Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba

Glazba Rock around the clock
Podforumi: Play liste, Stvaranje glazbe, Zabavna glazba, Gitaristički kutak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2016., 14:29   #1
Stardust - zaboravljene legende

Stardust - zaboravljene legende

Na pokretanje ove teme me potaknula jedna plemenita nakana,
naime želim ispraviti nepravdu i pokloniti zasluženu pažnju onim glazbenim velikanima za koje mislim da su nepravedno zapostavljeni,
kako na forumu tako i na svim medijima diljem lijepe naše.

Želja mi je da što više sudjelujete u temama,
za početak će to biti:

Frankie Laine



Mišljenja sam da se radi o jednom od najboljih pjevača intrepretatora u povijest glazbe.
Njegove su pjesme kao i pojava veći od života.
Njegovi su live nastupi ogledni primjeri kako treba izgledati nastup glazbenog umjetnika zabavljača.







Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 15:50   #2
Joan Armatrading, tko je uopće čuo za nju, a ako i je, tko je obratio pažnju. to su samozatajni umjetnici koji stvaraju remek djela, ali svojom pojavom nisu dovoljno atraktivni da bi bili medijski pogurani meni. definitivno jedna od najdražih mi pjevačica, možda i najdraža, koja nikad neće ući u hall of fame.







__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 17:42   #3
da, imamo dvije vrste zaboravljenih legendi, one koje su u svoje vrijeme bile ektremno popularne ali ih je s vremenom zatrpala prašina, osim možda u onom njihovom uskom habitusu iz kojeg su proizašli, npr. frankie lain (USA).
i imamo dakako one druge koje nisu niti za vrijeme svojeg djelovanja bili posebno prepoznate a pogotovo ne sada/danas.
nemam ništa protiv takovih, ja osobno ću se fokusirati na ove prve, mislim imaju oni i dan danas svoje poklonike, kojih je nažalost sve manje i manje (starost) ali s obzirom da im je opus bezvremenski, bio bi grijeh da ih i mlađe generacije ne upoznaju na određeni način, ili možda i da ih se starije opet malo prisjete, zašto ne?
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 18:22   #4
Vidis , mene nervira iskopavanje svega i svacega . Imas hrpu glazbe i objektivno je ne moguce poznavati sve . Izuzev ako si profesionalac i bavis se profesionalno .
Poznam hrpu umijetnika koji se susretnu prvi puta na nekom festivalu i koji nikada nisu culi jedni za druge .
Moram iskreno da priznam da sam veliki kradljivac . Lutam na sve strane i naletim na umijetnike za koje nikada nisam cuo a jos manje vidio .
Podneblje gdje sam odrastao je specialno . Recimo da anglosaksonska glazba je padala u drugi plan . Prateci nekoga redovno u ovom virtualnom svijetu , neko ko je jako pametan i kulturoloski razvijen , uz njega sam otkrio hrpu umijetnika .
Licno , volim sve umijetnike koji su imali tragican zivot i koji su zavrsili mladi medju nebeskim zvijezdama . Za vreme zemaljskog zivota nisu bas imali mnogo uspijeha .
Imam pocast da vam predstavim Nicholas Rodney Drake .

https://www.youtube.com/watch?v=8kZMVG6N7DE
lazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 18:31   #5
E sada cu vam predstaviti nekoga koga obozavam i smatram da je moga uz mnoge druge dobiti Nobela .

The Best of Georges Brassens
Prva pjesma mi govori kao rijetko koja pjesma .
lazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 19:07   #6
@lazan, odlični primjeri

praktički zadovoljavaju sve kriterije
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 19:12   #7
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
@lazan, odlični primjeri

praktički zadovoljavaju sve kriterije
Hvala ti ! Znas , nekada sam jako nesrecan , imajuci dojam da se namecem svima .
A sada cu ti staviti parole od jedne Brassensove pjesme ko zna francuski , znat ce da se radi o cistoj poeziji .



Les sabots d'Hélène
Etaient tout crottés
Les trois capitaines
L'auraient appelée vilaine
Et la pauvre Hélène
Etait comme une âme en peine
Ne cherche plus longtemps de fontaine
Toi qui as besoin d'eau
Ne cherche plus, aux larmes d'Hélène
Va-t'en remplir ton seau

Moi j'ai pris la peine
De les déchausser
Les sabots d'Hélèn'
Moi qui ne suis pas capitaine
Et j'ai vu ma peine
Bien récompensée
Dans les sabots de la pauvre Hélène
Dans ses sabots crottés
Moi j'ai trouvé les pieds d'une reine
Et je les ai gardés

Son jupon de laine
Etait tout mité
Les trois capitaines
L'auraient appelée vilaine
Et la pauvre Hélène
Etait comme une âme en peine
Ne cherche plus longtemps de fontaine
Toi qui as besoin d'eau
Ne cherche plus, aux larmes d'Hélène
Va-t'en remplir ton seau

Moi j'ai pris la peine
De le retrousser
Le jupon d'Hélèn'
Moi qui ne suis pas capitaine
Et j'ai vu ma peine
Bien récompensée
Sous le jupon de la pauvre Hélène
Sous son jupon mité
Moi j'ai trouvé des jambes de reine
Et je les ai gardés

Et le cœur d'Hélène
N'savait pas chanter
Les trois capitaines
L'auraient appelée vilaine
Et la pauvre Hélène
Etait comme une âme en peine
Ne cherche plus longtemps de fontaine
Toi qui as besoin d'eau
Ne cherche plus, aux larmes d'Hélène
Va-t'en remplir ton seau

Moi j'ai pris la peine
De m'y arrêter
Dans le cœur d'Hélèn'
Moi qui ne suis pas capitaine
Et j'ai vu ma peine
Bien récompensée
Et dans le cœur de la pauvre Hélène
Qu'avait jamais chanté
Moi j'ai trouvé l'amour d'une reine
Et moi je l'ai gardé
lazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 19:22   #8
Ja bih takodje stavila neki primer, mada nisam sigurna da li ce zadovoljiti temu, jer je moguce da je ljudima ipak poznat ovaj umetnik, barem onim boljim poznavaocima muzike.

Richie Havens, covek koji je svojim nastupom otvorio festival Woodstock i zabavljao masu puna 3 sata dok su se ostali izvodjaci skupljali i pokusavali da se probiju do festivala.
Takodje, poznato je da na ovom festivalu nisu nastupili The Beatles ali je on svojim izvedbama njihove dve numere odao pocast tadasnjim najvecim svetskim zvezdama.
Inace, rec je o umetniku koji je kombinovao folk, soul, i rhythm and blues, poznatom po ritmickom zvuku gitare u svojim melodijama.

2000. godine je nastupao na koncertima zajedno sa Groove Armadom.
Umro je 22.04.2013. kao ikona Woodstocka, u svojoj 72. godini.

Richie Havens - Freedom at Woodstock

Richie Havens - Strawberry Fields Forever Woodstock

Groove Armada - Little By Little

Groove Armada - Going Back to My Roots
MiSterium is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 19:45   #9
@Miss , odlican izbor . Znas zasto ? Zato sta sam lud za Genesisom . Samo iz ovog razloga Richie mi je poznat .
Steve Hackett kada je napustio Genesis je kolaborirao sa Richie ,

Ima predivan glas .
lazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 19:50   #10
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
da, imamo dvije vrste zaboravljenih legendi, one koje su u svoje vrijeme bile ektremno popularne ali ih je s vremenom zatrpala prašina, osim možda u onom njihovom uskom habitusu iz kojeg su proizašli, npr. frankie lain (USA).
i imamo dakako one druge koje nisu niti za vrijeme svojeg djelovanja bili posebno prepoznate a pogotovo ne sada/danas.
nemam ništa protiv takovih, ja osobno ću se fokusirati na ove prve, mislim imaju oni i dan danas svoje poklonike, kojih je nažalost sve manje i manje (starost) ali s obzirom da im je opus bezvremenski, bio bi grijeh da ih i mlađe generacije ne upoznaju na određeni način, ili možda i da ih se starije opet malo prisjete, zašto ne?
nisam stavio nikakvu opskurnu pjevačicu, nego vrlo cijenjenu, pa i donekle proslavljenu, samo što joj mediji nisu bili naklonjeni, pa nije doprla recimo do lijepe naše. prvih sedam albuma su bili i komercijalno uspješni, svi su bili u top 20 britanske top liste. ali očito je prašina učinila svoje kad se danas čini da ni za vrijeme svog djelovanja nije bila posebno prepoznata.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 19:53   #11
Quote:
lazan kaže: Pogledaj post
@Miss , odlican izbor . Znas zasto ? Zato sta sam lud za Genesisom . Samo iz ovog razloga Richie mi je poznat .
Steve Hackett kada je napustio Genesis je kolaborirao sa Richie ,

Ima predivan glas .
E vidis, to nisam znala.
Ja sam se odusevila kada sam prvi put cula njegov nastup zbog te hipnoticne gitare a glas mu je fenomenalan.
MiSterium is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 20:06   #12
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
@lazan, odlični primjeri

praktički zadovoljavaju sve kriterije
hm, sad tek ne znam koji su kriteriji. što to zadovoljava Nick Drake, a ne i Joan Armatrading.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 20:31   #13
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
hm, sad tek ne znam koji su kriteriji. što to zadovoljava Nick Drake, a ne i Joan Armatrading.
Dile ja nisam razumela da Joan ne zadovoljava kriterijume, vec da postoje dve vrste umetnika, oni koji su bili poznati ali nekako izbledeli i oni koji nisu nikada dosegli neku vecu slavu.

Nadam se da sam dobro shvatila poentu?
MiSterium is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 20:34   #14
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
hm, sad tek ne znam koji su kriteriji. što to zadovoljava Nick Drake, a ne i Joan Armatrading.
ma niš, za ovog/drakea sam čuo i onako mi je posebniji po nečemu,
za joan nisam čuo i sad kad sam je malo preslušavao sam stekao dojam da je sklonija jazzu a u jazzu ima more takvih pjevača, kvalitetnih a potčinjenih.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 20:36   #15
Quote:
MiSterium kaže: Pogledaj post
Dile ja nisam razumela da Joan ne zadovoljava kriterijume, vec da postoje dve vrste umetnika, oni koji su bili poznati ali nekako izbledeli i oni koji nisu nikada dosegli neku vecu slavu.

Nadam se da sam dobro shvatila poentu?
da, to je točna interpretacija, ali meni ne smeta nitko, samo naprijed.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 20:43   #16
recimo mene npr. preciznije zanima što mislite o pjesmi rawhide?

o njenom načinu pjevanja i aranžmanu,
da li je to bila svojevrsna avangarda tada?
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 22:03   #17
Pojma nemam . Je su li to pjesme iz Western filmova . Ne sjecam se. Ima jako lijep glas .
Necu ti lagati ,ali ne sjecam ga se . Je li on jos jedan italo-amerikanac ? Zbilja ne znam je li avangarda . Podsjeca me na glazbu onih starih filmova u crno-bijeloj tehnici .
lazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 22:10   #18
Quote:
MiSterium kaže: Pogledaj post
Dile ja nisam razumela da Joan ne zadovoljava kriterijume, vec da postoje dve vrste umetnika, oni koji su bili poznati ali nekako izbledeli i oni koji nisu nikada dosegli neku vecu slavu.

Nadam se da sam dobro shvatila poentu?
ja sam shvatio - ajde nek ti bude, ali nisam to imao na umu

Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
ma niš, za ovog/drakea sam čuo i onako mi je posebniji po nečemu,
za joan nisam čuo i sad kad sam je malo preslušavao sam stekao dojam da je sklonija jazzu a u jazzu ima more takvih pjevača, kvalitetnih a potčinjenih.
vidiš, to što si za nekog čuo ili nisi ne znači ništa osim da nisi informiran, bez uvrede jel (isto ko što je i Frankie Laine za mene samo ime). ja smatram da je Joan velika pjevačica i ne baš nepoznata, ali je pretežno zaboravljena. i ne, nikako nije jazz, nego pop/rock u kojeg je znala ubaciti elemente jazza, soula, reggaea. takvih kao ona, što se tiče izričaja, definitivno nema more. bilo bi mi drago znati za još neku sličnu pjevačicu. možda najbliže je Tracy Chapman.

jedan od većih hitova, koji se čak i kod nas vrtio na radiju


bilo bi dobro da dozvoliš ljudima da sami odluče tko zadovoljava kriterije, a ne po vlastitim sklonostima i saznanjima
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 22:18   #19
Daj ne pravi probleme tamo gdje ih nema ? Ovu tvoju Joan ne poznam uopce . Nikada cuo . E sada necmo raspravljati o ukusima ,vec o silnim artisitima koji nisu poznati .
Mene ova pjesma podsjeca na jednu drugu pjesmu . Sjetio sam se necega . Cekaj ,trazim ?imali to veze jedno sa drugim ?
lazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 22:32   #20
problem postoji. dovodi se u pitanje postavljanje velike i nepravedno zapostavljene(!), ali ne i nepoznate, Joan Armatrading u ovu temu (zato što netko nikad nije čuo za nju (?) ili mu se ne sviđa). meni je to problematično.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:14.