Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2017., 18:09   #121
I mene zanima gdje se u Zagrebu može trenirati olimpijsko dizanje utega i zašto je taj sport kod nas tako zapostavljen?
ivan_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 18:11   #122
Jer nema para u tome ka i u nogometu.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 18:45   #123
Pretpostavljam da je i jedan od razloga taj što kod dizanja ne možeš skupiti 25 klinaca u dvoranu s jednim trenerom (ko recimo na košarci), a da ti treninzi budu kvalitetni.

Dizanje zahtjeva individualniji pristup, a to košta.

Tko želi dvoransko ekipno dizanje, nek upiše crossfit. Na vlastitu odgovornost
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 16:36   #124
Quote:
saucer kaže: Pogledaj post
Dižem ponovno temu iz mrtvih.

U zadnje vrijeme nabrijao sam se na olimpijsko dizanje i volio bih naučiti tehniku i te vježbe inkorporirati u svoj trening.

Postoji li negdje u Zg teretana gdje rekreativci to mogu naučiti? Pitao sam u Metalcu, ali tamo rade samo s natjecateljima.

Također, znam da se tehnika može naučiti u sklopu crossfita gdje rade takve vježbe, ali mi se ne sviđa ostatak njihovih programa. Dakle, ja bih samo weightlifting bez onog skakutanja
Znaci ni u zg ne prolazi. Ok, sad mi je lakse.

Ali.. meh. To da je imperativno platiti trenera je elitizam. Kak znas da je prvi trener kojeg nadjes optimalni izbor? Od slucaja do slucaja se detalji razlikuju, pa je cijela stvar puna kontradiktornosti. Takodjer, svako ko ima neku pozadinu u treningu snage i iskustva s programiranjem, ne treba da mu neko striktno sastavlja program. Stvarno nema potrebe. Postoje solidni izvori za sugestije, makar mi se neda sad nasiroko raspisivati. Slazem se s wandom, nikakav trener ti ne moze reci puno ako imas losu kraljeznicu, etc... I neces odmah dizati 100kg clean. Imas kaj za raditi godinu i vise, eventualno uzmes neki coaching ako imas priliku za izostravanje tehnike. Ali mozes postat foemu i online. I snagaje i dalje kljucna, tak da squat mozes uredno putem texas method, ne treba ti kvantna fizika za to.
__________________
‘Behold! The shadow of my thought shall lie upon them wherever they go, and my hate shall pursue them to the ends of the world.‘
moriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 02:48   #125
Problem olimpijskog dizanja je nagla popularizacija u svijetu fitnessa sto je povuklo masu negativnih stvari.

To je sport za sebe i nije teretana,niti je cross fit i razne varijacije.

Samo olimpijsko dizanje je izrazito tehnicko zahtijevno,a daje dojam kako je lakse nego se cini zbog pojedinih elemenata koje svi imamo u svome treningu.

I sad dolazimo do toga da bi svi u svoje treninge inkorporirali neke nabacaje, ali olimpijsko dizanje je doista sport za sebe i tesko se uci preko neta i raznih video uradaka.

Prvo malo tko ima toliko volje,zelje,vremena i strpljenja vjezbati samu tehniku i proucavati je. Vecina vidi Klokova kako hendla stvari i kako izgleda,pa im je to jako privlacno.

Drugo je sto ima malo mjesta gdje se tehnika ispravno moze nauciti,a vecini to ionako nije cilj tamo trenirati specificne elemente.

Cross fit je bila ok zamisao,da vremenom svaki "seljo" nije krenuo otvarati dvorane i nuditi usluge ucenja tehnike. Samo za primjer cu kazati kako je Sheiko u Australiji ispravljao masu stvari kod njihovih liftera koji se profi bave time. Meni su cak na oko izgledali odlicno,a onda skuzis kako je to kompleksno i koliko su neki omanuli u tehnici.

Trece je sto vecina to zeli ubaciti kao dodatni stimulans za CNS i da razbiju monotoniju, ali nema tu kruha. To je svjetlosnim godinama udaljeno od neke periodizacije ili specijalizacije treninga.

Na sve to imas problem sto postoje Bugarska skola, Kineska, Ruska.. Svi imaju svoje elemente koje njihovim lifterima savrseno pasu od malih nogu. A onda kroz razne video uratke se mijesaju tehnike i dobijes buckuris svega i svacega.

Razumijem da je fora vidjeti snagu Mishe, izgled Klokova i Oleksya i nacin kako treniraju, ali stvori se dojam da je lakse nego sto izgleda.

Dmitrya boli briga. Odradi seminare i stavi pare u dzep. Od weightliftinga ionako nema kruha,ali i on danas prodaje pricu. Kod njega dolaze razni "treneri" koji zele certifikati i da mogu oni dalje uciti ekipu. A zalosno ih je gledati kako izvode trzaj.

Sad ne zelim ja popovati ako netko bas zeli, ali onda si treba dati truda i dovesti do automatizma pokrete. I jako paziti da bude tehnicki odlicna izvedba jer automatizam kad udje u naviku,tesko se mijenjaju lose navike.
__________________
“Oprošteno jest griešnima: Zulumčaru, ubojici,
Oprošteno svima, svima – Samo nije izdajici”.
feenian is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 17:59   #126
Wand je započeo temu u kontekstu rekreacijskog dizanja, nitko ne diskutira ovdje dal u "weightlifting-u ima kruha" ili ne. Spominješ niz različitih stvari ali poanta nije baš jasna. Bugarska, Kineska, Ruska metoda, Klokov... Ništa s čim se rekreativni drug-free lifter ili početnik treba uopće zamarati.
Pa onda crossfit. Ne, crossfit nikad nije bila "ok zamisao", ali ovo nema uopće veze s temom, i bolje da u taj razgovor ne ulazimo.

Ako netko počne trenirati weightlifting radi Klokova, onda neće dugo ostati. Nema velike razlike kad netko na temelju holivudskih transformacija krene slijedit rutine koje funkcioniraju samo s testom, trenom, anavarom, itd... (jer s tim funkcionira sve).

Ovaj "dojam da je lakše nego što izgleda" isto nije jasan. Iz perspektive svakog ko ima ikakvog iskustva i sa "sporim" liftovima, squat, bench, deadlift - 150 kila iznad glave, bilo jerk ili snatch, izgleda nadljudski.
I meni izgleda da Clarence s lakoćom izvede 210kg squat x10, znači da očekujem da mi squat 1RM poraste za 100kg gledajući youtube video?

Zato su starting strength i slični LP programi najbolja stvar koja se može napraviti u teretani, jer se kasnije možeš specijalizirati za powerlifting, weightlifting, većinu sportova... SS već pokriva power clean ionako, a snatch i jerk se daju dodatno razraditi, počevši od power pokreta nije teško preći na full izvedbe.

Jedini slučaj kad je trener vjerojatno nužan je ako nisi imao apsolutno nikakav doticaj s ozbiljnijim treningom i ne možeš izvesti 80kg squat ATG (to je još banalni primjer, 120 minimalno), a iz nekog razloga ideš direktno u weightlifting, kaj se ne događa jer ne pričamo o kinezima, rusima, i odlasku na olimpijske igre.

I da, bez linearne progresije, specijalizacije i periodizacije, se ovo svodi na izdrkavanje da je tehnika jedini faktor, pa kao možeš nabaciti 100kg iznad glave samo s tehnikom, a snagu pokupiš gledajući Klokova na youtube.

EDIT: weightlifting je daleko od popularizacije, u tom pogledu je u sličnoj poziciji s powerlifting-om koji je isto "sport za sebe", i rijetko viđamo dobar low bar squat, bench i deadlift. To kaj se dešava u komercijalnim teretanama je priča za sebe.
__________________
‘Behold! The shadow of my thought shall lie upon them wherever they go, and my hate shall pursue them to the ends of the world.‘

Zadnje uređivanje moriel : 18.05.2017. at 18:13.
moriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 18:43   #127
Govorio sam o tehnici za rekreativce. A rekreativac kome se svidi weightlifting na osnovu npr Klokova,ne ostaje dugo ili zabrazdi u izvedbi. Vecina su takvi,ti nisi ciljana skupina ocito

Govorio sam o raznim skolama jer masa filmova sa neta putem kojih rekreativac uci,ima buckuris od tehnike i nacina kako se nes4o izvodi,do sporednih vjezbi bitnih za liftere.

Da izgleda lakse nego sto jest sam se referirao da nije jednostavan poput npr miltary pressa. Ne znam vise sto bih posebno dodao na to. Nisam mislio na tezine. U svakom slucaju je lakse pohvatati i nauciti novoga squat od cleana.


Trener je nuzan za specijalizaciju. Mislim sama rijec specijalizacija to naglasava. Ok tebi nije i postujem ja to,ali za bilo sto specijalizirati poprilicno je bitno imati nekoga. Naveo sam uostalom primjer Sheika. Sad red velicine ne mora biti takav jer ne ides na Olimpijske,ali bar netko tko je upoznat sa materijom.

Ne volim kad se namjerno vadi iz konteksta kao za Klokova i seminare i jel ima kruha,posto je poanta ocito bila jasna na sto sam ciljao. To sto Klokov odrzi seminar i kaze par stvari zbog popularizacije sporta i jer je trazena roba,vecinom mu je smijesno sa cim se susretne.

Popularno je sigurno u odnosu gdje je bilo pred deset godina. Mislim ljudi su odljepili za eleiko i rogue plocama,dalje od toga ne treba. I svatko pokusava par stvari smjestiti unutar svog treninga.

Test,tren i anavar nije dobra usporedba jer nije temelj. Ovdje tehnika jest temelj za rekreativca. Ti ces fora transformaciju napraviti i bez pomocne artiljerije te nece biti nezeljenih posljedica. Sa weightliftingom bas i ne ide tako.

Ah beskonacni dan od ovakvih rasprava,prosao sam ih masu. Svako dobro
__________________
“Oprošteno jest griešnima: Zulumčaru, ubojici,
Oprošteno svima, svima – Samo nije izdajici”.
feenian is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 22:45   #128
Quote:
feenian kaže: Pogledaj post
Govorio sam o tehnici za rekreativce. A rekreativac kome se svidi weightlifting na osnovu npr Klokova,ne ostaje dugo ili zabrazdi u izvedbi. Vecina su takvi,ti nisi ciljana skupina ocito

Govorio sam o raznim skolama jer masa filmova sa neta putem kojih rekreativac uci,ima buckuris od tehnike i nacina kako se nes4o izvodi,do sporednih vjezbi bitnih za liftere.

Da izgleda lakse nego sto jest sam se referirao da nije jednostavan poput npr miltary pressa. Ne znam vise sto bih posebno dodao na to. Nisam mislio na tezine. U svakom slucaju je lakse pohvatati i nauciti novoga squat od cleana.


Trener je nuzan za specijalizaciju. Mislim sama rijec specijalizacija to naglasava. Ok tebi nije i postujem ja to,ali za bilo sto specijalizirati poprilicno je bitno imati nekoga. Naveo sam uostalom primjer Sheika. Sad red velicine ne mora biti takav jer ne ides na Olimpijske,ali bar netko tko je upoznat sa materijom.

Ne volim kad se namjerno vadi iz konteksta kao za Klokova i seminare i jel ima kruha,posto je poanta ocito bila jasna na sto sam ciljao. To sto Klokov odrzi seminar i kaze par stvari zbog popularizacije sporta i jer je trazena roba,vecinom mu je smijesno sa cim se susretne.

Popularno je sigurno u odnosu gdje je bilo pred deset godina. Mislim ljudi su odljepili za eleiko i rogue plocama,dalje od toga ne treba. I svatko pokusava par stvari smjestiti unutar svog treninga.

Test,tren i anavar nije dobra usporedba jer nije temelj. Ovdje tehnika jest temelj za rekreativca. Ti ces fora transformaciju napraviti i bez pomocne artiljerije te nece biti nezeljenih posljedica. Sa weightliftingom bas i ne ide tako.

Ah beskonacni dan od ovakvih rasprava,prosao sam ih masu. Svako dobro
Nemam pojma kak je u zagrebu, ali tu, nećeš naći ni jednu osobu koja radi power clean, kud bilo kaj drugo. Ako neko i zna izvesti lift, obično nije na listi prioriteta unutar treninga.

Analogija stoji jer impresivnu transformaciju nećeš postići bez vitamina S, i to je to. Iznimke su genetika, ali sve je to borderline "do you even lift" kategorija.

Preporučam nattyornot.com

Dapače, u pogledu snage i power developmenta je moguće puno više postići u smislu mjerljivih rezultata.
__________________
‘Behold! The shadow of my thought shall lie upon them wherever they go, and my hate shall pursue them to the ends of the world.‘
moriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 20:54   #129
Ok ekipo, ima zanimljivih informacija, ali malo ste otišli predaleko.

Dakle, ja bih tome, kako sam spomenuo, pristupio čisto rekreativno i da osvježim svoje treninge. Ne pada mi napamet da dižem 100 kg c&j niti mi je to cilj, niti mislim da bih to mogao ikada postići s vremenom koje sam spreman uložiti u trening.

Kod mene osobno sam primijetio da najbolje reagiram na kompleksne/compound vježbe, pa bih u onu klasiku ubacio još i c&j i snatch. Razlog? Da budem što kraće u teretani i da mi trening bude što više funkcionalan.

U mojoj teretani ima platforma, i vidio sam dečke (crosfittere) koji to rade solidno (npr. snatch 80kg), tako da ne mislim da je tehnika nešto svemirski za naučiti, uz nečije vodstvo prvih par treninga. Ionako se ne mislim natjecati niti išta ozbiljno.
saucer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 09:14   #130
Jeste probali u dizačkom klubu Metalac u Zagrebu?
http://www.dk-metalac.hr/

Glavni trener Branko Zemunik se bavi cijeli život sa olimpijskim dizanjem.
igor spoljaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.