Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2007., 16:55   #1
HUB - lista neurednih dužnika

Da li znate kriterije kada nekoga stave na crnu listu? I da li se s te liste ikako moguće maknuti kada si jednom tamo?
Naime, dugujem 3 rate kredita, dobila sam do sada 2 opomene. Razlog mog duga banci je što mi poslodavac nije isplatio 4 plaće.
Moje pitanje je da li sam sada na crnoj listi? ako jesam, što to točno znači? da li ću moć uskoro dobiti drugi kredit?
__________________
Ništa mi neće ovaj dan pokvarit....
marvelN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 17:12   #2
Najbolje ti je pitati u matičnoj banci da li si na listi. Banke su sada sve umrežene i ja sam čitala nedavno da neuredni klijenti neće moći dobiti kredite u niti jednoj banci. 2 opomene su svakako već ozbiljna stvar.mislim da one "stare" crne liste više nisu aktualne nego ova nova to je nekakav registar obveza po kreditima mislim da se tako zove.U svakom slučaju najpametnije je otići u banku i pokušati nešto dogovoriti dok ti se situacija još više ne iskomplicira (jamci, sjedanje na plaću itd itd).Nisam nikakav bankarski stručnjak ali meni se čini da sa takvom situacijom novi kredit ti ti ne bi bio baš najbolja opcija, to mi se nekako čini kao srljanje u propast???? Sorry ne bi pametovala to je samo moje mišljenje.
kikibela is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 17:23   #3
Quote:
kikibela kaže: Pogledaj post
Nisam nikakav bankarski stručnjak ali meni se čini da sa takvom situacijom novi kredit ti ti ne bi bio baš najbolja opcija, to mi se nekako čini kao srljanje u propast???? Sorry ne bi pametovala to je samo moje mišljenje.
Nisam ni mislila sada dizati novi kredit, već me zanima da li ću uopće imati mogućnost za godinu, dvije... Zanima me koliko si dugo na crnoj listi nakon što vratiš sva dugovanja banci?
__________________
Ništa mi neće ovaj dan pokvarit....
marvelN is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 03:15   #4
Quote:
marvelN kaže: Pogledaj post
Nisam ni mislila sada dizati novi kredit, već me zanima da li ću uopće imati mogućnost za godinu, dvije... Zanima me koliko si dugo na crnoj listi nakon što vratiš sva dugovanja banci?
ona ovdje spominje HROK (www.hrok.hr) pa malo prouči o čemu se radi...

koliko dugo banke "pamte" da si bila nevaljala po kreditu ne znam...svaka ima svoje valjda...ali sigurno nije manje od dvije godine...stoga trk u banku i pojasni im svoju situaciju, te pitaj da li ti mogu reprogramirati dug ako ti i dalje ne bude dolazila plaća...bolje da ti njih sad gnjaviš , nego oni tebe za koji mjesec
__________________
Gastić u Kazakhstanu
intrepidCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 16:51   #5
Quote:
kikibela kaže: Pogledaj post
nekakav registar obveza po kreditima mislim da se tako zove.
HROK - HRVATSKI REGISTAR OBVEZNIKA PO KREDITIMA ( tako se zove ).

Vide ti sve kredite koje imaš u drugim bankama, vide ukoliko si jamac, sudužnik. Te isto tako vide tvoje minuse u banci i dugovanja po kreditnim karticama. :klap:
__________________
kredit
josip007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 10:45   #6
ovo pitanje nije pitanje HROK-a već je vezano za HUB http://www.hub.hr/default.asp

No idemo pojednostaviti:

HROK - daje informacije bankama o kreditnim zaduženjima osobe koja je zatražila kredit.
HUB - daje informacije bankama o neurednom poslovanju osobe po kreditnom plasmanu (bilo kreditu, bilo po dopuštenom prekoračanju ) bilo da se ona javlja u svojstvu dužnika, sudužnika, jamca

stoga @marvelN da li si na HUB-u ili nisi to možeš provjeriti u bilo kojoj banci. Od banke kod koje si neuredan ovisi da li će te staviti na svoju listu neurednih dužnika ili neće. Ako te oni stave automatski ideš na HUB i tamo ostaješ evidentiran 3 godine nakon podmirenja dugovanja. No to ne znači da 3 godine nećeš moći realizirati kredit već da će banka biti opreznija (čitaj=>tražiti će jače instrumente osiguranja) ako ga zatražiš.

U svakom slučaju, kada ljudi vide da neće moći plaćati neke svoje obveze trebaju se javiti u banku, a ne bježati od njih ko do vraga.
Neki puta banka može izaći u susret i pomoći u krizi (vjerovali ili ne, ali tako je).
To što ti poslodavac nije isplatio plaću ne znači da tvoja obveza plaćanja prestaje niti te opravdava, no da si otišao to i rekao u banci (tamo nekoj teti sa strane, voditelju ili tako nešto) možda bi ti mogli napraviti nešto...
Bankama (bar onim jačim) nije u interesu imati neuredne plasmane jer povećava njihovu rizičnost koja se u svijetu "velikih" i "jakih" te spram HNB-a ne čita lijepo.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 14:31   #7
Hvala vam na dobrim savjetima!
__________________
Ništa mi neće ovaj dan pokvarit....
marvelN is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 16:24   #8
Quote:
marvelN kaže: Pogledaj post
Da li znate kriterije kada nekoga stave na crnu listu? I da li se s te liste ikako moguće maknuti kada si jednom tamo?
Naime, dugujem 3 rate kredita, dobila sam do sada 2 opomene. Razlog mog duga banci je što mi poslodavac nije isplatio 4 plaće.
Moje pitanje je da li sam sada na crnoj listi? ako jesam, što to točno znači? da li ću moć uskoro dobiti drugi kredit?
Mislim da nećeš, banke su toliko okrutne da ih ne zanima situacija u kojoj ti poslodavac ne isplaćuje plaću, za njih si naprosto neuredan platiša.
Takav slučaj ne postoji negdje vani, jer naprosto tamo nigdje nema situacije da ti poslodavac kasni sa isplatom plaća, jer takav poslodavac će vrlo brzo završit svoju karijeru, a neće više imati pravo prebaciti se na neke ostale i druge djelatnosti.
Vani naprosto ako varaš državu ili si nepravedan prema djelatnicima, zatvaraju ti se zauvijek sva vrata bavljenja biznisom, za razliku od nas, kad se elegantno samo prešaltaš na neke druge poslove.
__________________
to đeki čen, poludiiii <> sva prava pridržana
verik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 19:31   #9
HUB - lista neurednih dužnika

Ovako, bio sam na crnnoj listi od 23.05.2007 do 23.10.2007., radilo se o dugo zbog naplate master kartice. Sa zagrebačkom bankom je napravljen ugovor na obročnu otplatu od 1275 kuna na 6 mjeseci, što je sve uredno obavljeno. međutim sad se raspitujem za nekakav stambeni kredit koji bi htio podići na ljeto....ali u banci mi kažu da ništa od toga jer sam kao na toj listi. JEl postioji kakva mogućnost da se zaobiće ta lista. Naime,a ko skupim nekakvu manju svoticu od 20-30 tisuća kuna na računu do ljeta? ima ko kakvih iskustava?
Bosner is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 19:35   #10
podmirila sam dug prije 2 godine i 11 mj. i još uvijek ne mogu dobiti kredit. u niti jednoj banci, a nisam mogla podmiriti minus jer sam ostala bez posla.
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 19:37   #11
Skidanje s crne liste

da li ima itko na forumu tko je skinut s crne liste. rečeno mi je u banci kada prođe 3 godine da ću biti skinuta s crne liste i da to radi HNB.
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 21:09   #12
po ovom što si napisala nisi na crnoj listi nego na listi neurednih dužnika hrvatske udruge banaka. evidencija o tvom dugovanju će se izbrisati 3 godine nakon podmirenja dugovanja (to ne znači da nećeš moći normalno poslovati, podizati kredite i sl. u međuvremenu, ovisno o odluci banke u kojoj primaš plaću, ili predaješ zahtjev za kredit)
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 22:15   #13
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
po ovom što si napisala nisi na crnoj listi nego na listi neurednih dužnika hrvatske udruge banaka. evidencija o tvom dugovanju će se izbrisati 3 godine nakon podmirenja dugovanja (to ne znači da nećeš moći normalno poslovati, podizati kredite i sl. u međuvremenu, ovisno o odluci banke u kojoj primaš plaću, ili predaješ zahtjev za kredit)
Ne, to nažalost nije istina, dok si na listi HROK-a ne računaj na kredit u niti jednoj banci članici. Moj buraz je na toj listi i da se ubije ne može dobiti nikakv kredit, kreditnu karticu revolving npr. jer se i to računa kao kredit.... ništa ništa u čem te banka financiraotvori si HROK-ovu stranicu pa vidi koje su banke članice, i onda odi u one koje nisu članice, tu ti je napisano Sonic - to je sad nekakva talijanska banka, ima ih još ne baš tako glamuroznih ko ove velike članice HROK-a ali dovoljno dobre za neki kreditić.Jedino što nikako nemoj raditi je kredit kod lihvara iz oglasa jer ti baš ui vrebaju ovakve kao ti i onda kad te ti uzmu pod svoje ostane ti još samo poslije par mejseci štrik i kakva dobra grana da se objesiš.
kikibela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 21:41   #14
Quote:
maza1 kaže: Pogledaj post
da li ima itko na forumu tko je skinut s crne liste. rečeno mi je u banci kada prođe 3 godine da ću biti skinuta s crne liste i da to radi HNB.

HNB ????
Prije bih rekao HROK (Hrvatski registar obveznika kredita) osnovale ga večina banaka kod nas i počeo je nedavno funkcionirati. Idi malo zagooglaj na HROK pa ćeš saznati i pojedinosti koje te zanimaju.
Patrikk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2007., 00:24   #15
Quote:
Bosner kaže: Pogledaj post
JEl postioji kakva mogućnost da se zaobiće ta lista. Naime,a ko skupim nekakvu manju svoticu od 20-30 tisuća kuna na računu do ljeta? ima ko kakvih iskustava?
HUB ne možeš zaobići nikako kod banaka koje su članice, sve je automatski ... one koje nisu imaju uvjete i kamate

ako možeš, otplati dug što prije jer ćeš time prije biti skinut s HUB-a ... tamo će se vidjeti da si bio neuredan 3 godine od dana skidanja ... no ipak bar postoji šansa za kredit najvjerojatnije sa sudužnikom
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2007., 00:46   #16
@maza1

sonic banka koliko vidim nije članica http://www.hub.hr/default.asp?ru=9&sid=&akcija=&jezik=1
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2007., 14:08   #17
U kojem trenutku banka pregledava tu listu? Je li tek nakon što se podnese sva dokumentacija ili ranije?
Na pr. prijateljica namjerava dići kredit Iz minusa u plus u Erste banci, a najvjerojatnije se nalazi na toj listi. Dobila je sve formulare od banke i sada skuplja one potvrde od posla, od jamca i sl. Bilo bi fer da su joj rekli da je na listi i da ne može dobiti kredit prije nego što to sve skupi.
Kako to funkcionira?
Flora7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 14:15   #18
Funkcionira na način da čim se otvori tvoje ime u nekoj od banaka, pokaže se da li si imala negjde neuredno poslovanje, u kolikom iznosu i kad je to neuredno poslovanje prijavljeno... Čak se vidi i da li si ga zatvorila ili si još uvijek dužna... neke banke traže da im doneseš potvrdu da je dugovanje zatvoreno, i nakon toga je sve na njima da li će ti odobriti kredit ili ne.
Što se tiče kredita "iz minusa u plus" takav kredit se i daje ljudima koji žele pokriti sva neuredna poslovanja koja im se vuku, s tim da su uvjeti malo drugačiji, ali mislim da, po njihovim pravilima, ne bi trebala imati problema...
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 19:50   #19
ovisi i o statusu na listi...ako si bio dužan kraće vrijeme onda se vodiš pod određenim statusom, s kojim možeš dosta toga dobiti kad podmiriš dug, a ako si bio duže vrijeme dužan ili ako su dug naplatili sudskim putem onda ti ne gine čekati 3 godine od datuma skidanja s liste...
mariah no.1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 00:03   #20
@kikibela

ovdje je riječ o HUB-u ne o HROK-u

to su dva različita pojma
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:21.