Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2017., 16:42   #8101
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post
hebena plaća 2000 €, u njemačkoj više od toga zaradi cnc tokar njemac.
Mozes ti i ovdje raditi u koncar metalnim konstrukcijama za 4500kn. Ako si sado mazo
__________________
Don't leave me murph!
Blaubarschbube is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 08:02   #8102
nego što nego mazo, kao stroj. inž. imam plaću 5-6, dok iz odjela moji kolege po srednjoj elektrotehničkoj školi imaju 10% veću plaću. to je ono inženjersko razmišljanje koje se dobija na FSB-u kako bi se mogla prepoznati ironija.

sretan sam što me se ne šalje farbati ogradu kao stroj. inženjere kroz devedesete
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 18:53   #8103
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post
nego što nego mazo, kao stroj. inž. imam plaću 5-6, dok iz odjela moji kolege po srednjoj elektrotehničkoj školi imaju 10% veću plaću. to je ono inženjersko razmišljanje koje se dobija na FSB-u kako bi se mogla prepoznati ironija.

sretan sam što me se ne šalje farbati ogradu kao stroj. inženjere kroz devedesete
Nisi dovoljno sado mazo treba to manje biti... Javi se kada ti da 3000 kuna.
Mozda se smiluje i budes mu mijenjao gume kao pravi inženjer!
__________________
Don't leave me murph!
Blaubarschbube is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 18:57   #8104
znali li netko ovdje koliko je otprilike potrebno bodova za upis na strojarstvo?
thepre is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 21:28   #8105
Pozdrav,imam jednu molbu. Ako ima netko tko je slusao Nauku o cvrstoci kod Jaraka da mi malo opise kako izgleda taj usmeni kod njega. Cuo sam svakakve price da je dosta rigorozan i to pa bi poceo vec sad spremati lagano taj usmeni pa me zanima neko da mi to sve opise iz prve ruke. Inace pohađao sam gotovo sva predavanja i imam u bz sve to sto je on ispisivao po ploči i diktirao,jel to dovoljno za usmeni ili treba i knjigu naucit? Inace nam je rekao kao da nece pitati izvode jer to nema smisla nego ih samo moramo razumjeti i znati interpretirati, pa ako bi mi neko mogao sve to opisati i potvrditi u privat ili ovdje bio bih zahvalan.
kerzo11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 14:25   #8106
Postoje li i za izborne predmete (tehničke i netehničke) upisane u 4. semstru rokovi u listopadu i veljači? I mogu li imati problema ako sam imao previše izostanaka? Nekako mi se čini da na izbornim predemtima, posebno netehničkim nisu previše strogi
joeyjordinson is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 17:41   #8107
Quote:
joeyjordinson kaže: Pogledaj post
Postoje li i za izborne predmete (tehničke i netehničke) upisane u 4. semstru rokovi u listopadu i veljači? I mogu li imati problema ako sam imao previše izostanaka? Nekako mi se čini da na izbornim predemtima, posebno netehničkim nisu previše strogi
za izborne vrijede ista pravila kao za redovne. za izostanke ovisi o profesoru, ima ih koji su dosta rigorozni.
Nephtys is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 13:06   #8108
Pozdrav,
Zna li netko s koliko bodova se upisao posljednji na strojarstvu prošle godine?
matej7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 22:45   #8109
Quote:
matej7 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Zna li netko s koliko bodova se upisao posljednji na strojarstvu prošle godine?
676, tako nesto

Sta mislite postoje li sanse da ove godine zadnji upisani bude imao manje nego prosle jer koliko vidim na studij.hr prosle godine je 2200 ljudi prijavilo FSB, a ove godine 1200
SepI is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 18:25   #8110
jedno pitanje nevezano za FSB, al posto je jedan od poznatijih strojarskih fakulteta u drzavi odlucio sam ovdje postaviti upit

Naime, studiram na jednom od tehnickih fakulteta koji nije strojarski, no zanimaju me tematike kao sto su mehanika fluida i termodinamika

Pa me eto interesira koju bi mi literaturu preporucili (ne neke "tečaj" knjige i slično, već sveučilišne knjige), viša matematika nije problem, jer kao sto sam ranije naveo, također sam na tehnickom fakultetu.

Hvala
hERODPU is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 23:06   #8111
jel istina da oni koji ne upadnu na fer odu na fsb pa zato fsb zadnji ima puno manje bodova od fer zadnjeg?
lozo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 01:13   #8112
Quote:
hERODPU kaže: Pogledaj post
jedno pitanje nevezano za FSB, al posto je jedan od poznatijih strojarskih fakulteta u drzavi odlucio sam ovdje postaviti upit

Naime, studiram na jednom od tehnickih fakulteta koji nije strojarski, no zanimaju me tematike kao sto su mehanika fluida i termodinamika

Pa me eto interesira koju bi mi literaturu preporucili (ne neke "tečaj" knjige i slično, već sveučilišne knjige), viša matematika nije problem, jer kao sto sam ranije naveo, također sam na tehnickom fakultetu.

Hvala


Iz termodinamike imaš odlične Galovićeve udžbenike Termodinamika I i II, a također ima i Halaszov Uvod u termodinamiku koji je skraćena verzija prva dva. Sve tri knjige su stvarno odlične i rijetko koji kolegij ima tako dobru literaturu. Nevezano za pitanje, ali moram javno pohvaliti i sveukupni rad cijele katedre, a pogotovo novog profesora Ferdeljija koji je definitivno najpristupačniji profesor na fakultetu.
Da traže puno istina je, traže. Ali nikad nisu tražili od studenata nešto što im nisu dali na predavanjima i vježbama, a sve se moglo i dodatno razjasnit i proširit na konzultacijama.

Iz mehanike fluida pak nema neke pretjerano stručne literature izdane na FSB-u. Postoje njihove podloge s predavanja i vježbi, ali to je pomagalo za nastavu, nije usporedivo s ovim iz termodinamike.


Sent from my iPhone using Tapatalk
dje-CAk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 22:28   #8113
Quote:
lozo123 kaže: Pogledaj post
jel istina da oni koji ne upadnu na fer odu na fsb pa zato fsb zadnji ima puno manje bodova od fer zadnjeg?
Naravno da se nađu takvi, ali to je vrlo mali udio upisanih na FSB. Isto tako ima onih koji su upali i na fer i na fsb, pa su odlučili fsb (npr ja). Ipak najveći dio ljudi na FSB-u su upravo tu i htjeli studirati.
Hesus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 17:07   #8114
Pozdrav,
FSB mi je drugi izbor poslije FER-a, ali još se dvoumim kojeg upisati. U vezi FSB-a, najviše me zanima smjer inženjersko modeliranje i računalne simulacije, pa ako netko ima konkretne informacije o tom smjeru i mogucnosti zaposlenja nakon njega, bio bi zahvalan.
Kolika je dostupnost literature opcenito na faksu, ima li kvalitetne literature za svaki predmet svakog semestra ili se moraju krpati materijali iz raznoraznih skripti i tome slicno?
Procitao sam puno stranica na forumu za ovaj faks, ali molio bi ako netko moze reci svoje misljenje o trenutnom stanju faksa, predmetima i o opcenitom dojmu.
Hvala!
fizicar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 19:13   #8115
Quote:
SepI kaže: Pogledaj post
676, tako nesto

Sta mislite postoje li sanse da ove godine zadnji upisani bude imao manje nego prosle jer koliko vidim na studij.hr prosle godine je 2200 ljudi prijavilo FSB, a ove godine 1200
Jesi siguran ? Ovo mi se cini premalo
NinoM is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 20:25   #8116
Quote:
fizicar1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
FSB mi je drugi izbor poslije FER-a, ali još se dvoumim kojeg upisati. U vezi FSB-a, najviše me zanima smjer inženjersko modeliranje i računalne simulacije, pa ako netko ima konkretne informacije o tom smjeru i mogucnosti zaposlenja nakon njega, bio bi zahvalan.
Kolika je dostupnost literature opcenito na faksu, ima li kvalitetne literature za svaki predmet svakog semestra ili se moraju krpati materijali iz raznoraznih skripti i tome slicno?
Procitao sam puno stranica na forumu za ovaj faks, ali molio bi ako netko moze reci svoje misljenje o trenutnom stanju faksa, predmetima i o opcenitom dojmu.
Hvala!
Sumnjam da će ti neko sa simulacija odgovoriti, zato što na tom smjeru ima relativno malo ljudi, pretpostavljam da je to zato jer se smatra možda i najtežim smjerom na faksu. Ja sam na (recimo) drugoj godini, 90% predmeta su dobro pokriveni literaturom, samo što, vjeruj mi, nećeš stići sve učit iz literatura. U principu studenti ono što je "lakše" uče iz skripti, jer ako ti za svaki predmet prostudiraš cijelu knjigu tu ti nema kraja. Knjižnica na faksu ima veliku većinu potrebnih knjiga za faks, tako da nećeš trebat više manje ništa kupovat.

Moj dojam o faksu za sad je solidan. Iskreno, teži je nego što sam očekivao. Stvarno treba radit. U srednjoj misliš da si pametan i izvlačiš se na inteligenciju, al kad dođeš na (ovakav) faks, svi oko tebe su pametni. Jedna od stvari koje mi se ne sviđaju je da su neki predmeti nepotrebno teški, i da je "težina" faksa jako neravnomjerna. Imaš EK koji maltene trebaš čekat da te potrefi dobar ispit, i imaš termu koju trebaš 2 mjeseca za naučit. Onda imaš 3-4 predmeta di ispit spremis za 3-4 dana.

Znam da ćeš vjerojatno još čitat po forumima o faksevima i čitat mišljenja raznih ljudi, al po meni svi tehnički faksevi su dosta slični. Moj savjet je, upiši ono što ti srce kaže. Ti ne možeš znati kako je na faksu dok ne probaš, a mišljenja ćeš naći razna, pa ti je glupo da upišeš/ne upišeš faks jer "onaj na forumu je rekao da valja/ne valja"

I meni je fer bio jedna od opcija, al jednostavno se tamo nisam osjećao pripadno. Upisao sam FSB i dosta sam sretan ovdje.
Hesus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 01:24   #8117
Quote:
fizicar1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
FSB mi je drugi izbor poslije FER-a, ali još se dvoumim kojeg upisati. U vezi FSB-a, najviše me zanima smjer inženjersko modeliranje i računalne simulacije, pa ako netko ima konkretne informacije o tom smjeru i mogucnosti zaposlenja nakon njega, bio bi zahvalan.
Kolika je dostupnost literature opcenito na faksu, ima li kvalitetne literature za svaki predmet svakog semestra ili se moraju krpati materijali iz raznoraznih skripti i tome slicno?
Procitao sam puno stranica na forumu za ovaj faks, ali molio bi ako netko moze reci svoje misljenje o trenutnom stanju faksa, predmetima i o opcenitom dojmu.
Hvala!
U principu, rekao bih da je smisao tog smjera razvoj računalnih alata (odnosno njihovih teorijskih osnova) koji se koriste pri projektiranju. I sve što uz to ide: matematičko modeliranje fizikalnih pojava, eksperimentalno utvrđivanje točnosti modela... Ako ima pametnijih od mene, neka me isprave ili dopune.

Iako nikada nisam čuo da je netko tražio isključivo inženjere s tog smjera za neki posao, mislim da nema problem sa zapošljavanjem. Svim poslodavcima je bitno da znaš to što se traži, da imaš neku konkretnu vještinu i po mogućnosti relevantno iskustvo. Po pitanju zapošljavanja, smjer je manje važan. Isto tako, ako upišeš ovaj faks postoji i mogućnost da ćeš promijeniti izbor smjera.

Literature ima podjednako kao i na svim ostalim smjerovima (barem na preddiplomskom studiju), jer svi rade pričino slične stvari. Skoro svi imaju nekakve EK, termu, fluide, elektrotehniku... To znači da za neke premete imaš super literaturu, a za neke se krpaš. (I mislim da je na svkaom faksu otprilike tako.) Na diplomskom je možda drugačija situacija, ali do tada imaš još dosta vremena.

Trenutno stanje faksa je isto kao i prije par godina, jer se nastavni program nije mijenjao, samo je došlo do djelomične zamjene generacija profesora. Vidio si da o tome postoji jako veliki broj različitih mišljenja, što znači da je to potpuno individualna stvar. Dakle, nema točnog odgovora i nema potrebe da svoje mišljenje formiraš na temelju naših.

Znam da ovaj odgovor nema previše konkretnih informacija, ali nadam se da je od koristi.
jamman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 20:09   #8118
Hvala puno na danim informacijama!
fizicar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 00:23   #8119
Poz, moze li se upisati treca godina bez polozene meh2? Sad mi je druga godina zavrsila, a meh2 bih trebao ponovno upisati, zanima me jel mogu upisati trecu godinu jer je to jedini predmet koji mi je ostao s prve?
ActaNonVerba is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 06:27   #8120
Ako mislis na predmete s trece godine njih mozes upisat ako im nije uvjet za upis meh2. Ako mislis na redovni upis trece godine onda to mozes ako ti je prosjek ects-a u prve dvije 55 po godini.


Sent from my iPhone using Tapatalk
dje-CAk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:31.