Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2008., 01:12   #861
Brkicu, ovo mi slici na neki avesticki izvadak... Kakve to veze ima sa buddhizmom? A i prijevod je nerazumljiviji od Jezicevih prijevoda rg-vedskih himni?!

No, dobro. Ipak ima jedna dobra vijest za sve ljubitelje indijske (u ovom slucaju buddhisticke) filozofije preuzeta sa mailing liste www.yu-budizam.com, pa kaze njihov moderator:

Verujem da na listi ima onih koje ce zanimati ova informacija, pa je zato saljem. Naime, sa linka...

http://translate.nibbanka.com/transl...muttimagga.zip

...mozete skinuti knjigu profesora P.V. Bapata "Vimuttimagga and Visudhimagga: A Comparative Study". Posto je knjiga objavljena u Puni jos 1937, tesko je dostupna i u bibliotekama.

Upozorenje: sam fajl je malo poveci - 37 Mb...
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 08:23   #862
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Ko je to "Nama" kome se bića vraćaju?
Po Islamu, ljudi se vraćaju Stvoritelju.

Interesuje me kako je opisano stvaranju u Budizmu, ako možeš da mi pojasniš.

U našem vjerovanju je da je ovaj svijet, Obznambeni svijet. Stvaranje je način obznane Tvorca.

Stvaranje predstavlja postanak iz ničega, a predpostavlja silu koja je nestvorena. Ovo je malo duža priča, nije ni tema, možda ako ima threat o stvaranju da tu razgovaramo. Malo ću iščitati vaše postove da mogu više pratiti konkretnu temu.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 22:43   #863
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
Po Islamu, ljudi se vraćaju Stvoritelju.

Interesuje me kako je opisano stvaranju u Budizmu, ako možeš da mi pojasniš.

U našem vjerovanju je da je ovaj svijet, Obznambeni svijet. Stvaranje je način obznane Tvorca.
U budizmu nema Stvoritelja. Sve postoji oduvek i tako ce (ako Bog da ) i ostati.
Buda se nije mnogo zanimao tim "večnim" pitanjima, jer je mnogo prečim smatrao kako da sami sebi pomognemo ovde i sada, kako da živimo srećniji život nego što ga inače živimo. Recimo da makar malo manje u sebi imamo mržnje, taštine i pohlepe, a malo više ljubavi i velikodušnosti. Za početak sasvim dovoljan zadatak
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 23:28   #864
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
U budizmu nema Stvoritelja. Sve postoji oduvek i tako ce (ako Bog da ) i ostati.
Buda se nije mnogo zanimao tim "večnim" pitanjima, jer je mnogo prečim smatrao kako da sami sebi pomognemo ovde i sada, kako da živimo srećniji život nego što ga inače živimo. Recimo da makar malo manje u sebi imamo mržnje, taštine i pohlepe, a malo više ljubavi i velikodušnosti. Za početak sasvim dovoljan zadatak
Slažem se, treba biti bolji. Trebamo i razgovarati bez naturanja ideja. Samo tako je i moguć razgovor. Mi između ostalog vjerujemo u slijedeći postulat:

“La mabude illAllah”, naše opstojanje moguće je samo sa opstojanjem volje koja održava ovaj svijet, a to je volja Stvoritelja. Dakle opstojanje sa Stvoriteljom. Po karakteristici budističkog viđenja, kako si pomenuo, ono se uklapa u “La mabude illAllah”. Naime, oduvijek i zauvijek je vrhunska karakteristika. Sve ostalo je podložno promjenjivosti, karma je dokaz toga.

U stvari, mi vjerujemo da je cijeli svijet odraz Stvoritelja. Mi za Stvoritelja vjerujemo da On ima svojstva kidem i beka. Ukratko, Kidem znaci da Stvoritelj nije postao, odnosno da nema predpocetka niti pocetka Njegovom postojanju (postoji oduvijek). Beka - Stvoritelj je vjecan, nece nestati (postoji zauvijek). U jednoj predaji se kaže, "Ljudi govore protiv vremena, a Stvoritelj je vrijeme".

Vahdanijjet - Stvoritelj je Jedan i Jedini, nema Mu slicnih ni u kom pogledu. Nema više procesa stvaranja, ovdje jedan, tamo nezavisni drugi.

Muhalefet-u lil-havadisi - Stvoritelj nikome i nicemu nije slican. Stvoreni svijet je odraz savršenstva Stvoritelja, a li ne možeš reći da je Njegova slika.

Kijam-u bi-nefsihi znaci da On Sam o Sebi opstoji i za Njegovo vjecno postojanje niko Mu i ništa Mu nije potrebno. Stvoritelj ima sva svojstva bez stvaranja, stvaranje mu ne povećava ili ne smanjuje vrijednost ili moć.

Niko od stvorenja ne posjeduje nijedno od ovih šest svojstava i ni po kojem principu ta svojstva nisu vezana za stvorenja. Ovo znači da smo mi relativna realnost, samim tim i promjenjiva. Da nije tako, naša bi stanja bila zakovana, pa ni promjene (karma) ne bi bile moguće.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 08:25   #865
Što se tiče spoznaje, mi vjerujemo da se između prve svijesti (nesvjesnosti) i stvarne Istine (spoznaje) nalazi 70 000 zastora (perdi). Na tom putu spoznaje (suluk) duša se stalno mijenja (Anatman i Atman). Dizanjem svakog zastora mijenja se slika Istine. Ono što si spoznao danas, možda ćeš sutra osuđivati. Na ovaj način, duša, koja ima kapacitet da prima duhovnu energiju (ruhanijet), diže se stepenima prema Istini. Kao što se stvar u mraku počinje razaznavati kako se približavaš svjetiljci, duša počinje razaznavati sebe (samospoznaja) približavanjem svjetlu. U sufizmu se ova duša naziva pervana (leptirić). Aludira se na leptirića koji stremi izvoru svjetla, a dostignuće izvora znači kraj za leptira (sagorjeva od toplote izvora). Ustvari, govori se o samoponištenju na izvoru. U toj tački (džezba, kod budista – Nirvana) u stanju si vrhunske svjesnosti i ne vidiš ništa do istine, kakva ona jeste. Ovaj stepen se postiže kroz četiri murakabe (meditacije), pa su i četiri džezbe (spoznaje Istine).

Ono što želim reći je da je duhovni put jedinstven za sve ljude, ma kojoj vjeri ili filozofskom pravcu pripadali. Metode i forme su različite. Do istine vode mnogi putevi, ali apsolutna Istina je jedna. Sve dok ima relativnih istina, tvoja duša nije dostigla konačni cilj. Sve dok se tvoja i moja „istina“ razlikuju, mi se nalazimo ispred nekog od 70 000 zastora, ti si na 100-tom, ja na 101. Ti govoriš jedno o istoj stvari, ja drugo. A ustvari, govorimo o istom. Samo to trebamo razumjeti.

Zadnje uređivanje Rufaija : 27.03.2008. at 13:16.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 13:19   #866
Imate li vi, kao budisti, više informacija o tome šta se dešava na Tibetu ovih dana?
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 17:56   #867
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
Imate li vi, kao budisti, više informacija o tome šta se dešava na Tibetu ovih dana?
Pa ne desava se ovih dana nego se dogadja 58 godina tj od kada su Kinezi okupirali i anektirali Tibet.
Zanimljivo je da se u evropi I svijetu najvise govori o palestincima.
Moje su simpatije na njihovoj strani jer je pravedno da dobiju drzavu kao sto ju je dobio izrael I hrvatska I mnogi drugi..
Ali ,ali…
Slucaj tibeta mi cini puno tezim,nepravda je jos veca,a sanse za uspjeh puno manje jer palestinci bar imaju iza sebe mocne arapske sponzore i vec imaju autonomiju …


neke cinjenice

1)tibet je imao drzavu(dok palestinci nikad nisu)

2) medjunarodna komisija je ustanovila da je ono stanje koje je vladalo na tibetu prije kineske okupacije I aneksije bilo stanje drzavne uprave i neovisnosti !

(1960 u zenevi –medjunarodna komsija pravnika je ustanovila :

” Od 1913 do 1950 Tibet je pokazivao stanje I uvjete DRZAVOTVORNOSTI koja se prihvaca pod medjunarodnim zakonima : jer je postojao teritorij,narod, vlada koja je funkcionirala slobodno bez ikakovog stranog autoriteta!''

3)
1997 ista je komisija publicirala na 365 stranica document koji govori o stanju u tibetu ciji je glavni zakljucak da se narodu tibeta mora omoguciti pravo na referendum o samoodredjenju.)(a sto totalitarni rezim kine ne dopusta)
Dokumenti drugih vlada pokazuju da su one kroz to doba tretirale TIBET I imale medjusobne odnose sa tibetom kao sa NEOVISNOM DRZAVOM”

=========

4)u medjuvremenu su kinezi pobili oko 1 milion tibetanaca!!!


5)
unistili mnostvo samostana tocnije -6 tisuca I 150 samostana!! I neprocjenjivih biblioteka …
(za vrijeme mao ce tunga I kasnije!!)
(malo tko zna da je prije invazije 20% tibetanaca(od 7 milionaljudi!) bilo zaredjeno!! I bavilo se budistickom duhovnoscu)

6) kinezi su zabranili budisticku religiju kao ''foreign import''(kao da marksizam-lenjinizam nije ''strani uvoz''

7)
naselili kineze i mjenjali etnicku strukturu stanovnistva (sada na 6 miliona tibetanaca ima 7 miliona kineza)

8)
rasparcali jedinstveni prostor tibeta na 5 pokrajina
--

Dalaj lama predlaze kompromis i autonomiju tibeta ali kinezi cak ni na to ne pristaju i nazivaju ga zmijom..
Dalaj lama kineze zove kineskom bracom I sestrama a prakticni Kinezi jednostavno kazu da dalaj laminu kliku treba unistiti tako da se najprije zmiji odsjece glava…

Svaku vladu koja zeli primiti dalaj lamu ucjenjuju raznim pritiscima..

kina ne dopusta referendum na tibetu

-palestinci imaju bar autonomiju!

Tibet bi mogao biti neutralna zona mira !koja je upravo izmedju trusnog podrucja kine,indije,burme,afganistana, pakistana.,tadjikistana ,kazahstana . nesto kao svicarska u evropi
totalitarni kineski rezim sproveo je genocid i kulturocid,ali niko im ne moze nista jer je zapadu(TJ SVIMA NAMA !!) vaznije kinesko trziste nego ljudska prava i pravda..

zasto ja ovo sve pisem?
Jer
FUTURE EXISTS FIRST IN
IMAGINATION
THEN IN WILL
THEN IN REALITY.

Neka svi postignu !
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 08:50   #868
Saosjećam s njima, Kina ne preza od upotrebe sile i prema kinezima, a kamo li prema ostalima. Problem Palestine je za sebe, ne treba uslovljavati patnje jednih ljudi patnjama drugih. Kina ekonomski jača i to sada postaje dokaz ispravnosti (za domaću publiku) kineskog komunističkog puta. Znaš da smo i mi u Jugoslaviji bili komunisti, a bogatiji od ostalih, pa nam je to bio dokaz ispravnosti. Zato sve ovo može potrajati još dugo. Mislim da je najbolje za Tibetance da naprave masovni egzodus i svi napuste Tibet, jedino tako će pokazati da ne žele da žive u Kini.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 16:10   #869
Lightbulb GORILA ,Buddha i papa

Dok bijah mlad lijep ,,,i--- neupucen otvorio sam na ovom forumu jednu zanimljivu temu pod naslovom -GORILA BUDDHA I PAPA

Pa evo nek se nadje opet ovdje za one koje zanimaju razne zanimljivosti iz svijeta SANGHE
--------------
Procitao sam jednu knjigu-neobicnu po koncepciji I po autorima.
Knjiga je veliki bestseller u francuskoj pa je prevedena I na engleski.

THE MONK AND THE PHILOSOPHER

(East meets west in a father –son dialogue)

Jean Francois Revel & Matthieu Ricard

.

Jean Francois Revel rodj 1924 je poznati francuski akademik I filozof.

Njegov sin , Matthieu Ricard rodj 1946. je doctor molekularne genetike.

Radio je kao asistent jednog nobelovca I 1972 zapanjio oca I mentora te napustio sa 26 godina obecavajucu karijeru da bi postao budistički redovnik!! .
Danas zivi u nepalu I često prati dalaj lamu kao prevoditelj .

**********

Ocjenio sam knjigu sa –4 .(volim davati ocjenu svakoj knjizi koju pročitam)
NA amazonu ima 18 recenzija I prosječan ocjena je 4,5 od 5 mogućih zvjezdica.

Više sam očekivao ,ali Knjiga nije loša .
Smeta mi previše izvanjskog,politčkog,filozofskog u njoj a premalo
Unutrašnjeg,duhovnog, doživljenog.,budističkog..
Puno mi ima globalizacije,filozofije ,spekulacija o civilizaciji i politici a malo osobnih priča i doživljaja i nekkakovih praktičnih savjeta.
Možda zato jer je otac-filozof imao glavnu riječ i postavljao 99% pitanja sinu i.
držao predavanja o povijesti zapadne filozofije što je dosadno onome tko je to prošao.
U knjizi fali onog naboja i polemike koja se vidi na forumu,npr.
Knjizi fali neko treće lice koje je moglo diskretno moderirati njihov razgovor koji je trajao 10 dana na padinama nepala. (1997 god).
Sin,tj budistički redovnik je zanimljiviji, mudriji, informativniji..
NJEGOVI doživljaji sa budističkim učiteljima su poučni i autentični..

Ostaje mi dojam da je stari malo sto naučio od sina jer bi možda pokazao interes i pitao kako da u praxi primjenjuje budistički nauk ;recimo- mogao je pitati o meditaciji )

Ipak '»stari» je priznao da je imao kao i većina zapadnjaka pa i sam papa pogrešno razumijevanje pojmova kao što su NIRVANA, reinkarnacija, ego, patnja..
Tj većina ljudi pa i sam akademik imaju poptpuno iste pogresne stereotipe o budizmu koje potječu iz prošlog stoljeća i prvih prijevoda budističkih textova u evropi.

papa JOVAN PAVLE DRUGI je npr 1997 rekao u svojoj knjizi «prijeci prag nade» –« nirvana je stanje savrsene indiferentnosti prema svijetu»

...i karmelitski mistici pocinju gdje budizam prestaje «»

****

Pa se pitam u svojoj maloj glavi -kako papa koji je mozda simpa starcic ali sigurno ne i prosvjetljeno bice moze izvana bez osobnog dozivljaja budizma i budinog prosvjetljenja davati takovu spekulativnu i nedokazivu procjenu koja je povrsna,uvredljiva i nimalo tolerantna.)

- a kako je onda buddha koji je prebivao u tom posljednjem tj najvisem stanju svijesti 40 godina neumorno putovao indijom i propovijedao o putu koji vodi ka prestanku patnje?

NIRVANA JE BAS SUPROTNO OD STANJA RAVNODUSNOSTI- to je stanje ljubavi i saosjecanja za sva bica. -Kaze doctor ricard.

Sjetite se da krscanska teologija principjelno ne osudjuje ubijanje zivotinja I kaze da zivotinje nemaju dusu.
KAKO NEMAJU DUSU AKO JE 99% GENA koje imaju COVJEK I VELIKI MAJMUNi IDENTICNO!!!!

NE KAŽE LI BUDDHA u svom govoru:

KAO ŠTO BI MAJKA SVOJIM ŽIVOTOM ZAŠTITILA SVOJE DIJETE,SVOJE JEDINO DIJETE ,tako I mi moramo njegovati naš um I stav ka dobrobiti svih bića ..Majka zna da njen život nije odijeljen od zivota njenog djeteta.
Tako I mi moramo shvatiti da su sva živa bića(osobito bica obdarena dahom) neodjeljiva od nas samih. Moramo ih štititi kao što majka štiti svoje dijete.

(nije li to u skladu sa isusovim naukom – tko ucini ovo najmanjem od moje brace meni cini… tj nisu li zivotinje najmanja isusova braca)

*****

Otac-'filozof» tvrdi da je zapadna filozofija zakazala i više se ne bavi etičkim vrijednostima i umijecem zivljenja prepustivši to religiji !pa je zato budizam našao plodno tlo za širenje u zapadnim zemljama medju modernim ljudima koje više ne zanimaju kršćanska praznovjerja već žele etiku i savjete za zivot oslobodjenu od dogme a to izgleda budizam ima i zato postaje popularan na zapadu.
(papa je u jednom govoru izrazio zabrinutost zbog sirenja budizma u evropi i zapadu)

*******

Neke misli i ideje koje sam našao u knjizi sam objavio na topicu -SLOBODA TIBETU

Evo nekih djelova knjige:

Buddha nije napisao niti jednu knjigu ali zbirka njegovih govora sačinjava 103 knjige Tibetanskog kanona –

Filozof-« Ali da li su to stvarne buddhine riječi ?

Monk - «Kratko nakon buddhine smrti 500 njegovih najbližih učenika je održalo sastanak da bi sačinili zbirku njegovih govora .
Netko bi govorio po sjećanju a ostali bi ga ispravljali gdje je potrebno i zapisivali.

Ako znamo da je buddha nakon prosvjetljenja javno djelovao oko 40 godina te pošto je buddha ponavljao i ponavljao isto učenje i bio suočen sa sličnim pitanjima možemo pretpostaviti da je njegovo učenje vjerno zabilježeno.

(pada mi na pamet zabavna ali važna asocijacija sa našeg foruma.kada bi netko od forumasa ili većina nas morao iz sjećanja ponoviti riječi i ideje nekog kao IL onda bi smo ustanovili da se naše sjećanje i zapisi podudaraju i vjerno iznose ideje najvećeg proroka našeg foruma '- neuporedivog IL-a.)

*****


zanimljivo je da se i budizam i kršćanstvo nisu održali kao dominatne religije na mjestima sa kojih su potekli (indija i bliski istok tj palestina
*****

BUDIZAM NIJE RELIGIJA VEĆ NAUKA O PRIRODI UMA i STVARNOSTI.

*****
da završim i ušutim nakon što čujete riječi BUDDHE čije učenje i nakon 2500 godina svijetli kroz tamu vjekova...

Budddha je dospio na «drugu obalu» nakon 6 godina intenzivne meditacije i odricanja ,i njegovo prosvjetljenje nadilazi uobičajen materijalistički mrak svakodnevne svijesti i logike -
samo materijalizam i dawkins spasava ..ili -da li svetkovati bozji dan petkom ?subotom?? ili nedjeljom ??

Sjetite se da u evandjeljima pise i savjetuje bogatasu da ostavi sve sto ima i trazi kraljevstvo nebesko !

sidharta gautama(budddha) je to zaista i ucinio!!

-buddha koji je bio kralj i zivio u raskosnoj palaci ostavio je sve sto je imao(zenu dijete i palacu (u svojoj 28 godini )!! .
Zaprepascen scenom smrti i bolesti koju je susreo na ulici napustio je sve da bi nasao odgovor na pitanje misterije postojanja i patnje i pomogao ljudima.
Buddha se stopio sa apsolutnom istinom, gdje nema tragova mraka neznanja.

Evo sto on sam kaze o tome sto je pronašao


«ISTINA KOJU SAM NAŠAO I DOŽIVIO JE POPUT NEKTARA-
TA ISTINA JE DUBOKA,UMIRUJUĆA,JEDNOSTAVNA,NEPOBITNA ,I SLOBODNA OD SVIH ELABORACIJA INTELEKTA.»


____

Neka svi postignu !
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 16:59   #870
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Tibet bi mogao biti neutralna zona mira !koja je upravo izmedju trusnog podrucja kine,indije,burme,afganistana, pakistana.,tadjikistana ,kazahstana . nesto kao svicarska u evropi
totalitarni kineski rezim sproveo je genocid i kulturocid,ali niko im ne moze nista jer je zapadu(TJ SVIMA NAMA !!) vaznije kinesko trziste nego ljudska prava i pravda..

zasto ja ovo sve pisem?
Jer
FUTURE EXISTS FIRST IN
IMAGINATION
THEN IN WILL
THEN IN REALITY.

Neka svi postignu !

a još su im dali i olimoijske igre
__________________
There can be no two substances of anything in the universe, two substances, two Minds or two beings.
Cheshire Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 23:49   #871
Naš prijatelj Parsifal pominje poređenje majčinske ljubavi i ljubavi za sva bića, koje se nalazi u devetoj po redi sutti iz Khuddakapatha, dela Khuddaka nikaye, pa evo da dam celu suttu, pošto nije dugačka:

Karaniya metta sutta -- Blagonaklonost

Ovo treba da učini onaj koji je razumeo cilj,
koji želi da stigne do smirenja:
biti vešt, čestit, savršeno čestit,
prijemčiv za pouku, blag i skroman.

Zadovoljan, bez velikih prohteva,
sa malo obaveza, jednostavnog života,
smirenih čula, obazriv,
ne lakomislen, bez želje za srodnicima.

Neka ne učini ni najmanju stvar
zbog koje bi ga mudri mogli prekoreti.
Neka sva bića budu srećna i bezbedna,
neka uvek sebe srećnima čine!

Kakvo god bića da su,
slaba ili jaka, duga ili velika
srednja ili kratka, sićušna
ili ogromna, bez izuzetka,

vidljiva i nevidljiva,
blizu ili daleko, rođena
ili ona koja će tek biti rođena:
neka sva ta bića budu srećna!

Neka niko nikoga ne obmanjuje,
niti vređa bilo koga bilo gde.
Ni u ljutnji, niti u mržnji
nek ne poželi drugome da pati.

Kao što bi majka rizikovala sopstveni život
da zaštiti svoje dete, svoje jedino dete,
neka i on neguje srce prepuno
ljubavi bezgranične za sva bića.

Blagonaklon prema čitavom kosmosu,
neka neguje ljubav bezgraničnu:
iznad, ispod i svuda unaokolo,
bez granica, bez neprijateljstva il’ mržnje.

Bilo da stoji, hoda, sedi il' leži,
sve dok je sabran,
nek razvija takvu sabranost.
To ze zove uzvišenim boravištem, ovde i sada.

Nezaveden pogrešnim stanovištima,
pun vrline i usavršen u znanju,
nadvladavši želju za zadovoljstvima čula,
nikada više u matericu ući neće.

sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 15:14   #872
Quote:
Pa se pitam u svojoj maloj glavi -kako papa koji je mozda simpa starcic ali sigurno ne i prosvjetljeno bice moze izvana bez osobnog dozivljaja budizma i budinog prosvjetljenja davati takovu spekulativnu i nedokazivu procjenu koja je povrsna,uvredljiva i nimalo tolerantna.)

Papa je vrhovni poglavar katoličke crkve. Mi ga nemamo prava omalovažavati. On je dao svoj stav sa kojim se ne moramo slagati, pogotovo ko nije kršćanin. Mislim da jedno opće poštovanje treba postojati da bi dijalog mogao biti moguć.

Quote:
NIRVANA JE BAS SUPROTNO OD STANJA RAVNODUSNOSTI- to je stanje ljubavi i saosjecanja za sva bica. -Kaze doctor ricard.
Po Islamskom, sufijskom, stanovištu, Nirvana (Džezba) je stanje vrhunske svijesti. Stanje u kojem vidiš potpunu Istinu, u kojem ti se otvore vrata svijesti, u kojem vidiš najdublje pojave onakvim kakve jesu. U samom trenutku džezbe, nirvane, ti nisi svestan ovog svijeta, odnosno vidiš one aspekte koji su pokriveni ovozemnim životom, suštine i značenja, pa se može smatrati da si u tom trenutku indiferentan prema relativnim sadržajima. Zato mislim da je papa potpuno ispravno ocijenio nirvanu. Sufiji nije cilj da cijelo vrijeme bude u stanju džezbe, nirvane, niti on može njome upravljati, niti je može prizvati, niti odagnati. Ona mijenja njegovo stanje, uzdiže ga stepenima, i on nastavlja da funkcionira prema tom novom saznanju (svijesti). To bi se moglo nazvati usaglašavanje ili smiraj.

Quote:
Sjetite se da krscanska teologija principjelno ne osudjuje ubijanje zivotinja I kaze da zivotinje nemaju dusu.
KAKO NEMAJU DUSU AKO JE 99% GENA koje imaju COVJEK I VELIKI MAJMUNi IDENTICNO!!!!
Ovo ne znam je li tačno, ne vjerujem da je tako. Po Islamu, životinje ne samo da imaju dušu, već i razum. Poznato je da je Sulejman a.s. (Solomon) razumio govor životinja. Ne samo to, mi smatramo određene vrste zajednica pravim narodima, recimo mravlje zajednice, pčele i sl. Čak smatramo da i neživa priroda ima svijest, konkretno pominje se svijest planina, itd.

Quote:
BUDIZAM NIJE RELIGIJA VEĆ NAUKA O PRIRODI UMA i STVARNOSTI.
Predpostavljao sam da je tako, budizam je rezultat promatranja bez potrebe i namjere. Takvo promatranje je neutralno i govori o stvarnom stanju pojava. Zato se odriče materijalnog svijeta (zuhd) jer onaj kome ništa ne treba neće gledati na pojave sa potrebom, pa samim tim i sa namjerom.

Quote:
-buddha koji je bio kralj i zivio u raskosnoj palaci ostavio je sve sto je imao(zenu dijete i palacu (u svojoj 28 godini )!!
Nama je takođe slično poznato. U Islamu je poznat šah (car) Ibrahim ibni-Edhem, on se odrekao carstva radi duhovne spoznaje. Ostavio je sve, uključujući i svog sina. Umro je kada mu je sin odrastao i krenuo da ga traži. Našao ga je sa skupinom učenika. Ibrahim ibni-Edhem ga je opazio kako prilazi i prepoznao. Zamolio je Boga da umre, jer se pobojao da mu duša, uslijed ljubavi prema sinu, ne popusti. Preselio je (umro) tu u halki (krugu) sa učenicima prije nego je sin prišao do njega.

Rahmetli hadži šejh Fejzulah efendija Hadžibajrić kaže:

“U čijem srcu bude uklesano (Božje ime) ‘Muhejmin’ (Koji sve pazi i prati), i duša i tijelo će mu biti nurom (svjetlom spoznaje) obasjani.” Ovo “koji pazi i prati” je moguće kada se osoba odvoji od nepotrebnih utjecaja. Ona tada vidi stvari i suštine kojih ranije nije bila svjesna.

Cilj budizma i sufizma je isti, a to je da osoba postane arif (onaj koji je spoznao), pa u tom smislu nirvana nije ništa drugo do apsolutna spoznaja.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 15:59   #873
Izdvojio sam neke stihove, kako ih ja shvatam sa sufijskog stanovišta:


Quote:
Neka ne učini ni najmanju stvar
zbog koje bi ga mudri mogli prekoreti.
Ovo shvatam u smislu da se ostavi djelovanje po vlastitim stavovima, jer ona mogu biti izvor sramote pred ljudima viših duhovnih spoznaja. U tom smislu, sufizam savjetuje muridu (učeniku) da ćuti u prisustvu učenih, odnosno da ne iznosi svoj stav. Pogotovo je ovo važno kada učenik ne shvaća stav učenijeg, čak i kada se on kosi sa onim što je on naučio i spoznao. Ovo iz razloga jer zakoni viših spoznaja mogu se zasnivati na potpunoj oprečnosti zakonima nižih spoznaja.


Quote:
Neka sva bića budu srećna i bezbedna,
neka uvek sebe srećnima čine!
Srećan i bezbjedan je onaj koji ništa nema, i kojem ništa ne treba. Takav je siguran od lopova, jer mu se nema šta ukrasti, ono što ima on daje sam od sebe; a neće pasti u zamku da prisvaja tuđe jer mu ništa ne treba. On i kad bi dobio tuđe, ne zna šta bi sa time učinio.

Quote:
Neka niko nikoga ne obmanjuje,
niti vređa bilo koga bilo gde.
Ovdje shvatam da se govori o iznošenju pravog stanja duše. Bolje je učeniku sakriti svoje stanje, jer sama činjenica njegovog stepena je uvreda nesavršenom. Zato je bolje biti učenik koji ništa ne zna, tada ti je svaka stvar učitelj.

Quote:
Ni u ljutnji, niti u mržnji
nek ne poželi drugome da pati.

Želiti drugom zlo je patnja sama po sebi.


Quote:
Nezaveden pogrešnim stanovištima,
pun vrline i usavršen u znanju,
nadvladavši želju za zadovoljstvima čula,

Biti otvorene svijesti, prihvatati istinu, ne nametati spoznaju, samo po sebi je vrlina vječnosti. Spoznaja se ne stiče zbog želje da je posjeduješ, već zbog priznanja istine. Onaj koji priznaje istinu, on već ima vrlinu koja vodi usavršavanju u znanju.


Quote:
nikada više u matericu ući neće.

Osoba koja je spoznala apsolutnu istinu nema potrebe, niti svrhe, da se više rađa u stanjima koja zahtijevaju spoznaju. Duša koja je završila put spoznaje (suluk) nema se gdje vratiti, odnosno, ona zna stanje stvari, pa i kada bi pala na niži nivo, ona zna da to nije istina. Ova duša nije sklona griješenju, niti ima potrebe da radi dobra djela. Ona radi kako je ispravno, dakle ne po svom nahođenju. To je duša koja je nosilac Furkana u svakoj stvari, ima moć rastavljanja istine od neistine, a nema više svojstvo koje joj omogućava prihvatanje relativne istine (neistine). Kad bih to definirao, mislim da budisti tako razmatraju upotpunjenu dušu kojoj teže.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 23:27   #874
MIRNOCA I UVID

u tradiciji kineskog zen budizma

Mirnoca i uvid, tecaj/radionica chan meditacijske prakse
- 5. i 6. travnja, 10 - 12 i 16 - 19 sati. Vikend radionica
koja se sastoji od cetiri predavanja upotpunjena prakticnim
radom. Radionica predstavlja uvod u tradiciju i praksu kineskog
chan/zen budizma i daje detaljan odgovor na pitanje sto je chan
meditacija, je li nam potrebna i kako je raditi. Namijenjeno je
pocetnicima i onima koji vec upraznjavaju meditaciju, ali misle
da nisu dovoljno upuceni u njenu praksu. Radionicu će voditi
ucitelj chana Zarko Andricevic.

Prijave na: [email protected]

ili na tel. 01 4810074

http://www.budisticki-centar.hr
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 10:21   #875
Stranica je za svaku pohvalu, hvala na linku.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 21:09   #876
Katuviya sutta -- Trulež (AN III.129)

Ovako sam čuo. Jednom je prilikom Blaženi boravio blizu Varanasija, u parku jelena u Isipatani. Tada rano izjutra Blaženi, obukavši svoj ogrtač i uzevši zdelu, otide do Varanasija da prosi hranu. Dok je tako išao, kraj smokvinog drveta ugleda jednog monaha koji beše ushićen svime što je isprazno, koji beše ushićen spoljašnjošću stvari, sabranost mu beše slaba, budnost nedovoljna, koncentracija nedovoljna, um mu je skrenuo sa puta, njegovo sposobnosti ostale su bez kontrole. Videvši ga, Blaženi mu reče: "Monaše, monaše, ne dozovoli sebi da truliš! Na onome ko sebi dozvoli da truli i smrdi poput lešine, pre ili kasnije počinju muve da se roje i da ga napadaju!"

Tada se monah -- opomenut ovim, podstaknut opomenom Blaženoga -- prizove pameti.

I tako se Blaženi, pošto je isprosio hranu u Varanasiju, posle obroka, vrativši se iz prošenja hrane, odratio monasima [i ispričao im šta se dogodilo].

Kada to bi izrečeno, jedan monah reče Blaženome: "Šta je, gospodine, truljenje? Šta je smrad lešine? A šta su muve?"

"Pohlepa, monaše, jeste truljenje. Zlovolja jeste smrad lešine. Zlovoljne, štetne misli jesu muve. Na onome ko sebi dozvoli da truli i smrdi poput lešine, pre ili kasnije počinju muve da se roje i da ga napadaju!

sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 19:43   #877
ovo ti je dobar link na temu sufi- budizam
http://www.berzinarchives.com/web/en...sm_sufism.html
saya otonashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 21:50   #878
Sukha vaggo - Sreća (AN II.65-71)

65. Monasi, postoje dve vrste sreće. Koje dve? Postoji sreća domaćinskog života i postoji sreća beskućništva. Zaista monasi, to su dve vrste sreće. Između te dve vrste sreće, monasi, veća je sreća beskućništva.

66. Monasi, postoje dve vrste sreće. Koje dve? Postoji sreća čulnih uživanja i postoji sreća obuzdanosti. Zaista monasi, to su dve vrste sreće. Između te dve vrste sreće, monasi, veća je sreća obuzdanosti.

67. Monasi, postoje dve vrste sreće. Koje dve? Postoji sreća vezanosti i postoji sreća oslobođenosti. Zaista monasi, to su dve vrste sreće. Između te dve vrste sreće, monasi, veća je sreća oslobođenosti.

68. Monasi, postoje dve vrste sreće. Koje dve? Postoji sreća vezivanja i postoji sreća nevezivanja. Zaista monasi, to su dve vrste sreće. Između te dve vrste sreće, monasi, veća je sreća nevezivanja.

69. Monasi, postoje dve vrste sreće. Koje dve? Postoji sreća tela i postoji duhovna sreća. Zaista monasi, to su dve vrste sreće. Između te dve vrste sreće, monasi, veća je duhovna sreća.

70. Monasi, postoje dve vrste sreće. Koje dve? Postoji plemenita sreća i postoji neplemenita sreća. Zaista monasi, to su dve vrste sreće. Između te dve vrste sreće, monasi, veća je plemenita sreća.

71. Monasi, postoje dve vrste sreće. Koje dve? Postoji sreća tela i postoji sreća uma. Zaista monasi, to su dve vrste sreće. Između te dve vrste sreće, monasi, veća je sreća uma.

sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 09:06   #879
Za one koji ga još nisu videli, možda će biti zanimljivo da pogledaju BBC-jev
dokumentarac "The Mindful Way" (25 minuta) o velikom tajlandskom budističkom učitelju Ađan Čau i njegovom manastiru Wat Pah Pong na:

The Mindful Way
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 23:30   #880
Lekha sutta - Natpis (AN III.133)

"Monasi, na ovome svetu mogu se naći tri vrste ljudi. Koje tri? Čovek nalik natpisu na steni, čovek nalik natpisu na zemlji, čovek nalik natpisu na vodi.

A kakav je to čovek nalik natpisu na steni? Dešava se da je neki čovek često ljut i da ta ljutnja u njemu ostaje vrlo dugo. Baš kao što natpis na steni vetar i kiša ne mogu lako da obrišu, pa on traje jako dugo, na isti način taj čovek je često ljut i ta ljutnja u njemu ostaje vrlo dugo. On se naziva čovekom nalik natpisu na steni.

A kakav je to čovek nalik natpisu na zemlji? Dešava se da je neki čovek često ljut, ali ta ljutnja u njemu ne ostaje vrlo dugo. Baš kao što natpis na zemlji vetar i kiša mogu lako da obrišu, pa on ne traje jako dugo, na isti način taj čovek je često ljut, ali ta ljutnja u njemu ne ostaje vrlo dugo. On se naziva čovekom nalik natpisu na zemlji.

A kakav je to čovek nalik natpisu na vodi? Dešava se da je neki čovek -- i kad mu se neko obrati grubim rečima, srditim rečima, neprijatnim rečima -- ipak pun simpatija, saosećanja i blagosti. Baš kao što natpis na vodi odmah nestaje i ne traje dugo, na isti način taj čovek je -- i kad mu se neko obrati grubim rečima, srditim rečima, neprijatnim rečima -- ipak pun simpatija, saosećanja i blagosti. On se naziva čovekom nalik natpisu na vodi.

To su tri vrste ljudi koje se mogu naći na ovome svetu."

sati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:36.