Natrag   Forum.hr > Društvo > Usamljena srca

Usamljena srca Lonely Hearts Club Band
Podforumi: Druženje forumaša

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2017., 14:06   #21
I teretana obavezno. To sam naučio na forumu, majke mi.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 15:49   #22
Quote:
đoz32 kaže: Pogledaj post
U tebi je problem
Kad lik tu prodava neke jeftine fore vjerojatnosti.
Bugsy93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 16:22   #23
Quote:
Bugsy93 kaže: Pogledaj post
Kad lik tu prodava neke jeftine fore vjerojatnosti.
"Prodava"
đoz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 16:22   #24
Ako imamo populaciju u kojoj se svakoj osobi sviđa 10% populacije (bez smanjenja općenitosti smo pretpostavili da postoji samo jedan spol ) onda je s tim konzistentno i to da je 0% i da je 100% populacije upareno. Za ilustraciju, neka nam se populacija sastoji od 100 osoba, gdje ih nazivamo brojevima 1,..., 100.
Jedan primjer toga da je 100% populacije upareno je da su osobe 1,...,10 zainteresirane za osobe 11,...,20 i obratno, osobe 21,...,30 za osobe 31,...,40 i obratno, itd. Sad je tu lako vidjeti da postoje optimalna uparivanja, gdje je precizna definicija ostavljena kao vježba.
Za primjer toga da je 0% populacije upareno, definirajmo to da su osobe 1,...,80 zainteresirane za osobe 91,...100, osobe 81,...,90 zainteresirane za bilo kojih deset od osoba 1,...,80, a osobe 91,...,100 su zainteresirane za osobe 81,...,90. Onda odmah vidimo da se nitko ne može upariti jer je svatko zainteresiran isključivo za osobe koje nisu zainteresirane za njega.
Bredon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 16:27   #25
Quote:
Bredon kaže: Pogledaj post
Ako imamo populaciju u kojoj se svakoj osobi sviđa 10% populacije (bez smanjenja općenitosti smo pretpostavili da postoji samo jedan spol ) onda je s tim konzistentno i to da je 0% i da je 100% populacije upareno. Za ilustraciju, neka nam se populacija sastoji od 100 osoba, gdje ih nazivamo brojevima 1,..., 100.
Jedan primjer toga da je 100% populacije upareno je da su osobe 1,...,10 zainteresirane za osobe 11,...,20 i obratno, osobe 21,...,30 za osobe 31,...,40 i obratno, itd. Sad je tu lako vidjeti da postoje optimalna uparivanja, gdje je precizna definicija ostavljena kao vježba.
Za primjer toga da je 0% populacije upareno, definirajmo to da su osobe 1,...,80 zainteresirane za osobe 91,...100, osobe 81,...,90 zainteresirane za bilo kojih deset od osoba 1,...,80, a osobe 91,...,100 su zainteresirane za osobe 81,...,90. Onda odmah vidimo da se nitko ne može upariti jer je svatko zainteresiran isključivo za osobe koje nisu zainteresirane za njega.
Iz ovoga je jasno zašto nisi uparen.

Zadnje uređivanje drumforce : 24.02.2017. at 16:41.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 22:39   #26
Quote:
drumforce kaže: Pogledaj post
Iz ovoga je jasno zašto nisi uparen.
Točno to. A onda još uračunaš i to da mi je to jedna od boljih strana. Uz takve vrline, kome trebaju mane?
Bredon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 00:03   #27
Neki su promašili poantu teme. Nije tema o meni, sebe sam naveo čisto kao primjer matematike. Prema tome, podaci o meni su tu nebitni. Tema je na razini općenitog opažanja nečega što se meni čini previše nelogično.

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
U tome da ne znaš vjerojatnost .

Najozbiljnije. Računica daje brojke koje su puno manje dramatične od onih koje ti pretpostavljaš.
Pa hajde, pojasni u čemu onda griješim, upravo to i tražim.

Quote:
tabu82 kaže: Pogledaj post
1. Ne valja ti matematika, jer da bi se zaljubio moraš pogoditi dosta kompatilibilnosti s osobom, pa tako imaš puno bolje šanse da ti bude uzvraćeno nego na nekom random uzorku.
Ja sam u životu bio zaljubljen 10 puta, a sa njih 5 sam bio u vezi. Sa još 2 sam bio u nekim poluodnosima, a samo tri nisu bile baš nimalo zainteresirane.
U random uzorku, sumnjam da bih bio zanimljiv više od 20% populacije.
Što znači boldano? Koliko si o tim osobama znao prije nego si se zaljubio, preciznije rečeno, prije nego su ti postale zanimljive? Pretpostavljam, ne osobito puno.
Zar je moguće da jedna zajednička komponenta u životu diže vjerojatnost sa manje od 20% na 5/10 ili čak 7/10??

Quote:
josuha kaže: Pogledaj post
Ni meni nema neke logike ali mislim da je stvar isključivo biologije. Tjera neka valjda psiho-fizička komponenta osobe suprotnoga spola da se uparuju.
A kako ih "tjera"?

Quote:
Lady_Tila kaže: Pogledaj post
Ako ti se svidi 1/10 to je dobro. Meni se svidi jedna osoba u desetljeću, a čak sam i s time imala sreće jer svi koji su mi se svidjeli sam se i ja njima svidjela.

Via Tapatalk
Evo, primjer ekstremno male vjerojatnosti kakvih jednostavno ima previše.

Quote:
Bredon kaže: Pogledaj post
Ako imamo populaciju u kojoj se svakoj osobi sviđa 10% populacije (bez smanjenja općenitosti smo pretpostavili da postoji samo jedan spol ) onda je s tim konzistentno i to da je 0% i da je 100% populacije upareno. Za ilustraciju, neka nam se populacija sastoji od 100 osoba, gdje ih nazivamo brojevima 1,..., 100.
Jedan primjer toga da je 100% populacije upareno je da su osobe 1,...,10 zainteresirane za osobe 11,...,20 i obratno, osobe 21,...,30 za osobe 31,...,40 i obratno, itd. Sad je tu lako vidjeti da postoje optimalna uparivanja, gdje je precizna definicija ostavljena kao vježba.
Za primjer toga da je 0% populacije upareno, definirajmo to da su osobe 1,...,80 zainteresirane za osobe 91,...100, osobe 81,...,90 zainteresirane za bilo kojih deset od osoba 1,...,80, a osobe 91,...,100 su zainteresirane za osobe 81,...,90. Onda odmah vidimo da se nitko ne može upariti jer je svatko zainteresiran isključivo za osobe koje nisu zainteresirane za njega.
Naravno da može biti i 0% i 100%, ali govorimo o vjerojatnosti. Ako baciš kocku, vjerojatnost da dobiješ 6 je 17%. Ako baciš kocku 6 puta, najvjerojatnije je da ćeš dobiti 6 jednom. Ali, moguće je i da ne dobiješ nijednom, kao i da dobiješ svih 6 puta. Međutim, ako baciš kocku tisuću ili milijun puta, ukupno će se broj šestica uvijek približavati 17%. Na velikim brojkama uvijek ćeš se vrtiti oko tog broja.

Prema tome, broj uparenih ljudi uvijek bi trebao biti otprilike jednak omjeru ljudi koji se sviđaju prosječnoj osobi.
Dakle, ako se svakome u prosjeku sviđa 1/10 ljudi koje upoznaju, broj uparenih ljudi trebao bi biti 10%. Problem je što se čini da je taj omjer (iz iskustva i zapažanja govorim) mnogo manji od tih 1/10, a broj uparenih ljudi daleko veći. Kako?
mungus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 00:15   #28
Quote:
mungus kaže: Pogledaj post



A kako ih "tjera"?
Pa isto kao kaj moraš jesi i piti. Nesvjesno i instinktivno. Nećeš doduše umrijeti ak ne pronađeš partnera i možeš živjeti bez njega ali ja to sebi tak nekak objašnjavam.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 03:43   #29
Quote:
mungus kaže: Pogledaj post
Naravno da može biti i 0% i 100%, ali govorimo o vjerojatnosti. Ako baciš kocku, vjerojatnost da dobiješ 6 je 17%. Ako baciš kocku 6 puta, najvjerojatnije je da ćeš dobiti 6 jednom. Ali, moguće je i da ne dobiješ nijednom, kao i da dobiješ svih 6 puta. Međutim, ako baciš kocku tisuću ili milijun puta, ukupno će se broj šestica uvijek približavati 17%. Na velikim brojkama uvijek ćeš se vrtiti oko tog broja.

Prema tome, broj uparenih ljudi uvijek bi trebao biti otprilike jednak omjeru ljudi koji se sviđaju prosječnoj osobi.
Dakle, ako se svakome u prosjeku sviđa 1/10 ljudi koje upoznaju, broj uparenih ljudi trebao bi biti 10%. Problem je što se čini da je taj omjer (iz iskustva i zapažanja govorim) mnogo manji od tih 1/10, a broj uparenih ljudi daleko veći. Kako?
To što govoriš nema previše smisla. Krivo je na čak nekoliko razina. Prvo što je krivo je to predviđanje o 10% uparenih ljudi. Vadiš tu brojku od 10% jer ti se tako čini, a vjerojatnost ne igra tako.

Malo me sram što tu ne znam napisati stvari egzaktno ili bar ballparkati računicu, i sve se nadam da će naići netko tko zna vjerojatnost bolje od mene (možda Lord Byron? ) i istaknuti neku poznatu distribuciju koja bi nam dala egzaktne brojke, ali možemo i ovako.
Uzmi primjer jedne osobe, i uzmimo ovaj naivni model s vjerojatnošću 1/10, što znači da prilikom svakog upoznavanja nove djevojke postoji 1/100 šansa da se svidite jedno drugome. Recimo da godišnje upoznaješ oko 30 single djevojaka (što je razumna brojka za mlade ljude sa zdravim socijalnim životom), onda godišnje imaš oko 26% šanse za uparivanje (odnosno da nađeš bar jednu djevojku za uparivanje); tijekom 10-godišnjeg razdoblja taj ti broj dolazi do 95%. Sad ti možeš reći da je to jedna osoba, ali bit je da i nakon što se 10% populacije upari broj djevojaka ne opada, eventualno onda upozna oko 27 single djevojaka godišnje, itd. To je poleđina-kuverte kalkulacija koja pokazuje kako je očekivani broj znantno veći od 10% populacije.
Napisao sam si i skriptu nabrzaka, i ako sam to točno isprogramirao daje mi prosječno nešto više od 52/100 osoba uparene u populaciji od 100 osoba koje se sve međusobno upoznaju, dok se čak više od 930 osoba prosječno upari u populaciji od 1000 osoba koje se sve međusobno upoznaju. Nakon onog izračuna bi ti trebalo biti jasno zašto je broj tako velik, ali treba se ipak napomenuti da što se tiče tog modela, ako zamišljamo provjeru sviđaju li se jedno drugome kao upoznavanje, onda bi taj broj bio nešto manji da ograničimo broj "upoznavanja", ali ne dramatično manji niti blizu 10%. (Izvrtio sam sad jedan pokus, u njemu je 768 osoba upoznalo manje od 200 single osoba prije nego što su našli nekoga kompatibilnog.)

Drugi (i možda i važniji) način na koji si u krivu je to što tretiraš događaje da ti se netko sviđa i da se ti njemu sviđaš kao nezavisne - a nisu, ni blizu. To su već i drugi istaknuli, pa tu ne treba trošiti previše riječi, osim napomenuti da kompatibilnost igra veliku ulogu u uparljivosti, što je ključna komponenta koja diže vjerojatnost eventualnog upoznavanja osobe s kojom se možemo upariti.
Bredon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 10:15   #30
Quote:
Bredon kaže: Pogledaj post
osim napomenuti da kompatibilnost igra veliku ulogu u uparljivosti, što je ključna komponenta koja diže vjerojatnost eventualnog upoznavanja osobe s kojom se možemo upariti.
a kako da se upare osobe koje nisu ničiji tip
Clandestine is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 12:00   #31
Quote:
Clandestine kaže: Pogledaj post
a kako da se upare osobe koje nisu ničiji tip
Nema takvih. Tko hoce nade nacin, tko nece nade izgovor.
__________________
I could die for you. But I couldn't, and wouldn't, live for you.
little-big-one is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 12:07   #32
Quote:
Clandestine kaže: Pogledaj post
a kako da se upare osobe koje nisu ničiji tip
https://en.wikipedia.org/wiki/Fembot
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 12:08   #33
Quote:
Clandestine kaže: Pogledaj post
a kako da se upare osobe koje nisu ničiji tip
Uvjeriš ih da jesi 😉 😜
__________________
When the power of Love overcomes the love of power, the world will know peace.
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 12:11   #34
A što mi koji ne znamo srat?
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 12:13   #35
Družiš se sa školjkom dok to ne naučiš 😎😂
__________________
When the power of Love overcomes the love of power, the world will know peace.
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 12:15   #36
Figurativno sam mislio Ili je školjka skraćeno od škorpionka?
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 12:38   #37
Quote:
skorpionka87 kaže: Pogledaj post
Družiš se sa školjkom dok to ne naučiš 😎😂
__________________
I could die for you. But I couldn't, and wouldn't, live for you.
little-big-one is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 12:57   #38
Quote:
mungus kaže: Pogledaj post
Nešto tu ne valja, jednostavno matematika ne funkcionira.
Uzet ću sebe za primjer, makar je cilj teme općenito pitanje. Dakle, bio sam zaljubljen u životu 3-4 puta. A imao sam prilike upoznati stotine djevojaka. Znači, jedan jako mali postotak onih koje sam upoznao mi se sviđao. Recimo da je taj omjer 1/10, vjerojatno je bliže i realnije čak 1/100, ali manje bitno.
Nijedna od te 3-4 djevojke nije bila zainteresirana za mene. Što je, statistički, i logično za očekivati. Jer, ako se tim curama također svidi 1/10 (svaki deseti) muškarac kojeg upoznaju, mala je šansa da ću ja biti taj.
Znači, s obzirom da se meni (svima nama) svidi relativno mali broj ljudi među svima koje sretnemo, mala je šansa da će interes biti uzvraćen.
Međutim, kako se onda toliki broj ljudi uparuje? Kako su ljudi "stalno" s nekim, kako to da se sklapa toliko brakova?
Ako se ja zaljubim u svaku desetu curu koju upoznam (optimistično rečeno), onda zakon vjerojatnosti nalaže da se trebam zaljubiti 10 puta da bih dočekao da mi jednom to bude uzvraćeno. A to vjerojatno neću dočekati. Istom logikom, ako bi omjer 1/10 vrijedio za sve ljude (hipotetski govoreći), znači da bi u pravilu oko 10% ljudi bilo upareno. A nije tako.
Onda, u čemu je tu "kvaka"? Je li ja imam neke previsoke kriterije, ili se ljudi uparuju tek-tako, čisto da budu u vezi? Ne uspijevam pronaći objašnjenje.
kvaka je u tome da ako nemaš za audi kupiš si škodu, ako nemaš za dvosoban stan kupiš jednosobni, ako nemaš za janjetinu kupiš paštetu i tako dalje. jesi sad shvatio?
kolkotolko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 13:00   #39
Quote:
little-big-one kaže: Pogledaj post
Nema takvih. Tko hoce nade nacin, tko nece nade izgovor.
ajd ne trolaj živ bio
Clandestine is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 22:01   #40
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Figurativno sam mislio Ili je školjka skraćeno od škorpionka?
Slabo bih te ja tome mogla podučiti, a i ne dajem instrukcije preko neta
__________________
When the power of Love overcomes the love of power, the world will know peace.
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:07.