Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2016., 23:49   #3142
Par pitanja vezano uz Wing Chun?

Pozdrav svima,
Oduvijek sam volio filmove od Bruce Leeja, Jackie Chana itd pa bih se htio početi baviti kung fuom ili karateom.
Možete li mi netko reći je li Wing Chun stil kung fu-a koji većinom koristi Jackie Chan i Bruce Lee, te koji Jackie Chan i Jaden Smith koriste u The Karate Kidu (2010)? Tako bar piše na wikipediji. Znam da je u filmovima sve pretjerano,usavršeno i koreografirano da bude zanimljivo, ali jeli to u srži taj stil? Zanima me koliko je kung fu koristan u uličnoj borbi (obrana i napad)? Koja je razlika između karatea i kung fua u pogledu obrane i napada? Da li se uz kung fu uči i filozofija (to mi e uvijek bilo zanimljivo)? I za kraj gdje u Zg ima dobar klub i učitelj?

Zadnje uređivanje Condor93 : 08.07.2016. at 00:03.
Condor93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 13:46   #3143
Quote:
Condor93 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
Možete li mi netko reći je li Wing Chun stil kung fu-a koji većinom koristi Jackie Chan i Bruce Lee, te koji Jackie Chan i Jaden Smith koriste u The Karate Kidu (2010)? Tako bar piše na wikipediji. Znam da je u filmovima sve pretjerano,usavršeno i koreografirano da bude zanimljivo, ali jeli to u srži taj stil?
Koliko se sjećam J. Chanov kung fu nema veze s Wing Chunom
Bruce Lee je učio Wing Chun, ali je kreirao vlastiti stil JKD ..

Wing Chun je stil Kung Fu-a, ali Kung Fu je tako širok pojam, da bih ja rekao da je jedino zajedničko stilovima Kung Fua to da su porijeklom iz Kine ... ništa drugo.

Quote:
Condor93 kaže: Pogledaj post
Zanima me koliko je kung fu koristan u uličnoj borbi (obrana i napad)?
A čuj ovisi koji stil treniraš, kako treniraš, koliko ti je dobar trener, koliko imaš sreće itd. itd ... Ako treniraš Tai Chi, nisam siguran da će ti izravno koristiti tehnike koje vježbaš u uličnom fajtu.

Quote:
Condor93 kaže: Pogledaj post
Koja je razlika između karatea i kung fua u pogledu obrane i napada?
A recimo to vrlo pojednostavljeno, iako i tu opet ovisi o kojem karateu je riječ (i tu imaš stilova, iako mislim da danas prevladava sportski karate) ... karate je pravocrtniji od kung-fua ... ahhh ... ma teško je ovako ofrlje to usporediti.
Quote:
Condor93 kaže: Pogledaj post
Da li se uz kung fu uči i filozofija (to mi e uvijek bilo zanimljivo)?
Ja nisam nikada na treningu doživio da je trener rekao "a sad sjednite govorit ću vam o filozofiji" ... malo se zezam. Meni to nikada nije bilo osobito važno kod treniranja.
B. Lee je navodno negdje napisao: "Prije nego sam počeo trenirati, udarac rukom je za mene bio udarac rukom, kad sam trenirao udarac rukom je za mene bio više nego udarac rukom, a kad sam shvatio borilačke vještine, udarac rukom je samo udarac rukom" .. tako nekako
Quote:
Condor93 kaže: Pogledaj post
I za kraj gdje u Zg ima dobar klub i učitelj?
E to ne znam .. ima klubova i učitelja, koliko ima dobrih, ne znam, ali ima dobrih.
Obiđi ih pa vidi sam ... ne znam što bih ti drugo rekao.

I za kraj ... čini mi se da si mlad (možda se varam) ... treniraj, nađi si neki klub i treniraj .. vremenom ćeš vidjeti što ti paše i kako.
Nemoj se ograničavati stilom ni ičime a nemoj misliti ni da ćeš postati stručnjak za ulične tučnjave ili samoobranu bez obzira što trenirao ...
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 17:46   #3144
Quote:
gordan72 kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam J. Chanov kung fu nema veze s Wing Chunom
Bruce Lee je učio Wing Chun, ali je kreirao vlastiti stil JKD ..

Wing Chun je stil Kung Fu-a, ali Kung Fu je tako širok pojam, da bih ja rekao da je jedino zajedničko stilovima Kung Fua to da su porijeklom iz Kine ... ništa drugo.


A čuj ovisi koji stil treniraš, kako treniraš, koliko ti je dobar trener, koliko imaš sreće itd. itd ... Ako treniraš Tai Chi, nisam siguran da će ti izravno koristiti tehnike koje vježbaš u uličnom fajtu.


A recimo to vrlo pojednostavljeno, iako i tu opet ovisi o kojem karateu je riječ (i tu imaš stilova, iako mislim da danas prevladava sportski karate) ... karate je pravocrtniji od kung-fua ... ahhh ... ma teško je ovako ofrlje to usporediti.

Ja nisam nikada na treningu doživio da je trener rekao "a sad sjednite govorit ću vam o filozofiji" ... malo se zezam. Meni to nikada nije bilo osobito važno kod treniranja.
B. Lee je navodno negdje napisao: "Prije nego sam počeo trenirati, udarac rukom je za mene bio udarac rukom, kad sam trenirao udarac rukom je za mene bio više nego udarac rukom, a kad sam shvatio borilačke vještine, udarac rukom je samo udarac rukom" .. tako nekako

E to ne znam .. ima klubova i učitelja, koliko ima dobrih, ne znam, ali ima dobrih.
Obiđi ih pa vidi sam ... ne znam što bih ti drugo rekao.

I za kraj ... čini mi se da si mlad (možda se varam) ... treniraj, nađi si neki klub i treniraj .. vremenom ćeš vidjeti što ti paše i kako.
Nemoj se ograničavati stilom ni ičime a nemoj misliti ni da ćeš postati stručnjak za ulične tučnjave ili samoobranu bez obzira što trenirao ...
A što ti konkretno treniraš?

Mislio sam da neko zna neki dobar klub u Zagrebu.

Mene zanima kung fu i karate pa neznam što bi bilo praktičnije u stvarnom životu a ne na natjecanjima...
Condor93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 12:13   #3145
Quote:
Condor93 kaže: Pogledaj post
A što ti konkretno treniraš?

Mislio sam da neko zna neki dobar klub u Zagrebu.

Mene zanima kung fu i karate pa neznam što bi bilo praktičnije u stvarnom životu a ne na natjecanjima...
Ja sam neko vrijeme trenirao Wing Chun ..

Ne znam koliko si pratio ovaj thread, ali tvoja dva pitanja ovdje mogu dovesti do flejmanja među pobornicima raznih stilova, škola Wing Chuna/Wing Tsuna a i ako naleti neki vježbaš MMA ili nečeg sličnog će ti reći da je WC/WT bezveze i da za ulicu trebaš trenirati MMA ..

Povezano s time je i odabir dobrog kluba ..

Uglavnom, poanta moje upisa je da ćeš teško ovdje doći do nedvosmislenih informacija o tome što te zanima ... zato sam ti i napisao da je možda najbolje da posjetiš par klubova i sam vidiš (ako ti daju da vidiš trening ... meni su jednom davno kad sam tražio klub zatvorili vrata za gledanje treninga ..mogu se upisati i trenirati, ali ne i gledati .. to mi je bilo bezveze pa se nisam nikada ni vratio u taj klub).
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 03:05   #3146
Kung Fu klub Mustang. Voditelj je Željko Rušnov.

Vaše mišljenje isplati li se počet tamo ako je neko trenirao kod njega ili radije kod spomenutih sifu-a koje sam vidio da spominjete..
Toxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 23:34   #3147
Quote:
gordan72 kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam J. Chanov kung fu nema veze s Wing Chunom
Bruce Lee je učio Wing Chun, ali je kreirao vlastiti stil JKD ..
I to iz pragmatičnog razloga.
Pokušao je smanjiti broj udraca šakom u kosti jer je vidio da Wing Chun praktikatnima u tučama (vrlo česte među tadašnjim školama u SF-u), borbama i na treninizima kad se radi ful, često otiču šake ili dolazi do ozljeda šake.
Pisao da je u jednoj borbi sa bossom jedne škole već nakon par udaraca imao obje šake tako otečene da je nakon toga skužio kako tu nešto ne štima.
Još davno sam čitao o tome i nevjerojatno je kako je čovjek kužio prednosti i mane u borilačkim vještinama.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 00:29   #3148
Čini mi se da sam postavio pitanje za nekog manje poznatog ili nepoznatog ovdje..
Imali na Kung fu sparirang borbi ili je potpuno isključeno?
Toxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 12:34   #3149
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
I to iz pragmatičnog razloga.
Pokušao je smanjiti broj udraca šakom u kosti jer je vidio da Wing Chun praktikatnima u tučama (vrlo česte među tadašnjim školama u SF-u), borbama i na treninizima kad se radi ful, često otiču šake ili dolazi do ozljeda šake.
Pisao da je u jednoj borbi sa bossom jedne škole već nakon par udaraca imao obje šake tako otečene da je nakon toga skužio kako tu nešto ne štima.
Još davno sam čitao o tome i nevjerojatno je kako je čovjek kužio prednosti i mane u borilačkim vještinama.
Vidiš, nisam to znao .. fora
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 12:38   #3150
Quote:
Toxxx kaže: Pogledaj post
Čini mi se da sam postavio pitanje za nekog manje poznatog ili nepoznatog ovdje..
Imali na Kung fu sparirang borbi ili je potpuno isključeno?
Kung fu je širok pojam .. tj. puno stilova obuhvaća kung fu.
Vjerujem da npr. u Tai Chi Chuanu nema sparinga, dok je u Sanda Kung Fu-u on uobičajen.
Ako pitaš za Wing Chun, koliko znam ima, ali ne za početnike.
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 16:30   #3151
Quote:
gordan72 kaže: Pogledaj post
Kung fu je širok pojam .. tj. puno stilova obuhvaća kung fu.
Vjerujem da npr. u Tai Chi Chuanu nema sparinga, dok je u Sanda Kung Fu-u on uobičajen.
Ako pitaš za Wing Chun, koliko znam ima, ali ne za početnike.
Što se tice wing chuna, početnici nemaju jednostavno šta sparirat jer u prvih par godina se samo žganci jedu...
(osim ako netko vježbu ne naziva sparingom)..
a napredni wing chuner sparira do granice koja je ljudskom rodu prihvatljiva i civilizirana
(znaći može se sparirati bez nekih ozljeda, ne daj bože krvavih.., jer za to potrebe nema..),
što nije slućaj u mnogim drugim BV u kojima je zapravo cilj ponašat se kao razularena životinja ,
znaći gdje je konacan cilj "nanjet" nekome teške tjelesne ozljede kako bi se priskribilo nešto eurića
i kako bi se zadivile kakve plavušice sa hrpom željeznih mišića koji su niš koristi kad se naleti na jednog
smirenog ali ubojitog wing chunera

Znaci vrlo jednostavno, vrhunski primjerak wing chunera zna i svjestan je svojih mogućnosti bez
da razbija šake i glave, zna koliko može i šta može, to se vidi i osjeća u toku vježbanja i
laganog spariranja (ako se to može tako nazvat)..bez primitivnih šaketanja koje zapravo u wing chunu i ne postoje.,
isto tako bolji primjerak wing chunera jer izrazito ubojito biće, što znaći da vrlo lako može "da ubije" ako se ne bi kontrolirao..,

zato oprez kada se naiđe na takvog ili kada se sa takvim pokuša na "seljačija" način sparirati...
.mosquito. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 20:42   #3152
Malo prelistao temu.

Wingchuneri definitivno žive u nekom drugom svijetu sa svojom (samo)uvjerenosti o superiornosti nad svima ostalima, a kad pogledaš bilo koji youtube wingchun fajt izgledaju smiješno ko dvije osnovnoškolke koje se šamaraju. Toliko o izrazito ubojitim bićima, mističnosti koju stalno forsiraju i tajnoj vještini blablabla... Ko religija ili sekta majketi.

BTW da je Wing Chun valjao ne bi Bruce razvijao drugu vještinu nezadovoljan ovime čime je raspolagao.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 10:08   #3153
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Malo prelistao temu.

Wingchuneri definitivno žive u nekom drugom svijetu sa svojom (samo)uvjerenosti o superiornosti nad svima ostalima, a kad pogledaš bilo koji youtube wingchun fajt izgledaju smiješno ko dvije osnovnoškolke koje se šamaraju. Toliko o izrazito ubojitim bićima, mističnosti koju stalno forsiraju i tajnoj vještini blablabla... Ko religija ili sekta majketi.

BTW da je Wing Chun valjao ne bi Bruce razvijao drugu vještinu nezadovoljan ovime čime je raspolagao.
..ovako izgleda post od zmazanog automehaničara kojem je wing chun znanstvena fantastika....
.mosquito. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 13:27   #3154
Quote:
.mosquito. kaže: Pogledaj post
... što nije slućaj u mnogim drugim BV u kojima je zapravo cilj ponašat se kao razularena životinja ,
znaći gdje je konacan cilj "nanjet" nekome teške tjelesne ozljede kako bi se priskribilo nešto eurića
i kako bi se zadivile kakve plavušice sa hrpom željeznih mišića koji su niš koristi kad se naleti na jednog
smirenog ali ubojitog wing chunera
Ja ne znam niti jednu BV u kojoj je cilj ponašati se kao razularena životinja ..
To što se neki tako ponašaju u sparingu ili sportskoj borbi govori o tome da im nedostaje vještine ili da ih je strah preplavio.
U sportskoj borbi takvi vrlo često brzo izgube, osobito od dobro pripremljenih boraca.

A drugo, što se konačnog cilja, tiče cilj nije nanijeti teške ozljede, cilj je pobijediti borbu, nadmudriti protivnika.
I svrha sparinga na treningu, iako to mnogi ne kuže, nije pobijediti onoga s kime treniraš, cilj je naučiti nešto ...
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 18:52   #3155
Quote:
gordan72 kaže: Pogledaj post
Ja ne znam niti jednu BV u kojoj je cilj ponašati se kao razularena životinja ..
To što se neki tako ponašaju u sparingu ili sportskoj borbi govori o tome da im nedostaje vještine ili da ih je strah preplavio.
U sportskoj borbi takvi vrlo često brzo izgube, osobito od dobro pripremljenih boraca.

A drugo, što se konačnog cilja, tiče cilj nije nanijeti teške ozljede, cilj je pobijediti borbu, nadmudriti protivnika.
I svrha sparinga na treningu, iako to mnogi ne kuže, nije pobijediti onoga s kime treniraš, cilj je naučiti nešto ...
Moguće da je strah preplavio čelavog i nabildanog mankija, moguće...e sad koliko jedan manki može nadmudriti drugog mankija..a bez da su obojica izložena udarcima koji ozbiljno uništavaju njihov mozak i iq..u to nisam siguran..
Uostalom koga briga za mozak ako ga je i tako malo bilo a velike se pare 'obrću'.. i naposljetku, šta dobrog i korisnog u tome ima netko za naucit ?
.mosquito. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 16:11   #3156
Quote:
.mosquito. kaže: Pogledaj post
Moguće da je strah preplavio čelavog i nabildanog mankija, moguće...e sad koliko jedan manki može nadmudriti drugog mankija..a bez da su obojica izložena udarcima koji ozbiljno uništavaju njihov mozak i iq..u to nisam siguran..
Uostalom koga briga za mozak ako ga je i tako malo bilo a velike se pare 'obrću'.. i naposljetku, šta dobrog i korisnog u tome ima netko za naucit ?
Jel ti govoriš o sportskoj borbi između dva sportaša, npr. boksača ... nisam tu vidio puno razularenih životinja .. takvi obično brzo stradavaju i ne dođu do natjecanja.
Sjećam se jednog ITF TKD natjecanja još dok sam bio junior (dakle davno, davno) .. bio je taj jedan lik viši za glavu od nas vih i teži cca. 20-ak kila (natjecanje je bilo ekipno, pa nije bilo jasnih granica u kategorijama između boraca) ..
Rasturio nas je redom sve zahvaljujući snazi, pa i strahu kojeg je u nama inducirala njegova veličina ... sve dok nije nabasao na protivnika koji je bio tehnički tri koplja iznad njega i kojeg ova mrcina nije uspjela ni dotaknuti bilo da je eskivirao bilo da ga je sasjekao kontranapadom.

A kad govorim o sparingu, mislim isključivo na trening .. i jasno je koji je cilj sparinga ... naučiti nešto, ispraviti greške, izvježbati neke napade/obrane i sl ... ako ideš u sparing s ciljem "razbiti" klupskog kolegu fulao si totalno i to se ne radi
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 16:31   #3157
Quote:
.mosquito. kaže: Pogledaj post
..ovako izgleda post od zmazanog automehaničara kojem je wing chun znanstvena fantastika....
Pozdrav mitomanima

Pusa

__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 14:49   #3158
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Pozdrav mitomanima

Pusa

Možda vam je gay ok ali se ipak ne bih htio miješati.
.mosquito. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 22:05   #3159
https://www.youtube.com/watch?v=c-Lr5DmhN4I
https://www.youtube.com/watch?v=-iro1OsFI_8
https://www.youtube.com/watch?v=9QntjgZnnUk
zinedine is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 19:10   #3160
Totalni bullshido.
Matador9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:20.