Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2004., 14:00   #1
Ovlasti prometne policije

ZOSCP nalaže svima da uz prijetnju kazne i kaznenog boda moraju izvršavati naredbe ovlaštenih osoba...
.. I to je u redu; uvijek postoje situacije koje ne može predvidjeti nijedan zakon, i treba slušati murju!

No, ljudi oko mene imali su posljednjih tjedana nekoliko (po meni loših) iskustava s policajcima kada su oni (policajci) u obavljanju rutinskih kontrola dali naredbe da se prekrši čitav niz prometnih propisa. samo u jednom zaustavljanju bilo ih je nekoliko:
- prelazak preko pune linije
- parkiranje na zebri
- gašenje svjetala na zaustavljenom vozilu koje je na cesti noću

Pročitao sam na forumu da je bilo slučajeva kada vozilo nije imalo HR naljepnicu, pa je policajac, da izađe u susret, zadržao prometnu i vozačku i poslao vozača da ju kupi.

Pitam ja sada - je li to sve dopušteno? Smije li nas prometni policajac natjerati na kršenje ZOSCP i je li za to može odgovarati.

Drugo pitanje - postoji li uopće Prometna policija, ili svaki policajac može naplaćivati globe, te kako vozač može provjeriti je li policajac koji ga globi "ovlašten" za taj posao. Laički - ima li radni nalog za tu lokaciju. I smije li takav prometni policajac biti u civilu pri takvim rutinskim kontrolama.

Treće pitanje je smije li policija kršiti ZOSCP u obavljanju rutinskih kontrola - (došivio sam osobno na Poluautocesti u GK polukružno okretanje policijskim Golfom, koji je još pri tome ušao kroz izlaz u krivom smjeru - sve da bi došao na smjenu tipovima s radarom ) - mislim prvenstveno na hodanje po cesti i parkiranje na zelenim površinama, pločnicima, KRIŽANJIMA Tako u ZG obožavaju imati auto s desne strane recimo na bus-ugibalištu na Av Dubrovnik, pa se onda Mile prošeće do krajnje lijeve trake, skoro pa izazove tri lančana sudara da bi zaustavio vozilo u krajnjoj lijevoj traci i doveo ga do svojeg vozila.

Može i samo reference na odgovarajući zakon, jer u ZOSCP to ne piše!
Hvala
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 10:02   #2
Re: Ovlasti prometne policije

Quote:
Friedhelm kaže:
No, ljudi oko mene imali su posljednjih tjedana nekoliko (po meni loših) iskustava s policajcima kada su oni (policajci) u obavljanju rutinskih kontrola dali naredbe da se prekrši čitav niz prometnih propisa. samo u jednom zaustavljanju bilo ih je nekoliko:
- prelazak preko pune linije
- parkiranje na zebri
- gašenje svjetala na zaustavljenom vozilu koje je na cesti noću
Može - jer su naredbe službene osobe najviši propis na cesti.

Quote:
Pročitao sam na forumu da je bilo slučajeva kada vozilo nije imalo HR naljepnicu, pa je policajac, da izađe u susret, zadržao prometnu i vozačku i poslao vozača da ju kupi.
HR naljepnica ti nije potrebna za vožnju unutar Republike Hrvatske, nešto je netko krivo napisao.

Quote:
Drugo pitanje - postoji li uopće Prometna policija, ili svaki policajac može naplaćivati globe, te kako vozač može provjeriti je li policajac koji ga globi "ovlašten" za taj posao. Laički - ima li radni nalog za tu lokaciju. I smije li takav prometni policajac biti u civilu pri takvim rutinskim kontrolama.
Može te zaustaviti svaka službena osoba. Od prometnika do ministra osobno. Naravno, samo prometni imaju blokiće i ostalu opremu za pisanje kazni.

Inače, bilo je par slučajeva gdje su me na cesti toliko iznervirali da sam siguran kako bih - da radim u MUP-u zustavio prekršitelja i sačekao pola sata da dođe patrola.

Quote:
Treće pitanje je smije li policija kršiti ZOSCP u obavljanju rutinskih kontrola - (došivio sam osobno na Poluautocesti u GK polukružno okretanje policijskim Golfom, koji je još pri tome ušao kroz izlaz u krivom smjeru - sve da bi došao na smjenu tipovima s radarom )
Morao je u tom slučaju uključiti rotaciju.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 19:23   #3
Re: Ovlasti prometne policije

Quote:
Friedhelm kaže:

ima li radni nalog za tu lokaciju.

... smije li policija kršiti ZOSCP u obavljanju rutinskih kontrola -

... jer u ZOSCP to ne piše!

Ima "radni nalog" - točno se zna tko je bio, od kada do kada, na kojoj lokaciji, i koji su mu bili zadaci, ko i što je bilo za te njegove službe.

Pisalo je i u starom, piše i u novom ZOSPC-u koje odredbe se ne primjenjuju na policijska vozila (vozila s pravom prednosti prolaska ) i pod kojim uvjetima....
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 10:07   #4
Re: Re: Ovlasti prometne policije

Prije svega - Hvala vam na odgovorima!
U par navrata sam na različitim mrežnim okupljalištima postavljao isto pitanje, ali nisam dobio odgovora.
Quote:
Vojky kaže:
Može - jer su naredbe službene osobe najviši propis na cesti.

Divota!

HR naljepnica ti nije potrebna za vožnju unutar Republike Hrvatske, nešto je netko krivo napisao.
Doista! Mea culpa! Zato i uvijek uzimam sve što pročitam na forumu sa značajnom dozom rezerve. U ovom slučaju sam ja taj koji je pogriješio; tj. krivo citirao:
Quote:
Spinnaker kaže:
Pise gore,u onom topicu o onovom zakonu.
uzea mi je dokumente,i reka da imam 20 minuti da odem do stanice za tehnicki kupit nalju i pokazem mu je.
Tema: Naljepnica na šoferšajbi
Pogriješio sam za vrstu naljepnice, ali svejedno - ako mupovci mogu što hoću svejedno je...

Može te zaustaviti svaka službena osoba. Od prometnika do ministra osobno.
Divota!

Morao je u tom slučaju uključiti rotaciju.
Imao je uključenu rotirku, samo policija, od ministra pa do prometnika što ih slikaju na TV laprda kako se oni zalažu za sigurnost u prometu, a onda za ovakvu sitnicu riskiraju meni infarkt (Srećom nisam vozio!) i mrtve na cesti...
Zuba -
Glede radnog naloga - Smijem li ga ja zatražiti da mi ga pokaže?
Glede druge rečenice: Znam to o čemu govoriš! No ja nisam mislio na prvenstvo prolaza nego na trjeranje na kršenje propisa i ugrožavanje sigurnosti...
Nažalost počinjem misliti kao i oni koji smatraju da je Hrvatska policijska država. A nisam tako mislio. Žalosno je da je neki socijalni slučaj sa srednjom školom bog na cesti, te da te djelatnik u policijskom laboratoriju, koji ima značku i pištolj, može maltretirati kako mu se sprdne. Pardon - kako mu dozvoljavaju zakoni ove države. Policijske države.
Žalosno.
Jako žalosno!
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 10:40   #5
Re: Re: Re: Ovlasti prometne policije

Quote:
Friedhelm kaže:
Nažalost počinjem misliti kao i oni koji smatraju da je Hrvatska policijska država. A nisam tako mislio. Žalosno je da je neki socijalni slučaj sa srednjom školom bog na cesti, te da te djelatnik u policijskom laboratoriju, koji ima značku i pištolj, može maltretirati kako mu se sprdne. Pardon - kako mu dozvoljavaju zakoni ove države. Policijske države.
Žalosno.
Jako žalosno!
Ne vidim ništa "žalosno". Vozim već dugo godina i to relativno puno i NIKADA me nitko nije maltretirao na cesti. Ljudi pristojno pitaju dokumente, ja im pokažem, oni pogledaju i zažele mi sretan put.

Što se tiče statusa službene osobe - ona je formalno na službi 24 sata dnevno, tj. ako s društvom pije piće u nekom kafiću i ispred dođe do tuče - mora reagirati kao da je u službi te možda rizikovati i život zbog zaštite građana i imovine.

Probaj voziti brzo u SAD, pa ćeš vidjeti kako su naši policajci u biti vrlo ljubazni i mirni službenici.

A ako ti se nešto ne sviđa, tj. policajac prekorači ovlasti - možeš se žaliti i u opravdanim slučajevima dobiti odštetu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 11:24   #6
Re: Re: Re: Re: Ovlasti prometne policije

Quote:
Vojky kaže:
Što se tiče statusa službene osobe - ona je formalno na službi 24 sata dnevno, tj. ako s društvom pije piće u nekom kafiću i ispred dođe do tuče - mora reagirati kao da je u službi te možda rizikovati i život zbog zaštite građana i imovine.
U praksi, kada policajac sudjeluje u kriminalnim djelatnostima - utjeruje dugove i slično, ili remeti javni red - onda se u medijima pojavi načelnik sektora policije u MUP-u i kaže da to nema veze s policijom jer je on to radio u svoje slobodno vrijeme i takav policajac ostaje na poslu.

Probaj voziti brzo u SAD, pa ćeš vidjeti kako su naši policajci u biti vrlo ljubazni i mirni službenici.
Od kada ti uzimaš SAD za primjer?! Koliko ja znam policajac u SAD-u ne uzima novac nego samo piše kazne. Osim toga - ne želim se upuštati u neke diskusije koje su off-topic, a i ne donose nikakvog ploda - ali u ovom postu mi se nije bila namjera žaliti na ljubaznost policije... Iako bih o pridjevu "Miran" imao puno toga za napisati.
Kompilirajući svoje iskustvo kao putnik, vozač i uzimajući u obzir izjave SAMO onih osoba od povjerenja (Znači eliminiram forume) - mogu samo reći da si imao sreću s time što nisi nikad imao loše iskustvo s hrvatskom prometnom policijom.

A ako ti se nešto ne sviđa, tj. policajac prekorači ovlasti - možeš se žaliti i u opravdanim slučajevima dobiti odštetu.
To je i bila moja namjera, (a ne da opet ulazim u neke jalove polemike s tobom što mi nije bilo na kraj pameti kod postavljanjja ovog pitanja) - kako da znam je li prekršio svoje ovlasti.
Ako mi vi kažete da mi policajac smije narediti da parkiram na nedozvoljenom mjestu i ugrožavam sigurnost prometa (ili barem ometam njegov nesmetani protok) - onda tu nema prekoračenja ovlasti - i TO je žalosno.
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 11:48   #7
Voyki, PM ti je pun!
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2004., 02:03   #8
Quote:
Ako mi vi kažete da mi policajac smije narediti da parkiram na nedozvoljenom mjestu i ugrožavam sigurnost prometa (ili barem ometam njegov nesmetani protok) - onda tu nema prekoračenja ovlasti - i TO je žalosno.
I ovdje ti smije narediti da parkiras vozilo na "nedozvoljenom" mjestu. Njegova naredba je najvise/najjace prometno pravilo u danom trenutku. O tome da li tada "ugrozavas sigurnost prometa" je vrlo diskutabilno. Naravno, ako se nesto zbog toga desilo, mozes se zaliti. Najcesce ce ti policajac izdati naredbu s razlogom.

Sa druge strane, kad bi mene zaustavljali, obicno bih produzio do prvog sigurnog skretanja, skrenuo i stao negdje sa strane. Niti jednom mi se nisu 'kapricirali' zbog toga, prodjem samo s opomenom ili "hvala lijepa, dovidjenja." No, vidio svasta, napr. da zauzmu citav prometni trak, zaustave vozilo i utvrdjuju identitet vozaca...

Ako si spreman uloziti par tisuca zelenih u proces (ili ako ti je slucaj toliko cvrst da ti se advokat(i) sami jave za pomoc). Inace, cemu sve to? Mislim, pristup ti je negativan. Policija je tu da sititi i provodi zakone kako najbolje umije.

dodato:
Quote:
Koliko ja znam policajac u SAD-u ne uzima novac nego samo piše kazne.
Tocno. Ne znam niti za jednu saveznu drzavu u kojoj policija naplacuje kazne na licu mjesta. Ne vidim zasto je to bitno?
Quote:
Kompilirajući svoje iskustvo kao putnik, vozač i uzimajući u obzir izjave SAMO onih osoba od povjerenja (Znači eliminiram forume) - mogu samo reći da si imao sreću s time što nisi nikad imao loše iskustvo s hrvatskom prometnom policijom.
Vozio sam po Hrvatskoj gotovo svakodnevno, oko 5 godina (ukljucuje voznje u SLO, I, A). Kako ti definiras "lose iskustvo"? Najgore iskustvo imao sam sa prometnim policajcima u SLO U HR - nisu uvijek bili ljubazni, zaustavljali su iz razno raznih razloga. No, uvijek je zavrsilo sa "Hvala lijepa, do vidjenja."
piper is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2004., 11:06   #9
Quote:
piper kaže:
Najcesce ce ti policajac izdati naredbu s razlogom.
Lijepo rečeno - najčešće. Pa gle - da ostanem u okvirima teme - ako vozač parkira vozilo na autobusnom ugibalištu doći će mu u najmanju ruku kazna ako ne i pauk. A u Zagrebu i okolici policija redovito parkira na ugibalištima. Ne jednom sam bio u autobusu, kada šofer ima puno manje prostora za manevriranje i izlazak na prometnicu upravo zbog policijskog i još jednog ili više vozila koje su policajci parkirali na tom ugibališru.
I sada neka se nešto dogodi onda će najverojatnije nadrapati "onaj iza" a ne policija koja je sve to usosila.
Osobno sam se jako neugodno osjećao kad me na jednoj magistrali policajac zaustavio noću (rutinska kontrola - hvala/molim/doviđenja/sretan put - sve što i ti govoriš - to nije tema ovog topica) i naredio mi da ugasim i svjetla i sva četiri žmigavca, iako sam sa lijevim kotačima bio otprilike metar na kolinku. Zašto? Vjerojatno da im ne otkrijem zasjedu! I je li to vrijedno?

Drugi česti primjer, na kojeg sam mislio kad sam otvarao ovu temu je da policajci često parkiraju svoja vozila na zelene površine kako bi bili što manje vidljivi vozačima.
No da netko od nas običnih smrtnika parkira na zelenoj površini, vjerojatno bismo dobili i račun za sanaciju travnjaka od nadležne gradske službe.

Ja ne kažem da policija ne smije imati mogućnost da u opravdanim slučajevima krši propise još i više, ali to su one sitnice kojima nas oni znate-već-što u zdrav mozak kako bi nam pokazali da su jači od nas!

No, vidio svasta, napr. da zauzmu citav prometni trak, zaustave vozilo i utvrdjuju identitet vozaca...
I misliš da je to uredu u slučaju kada se radi o rutinskim kontrolama? Medicina ima svoju "Prime directive"* (Sorry ali ja sam zadrti trekker ) - Nemoj činiti ništa da pogoršaš stanje - do not harm! Kako onda policija može povećavati rizik u ime smanjenja rizika.
Nije mi teško ponoviti - ovo se ne odnosi na neke potjere ili sl. već samo na rutinske kontrole.


Mislim, pristup ti je negativan. Policija je tu da sititi i provodi zakone kako najbolje umije.
Točno! Pristup mi je negativan, ali bojim se da me se ovdje krivo doživljava. Nisam anđeo, i niti jednom ali baš niti jednom se nisam izmotavao kad su me zaustavili da sam bio kriv. Jednom su mi zbog tog priznanja i progledali kroz prste. Ali kada od mene traži mito, popuje mi o sigurnosti, pokazuje lažno očitanje radara -- Gues what - i tada ja to sve fino pristojno gutam i smješkam se i dalje sam ljubazan jer je drug mile bog i batina. A to će biti tako sve dok je ljudi koji vjeruju da tako mora biti - ako se tko u ovome prepoznaje - nije moj problem!

O tome koliko policija štiti govori primjer iz crne kronike da je muriji pobjegao naoružani bjegunac iz kuće koja je bila opkoljena, a o tome "najbolje što umije" odgovaram starom američkom poslovicom - put u pakao popločen je dobirm namjerama!
Ali to nije tema ovog topica! Ja se ovdje ne žalim na policiju već na zakone, koje, kako i ti ovdje kažeš mora provoditi. Kao i u Malom princu - nije kriva (toliko) policija već onaj koji joj to sve dopušta... a to je zakon - i to je bilo sve što sam pitao!


Ne vidim zasto je to bitno?
Zato jer ti je onda neusporedivo lakše dokazati da si podmitio murjaka nego ako on ima gomilu casha od kazni!

Kako ti definiras "lose iskustvo"? Najgore iskustvo imao sam sa prometnim policajcima u SLO U HR - nisu uvijek bili ljubazni
Nije mi teško još jednom se ispričati zbog off-topica, ali nije stvar u ljubaznosti. Neka bude mrk i strog - ali pravedan! Neka bude neljubazan, ali ne i arogantan. Jednom mi je neki pijanac nogom udario auto, ja vadim mobitel - "Evo sad zovem policiju" - on vadi značku -"I što misliš što će mi napraviti kolege iz XY stanice?".
Neka me policajac globi za 5.000 kn za nešto što sam napravio, i neka me pošalje na 10 sati preodgoja - ali neka mi ne soli pamet, traži mito, i govori neke evidentne neistine.
Zaključujem da ti živiš u SAD - jeli točno da je tamo komunikacija: Gospodine, napravili ste to to to i to - evo kazne, doviđenja, drive safely? Pa mene je murjak išao uvjeravati da moram upaliti prednje maglenke koje UOPĆE NEMAM NA AUTU!!!! Pustio me nakon što sam obećao da ću ih POPRAVITI (* nemam ih!) idući dan.
Poštovanje svima!
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2004., 22:04   #10
Quote:
No, vidio svasta, napr. da zauzmu citav prometni trak, zaustave vozilo i utvrdjuju identitet vozaca... I misliš da je to uredu u slučaju kada se radi o rutinskim kontrolama?
Ako i nije u redu, legalno je. Vozaci su ih uredno zaobilazili (policijsko vozilo i zaustavljeni auto ispred njega), dok je policija obavljala svoj posao.
Quote:
jeli točno da je tamo komunikacija: Gospodine, napravili ste to to to i to - evo kazne, doviđenja, drive safely?
Uglavnom. Moras izjaviti (potpisati) da li priznajes prekrsaj, da li priznajes prekrsaj, ali ne i kaznu, te da li ne priznajes prekrsaj. On ti na "ticket" (tako se to tu kaze) napise do kad ce ti stici datum s rocistem (u zadnja dva slucaja) ili do kad moras uplatiit kaznu (u prvom slucaju).
Vidio sam ih svakakvih (prometnika): napr. frajera koji je vikao (!) na vozaca nepropisno parkiranog SUV-ja u sredistu grada. Tip je bio valjda isfrustriran time sto se auti jedan za drugim, zaustavljali na istom mjestu, cim bi prethodni otisao... Jednom sam saam dozivio da me je tip zaustavio, provjerio vozacku, vratio se do prozora i pitao: "Do you want a lesson or you want a ticket?" Ja: "Lesson, sir."

Quote:
Zato jer ti je onda neusporedivo lakše dokazati da si podmitio murjaka nego ako on ima gomilu casha od kazni!
Hja, nije ti niti davanje mita legalno. Situacija (u ZGB): "Vozili ste u suprotnom smjeru, znate li kolika je to kazna" Vozac: "pa, ovaj, onaj, ..." Policajac: "mozemo kaznu prepoloviti - i zapisati (samo) nepostivanje prometnih znakova" (...) Vozac: "Mozemo, mozemo." Policajac: "A mozemo XXX kuna, pa necemo nista pisati?" Vozac:
Da je vozac u tom slucaju dao policajcu tih XXX kuna, sam bi bio kriv za DAVANJE mita. Ne samo policajac za PRIMANJE.

Quote:
policajci često parkiraju svoja vozila na zelene površine kako bi bili što manje vidljivi vozačima.
Pretpostavljam da imaju zakonsko pravo postavljati "zasjedu" na, za njih, najucinkovitiji nacin.

Quote:
Jednom mi je neki pijanac nogom udario auto, ja vadim mobitel - "Evo sad zovem policiju" - on vadi značku -"I što misliš što će mi napraviti kolege iz XY stanice?".
Ovo se nebi nikome "dopalo", ne samo tebi. Vrlo vjerojatno bi policajac dobio "jezikovu juhu" od pretpostavljenog, da si ga prijavio. Pomoglo bi, ako nista drugo, kad u buducnosti bude ponovno prijavljen zbog slicnog ponasanja. Ima policija hijerarhiju i sefove. Mislim, ti neces od toga imati puno, no njemu se moze takvih prijava gomilati, sto mu sigurno nece korisitit u karijeri.

Zachatani topic

Quote:
Ja se ovdje ne žalim na policiju već na zakone, koje, kako i ti ovdje kažeš mora provoditi. Kao i u Malom princu - nije kriva (toliko) policija već onaj koji joj to sve dopušta... a to je zakon - i to je bilo sve što sam pitao!
Slazem se. Trebali bi pojacati unutarnju kontrolu u policiji. Bolje definirati prava i obaveze sluzbenih osoba, a vrlo vjerojatno i povecati place i beneficije policajcima - sto bi ih ucilinlo sretnijim i manje isfrustriranim. No, ovdje se radi o "pravu", ne "politici."
piper is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2004., 22:53   #11
Quote:
piper kaže:

Ovo se nebi nikome "dopalo", ne samo tebi. Vrlo vjerojatno bi policajac dobio "jezikovu juhu" od pretpostavljenog, da si ga prijavio. Pomoglo bi, ako nista drugo, kad u buducnosti bude ponovno prijavljen zbog slicnog ponasanja. Ima policija hijerarhiju i sefove. Mislim, ti neces od toga imati puno, no njemu se moze takvih prijava gomilati, sto mu sigurno nece korisitit u karijeri.
Da, takve slučajeve svakako treba prijavljivati - u MUP-u se danas jako lako gubi posao radi takvih pizdarija, pogotovo ako netko dobije par prijava ili već ima kakvu stegovnu mjeru.

Po mogućnosti zapamtiti broj sa značke i poslati izravno na Kabinet ministra ili nasloviti na Unutarnju kontrolu u Zagrebu sa što detaljnijim opisom događaja.

Jer - ako ljudi ne prijavljuju, ne može se ni sankcionirati...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 03:11   #12
Vojky je totalno u pravu. treba prijavljivati svaki slučaj neprimjerenog ponačanja policije. Samo tako će u policiji ostati oni koji znaju raditi po zakonu (iako i zakoni nisu baš nešto uređeni).

Evo i besplatni broj za takve slučajeve. Prijave mogu biti i anonimne.

0800 0092
__________________
Koj@net
Koj@net is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 08:04   #13
Quote:
piper kaže: Pogledaj post
Quote:
policajci često parkiraju svoja vozila na zelene površine kako bi bili što manje vidljivi vozačima.
Pretpostavljam da imaju zakonsko pravo postavljati "zasjedu" na, za njih, najucinkovitiji nacin.
Napisao si dosta stvari ali tu nema puno istine. Parkiranje na zelenoj površini je zabranjeno http://upload7.postimage.org/40178_9...0/DSC00051.jpg a po Službeni glasnik grada Zagreba 20/05), čl. 94. zabranjeno je parkirati na zelenom površinama. Kazna je od 100 kuna na dalje.
Nema zasjeda, zaboravi na zasjede. Policija ima pravo kontrolirati brzinu kretanja, ali po propisima i nigdje nije postavljena obavijest kontrola brzine, zatim tu je i ometanje vozača u vožnji sa raznoraznim reklamama pokraj ceste što odvlači pažnju vozača, policajac mora biti uzor, policajac se mora također vezati, policajac nesmije upaliti rotirku bez odobrenja, policajac te nesmije tjerati u prekršaj i glatko mu mu možeš odbiti. Policajac ti nesmije pretresti vozilo bez sudskog naloga (osim u slučaju racije, a za to ima drugi pravilnik).

Multanova mora biti atestirana, vrši se diskriminacija između vozača i vozači sa BIH tablicama ne plaćaju kazne (nema im na koju adresu stići kazna), motoristi ne plaćaju kazne za prebrzu vožnju, slikani ste uglavnom u kontra smjeru gdje se vidi prometni znak na suprotnoj strani ceste, a ne u vašem smjeru kretanja, niste zaustavljeni nakon prekršaja da se ustanovi identitet vozača.
To je niz nepravilnosti i mrzi me kada netko piše kakav je običaj u USA ili u nekim drugim zemljama.

Baš me zaboli za njihove zakone, ovdje postoje zakoni i oni su isti za sve, a najgore mi je što tumačiš da imaju sva prava i da mogu raditi što hoće. Nemogu raditi što hoće i postoje sankcije za svakoga ako prekorači ovlasti, a to se radi prijavom direktno ili u unutarnju kontrolu i policajac je također kažnjen, no ljudi to ne čine iz neznanja i zato ima kauboja na cesti koji su završili samo tečaj (ne i školu za policajce, jer je ukinuta odlukom HDZ-a) za policajca.

E, pa nemogu. Tako da znaš.
gore je slika od murjaka koji je parkirao na zelenoj površini, osim što je platio kaznu, platio je i nove gume za golf od plaće jer se penjao preko rubnjaka na zelenu površinu koja nije u vlasništvu Grada Zagreba, znači ometanje posjeda kažnjivo i po kaznenom zakonu, a i po Ustavu.

Nemoj savjetovati krivo ljude
__________________
“Harač, harač, rajo, treba!“ - „Hljeba, hljeba, gospodaru! Ne vidjesmo davno hljeba!“
Mihac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 10:31   #14
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Da, takve slučajeve svakako treba prijavljivati - u MUP-u se danas jako lako gubi posao radi takvih pizdarija, pogotovo ako netko dobije par prijava ili već ima kakvu stegovnu mjeru.

Po mogućnosti zapamtiti broj sa značke i poslati izravno na Kabinet ministra ili nasloviti na Unutarnju kontrolu u Zagrebu sa što detaljnijim opisom događaja.

Jer - ako ljudi ne prijavljuju, ne može se ni sankcionirati...
Kaj se tiče prijavljivanja, imam ja jedan bizaran slučaj... Prije jedne tekmice sjedim s ekipom u maksimirskoj šumi i cugamo si što pivice, što bambuse, što ostalo, u jednom trenutku nailazi hrpetina oklopljenih medvjeda (specijalna policija) u formaciji 1-2-4-3-1 i nogama, rukama, pendrecima, glavama i ostalim rekvizitima (jer glava je njima rekvizit, a ne "kućište" za mozak, jer ga nemaju itd, itd..) izbijaju raznovrska alkoholna i bezalkoholna pića posjetiteljima maksimirske šume i ruku, iz usta, s poda, s klupice samo zato što je za sat vremena utakmica. Nakon što je mom frendu tako izbio Colu, ovaj ni pet ni šest uzima mobitel i zove 92 , javlja se ugodan glas i on prijavljuje da mu je medvjed izbio iz ruke uredno plaćenu Colu i zahtjeva da na lice mjesta dođe policija i zaštiti ga . Nakon 10 min dolazi murja, ovi medvjedi i dalje u istoj formaciji maltraju ekipu, frend ispriča kaj je bilo, murja zove medvjede, frend prstom upire u osumnjičenog medvjeda, na što njegov zapovjednik vadi 5 kuna i daje frendu da si kupi novu Colu... Mi gledamo i kiselo se smijuljimo, frend uzima tih 5 kuna i inzistira na još kuni i pol jer baš slučajno ima račun kod sebe na kojem piše da Cola košta 6.50 kn. Uzeo medvjedov broj značke i kasnije ga prijavio sa hrpetinom svjedoka.... Ima BOGA
ivan_p is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 11:06   #15
Quote:
Mihac kaže: Pogledaj post
policajac te nesmije tjerati u prekršaj i glatko mu mu možeš odbiti.
policajcu, izuzev u ekstremnim slucajevima koji bi podrazumijevali sigurnu nesrecu ne mozes odbiti, narocito ne glatko.

cini se da nisi razumio ono sto su ostali vec napisali, zospc je stvari regulirao tako da je policajac prvi, a sve ostalo (znakovi, pravila) ispod njega.

dakle, ako policajac od tebe naredbom zahtijeva da predjes preko pune linije, u toj konkretnoj situaciji puna linija za tebe kao vozaca vise ne postoji i on te na taj nacin ne tjera "u prekrsaj".

("logika" je ista kao u slucaju semaforiziranog raskrizja i zelenog svjetla kada vise ne vrijedi znak "stop" jer je prometno svjetlo "jace" od prometnog znaka)

znaci naredbe ovl. sl. osobe se moraju postivati bez obzira na sve ostalo, prekrsaj je jedino ne postupati po njima, a zalbe se mogu ulagati tek naknadno i po vlastitom nahodjenju.
testdrive is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 16:57   #16
Quote:
testdrive kaže: Pogledaj post
cini se da nisi razumio ono sto su ostali vec napisali, zospc je stvari regulirao tako da je policajac prvi, a sve ostalo (znakovi, pravila) ispod njega.

dakle, ako policajac od tebe naredbom zahtijeva da predjes preko pune linije, u toj konkretnoj situaciji puna linija za tebe kao vozaca vise ne postoji i on te na taj nacin ne tjera "u prekrsaj".
Da ti odgovorim u kratko.
Policajac nije i nikada neće biti prvi.
Zakon je na prvom mjestu, a dobro sam razumio sve. U prekršaj te nitko i ama baš nitko ne može natjerati.
Da sam sada u službi i da ti kažem da se popneš preko tramvajske pruge i preko 20 cm visokog rubnjaka (može te lupiti tramvaj, a felge i gume češ si sigurno sjebati) bi li me poslušao ili zakon nalaže da se moraju stvoriti uvjeti za zaustavljanje bez ugrožavanja sigurnosti prometa na cestama.

Preko pune linije nema tog boga koji će me natjerati, a pandur sa završenim tečajem (ovi novi) nemaju pojma ni o životu, a kamoli o zakonu.

Da bih ti recimo to dokazao, mogu točno ispred pandura preći dvostruku punu liniju i isti mi ne može baš ništa, čak ne može ni napisati prekršajnu prijavu.

Punu liniju ću preći u rikverc. Voziti ću se u suprotnom smjeru i opet mi ne može ništa (opet u rikverc).
Zakon je dosta nedorečen i ima jako puno slučajeva gdje policajac nije relevantna i mjerodavna osoba, nego je to sud, a ako ti pandur uzme dozvolu zbog neopravdanog razloga, a on, da se razumijemo nije kompetentna osoba da zaključi bilo što, nego samo može djelovati na temelju činjeničnog stanja, a onda on lijepo ide u Matičinu 4 po radnu knjižicu.
O policiji znam jako puno, a i o kolegama koji su zbog banalne sitnice ostali bez posla.
Toliko o njihovim pravima.
__________________
“Harač, harač, rajo, treba!“ - „Hljeba, hljeba, gospodaru! Ne vidjesmo davno hljeba!“
Mihac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 16:46   #17
Prije komentiranja, ne bi bilo loše pročitati i ovo : http://www.mup.hr/28.aspx
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 12:47   #18
Quote:
Mihac kaže: Pogledaj post
Da ti odgovorim u kratko.
Policajac nije i nikada neće biti prvi.
Zakon je na prvom mjestu, a dobro sam razumio sve.
zakon je uvijek na prvom mjestu, samo sto ga ti ipak nisi dobro razumio, narocito ne cl 34 st 3:

Sudionici u prometu dužni su postupati i prema zahtjevima izraženim pomoću znakova ili po naredbama što ih daju ovlaštene osobe i kad time odstupaju od propisanih prometnih pravila ili značenja prometnih znakova postavljenih na cesti i značenja prometnih svjetala.

rasprava zavrsena, zakonska odredba izricita: duzan si postupati po zahtjevu policajca i onda kada je isti u suprotnosti bilo sa pravilom, bilo sa znakom, bilo sa svjetlom, bilo sa svo troje istodobno pa te prema tome policajac uopce ne moze "natjerati u prekrsaj" jer je on broj 1, a da je broj 1 rekao je - zakon.
testdrive is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 13:42   #19
Prometni prekršaji - razna pitanja

vozio sam 150km/h na otvorenoj cesti gdje je ogranicenje 80, iza mene je bio prijatelj koji me pratio sa slicnom brzinom. prosli smo pokraj presretaca ali nas nije zaustavio nego se namjerio na audi rs8 koji je vozio iza nas sa sigurno 220km/h

pri dolasku kuci, 15ak km udaljeno od toga primjetio sam sumjivi fiat punto kako stoji sa sva cetiri na sredini ceste, te kasnije dolazi do moje ulice i zastaje na jedno pola minute, moja procjena je da mi je pisao registraciju jer su bila 4 sata ujutro i tada rijetko prolaze auti.

moje pitanje za je rezultat mog neiskustva i neznanja, pa se nadam da ce mi netko to moci poblize pojasniti.

Moze li mi policija naplatiti kaznu iako me nije slikala (mogli su jedino iz presretaca ako je to ikako moguce) i ako me nije zaustavila i dala kaznu? moze li mi je poslati na kucnu adresu preko registracijskih oznaka?

hvala
eVil^^ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 13:59   #20
Može te slikat iz presretača, ima čak i video, mislim nisi vidio onu snimku ludoh čeha na netu? E to ti je snimka iz presretača...

I da može ti naplatiti kaznu...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:14.