Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2006., 10:58   #21
nest malo mi jesu zakomplicirali, a nest je bilo neminovno..
gle- ako ti vade cvorove vrata MORAJU razrezat neke zivce i misice..
i onda se operater trudi da napravi sto manju stetu..
problem je kod mene bio sto su mi ostavili previdom jednu metastazu u vratu..
i zbog toga ne mogu i nisam mogao na elektrostimulacijsku terapiju, a ova obicna se i traljavo radi u drzavnim bolnicama, a i ne pomaze bas, narocito ako se prekasno (greskom DRa opce prakse) pocne radit (do kao 6 mjeseci nakon operacije zivci se formiraju natrag itd..) ..
o psihi mi nemoj ni pricat - kad dodjem k DRu nekom na kontrolu i kad me pita kako sam - ja ga pitam Psihicki ili fizicki...
jer imam filing da ovaj preostali smrad samo cuci i ceka u meni..
gle.. samo nas 2 se dopisujemo, ocito to druge ne interesira..
ako imas jos koje pitanje mozes ga postavit na PM ili neki drugi oblik komunikacije da ne maltretiramo javnost..
bit ce mi drago da (ako) ti mogu pomoci kako.. ¤
ZakS is offline  
Old 22.08.2006., 11:39   #22
Imas PM.
Denys is offline  
Old 02.09.2006., 20:36   #23
bok Denys, bok ZakS!
da vam ne bude dosadno evo i mene
Denys sam već "upoznala" po pitanju štitnjače, puno si mi pomogla svojim opisom bolesti i često sam te se sjetila i držala sama sebi fige da se i meni hormoni reguliraju od lijekova kao i tebi.
I nekako je išlo nabolje, doza lijekova se ipak malo ustaljuje ali nikako da se smanji. Dođem do jedne tablete Athyrazola dnevno i onda se opet stanje pogorša...
I tako da ne duljim, pridružujem se čavrljanju jer vidim da nekako "posustajemo" u isto vrijeme.
Sve više razmišljam o operaciji, razgovarala sam prošli tjedan s dr (Rebro, Zg) i vjerojatno bi mi radili subtotalnu, ostavili četvrtinu jednog režnja i pila bih euthyrox. Uglavnom, već mi je ova stalna borba dojadila... Najviše zato što bih htjela planirati trudnoću a s ovolikom dozom lijekova mi je ne preporučuju.

Nego, samo pričam a ne postavljam pitanja...
Ono što me zanima, pa se nadam da mi Zaks može malo opisati:
kako se osjećaš nakon operacije? da li je to stvarno samo umor ili se i psihički drugačije osjećaš? Nekako mi se čini da više zapravo ne znam kad sam "sva svoja". Inače sam brzo pričala, brzo mislila, bila vrtirep što bi se reklo... Mislim, i prije hipertireoze.
Sada mi se čini da su me lijekovi usporili, ništa mi se ne da, najradije bih samo ležala , stalno sam nekako premorena, glava mi je sva spora... A raditi se mora, brzo misliti se mora. Pa se pitam: kako će tek biti kad a vjerojatno hoću - padnem u hipo? Sama sebe više neću moći prepoznati. Hoću li uopće imati snage za djecu, posao i sve ostalo?
Zaks, pomagaj. Piši please
Bina is offline  
Old 02.09.2006., 20:38   #24
toliko pišem i još opet zaboravim...
počela sam prije nekoliko mjeseci piti neke biljne pripravke (kapi, čaj, med) i moram priznati (mada baš u to ne vjerujem pretjerano) da su se nalazi prilično ustalili od tada. Da li od toga ili od lijekova, ne znam, ali ako ništa drugo - puno bolje i čvršće spavam. Što mi je ipak već uspjeh nakon više od dvije godine liječenja.
tako da razmišljam da probam još neke "alternative" prije nego se upustim u akciju operacije. Što mislite o tome, imate li kakva iskustva?
Bina is offline  
Old 02.09.2006., 21:24   #25
nazalost, u alternativu ne vjerujem.. probao sam neki caj davno, ali ustanovih da samo pare bacah..
no - nekima i psiha popravi stanje totalno pa zasto nebi i ti probala :-)
osobno mi se ne svidja to ostavljanje dijela stitnjace, u vecini slucajeva za par godina ides na vadjenja ostatke, jer je ona ipak dobila po nosu, a i tako krnja ne moze raditi posao kak spada.. pa ces imati dodatne probleme, rezove, ostecenja tkiva.. cut ces takve sudbine u bolnici..
umora ima, dosta, ali ne znaci da ces past u krevet i ne migat se..
ja preplivam jos uvijek bez problema, i relativno redovito, 2,5km ili provozam bajkom 10km..
jesam umoran, jesam malo sjeb... ali sto je tu je.. izvadili mi stetocinju i ja sam hepi sto je ona ostala samo u tom kvartu (zasad)..
snage i volje za posao imat ces i vise nego prije.. dokazivat ces nesvjesno i sebi i drugima da si ok, da te ne trebaju (a budu te, makar iza ledja, ali primjetit ces) sazaljevat..
pitaj.. nije problem odgovarat..
ZakS is offline  
Old 03.09.2006., 10:16   #26
meni su na štitnjači pronašli nekakve 2 male cistice koje su kao bezopasne i stvaraju se od tekućine koju proizvodi štitnjača. ali čim je bilo kakva cista u pitanju, ja sam u panici. jel netko imao nešto slično?
frenchkiss is offline  
Old 03.09.2006., 22:53   #27
Znam da "dosta" ljudi ima ciste koje im uopće ne smetaju pa ako nemaš nikakvih
simptoma vjerojatno nije ništa. Jesu ti punktirali?
Ja imam jednu cistu koja se povećava kad sam izložen toplini ili hladnoći.
Imam sve simptome hipertireoze, ali hormoni su mi u redu. Svi ti simptomi se javljaju po ljeti i zimi već oko 20 godina. Na nekim forumima sam vidio da je moguće da štinjača ne radi u redu iako su hormoni ok. Ima neko sličnih problema?
Može preporuka dobrog privatnog endokrinologa u Zagrebu koji ima iskustva sa sličnim.
Okulistica mi je preporučila doktoricu Štiglmajer (valjda se ovako piše). Je li netko
bio kod nje?
koko is offline  
Old 04.09.2006., 09:58   #28
meni su SVI nalazi hormona (kao i scintigrafija stitnjace) ispadali super..
najsuperastije.. a stitnjaca karcinomna bila...
tek USG (UZV) i punkcija pokazali su pravo stanje..
no, ako su vama nasli da je to cista- mislim da brige nema...
ZakS is offline  
Old 04.09.2006., 13:36   #29
Scintigrafiju sam isto radio i bilo je u redu. Radio sam više puta ultrazvuk kada mi se javljaju simptomi i vidi se da se ta cista skoro duplo poveća.
Punktirao nisam i ne namjerava mi endokrinolog punktirati jer kaže da ako su hormoni ok da mora bit u redu.
Pa ako neko zna dobrog endokrinologa (najbolje privatnog) u Zagrebu molim preporuku.
btw. Ja sam iz Rijeke.
koko is offline  
Old 04.09.2006., 13:44   #30
a zašto privatnog ?
pa odi do Rebra ili Vinogradske (tu sam ja hodao), naruči se preko telefona prije, lijepo preko fonda..
jedino neces dobit putne jer imas u Rijeci "izucene" lijecnike..
ZakS is offline  
Old 04.09.2006., 14:32   #31
Brz odgovor.
Ma nije mi ustvari toliko bitno. Najviše zbog toga da ne moram "molit" liječnika
opće prakse uputnicu.
Najbitnije mi je da ne naletim ponovo na nekog tko razmišlja isto kao ovaj u Rijeci
da ne dolazim bezveze u Zagreb. (ovo možda ne zvuči dobro )
koko is offline  
Old 04.09.2006., 15:16   #32
mane ti zaboli za to sto cu traziti (trazit, ! a ne moliti) za uputnicu..
trazio sam, trazit cu opet ako treba i kad treba..
i DR da je u nasoj situaciji isao bi na 10 mjesta..
ja sam htio cut drugo misljenje od onog iz Vinogradske - i dobio ga sa Rebra..
sad cu trazit trece - jer se ova 2 razilaze u osnovi- jedni vele operiraj, drugi vele cekaj, a oba strucnjaci, bez pogovora..)

(PS, za brz odgovor "zasluzna" je "pretplata" na ovu temu, pa mi obavijest o necijem odgovoru dodje kao SMS na mobitel..)
ZakS is offline  
Old 04.09.2006., 22:41   #33
Quote:
frenchkiss kaže:
meni su na štitnjači pronašli nekakve 2 male cistice koje su kao bezopasne i stvaraju se od tekućine koju proizvodi štitnjača. ali čim je bilo kakva cista u pitanju, ja sam u panici. jel netko imao nešto slično?
Ako si napravila scintigrafiju i ako se pokazalo da su hladni, ako ultrazvuk pokazuje da su manji od 15mm, te ako su ti nalazi krvi O.K. ne bi trebala imati razloga za paniku.
Punkcija se ne radi ako su cvorici manji od 15 mm.
Moji dolaze i odlaze, prvo sam imala samo jedan, pa dva, pa je jedan narastao na 14 mm u medjuvremenu dok sam dosla na red za punkciju, cvorici nestali, pa opet dva, sada jedan od 4 mm.
Da skratim, treba ih drzati pod kontrolom, tj, svakih 6 mj. ultrazvuk i paziti da ne pocnu rasti preko 15mm.
Denys is offline  
Old 05.09.2006., 00:26   #34
Quote:
Bina kaže:
bok Denys, bok ZakS!
da vam ne bude dosadno evo i mene
Denys sam već "upoznala" po pitanju štitnjače, puno si mi pomogla svojim opisom bolesti i često sam te se sjetila i držala sama sebi fige da se i meni hormoni reguliraju od lijekova kao i tebi.
Bok Bina!
Na zalost, nakon skoro dvije godine bez ljekova moji hormoni su opet podivljali. Sad sam opet na terapiji i ne osjecam se bas sjajno. Svakim danom sve manje optimizma.

Quote:
Bina kaže:
I nekako je išlo nabolje, doza lijekova se ipak malo ustaljuje ali nikako da se smanji. Dođem do jedne tablete Athyrazola dnevno i onda se opet stanje pogorša...
Ja sam u isto vrijeme uzimam Athyrazol da uspori rad stitnjace (da se zljezda odmori) i Eutirox da nadoknadi hormon, koji je potreban organizmu. Ako uzimas samo Atyrazol zljezda se usporava a tijelo i dalje trazi svoju dozu hormona tako da se ta usporena stitnjaca i dalje napreze za stvoriti ga, prakticki ni ne moze se smiriti.

Quote:
Bina kaže:
Sve više razmišljam o operaciji, razgovarala sam prošli tjedan s dr (Rebro, Zg) i vjerojatno bi mi radili subtotalnu, ostavili četvrtinu jednog režnja i pila bih euthyrox. Uglavnom, već mi je ova stalna borba dojadila... Najviše zato što bih htjela planirati trudnoću a s ovolikom dozom lijekova mi je ne preporučuju.
Da li si potrazila strucno misljenje od vise lijecnika ili samo jednog?
Kazem ti, procitala sam a i jedna lijecnica mi je potvrdila da trudnoca moze pomoci normalizaciji hormona stitnjace. Samo da ti sad uspije da ih smiris.


Quote:
Bina kaže:
kako se osjećaš nakon operacije? da li je to stvarno samo umor ili se i psihički drugačije osjećaš? Nekako mi se čini da više zapravo ne znam kad sam "sva svoja". Inače sam brzo pričala, brzo mislila, bila vrtirep što bi se reklo... Mislim, i prije hipertireoze.
To i mene zanima jer ni ja vise nisam "sasvim svoja". Hipertireoza moze uzrokovati i depresiju! Meni su utjeha Janica i Blanka. Da li si procitala intervju sa Blankom u Jutarnjem? Zenska se nakon operacije skroz promjenila, na pozitivno!

Quote:
Bina kaže:
Sada mi se čini da su me lijekovi usporili, ništa mi se ne da, najradije bih samo ležala , stalno sam nekako premorena, glava mi je sva spora... A raditi se mora, brzo misliti se mora. Pa se pitam: kako će tek biti kad a vjerojatno hoću - padnem u hipo? Sama sebe više neću moći prepoznati. Hoću li uopće imati snage za djecu, posao i sve ostalo?
Ti vec jesi u hipo, ali ako ti se smire hormoni imas sanse da sve dobro zavrsi. Koliko mi se cini, tebi je ovo prvo ljecenje i imas dosta sanse da ti se nikad vise i ne vrati. Kod mene se radi o drugom ljecenju i sanse su mi dosta manje.
Denys is offline  
Old 05.09.2006., 00:32   #35
Quote:
Bina kaže:
toliko pišem i još opet zaboravim...
Samo ti pisi

Quote:
Bina kaže:
počela sam prije nekoliko mjeseci piti neke biljne pripravke (kapi, čaj, med) i moram priznati (mada baš u to ne vjerujem pretjerano) da su se nalazi prilično ustalili od tada. Da li od toga ili od lijekova, ne znam, ali ako ništa drugo - puno bolje i čvršće spavam. Što mi je ipak već uspjeh nakon više od dvije godine liječenja.
tako da razmišljam da probam još neke "alternative" prije nego se upustim u akciju operacije. Što mislite o tome, imate li kakva iskustva?
Ja sam isto pri kraju prvog lijecenja pila neke homeopatske tablete od alga i bilo mi je bolje a sad imam krsni aquamarin . Moje misljenje je da je kod alternative bitno vjerovati ali i paziti da nije stetno to sto unosis u organizam
Denys is offline  
Old 05.09.2006., 00:41   #36
Quote:
ZakS kaže:
osobno mi se ne svidja to ostavljanje dijela stitnjace, u vecini slucajeva za par godina ides na vadjenja ostatke, jer je ona ipak dobila po nosu, a i tako krnja ne moze raditi posao kak spada.. pa ces imati dodatne probleme, rezove, ostecenja tkiva.. cut ces takve sudbine u bolnici....
dio stitnjace se ostavlja i zbog paratiroidnih zljezda koje su zenama posebno bitne zbog izgradnje kalcija.

Quote:
ja preplivam jos uvijek bez problema, i relativno redovito, 2,5km ili provozam bajkom 10km..
...pa umorija bi se i najzdraviji ..
Denys is offline  
Old 05.09.2006., 01:13   #37
Quote:
Denys kaže:
Ako si napravila scintigrafiju i ako se pokazalo da su hladni, ako ultrazvuk pokazuje da su manji od 15mm, te ako su ti nalazi krvi O.K. ne bi trebala imati razloga za paniku.
Punkcija se ne radi ako su cvorici manji od 15 mm.
Moji dolaze i odlaze, prvo sam imala samo jedan, pa dva, pa je jedan narastao na 14 mm u medjuvremenu dok sam dosla na red za punkciju, cvorici nestali, pa opet dva, sada jedan od 4 mm.
Da skratim, treba ih drzati pod kontrolom, tj, svakih 6 mj. ultrazvuk i paziti da ne pocnu rasti preko 15mm.
Meni je cista bila najmanje 14 mm, a zadnji na zadnjem ultrzvuku 22 mm i svejedno mi ne namjeravaju punktirat.
koko is offline  
Old 05.09.2006., 09:04   #38
Quote:
koko kaže:
Znam da "dosta" ljudi ima ciste koje im uopće ne smetaju pa ako nemaš nikakvih
simptoma vjerojatno nije ništa. Jesu ti punktirali?
Ja imam jednu cistu koja se povećava kad sam izložen toplini ili hladnoći.
Imam sve simptome hipertireoze, ali hormoni su mi u redu. Svi ti simptomi se javljaju po ljeti i zimi već oko 20 godina. Na nekim forumima sam vidio da je moguće da štinjača ne radi u redu iako su hormoni ok. Ima neko sličnih problema?
Može preporuka dobrog privatnog endokrinologa u Zagrebu koji ima iskustva sa sličnim.
Okulistica mi je preporučila doktoricu Štiglmajer (valjda se ovako piše). Je li netko
bio kod nje?
stiglmayerica je oftalmolog, ja sam bila njezin pacijent (oko, nevezano uz stitnjacu), al dok sam lezala u bolnici, imala je hrpu pacijenata koji imaju problema s ocima zbog stitnjace ... pa se valjda bavi i time paralelno. ali nisam cula da je endokrinolog.

(iako, godinama nisam bila kod nje, tako da je moguce da je zena specijalizirala na neki nacin)
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Old 05.09.2006., 09:11   #39
Denys kaže:
dio stitnjace se ostavlja i zbog paratiroidnih zljezda koje su zenama posebno bitne zbog izgradnje kalcija.



ja nemam problema sa kalcijem, mada su mi izvadili tuto u vrato !
vjerovatno su mi parat. zlijezde ostavili..
a, kalcije je bitan i - muskarcima ..
ZakS is offline  
Old 05.09.2006., 10:20   #40
Quote:
koko kaže:
Meni je cista bila najmanje 14 mm, a zadnji na zadnjem ultrzvuku 22 mm i svejedno mi ne namjeravaju punktirat.

koliko ja znam, sve povise 15mm se punktira.
Denys is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:09.