Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2014., 08:03   #7541
Quote:
renato2107 kaže: Pogledaj post
Je, zanimljiva mogućnost ako ima bojler... ak nema to je opet veća investicija, bojler ce se relativno malo koristit, a cijena bojlera i plina nema sanse protiv jeftinog grijača i noćne tarife.
A kako će "dosegnuti" nočnu tarifu kad zahladi i kad se čopor treba kupati, negdje pred spavanje?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 08.06.2014., 12:44   #7542
Možda se krivo shvatilo, mislio sam u tom komentaru na plinski bojler.

Red je prilagodit potrebe. Puno ljudi ima klasični bojler na struju i većina ne brine kad će se upalit grijač, jer je to potreba. Ali veći bojler, bar 100-120 litara trebao bi biti dovoljan za 4-5 ljudi za cijeli dan. A i zimi je nocna tarifa od 9.
renato2107 is offline  
Old 08.06.2014., 17:21   #7543
Quote:
renato2107 kaže: Pogledaj post
Ali veći bojler, bar 100-120 litara trebao bi biti dovoljan za 4-5 ljudi za cijeli dan.
Ako nemaš dijete/tinejdžera u kući možda bi taj bojler i bio dovoljan!! Ako se ne varam,računa se 40-50 lt/osobi za visoki komfor.
bmwmilos is offline  
Old 08.06.2014., 17:28   #7544
Pitanje je, zašto strujom, neprekidno i bezpotrebno, grijati sanitarnu vodu?
Po meni za područje Rijeke, najelegantnije rješenje grijanja prostora i tople vode (u uvjetima izolacije kakve je naveo Zile) podno sa plinskim protočnim bojlerom (kombinacija grijanje i topla voda) na boce (ili nekoliko) od 35 kg.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 08.06.2014., 18:05   #7545
Pelet

Quote:
chubyca kaže: Pogledaj post
Vidim da se puno o peletima zna...trebam ozbiljne preporuke za kvalitetne pelete! Koji su najbolji peleti a koji najgori, po vašem iskustvu? Kakva su iskustva s dobavljačima?
Možda moje mišljenje nije 100% relevantno, ali ja sam zadovoljan sa peletom iz Delnica, "Energy pellets", koje sam jedine i koristio. Cijena 1,63kn/kg. Sad mi iz firme PUL gdje sam kupio šporet, nude povoljnije neki iz Gospića, ako se ne varam. Možda netko ima iskustva.
LP
dankobo is offline  
Old 08.06.2014., 22:10   #7546
pozdrav svima. ja bih imao jedno pitanje na koje ste več sigurno odgovorili, ali da nečitam tristo i kusur stanica molio bi nekog ko je upučen da mi odgovori. pitanje bi bili jel ima neko peč na pelate ali etžnu ne za centralno grijanje, koliko je potrošio peleta ovu prošlu zimu, i kako je zdovoljan sa toplinom prostora. ja imam cc80metara kvadratnih sa ne previsokim stropom tj. tavanske su prostorije koje su dosta dobro izolirane prema krovu i nova plastična stolarija je sa tri brtve i izo staklom punjenia plinom, u prizemlju se loži obična peč na drvA, i sad kemijam grijanje za kat a strah me je kupit peč i dat 5-6 tisuč kn a ono paleti me poslje ubiju tj. neču ih moč nakupovat da se ogrijem. hvala svima na odgovoru
grgaa is offline  
Old 09.06.2014., 19:15   #7547
Quote:
grgaa kaže: Pogledaj post
pozdrav svima. ja bih imao jedno pitanje na koje ste več sigurno odgovorili, ali da nečitam tristo i kusur stanica molio bi nekog ko je upučen da mi odgovori. pitanje bi bili jel ima neko peč na pelate ali etžnu ne za centralno grijanje, koliko je potrošio peleta ovu prošlu zimu, i kako je zdovoljan sa toplinom prostora. ja imam cc80metara kvadratnih sa ne previsokim stropom tj. tavanske su prostorije koje su dosta dobro izolirane prema krovu i nova plastična stolarija je sa tri brtve i izo staklom punjenia plinom, u prizemlju se loži obična peč na drvA, i sad kemijam grijanje za kat a strah me je kupit peč i dat 5-6 tisuč kn a ono paleti me poslje ubiju tj. neču ih moč nakupovat da se ogrijem. hvala svima na odgovoru
Već sam više puta napisao odgovor na ovakva pitanja. Pročitaj sve postove korisnika dankobo i imati ćeš odgovore na sva tvoja pitanja. Od traženja peći pa do modifikacija.
dankobo is offline  
Old 09.06.2014., 22:31   #7548
malo sam gledao tvoje postove i nisam baš našao odgovor koji me je zanimao, mene ne interesira centralno nego nešto tipa ovoga
http://www.solarno.hr/katalog/proizv...entrometal-z12
kakva je potrošnja tih peči koliko su glasne i kakva su opčenito iskustva. nemora baš bit taj model ali u tom rangu
grgaa is offline  
Old 09.06.2014., 23:24   #7549
Quote:
grgaa kaže: Pogledaj post
malo sam gledao tvoje postove i nisam baš našao odgovor koji me je zanimao, mene ne interesira centralno nego nešto tipa ovoga
http://www.solarno.hr/katalog/proizv...entrometal-z12
kakva je potrošnja tih peči koliko su glasne i kakva su opčenito iskustva. nemora baš bit taj model ali u tom rangu
I ja sam u prvoj konzekvenci razmišljao o tom rješenju. Jednostavnije je i jeftinije. No, konfiguraciuja grijanog prostora određuje koje ćeš rješenje odabrati. Ako imaš problema sa distribucijom topline, moraš ići na centralno.
Inače su takve peći bučnije od ovih aqva tipa, što je i logično.
Vidim još jedan veliki nedostatak ovog modela a to je volumen spremnika. Vreća peleta ima 15 kg i nikada ne možeš trošiti spremnik do kraja. Znači, najbolje je da ti u spremnik ide 1,5 vreća. Ovako ćeš napuniti spremnik a ostati će ti u vreći još peleta. Onda to ponovo sipaš, pa prašina itd.
dankobo is offline  
Old 10.06.2014., 13:58   #7550
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
ozbiljan sam da ozbiljniji ne mogu biti ,konkretna pitanja za prerađeni kotao ferroli gn1 no3 za sun p7 : da li iziskuje ugradnju četveroputnog miš ventila (do sada na kurenje na drva nije bio instaliran) između kotla i pumpe i kako ručno postaviti protok,ili ako se na njega stavi el.motor onda na koju/preko koje upravljačke jedinice se on regulira a preko čega pumpa,plamenik se pali preko original prekidača na peči i regulira preko kotlovskog termostata koji je postavljen na max.65*C (na plameniku je max.80*C) ,nije u planu sprenmik topline/bufer pa me zanima može li se u ovako malom ložištu isprogramirati rad plamenika da radi sa manjim plamenom ali dužim vremenom sagorijevanja da bi se spriječilo učestalo/gusto paljenje i gašenje plamenika što bi smanjilo neiskorišteno gorenje peleta kod potpale i da ne bi dolazilo do pregaranja grijača (kako kaže dadobmw) ili postoji kakva druga kombinacija,durhcug-propuh kroz ložište jako ovisi da li je kotlovnica otvorena ili nije, to sam utvrdio i klapna između kotla i zidanog dimnjaka ne bu se montirala jer je propuh kroz ložište zanemariv, snaga kotla je 35kW a instalirana snaga grijačih tijela/limenih dvopločastrih radijatora je 22kW za prostor od 90m2 prizemlje+90m2kat-skoro pa zaboravio dimnjak je fi160mm "šindlerov" visine 7m, da ne bi bilo da kradem posao profesionalcima molio bi da program za sunp7 pošalju na pm i obečavam da ga neću javno obznaniti bez njihovog osobnog pristanka,fotografije sa kotlovnicom i prerađenim kotlom i montiranim plamenikom te spremnikom za pelet dimenzije 1250x500x500 od osb ploče dimenzije 2500 X 1250 (nije ostalo baš ništa škarta) obećavam javno-ovdje prikazati u kolovozu,svaka suradnja je dobrodošla,hvala
Dakle ugradnja četvroputnog mješaća je obavezna jer se inače nama za kaj učvrstiti Pentax a to bi uzrokovalo nepravilan rad ložaća mbukala

Na SUN-u ograniči snagu na 1 a tlak zraka stavi na snazi 1 na 104
Peletko is offline  
Old 10.06.2014., 14:10   #7551
Pitanje za kolegu Tehnodoma koji ovuda krstari, jel je točna bedastoća da priznate jamstvo na Viadrusu od 10 godina ako se ugradi Univelov regulator za start pumpe i to na način da se oba senzora uguraju u hinzlu polaza (danas viđeno), drugi biser je Vaša najljepnica na škatulici ukapčalice "Tko ju skine bla,bla, gubi jamstvo itd." a na pločici stakleni osigurač, nitko Vam nije objasnio da isti mora biti dostupan kranjem korisniku?
Peletko is offline  
Old 10.06.2014., 15:37   #7552
Quote:
dankobo kaže: Pogledaj post
I ja sam u prvoj konzekvenci razmišljao o tom rješenju. Jednostavnije je i jeftinije. No, konfiguraciuja grijanog prostora određuje koje ćeš rješenje odabrati. Ako imaš problema sa distribucijom topline, moraš ići na centralno.
Inače su takve peći bučnije od ovih aqva tipa, što je i logično.
Vidim još jedan veliki nedostatak ovog modela a to je volumen spremnika. Vreća peleta ima 15 kg i nikada ne možeš trošiti spremnik do kraja. Znači, najbolje je da ti u spremnik ide 1,5 vreća. Ovako ćeš napuniti spremnik a ostati će ti u vreći još peleta. Onda to ponovo sipaš, pa prašina itd.
raspored prostorija mi j skoro pa idealan peč bi bila u centru kuče u dnevnom boravku a vrata od soba su odmah tu u blizini tak da to nije problem, jel imaš neku peč za preporučit koja nije prebučna i naravno koja nije preskupa
grgaa is offline  
Old 10.06.2014., 22:01   #7553
Quote:
Peletko kaže: Pogledaj post
Dakle ugradnja četvroputnog mješaća je obavezna jer se inače nama za kaj učvrstiti Pentax a to bi uzrokovalo nepravilan rad ložaća mbukala

Na SUN-u ograniči snagu na 1 a tlak zraka stavi na snazi 1 na 104
evo napokon javio se i jedan "Vuk" istina i Bog sa dosta ćoraka i neefikasnom puškom-tek toliko da pokaže da nešto ima, hvala na uputama štelanja rada plamenika ,a ovaj miš ventil mi je diskutabilan jer ova ferroli gn1 no3 ima malo ložište i mali kotao te jako malu količini vode u njemu (cca. 14l) ,lijepo sam napomenuo da za sada ne dolazi u obzir spremnik topline/bufer, zbunjuje me to brzo zagrijavanje te male količine vode a miš ventil prek el.motora se relativno sporo u ovim uvjetima otvara pa mi se čini da bi lako došlo do rada ekspanzione i siguronosnog tj. sa ovim spomenutim u kombinaciji i kalefio ventila, pušku je lakše čistiti nakon pucanja sa pravim mecima i veća je korist nego sa ćorcima ,pentax bum za ovaj problem koristil u kolovozu da dokumentiram kak sam ga (nadam se da ga bum) riješil

Zadnje uređivanje mbukal : 10.06.2014. at 22:17.
mbukal is offline  
Old 11.06.2014., 06:29   #7554
Ne sviđa mi se varijanta sa četveroputnim ventilom , o tome smo dosta pisali na ovom forumu , a ovdje smo dosta diskutirali o upravljanju sa miš ventilom https://www.forum.hr/showthread.php?t=708500&page=54, par stranica prije i poslije.

Centrometal se isto ugruvao s tim na PEL TECU , zamisao je bila da se miš ventil drži zatvoren sve dok se u kotlu postigne 60 C , pri tome je pumpa u primarnom krugu i vrti vodu na liniji kotao miš ventil , kad se postigne 60 C u kotlu onda bi se miš ventil trebao početi otvarati i regulirati vodu ka grijanju. Nadobudni konstruktori su željeli jednim potezom ubiti "dvije muhe ", a na kraju su dobili dvije pumpe ( jedna u krugu kotla , i druga u krugu grijanja ) . Taj "frankenštajn" na kraju ne radi dobro ako u krugu iza kotla nema spremnik ili hidro skretnicu , jednostavno se te dvije pumpe stalno svađaju bez hidroskretnice.

Mišljenja sam da treba staviti obični seljački troputni termostatski ventil sa pumpom u krug kotla , a onda sa tom vodom upravljati nekim četveroputnim miš ventilom sa motorom ili bez motora , sve drugo je katastrofa od upravljanja.
ramzay is offline  
Old 11.06.2014., 09:03   #7555
Quote:
Peletko kaže: Pogledaj post
Pitanje za kolegu Tehnodoma koji ovuda krstari, jel je točna bedastoća da priznate jamstvo na Viadrusu od 10 godina ako se ugradi Univelov regulator za start pumpe i to na način da se oba senzora uguraju u hinzlu polaza (danas viđeno), drugi biser je Vaša najljepnica na škatulici ukapčalice "Tko ju skine bla,bla, gubi jamstvo itd." a na pločici stakleni osigurač, nitko Vam nije objasnio da isti mora biti dostupan kranjem korisniku?
Odgovor Peletku
Garancija Viadrus kotlova na kruto gorivo je 5 godina, ako se ugradi zaštita kotla od povrata niske temperature, kao što su termički ventili, ladomat ili uređaj VO-4, garancija se produžuje za dodatnih 5 godina ukupno 10 godina. VO-4 je jedna od takvih zaštita kotla koja se je pokazala odlična u svojoj namjeni . instalacija uređaja na skici dolje.



Isto tako uređaj VO-7 možemo koristiti i u hidrauličkom spajanju kotla i akumulatora topline.
Slika dolje.



Iz opisa Peletka i naprijed navedenog očito je da uređaj nije pustio ovlašteni servis u rad.
tehnodom is offline  
Old 11.06.2014., 15:11   #7556
ramzay fala na konkretnom i svrsishodnom odgovoru,prilažem na brzinu skiciranu instalaciju,naravno tu je paralelno spojen viadrus u22 i siguronosni set od siguronosnog ventila+ozrašnog lončića+kalefio ventila,nemam veze sa vodovodnim instalacijama,strujić sam (ovo sam radio sam sebi po logici struje i funkcionira besprijekorno,tu su još detalji u obliku bajpasa pumpe-ventili-ozračni lonćići-sigurnjak za bojler....),molim da mi nacrtaš gdje da stavim taj troputni ventil,trenutno nemam financija za spremnik-četveroputni-dodatna pumpa-dodatna regulacija,dakle zdravo seljački kaj bi smanjilo potrošnju uz minimalne troškove i preinake,još jednom hvala

http://s2.pticica.com/foto/0001443210_l_0_3gfcs3.jpg

Zadnje uređivanje City : 11.06.2014. at 16:16.
mbukal is offline  
Old 11.06.2014., 21:15   #7557
g. ramzay da li ste mislili na ovakvo nešto-priložena skica, da li je potreban nepovratni ventil,može/smije li se t.t.ventil staviti prije pumpe (čini mi se da bi postojala opasnost od slučajnog zatvaranja t.t.v. što bi bila jako velika kakica u obliku pregrijavanja kruga kotla),regulacija bila bi na žgance:60*C krug grijanja-75*C krug kotla, svaka sugestija i od bilo koga drugoga tko ima volje i znanja je dobrodošla

http://s2.pticica.com/foto/0001443242_l_0_2ro5ee.jpg

Zadnje uređivanje City : 12.06.2014. at 17:36.
mbukal is offline  
Old 11.06.2014., 22:01   #7558
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
g. ramzay da li ste mislili na ovakvo nešto-priložena skica, regulacija motora t.t.ventila bila bi preko povratnog voda (kao na skici),ventil je skroz otvoren a počinje se zatvarati kako počinje rasti temperatura povratnog voda -kad se izjednače onda se skroz zatvori -kad počne temperatura padati počinje se otvarati,ili možda preko nekoga drugoga izvora topline, svaka sugestija i od bilo koga drugoga tko ima volje i znanja je dobrodošla

To ti ne valja, daj razmisli kaj će tebi termostatski troputni? pogledaj skicu kolege Tehnodoma čist orijentaciski iako ista ne valja, imam dojam da ste imali istog profesora termodinamike
Peletko is offline  
Old 11.06.2014., 22:35   #7559
Peletko viš da sam maknul el.motor-skužil sam zajeb kad se t.t.v skroz zatvori, molim te da čitaš sa razumijevanjem,napomenuo sam da nemam veze sa ovom vrstom instalacija-da radim sa sasvim drugim instalacijama,troputni ili četveroputni ventili me zanimaju da li sa njima mogu produžiti vrijeme mirovanja/ne paljenja plamenika.....u stvati ponavljam ti da čitaj sa razumijevanjem pa ćeš znati zašto postavljam ovo pitanje,ako prosipaš pamet daj da tu pamet mogu i drugi koristiti, ovakve izjave pomažu samo tebi (ako i to),daj budi konstruktivan i reci ne trebaju ti nikakvi ventili zbog toga kaj ti misliš jer to se može riješiti na drugi način koji je...na taj naćin buš bil od koristi,ovak su tvoje izjave ko i bob rokove koji kaže da ako si žedan onda moraš piti vodu isto kao i da je bolje biti sto godina bogat nego jedan dan siromašan

Zadnje uređivanje mbukal : 11.06.2014. at 22:46.
mbukal is offline  
Old 12.06.2014., 06:34   #7560
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
g. ramzay da li ste mislili na ovakvo nešto-priložena skica, da li je potreban nepovratni ventil,može/smije li se t.t.ventil staviti prije pumpe (čini mi se da bi postojala opasnost od slučajnog zatvaranja t.t.v. što bi bila jako velika kakica u obliku pregrijavanja kruga kotla),regulacija bila bi na žgance:60*C krug grijanja-75*C krug kotla, svaka sugestija i od bilo koga drugoga tko ima volje i znanja je dobrodošla

http://s2.pticica.com/foto/0001443242_l_0_2ro5ee.jpg
pumpa pod 1 ti nije na dobrom mjestu , u toj varijant miš ventil ne radi ništa . uguglaj "Anito shema forum hr." pa će se pojaviti jedna stara shema koja je prodiskutirana i izvedena stotinjak puta

Zadnje uređivanje City : 12.06.2014. at 17:37.
ramzay is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:35.