 6 mj :/ bila na njihovom webu al traze pretplatu pa ako netko ima neka me, pls, cimne na pp
hvala i tebi i mos.zagreb
a1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 09:48   #1175
Quote:
mos.zagreb kaže: Pogledaj post
da li si dala pismeno otkaz? da li je ugovor o radu na određeno ili neodređeno?

Ugovor je na određeno i otkaz sam dala usmeno. Dan nakon što sam post napisala sam zamolila slobodnu nedjelju. Voditeljica odjela mi se počela prijetiti, kako je rekla neslužbeno. Rečeno mi je da moram doći posao odraditi. Nakon 2 min. razgovora izgubila je živce i potjerala me s radnog mjesta, rekla da plaću neču dobiti i da se ne vraćam. Glas niti jednom nisam podigla, pokušala sam joj objasniti da posao stignem odraditi preko tjedna i da mi zbilja treba slobodna nedjelja.
icanswim23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 11:01   #1176
Quote:
ana1978 kaže: Pogledaj post
prekid je bio od 8 dana
neznam gdje da nabavim ripup od 6 mj :/ bila na njihovom webu al traze pretplatu pa ako netko ima neka me, pls, cimne na pp
hvala i tebi i mos.zagreb
Ovako, ako je prekid do 8 dana, onda imaš pravo na čitav godišnji. No, ovisi o poslodavcu hoće li ti dati taj godišnji ili će ti izdati potvrdu o korištenju godišnjeg odmora. Tu potvrdu naravno možeš koristiti kod drugog poslodavca ukoliko se zaposliš u roku 8 dana.

Ako ti je prekid duži od 8 dana, onda bi imala pravo na razmjerni dio (jer ti je radni odnos prestao prije ispunjenja šestomjesečnog roka za stjecanje prava na godišnji). Već smo puno puta pisali o tome kako se izračunava razmjerni dio pa se vrati malo unazad i probaj naći
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 11:26   #1177
Quote:
icanswim23 kaže: Pogledaj post
Ugovor je na određeno i otkaz sam dala usmeno. Dan nakon što sam post napisala sam zamolila slobodnu nedjelju. Voditeljica odjela mi se počela prijetiti, kako je rekla neslužbeno. Rečeno mi je da moram doći posao odraditi. Nakon 2 min. razgovora izgubila je živce i potjerala me s radnog mjesta, rekla da plaću neču dobiti i da se ne vraćam. Glas niti jednom nisam podigla, pokušala sam joj objasniti da posao stignem odraditi preko tjedna i da mi zbilja treba slobodna nedjelja.
Otkaz se ne može dati usmeno, već mora biti u pisanom obliku i dostavljen drugoj strani. Uostalom, ugovor na određeno vrijeme može se otkazati jedino ako je takva mogućnost u njemu predviđena (osim u slučaju izvanrednog otkaza).

Moraš doći na posao da ti slučajno poslodavac ne da izvanredni otkaz zato što se nisi pojavila na poslu. Onda te može tužiti i za naknadu štete.

Ovako, idi na posao, a ako te budu sprječavali, ti to moraš negdje utvrditi da ti je spriječen ulazak u zgradu te moraš obvezno podignuti zahtjev za zaštitu prava. Pozovi inspekciju rada i žali se na okolnost prekovremenog rada više od dopuštenog, da sumnjaš da radno vrijeme nije preraspodijeljeno, a radi se non stop prekovremeno, pa neka lijepo malo ispitaju što se tamo događa.

Svakako moraš konzultirati i stručnu pomoć da bi eventualno utužila nedopušten otkaz jer ti ga ipak i mogu uručiti sljedeći put kad se pojaviš, nikad ne znaš.

Ukoliko ti želiš dati otkaz, moraš ga napisati i uručiti što hitnije poslodavcu prije no što on isti uruči tebi. Mišljenja sam da bi možda mogla dati i izvanredni otkaz, bez obveze odrađivanja otkaznog roka, obzirom je ovaj poslodavac teško kršio obveze iz radnog odnosa tako da daljnji nastavak radnog odnosa nije moguć - tjerao te na prekovremeni rad više od 10 sati tjedno, nije ti omogućio slobodne dane za odrađene nedjelje, ne znam je li uopće taj poslodavac plaća prekovremeni rad, a i dao ti je usmeni otkaz koji je nevaljan i potjerao te s radnog mjesta te se prijetio uskratom plaće.

Zadnje uređivanje Suey : 20.07.2009. at 11:57.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 11:53   #1178
napiši otkaz i predaj ga. imaš pravo na zaštitu prava, što isto trebaš sastaviti pismeno i uručiti poslodavcu. imaš pravo na otkazni rok, te u tom otkaznom roku imaš pravo na pola slobodnog radnog vremena u svrhe traženja novog posla. pročitaj zakon o radu ili potraži stručnu pomoć.

tip: kod predaje dokumentacije obavezno jedan primjerak trebaš ostaviti sebi s potvrdom (potpis i datum) da je preuzet
ili ga pošalji s potvrđenim uručenjem kako bi imala dokaz da im je uručen.

nisam sigurna da imaš osnovu za izvanredni otkaz, jer isti treba biti dokaziv. s druge strane ti ga možeš dobiti ukoliko nisi uručila otkaz a nisi u roku 15 dana opravdala izostanak s posla.

pravo na plaću za period u kojemu si radila, to ti zakonski ne smiju uskratiti.
__________________
istina je u očima promatrača
mos.zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 12:20   #1179
Da, u eventualnom sudskom sporu teret dokaza je na radniku da dokaže da je doista bilo tako, pa bi bilo zato dobro pozvati i inspekciju rada.

U svakom slučaju, radnik mora imati opravdan razlog, a i obrazložiti takav otkaz (zbog načela ravnopravnosti stranaka iako takva obveza izričito ne stoji u Zakonu). Treba voditi računa o tome da je kod izvanrednog otkaza bitno da daljnji radni odnos nije moguć.

Ne znam otkud to da radnik u roku 15 dana može opravdati izbivanje, on bi to trebao učiniti odmah čim je to moguće, jer samo u roku od 15 dana od dana saznanja za povredu, poslodavac može dati izvanredni otkaz radniku, kasnije ne. To ne znači da će poslodavac dati otkaz 15-ti dan, već može i npr. treći dan nakon saznanja za povredu.
Poslodavac može dati otkaz dok traje povreda (radnik neopravdano izbiva s posla), a i u daljnjem roku od 15 dana nakon što je povreda prestala, tj. radnik se vratio na posao (tako VSRH Revr 71/04-2 od 13.1.2005.)
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 12:42   #1180
Quote:
mos.zagreb kaže: Pogledaj post
nisam sigurna da imaš osnovu za izvanredni otkaz, jer isti treba biti dokaziv. s druge strane ti ga možeš dobiti ukoliko nisi uručila otkaz a nisi u roku 15 dana opravdala izostanak s posla.

Stvar je u tome što nitko od nas ne može reći je li razlog opravdan, to će sud u konačnici utvrditi, ali valja zato pratiti sudsku praksu. Nemamo zapravo dovoljno elemenata tvrditi sa sigurnošću jel bi razlog bio opravdan ili ne, jer ne znamo čime se bavi, kakva je zaštita na radu i slično, a i činjenica je da radi samo tri tjedna.
U sudskoj praksi obično je opravdan razlog za izvanredni otkaz radnika poslodavcu ako poslodavac ne isplaćuje plaću i druge novčane obveze, kontinuirano kasni s isplatom plaće, krši propise o sigurnosti i zaštiti na radu pa je zbog toga dovedeno u opasnost radnikovo zdravlje, ako je počinio kazneno djelo na štetu radnika, te ako na bilo koji način zlostavlja radnika, posebice treba istaknuti mobbing.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:42.