Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2003., 22:59   #1
Talking još jedna seoska

...iliti OGNJENOVO SRCE

Ne, nisam jela bunike, niti otrovne bobice, što ih po selu zasigurno ima.
U jednom selu koje obiluje pričama starijih ljudi kojih više nema, pričama kojima su se plašila mala djeca i zadivljivali slučajni prolaznici. Poznajem svako drvo i svaki kozji puteljak jer sam tamo provela djetinjstvo. Znate one tipične fore iz dječjih filmova, trčanje po polju suncokreta, penjanje po drveću i branje susjedovih trešanja uz pokoju sočnu psovku a nerijetko i šibom po nogama.
Sve su to lijepa sjećanja koja me danas znaju rastužiti jer više nema tog drveća, sve su posjekli mada taj dio nije nimalo bitan za ono što mi se desilo, jednostavno moram nekako napraviti uvod ako ne zbog svog gušta onda čisto da vas jebem u glavu da si stvorite neku sliku o tome kako je to selo zakon. Ljudi su zatrovani televizijom i mašta im radi samo ako ih pitate na što bi sve potrošili lovu da dobiju na lutriji.
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 23:00   #2
No dobro, sunce je curilo niz brdo, a muhe zunzare su izmiljele iz svojih rupica. Njih sam kao klinka hvatala i nabijala na slamke a potom pekla i davala kokoškama.
Sve me to bacalo u sjetu pa sam poželjela protegnuti korak do jednog proplanka po kojem smo kao klinci isto radili neke pizdarije. Nisam mogla vjerovat kad sam vidjela da je potok još uvijek na istom mjestu i da nije zagađen pa rekoh sebi, stara, sjedni, odmori malo tu dok se neko ne sjeti da bi se tu mogla napraviti neka dobra klaonica (o da, no to je već druga priča).
Spustila sam ruksak, smotala joint i uživala u dokolici. Sjećanja su luđački jurila oko mene i plazila mi jezik. Nije bilo nikog pošto su tamošnji seljani odveć zaposleni svakodnevnim radnjama, a meni je to izuzetno odgovaralo. I tako, skinem se ja gola, uredno složim svoje stvari kraj drveta i krenem prema potoku. Doduše, potok je bio dubok samo jedan metar, i bio je hladan ko Margaret Tacher ali glupa nostalgija mi je rekla da ko jebe Margaret Tacher kad se ionako ne kužim u politiku. I tako, nakon sat-dva privikavanja uđem ja u vodu i banjam se. Uživam i pizdim u isto vrijeme jer znam da ću ovo morati prepričavati dragim mi ljudima, a oni neće kurca kužit kad nisu bili i sami doživjeli. Reći će mi; «good 4 U» i ajd sad...
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 23:01   #3
Vec se počelo smrkavati i ja se obukla kad u daljini primjetim neku fleku koja postaje sve jasnija i jasnija. Pogledam malo bolje a ono krava. Nista čudno za ovo podneblje, ima ih kolko hoćeš a ja ih naprosto obožavam. Zašto? Pa zato.
Uglavnom, krava se očigledno pustila sa lanca i veselo gazila po nečijoj bašti, da bi se nakon te igrarije uputila u mom pravcu. Meni to ne smeta previše, i dok se ta radnja odigrava, pokušavam razaznati da li je pitomi tip ili bolje bježi tip. Sad mi je već na 10 metara razlike i vidim da mi pitomo prilazi sa upitnikom oko rogova.
Ja iščupam svježanj trave i ljubazno joj pružam a ona će na to- «čuj stara, pa jesi ti normalna, sad sam se najela salate u bašti, a kažu da ovdje ima previše korova na koji sam alergična.
Nego, nisam te viđala ovdje, koje su ti namjere?»
Ja razmišljam u sebi; pila nisam, popušila sam pola jointa, doktor kaže da sam ok, ali ja i dalje čujem kako mi krava govori.
Ignorance is bliss. Ja tupavo spuštam ruku sa travom i sjedam na zemlju i palim ostatak jointa. Krava mi priđe i kaže; « daj što si pizda i praviš se gluha? Daj i meni dim. Ja se panično okrećem oko sebe i tražim nešto a ne znam ni sama što, ruke mi se tresu ali uspijevam smognuti snage i prokrkljati nešto u stilu;»... kzhm, izvol..., ovaj, molim? Vime? Speak english?»
Na te moje izbljuvke krava se počne grohotom smijati i od smijeha padne na travu valjajući se sa očiglednim užitkom
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 23:02   #4
Kad se digla otišla je do potoka da popije malo vode, uzela svežanj djeteline i veselo se posrala pokraj mog ruksaka i pritom me značajno pogledala. Sad je već i mene počelo zabavljati i pitam ju gdje je naučila govoriti i kako se zove. «Zovem se Kristina, a govorim otkad je susjeda od moga gazde bacila čini na mene».
Ma kakve čini?-pitam ja i stavljam joj joint u njušku.
«Ma znaš one standardne seoske fore, dabogda ti crkla krava i propo urod. Ne podnose se otkad je moj gazda tu doselio, pošto je to zemljište nekad pripadalo njoj ali joj je muž prokockao sve, pa su bili prinuđeni prodati taj komad zemlje. Ova je otad na sve načine pokušala sjebat mog gazdu dok se na kraju nije sjetila uroka kao mogućnosti. Cilj je bio da ga otjera sa posjeda tako što bi proklela zemlju (sve dok je on tamo naravno) i pobila stoku. Ali glupača je očito nešto gadno zajebala jer sam se jednog jutra probudila i umjesto standardnog MU počela pričati prvo na japanskom, hebrejskom i da bi se zaustavila na poljskom. I ne samo to, otkad se to desilo ja i gazda smo se sprijateljili i redovito vodimo razgovore o svemu i svačemu, pa sam mu tako jednom prilikom rekla da mi treća bradavica bubri od njegovih žuljeva i da malo smanji stisak.»
Tu se ona raspričala o svemu i svačemu, između ostalog i o tome kako je izabrana za najljepšu kravu na selu, o svom prvom seksualnom iskustvu sa volom iz drugog grada («saamo najbolje za našu Kristinicu»), a mene je najviše zainteresirala priča o jezeru bez dna. Pričala je meni i baka o tome, ali sam bila premala da bih se sjećala.
A Kristina je bila prava hodajuća enciklopedija sa vimetom kao posebnim dodatkom.
Uglavnom, raspričala se ona o tom jezeru, a ja sam je slušala i sad to prenosim vama.
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 23:02   #5
«Bila jednom jedna baba koja se zvala Stoja. Imala je sina jedinca s kojim je živjela u prvoj kući na selu. Bila je udovica i svu svoju ljubav i pažnju posvećivala je sinu. A sin je bio kršan i lijep mladić, koji je svakog dana sve više ličio na svog oca. Živjeli su siromašno, ali pošteno i nikada se nisu žalili.
Stojin sin se zvao Ognjen i imao je (tako bar pričaju po selu) snažne ruke s kojima je mogao čupati stabla sa korijenom (ma ja mislim da su to samo preuveličali) i glas tako jak da bi se i lav postidio. Jednog je dana tako on krenuo u lov u planinu da donese kući nešto za jelo.
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 23:03   #6
Uglavnom, nakon što je pohvatao par zečeva i divlju svinju sjeo je u hlad jednog drveta da odmori. Topao ljetni dan i lagani povjetarac koji se provlačio kroz grane uspavali su našeg Ognjena. I tada je usnuo neobičan san. Odjednom se smračilo i munje su proparale nebo a pred Ognjenom se pojavila ženska silueta i rekla; «Ja sam gospodarica ove šume a ti si ubio moje štićenike i zbog toga ćeš biti kažnjen ako mi se ne pokloniš i daš mi nešto zauzvrat»!
Ognjen se silno prestrašio ali nije htio pokazati svoj strah. Podigao se sa zemlje i pogledao ženu u oči i reče- «Oprostite, ali nisam znao da je ovo vaša šuma, nisam nikog htio uvrijediti samo sam htio...»- Ognjen se okrene iza sebe i pogleda u lovačku torbu gdje su bile njegove lovine, a torba je bila prazna.
«Začarana šuma!»-reče on.
Vila se grohotom nasmija. «Nesmotreni mladiću, morat ćeš mi se iskupiti za svoja zlodjela. Donesi mi najvrijedniju stvar koju imaš» -reče vila.
«Ja sam siromašan i nemam velikoga bogatstva. Od oca mi je ostao zlatni sat za uspomenu, mogu ti ga donijeti.»
«Ne, ne. Nije očev sat najvrijednije što imaš. Donesi mi srce tvoje majke i smatrat ću stvar riješenom.»-reče vila i zlokobno se nasmija.
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 23:07   #7
Neki zvuk iz daljine prenu Ognjena i on skoči kao oparen sa livade.
«Ne zaboravi majčino srce.»-šaputao je vjetar kroz grane.
Ognjen, sav izgubljen i očajan lutao je poljima i razmišljao kako da se izvuče iz nastale situacije. Volio je svoju majku više od ikoga i nije mu ni na kraj pameti padalo da je ubije i što je više pružao korak to je sve više bio gnjevan na viline riječi.
«Nikada!»-viknuo je i ispružio ruke prema nebu. «Ni ti, ni nitko drugi me neće natjerati da ubijem svoju majku!»- reče i snažno nogom udari o zemlju, tako da se čitava šuma zatresla. Od silnog udarca se zemlja rastvori i nastade velika rupa.
Ognjen, ljutit i očajan pogleda dolje, a iz rupe izlazi vila u svoj svojoj veličini, opasana lukom i strijelom od najtanjih grana i uperi strijelu ravno između njegovih očiju.
«Svatko ima pravo na izbor, momče, a ti si svoje izabrao. Tvoje stado rasut će se, tvoje ime nestat će, a srce tvoje majke krvarit će do dana njene smrti.» S tim riječima vila završi svoju kletvu i ispusti strijelu ravno između Ognjenovih očiju».
Nastade mrak. Dugo je tako ležao na travi i probudio se kad je sunce već bilo na zalasku.
«Ružnog li sna», pomisli Ognjen i ustade da otrese prašinu sa sebe, a onda ugleda jamu ispred sebe i protrne.
Te noći nije oka sklopio. Sanjao je ružne snove kako se dušmani bore za njegovu dušu, sanjao je svoju majku kako plače i ogromnu kuću kako se ruši kao kula od karata. Majka...
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 23:08   #8
Stoja je bila jaka žena. Navikla je na težak život i nije se previše bunila. Imala je prekrasan voćnjak, malo zemlje, sina i veliko srce.
Sjedila je na trijemu i plela novi prsluk za Ognjena. U zadnjih par dana se promjenio, ništa nije jeo, a oči su mu bile crvene.
Bila je zabrinuta, još više jer je sinoć usnula san kako ide prema svom grobu. Ide i ide Stoja, ali nikako da stigne. Pada kiša neviđena, ne vidi se prst pod nosom, ali Stoja se ne da. I napokon, kad je došla pred grob ugleda na spomeniku jedno ime ali se probudila prije nego što je stigla pročitati.
-«Loš je to predznak» pomisli ona i nastavi plesti.
I prođe jedno ljeto, sa ljetom jesen i bijela zima.
Prve proljetne kišne kapi slivale su se niz stakla, a Ognjen je, zviždeći jednu pjesmu pakirao svoje stvari. Spremao se na daleki put u drugu zemlju. Ponudili su mu dobar posao na godinu dana, bit će dovoljno da uštedi i da sagradi lijepu kuću za sebe i majku.
Stoja je plakala, kao i svaka majka kad joj dijete odlazi iz gnijezda. Plakala je i bila ponosna.
-«Nemoj majko, godina će brzo proći. Vidjet ćeš, čim prva lastavica dođe, doći ću i ja.» -reče Ognjen, zagrli je i ode.
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 23:09   #9
Vrijeme je beskrajno dugo prolazilo, sati su se pretvarali u dane, dani u mjesece, a Stoja je još uvijek čekala. Negdje oko nove godine stiglo joj je pismo od sina. Piše da se oženio i da će postati otac i da se vraća na proljeće kako je obećao.
Stoja, sva radosna, već je počela da sprema po stanu, da planira o budućnosti i o danu kada će Ognjen doći. Nije čula zlokobni šum vjetra, nije čula kako vukovi zavijaju....

Zima se polako bližila kraju, ali vani je još uvijek bilo hladno i Stoja se uputila u šumu da skupi granje za potpalu. Dok je izlazila iz kuće ugledala je mladu lastavicu kako leti prema njenom voćnjaku. Suze radosnice krenuše joj niz lice.
Leti lastavica kad se odjednom odnekud pojavi orao i zakrenu joj vrat svojim kandžama. Tri kapi krvi padoše na Stojin prag, a ona se preneraženo dade u bijeg zazivajući svece i anđele da otjeraju dušmane.
Dok je hodala po šumi naiđe na jamu što ju je onog zlokobnog dana Ognjen napravio. Spusti naramak sa granjem i sjede da se malo odmori, kad odjednom, uz bljesak i veliku galamu stvori se pred njom šumska vila. Obučena sva u zeleno, sa prekrasnom kosom boje plamena gledala ju je pravo u oči.
-«Koje hladne oči»- reče Stoja, «Ti mora da si neki dušmanin».
-«Došlo je vrijeme naplate Stojo. Tvoj sin je ubio ono što mi je bilo najdraže, sad je vrijeme da mu vratim milo za drago»- reče vila.
-«Ne znam o čemu pričaš, šumski duše, ali moj sin nikoga nije ubio, on je bio daleko, ali danas se vraća kući. Ti si zamijenila mog sina sa nekim.»
«Nikog ja nisam zamijenila. Tvoj sin je kriv za smrt mojih životinja i ništa ga više ne može spasiti.
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 23:09   #10
On je mrtav Stojo. Poslala sam svoje strijele smrti danas na njega.
Neće biti svadbe i veselja, u crnome ćeš dočekati njegov povratak.»-Reče to i rasplinu se u maglu.
Stoja je nepomično stajala. Sve je stalo. Ptice, vjetar u drveću, pa čak i samo sunce je onijemilo u tom trenu. Kao okamenjena, digla je svoje ukočene ruke prema nebu i uzviknula njegovo ime toliko snažno da se čak i šumska vila prenula iz svog skrovišta.
«Nema više moga srca!»-vikala je
«Moje srce sad je kamen»-jecala je
«Moje suze sad su kletva»-prijetila se
Sunce je nestalo iza oblaka, a nebo su parale munje.
Stoja je plakala i plakala satima, danima, godinama... Njene suze slivale su se u Ognjenovu jamu, sve dok se jama nije pretvorila u jezero. Jezero tamnozelene boje, skoro crne, nepomično i ravno poput ploče. A Stoja je ležala i plakala.
Kad više nije imala suza, sva otupjela, pridigla se i uzviknula-«Ovo jezero je moja tuga, moja tuga nema kraja!»
Krenula je prema kući. Tamo su je čekala mrtvačka kola i ljudi obučeni u crno.
Ništa nije rekla. Ništa joj nisu rekli. Njeno srce, mirno je ležalo na onom odoru. Sva njena ljubav, njen život-nepomičan i hladan kao ništa do tad, a opet kao da će svaki čas ustati i otjerati ove crne slike, ležao je njen Ognjen.
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 23:10   #11
Sahranjen je na seoskom groblju. I sjeti se Stoja onog sna što ga je usnila prije par godina, ali više nije imala suza da plače. Jedino što je mislila u sebi bila je njena smrt. Zazivala ju je, molila, preklinjala da dođe po nju. Već je bila starica, ne bi trebala dugo čekati.
Godine su prolazile sporo, sporije, a Stoja je i dalje sjedila na trijemu svoje kuće i plela džemper za nadolazeću zimu.
Imala je već 95 godina ali smrt joj nije kucala na vrata.
Nitko joj nije dolazio u posjetu, osim jednog čovjeka koji bi dolazio sa svojom kravom. Donio bi joj svježeg mlijeka i sira, popričao bi s njom ili pozvao doktora da je pregleda.
-«Vi ste jedna jaka žena.»- rekao bi joj doktor.
-«Ja sam umorna od čekanja»-odgovorila bi ona.
Umrla je na svoj 100-ti rođendan.
Ptice su pjevale i donosile grančice za svoje novo gnijezdo.
Lastavice...»
-«A što je bilo sa jezerom?»-upitah ja.
-«Jezero je još uvijek tamo.»-reče Kristina.
-«Nazvali su ga Ognjenovo jezero. Pokušavali su izmjeriti dno, ali nitko ga još nije našao. Dolazili su ronioci sa svih strana svijeta, čak i televizija (BBC čini mi se, nisam sigurna), ali još nitko nije uspio otkriti koliko je duboko.»
Ali mi znamo da nema dna. Ljubav je beskrajna dok živi u srcu, a kad iz srca tuga izlazi, kao što je sa Stojom bio slučaj, onda nastaje jezero. Jezero bez dna.
-«E, sad je vrijeme da odem.»-reče krava
-«Bilo mi je lijepo sa tobom»-rekoh ja.
Muuuuuuu.
Muuuuu.
?
Zaključak priče-marihuana utječe na mozak.
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 23:50   #12
Quote:
Bercana kaže:
.Zaključak priče-marihuana utječe na mozak.

Definitivno...
__________________
"Reaching for his saddlebag
He takes a battered book into his hand
Standing like a prophet bold
He shouts across the ocean to the shore
Till he can shout no more..."
Gordon Lightfoot, Don Quixote
Kierlan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.