Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2003., 20:17   #41
enzimi potrebni za razgradnju i probavu mlijeka su renin i laktaza.
U vecini slucajeva nestanu do trece god zivota. U mlijeku se nalazi kazein (u kravljem 300x vise nego u ljudskom), koji sluzi za razvoj kostiju. U zelucu se zgrusava, tvori velike, cvrste i tesko probavljive uruske. Kazein na ljudski organizam cini veliki pritisak koji na njega trosi puno energije. Ta zgrusana masa takodjer se lijepi na stijenke crijeca sprecavajuci tako apsorpciju hranjivih tvari. Nusproizvodi probave mijeka ostavlja tijelu puno otrovnih tvari koje su vrlo kisele.
Kazein je baza jednog od najjacih ljepila u drvodjelstvu.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 20:42   #42
Lightbulb

Quote:
lahor kaže:
Ma koji se to vitamini koriste za probavljanje secera???
kakvo je ovo pitanje? za svaki probavni proces je potrebno mnostvo vitamina i minerala, i za enzime i za probavu samu i daljnju distribuciju i apsorbciju!

u tom kontextu se bijeli kristalni secer(ili smedji), zatim bijelo brashno i njihovi proizvodi poput bjelog kruha u medicini nazivaju "praznim" namirnicama. jer ne sadrzavaju osim kalorija nista, a samo za njihovu probavu se potroshi vishe vitamina i minerala, kojih u tim namirnicama nema, a to znaci da se moraju uzimati iz rezerva u tijelu. tako da secer "troshi" vitamine, odnosno dugorocno nastaje manjak vitamina i minerala u tjelu, a sto to znaci je opce-poznato. a taj manjak vitamina se onda mora nadopunjavati na drugi nacin, no do njega uopce ne bi trebalo doci.
nadam se da su ti sad neke stvari jasnije.

ugljikohgidrati koji ne opterecuju organizam: kruh od punog zrna zitarica, voce, povrce, puno zrno rize, i ostale gore spomenute kashe, sve te namirnice unose ugljikohidrate, plus vitamine i minerale i ostale balastne tvari.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 00:11   #43
Quote:
jimmy kaže:
kakvo je ovo pitanje? za svaki probavni proces je potrebno mnostvo vitamina i minerala, i za enzime i za probavu samu i daljnju distribuciju i apsorbciju!

u tom kontextu se bijeli kristalni secer(ili smedji), zatim bijelo brashno i njihovi proizvodi poput bjelog kruha u medicini nazivaju "praznim" namirnicama. jer ne sadrzavaju osim kalorija nista, a samo za njihovu probavu se potroshi vishe vitamina i minerala, kojih u tim namirnicama nema, a to znaci da se moraju uzimati iz rezerva u tijelu. tako da secer "troshi" vitamine, odnosno dugorocno nastaje manjak vitamina i minerala u tjelu, a sto to znaci je opce-poznato. a taj manjak vitamina se onda mora nadopunjavati na drugi nacin, no do njega uopce ne bi trebalo doci.
nadam se da su ti sad neke stvari jasnije.

ugljikohgidrati koji ne opterecuju organizam: kruh od punog zrna zitarica, voce, povrce, puno zrno rize, i ostale gore spomenute kashe, sve te namirnice unose ugljikohidrate, plus vitamine i minerale i ostale balastne tvari.
Ne, nije mi jasnije. Jedna slozenija biokemijska analiza procesa razgradnje secera bi mi mozda razjasnila stvari. Po mogucnosti sa linkovima koje vode na konkretne sazetke radova koji govore o potrosnji vitamina i kojih tocno tijekom razgradnje glukoze.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 10:30   #44
cekaj kaj ti nije jasno? da bijeli secer i bijelo brashno ne sadrzavaju vitamine i minerale? dok ima namirnica koji su pretezito ugljikohidrati i koje sadrzavaju i ostale tvari potrebne organizmu za funkcioniranje koje se ne pretvaraju samo u energiju ili skladiste kao mast(ugljikohidrati)?

stvarno tesko za skuzit!

mislim to je jasno svakom djetetu pa najkasnije iz srednje skole. neznam gdje je kod tebe zapelo?
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 11:02   #45
Quote:
jimmy kaže:
cekaj kaj ti nije jasno? da bijeli secer i bijelo brashno ne sadrzavaju vitamine i minerale? dok ima namirnica koji su pretezito ugljikohidrati i koje sadrzavaju i ostale tvari potrebne organizmu za funkcioniranje koje se ne pretvaraju samo u energiju ili skladiste kao mast(ugljikohidrati)?

stvarno tesko za skuzit!

mislim to je jasno svakom djetetu pa najkasnije iz srednje skole. neznam gdje je kod tebe zapelo?
Mislim da sam poprilicno jasno napisala sto mi nije jasno, pa sad ne znam kak ti to ne vidis procitati.

Nije mi jasno koji se to vitamini trose za razgradnju secera. Ti kazes da se trose, a mene zanima koji i u kojem reakcijama sudjeluju.

Normalno da bijeli secer ne sadrzava vitamine kad je to saharoza, a ne nekakva namirnica. Brasno vjerojatno i ima nesto od toga, ali u manjim kolicinama.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 12:36   #46
neznam tocno koji, no za probavu i apsorbciju tvari su potrebni skoro svi vitamini!

a za cinjenicu da su secer i bijelo brashno prazne kalorije nije toliko vazno koji se to tocno vitamini troshe kod njihove probave i razgradnje! vjerojanto isto oni koji su potrebni za glukozu, plus ostali, no sve ostale namirnice, med, voce, koje sadrzavaju secer-nisu "prazne" za razliku od bijelog secera itd.
a sumnjam da ces skuziti kemijske reakcije koje se odvijaju tokom probave ak nemresh ni apstrahirati od toga.

a ak ces trazit, onda trazi za saharozu a ne za glukozu, jer saharoza je secer o kojem pricam.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 14:14   #47
Quote:
jimmy kaže:
a ak ces trazit, onda trazi za saharozu a ne za glukozu, jer saharoza je secer o kojem pricam.
E moj jimmy... To nisi smio reci! Sad ce ti Lahor skociti na glavu! Saharoza = glukoza + fruktoza! Malo vise o secerima...
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 14:43   #48
Quote:
jimmy kaže:
.
a sumnjam da ces skuziti kemijske reakcije koje se odvijaju tokom probave ak nemresh ni apstrahirati od toga.

Nemoj se ti nista bojati hocu li ja skuziti kemijske rekacije ili necu..Samo ih molim te napisi.

Dakle, hocu proces razgradnje saharoze, a moze i slozenijih ugkljikohidrata koje sadrzava brasno, i molim te - koji se vitamini trose pri razgradnji toga.

Nista vise od toga ne trazim. Ajde, pa nije ti to valjda problem napisati?
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 15:20   #49
Lightbulb

zasto bi ti ja to napisao!? informaciju imam iz medicinskih krugova, i to bez detaljnih kemijskih procesa, posto je jasno, ko sto rekoh i srednjeskolskom djetetu zasto i kako.

a ako tebi nesto nije jasno, slobodno si potrazish sama.to kaj ti malo tezhe shvacas, pa onda da ti drugi trazhe!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 15:26   #50
Quote:
MaxB kaže:
E moj jimmy... To nisi smio reci! Sad ce ti Lahor skociti na glavu! Saharoza = glukoza + fruktoza! Malo vise o secerima...
jos jedan pametnjakovic! upravo tako, saharoza se prvo treba razgradit na glukozu, znaci tamo pocinje razgradnja, a ne kod glukoze kao sto je to lahor rekla. ne pratis a pricas bezveze.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 15:51   #51
Quote:
jimmy kaže:
jos jedan pametnjakovic! upravo tako, saharoza se prvo treba razgradit na glukozu, znaci tamo pocinje razgradnja, a ne kod glukoze kao sto je to lahor rekla. ne pratis a pricas bezveze.
Daj, tako si se zapetljao da vise ne znas o cemu pricas. Ako si to uopce znao i na pocetku. Cim te trazim neke konkretne podatke ti mene pocnes vrijedjati da ja nista ne kuzim. Ako nesto napises na forumu, onda to moras biti spreman poduprijeti cinjenicama.

Svoje izjave o seceru izvlacis iz rekla-kazala, a kad te pitam nesto konkretno, neces napisati. Da te pitam koji enzimi sudjeluju u procesu razgradnje secera ne bi znao.

Ako malo bolje pogledas, saharozu sam ja prva spomenula na ovoj temi.

Necu vise trositi energiju, ionako si se sam zakopao dovoljno duboko.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 16:31   #52
sorry, za kemijske reakcije ces se morat sama potrudit, ja sam dao provjerenu informaciju, koje nisu rekla-kazala s nekih net-stranica, i rekao odkud ju imam, ako ti to nije dosta slobodna si sama potrazit, a ne da ja po 4 puta moram objasnjavat kako kemijske reakcije od mene neces dobit, mozes ici na med. faks pa tamo pitat.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 21:42   #53
124 nacina na koje vam secer moze ugroziti zdravlje (lijepo, pregledno napisano, sve potkrijepljeno strucnom literaturom).
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 22:24   #54
ok, to je sve sto sugar moze, no rekli smo ne dizat paniku i ponudit alternative. sugar kao i sve ostali tvari ako se uzima u prekomjernim kolicinama moze nastetit organizmu. no zadrzimo se na normali, gdje je secer neizbjezan, ali uz redovito kretanje i raznovrsno prehranu zanemarivo opasan.
one stvari su tamo prvenstveno jer onaj tip zeli preporucit njegvu djetu, no sve to uopce ne treba, ako se drzimo neke normale, i zdravog zivota.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 23:55   #55
Quote:
MaxB kaže:
124 nacina na koje vam secer moze ugroziti zdravlje (lijepo, pregledno napisano, sve potkrijepljeno strucnom literaturom).
jel se to odnosi i na rafinirani i onaj drugi? sto je zapravo najbolje koristiti kao zamjenu?
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 01:39   #56
Quote:
jimmy kaže:
ok, to je sve sto sugar moze, no rekli smo ne dizat paniku i ponudit alternative. sugar kao i sve ostali tvari ako se uzima u prekomjernim kolicinama moze nastetit organizmu.
Eto... Dobronamjerno dam jedan link kojem je jedini smisao da forumasa informira i upozori na ono sto sve secer moze uzrokovati i - paf - odmah dizem paniku! Tako automatski reagiras na sve sto ne spada u domenu tvojeg svjetonazora? Cim netko nesto proglasi opasnim (ili da bi moglo biti opasno), a sto ti ne smatras opasnim, taj odmah dize paniku. Pitam se ovo: koliko je od vas koji citate ovaj topic znalo barem 1/5 (ili 1/10?) svega toga sto secer moze uzrokovati? Postoji jedna izvrsna izreku: what you don't know can't hurt you! - dakle, ako ne znas za sve te opasnosti secera, znaci da secer nije opasan. Ignorance is blessing samo ako si hoces sjebati zivot i zdravlje.

Quote:
no zadrzimo se na normali, gdje je secer neizbjezan, ali uz redovito kretanje i raznovrsno prehranu zanemarivo opasan.
Postavlja se opravdano pitanje: "gdje je normala?". Nije secer zanemarivo opasan uz redovito kretanje i raznovrsnu prehranu - to samo smanjuje rizik od bolesti/poremecaja prouzrocenih secerom - smanjuje, ali ga ne uklanja. Secer dize inzulin - treba imati na umu da to nije jedina hrana koja dize inzulin - zitarice, krumpir, riza/kaza takodjer ga dizu, ali ne tako jako. Poviseni inzulin je uzrok ili faktor vecini kronicnih bolesti "bogatog svijeta". Pa gdje si cuo da u svim onim africkim i ne_znam_sve_kojim plemenima ili bilo gdje drugdje gdje nema secera da ima srcanih udara, dijabetesa, visokog tlaka, toliko karijesa, depresije, pristeva (jedan od faktora za pristeve je i mlijeko)... Od povremenog konzumiranja secera nece ti biti nista. Od redovitog konzumiranja secera, pa makar i u manjim kolicinama, mozda i bude - to su te proklete kronicne stvar: nikad ne znas hoce li ti ono sto danas radis i sto ces raditi tijekom sljedecih deset godina ugroziti zdravlje.

Koji je tu stvarni problem? Je li problem to da li mozemo izbjeci secer? Ma ne... Nije to problem - problem je u tome sto vecina ljudi ne zeli izbjeci secer. Fini je i tko bi ga se odrekao ako ne treba? Izaziva ovisnost kao i sve drugo sto nam je fino: alkohol, cigarete, droge, kofein, televizija... I uvijek budemo nasli neko opravdanje za svoju ovisnost - prvi korak je negiranje problema, upravo to jimmy sada radi - ne mozes to nikako drugacije opravdati, osim da ti se svidja okus secera. Secer nema nikakvu nutritivnu vrijednost - zapravo sam vidio da je negdje netko napisao da je secer "antinutrient" sto ga savrseno opisuje.

Zanimljiva je situacija u SAD-u koji brane fluoridaciju vode (vecina zapadnih europskih zemalja je to zabranila!), a njihov moto je: "stavljat cemo fluorid u vodu kako biste imali manje karijesa kojeg dobijate od secera" (iza fluoridacije vode, koja je neprihvatljiva i s eticke i s medicinske strane, stoje kompanije koje na zaradjuju na seceru, poput CocaCole). I sad se zapitajte - kome je zaista u interesu da trosite secer? Vama nije jer vam secer ne moze donijeti nista dobrog (osim kratkotrajne ekstaze )!

Posto sam osoba s jakom snagom volje (), kad sam se informirao o seceru, odlucio sam probati - tek toliko da vidim - secer ne konzumiram vec negdje dva mjeseca (osim par sladoleda, manje kolicine keksa, u cedeviti... mislim da je to to - mozda jos neka sitnica) - tijekom ta dva mjeseca (mozda cak i krace) izgubio sam 4-5 kila (nisam bio debeo, ali sad sam spao na zaista optimalnu masu za svoju visinu), imam vise energije, nisam vise toliko umoran te mozda jos pokoja sitnica (priznajem, smanjio sam i zitarice-kruh). Fali li mi secer? Pa... Bas i ne. A i kad tako dugo ne jedes secer, vrati ti se okus slatkog - imas osjecaj da je CocaCola dva ili tri puta sladja nego je bila prije nego se ostavis secera.

Quote:
one stvari su tamo prvenstveno jer onaj tip zeli preporucit njegvu djetu, no sve to uopce ne treba, ako se drzimo neke normale, i zdravog zivota.
Onaj tip tamo "lijeci" ljude koji boluju od mnogih kronicnih bolesti tako da im propise tu "svoju" dijetu - to nije dijeta za mrsavljenje, to je jednostavno ispravna prehrana. Ideja njegove "dijete" je: daj covjeku da jede samo ono sto mu je potrebno (to sto nam je potrebno odredila je evolucija covjeka prije nekoliko desetaka ili stotina tisuca godina) i to u kolicini koja mu je potrebna, a koja je individualna za svakog pojedinog covjeka. Secer nema svoje mjesto u prehrani covjeka i tocka. Sve njegove tvrdnje su potkrijepljene znanstvenim istrazivanjima i trudi se biti azuran. Na primjer, dosta sam na njegovom siteu citao o bogomdanim Omega-3 masnim kiselinama - prije dva tjedna, dosla je jedna obavijest (skoro kao upozorenje) svima onima koji ih koriste da trebaju konzumirati i odredjene antioksidante (ima ih u odredjenom povrcu) kako bi se iskoristio njihov puni potencijal. I bas sam nedavno citao nesto o Fluoridu na njegovoj stranici - nije pisalo sve sto me zanimalo pa sam pogledao na linkove i tamo dozivio jedno iznenadjenje: uz jedan link pise komentar da tvrtka koja se krije iza tog linka prodaje filtre za prociscavanje vode od fluorida pa da to citamo s rezervom - ako ti takav covjek ne ulijeva povjerenje, kome uopce mozes vjerovati? Idi lijepo na CocaColine stranice pa malo citaj nebuloze o seceru (pokusavaju ga staviti u ulogu alkohola - bez secera nema zabave!) - jedina studija koju spominju o seceru je iz 1994 i tice se iskljucivo razlika u ponasanju ljudi koji su na seceru i onih koji nisu - covjek mora stvarno biti glup (pardon - malouman ili slabouman bi politicki bilo ispravnije reci) ili ultra-naivna osoba da vjeruje svemu onome sto moze naci na CocaColinim stranicama (a i na svim ostalim koje promoviraju secer kao dio zdravog zivota - osoba koja koristi secer moze biti zdrava, ali u tom zdravlju secer nema nikakvu pozitivnu ulogu).

Iako nisam ni pobornik alkohola, smatram da je bolje umjereno piti alkohol nego umjereno koristiti secer posto alkohol u nekim (pa, mozda i mnogim - tako dugo dok se ne zloupotrebljava) slucajevima moze imati pozitivne karakteristike - znamo svi za casicu crnog vina i njenoj koristi za srce, pa cak i za druge aspekte zdravlja...
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 02:00   #57
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
jel se to odnosi i na rafinirani i onaj drugi? sto je zapravo najbolje koristiti kao zamjenu?
Odnosi se na sve secere, prvenstveno na obicni rafinirani, nerafinirati i med, ali i na fruktozu (ako se koristi kao zasladjivac - jedenjem umjerene kolicine voca ne uzima se tolika kolicina fruktoze)...

Najbolje je ne koristiti secer. Probaj dva-tri mjeseca bez secera - nemas sto izgubiti (osim kilaze ), a mozes imati koristi. Povremeno, manje kolicine secera ne budu nikome napravile stetu. Izgleda da je stevia jedna od rijetkih koliko-toliko bezopasnih zamjena za secer - cini se da ipak moze podici inzulin (vjerojatno ne u tolikoj mjeri u kojoj secer - nisam siguran), a kao i svaki drugi secer moze izazvati ovisnost. Stevia nema kalorija i mogla bi biti dobra kao svakodnevni secer, recimo za kavu. Mislim da ju je kod nas malo problem nabaviti, a i opcenito u svijetu (osim u Japanu) jer izmisljaju kojekakve gluposti i price samo da ju ne odobre kao zasladjivac u proizvodima (a ne zele ju odobriti jer bi dosla na mjesto opasnog aspartama - a aspartam proizvodjacima donosi veliku lovu).
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 10:04   #58
Ako je secer antinutrient, zasto onda ljude po bolnicama nakon operacija i u stanjima kad su besvjesni drze na glukozi?
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 11:22   #59
Quote:
lahor kaže:
Ako je secer antinutrient, zasto onda ljude po bolnicama nakon operacija i u stanjima kad su besvjesni drze na glukozi?

Glukoza je forma secera uglavnom nadena u tjelu,druge forme od
secera se nadu u hrani i digestiraju i transformiraju u glukozu.
Glukoza je u tjelu uzeta da nas predvida sa energijom.

Glukogen je karbohaydrat spremljen u jetru, napravljen je od glukoze i akta kao rezervna energija, glukogen je pretvoren ponovno u glukozu ponovo kada je potrebno.

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 12:42   #60
Lightbulb

seceri - glukoza, ili fruktoza su zato bolji jer se uzimaju s medom(ljekovit!) ili vocem ili povrcem, ili se apsorbiraju direktno u krv.

izvan svake pameti bi bilo ne konzumirati med jer sadrzi secer! sve tvari su u vecoj il manjo mjeri potrebne tjelu, pitanje je samo u kakvoj formi i mjeri!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:42.