Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2008., 11:09   #281
Pozdrav,
možda ti neću biti najbolji izvor informacija ali eto nakon 6 godina čitanja i dopisivanja po forumima a i sada što dobivam od informacije od cure (Šveđanke) mogu ti reci par stvari.

U Švedsku je jako teško doći i raditi ako nisi SWE ili EU državljanin čitaj gotovo nemoguće (ali uvijek se nađe neka iznimka).
Turistički možeš doći na 3 mjeseca i onda u tih 3 mjeseca probat naći nekoga tko će garantirat za tebe i dati ti posao. U protivnom vračanje nazad u Hrv i nakon par dana odeš opet gore probat.
Traženje Azila - gotovo nemoguće. Naša država više nema status država pod ratnim okruženjem izbjeglištvo.... Teško možeš tražiti politički azil jer smo kao demokratska država i nisi neki na crnoj listi... Možda da si gay i da te strah za život to bi još moglo proći ali možda netko drugi bolje napiše.

Najlakši je način kao ja imati curu gore koja će te pozvat gore poslat garantno pismo za tebe i na temelju nje možeš dobiti boravišni radnu i na kraju državljanstvo...(makar koliko sam shvatio da oni priznaju i sambo zajednicu ne moraš se ženiti da bi dobio papire ali ti pomaže).

Istina je da traže više radnike za postrojenja tvornice i takve stvari... toga uvijek fali. Ja sam isto IT struka s tim da sam se zadnjih godina orijentirao na Projektni menadžment ali iskreno teško da ću za početak naći posao koji bi ja želio u struci. (Morat ću još završit kurs Švedskog jezika).

Na crno raditi - ima tamo dosta ljudi koji rade na crno po gradilištima ili nekim čudnim poslovima. Naravno tamo su se ugurali naši balkanci na neke više poslove pa na crno dovode nas i onda ti uzimaju dio plaće i tako si pune djep...
Tako da ti to ne bi savjetovao jer bježiš od tuda da si u pandžama drugoj mafiji... ne bi bilo bash nice...

Na netu ima stranica sa poslovima u Švedskoj pa možeš slati CV i probati tako dobiti posao ali iskreno ne znam nikoga osobno da je to uspio pa nisam ni čuo tako nešto....

http://www.arbetsformedlingen.se/
http://www.syoguiden.com/sokajobb/
http://jobb.eniro.se/?&click_id=googlewordse

bio je još neki stone.se ili tako nešto ali sam zaboravio.

E sada život.... u prijašnjim postovima ti je fino objašnjeno sve .. kako je..
Imaš naše naši se druže sa našima. Šveđani se drže sa strane makar ima i opet iznimka pozitivnih. Izlasci su dosta skupa zanimacija jer je kod njih alkohol i restorani neki normalni malo skuplja privilegija. Osobno kad sam ja bio gore hrana je imala istu cijenu čak i manju nego u hrvatskoj (nisam mogao vjerovat) zdrava hrana riba jeftinije nego kao kod nas ali grickalice ili neko voće van sezonsko dobrano platiš...

Sviđaju mi se njihovi shopping centri imaju sniženja (rea bar mislim da je tako nekako) a onda oko nove godine lupe popust na popust (rea pa rea) onda stvarno možeš kupit jeftino robu (J.C,H&M, Diesel).... ne govorim o markiranoj odjeci jer za to nemam ni ovdje a ni tamo (HUGO BOSS , D&G...).

Stanovi vidiš to nisam još ni ja skužio do kraja. Cura mi je kupila gore stan ali oni kupe ubiti stanarsko pravo i onda još svaki mjesec plaćaju ovisno o gradu lokaciju veličini stana neku rentu (valjda je to kao nešto gradski fond porez i za održavanje zgrade mislim da u to ide i voda tako nešto volio bi da me netko ispravi) znaći uz stan što kupiš, svaki mjesec plaćaš bar ona 2000 kr.
to. U njenom gradu je rentanje stana od nekih 65 kvadrata oko 6000 kr. ali opet kažem ovisi od kvarta do kvarta. Primanja ehhhh ovako ona je friško završila faks i radi u banci i ima 15000 na ruke... S tim da gore kod njih ostaneš 20 minuta više sve ti se piše i plaća...
Uglavnom da skratim u 2-oje kad se živi može se fino živjeti imat normalan život. Nema toliko stresa. Ako nisi alkić možeš si kupiti stan, auto ići na more i imati obitelj.

Ali znaj još ovo po ljeti... istina je da sam došao iz Švedske crniji nego ikad (a ljetujem na Hvaru najviše sunca i vručine) ali gore kad te dan dugi opiči sa suncem gotov si... Ja sam imao velike pješčane plaže sto je ok i sve ali more 0... za mene je to jezero tamno... nije gust... nije ništa ali opet imaš zvuk mora (to govorim ako si u gradu nekom koji je na obali)

Nakon što sam gore bio koliko puta zaljubio sam se u tu državu jako jako jako jako jako.. jer ima tempo života koji meni pashe i zakonodavstvo i socijalnu brigu zdravstvo sve... i ipak puno puno manje mafijaša.

I zato za 4 mjeseca idem gore 4 ever.

Nadam se da ti je nešto pomoglo

Good luck
__________________
Jag älskar att dricka festis - Cactus lime

Zadnje uređivanje Festis-swe : 30.10.2008. at 11:15.
Festis-swe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 12:27   #282
:)

Hvala ti puno spapes, jako puno si mi pomogao

Sve sto si rekao stoji. I meni se u Svedskoj svidaju iste stvari kao i tebi. Bio sam tamo jednom kao mali ali vidio sam i zapamtio kako je. No onda jos nisam ni razmisljao o odlasku i ostanku tamo. Zelim zivjeti kao sto kazes, u drzavi gdje dvoje ljudi koje rade mogu normalno zivjeti, stavit si krov nad glavu, kupit siguran auto, sparati za ljetovanja...

Hvala jos jednom

Znaci jako tesko je doci do boravisne i radne dozvole tamo za stalno

A daj mi recite, moja tetka je ima Svedsko drzavljanstvo, jel mi to pomaze? Jeli tesko da mi ona nade posao i da dobijem radnu dozvolu? Znaci ja kao Hrvat zelim se preseliti svojoj tetki u Svedsku, a ona ima Svedsko drzavljanstvo. Jel mi to pomaze?

I znaci kad bi mi oni mogli naci bilo kakav poslic tamo dobio bi radnu dozvolu i boravisnu?

Dajte mi molim vas recite koliko je tesko za njih tamo meni naci posao? A u najgorem slucaju mogu otici na 3 mjeseca kao sto kazes gore pa pouksati samo, ako ne ide vratim se i opet...
ledenizg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 13:57   #283
Zamolio bih nekoga od vas koji ste gore da mi kazete kako se zove mjesto na putu izmedu Huskvarne i Mjolbya uz samo jezero,radi se o nekakvom starom zamku ili gradu od kojeg su ostali samo rusevni kameni zidovi.Kada sam bio u swe bio sam na tom mjestu ali nisam zapisao ni zapamtio ime te lokacije.Putujuci od juga prema sjeveru sparkao sam sa desne strane uz nekakav restoran,a potom pjeske prosao ispod ceste mislim do te stare utvrde koja gleda na samo jezero.Hvala na info.unaprijed.skal
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 14:39   #284
Quote:
st.kilda kaže: Pogledaj post
Zamolio bih nekoga od vas koji ste gore da mi kazete kako se zove mjesto na putu izmedu Huskvarne i Mjolbya uz samo jezero,radi se o nekakvom starom zamku ili gradu od kojeg su ostali samo rusevni kameni zidovi.Kada sam bio u swe bio sam na tom mjestu ali nisam zapisao ni zapamtio ime te lokacije.Putujuci od juga prema sjeveru sparkao sam sa desne strane uz nekakav restoran,a potom pjeske prosao ispod ceste mislim do te stare utvrde koja gleda na samo jezero.Hvala na info.unaprijed.skal
To ti je odmaraliste Brahehus a nalazi se u blizini mjesta Gränna.
Zabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 20:25   #285
Tack sa mycket
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 14:34   #286
za porodicne ljude, SWE je super! ako si mlad i ambiciozan, zaobidji. papiri se sem preko braka tesko resavaju. diskriminacije stranaca na poslu i ovako ima suvise za moj ukus.
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 09:31   #287
Piše još tko blog iz Swe osim Rujanke?

http://septy.blog.hr/2006/08/index.html
La Havre is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 00:18   #288
evo da se i ja predstavim nedavno doselila u swerige..sad u Svibnju....imam sambo swedjana , a swedski neznam beknit...koza se sa 28 godina nasla zaljubit u swedjana...bas pametno ..nije bilo tesko dobiti boravisnu i radnu ,trajalo je sve skupa 2 mjeseca...10.3.2008 intervju , 10.5.dobila putovnicu na ruke...ali naravno u pitanju je veza/brak...mada mi se svidja mentalitet , drzava i sve , ama bas sve..tesko se tu snalazim jer nemam nikog svog...to mozda i nije cudno za prvo vrijeme , valjda ce proci...aj da ne kukam...budite mi pozdravljeni..e da i ja pijem festis , al od lubenice
majaazdaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 10:58   #289
?

Imali netko da živi ili je bio u Uppsali? To je studentski centar zar ne?
I napišite malo o vremenu. Kolike su najniže a kolike najviše temperature, prosjek neki, koliko traju godišnja doba i to.

Zadnje uređivanje dalmacija77 : 05.11.2008. at 11:38.
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 18:12   #290
Povrat poreza

Pozdrav svima!

Otvaram ovu temu jer ne znam nista o tome a nazalost nemam vremena istrazivati.

Moj problem je slijedeci:

Nalazim se u Svedskoj vec neko vrijeme i biti cu to jos dosta vremena (cca 5 mjeseci). Koji su uvijeti za stjecanje prava na povrat poreza? (Minimalna cijena na racunu, moraju li se neki obrasci uzimat, koje su procedure na granici i sve sto mislite da je bitno)

Ovaj topic moze posluziti i za sve ostale zemlje naravno, mozemo li prvo razjasniti Svedsku...

Lijep pozdrav,

Vedran
zguljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 10:02   #291
Quote:
La Havre kaže: Pogledaj post
Piše još tko blog iz Swe osim Rujanke?

http://septy.blog.hr/2006/08/index.html
ja pišem iz švedskih kafića..
ali i dalje staromodno koristim samo papir i olovku
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 03:12   #292
khm..trebaLe bi mi neke osnowne informacije o shwedskoj poshto uskoro idem gore..a owdje mi je wishe swe zbrkano..swak swoju poLitiku wodi..pa bih moLiLa da mi se netko jawi na pm ;D
chisto da me uputi u neke stwari ;D
hwaLa )))))))
freyja ^^ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 17:47   #293
Quote:
freyja ^^ kaže: Pogledaj post
khm..trebaLe bi mi neke osnowne informacije o shwedskoj poshto uskoro idem gore..a owdje mi je wishe swe zbrkano..swak swoju poLitiku wodi..pa bih moLiLa da mi se netko jawi na pm ;D
chisto da me uputi u neke stwari ;D
hwaLa )))))))
Ti to trazis ozbiljan odgovor? Po tvom pisanju se ne bi reklo
Winter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 18:49   #294
Pozdrav,

volio bih da mi se osobe koje zive u Svedskoj jave na PM.

Hvala
__________________
Jag älskar att dricka festis - Cactus lime
Festis-swe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 20:19   #295
Quote:
dalmacija77 kaže: Pogledaj post
Imali netko da živi ili je bio u Uppsali? To je studentski centar zar ne?
I napišite malo o vremenu. Kolike su najniže a kolike najviše temperature, prosjek neki, koliko traju godišnja doba i to.

Ja sam bila u Uppsali. To je 4. grad po velicini u Svedskoj, nalazi se sjeverno od Stockholma i tamo je najstarije sveuciliste u Svedskoj. To je i grad svedskog botanicara Carl von Linné-a pa ima dosta parkova i botanicki vrt. Jedan lijepi gradic, mene je odusevio.

A sto se tice vremena tamo je valjda podjednako kao i u Stockholmu sto ce reci, duge, hladne zime i kratka, prohladna ljeta. Temperatura se ljeti zna popesti i do 30 stupnjeva, ali to bude par dana. Zimi temperature nekad budu kao i u Zg, nekad je ovdje cak i koji stupanj toplije, a nekad i 10 stupnjeva hladnije, tak da je to tesko reci.
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 20:22   #296
Quote:
majaazdaja kaže: Pogledaj post
evo da se i ja predstavim nedavno doselila u swerige..sad u Svibnju....imam sambo swedjana , a swedski neznam beknit...koza se sa 28 godina nasla zaljubit u swedjana...bas pametno ..nije bilo tesko dobiti boravisnu i radnu ,trajalo je sve skupa 2 mjeseca...10.3.2008 intervju , 10.5.dobila putovnicu na ruke...ali naravno u pitanju je veza/brak...mada mi se svidja mentalitet , drzava i sve , ama bas sve..tesko se tu snalazim jer nemam nikog svog...to mozda i nije cudno za prvo vrijeme , valjda ce proci...aj da ne kukam...budite mi pozdravljeni..e da i ja pijem festis , al od lubenice

sretno sa ucenjem skånskog svedskog
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 22:02   #297
Quote:
Best Bride kaže: Pogledaj post
Da, da se nadovezem na par stvari koje sam uocila ziveci sa Svedjankom i njezinim stalnim projateljicama koje bi dolazile na min.3 tjedna- a za rezije nikada nebi dale u zajednicku kasu. Vesele jesu, stalno izlaze, stalno mijenjaju frajere, PIJU- casa vina uvijek u ruci, muzika uvijek nabijena bez obzira sto drugi zele uciti ili se odmoriti. Ali zanimljiva stvar- ne vole zavjese i bez obzira sto se sve vidi u zgradu preko puta i obrnuto- one se presvlace kraj otvorenog prozora, a po ljeti kad je vruce- hodaju u donjem vesu po stanu- i nis ih ne dira kaj se sve vidi van ili sto netko pokuca na vrate- ono, meni dodje moj decko- a ona se prosece pored njega u donjem vesu- kao treba nesto iz kuhinje. Ali su takve bile i njezine frendice- nadam se da nisu sve Svedjanke takve i da sam ja samo imala bed luck
Takav sam i ja stekao dojam.
miskelin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 22:44   #298
stizem
__________________
Dark was the night, cold was the ground...
Kvartet Gubec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 00:20   #299
Goteborg, tako da znate šta možete očekivat ako vas put slučajno dovde nanese. Dakle, to van je grad sa 480 iljada ljudi i 50 iljada stabala, 28 kazališta, 53 umjetničke galerije i muzeja, 193 kafića, 670 restorana, dva aerodroma, liti je prosječna temperatura 18 stupnjeva, a zimi -1 ...

Imate tu i Liseberg, ogromni zabavni park s najvećin „toboganon smrti” na svitu, pa onda imate i ušće rijeke Gota Alv koja čini mini deltu po čitavome gradu, pa arhipelag s mali milijun sika šta ih oni otoci zovu, pa najveću luku u Skandinaviji, a tu je i Haga, stari grad s uskin ulicama, skoro pa kalama, pa najživopisnija peškarija na kojoj san ikad bija, pa Rosenkafeet s kažu najboljon kavon na svitu koju nišan proba jer ne pijen kavu, ali san zato isprid njega gleda u vrtal s pet iljada ruža...

Svega ima, šta je da je, i sve je lipo, pogotovo Šveđanke, ali ja isto iden doma... Tack och lov!

Heja Sverige

U Goteborgu nema puno mišance. Sve je plavo i pigavo ka u Pipi dugoj čarapi. Može se naletit i na domaćega crnca, Arapina ili Bosanca, nije da ne može, ali to je ništa u usporedbi s evropskin metropolama.

E sad, je li van to paše ili ne, odlučite sami. Šveđanima očito nije mrsko, oni su se u ove dane od atletike čili okitili u državnu pituru i ko in šta more. Od dičurlije sa papirnatin zastavicama priko cura sa pripijenin majicama do starčadi sa krpnenin kapicama, sve je žuto-plavo i sve viče Heja Sverige.

Našeg čovika ćete ovde teško srist, ako ne računan nas šta smo poslon došli. Daleko je, ladno je, kasno se smrkava, ne smiš pušit, ne smiš pljunit, ne smiš nikoga poslat tamo di bi ga najrađe posla, ne smiš prić priko crvenoga, balun in je gori od našega...

Šta će tu onda naš čovik radit. Može samo propast. Znan da, šta se toga tiče, neće ni doma bolje proć, ali kod nas baren možeš propast sa stilon, dostojanstveno, tresnin o pod i ka malo dite činit fintu da ti nije ništa.

Zašto Šveđani drmaju glavom?

Šveđani su muzikalna nacija, na televiziji se svako malo zavrti neka pisma, spot, koncert, a po česti malo ko da ne oda sa utakanin slušalicama u ušima. Pa onda drmaju glavon, a ti misliš da te pozdravljaju, i dok svatiš, već si ispa glup. Pristojan, ali glup.

A opet, da van pravo rečen, bolje bit i glup neko slušat ono šta oni slušaju. Ovde prištavci još uvik svršavaju na Kelly „Scary” Family, a tate i mame in se pale na Evroviziju gore nego Ksenija Urličić.

Da ne bi ispalo da lažen, mogu van pokazat službeni vodič šta nan ga je organizator podilija u kojen lipo piše kako se Goteburg posebno ponosi šta se u njemu prije 24 godine rodila Elena Paparizou. A to van je ona Grkinja šta je lani pobijedila s pismon „My Number One”. A od nje je još popularnija Carola koja je ove godine u Ateni pivala „Invisable”. Nema novine, a da baren u ćoši naslovnice nije njena slika sa zubalon od po metra.


Bočica iz škartoca, kad nitko ne gleda

Mi se u Splitu sami sa sobon uvik rugamo kako niko ništa ne radi, pa uvik za primjer uzimamo Rivu na kojoj se od jutra do mraka sidi uz jedan makijato i dvi čaše vode. I onda ovi šta se taru od posla za dvi iljade kuna s pravon ispaljuju na živce. A u Goteborgu, niti ko radi, niti ko ispaljuje. Sve in je laganini, s noge na nogu, pa di ko stigne. Još ako imaš biciklu, kuš lipše, otpedaliraš di oćeš, a ako dikod i opizdiš, pokupi te hitna, ka šta san svojin očima jučer svjedočija. Kad se, međutin, čovik malo bolje zagleda, onda u biti svati kako to uglavnon starčad zuji gradon.

Dosadni su ka naše breculje. Ali zato lipo izgledaju. Nećete ovde naletit na gobavoga dida ili zgrišpanu babu, svi se pare ka da su iz vojnog eksperimenta izašli. Zaledilo ji prije jedno petnest godina, pa ji sad pustilo da bauljaju.

Dok se naši penzioneri kraj kontejnera karaju oko dvi prazne boce od fante, ovi „moji” u žutin puloverićima mumaju kobase i ližu slaje.

Ma, isto mi se nisu mogli sakrit, cuclaju i oni, ne bojte se, bočice u škartoc pa zalij kad niko ne gleda. Nije to njima od stresa, ali je od mrtvila...

Reka san van prvi dan da je ovde skoro pa zimina. I da znate da san laga, a opet nisan skroz jer se čas kuvamo, pa čas mrznemo. Našin domaćinima to ka da ne smeta, oni lipo navuku đemper, šugaman pod ruku, pa na plažu. Goteborg je na moru ako niste znali, ustvari na ušću rijeke Gota Alv u more (meni se prije pari da je ocean u pitanju) pa tu imate mali miljun mista za okupat se. Ima i jedna plaža, onako po naški velika sa salbunon. A na njoj sve načičkano, suncobran do suncobrana, ležaljka do ležaljke, guzica do guzice ...

E, ali zato u moru (mome oceanu) nema ni pasa, ni morskoga ni kopnenoga. Kažu da kad staviš prst u more da si povezan s cilin sviton, a ovde kad staviš prst u more krv ti pristane teć cilin tilon. Živi led!

Ali, zato je sve krcato brodica. Šta bi moj prijatelj Mario gusta gledat, on voli ove malo batastije, šta se šire u boku. Još kad udari vitar, pa se napnu jidra, čini van se ka da će zrak isparat. Ma, nema jedrilice do Šveđanke...

Grad iz bajke

„Na svetu postoji jedno carstvo, u njemu caruje drugarstvo”, piva je u davna vrimena Branko Kockica, pa bi onda posli doda i kako su u tome carstvu kuće od marmelade, a prozori od čokolade. Ili je možda bilo obrnuto? Nema veze, bitno je da je kockasti Branko to piva ka da se u Goteborgu rodija. Jer ovde je baš tako, čudo jedno: kocka, kocka, kućica; cigla, cigla, zgradica. Sve nekako šareno i veselo, srića da nije jestivo jer ovaj smišni neveliki grad (500 iljada ljudi, kad pribrojimo i nas šta smo in se prikrpili ovu sedmicu) sa smišnin plavin ljudima bi jadan odma strada, smazalo bi ga ka šta moja Luce žlicon smaže cilu Nutelu. I onda viče još, pa bi tako i mi vikali još sve dok ne bi Stockholm slistili jer mora bit da je cila Švedska ovaka ...

Zemlja iz bajke. Uostalon, jučerašnja storijica o princezi Sisi najbolja je potvrda toj tezi. Stvarno, koji lipi grad, a cili od matuna. Baš ka i Split. Samo šta ovde matun označava građevinski materijal, a ne karakternu osobinu ...

Odlikašice

Ima nešto u ovoj švedskoj odnosno geteborškoj vodi. Ili je to ili su im cure, djevojke i žene strašno nervozne pa sve kupe u prsi. S obziron da se stalno smijulje, ne virujen da je nervoza u pitanju, pa mi dopustite zaključit kako je u vodi tajna.

Nema šta drugo bit. Na svakon koraku ih čovik može srist, šetaju i plešu ponosne jedna do druge i vesele se životu. A i mi se veselimo skupa s njima. Grud do grudi, a grudobrana nigdje. Velike i male, jako puno velikih i skoro nimalo malih, nema gore ocjene od trice, a petica ko u bajci.

Sve same odlikašice. Blago profesorima, a ni nama nije mrsko.

Sad će me doma napast da san muška šovinistička svinja, ali neka, pritrpit ću i nastavit guštat još ovih nekoliko dana. Sudjelovanje na festivalu sisa jedino je šta je u Goteborgu besplatno. Uz vodu, naravno. Eh, voda, mora bit da je ovdašnje izvore osobno dragi Bog blagoslovio...
La Havre is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 20:30   #300
http://www.youtube.com/watch?v=yhQjj...eature=related
La Havre is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:04.