Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2005., 14:59   #1
Američki stafordski terijer

pozdrav!
Molio bih vlasnike ili poznavaoce pasmine americki starord terijer,da iznesu svoja iskustva s tom pasminom.jer mozda nabavim jednu zenkicu staru 7mj,( i sta mislite o tome sto je vec stara 7mj.obicno se pas nabavlja oko 2-3 mj,pa me sad malo muci ovo sto je malo da tako kazem "starija") .

zanima opcenito o njima ,te iskustva ljudi koji ih imaju.kakvi su prema ljudima,posebno djeci.
inace potjece ova kujica iz kontroliranog uzgoja ,nisam je jos vidio ali sam se susreo sa njenim "braticem" starim 9mj,i bio je izrazito razigran,koga god je vidio samo je skako po njemu i lizao ga kao da ga pozna 100 godina.

hvala unaprijed!
toka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2005., 00:40   #2
Evo jedan copy/paste....

Americki stafordski terijer, AST, STAF, AMSTAF, STAFORD ? sve su to imena pod kojima se krije ovaj fascinantan pas velike snage i razigranog karaketra, pas kojeg se mnogi boje, a kojem po odanosti covjeku nema premca.

Porijeklo: SAD

FCI klasifikacija: Grupa III Terijer

Opci dojam: Stafordski terijer mora odavati dojam velike snage za svoju velicinu, dobro povezan pas, misicav, ali spretan i skladan, zivo zainteresiran za svoju okolinu. Mora biti zdepast, nesmije biti dugonog ili hrtolikog obrisa. Njegova hrabrost je poslovicna. Ove uvodne rijeci standarda opisuju dvije najvaznije osobine Stafa ? osobine koje oznacavaju pasminu, opisuju pasminski tip, cine ga tipicnim. Osobnost pasmine cine spoj izgleda i karaktera. Iako se uzgajatelji Staforda uzasavaju prvobitne ideje o borbama pasa, netreba zaboraviti za koju namjenu su se uzgajali preci nasih pasa. U vrijeme kada su borbe pasa i borbe sa bikovima odusevljavale mase ovi su psi stvoreni ne samo za borbe, nego prije svega za pobjedu. Danas, ni pod kojim okolnostima nedolazi u obzir pustanje nasih pasa u borbe, no zbog cuvanja identiteta pasmine moramo uzgajati pse koji izgledaju kao borbeni psi sposobni pobjedivati. Staf je snazan pas i mora tako djelovati . Treba biti u odlicnoj kondiciji sa dobro izrazenim i cvrstim misicjem, no to misicje mora djelovati gipko. Staford nikada ne smije izgledati tako masivan da djeluje pretovaren misicjem ili da mu nedostaje pokretljivosti i elegancije. Kod dobro gradenog psa svi dijelovi tijela medusobno se blago i atraktivno stapaju bez prekomjernog isticanja bilo kojeg dijela. Da bi pas bio skladan svaki dio tijela mora imati pravilnu velicinu i oblik, odgovarajucu ostatku tijela. Pas nikada nesmije ostavljati dojam da je sastavljen od zasebnih dijelova, cak i kada svaki dio sam za sebe djeluje dobro. Staford je neustrasive i budne naravi. Izraz mu je zivahan kao da se sam sebi veseli, nikad nije agresivan, prestrašen ili neraspoložen. Od njega s pravom ocekujemo da je prijateljski raspolozen i da ima manire dzentlmena, inteligentnog kavalira koji uziva u zivotu.

Zelite li Staforda samo zbog toga da imate najopasnijeg psa u susjedstvu?

Ovo je tesko pitanje sa kojim se svaki vlasnik Staforda treba suociti i posteno na njega odgovoriti. Iz iskustva znam da mnogi neodgovorni vlasnici Staforda lijece svoje sitne komplekse preko Staforda. Gospodo, svoju neistrosenu energiju radije potrosite na odgoj, socijalizaciju i trening. U tom slucaju će te vi biti VODA Stafa, a ne obrnuto. Ako to bude obrnuto onda se to pretvara u jednu neopisivu NOCNU MORU koja ce vas dugo proganjati, a tad ce sve biti kasno. AST treba trening kojim će usmjeriti svoju inteligenciju i volju za akcijom. Uz pravilan odgoj i socijalizaciju ovaj pas je savršen prijatelj. No, NE SOCIJALIZIRAN, NE TRENIRAN, ZANEMAREN ili staford bez nadzora mote postati najcrnja «nocna mora vlasnika, previse pametan, snazan i poduzetan da bi mu se pustilo da radi po svome», AST treba, mora proci pravilnu socijalizaciju i nauciti osnovnu poslusnost. Socijalizacija pocinje rano i znaci upoznavanje steneta sa ljudima, zivotinjama, predmetima i zvukovima koje ce susretati u svakodnevnom zivotu. Nakon cjepljenja, stenci se moraju upoznavati sa prijateljski raspolozenim ljudima svih dobi i obadva spola kao i sa dobro odgojenim psima. Treba ih naviknuti na voznju automobilom, hodanju po različitim podlogama, na prolazak biciklista, ljudi u invalidskim kolicima, buku u centru grada - i naravno sve na povodniku. Znaci, cilj nam je da psa postavimo u jednu zbunjujuću situaciju, da se upozna sa različitim vanjskim nadrazajima koji ce mu pomoci u toku daljnjeg odrastanja. Američki staford je zdrav i otporan pas, ali stene treba kupiti od odgovornog uzgajivaca (nikako od trgovaca ili proizvođača Staforda «kao na vrpci» bez selektivnog uzgoja) koji nam moze garanturati kvalitetu psa i njegove karakterne osobine. Ako vjerujete da su Stafordov sarm i izazov prava stvar za vas i zelite ga nabaviti, posjetite nekoliko uzgajivaca i upoznajte odrasle pse kao i stence. Trazite im rodovnike, a posebno obratite paznju na drzanje stenaca i razna obecanja bez garancija. Ovaj pas trazi dosta vase paznje. Posjetite vise uzgajivaca i usporedite njihove pse, radije nego da kupite prvo stene na koje naidete bez obzira gdje se reklamira.
SunBlade is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2005., 22:52   #3
bas veceras prolazim kraj nase kvartovske livade i tam jedan plavo-bijeli trci gore dole sa loticom u usima. i nis oko sebe ne vidi, sam sebe dovoljan. cak ni moje dvije zvijeri ga nisu zainteresirale. ma pravi medenjak. btw, znam za jednu bebu od 10 mjeseci kaj se poklanja. ja bi ga uzela i ziher sam da nema frke za ukucane, ali mi se vise nebi dalo zezat se sa socijalizacijama. dosta mi je mojeg dobija
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2005., 11:52   #4
Quote:
Billi kaže:
bas veceras prolazim kraj nase kvartovske livade i tam jedan plavo-bijeli trci gore dole sa loticom u usima. i nis oko sebe ne vidi, sam sebe dovoljan. cak ni moje dvije zvijeri ga nisu zainteresirale. ma pravi medenjak. btw, znam za jednu bebu od 10 mjeseci kaj se poklanja. ja bi ga uzela i ziher sam da nema frke za ukucane, ali mi se vise nebi dalo zezat se sa socijalizacijama. dosta mi je mojeg dobija
Dali se to neki muzjak polklanja ili zenka? Imas mozda slikicu? Mozda znam nekoga tko bi se htio brinuti o tome peseku.
SunBlade is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2005., 12:12   #5
Quote:
ali mi se vise nebi dalo zezat se sa socijalizacijama.
pricaj mi o tome, medeni su kao stenci,ali ovo je iscrpljujuce, barem s zadnjom kujom bilo, doduse ona je i najblesavija kao i najosjetljivija ispala...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 11:54   #6
sunblade, napisala sam ti na pm
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 18:09   #7
Staford

vlasnik sam kujice po imenu dina ina 4,5 mjeseci i zanima me sve o stafordima razmisljam o tome da je vodim na izlozbe a poslje mozda i uzgoj
Zlurpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2006., 17:34   #8
Povijest i karakteristike stafforda

POVIJEST PASMINE

Američki stafford terijer je predivan snažan pas pun energije. Nastao je početkom 19. stoljeća u Velikoj Britaniji križanjem bulldoga i terijera kako bi se dobio manji, snažan i okretan pas. Tako dobiveni psi koristili su se za tada vrlo popularne borbe pasa a bili su poznati pod imenom "Bull and Terrier" ili "Half and half". Svi oblici borbe pasa zabranjeni su 1835. godine, ali su se u nekim krugovima i dalje održavali u tajnosti. Čak i tada, u toj ranoj fazi ljudi su prepoznali njihove glavne karakteristike: stabilnost, pouzdanost, hrabrost, ljubav prema djeci i obitelji.

Kolonizacijom Amerike ljudi su poveli i svoje četveronožne ljubimce, pa se tako ovaj pas brzo proširio novim kontinentom. Oko 1870. godine "Bull and Terrier" počinje se koristiti drugo ime - "Pit Bull Terier".

Grupa lovaca u SAD-u je 1898.g. osnovala registar za pse pod imenom United Kennel Club (UKC). Prva pasmina koja je ušla u taj registar bio je Pit Bull Terrier. Zbog naglaska na autohtonost pasmine u ime su dodali još i "American"


Početkom 19. stoljeća ljudi su otkrili da su ovi psi veći od svojih rođaka u Engleskoj, te je bio nezamjenjiv u čuvanju imanja, uključujući sukobe sa vukovima, kojotima i drugim velikim grabežljivcima. Potom su se se u uzgoju izdvajali psi koji su bili veći, imali viša ramena i jači prsni koš kako bi još bolje obavljali dužnost čuvara.


U prvom svjetskom ratu, pas po imenu Stubby dobio je čin narednika u vojsci SAD-a time što je čuvao zarobljenog njemačkog špijuna dok nisu stigle američke trupe. Također je spasio mnoge živote oglašavajući opasnost od napada bojnim otrovima. Još jedan pas koji je stekao slavu bio je "Lucenay Pete" koji je glumio u staroj komediji "Our gang". Pete je proveo skoro devet godina na filmu i dvije godine u kazalištu. Malo ljudi zna da smiješan prsten oko njegovog oka nije bio nacrtan.


Oni koji su voljeli ovu pasminu zalagali su se da se službeno prizna, i konačno je 1936. godine američki kinološki savez priznao ovu pasminu kao American Staffordshire Terrier. Kasnije se proširila po cijelom svijetu i bila priznata kao takva.
Prvi Stafordski terijer koji je registriran u američki kinološki savez bila je kuja Wheeler's Black Dinah 1936. god. 1937. godine Maher's Captain D postao je prvi zabilježeni šampion Stafordskih terijera u Americi.

Kako je vrijeme prolazilo postale su očite razlike između američkog i britanskog stafforda. Američki uzgajivači razvili su težeg i većeg psa od onog u Velikoj Britaniji pa više nije bilo praktično svrstavati ih pod istu pasminu, te su 1972. god. Američki Staffordshire terijera razdvojili od Staffordshire Bull terijera.

EVOLUCIJA IMENA

PIT BULL TERRIER
-druga polovica 19. stoljeća
AMERICAN PIT BULL TERRIER
-1898. godine
STAFFORDSHIRE TERRIER
-1936. godine
AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER
-1972. godine

KARAKTERISTIKE PASMINE

Američki Stafford terijer je pas za širok spektar ljudi. Što god tražili od psa, ovaj pas pružit će vam sve. On je lijep pas pun snage, neustrašiv i odlučan, a istovremeno inteligentan, nježan, drag i odan. Brojne su odlike američkog Stafford terijera, što mogu potvrditi svi koji su ga ikad imali. Staffordi su općenito dobrog zdravlja i uz dobru njegu njegova životna dob može biti od 12 do 16 godina.

On je prvenstveno obiteljski pas, najsretniji su kad su među ljudima koji ga vole i koje on voli i čini sve da usreći svog gospodara, te time čini iznimnog kućnog psa koji je tih, miran i poslušan. Dobro se snalaze i po gradovima, stan koji čuva Stafford sigurniji je od tvrđave. Kratka dlaka traži vrlo malo njege i lako ju je održavati čistom.

Međutim, Stafford nikad ne odoljeva zovu drugih pasa, te ga treba držati u ograđenim prostorima. Isto tako, nikad ne vodite svog stafforda bez povodnika, te mu nikako ne dopuštajte samostalne izlaske izvan dvorišta ili stana jer će zasigurno upasti u neku nevolju.

Postoje brojne priče gdje je stafford spasio dijete od nesreće, opasnosti, požara ili napada drugog psa. Borit će se na život ili smrt kako bi obranio člana svoje obitelji. Stafford će se sa djecom igrati satima i satima, ne pokazujući umor ili dosadu.
Budući da je ovaj pas tih i ne laje često Stafford je izuzetan čuvar. Saznanje da je stafford u blizini zasigurno će odbiti lopove i ljude sa zlim namjerama.
Neki uzgajivači u Americi uključili su se u program terapije bolesne djece, ili djece sa posebnim potrebama, i postigli su više nego zadovoljavajuće rezultate.

Iako izgledaju grubo i opasno ovi su psi djeca u duši, uživajući u svom domu, maženju i druženju s ljudima. Dobro se slažu i sa drugim životinjama ako se socijaliziraju u ranoj dobi.
Tragično je što su Stafford terijeri i njima slični psi često izvrgnuti lošem publicitetu. Tome su pridonjeli neodgovorni i zli pojedinci koji nisu dorasli ovakvom psu, koji su psa naučili da bude agresivan čak i prema ljudima, a da ne govorimo koliko je pasa završilo u nelegalnim borbama završavajući tragično, sve to da bi ugodili svom vlasniku. Bitno je znati da se pas ne rađa agresivan i zao, već se tomu uči. U rukama nepouzdanih i neodgovornih ljudi ovaj pas može biti opasna prijetnja svemu i svakomu oko sebe.

Stafford mora imati čvrstu ruku vlasnika, mora se već u ranoj dobi socijalizirati sa ljudima i drugim psima, a svakako ne bi bilo loše uključiti ga u obuku poslušnosti.
Ovaj pas ne preporuča se ljudima koji će mu popustiti u svakom trenutku ili onima koji neće posvetiti dovoljno vremena svom psu. Pas koji je danima zatvoren ili vezan bez ikakve pažnje zasigurno će s vremenom pokazati neposlušnost a često i agresivnost.
Zlurpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2006., 19:30   #9
ima u mom kvartu njih nekolko. sad u zgradi ima mala beba (nije više baš tak mala...). ovih par komada koje ja znam su fakat super cucki
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2006., 17:43   #10
po meni je staford savršen pas ali samo ako je u pravim rukama
Zlurpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 07:37   #11
pa kao i sa svim velikim jakim psima. takvog psa se mora znat odgojit i nije to za poklon klincu za 6.rođendan. ima kretena koji si uzmu tog cucka jer su frustrirani i briju da bu se onda on šoral umjesto njih il,još gore,da se šora s drugim đukcima,a takvi ih redovito uopće ne znaju odgojit i nemaju pojma kaj je to velki,jaki pas. i onda ih jednog dana pojede na spavanju pa se čude...
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 03:10   #12
Vlasnicima AMS-a : Jedno vrijeme (otprilike 6mj.) sam imao vremena provesti ziveci sa americkim tigrastim stafordom. Vlasnica je bila moja sestricna, no kako je bila situacija da smo zivjeli u istom stanu - morali smo se nekako upoznati. Taj pas me prilicno fascinirao, imao je nekako onaj svoj mrgudni stav, ali s vremena na vrijeme islo je na bolje....na kraju je sve bilo pet i ni trunke sumnje nije bilo. Jedino sto mi nije bilo jasno - zasto toliko laje cim se bilo tko pojavi u blizini zatvorenih vrata?? ...no to je valjda stvar ranijeg odgoja. Sada me zanima, kada bi se odlucio uzeti malog stenca - koliko je vjerojatno da bi uspio s njim, buduci da nikad zapravo nisam imao vlastitog psa?? Inace sam iz Osijeka, pa ako ima koga mozda ovdje iz blizine...
Hvala svima!
__________________
Live long'n'prosper!
papaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 01:16   #13
Dečko i ja razmišljamo o kupnji psa, sad smo nekako došli na ideju za američkog stafford terijera. jel netko možda ima/o tog psa ili ima nekog iskustva s tim psima? svaki savjet je dobro došao
Dancerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 01:35   #14
Mene je jedan takav izgrizao dok sam bio mali. Dovoljno je da znas to.
Giko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 01:54   #15
mislim da svaki pas može biti agresivan ili maza, ovisi o odgoju i vlasniku
Dancerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 09:04   #16
Ja imam stafordskog terijera.
Predivan je.Jednostavno je poseban.
Ako ste spremni provoditi vrijeme s vašim psom i odgojiti ga kako treba,obećavam vam,OBEĆAVAM da nećete požaliti.
Pametni su i vrlo sposobni učiti.
Što se tiče ovog s previše lajanja što je netko spomenuo.To mi je poprilično čudno jer su oni poznati po tome da malo laju.Stoga je vjerojatno povezano s odgojem.
Uvijek sam bila sretna što moj pas laje samo kad je stvarno potrebno,nasuprot drugim psima u ulici koji stvarno nekad pretjeruju.Dakle njega se stvarno rijetko čuje.Po potrebi.
Naglašavam da nije za svakog,vrlo su jaki i ako su neodgojeni vi ćete ići kud vas on povuče i tako dalje...stoga je pravilan odgoj važan.Morate ga odgojiti u stabilnog psa jer jednostavno s njim nećete moći izaći na kraj.Vole provoditi svoju volju : )
Vole ljude,vrlo su dragi i društveni ali su i divni čuvari i možete ih ostaviti same.
Ja iskreno o njima mogu reći samo najbolje.Jedino vrijeme kad je moj pas radio ikakve probleme je kad je bio mali.Bio je štetočina no odgojem i postavljanjem pravila je i to nestalo.
Maza je,i pravi je obiteljski pas.Znam da stalno spominjem pravilan odgoj no to je vrlo važno dakle ako je odgojen i socijaliziran onda je to je pas kojeg želite u blizini svoje djece npr. Najbolje to vidim na svom psu koji se odmah promijeni kad je u blizini djece ili npr starijih ljudi koji teško hodaju itd.Očito osjeti da na njih treba više paziti pa prilagodi i ponašanje.
Eto,mogu pisati do sutra stvarno.No ako razmatrate kupnju tog psa,i ako ga stvarno želite,bez oklijevanja se odlučite jer nisu problematični za odgoj.Inteligentni su i brzo shvaćaju poantu.Moj staford mi stvarno nikad nije priuštio ništa ružno u svojih 10 godina
Minou is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 11:08   #17
hej zanima me koliko vas zna za ovu pasminu i sto mislite o njoj!
ariel23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 12:15   #18
Jako puno nas

Prekrasni, pametni i izdrzljivi psi - ja bi odmah dva
Ivana Z is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 14:45   #19
meni su to jedni od najružniji pasa kaj postoje,neznam kakvu narav imaju ali samo zbog izgleda ih nikada nebi nabavljao
__________________
pijan
kukuriza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 14:47   #20
kak uopće izgledaju?
stalno miješam te stafforde, bullove i ine...
__________________
L in my heart
pilich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:29.