Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2011., 16:45   #61
Quote:
piva007 kaže: Pogledaj post
nisam baš ovo shvatila, koji je to čaj za "ispiranje" kamenaca. koliko je meni poznati, čaj zakiseljava ili polužnjuje, ovisno o željenom ph i na taj način smanjuje obujem kamenca (kada je već formiran u prave kamence) ili može ispirati mjehur/bubreg te na taj način odnostiti pijesak kojij još dovoljno sitan da bude evakuiran iz organizma.

u svakom slučaju, svi ti čajevi mjenjaju pH... samo je pitanje dali prema gore ili prema dolje... Drugo je ukoliko si ti kupila diuretski čaj koji je neutralnog pH, a djeluje samo na način da potiče učestalije mokrenje, te na taj način evakuira više pijeska..
Uzela sam čajnu mješavinu koja se koristi kod bubrežnih kamenaca kod ljudi.

Evo c/p sa njihove stranice:

Čajna mješavina za poboljšanje funkcije bubrega BKc
Čaj je diuretskog, dezinfekcijskog i antibakterijskog djelovanja. Svojim sastavom čisti bubrežne i mokraćne putove, odstranjuje pijesak i usitnjava kamenac. Pospješuje mokrenje i ne dozvoljava taloženje mulja i pijeska te stvaranja kamenaca.


I ne dajem to micanu svaki dan, nego par dana zaredom jednom - dva puta mjesečno tek toliko da mu se pročiste malo bubrezi. Znam da ne valja ni prečesto poticati mokrenje jer opet na taj način gube elektrolite i kalij. Ovako mu se malo isperu bubrezi a opet ne forsiram svaki dan mokrenje.


Quote:
zeljaak kaže: Pogledaj post
Evo provjerila sam za lijek, zove se buscopan, pardon, da, ja sam napisala da je za pišanje, no on zapravo opušta mišiće, pa se ona lakše popiški, automatski spazmolitik povezujem sa pišanjem kod svoje mačke. Smije dobiti 2x na dan po pola tabletice...

Prvi veterinar je našao kristaliće u urinu, i rekao je da će se to pročisititi sa vremenom, jer kao za to treba 2-3 tjedna, dao mi je i da ih pogledam na mikroskopu, izgledaju kao tanke iglice... Problem je u tome da se mačka popiški na kraju sa spazmolitikom, jadna mi se jučer po podu popiškila, valjda nije stigla na wc, ne znam...

Hm, kod prvog veterinara je dobila par puta injekcije diruetika, prvi put kad je trebalo uzeti uzorak urina, i drugi put kad mi se počela opet gubiti kod kuće pa sam je odvela da joj pomognu nekako jer se počela čudno ponašati.

Uglavnom, taj prvi vet me razočarao jer maci nije bilo ništa bolje, a već sam tjedan dana kod njega i nije mu palo na pamet da možda proba tražiti problem negdje drugdje (btw, kod njega joj je već prije god. dana dijagnosticirana upala bubrega, al mi nisu rekli da je to tako ozbiljan problem, nešto u stilu kao tri dana na injekcije i to je to, malo promjeniti prehranu, tak da niti ja nisam bila upućena u ozbiljnost problema).

Zato sam tražila drugo mišljenje i nekako mi je logičnije, mislim, već nakon par puta što sam joj dala ipaktine već je malo živnula...no sad se opet počela ljuljati nekako nesigurno, pa joj je možda vrijeme za wc . Inače je mačka počela konstantno hodati u krug,prije tjedan dana, tu i tamo prestane, pa hoda ravno. sad joj se stanje sa hodanjem malo popravilo, može skoknuti na stolicu i tak..Sad ne znam radi čega tako hoda, ili su joj toksini već napravili štetu na mozak, ili joj je sila na wc...Već sam luda od svega toga kad ne znam kako da joj čim više pomognem. :'(

Od hrane joj kupujem c/d od Hill's a, to je valjda isto ok? Ima teka, jede suhu hranu i onu iz vrećica (mokru) i pije vodu.
Da, to ti je spazmolitik, moj mican ga je isto bio dobio da može lakše mokriti.

Ja sad tebe nisam skontala, jel maca na kraju ima problema sa bubrezima ili sa kamencima?

Jer ova c/d hrana ti je za kamence, ako maca ima problema sa bubrezima postoji od rc-a, a vjerovatno i od hillsa hrana baš za smanjenu funkciju bubrega, pa ako su bubrezi u igri a ne kamenci trebala bi macu prebaciti na tu hranu.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 17:40   #62
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Uzela sam čajnu mješavinu koja se koristi kod bubrežnih kamenaca kod ljudi.

Evo c/p sa njihove stranice:

Čajna mješavina za poboljšanje funkcije bubrega BKc
Čaj je diuretskog, dezinfekcijskog i antibakterijskog djelovanja. Svojim sastavom čisti bubrežne i mokraćne putove, odstranjuje pijesak i usitnjava kamenac. Pospješuje mokrenje i ne dozvoljava taloženje mulja i pijeska te stvaranja kamenaca.


I ne dajem to micanu svaki dan, nego par dana zaredom jednom - dva puta mjesečno tek toliko da mu se pročiste malo bubrezi. Znam da ne valja ni prečesto poticati mokrenje jer opet na taj način gube elektrolite i kalij. Ovako mu se malo isperu bubrezi a opet ne forsiram svaki dan mokrenje.




Da, to ti je spazmolitik, moj mican ga je isto bio dobio da može lakše mokriti.

Ja sad tebe nisam skontala, jel maca na kraju ima problema sa bubrezima ili sa kamencima?

Jer ova c/d hrana ti je za kamence, ako maca ima problema sa bubrezima postoji od rc-a, a vjerovatno i od hillsa hrana baš za smanjenu funkciju bubrega, pa ako su bubrezi u igri a ne kamenci trebala bi macu prebaciti na tu hranu.
Primarno su bubrezi, al ima problema i sa mokrenjem... Al kamenaca nema. Veterinar koji je rekao da ima problema sa bubrezima je rekao neka ostane ne c/d. Ne znam dal se smije kombinirati hrana za bubrege i mokraćni mjehur, dal može biti kakvih komplikacija?
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 21:47   #63
Leeloo, ok, sad sam skužila... tnx...

zeljaak, čuj, mislim da te hrane nisu formulirane za mješanje, jer se na taj način ne postiže ona funkcija koju je proizvođač želio... mislim da bi ipak bilo bolje da pređeš na hranu za bubrežne bolesnike, jer bubrezi kad odu, tu se nemože ništa, a ako i ima nešto sitno kamenca, to se uvijek da riješiti... Čudno mi je da kažeš da izgledaju kao iglice. Daj klikni na onaj link koji sam ti stavila, u pravilu izgledaju onako... neznam, ja bi ju radije stavila na k/d, ili renal od royala..

Zadnje uređivanje piva007 : 06.05.2011. at 22:13.
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 09:21   #64
Quote:
piva007 kaže: Pogledaj post
Leeloo, ok, sad sam skužila... tnx...

zeljaak, čuj, mislim da te hrane nisu formulirane za mješanje, jer se na taj način ne postiže ona funkcija koju je proizvođač želio... mislim da bi ipak bilo bolje da pređeš na hranu za bubrežne bolesnike, jer bubrezi kad odu, tu se nemože ništa, a ako i ima nešto sitno kamenca, to se uvijek da riješiti... Čudno mi je da kažeš da izgledaju kao iglice. Daj klikni na onaj link koji sam ti stavila, u pravilu izgledaju onako... neznam, ja bi ju radije stavila na k/d, ili renal od royala..
Provjerila sam još jednom link (hvala na savjetima, stvarno) al nisu baš tak kockasto izgledali, više su izgledali ko na ovoj slici, prvi red, treći slijeva - tu piše da je to kristal kalcij-fosfata; ali nisu bili tak na gusto, puno puno rijeđe su bili raspoređeni:
http://zoo-hobby.hr/template/images/...URINARY_HR.pdf

Išla sam jučer u vet. ambulantu po hranu pa sam još malo popričala sa drugom doktoricom koja je bila u popodnevnoj smjeni i rekla mi je da je pričala sa doktorom, i da je maca stavljena na tu terapiju jer doktor misli da joj je kreatin povišen iz razloga što ga ona ne može izbaciti iz organizma zbog zadržavanja mokraće, pa se nada da će se to pročisititi kroz nekoliko dana, a ako mačka neće moći samostalno piškiti do utorka, onda će morati na operaciju da se vidi što je sa mjehurom. Znači, bubrezi su opterećeni jer se mjehur ne prazni,koliko sam ja shvatila, tak da ima nade da se stanje popravi. Pitala sam da li treba prelaziti na neku hranu namjenjenu bolesti bubrega, ali je vet rekla da ne treba jer je njoj mjehur trenutno kritičan, a ova hrana za bubrežne bolesnike je za one koji su već podosta kritično.Za sad je maca i dalje na buscopanu da joj olakša pišanje i ipaktinu za vezanje toksina..Inače je jučer podosta živnula, i nisam joj htela dati buscopan u nadi da će samostalno otići na wc, al se napuhnula ko balonček, i još se natrpala sa hranom..Na kraju sam joj ipak dala tableticu navečer, i kad sam se vratila doma, vidla sam da je bila na wc-u (sva sreća, obavila i pišanje i kakanje) ali mi danas izgleda nekako bezvoljno, opet puno kruži i popikava se,malo je i tugaljivo mijaknula par puta.. a ne kužim zašto,ako je wc i to riješila navečer...Sad razmišljam da joj 2 puta na dan dam buscopan (vet veli da ga može dobiti svakih 6 sati) da ju potaknem na wc, možda to sve brže procirkulira kroz organizam...Sad se najela i dobila svoju terapiju i spava..a ja dežuram kad će vrijeme za wc
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 10:40   #65
u pravu su,ako joj je mjehur kritičan, neka prvo riješe to, a onda ćeš na kontrolsnoj biokemiji vidjeti dali stvari idu na bolje ili na gore, pa ćeš vidjeti što i kao dalje.

Samo ju potiči što prije, neka piški ko velika. Držim fige da sve bude ok! javi kako će se odvijati
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 14:15   #66
Hvala na brizi i razumijevanju . Ta maca mi je stvarno prirasla srcu, stvarno se brinem za nju kao da je ljudski član obitelji.

Maloprije se dogodila jedna stvar za koju ne znam kak da se postavim, tj dal da me brine ili ne...Micek se popel na prozorsku dasku da uživa na suncu i tak, spava ona jedno 2 sata, i ja ju ne budim, mislim si, nek se odmara. Onda sam skuzila da joj je rep malo mokar, i pogledam malo bolje, i skuzim da se maca popiškila pod sebe . Cijela desna strana na kojoj je ležala je bila mokra! To je vjerojatno zbog spazmolitika, al je li to zabrinjavajuće da se ona uopće nije potrudila dići i otići do WC-a? Inače je živnula, otišla papati i dalje na sunčanje.
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 19:08   #67
zeljaak to ti je normalno koad maca koje se pate sa kamencima, da im pobjegne i da se popiške gdje stignu jer ne mogu to kontrolirati. Ti svojoj još daješ i spazmolitik, tako da ništa čudno što to ne može kontrolirati.

A jel ti maca zavija dok piški? Moj mican kad su ga bili uhvatili kamenci je išao piškiti svakih par minuta i zavijao je ko nespašen.

A jel maca dobija nekakav diuretik za piškenje?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 09:10   #68
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
zeljaak to ti je normalno koad maca koje se pate sa kamencima, da im pobjegne i da se popiške gdje stignu jer ne mogu to kontrolirati. Ti svojoj još daješ i spazmolitik, tako da ništa čudno što to ne može kontrolirati.

A jel ti maca zavija dok piški? Moj mican kad su ga bili uhvatili kamenci je išao piškiti svakih par minuta i zavijao je ko nespašen.

A jel maca dobija nekakav diuretik za piškenje?
Koliko sam vidjela, ne pokazuje baš neke znakove da ju boli, niti zvuka ne ispusti dok piški, samo se prije jedno 2-3 puta vrti i namješta u posudi sa pijeskom i pokušava al nejde od prve, al se na kraju popiški iz nekog 3 pokušaja. Sad joj je malo bolje, puno spava, dosta jede, sad je ko loptica, stalno joj je trbuh pun. Više ju ne zanosi u stranu i ne hoda toliko u krug, pa se nadam da će biti u redu. Danas zovem veterinara da vidim kakav je nalaz mokraće a onda ćemo vidjeti dalje kaj bumo.
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 17:21   #69
Tako se i moj mican vrtio, pa zakopava i otkopava pijesak, nije znao šta bi sam sa sobom. Al ajde barem ti maca ne zavija, što znači da je ne boli dok piški. Moj je zavijao da mi se srce paralo.

Ajd nadam se da su kod tvoje mace u pitanju kamenci, da nisu bubrezi. Kamenci se ili ispiške (ako je potrebno stavi se i kateter da im se olakša) ili se operiraju ako su veći, samo da nije stvar u bubrezima, to je već sranje.

I možda ne bi bilo loše da veta pitaš da li ti može maca dobiti nekakav i diuretik, čisto zato da lakše piški i da joj se ne zadržava mokraća u mjehuru.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 12:21   #70
Nadam se da će moj micek preživjeti tjedan .. Bile smo kod veterinara jučer, opet joj je jako loše, jedva stoji na nogama, neće više baš jesti, čak joj je i temp pala :'( jučer joj je vet izmjeril 36 nešto, ne znam kaj da radim u vezi toga, on mi ništ nije rekel, mislim zna da je teško stanje,i jako veliki kreatinin koji ne opada, rekel je da ju se baš nebi usudil operirati, jer je jako stara a sad je još i slabašna,pa možda ne preživi.. i nisam pametna kaj napraviti ..Ili operacija koje se užasno bojim jer mislim da šaljem miceka na vječna lovišta,ili eutanazija, jer se ovak fakat muči a nekak mi se to čini bezbolnije riješenje, da smo zaspi nego da ima i dodatne traume operacije koju možda ne preživi. Luda sam već, očajna, ne znam kaj da napravim. I dalje joj dajem buscopan koji nebre smisliti, ne uspijem joj svaki put dati tableticu, a bojim se da ju ne predoziram, dajem joj i dalje ipakitin, i sad smo dobile neku pastu, urolyte, tak nešto.. Frendica mi je rekla da je dost čitala o homeopatskom liječenju životinja, pa ne znam, jel ima tko kakvih pozitivnih il ikakvih iskustva s tim? Po meni, malo je prekasno da sad počnem experimentirati, al sam tolko očajna da bi sve probala...
Za diruetik nisam pitala, a ne znam kolko ima smisla još jedan lijek trpati u nju kad niti ovi ne pomažu...budem pitala slijedeći put kad ćemo ići.
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 14:32   #71
Zeljaak, možda ti se ne sviđa ovo što ću napisati, ali za to macu bi možda bilo bolje da ju se eutanizira. Inače sam protivnik eutanazije, jer je to svima najlakše riješenje, ali ovaj tvoj zadnji post mi govori da se maca muči i ja iskreno, sa svojim iskustvom mislim da maca neće preživjeti.
Vidjela sam već veliki broj mačaka sa visokim bubrežnim vrijednostima za koje se vlasnici inzistiali na liječenjima, ali niti jedna se nije izvukla, samo su im produživali patnju. Inače, vlasnik najbolje poznaje svoj krznatog prijatelja, i ako ti iskreno smatraš da je u miceku ostalo dovoljno snage i želje za životom, pokušaj. Ali ako vidiš da se i micek predao, nemoj ga zbog sebe mučiti...

U pravilu, kad jednom temperatura padne toliko nisko, a nije nešto akutno, u pravilu... to je to... Bubrezi se ne regeneriraju kao jetra ili drugi organi... Oni više ne čine svoju funkciju, i zapravo, micek ti je trenutačno u polu-komi zbog toksina u krvi...

A nemoj zaboraviti da svaka anestezija ipak ide i preko bubrega. pa čak i inhalacijska (ne sama inhalacijska, nego lijekovi koji se daju prije za sedaciju)...
pitanje je... ja na kraju i dalje ne znam pravu dijagnozu miceka... dali su to bubrežni kamenci ili otkazivanje bubrega?


i ja sam prolazila istu patnju prije par mjeseci sa svojim psom, gdje isto nisam znala što napraviti... o, nije isto, ona je imala tumor koji je trebalo ili hitno odstraniti ili nju eutanizirati, jer joj je zatvarao mokraćovod i počeo se gnojiti unutar tijela, pa je još zbog toga i piometru dobila... užas živi!!!...

i bila sam luda, i nisam znala dali još par mjeseci ju držati na antibioticima i steroidima i neznam čemu sve, pa da barem još nešto poživi ili ju dati pod nož pa riskirati da već sutra ugine... Ali ona se relativno dobro držala, pa mi je nekako... neznam... i onda mi je jedna odlična doktorica rekla: gle, ako ju ideš operirati, daješ joj barem neke šanse da preživi.. a ako ne, nedaješ joj nikakve šanse, nego ju osuđuješ na smrt...

ali kažem, njezini nalazi su bili puuuno bolji, RTG super, biokemija super, EKG super... Jedino što su bile upitne godine i iscrpljenost...

Zadnje uređivanje piva007 : 11.05.2011. at 15:17.
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 20:39   #72
Quote:
piva007 kaže: Pogledaj post
Zeljaak, možda ti se ne sviđa ovo što ću napisati, ali za to macu bi možda bilo bolje da ju se eutanizira. Inače sam protivnik eutanazije, jer je to svima najlakše riješenje, ali ovaj tvoj zadnji post mi govori da se maca muči i ja iskreno, sa svojim iskustvom mislim da maca neće preživjeti.
Vidjela sam već veliki broj mačaka sa visokim bubrežnim vrijednostima za koje se vlasnici inzistiali na liječenjima, ali niti jedna se nije izvukla, samo su im produživali patnju. Inače, vlasnik najbolje poznaje svoj krznatog prijatelja, i ako ti iskreno smatraš da je u miceku ostalo dovoljno snage i želje za životom, pokušaj. Ali ako vidiš da se i micek predao, nemoj ga zbog sebe mučiti...
A ne znam, cijelo popodne samo spava, pa se malo preseli na sunce (prepostavljam da joj je zima...) pa opet spava...

Quote:
U pravilu, kad jednom temperatura padne toliko nisko, a nije nešto akutno, u pravilu... to je to... Bubrezi se ne regeneriraju kao jetra ili drugi organi... Oni više ne čine svoju funkciju, i zapravo, micek ti je trenutačno u polu-komi zbog toksina u krvi...
Jel mi možeš reći molim te, ako je ona u takvom stanju sad radi tih toksina, da li to nju boli ili ne? Mislim, ne bih joj željela produživati bol ako pati, a opet s druge strane kad ju vidim da malko živne, bar pokaže želju da hoda, iako joj baš nejde, nemam snage za tu odlugu oko eutanazije...

Quote:
A nemoj zaboraviti da svaka anestezija ipak ide i preko bubrega. pa čak i inhalacijska (ne sama inhalacijska, nego lijekovi koji se daju prije za sedaciju)...
Toga se i bojim, da, da ju ta anestezija nebi još dodatno dokrajčila i mučila nepotrebno..
Quote:
pitanje je... ja na kraju i dalje ne znam pravu dijagnozu miceka... dali su to bubrežni kamenci ili otkazivanje bubrega?
Iskreno, od dva veterinara sam dobila dvije dijagnoze, prvi kaže da su kristalići u mjehuru i potencijalna upala mjehura radi kristala, drugi kaže da je bubreg, ALI misli da su bubrezi oštećeni zbog toga što micek ima problema i sa "zaštopanim" mjehurom, pa ti toksini umjesto da se izlučuju, dodatno opterećuju bubreg...Al s tolikom razinom kreatinina, veli da su joj bubrezi već vjerojatno i od prije oštećeni...tak da pretpostavljam da su njoj ti kristalići u kombinaciji sa slabijim bubrezima presudili...


Quote:
i ja sam prolazila istu patnju prije par mjeseci sa svojim psom, gdje isto nisam znala što napraviti... o, nije isto, ona je imala tumor koji je trebalo ili hitno odstraniti ili nju eutanizirati, jer joj je zatvarao mokraćovod i počeo se gnojiti unutar tijela, pa je još zbog toga i piometru dobila... užas živi!!!...

i bila sam luda, i nisam znala dali još par mjeseci ju držati na antibioticima i steroidima i neznam čemu sve, pa da barem još nešto poživi ili ju dati pod nož pa riskirati da već sutra ugine... Ali ona se relativno dobro držala, pa mi je nekako... neznam... i onda mi je jedna odlična doktorica rekla: gle, ako ju ideš operirati, daješ joj barem neke šanse da preživi.. a ako ne, nedaješ joj nikakve šanse, nego ju osuđuješ na smrt...

ali kažem, njezini nalazi su bili puuuno bolji, RTG super, biokemija super, EKG super... Jedino što su bile upitne godine i iscrpljenost...
nije mi sad baš jasno...jel pesek preživio operaciju ili nije?shvatila sam iz tvog posta da je isto bio već u godinama?

Ma ja se ne bi igrala sa operacijom sa svojom macom, em je stara, em iscrpljena, sad samo spava, dala sam joj termofor da joj ne bude zima.. Zvala sam veterinara opet, al sad je jedan drugi u smjeni koji nije upoznat sa slucajem, pa je predlozio jedino da maca dodje na infuziju, ali mi se cini da joj to bas nece pomoci, a i sad je prekasno da idem sa njom jer rade samo do 8...

Ne znam, imam osjećaj ko da nisam sve poduzela što sam mogla, da sam zakasnila, sad kad gledam, svi simptomi i ponašanja miceka unazad godine dana upućuju na probleme sa bubrezima a ja budala nisam skuzila Sad mislim da je malo prekasno da išta poduzimam...Maca spava, veli moja sestra možda i bolje da ode u snu da se ništa ne muči i da joj ne prouzrokujemo dodatne šokove..
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 20:45   #73
Quote:
zeljaak kaže: Pogledaj post
Nadam se da će moj micek preživjeti tjedan .. Bile smo kod veterinara jučer, opet joj je jako loše, jedva stoji na nogama, neće više baš jesti, čak joj je i temp pala :'( jučer joj je vet izmjeril 36 nešto, ne znam kaj da radim u vezi toga, on mi ništ nije rekel, mislim zna da je teško stanje,i jako veliki kreatinin koji ne opada, rekel je da ju se baš nebi usudil operirati, jer je jako stara a sad je još i slabašna,pa možda ne preživi.. i nisam pametna kaj napraviti ..Ili operacija koje se užasno bojim jer mislim da šaljem miceka na vječna lovišta,ili eutanazija, jer se ovak fakat muči a nekak mi se to čini bezbolnije riješenje, da smo zaspi nego da ima i dodatne traume operacije koju možda ne preživi. Luda sam već, očajna, ne znam kaj da napravim. I dalje joj dajem buscopan koji nebre smisliti, ne uspijem joj svaki put dati tableticu, a bojim se da ju ne predoziram, dajem joj i dalje ipakitin, i sad smo dobile neku pastu, urolyte, tak nešto.. Frendica mi je rekla da je dost čitala o homeopatskom liječenju životinja, pa ne znam, jel ima tko kakvih pozitivnih il ikakvih iskustva s tim? Po meni, malo je prekasno da sad počnem experimentirati, al sam tolko očajna da bi sve probala...
Za diruetik nisam pitala, a ne znam kolko ima smisla još jedan lijek trpati u nju kad niti ovi ne pomažu...budem pitala slijedeći put kad ćemo ići.
Sorry zeljaak ali meni ti tvoji veterinari djeluju malo neozbiljno i nestručno. Koja je točno dijagnoza tvojoj maci? Jel su na kraju u pitanju bubrezi ili kamenci? Mislim meni je to sve neozbiljno, zna se koje se pretrage rade kod kamenaca a koje kad se sumnja da otkazuju bubrezi.

I nema mi smisla ovo sa operacijom, ako sumnjaju na otkazivanje bubrega onda tu neće pomoći nikakav operacija. Ako misle da su kamenci u igri neka naprave smrdljivi UZV ili rengen da se vidi i nema onda tu priče šta treba raditi. Zna se, ako su veliki kamenci maca ih ne može ispiškiti i to se rješava sa operacijom. Eventualno se može staviti kateter al to su trebali davnih dana napraviti ako su kamenci u igri a ne da se maca pati tu tjedan dana bezveze.


A što se tiče spazmolitika, danas mi je baš mama kupila Buscopan (meni, ne micanu da ne bude zabune). Do sada sam imala Buscol (ili tako nešto slično) i Spazmex i sad skontam da ovaj Bucopan baš u potpunosti isto što ovo dvoje. Ovo dvoje se daje kod žučnih i bubrežnih kamenaca dok se Bucopan ne daje. Evo sa uputa iz Buscopana:

Posebno oprezni budite sa buscopan tabletama:

- kod napada grčevite boli koja je poslijedica kamenaca u žuči ili bubrezima. Kod ovih napada buscopan tablete NISU UČINKOVITE.
...
- ako postoji povećana mogućnost pojave zatvore crijeva i/ili URINARNIH PUTEVA


Skidaj mačku odmah sa to Buscopana i odi kupiti spazmex i to joj daj. Nije isključeno da joj je još gore od ovih tableta.

I molim te nemoj dati macu uspavati dok god niste sigurni da je u pitanju otkazivanje bubrega.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...

Zadnje uređivanje leeloo27 : 11.05.2011. at 20:51.
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 21:10   #74
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Sorry zeljaak ali meni ti tvoji veterinari djeluju malo neozbiljno i nestručno. Koja je točno dijagnoza tvojoj maci? Jel su na kraju u pitanju bubrezi ili kamenci? Mislim meni je to sve neozbiljno, zna se koje se pretrage rade kod kamenaca a koje kad se sumnja da otkazuju bubrezi.

I nema mi smisla ovo sa operacijom, ako sumnjaju na otkazivanje bubrega onda tu neće pomoći nikakav operacija. Ako misle da su kamenci u igri neka naprave sprdljivi UZV ili rengen da se vidi i nema onda tu priče šta treba raditi. Zna se, ako su veliki kamenci maca ih ne može ispiškiti i to se rješava sa operacijom. Eventualno se može staviti kateter al to su trebali davnih dana napraviti ako su kamenci u igri a ne da se maca pati tu tjedan dana bezveze.


A što se tiče spazmolitika, danas mi je baš mama kupila Buscopan (meni, ne micanu da ne bude zabune). Do sada sam imala Buscol (ili tako nešto slično) i Spazmex i sad skontam da ovaj Bucopan baš u potpunosti isto što ovo dvoje. Ovo dvoje se daje kod žučnih i bubrežnih kamenaca dok se Bucopan ne daje. Evo sa uputa iz Buscopana:

Posebno oprezni budite sa buscopan tabletama:

- kod napada grčevite boli koja je poslijedica kamenaca u žuči ili bubrezima. Kod ovih napada buscopan tablete NISU UČINKOVITE.
...
- ako postoji povećana mogućnost pojave zatvore crijeva i/ili URINARNIH PUTEVA


Skidaj mačku odmah sa to Buscopana i odi kupiti spazmex i to joj daj. Nije isključeno da joj je još gore od ovih tableta.

I molim te nemoj dati macu uspavati dok god niste sigurni da je u pitanju otkazivanje bubrega.
Pa ja nekak više vjerujem ovome drugome, evo sad gledam papir sa dijagnozom, prepišem, ako kaj znači...Dakle, veterinar je posumnjal na bubrege, budući da joj je radil utrazvuk, i ne vidi nutra nikakve kamence, niti se maca ekstra napinjala dok je išla pišati, samo se popletala i vrtila u krug.
Uglavnom, nalaz, isprintan pa je sve čitko:
dijagnoza: nephritis (kemijskom dopisano "deg")
opis dijagnoze: Crea 288 (71-212), KKs b.o. ,38,5
kreatinin je jedini povišeni, ima još nekih vrijednosti koje su u granicama normale, napišem ih ak treba:
HCT = 43,2% (24.0-45.0)
HGB = 13,4g/dL (8.0-15.0)
MCHC = 31.0 g/dL (30.0.-36.9)
WBC=8.7 x 10 na 9/L (5.0-18.9)
GRANS= 6.4x10 na 9 /L (2.5-12.5)
%GRANS= 74%
L/M= 2.3 x10 na 9/L (1.5-7.8)
%L/M = 26%
PLT >229 x10 na 9 /L (175-500)
eto, to je to...
Niti jedan veterinar mi nije spominjao kamence ..Ovaj prvi je u urinu našao te kristaliće i rekel je da to nije ni pijesak niti kamenci.Drugi nije uspio napraviti test na urin jer maca nije htela pišati kad je bila u ambulanti na pretragama.

Danas sam joj dala samo onu pasticu za te kamence i ipakitin 2 puta, probala sam i buscopan, al nije dala maca, tak da je sve samo zaslinila...pa pretpostavljam da nije prošao..
Prvi vet je rekel da maci smetaju samo ti kristali, al ti mi ne objašnjava zakaj je ona tak malaksala, gubi ravnotežu i hoda u krug nekontrolirano..
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 00:29   #75
Quote:
zeljaak kaže: Pogledaj post
A ne znam, cijelo popodne samo spava, pa se malo preseli na sunce (prepostavljam da joj je zima...) pa opet spava...

Jel mi možeš reći molim te, ako je ona u takvom stanju sad radi tih toksina, da li to nju boli ili ne? Mislim, ne bih joj željela produživati bol ako pati, a opet s druge strane kad ju vidim da malko živne, bar pokaže želju da hoda, iako joj baš nejde, nemam snage za tu odlugu oko eutanazije...

Toga se i bojim, da, da ju ta anestezija nebi još dodatno dokrajčila i mučila nepotrebno..

Iskreno, od dva veterinara sam dobila dvije dijagnoze, prvi kaže da su kristalići u mjehuru i potencijalna upala mjehura radi kristala, drugi kaže da je bubreg, ALI misli da su bubrezi oštećeni zbog toga što micek ima problema i sa "zaštopanim" mjehurom, pa ti toksini umjesto da se izlučuju, dodatno opterećuju bubreg...Al s tolikom razinom kreatinina, veli da su joj bubrezi već vjerojatno i od prije oštećeni...tak da pretpostavljam da su njoj ti kristalići u kombinaciji sa slabijim bubrezima presudili...

nije mi sad baš jasno...jel pesek preživio operaciju ili nije?shvatila sam iz tvog posta da je isto bio već u godinama?

Ma ja se ne bi igrala sa operacijom sa svojom macom, em je stara, em iscrpljena, sad samo spava, dala sam joj termofor da joj ne bude zima.. Zvala sam veterinara opet, al sad je jedan drugi u smjeni koji nije upoznat sa slucajem, pa je predlozio jedino da maca dodje na infuziju, ali mi se cini da joj to bas nece pomoci, a i sad je prekasno da idem sa njom jer rade samo do 8...

Ne znam, imam osjećaj ko da nisam sve poduzela što sam mogla, da sam zakasnila, sad kad gledam, svi simptomi i ponašanja miceka unazad godine dana upućuju na probleme sa bubrezima a ja budala nisam skuzila Sad mislim da je malo prekasno da išta poduzimam...Maca spava, veli moja sestra možda i bolje da ode u snu da se ništa ne muči i da joj ne prouzrokujemo dodatne šokove..
Koliko sam ja upoznata, kod otkazivanja bubrega nema boli kao takve...
Ali ima mučnina... Usporedi to sa pijanstvom.. ALi onako žešćim... Vrti ti se, nemožeš hodati ravno, sve ti se okreće, mučno ti je... Ali ništa ne boli. ALi nije niti puno bolje od boli....

ne, niti ja nebi odlučila na operaciju.
Prvi veterinar nema pojma, više mi se čini da je drugi u pravu...
Jest, na kraju je preživjela operaciju i to odlično, ali kao što sam rekla, njoj su svi nalazi bili sjajni, bez i jedne greške, pa su se doktori opet bojali bilo što prognozirati...

nemoj sebe kriviti! nikada nemoj sebe kriviti! Nisi mogla znati... nisi veterinar i nisi mogla znati. čak i da jesi, pitanje je dali bi skužila! nemoj sebi stvarati dodatni teret.

jesi li joj pružila dom? jesi? Jeli imala jesti, piti, društvo, maženje? jest! e, u tom slučaju, prošla je bolje nego 99% životinja na ovoj planeti!


Quote:
zeljaak kaže: Pogledaj post
Pa ja nekak više vjerujem ovome drugome, evo sad gledam papir sa dijagnozom, prepišem, ako kaj znači...Dakle, veterinar je posumnjal na bubrege, budući da joj je radil utrazvuk, i ne vidi nutra nikakve kamence, niti se maca ekstra napinjala dok je išla pišati, samo se popletala i vrtila u krug.
Uglavnom, nalaz, isprintan pa je sve čitko:
dijagnoza: nephritis (kemijskom dopisano "deg")
opis dijagnoze: Crea 288 (71-212), KKs b.o. ,38,5
kreatinin je jedini povišeni, ima još nekih vrijednosti koje su u granicama normale, napišem ih ak treba:
HCT = 43,2% (24.0-45.0)
HGB = 13,4g/dL (8.0-15.0)
MCHC = 31.0 g/dL (30.0.-36.9)
WBC=8.7 x 10 na 9/L (5.0-18.9)
GRANS= 6.4x10 na 9 /L (2.5-12.5)
%GRANS= 74%
L/M= 2.3 x10 na 9/L (1.5-7.8)
%L/M = 26%
PLT >229 x10 na 9 /L (175-500)
eto, to je to...
Niti jedan veterinar mi nije spominjao kamence ..Ovaj prvi je u urinu našao te kristaliće i rekel je da to nije ni pijesak niti kamenci.Drugi nije uspio napraviti test na urin jer maca nije htela pišati kad je bila u ambulanti na pretragama.
ovo što si napisala su samo rezultati male krvne slike, koja ovdje ništa ne znači...

Dali joj je radio BUN, CREA, ALKP i ostalo? samo CREA nije dosta za utvrđivanje dijagnoze.

Čuj,a ko želiš još nešto poduzeti, uzmi nalaze, i nazovi par veterinara i pitaj ih za mišljenje....
__________________
Prihvati svaku stresnu situaciju kao pas... Ako to ne možeš pojesti ili se s time poigrati, popišaj se na to i kreni dalje...
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 00:40   #76
evo, nije baš isto, ali malo proguglaj koje pretrage ukazuju dali je "to to " ili se još nešto može učiniti http://moj.pet-centar.hr/Macke/Macja...ukan-6247.html

http://moj.pet-centar.hr/content/view/3633/70/
__________________
Prihvati svaku stresnu situaciju kao pas... Ako to ne možeš pojesti ili se s time poigrati, popišaj se na to i kreni dalje...
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 12:17   #77
Hvala na linkovima, malo sam proučila, mada, mislim da je kod nje ipak bubreg u pitanju. Hm, da, nalaz joj nije baš opširan, a vet je rekel da će raditi samo nalaz za kreatinin jer je zaključio prema opisu i izgledu mace da bi to moglo biti u pitanju, i automatski zaključio da su bubrezi. Ah, a ne znam, nebi htjela macu još više gnjaviti sa veterinarima...I da se postavi neka druga dijagnoza, još uvijek ostaje misterij taj njezin mjehur koji se ne može natjerati da se isprazni sam od sebe kad mora, i vrćenje u krug.Ne bi se čudila da ju je i kap strefila pa nismo ni skužili... Jučer smo išli veterinaru da joj pomogne za to pišanje, i jadnoj je malo pobjeglo kad smo bili u čekaonici (nije pišala valjda 24 sata) i onda se još malo popiškila na stolu..e onda teror za mene,i još veći za nju... veterinar joj je ispraznio mjehur tak da joj je pritiskao trbuh, al meni to nije bio baš ugodan prizor, a mislim ni maci, jadna, valjda je 3 deci izašlo iz nje, minimalno..

Kad smo došli doma, još mi se jadna ispovraćala dva puta (al nije ništa skoro jela, pa je izašla samo bijela pjena) i još se jadna pokakila na podu, u nekoj čudnoj poluležećoj pozi... Prije toga je zadnji put imala stolicu nekih 2 dana prije..Brine me samo malo kaj je ta kakica sad bila dosta tamne boje, al u komadu, znači nikakav proljev ili ikaj slično...Našla sam na netu da je tamna stolica znak krvarenja u probavnom sustavu, što me iskreno ne iznenađuje previše, budući da maca neće više baš jesti zadnje vrijeme,a i prije je imala krvave proljeve..sad me samo zanima dal joj kak sa tim mogu pomoći ili ne...

Što se tiče drugih mišljenja veterinara, ne znam dal da to uvažavam kao različita mišljenja, al ova ambulanta u koju sam je vodila, ima jedno 3 veterinara koju su je gledali (svi su u različitim smjenama) i svi su zaključili po nalazu da je kod mace problem sa bubrezima, da je već u uremiji i da nema baš s njezinim godinama neke nade da joj se pomogne sa operacijama.

Btw, ovaj zadnji veterinar koji joj je tiskao mjehur, zaključio je da je to možda i neurološki problem, budući da se ona popiškila kad ju je pritisnuo, zaključio je da nema pijeska i da mjehur nije zatopani, nego da negdje "šteka" veza mozak-mjehur jer se on nikako ne prazni osim kad već nije frka pa joj malo pobjegne.Preporučio je da možemo poražiti još neko drugo mišljenje na vet. fakultetu, al veli da to punoo više košta i da će vjerojatno maci trebati neka operacija, što je opet rizično za nju...Tak da, mislim da smo po tom pitanju opet na početku.

E a što se njezinih bubrega tiče, mislim da je ipak to to...Malo sam čitala po webu simptome itd, i većinu njih mogu povezati sa svojom macom...od učestalog pijenja vode, povraćanja, mršavosti, povremenih krvavih proljeva, do sad predzadnjeg stupnja bolesti, tj. tikova lica i capica, počeli su joj se pojavljivati krastice po krznu, otkazivanje poslušnosti zadnjih nogica..Npr danas kad se probudila, htjela se protegnuti kao i inače, bila je u sjedećem položaju, i kako se istegnula, u toj pozi se samo prevrnula na leđa Kasnije se malo pribrala, počela hodati uobičajeno u krug, ali je i dalje lelujava i pospana...Danas sam joj uspjela dati buscopan (a pitala sam veterinara , obzirom da u nuspojavama piše da može zaustaviti pišanje, rekel mi je da se to mora jako prekoračiti doza da dođe do nuspojava...) i fala bogu, počela je malo piškiti...istina, pod sebe, al opet i to je nešto...Dala sam joj i vitaminsku pastu , i to je to za sad...Smilila sam se nad njom pa sam joj dala i malo Whiskasa, onaj c/d mi uopće neće jesti cijeli dan, a očajna sam, samo da stavim još neku hranu u nju, pa joj dam da si polže onaj umak iz vrećice (jer joj je one komadiće malo teže jesti). I tak, uglavnom smo se počeli miriti sa činjenicom da nekog većeg spasa za nju nema, provodimo vrijeme sa njom sad dok je još kolko-tolko prisebna i zainteresirana za druženje. E da, što se tiče slabosti i to, maca se ovak dosta popliće kad hoda, ali bome kad je bila kod veterinara, trgala se ko blesava iz ruku...isto kad joj dajem tablete, ne da usta otvoriti ni pod razno, makar je nestabilna, bori se i buni...

Znam da je imala lijep život, i sreće da ga provede okružena ljudima kojima je stalo do nje, koji je jako vole,a kojima je i ona jako uljepšala i obogatila život..Praktički smo odrasle skupa i tim mi je teže sve ovo sa njom.

Imam još jedno pitanje.. da li je moguće, kad dođe trenutak, da se veterinara pozove doma radi uspavljivanja? Ne bih joj htjela prouzročiti još više trauma, bar ne za te zadnje trenutke života... Radije bi da bude okružena poznatim ljudima u svom domu i da mirno ode
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 16:04   #78
Zeljaak, i sama si svjesna situacije...

i pripremi se na najgore. Više ionako nije bitno tko je u pravu od vetova, kad i sama vidiš da je---to to...

Mislim da joj spasa nema, nemoj je više šopati bubrežnom hranom kad vidiš da neće, još joj tih zadnjih par dana daj da jede što želi....

Ima veterinara koji to mogu obaviti kod kuće, makar većina njih ne želi... Zovi okolo, raspitaj se... Stvar je u tome što to ukoliko se ne daje I/V malo zna ružno izgledati tih par sekundi (jer su doslovce sekunde u pitanju), a veterinar će teško kod tako bolesne životinje naći venu.. još pogotovo doma...

vidi, razmisli... nemoj pod svaku cijenu to raditi doma, jer nije lijepo za gledati, pa da njoj ne pružiš dodatnu traumu.. a i sebi traumu do kraja života...
__________________
Prihvati svaku stresnu situaciju kao pas... Ako to ne možeš pojesti ili se s time poigrati, popišaj se na to i kreni dalje...
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 16:49   #79
Sad mi je žao što sam uopće pitala... Zvuči okrutno, nadam se da ju to neće boljeti...Ja sam mislila da je kod eutanazije doslovno u pitanju uspavljivanje, ono, životinji se da ta injekcija od koje će zaspati i više se neće probuditi..A ovo kak ti opisuješ djeluje mi kao da će je boljeti, makar je brzo gotovo.. A opet mi ju je teško pustiti da umre sama od sebe, okrutno mi je da ju ostavim na životu, a više neće ni jesti, ne može ni piškiti, samo se izvrće... Nekako se nadam da je već i ovako dosta omamljena od tog dušika u njoj da je neće boljeti pikica
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 18:00   #80
gle, u pravilu se daje anestetik da životinja zaspi... i da ju ništa ne boli... Ali neki zacvile... na par sekundi... ili počnu kašljati...i to je malo mučno gledati.... ali bolje je to napraviti u ambulanti... Ne, nije okrutno... Okrutno je držati u nedogled životinju na životu... koja je bolesna i koja pati...
ali sve da i jest bolno, jel humanija bol na par sekundi ili na nekoliko dana? ali nije bolno i ne razmišljaj o tome! dobije anestetik i ne boli ju...

(prvo ide anestetik da ne boli. nakon toga ide sredstvo za eutanaziju, koje zaustavlja rad srca...)

Ali pusti sad to, na to misli kad dođe vrijeme za to!

jesi zvala druge vetove? što su ti rekli?
__________________
Prihvati svaku stresnu situaciju kao pas... Ako to ne možeš pojesti ili se s time poigrati, popišaj se na to i kreni dalje...
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:32.