Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2013., 21:46   #81
pa eto uhapsili su par narkodilera i našli im droge oružja i gomilu novca, tužilac ih isti dan pusti zbog "nedostatka validnih dokaza" policija za inat tužiocu ih opet zatvori isto veče nakon čega im drugi tužilac odredi pritvor od 48h

današnji epilog : http://www.vijesti.me/vijesti/skerov...-clanak-114899

treći tužilac ih opet pušta(?!) jer se najednom pojavio treći lik koji je došao u sud i rekao da je to njegova droga.. (tj. neko iz ove kriminalne grupe mu je vjerovatno platio da robija umjesto njih)

ko zna, možda ih policija opet uhapsi večeras..sapunica se nastavlja
MarkoMiljanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 15:27   #82
pozdrav. pozvana sam na sud kao oštećenik. s obzirom da tada imam kolokvij na faksu zanima me dali bi mogla tražiti odgodu? ako da, kako? i koliko traje suđenje? postoje li šanse da me puste nakon što dam iskaz ili moram biti do kraja?
dolci is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 19:40   #83
Moguće su svakakve kombinacije - da traje dugo ili kratko, da budeš odmah gotova ili moraš čekati kraj... Uglavnom, teško je predvidjeti, tako da je najbolje da nazoveš sutkinju/suca koji ti je poslao poziv i vidiš iz prve ruke.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2013., 11:33   #84
Ne znam jesamli na pravoj temi, no zanima me, ako je nekome Županijski sud odredio pritvor od mjesec dana u istražnom zatvoru , jeli moguće da ta osoba izađe ranije? Ili se čeka baš taj datum i odluka suca?

Zadnje uređivanje spejs kauboj : 13.07.2013. at 11:51.
spejs kauboj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 19:51   #85
Moguće je i ranije ako se steknu uvjeti, ali uz odluku suda.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 00:41   #86
Pozdrav, mene zanima da li osoba ima pravo na imovinsko-pravni zahtjev ako se ne vodi kao oštećenik i da li su oštećenici samo osobe koje su dale iskaz sudu tj tko se sve službeno vodi kao oštećenik? Unaprijed hvala
__________________
"Volim živjeti. Ponekad se osjećam divlje, očajnički, doista jadnom, izmučena tugom, ali usprkos svemu tome još uvijek prilično sigurno znam da je biti živ veličanstveno." -Agatha Christie :D
Posejdona is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 15:16   #87
ako je osoba bila zadržana u istražnom zatvoru radi sumnje da će pobjeć u drugu državu, a ipak je puštena iz zatvora te se do početka suđenja mora javljat u policijsku postaju, dali su toj osobi oduzet pasoš i osobna? tj. kakva su pravila sa zemljama EU? smije li tamo ići ili ne smije napuštat državu?
jolie 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 15:08   #88
Postovanje! Da li postoji apsolutna zastara za krivicno djelo pronevjere?
nATKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 15:36   #89
Dakako.Ovisno o kojem stavku člamka 233 se radi zastara je od 6-20 godina.
Čl.81 st.1 kaznenog zakona.
http://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon

A ako te osude u tome vremenu zastara izvršenja kaznene sankcije je opisana u čl.83 st.1 istog zakona.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 12:57   #90
Dobar dan! Ucinjeno je kazneno djelo prijevare 2008, pravomocna presuda je od 28.9.2010. Zastara tece od ucinjenog kaznenog djela ili od pravomocne presude? Pravomocno je osoba osudjena na 6 mjeseci zatvora. Po cl.21 KZ, zastara za kazneno djelo je 2 godine za kaznu zatvora do 1 godine. Po tome ispada da je kazneno djelo debelo u zastari. Kako se pise prijedlog za zastaru te gdje se treba predati? Hvala!
nATKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 09:46   #91
A čl.384 KZ-a (novog)?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 14:05   #92
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
A čl.384 KZ-a (novog)?
Ako je osoba osudjena prije 2013.za tu osobu vrijedi stari zkon koji je u momentu presude bio na snazi, zar ne?
nATKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 16:31   #93
Pozdrav, protiv mene je podignut kazneni postupak za izazivenje prometne nesreće sa teškim tjelesnim ozljedama (čl. 227 stavak 1. i 2. ) Izlazeći iz svog dvorišta u rikverc (ne mogu se okrenut u dvorištu kad su u njemu 2 auta, a ne mogu u rikverc ulazit u dvorište jer je ulaz na samom izlazu iz dugačkog i brzog zavoja...po tom pitanju ne znam šta ubuduće napravit) oduzela sam prednost motoru koji me je udario u zadnji kraj mog auta (ja sam se već poravnala na svojoj traci). On se žalio samo na bolove u koljenu i kad je došla hitna on je sam ušao u nju. Policija je napravila zapisnik i sve poslikala, alkohol 0,0 i kod mene i kod njega (tako su mi rekli), trag kočenja 20 metara, ograničenje 60 km/h (išao je sigurno više, ali ne preko 100). Ja sam pogledala prvo na njegovu stranu i nije bilo nikoga (tada kada sam pogledala), onda na drugu stranu (jer je brzi a nepregledan zavoj sa te strane pa uvijek tu pogledam zadnje) i krenula van. Tad je došlo do udarca...on je već dosta smanjio brzinu, tako da nisam ni skužila šta se dogodilo dok nisam izašla van i iza auta vidjela motor i čovjeka u grabi. Na sreću kak je moglo biti još je dobro i prošlo. Kroz par dana sam zvala čovjeka da pitam kako je i da mu se ispričam...rekao mi je da mu je pukao stražnji križni ligament na koljenu i da će morat na operaciju ( u mom pozivu piše da je dobio iščašenje lijevog koljena...a to nije isto). Sve ostalo je ok.
Dobila sam obavijest od policije da pokreču kazneni postupak i sad mi je došao poziv na sud. S obzirom da planiram priznat krivnju jer i jesam kriva i to što ga stvarno nisam vidjela ne umanjuje moju krivnju zanima me dali da uzmem odvjetnika ili da odem sama na sud? Ako idem sama imam li ja pravo uvida u spise tek kad dođem na zakazani dan ili mogu otići par dana prije po njih? I općenito dali ima itko kakav savjet...Koliko bi me uopće otprilike koštao odvjetnik za tako nešto? Gledala sam njihove cjenike, ali ne znam šta sve takav postupak uključuje. Nikad nisam imala nikakav prekršaj, vozim već 13 godina, uvijek sam oprezna, ne divljam i baš mi je strašno ovo što se dogodilo. Hvala unaprijed.
Carići is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 23:13   #94
Problem s poštarom - ostavlja pošiljke iz kaznenog procesa koje treba potpisati

Poštovani, imam jedan čudan i meni nov problem s poštarom, a za koji sam saznao tek danas jer nisam bio u kontaktu s roditeljima. Prije 6-7 dana poštar je na kućnu adresu (na kojoj sam i ja prijavljen) roditeljima donio njihovu poštu te za mene plavu kuvertu na kojoj je pisalo "KAZNENI POSTUPAK" i "OPTUŽNICA" s Općinskog kaznenog suda u ZG-u. Očuh koji je bio doma i koji je preuzeo svoju poštu rekao je poštaru da ja nisam kod kuće i da neću biti bar sljedećih tjedan dana, a na upit poštara hoće li se on (očuh) potpisati za mene, rekao je da neće jer misli da ne smije te da ne zna kad ću se ja vratiti. Na to je poštar našvrljao u svoju dostavnu knjigu neke stvari i očuhu zajedno sa njegovom poštom ubacio i tu plavu kovertu za mene, a što je očuh skužio tek kad se vratio u kuću, i kad je poštar već otišao.

Pola sata kasnije, poštar se vraćao kroz našu ulicu i zbunjeni očuh ga je zaustavio i htio mu vratiti omotnicu jer je mislio da ju je ostavio zabunom, no poštar nije htio preuzeti već je rekao da je on (poštar) "potpisao" tj. da je u dostavnoj knjizi naveo da ja nisam doma i da je ostavio ukućanima i da je "sve OK". Na to ga je očuh pitao kako je to moguće, da se za takve stvari inače uvijek treba potpisivati osoba na koju glasi, no on se počeo izvlačiti da po nekakvim novim pravilima on mora ostaviti pošiljku ako je već jednom pokušao dostavu, a nitko je nije preuzeo (što je definitvno laž jer u zadnjih mjesec-dva apsolutno ništa nije dolazilo niti je ostavljana ikakva obavijest).

Poslije se očuh otišao informirati do lokalne pošte u kojoj službenica nije znala je li to istina (dakle, da po novom može ostavljati i potpisivati tko kako hoće), no rekla je "da misli da je to tako po novim pravilima već godinu dana". Provjerila je u kompjuteru po broju pošiljke je li već dolazila, no nije mogla ništa naći.

Na domaćim forumima sam našao razna žaljenja ljudi na poslovnost naših poštara, pa tako i na tvrdnje kako se poštarima neda 2-3 puta dolaziti, pa se znaju potpisati u tuđe ime da se riješe posla. Ponavljam, sigurno nije ništa dolazilo, a i na papirima u omotnici je datum od prije tek 10 dana, tako da ta omotnica sigurno nije već dolazila jer su ti papiri tek nastali.

Problem je u tome što se u toj omotnici spominju rokovi od 3 i 8 dana za pisanje žalbe, inače se pokreće cijeli proces, a ja niti sam osobno primio te papire (potpisao), niti sam bio u mogućnosti napisati žalbu. Je li doista sve ovo legalno i otkad se to primjenjuje? Meni ovo nije logično jer moglo je doći tko zna što i ja bih popušio, a da nisam niti znao.

Što mi je činiti jer kući se vraćam tek preksutra kad svi rokovi za žalbu prođu? Mogu li se naknadno nekako žaliti, obzirom da pošiljka nije isporučena meni osobno? I u kojim slučajevima poštar može raditi ovakve stvari? Pogotovo ne vjerujem u sve ovo jer znam lokalnog dečka koji je sve sudske pozive i presude odbijao preuzeti po 3-4 puta kako bi odugovlačio neki svoj proces i poštar mu nikad nije ostavljao ništa na svoju ruku (i tako radi cijelu 2012. i 2013. godinu). I što ako poštar tako donese prvostupanjsku sudsku presudu za kazneno djelo, ili. drugostupanjsku (rješenje žalbe)? Može li i to samo tak ostaviti i nešto postane pravomoćno, a da nisi niti znao?

Sve ovo me dodatno brine jer sam se u svom slučaju namjeravao nagoditi s tužiteljstvom, prije ikakve optužnice i suđenja itd., jer većina stvari je prilično krivo navedena u optužnici. Na ispitivanju na ODO-u sam se branio šutnjom i ponudio sam im nagodbu na što su rekli da bi možda bili zainteresirani ali da im se naknadno javim pa ćemo vidjet, no u međuvremenu nisam imao kontakta sa njima tako da su u međuvremenu podignuli optužnicu. Postoji li mogućnost nagodbe sa njima i ako je već podignuta optužnica?

Hvala svima na svakoj pomoći
blackjackhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 23:20   #95
Odvjetnik po službenoj dužnosti ali po izboru

Dobio sam optužnicu u kojoj stoji da ako želim, imam pravo dobiti odvjetnika po službenoj dužnosti (i rok od 3 dana da javim). Zanima me mogu li odabrati od više ponuđenih odvjetnika (ili nekog proizvoljnog koji inače prihvaća slučajeve po službenoj dužnosti)? Jer znam da među tim braniteljima po službenoj dužnosti ima dosta onih kojima se neda kvalitetno braniti okrivljenika..

I što se dešava ako istekne rok od 3 dana, mogu li ga naknadno tražiti (recimo u slučaju da sam bio spriječen javiti želim li ili ne želim (konkretno, poštar je na svoju ruku ostavio plavu kovertu s optužnicom i tim rokovima itd., dok mene uopće nije bilo doma))?
blackjackhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 11:18   #96
Quote:
blackjackhr kaže: Pogledaj post
Na ispitivanju na ODO-u sam se branio šutnjom i ponudio sam im nagodbu na što su rekli da bi možda bili zainteresirani ali da im se naknadno javim pa ćemo vidjet,
Vidi se da si se htio nagodit

Quote:
blackjackhr kaže: Pogledaj post
Zanima me mogu li odabrati od više ponuđenih odvjetnika
Ti samo sudu javljaš da želiš odvjetnika a tko će bit određuje predsjednik vijeća ili sudac pojedinac.

Članak 171.

(1) Odluka i dopis se predaje neposredno osobi kojoj je upućen, koja je dužna primiti ga. Ako se ta osoba ne zatekne na adresi prebivališta ili boravišta, dostavljač će ga predati kojem od njenih odraslih članova domaćinstva, koji su dužni primiti dopis.Ako se oni ne zateknu u stanu, dopis će se predati nadstojniku ili susjedu, ako oni na to pristanu. Time se smatra da je dopis dostavljen.
(3) Ako se utvrdi da je osoba kojoj se odluka i dopis ima dostaviti odsutna i da joj ga osobe iz stavka 1. i 2. ovog članka zbog toga ne bi mogle predati na vrijeme, dostavljač će se raspitati gdje se primatelj nalazi te će dopis vratiti pošiljatelju uz naznaku adrese na kojoj bi se dopis mogao uručiti primatelju. Dostavljač će ostaviti obavijest o pokušanoj dostavi na adresi na kojoj je dostava imala biti obavljena. Ostavljanje obavijesti se ne smatra urednom dostavom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 18:40   #97
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Vidi se da si se htio nagodit

Ti samo sudu javljaš da želiš odvjetnika a tko će bit određuje predsjednik vijeća ili sudac pojedinac.

Članak 171.

(1) Odluka i dopis se predaje neposredno osobi kojoj je upućen, koja je dužna primiti ga. Ako se ta osoba ne zatekne na adresi prebivališta ili boravišta, dostavljač će ga predati kojem od njenih odraslih članova domaćinstva, koji su dužni primiti dopis.Ako se oni ne zateknu u stanu, dopis će se predati nadstojniku ili susjedu, ako oni na to pristanu. Time se smatra da je dopis dostavljen.
(3) Ako se utvrdi da je osoba kojoj se odluka i dopis ima dostaviti odsutna i da joj ga osobe iz stavka 1. i 2. ovog članka zbog toga ne bi mogle predati na vrijeme, dostavljač će se raspitati gdje se primatelj nalazi te će dopis vratiti pošiljatelju uz naznaku adrese na kojoj bi se dopis mogao uručiti primatelju. Dostavljač će ostaviti obavijest o pokušanoj dostavi na adresi na kojoj je dostava imala biti obavljena. Ostavljanje obavijesti se ne smatra urednom dostavom.



Odvjetnik mi je na ODO-u rekao da za sad šutim kako se ne bi eventualno dodatno inkriminirao na kamerama već da se nagodbe dogovaraju kad su "isključene kamere" (i nisam imao ne znam što pametno za reći u vezi slučaja pred kamerama (budući da sam relativno kriv, iako je samo djelo bezvezno)). Pitao sam ih za nagodbu na što su oni ugasili kamere, otišli se savjetovati s nekim "glavnijim", a zatim vratili i rekli ovo što sam gore napisao, da bi možda mogli ali su trenutno u gužvi. Sad mene zanima postoji li nekakav zakonski problem da više nije moguća nikakva nagodba/odbacivanje slučaja kad je podignuta optužnica/pokrenut proces? Ili se tužiteljstvo može nagoditi/odbaciti slučaj u bilo kojem dijelu procesa?

Što se tiče poštara, ovo bi bio slučaj iz stavka 3 članka 171. Naime, očuh mu je eksplicite rekao da ne zna gdje sam i kad ću se vratiti i da najvjerojatnije neću moći odgovoriti na rokove za žalbu i da je najbolje da se vrati i ponovno pošalje (ili ostavi obavijest pa da ja osobno podignem u pošti kad se vratim), na što je on rekao da on tu "ništa ne može" i da je ovo 2. dostava (što je laž jer, kao što napisah, dokumenti su nastali tek prije 10 dana).
blackjackhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 13:41   #98
Protiv osobe se vodi kazneni postupak na Kaznenom sudu. Brojni su svjedoci koji za taj slučaj trebaju biti saslušani. Prilikom ročišta kada svjedoci trebaju biti saslušani, optuženom bude zlo te se prekida saslušanje svjedoka, i zakazuje novo ročište par tjedana kasnije. Na tom ročištu opet ista stvar, optuženom pozli na ročištu, ili niti ne dođe radi navodnih zdravstvenih tegoba. Pitanje - dali optuženi mora biti prisutan dok se saslušavaju svjedoci, ili je dovoljno da bude prisutan njegov odvjetnik? Te postoji li neko ograničenje do kada ta osoba može tako odugovlačiti suđenje, iako je psihijatar rekao da je ta osoba sposobna pratiti suđenje?

Zadnje uređivanje spejs kauboj : 24.01.2014. at 14:15.
spejs kauboj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 14:29   #99
Pozdrav,
upravo se vratio iz policijske postaje jer bio pozvan na razgovor da iznesem svoju stranu jer cura/bivša dala izjavu za kaznenu prijavu...i rekli su mi da sada ide na državno odvjetništvo i da oni odlučuju hoće li biti što dalje...a poanta priče je da imaju ispis poruka gdje zapravo ona prijeti (ja nigdje) i još im nije dala gdje mi smrću prijeti (ali nije toliko bitno) jer kada ja davala izjavu nije sve činjenice napisala...tj s nekim radnjama je samo sebe pokopala jer je ona meni prijetila, napala i ozlijedila...i još nije izjavila do kraja činjenice ali ja jesam i nažalost su upletene druge osobe i posao i sve...i sama sebe je pobila jer kaže da mjesec prije bile neke situacije da bi par tjedana kasnije sve opet ok bilo i bili zajedno (tako da ne može kontradiktorno reći da sam joj nešto radio, da bi 2 tjedna nakon bio kod nje i zajedno uživali...tko je tu lud...)
i moje je pitanje...da li da odmah pokrenem protutužbu i iznesem sve svoje činjenice i tužbu za napad i prijetnje ili da čekam da vidim kako će državno odvjetništvo odlučiti i vjerovatno odbaciti sve...jer mi je još stalo do nje i ne želim probleme niti sebi a pogotovo njoj....
i da li bi ona mogla možda povući već tužbu ili je gotovo jer ni sama nije bila svjesna da će uključiti druge osobe kao svjedoke i utjecati na posao i sl...
malikoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 16:13   #100
Nagodba u kaznenom postupku

Molim nekog stručnjaka da mi odgovori, ili ako netko ima iskustva:

Država je tužitelj, firma (odgovorna osoba) optuženik. Tek će se održati optužno vijeće.
Da li je moguća nagodba kada je država tužitelj? U kojem momentu se nudi/traži nagodba? Na pripremnom ročištu ili kasnije?

Unaprijed hvala za odgovor.
rustan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:00.