Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Vjerujete li u život nakon smrti?
Da 56 59.57%
Ne 25 26.60%
Ne znam jer je i jedno i drugo nedokazivo 13 13.83%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2006., 21:49   #81
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Zašto?

Jer što ako pogriješiš? Ako živiš kao da nakon smrti postoji sud i onda pakao/čistilište/raj - umreš i uđeš u vječnu tamu i nikom ništa. Ali ako je obrnuto, ako živiš kao da nakon smrti ničega nema, a onda umreš i shvatiš kako nisi bio u pravu - e onda si u dubokom... kanjonu.
Taj argument dosta vjernika gura. Ja samo mogu (zacudeno) pitati: da li je covjeku zaista potrebna vjera u nesto vise da zivi posten i dobar zivot? Ja sam ateist, ali nisam se ogrijesio o nijedan ljudski ili bozji zakon (osim toga sto ne vjerujem u samog Boga i Crkvu, naravno). Najvece mi je iznenadenje bilo kad mi je jedan samozvani vjernik (ekstreman slucaj, priznajem, ali imam osjecaj da je njegova ekstremnost samo u spremnosti da izgovori sto misli) rekao: "Da ja znam da nema Boga, otisao bih opljackati banku ili nesto tako."

Ne treba mi Bog da mi kaze da trebam biti dobar prema ljudima. I uopce svojoj okolini.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 22:57   #82
Quote:
Cpatain Rbubish kaže:
vjerujete li da nakon smrti postoji neki drugi oblik života?
Da.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 23:07   #83
Meh, u posljednje vrijeme mi je najbliži ignosticizam, pa sukladno tome neću odgovoriti na anketu.
Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 23:18   #84
Quote:
The_Equilibrist kaže:
Taj argument dosta vjernika gura. Ja samo mogu (zacudeno) pitati: da li je covjeku zaista potrebna vjera u nesto vise da zivi posten i dobar zivot? Ja sam ateist, ali nisam se ogrijesio o nijedan ljudski ili bozji zakon (osim toga sto ne vjerujem u samog Boga i Crkvu, naravno). Najvece mi je iznenadenje bilo kad mi je jedan samozvani vjernik (ekstreman slucaj, priznajem, ali imam osjecaj da je njegova ekstremnost samo u spremnosti da izgovori sto misli) rekao: "Da ja znam da nema Boga, otisao bih opljackati banku ili nesto tako."

Ne treba mi Bog da mi kaze da trebam biti dobar prema ljudima. I uopce svojoj okolini.
Nisi li ti onda malo veći vjernik od tog "samozvanog vjernika" kojeg samo "strah" vodi dok tebe vodi "ljubav"?
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 00:13   #85
Quote:
2hot kaže:
vjerujem da je lakse misliti kako smrt nije kraj.
Zašto misliš da je lakše? Strah od smrti imaju svi ljudi. Svi mi volimo život.
Ono što znamo da se s nama tjelesno - znanstveno je dokazano dešava kad počnemo mirisati maćuhice s druge strane, nije ono o čemu ovdje pričamo, pretpostavljam.
Zašto, recimo, netko tko "živi" kao ja ne bi mogao "imati strah" od borbe koja se nastavlja?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 01:05   #86
jednom davno (kad sam bila mala) sam se rasplakala razmišljajući da nakon života nema NIČEG,vjerujem da postoji NEŠTO, ne mogu ni zamisliti to stanje beskonačnog ničeg
virtuaLady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 01:16   #87
Quote:
Profinjena kaže:
Vjerujem da cu nastaviti zivjeti - u svakom novom zivotu na sve visem stupnju svijesti i kvalitete. Zajedno s osobama iz ovog zivota. Tako sam si i objasnila i olaksala tezinu koju sam osjecala nakon sto sam izgubila meni jako drage osobe. Game over mi je nepoznanica.
i ja tako mislim
 
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 17:54   #88
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
I što ako se zezneš???? Što onda? Kako bi vječna patnja moglo biti nešto dobro?!
Zašto ti misliš da sam zaslužila vječnu patnju...samo zato jer ne vjerujem u život poslije smrti? Ajme, kako smo inkvizicijski raspoloženi danas

Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Ne treba živjeti u strahu od suda, samo treba biti svjestan da on postoji. Ako će išta ljude učiniti boljima, to je ta činjenica. A moliva nie gubitak vremena.
Kao prvo, ignoriraš bit onog što sam napisala (možda ne znaš što da odgovoriš?). Kad se već hvataš za ove usputne činjenice: nisam baš primjetila da je u zadnjih 2000 godina "svjesnost o postojanju suda" ljude učinila boljima. Kao što ni činjenica da postoji ovozemaljski sud ne spriječava zločin. Dakle, očito je da je vanjski autoritet (bog, država, zakoni, sud...nazovi to kako hoćeš) ne može potaknuti ljude da budu bolji.
Etienne is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 19:41   #89
Meni je bilo kakav život nakon smrti jednostavno apsurdan osim ako se može dokazati ili barem učiniti dovoljno vjerojatnim da je život kao takav nešto više od visokoorganiziranog sustava kemikalija i električnih signala.

Kad netko uspije napraviti to bez pozivanja na praznovjerja, dubiozne religijske doktrine, magiju ili "čudan osjećaj koji sam jučer imao", onda bi možda mogao biti spreman prihvatiti tu ideju.
Cpatain Rbubish is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 21:33   #90
Quote:
Cpatain Rbubish kaže:
Meni je bilo kakav život nakon smrti jednostavno apsurdan osim ako se može dokazati ili barem učiniti dovoljno vjerojatnim da je život kao takav nešto više od visokoorganiziranog sustava kemikalija i električnih signala.

Kad netko uspije napraviti to bez pozivanja na praznovjerja, dubiozne religijske doktrine, magiju ili "čudan osjećaj koji sam jučer imao", onda bi možda mogao biti spreman prihvatiti tu ideju.
E ali ako krenes tim putem u raspravi, redovno zavrsis na "Ti to ne kuzis, to ti je osjecaj". Ili jos bolji argument: "Vidjet ces". Tako bih volio reci im "E, vas ceka taaaakvo razocaranje", ali...
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 19:45   #91
Quote:
The_Equilibrist kaže:
Smrt tijela je smrt duha i nakon smrti nema nicega.
Kako onda objašnjavaš kliničku smrt??
Athalie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 19:50   #92
Quote:
The_Equilibrist kaže:
Tako bih volio reci im "E, vas ceka taaaakvo razocaranje", ali...
Ja baš mislim da je razočaranje prilično dobar početak.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 19:51   #93
hey, a sto mislis o reinkarnaciji????
AngelT is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 20:02   #94
a sto mislite o tome da nakon smrti imamo 7 razina,gore 7 i dolje 7. Odnosno, kao neki pakao i raj??? Odogovorite, bilo tko. Tko je za dopisivanje???
AngelT is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 08:01   #95
Iv 17,3 A ovo je život vječni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga, i koga si poslao - Isusa Krista.
1 Iv 1,2 da, Život se očitova, i vidjeli smo i svjedočimo, i navješćujemo vam Život vječni, koji bijaše kod Oca i očitova se nama -
1 Iv 2,25 A ovo je obećanje koje nam on obeća: život vječni.
1 Iv 5,11 I ovo je svjedočanstvo: Bog nam je dao život vječni; i taj je život u Sinu njegovu.
1 Iv 5,13 To napisah vama koji vjerujete u ime Sina Božjega da znate da imate život vječni.
Znamo: Sin je Božji došao i dao nam razum da poznamo Istinitoga. I mi smo u Istinitom, u Sinu njegovu, Isusu Kristu. On je Bog istiniti i Život vječni.


Gal 6,8 Doista, tko sije u tijelo svoje, iz tijela će žeti raspadljivost, a tko sije u duh, iz duha će žeti život vječni.
Iv 3,16 Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni.
Iv 6,47 Zaista, zaista, kažem vam: tko vjeruje, ima život vječni.
Mt 25,46 "I otići će ovi u muku vječnu, a pravednici u život vječni."

ima ih jos (citata) ali mislim da je ovo dovoljno...

mir i dobro
zanimljivo2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 12:43   #96
Quote:
Athalie kaže:
Kako onda objašnjavaš kliničku smrt??
Bah, ako cemo se hvatati u semantici onda rasprava nema smisla. Mislim da je ocito da ne mislim da je recimo smrt noge u nekoj prometnoj nesreci i smrt covjeka. Kad govorim o tijelu, onda govorim o mozgu. Sto se tice osobnosti i psihologije, citavo tijelo je samo potpora zivotu mozga. Smrt mozga je smrt duha. Ili, da ne bih opet morao objasnjavati, vjerujem da je ljudska osobnost, samosvijest i ostalo sto vjernici cesto zovu dusom 'smjestena' u interakciji neurona. Kad ti neuroni odumru umire i covjek.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 16:52   #97
Možemo mi tu teoretizirati slijedećih pedeset godina i nećemo doći do nikakvog zaključka koji će sve ljude sjediniti 1+1=2 i gotovo.

Glasovao sam za to da vjerujem, jer tako mi je lakše

A i ateisti tj. nevjernici su isto veliki vjernici. Oni duboko vjeruju da onostrano ne postoji i teško je njihovo vjerovanje pobiti, isto kao i mišljenje vjernika tj. ljudi koji duboko vjeruju da nešto postoji tj. Bog i život poslije života, reinkarnacija, kaj god....
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 20:08   #98
Quote:
The_Equilibrist kaže:
Smrt mozga je smrt duha.
Smrt mozga je smrt tijela.
A da li i duh umire to ne možeš znati iz jednostavnog razloga što ne znaš ni što je to duh, ni gdje je, ni kako izgleda, ni da li uopće postoji.

Ja naprimjer vjerujem da duh postoji i da ne umire zajedno sa tijelom.



Quote:
The_Equilibrist kaže:
vjerujem da je ljudska osobnost, samosvijest i ostalo sto vjernici cesto zovu dusom 'smjestena' u interakciji neurona. Kad ti neuroni odumru umire i covjek.
Postoje živa bića koja nemaju neurone.
Ako je život posljedica kemijske reakcije među neuronima onda ta živa bića ne bi trebala biti živa. A ipak jesu.

Život je nepoznanica. Znanost o tome nema pojma. Nikad se nije dogodilo da je neka kemijska ili fizikalna reakcija proizvela život.
Pićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 12:26   #99
Quote:
The_Equilibrist kaže:
Smrt mozga je smrt duha.
Bas me zanima gdje po tebi obitava svijest, s obzirom da je "znanost" jos nije snimila?
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 16:37   #100
DA
Mala zanimljivost - i Einstein je vjerovao u zagrobni život prema postulatu da je energija neuništiva
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:37.