Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2017., 16:51   #5741
čestici mase 0.5g i naboja 25nc dana je početna brzina 6*10^4 m/s. Kolika je jakost mag. polja koja omogućuje horizontalno gibanje čestice?
Lala123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 21:12   #5742
Quote:
Lala123456 kaže: Pogledaj post
čestici mase 0.5g i naboja 25nc dana je početna brzina 6*10^4 m/s. Kolika je jakost mag. polja koja omogućuje horizontalno gibanje čestice?
F=vBq
F=mg.
vBq=mg
B=mg/vq
B=(5*10^-4*9,81)/(25*10^-9*6*10^4)=3,27 T
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 21:21   #5743
Zadatak s mature:
Kvadar se giba jednoliko po vodoravnoj podlozi pod djelovanjem vodoravne vučne sile F. Koja je od navedenih tvrdnja točna za silu trenja Ftr kojom podloga djeluje na kvadar? Pretpostavite da su vučna sila i sila trenja jedine sile koje imaju komponentu u vodoravnome smjeru.

Ako se tijelo giba jednoliko zar to ne znači da je rezultantna sila jednaka nuli?
U tom slučaju zadatak bi išao: F - Ftr = Fr -> F - Ftr = 0 -> F = Ftr

Točan rezultat je Ftr = - F.
Jel mi može netko objasnit zašto?
Necrodemic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 09:14   #5744
Quote:
Necrodemic kaže: Pogledaj post
Zadatak s mature:
Kvadar se giba jednoliko po vodoravnoj podlozi pod djelovanjem vodoravne vučne sile F. Koja je od navedenih tvrdnja točna za silu trenja Ftr kojom podloga djeluje na kvadar? Pretpostavite da su vučna sila i sila trenja jedine sile koje imaju komponentu u vodoravnome smjeru.

Ako se tijelo giba jednoliko zar to ne znači da je rezultantna sila jednaka nuli?
U tom slučaju zadatak bi išao: F - Ftr = Fr -> F - Ftr = 0 -> F = Ftr

Točan rezultat je Ftr = - F.
Jel mi može netko objasnit zašto?
Pravilo koje koristimo glasi "ZBROJ svih sila koje djeluju na tijelo je jednak m*a".

U zadacima ovog tipa, kad nemamo brojcane vrijednosti, trebamo koristiti vektorsku notaciju. (Iznad svake oznake za silu treba staviti strelicu. Meni je to tesko preko mobitela).
Fv - vucna sila
Ft - sila trenja
Fr - rezultantna sila

Fv + Ft = Fr
Fv + Ft = 0 => zbog jednolikog gibanja tj. nulte akceleracije
Fv = -Ft
Ovo nas dovodi do zakljucka da su sile jednake po iznosu a suprotne po smjeru. => Treci Newtonov zakon


Poslano sa mog X5 koristeći Tapatalk
__________________
Omnia mutantia semper est!
Rodiak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 01:46   #5745
Pozdrav trebam pomoć!

Može li mi netko malo opširnije usporediti, tj objasniti razliku između odbijanja i loma svjetlosti?
Hitno je, hvala
tanjanja15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 02:03   #5746
Quote:
tanjanja15 kaže: Pogledaj post
Pozdrav trebam pomoć!

Može li mi netko malo opširnije usporediti, tj objasniti razliku između odbijanja i loma svjetlosti?
Hitno je, hvala
Ako je upadni kut veci od granicnog kuta, tada dolazi do potpunog odbijannja (refleksije), a ako je manji od toga kuta svjetlost se djelomicno lomi, a djelomicno reflektira. Glavna razlika izmedju' ta dva pojma je sto kod reflektirane zrake svjetlosti zraka ostaje u istom sredstvu, a ona zraka svjetlosti koja prelazi u drugo sredstvo, ona se lomi prema Snellovom zakonu o lomu svjetlosti.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 12:55   #5747
I važno je napomenuti da je potpuna refleksija moguća samo kada svjetlost prelazi iz optički gušćeg u optički rjeđe sredstvo, odnosno iz sredstva većeg indeksa loma u sredstvo manjeg indeksa loma.
fizicar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 11:33   #5748
Hvala puno
tanjanja15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 21:05   #5749
Ako moze tko priložiti postupak ili bar koje formule koristiti pri računanju ovih zadataka.
- Fotoni energije 9 eV dolaze na metalnu pločicu zbog čega iz nje izlaze elektroni
kinetičke energije 6 eV. Kolika je kinetička energija elektrona koji izlaze iz te metalne pločice ako na nju dolaze fotoni energije 18 eV?
Odgovor: 15 eV

- Snaga zračenja apsolutno crnoga tijela temperature 273 °C iznosi 1600 W. Kolika je snaga zračenja toga tijela na temperaturi 0°C?
Odgovor: 100W

-Idealnom plinu se izohorno poveća temperatura za 300 K. Pritom mu se tlak poveća
tri puta. Kolika je bila početna temperatura plina?
Odgovor: 150K, a meni ispada 100K
Karlo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 22:26   #5750
U jednoj je čaši hladna voda, a u drugoj vruća koja je obojana u plavo.
Što će se dogoditi kada vruću vodu vrlo oprezno ulijemo u čašu s hladnom vodom?

a) tekućina u čaši će postat bezbojna
b) nastat će dva sloja- gornji plavi i donji bezbojni
c) nastat će dva sloja- donji plavi i gornji bezbojni
d) tekućina u čaši bit će intenzivno plavo obojena

Rješenje je pod b no ne kužim zašto?
Da li se tu provjerava znanje iz difuzije ili je bit nešto treće?
crusoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 23:10   #5751
https://imageshack.us/i/poJViesnj

Evo riješio sam sve...ako imaš problema s otvaranjem linka javi mi se privatnom porukom.
fizicar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 23:11   #5752
Quote:
Karlo7 kaže: Pogledaj post
Ako moze tko priložiti postupak ili bar koje formule koristiti pri računanju ovih zadataka.
- Fotoni energije 9 eV dolaze na metalnu pločicu zbog čega iz nje izlaze elektroni
kinetičke energije 6 eV. Kolika je kinetička energija elektrona koji izlaze iz te metalne pločice ako na nju dolaze fotoni energije 18 eV?
Odgovor: 15 eV

- Snaga zračenja apsolutno crnoga tijela temperature 273 °C iznosi 1600 W. Kolika je snaga zračenja toga tijela na temperaturi 0°C?
Odgovor: 100W

-Idealnom plinu se izohorno poveća temperatura za 300 K. Pritom mu se tlak poveća
tri puta. Kolika je bila početna temperatura plina?
Odgovor: 150K, a meni ispada 100K
Svi zadaci su ti relativno jednostavni.
-Kako je razlika između energije fotona i energije izbijenog elektrone 3eV, upravo toliko energije treba da se izbije elektron iz metala.
Pa je i u 2. slučaju isto razlika 3eV. Dakle 18-3=15eV.
-snaga zračenja crnog tijela je proporcionalna faktoru T^4.(potpuna formula je sadržana u Stefan-Boltzmanovom zakonu, pa si proguglaj, ali to za ovaj zadatak nije nužno). U prvom slučaju je T1=546K, a u drugom T2=273K. Dakle, T1^4/T2^4=(T1/T2)^4=2^4=16, pa je i P2=P1/16, odnosno P2=1600W/16=100W
-kod izohornog povećanja temperature vrijedi Charlesov zakon. p1/T1=p2/T2
iz zadatka imamo T2=T1+300, p2=3*p1. Kad uvrstimo vrijenosti u Charlesov zakon dobijemo p1/T1=(3*p1)/(T1+300). Kad se to riješi, zaista dobijemo T1=150K. Mislim da si ti pogriješio što si računao da je konačna temperatura 300 K, a ne da se konačna temperatura uvećala za 300 K, kako je zadano.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 23:15   #5753
Quote:
crusoe kaže: Pogledaj post
U jednoj je čaši hladna voda, a u drugoj vruća koja je obojana u plavo.
Što će se dogoditi kada vruću vodu vrlo oprezno ulijemo u čašu s hladnom vodom?

a) tekućina u čaši će postat bezbojna
b) nastat će dva sloja- gornji plavi i donji bezbojni
c) nastat će dva sloja- donji plavi i gornji bezbojni
d) tekućina u čaši bit će intenzivno plavo obojena

Rješenje je pod b no ne kužim zašto?
Da li se tu provjerava znanje iz difuzije ili je bit nešto treće?
Zato što je topla voda (plava) lakša od hladne, pa ako je polako ulijemo u hladnu vodu, topla voda će ostati na vrhu i imat ćemo dva sloja-gornji plavi i donji bezbojni
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 13:16   #5754
Osmotski tlak

Zašto je u izrazu (formuli) za osmotski tlak i plinska konstanta, kakve veze ta konstanta ima s osmozom?
Pi*V=n*R*T ??
CANDY-CANDY is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 21:24   #5755
Quote:
Rodiak kaže: Pogledaj post
Pravilo koje koristimo glasi "ZBROJ svih sila koje djeluju na tijelo je jednak m*a".

U zadacima ovog tipa, kad nemamo brojcane vrijednosti, trebamo koristiti vektorsku notaciju. (Iznad svake oznake za silu treba staviti strelicu. Meni je to tesko preko mobitela).
Fv - vucna sila
Ft - sila trenja
Fr - rezultantna sila

Fv + Ft = Fr
Fv + Ft = 0 => zbog jednolikog gibanja tj. nulte akceleracije
Fv = -Ft
Ovo nas dovodi do zakljucka da su sile jednake po iznosu a suprotne po smjeru. => Treci Newtonov zakon


Poslano sa mog X5 koristeći Tapatalk
Slažem se samo što to nije III. Newtonov zakon. U III. su dva tijela u igri. Lijep pozdrav.
Braco11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 23:23   #5756
Quote:
Braco11 kaže: Pogledaj post
Slažem se samo što to nije III. Newtonov zakon. U III. su dva tijela u igri. Lijep pozdrav.
2 'tijela' su ti kvadar i podloga. Lijep pozdrav.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 23:42   #5757
Quote:
CANDY-CANDY kaže: Pogledaj post
Zašto je u izrazu (formuli) za osmotski tlak i plinska konstanta, kakve veze ta konstanta ima s osmozom?
Pi*V=n*R*T ??
Osmotski tlak (Π) jest tlak potreban da se očuva osmotska ravnoteža između otopine i čistog otapala odvojenih membranom propusnom samo za otapalo. U idealnim razrijeđenim otopinama
Π = c* R*T
gdje je c koncentracija otopljene tvari, R je molarna plinska konstanta a T je temperatura.

Van’t Hoff je zaključio da je osmotski tlak (π) u nekoj razrijeđenoj otopini jednak tlaku koji bi postigle otopljene čestice kada bi se nalazile u plinovitom stanju,pri nekoj temperaturi u istom volumenu

Opća plinska jednadžba: Osmotski tlak: π= c*R*T -razmjeran temperaturi i množinskoj koncentraciji otopljene tvari -omoguduje nam izračunavanje molarne mase nepoznate otopljene tvari koncentracija otopljene tvari

Mislim da je osmoza kemijski pojam, a ovo što sam ti postao pronašao sam jednostavo guglanjem.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 06:48   #5758
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Svi zadaci su ti relativno jednostavni.

-snaga zračenja crnog tijela je proporcionalna faktoru T^4.(potpuna formula je sadržana u Stefan-Boltzmanovom zakonu, pa si proguglaj, ali to za ovaj zadatak nije nužno)
@fizicar1 hvala

Treba mi objasnjenje za 8. i 9., koja formula je za 10.



Takoder me zanima i ovaj zadatak kako riješiti
Karlo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 10:34   #5759
Možeš li drugačije staviti slike jer ih tu ne prikazuje..probaj preko imageshacka ili slicnih servisa pa samo stavis link tu
fizicar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 18:52   #5760
Quote:
Karlo7 kaže: Pogledaj post
@fizicar1 hvala

Treba mi objasnjenje za 8. i 9., koja formula je za 10.



Takoder me zanima i ovaj zadatak kako riješiti
Nije potrebno stavljati ponovno slike jer treba samo stusnuti na ikonice desnim klikom i kopirati adresu pa onda traziti tu adresu u novoj kartici i onda vidis sliku.

Znaci 9. zadatak ce cisto vektorsko zbrajanje
imamo ovako

2Q


Q------(-Q)
Pitanje je u kojem smjeru djeluje sila na naboj Q, misli se rezultantna sila

Znaci naboj 2Q djeluje prema dolje jer je isti kao naboj Q po predznaku pa ga odbija od sebe, a naboj -Q prema desno jer je suprotnog predznaka pa ga privlaci. No kako je naboj 2Q veći od naboja -Q logično je da će smjer rezultantne sile biti priklonjen vise prema vertikali odnosno prema dolje.
|
|
|
|
v____>
Zbroj ova dva vektora je odgovor d) u tom zadatku.


U 10. ti je formula E(centripetalna)= E(Lorentzova) jer proton ulazi okomito na silnice magnetskog polja pa se proton giba po kružnici
mv^2/r=BvQsin(alfa) /:v
sin(slfa)=1
mv/r=BQ
r=mv/BQ
Ispadne r=0.26 m odnosno 26 cm

Za 8. zadatak: Znaci vrijedi ovo: + i + se odbijaju, - i - se odbijaju a + i - se privlace. Sada zadatak kaze da je kugla prvo nenabijena. I onda se dovedu 2 stapa i kugla izgleda tako da je na lijevoj strani negativno nabijena a na desnoj pozitivno nabijena.

štap 1 _prostor_ -(Kugla)+ _prostor_štap 2

I sada gledaj kroz svaki od 4 moguca odgovora paše li stanje koje opisuju stanji kugle. Na primjer pod c) imamo da je štap jedan neutralan a štap 2 pozitivan. Da je štap 2 pozitivan onda bi negativan naboj bio sa desne strane a pozitivan sa lijeve strane zbog pravila odbijanja i privlacenja koje sam napisao. I sad tako provrtis kroz ta 4 rjesenja i jedan ce pasati.


Za tu drugu sliku:
Imamo formulu N(t)=No*e^-λt
I onda cemo izracunati λ tako sto cemo iz grafa ocitati bilo koji No i N, a t ce biti udaljenost na x osi izmedju njih.
Npr uzmemo da je No=20 000 a N=10 000 . Vidimo iz grafa da je t= 5godina
Znaci 10 000=20 000*e^-5λ
1/2=e^-5λ
ln(1/2)=-5λ
-0,69314=-5λ
λ=0.138629 (mjerna jedinica je 1/god iliti god^-1)
I sada nas pita koja je aktivnost kad je broj cestica 2016
formula za aktivnost je A=Nλ, a N je ovdje 2016
pa je A=279.47/god

Mislim da je to to.
Skorojevic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:21.