Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2008., 00:04   #1
Konačno zadovoljan! Koje kore za savijače, pite i gibanicu + nadjevi

Gdje kupujete kore za savijače, pite ili gibanice i ine kolače te vrste?? Volite li više tanje ili deblje kore??
Koji nadjevi su vaši favoriti??

Eto ga! Najzad sam sretan!!
Već 30 godina (od rođenja ) sam u potrazi za pravim, kvalitetnim korama za savijaču sa sirom (kao i gibanicu), te s jabukom, bučnicu, etc...

Dakle, našao sam ih u Tommy-ju na Žitnjaku... kore su ručno vučene i zovu se Viksi... proizvode se u Vinkovcima (Vinkovčani, čestitam!!)...
Izvanredne su i dižu kvalitetu kolača za 50%. Ne vjerujete?... probajte.
Večeras sam pravio savijaču sa sirom i jednu vrstu gibanice (savijenu roladu napunjenu sirom, umućenim jajima, vrhnjem i mineralnom) sam rezao na šnite, te poredao jednu šnitu do druge i zapekao 25-30 min na 200 stupnjeva (gornji premaz umućenim jajem je extra dobra stvar!)

A kore... tanje su i mekše osjetno od svih do sada (količinu kora za 1 rolanje odredim sam- od 2 do 4)...

Nadjevi---> sa sirom već spomenuh... pa naribane jabuke (malo kiselije, ofc.- cimet po želji), ili višnje (mmmm), ili bučnica (buča+sir), ili bundeva uslatko (s malo šećera- jer je već slatka+malo cimeta po želji)
Napominjem, tako dobre kore rade još samo u Srbiji (gdje su već godinama kore bolje od naših!), i uvijek plačem od tuge, kad dođem do njihovih finih kora... Ali i mi kore za utrku imamo!
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 12:55   #2
Ajde, nagovorio si me, probati ću kad naiđem do Tommyja. Evo ti jedan recept za probati : zamastiš tanko narezano zelje, rasprostreš u tankom sloju po limu pa u pećnicu na 200 C dok ne zažuti, posoliš, popapriš pa zamotaš u koru i ispečeš do kraja po želji. Uz to ide pivo !
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 13:34   #3
hmm,ali to je u Zg...uzeo sam nedavno u metrou kore Clarum,činile mi se odlične ,ali su mi se raspadale,pa sam morao stavljati duple... dvoumio sam se između njih i Tena...mislim da ću drugi put uzeti Tena kore..Inače,radio sam burek sa sirom,na kraju se to lijepo speklo i bilo je dosta dobro,ali su te kore tako tanke,da su se raspadale makar sam ih prije filanja sirom premazivao sa mješavinom mlijeka i ulja...ako znate još koje dobre kore recite,a znam da su najbolje u Srbiji,oni su stručnjaci za to...
kiksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 23:32   #4
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Ajde, nagovorio si me, probati ću kad naiđem do Tommyja. Evo ti jedan recept za probati : zamastiš tanko narezano zelje, rasprostreš u tankom sloju po limu pa u pećnicu na 200 C dok ne zažuti, posoliš, popapriš pa zamotaš u koru i ispečeš do kraja po želji. Uz to ide pivo !
thnx!

Ok... pečeno začinjeno zelje ima svoje adute.... kao nadjev se čini vrlo dobro!! Iz svojh posjeta piteriji Tomislav vidio sam nekoliko zanimljivih nadjeva, od kojih su mi zanimljivi Duvanjska pita (mješavina prodinstanog svinj. mesa i krumpira u kockice... malo luka, soli i papra je unutra), te Jurek (3 vrste svinj. mesa na kockice (kare, vratina i hm...ono treće)... opet uz luk i sol, papar i lagani touch tvrdog sira... dobro!!

Preporučam ove kore do boli!!! Siguran sam da ih ima još negdje, u Tommy-ju sam ih kupio, ali nisu njihov brand, nego privatne firme iz Vinkovaca... Sigurno ih ima i po drugim dućanima (čitaj: možda!)
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 23:34   #5
Meni su Tena ok, uglavnom njih kupujem
babe2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 15:08   #6
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Gdje kupujete kore za savijače, pite ili gibanice i ine kolače te vrste?? Volite li više tanje ili deblje kore??
Koji nadjevi su vaši favoriti??


Dakle, našao sam ih u Tommy-ju na Žitnjaku... kore su ručno vučene i zovu se Viksi... proizvode se u Vinkovcima (Vinkovčani, čestitam!!)...

:
Najbolje su mi kupljene na placu u onim kioscima s takvim tijestima.

Tenine mi bas nisu nesto.
Svakako cu probati ove koje preporucujes
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 18:52   #7
Tko hoće najbolje kore i ima vrimena i volje:
Na 1 kg brašna uzmeš 1 šalicu ulja i 1 šalicu vode, malo soli i sve zamijesiš - treba da bude meko da se taman može mijesiti. Kad je skroz glatko, podijeliš u 6 dijelova, svaki premijesiš, posložiš na pobrašnjenu plohu, nauljiš odgore i ostaviš pokriveno čistom krpom oko 1 sat. Onda na pobrašnjenom stolnjaku prvo razvaljaš a onda razvučeš prstima tanko, tanko da se providi. Deblje krajeve otkineš i pospremiš za zadnju koru na isti način kao i one prije. Razvučenu koru poprskaš uljem i poprašiš brašnom, presaviješ krajeve da dobiješ četvrtastu koru koja će ti stati u lim. Napuniš željenim nadjevom, slatkim ili slanim, ovisi o trenutnim ili općim preferencijama, smotaš uz pomoć pomenutog stolnjaka i ubaciš u nauljen lim. Postupak ponavljaš dok sve ne potrošiš, a onda još malo poprskaš uljem odozgor i ispečeš.
__________________
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea."
— Robert A. Heinlein
"If there's no game, isn't winning a pretty meaningless concept?" - Ivan Vorpatril
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 03:33   #8
Quote:
vorbore kaže: Pogledaj post
Tko hoće najbolje kore i ima vrimena i volje:
Na 1 kg brašna uzmeš 1 šalicu ulja i 1 šalicu vode, malo soli i sve zamijesiš - treba da bude meko da se taman može mijesiti. Kad je skroz glatko, podijeliš u 6 dijelova, svaki premijesiš, posložiš na pobrašnjenu plohu, nauljiš odgore i ostaviš pokriveno čistom krpom oko 1 sat. Onda na pobrašnjenom stolnjaku prvo razvaljaš a onda razvučeš prstima tanko, tanko da se providi. Deblje krajeve otkineš i pospremiš za zadnju koru na isti način kao i one prije. Razvučenu koru poprskaš uljem i poprašiš brašnom, presaviješ krajeve da dobiješ četvrtastu koru koja će ti stati u lim. Napuniš željenim nadjevom, slatkim ili slanim, ovisi o trenutnim ili općim preferencijama, smotaš uz pomoć pomenutog stolnjaka i ubaciš u nauljen lim. Postupak ponavljaš dok sve ne potrošiš, a onda još malo poprskaš uljem odozgor i ispečeš.
Hvala! Najzad i nešto domaće.. Respect! Probat ću...
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 07:29   #9
@ vorbore : još da napišeš koju vrstu brašna upotrijebiti, tj. koji tip.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 14:21   #10
Kad sam pročitala naslov htjedoh preporučiti Viksi,ali eto pretekao si me.Je,stvarno su najbolje...ja ih kupujem u Getrou.
corrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 14:26   #11
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
@ vorbore : još da napišeš koju vrstu brašna upotrijebiti, tj. koji tip.
bijelo, glatko, tip 500 ili 550. Od kvalitete brašna ovisi da li će se razvlačiti lako ili će pucati. Međutim to je prilična lutrija jer od istog proizvođača kupujemo istu vrstu brašna pa dobijemo različitu kvalitetu. Iako ni pucanje nije strašno velik problem, jer ga razvlačiš na veličinu metar sa metar (cca) a presavijaš na veličinu lima pa se tako pokriju eventualne pukotine. U svakom slučaju treba dosta strpljivo i nježno razvlačiti, a dobro je i podizati ga malo s krajeva (slično kao kad prostireš i ravnaš stolnjak ili plahtu) tako se razvlači sredina kad je već više razvučeno. Ajme šta ovo konfuzno zvuči
__________________
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea."
— Robert A. Heinlein
"If there's no game, isn't winning a pretty meaningless concept?" - Ivan Vorpatril
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 16:45   #12
Quote:
vorbore kaže: Pogledaj post
bijelo, glatko, tip 500 ili 550. Od kvalitete brašna ovisi da li će se razvlačiti lako ili će pucati. Međutim to je prilična lutrija jer od istog proizvođača kupujemo istu vrstu brašna pa dobijemo različitu kvalitetu. Iako ni pucanje nije strašno velik problem, jer ga razvlačiš na veličinu metar sa metar (cca) a presavijaš na veličinu lima pa se tako pokriju eventualne pukotine. U svakom slučaju treba dosta strpljivo i nježno razvlačiti, a dobro je i podizati ga malo s krajeva (slično kao kad prostireš i ravnaš stolnjak ili plahtu) tako se razvlači sredina kad je već više razvučeno. Ajme šta ovo konfuzno zvuči
Zvuči zeznuto... ali majstorski... baš kao kad sam gledao baku kako razvlači kore za takve stvari.... Strpljivo hoda oko stola i na kraju to ispadne konkretna fiskultura... A bile su tanke poput celofana... poluprozirne, besprijekorne... a kolači od njih su bili prefini i kore su mirisale po friškom, tankom i ukusnom tijestu... i hrskavom, naravno....

Ali, danas moram uzeti godišnji za takvo nešto (karikiram, naravno, samo me je ovakav stil života- 24/7 natjerao da pričam o uspjesima industrijalizacije.... prilično jadno, znam..)... Ali samo donekle jadno, jer ipak su kore koje sam preporučio ručno vučene!!


+evo, corrina kaže da ih, osim u tommy-ju, ima i u Getrou!
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 21:55   #13
Je, Viksi kore sam i ja otkrila nedavno u Getrou i odlične su!!!
Tena mi je katastrofa
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 20:05   #14
Quote:
vorbore kaže: Pogledaj post
Tko hoće najbolje kore i ima vrimena i volje:
Na 1 kg brašna uzmeš 1 šalicu ulja i 1 šalicu vode, malo soli i sve zamijesiš - treba da bude meko da se taman može mijesiti. Kad je skroz glatko, podijeliš u 6 dijelova, svaki premijesiš, posložiš na pobrašnjenu plohu, nauljiš odgore i ostaviš pokriveno čistom krpom oko 1 sat. Onda na pobrašnjenom stolnjaku prvo razvaljaš a onda razvučeš prstima tanko, tanko da se providi. Deblje krajeve otkineš i pospremiš za zadnju koru na isti način kao i one prije. Razvučenu koru poprskaš uljem i poprašiš brašnom, presaviješ krajeve da dobiješ četvrtastu koru koja će ti stati u lim. Napuniš željenim nadjevom, slatkim ili slanim, ovisi o trenutnim ili općim preferencijama, smotaš uz pomoć pomenutog stolnjaka i ubaciš u nauljen lim. Postupak ponavljaš dok sve ne potrošiš, a onda još malo poprskaš uljem odozgor i ispečeš.
Slažem se! Meni nema do domaćih kora, iskreno, ja nikada nisam ni radila ništa s kupljenima, jela sam na par mjesta i nije mi se dopalo.

No, naravno, o ukusima se ne raspravlja
Happily is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 21:05   #15
Quote:
Happily kaže: Pogledaj post
Slažem se! Meni nema do domaćih kora, iskreno, ja nikada nisam ni radila ništa s kupljenima, jela sam na par mjesta i nije mi se dopalo.

No, naravno, o ukusima se ne raspravlja
Pa sad, mislim da bi svi radije radili sve domaće, ali u današnje vrijeme teško je baš svaki put naći vremena (i energije) za takve poduhvate. Naime, rastezanje kora je ipak višesatni posao... Iako je činjenica da se isplati
__________________
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea."
— Robert A. Heinlein
"If there's no game, isn't winning a pretty meaningless concept?" - Ivan Vorpatril
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 10:12   #16
Quote:
vorbore kaže: Pogledaj post
Pa sad, mislim da bi svi radije radili sve domaće, ali u današnje vrijeme teško je baš svaki put naći vremena (i energije) za takve poduhvate. Naime, rastezanje kora je ipak višesatni posao... Iako je činjenica da se isplati
To sam i ja mislila da je višesatni posao, ali kada se ispraksiraš, jedino što ti oduzme vrijeme je pola sata koliko se odmara tijesto, a razvučeš ga začas..
No, dobro, najlakše je "pametovati" (što ja sada radim ), a uostalom, nisu svi za sve..nekom ide od ruke ono što drugom ne i obrnuto!
Happily is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 11:27   #17
Quote:
Happily kaže: Pogledaj post
To sam i ja mislila da je višesatni posao, ali kada se ispraksiraš, jedino što ti oduzme vrijeme je pola sata koliko se odmara tijesto, a razvučeš ga začas..
No, dobro, najlakše je "pametovati" (što ja sada radim ), a uostalom, nisu svi za sve..nekom ide od ruke ono što drugom ne i obrnuto!
Što je najbolje, u pravu si... nema do prirodnog, ali kako već napisah prije.... stil života nam je sve samo ne prirodan... i ljut sam zbog toga k'o pas!
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 12:40   #18
pekarna Viduka na Autobusnom kolodvoru (Zgb) ... odlične su
elegant is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 17:51   #19
Quote:
Happily kaže: Pogledaj post
To sam i ja mislila da je višesatni posao, ali kada se ispraksiraš, jedino što ti oduzme vrijeme je pola sata koliko se odmara tijesto, a razvučeš ga začas..
No, dobro, najlakše je "pametovati" (što ja sada radim ), a uostalom, nisu svi za sve..nekom ide od ruke ono što drugom ne i obrnuto!
Hm, to sad ovisi od toga za koliko ljudi kuhaš, ja npr. sada za šestero pa mi ipak treba malo više vremena iz prostog razloga što bih morala napraviti puuuno kora. Dok nas je bilo samo dvoje, i ja sam isključivo sama rastezala kore i pekla svaki dan domaći kruh... i uzmimo u obzir da u to vrijeme nisam radila...
A i to je istina da svi ne uživamo u istim stvarima, što je i dobro jer da smo svi isti svijet bi bio jedno jako dosadno mjesto.

Inače, kako sada nemam baš vremena za rastezanje kora, kupim gotove, ali iskreno nemam pojma koje su, samo znam da nikada ne uzmem Ledo smrznute niti Tenine. Kruh mi je brži za napraviti pa ga često napravim za večeru
__________________
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea."
— Robert A. Heinlein
"If there's no game, isn't winning a pretty meaningless concept?" - Ivan Vorpatril
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 13:47   #20
Do negdje prije su u Konzumu bile DADO kore, fine, debele, nisu pucale, mogla sam s njima raditi čuda, sad ih više nema, pa su se burek, savijače i ostale fine stvari prorijedile u mojoj kuhinji...hm....
nina g is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.