Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 02.11.2008., 12:14   #1
Ahalazija (achalasia) - grč jednjaka

Ahalazija (achalasia)-poremećaj ezofagealne peristaltike i relaksacije donjeg ezofagealnog sfinktera koji nastaje zbog nedostatka ganglija Auerbachovog pleksusa. Znakovi su: disfagija krute i tekuće hrane, bol u prsima i regurgitacija hrane. Liječenje: nitrati i hidralazin mogu ublažiti simptome, potpuno izlječenje se postiže kardiomiotomijom ili dilatacijom jednjaka balonom.

Od ove bolesti oboli godišnje 1:1.000.000 ljudi. Mnogi je povezuju sa bulimijom i kasnije anoreksijom, jer nisu dovoljno upoznati s njom. Lako se dijagnosticira rentgenom jednjaka (u fazi kada je zapelo) i gastroskopijom. U jednjaku se stvori grč, koji umjesto da se opusti, on stisne hranu i hrana ne ide ni gore, ni dolje.
Čovjek se rodi sa tom bolešću, te je ne može kontrolirati. Obično se postupno javlja nemogućnost unošenja suhe i krute hrane, dok je meni bila isprovocirana sunčanicom.
Kontrolira cijeli gastro trakt, te se mogu pojaviti problemi vezani uz želudac (gastritis, čir) i crijeva.
Lijekovi koji se koriste su nitrati (ISMN) prije jela, pod jezik. Diletacija jednjaka balonom(propuhivanje, rastezanje jednjaka) nije učinkovita i traje do dvije godine. Kardiomiotomija je invanzivni zahvat i treba ga stvarno provesti stručnjak jer može dovesti do gastro refluksa (sva hrana koja ode u želudac, vraća se bez volje čovjeka van).
Kako sam prije par godina bila na rubu života, jer liječnici nisu znali dijagnosticirati bolest (rijetka je bolest) nakon 8 mjeseci došla sam do dr.Opačića na Rebru koji ju je dijagnosticirao. Hvala mu!
Srećom, kod mene nije toliko grdo ili sam je naučila držati pod kontrolom. Ima lošijih i boljih dana. Svaki zalogaj se dobro prati kako se jede, bez obzira na tablete. Nisam operirana niti mi je radjena diletacija, naučila sam se nositi s time.
wumac is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:58.