Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2012., 17:30   #81
@ všs
ne razumijem zakaj ti je toliko čudno da se sa stručnog ne možeš samo tako prebaciti na sveučilišni?
broj ects-a im nije jednak i normalno je da moraš položiti razliku ispita, u ovom slučaju kolegije s ekonomije.
promjene u ovom slučaju imaju smisla jer bi u protivnom bilo nepravedno da lakšim putem studenti sa stručnih studija dođu do titule jednake onima sa sveučilišnih.
neinformiranost nije problem nadležnih institucija jer su sve informacije dostupne i poznate, ali se treba informirati na vrijeme, a ne 3 godine ''prekasno''.
pokušaj paralelno polagati razliku s ekonomije i redovne ispite s poslijediplomskog ako već imaš tu mogućnost.
sretno!
kuštrava kokoš is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 18:35   #82
Ma, sve mi je jasno da sam pogriješila slušajući neke sugestije prije tri godine kako bi bilo sjajno da prođem oba 'sustava', privatni i državni, i nije to ono što me ljuti. Iz takta me izbacuje situacija da se svake godine uvjeti - barem malčice - mijenjaju, tako da sad tog ''polaganja razlike'' realno gledano ni nema. Kako su mi rekli iz dekanata EFZG-a, ta ''razlika'' su zapravo svi ispiti prethodne tri godine što ne mogu shvatiti. Štoviše, i sami predlažu da radije odustanem od te ideje. Primjerice, 2009./2010. je opcija prebacivanja (na neki normalniji način) još uvijek postojala, a izmjene se vrše iz godine u godinu, a čak i one minorne - mogu ti zeznuti cijeli plan. Ovo sam jedino mogla znati, da sam 2008./2009. bila vidovita.
Bilo kako bilo, vama dvjema zahvaljujem na već danim savjetima, kao i potencijalnim savjetodavcima koji će tek doći. Moram izvesti neko čudo sad i cijenim svaku pomoć - a o onome što se trebalo i tko je kriv - možemo i kasnije.

Hvala!!! :*
VŠS-om do burze is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 16:43   #83
Jel ima ikakve razlike između stručnog specijalističkog studija koji traje jednu godinu (60 ECTS) i onog od 2 godine (120 ECTS)??

Jer završetkom se stječe isti naziv, a to je stručni specijalist
__________________
Don't be a drag, just be a queen
Jumper_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 16:54   #84
Quote:
Jumper_05 kaže: Pogledaj post
Jel ima ikakve razlike između stručnog specijalističkog studija koji traje jednu godinu (60 ECTS) i onog od 2 godine (120 ECTS)??

Jer završetkom se stječe isti naziv, a to je stručni specijalist
Ima. U ovlastima. Koji proizlaze iz zbroja ECTS bodova (preddiplomski+diplomski). Za ovlasti imaš posebne zakone (npr. u gradnji), pravilnike komore.

Za početak shema visokog obrazovanja u RH:
http://public.mzos.hr/fgs.axd?id=12209

Zadnje uređivanje buzzin : 02.10.2012. at 17:08.
buzzin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 19:47   #85
Quote:
buzzin kaže: Pogledaj post
Ima. U ovlastima. Koji proizlaze iz zbroja ECTS bodova (preddiplomski+diplomski). Za ovlasti imaš posebne zakone (npr. u gradnji), pravilnike komore.

Za početak shema visokog obrazovanja u RH:
http://public.mzos.hr/fgs.axd?id=12209
E pa prema ovome nebi se tribale pravit razlike između magistra (preddiplomski + diplomski u trajanju 5 godina) i stručnog specjalista koji završi stručni + specijalistički stučni isto 5 godina. Imaju istu razinu obrazovanja 5.stupanj.

I zašto onda nebi bili izjednačeni ka šta se i predlagalo i ko šta je u većini zemalja EU?

Ja sam sad upisa stručni spec. u trajanju od jedne godine jer nisam ima drugoga izbora. Ministarstvo je odobrilo taj studij 2005 godine. I da ekonomski fakultet u splitu nije bia u stanju u ovih 7 godina reorganizirat studij i da traje 2 godine. Jer svi specjalistički studiji u Hrvatskoj su dvi godine, a samo taj u Splitu je jednu i ne osigurava višu razinu obrazovanja.
__________________
Don't be a drag, just be a queen
Jumper_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 20:18   #86
Quote:
Jumper_05 kaže: Pogledaj post
E pa prema ovome nebi se tribale pravit razlike između magistra (preddiplomski + diplomski u trajanju 5 godina) i stručnog specjalista koji završi stručni + specijalistički stučni isto 5 godina. Imaju istu razinu obrazovanja 5.stupanj.

I zašto onda nebi bili izjednačeni ka šta se i predlagalo i ko šta je u većini zemalja EU?
Pa i izjednačeni su. Neki odbijaju tu činjenicu, ali što ću im ja. Za takve slučajeve ne pomažu Zakoni, Odredbe, već ustanove i čike i tete u bijelim kutama. Dok su se furali na trip da je sveučilišni super-duper-hoch, zakon i ovlasti su se izmjenili, a uskoro bude i HKO. Tak da će svi sa 300 ECTS-a imati istu razinu, iste "ovlasti". Čak se i sada može sa specijalističkog diplomskog (stručnog) nastaviti studij bez polaganja razlike. Ne u RH, ali u Sloveniji i Austriji. I to sa upisninom od cca 200 Eura. Bez dodatnih polaganja i bez školarine od kojih 9000 kn/semestru. Samo to nije 5-ta razina obrazovanja. Već trajanje. 5 godina. Razina je 7 (vidi HKO na MZOS-u). Isti su ECTS-ovi, ista razina.

Quote:
Jumper_05 kaže: Pogledaj post
Ja sam sad upisa stručni spec. u trajanju od jedne godine jer nisam ima drugoga izbora. Ministarstvo je odobrilo taj studij 2005 godine. I da ekonomski fakultet u splitu nije bia u stanju u ovih 7 godina reorganizirat studij i da traje 2 godine. Jer svi specjalistički studiji u Hrvatskoj su dvi godine, a samo taj u Splitu je jednu i ne osigurava višu razinu obrazovanja.
Jbga, nije jedini. I u Rijeci je ista priča. Onda dođu na TVZ, pa nastave dok ne skupe 300 ECTS-a. Ili skupljaju bodove u Osijeku.

Zadnje uređivanje buzzin : 02.10.2012. at 20:25.
buzzin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 21:36   #87
Quote:
buzzin kaže: Pogledaj post
Pa i izjednačeni su. Neki odbijaju tu činjenicu, ali što ću im ja. Za takve slučajeve ne pomažu Zakoni, Odredbe, već ustanove i čike i tete u bijelim kutama. Dok su se furali na trip da je sveučilišni super-duper-hoch, zakon i ovlasti su se izmjenili, a uskoro bude i HKO. Tak da će svi sa 300 ECTS-a imati istu razinu, iste "ovlasti". Čak se i sada može sa specijalističkog diplomskog (stručnog) nastaviti studij bez polaganja razlike. Ne u RH, ali u Sloveniji i Austriji. I to sa upisninom od cca 200 Eura. Bez dodatnih polaganja i bez školarine od kojih 9000 kn/semestru. Samo to nije 5-ta razina obrazovanja. Već trajanje. 5 godina. Razina je 7 (vidi HKO na MZOS-u). Isti su ECTS-ovi, ista razina.


Jbga, nije jedini. I u Rijeci je ista priča. Onda dođu na TVZ, pa nastave dok ne skupe 300 ECTS-a. Ili skupljaju bodove u Osijeku.
Jel bi ja moga nakon šta završim stučni specijalistički od jedne godine i steknem 240 bodova nastavit vani? Tad ćemo već bit u EU pa ćemo valjda bar šta se obrazovanja tiće imat koristi.

Prvo sam mislia otić u šibenik, ako bi upa na struč.spec studij iz menagmenta (traje 2 godine), ali to mi je financijski neizvedivo pa sam se onda odlučia na ovu opciju.
__________________
Don't be a drag, just be a queen
Jumper_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 23:02   #88
Quote:
Jumper_05 kaže: Pogledaj post
Jel bi ja moga nakon šta završim stučni specijalistički od jedne godine i steknem 240 bodova nastavit vani? Tad ćemo već bit u EU pa ćemo valjda bar šta se obrazovanja tiće imat koristi.

Prvo sam mislia otić u šibenik, ako bi upa na struč.spec studij iz menagmenta (traje 2 godine), ali to mi je financijski neizvedivo pa sam se onda odlučia na ovu opciju.
Prvo završi ovaj ciklus u HR. U međuvremenu:
http://www.uni-lj.si/vpis_na_ul/priz...izobrazbe.aspx

ih kontaktiraj. Diplome specijalističkog diplomskog (300 ECTS-a) priznaju kao da je s FOI-ja ili FER-a (imaju istu razliku od 30ak ECTS-a).
Evo C&P osobe sa TVZ-ovog foruma koja je nakon specijalističkog, nastavila doktorat u Ljubljani:
"U petak sam sa kolegom bio u Ljubljani.
Izuzetno ljubazna osoba vodi referadu doktorskog studija.
Čak i tamo gdje smo nas dvojca vidjeli moguće probleme, ona nije.

Razlika ispita je moguća, (ovisno o programu kolegija koje ste slušali), ali ih ne očekujemo. Senat fakulteta elektrotehnike odlučuje o tome. Stoga trebate poslati ovjerene nastavne programe svakog od kolegija koji ste odslušali i položili na TVZ-u. (Dobijete ih u referadi, kod također više nego ljubazne voditeljice.) U svakom slučaju, možete početi studirati na doktorskom studiju i tijekom studija položiti eventualnu razliku ispita. (Maksimalno 36 ETSC bodova.)

Ritam plaćanja studija je:
1. rata - u listopadu platite 300 Eura i nekih 28 Eura za upisninu
2. rata - u veljači platite 1.200 Eura
3. rata - u ožujku ili svibnju platite preostalih 1.200 Eura
UKUPNO 2.700 Eura po godini.

Dolazak na predavanja nije obavezan, jer je studij organiziran kao studij uz rad, a moguća je i konzultacijska nastava.
1. susret upoznavanje profesora i sl.
2. susret po potrebi su konzultacije o stvarima koje niste shvatili
3. susret može biti ispit

Prva godina se sastoji od 4 ispita i dva seminara.
Nakon toga radite istraživački rad. (Možete to učiniti u tvrtci u kojoj radite ili bilo gdje drugdje (npr. TVZ-u.)"

Strani studenti plaćaju inače oko 4000 Eura, studenti iz Hrvaške 2700 Eura. Po godini.

http://www.uni-lj.si/studij_na_unive...ki_studij.aspx

Eto, u Hrvaškoj se ne može, a u Sloveniji može. Uz polaganje dodatnih predmeta (36 ECTS-a)

Konkretno, čovjek se nastavio na:
FRI - Fakulteta za računalništvo in informatiko
Tržaška cesta 25
SI-1000 Ljubljana
Kontaktne številke:
Telefon: (01) 476 84 11
Faks: (01) 426 46 47
E-naslov:
[email protected]; [email protected]
Domača spletna stran:
http://www.fri.uni-lj.si

Zadnje uređivanje buzzin : 02.10.2012. at 23:09. Reason: .
buzzin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 10:29   #89
Question Prelazak sa stručnog na sveučilišni

Puno se toga pisalo po internetu, ali puno toga ima staroga. Ja sam naime završio VSPU smjer PEF i sada bi htio dalje. E sad ... ako idem tamo na diplomski, to nije to pa sam htio na sveučilišni diplomski. Naravno, jasno mi je da postoji nekakva razlika. I tu sam naletio na zid
Kontaktirao sam više fakulteta i nigjde nisam dobio konkretan odgovor gdje se moguće prebaciti sa stručnog na sveučilišni i pod kojim uvjetima.

Katastrofa da nisu u stanju to nigdje ni napisati. molim iskustva bilo koga ovdje što je uopće od siline fakulteta u HR moguće upisati? Teoretski bi mogao i filozofski upisati, samo neznam da li je to moguće. Zanima me koje su opcije i gdje se to uopće može vidjeti?

Konkretne odgovore molim, a ne sada ... "a što će ti to", "što nisi išao na XY" i sl. to nisu konkretni odgovori nego trollanje.
MrnjauGrizuMe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 10:46   #90
VSPU - PEF (Visoka škola za poslovanje i upravljanje Baltazar Adam Krčelić - Poslovna ekonomija i financije)

Teoretski i praktički ti nikako ne bi mogao, niti u paralelnim svemirima, sa svojim specijalističkim preddiplomskim smjerom upisati išta na Filozofskim fakultetima. Nemoguće, a posebice stoga što (što bi trebao znati) da ti se niti jedan diplomski studij ne poklapa nigdje s tvojim preddiplomskim. Osim naravno ako ne položiš DM i upišeš na Filozofskom nešto od prve godine.

Možeš upisati specijalistički diplomski na drugim specijalističkim fakultetima tj. veleučilištima i visokim školama.

Gledajući tvoj smjer ti bi mogao samo na Ekonomski, ali sumnjam da bi te primili bez polaganja razlike prve tri godine, što ti ne bi ništa značilo.
Kajves is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 10:50   #91
Ok, ako ta razlika ne bi bila prevelika, kao recimo sve ispočetka položio bih. Nije to problem. Zanima me koje su opcije.
MrnjauGrizuMe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 10:52   #92
Pa eto, ja sumnjam da bi upisao išta na društveno-humanističkim (jezici pogotovo, povijest i slično), kada ti je osnova ekonomija.

Javi ako saznaš što više, za pomoć drugima u budućnosti.

P.S. Zapravo pošalji mejl na novinarstvo, čuo sam da tamo primaju samo po ocjenama (neprovjerena informacija).
Kajves is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 10:57   #93
Našao sam na FFZG da postoji studij informatičkih znanosti, diplomski. Za nekoga tko je ekonomske struke, razlika polaganja ne bi trebala biti problem. Barem ne meni osobno. Poslao sam upit pa ću pričekati odgovor. Naravno, problem nastaje i u terminima predavanja.
Prema pravilima EFZG koja sam vidio traže neki takav studij da je završen ili sličan, ali ne konkretno sveučilišni kao preduvjet. Ako ima još tko da se javi, molio bih, stvarno me zanimaju opcije koje imam.
MrnjauGrizuMe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 23:13   #94
Quote:
MrnjauGrizuMe kaže: Pogledaj post
Našao sam na FFZG da postoji studij informatičkih znanosti, diplomski. Za nekoga tko je ekonomske struke, razlika polaganja ne bi trebala biti problem. Barem ne meni osobno. Poslao sam upit pa ću pričekati odgovor. Naravno, problem nastaje i u terminima predavanja.
Prema pravilima EFZG koja sam vidio traže neki takav studij da je završen ili sličan, ali ne konkretno sveučilišni kao preduvjet. Ako ima još tko da se javi, molio bih, stvarno me zanimaju opcije koje imam.
Zadnje koje sam čula vezano za EFZG - IZ diplomski jest da postoji mogućnost od 0,0001% da se netko prebaci sa stručnog jer oni su zadnjih godina smanjili kvote i naravno prednost imaju oni s EFZG - a koji su završili dodiplomski IZ.

Navodno ni s dobro vezom se nemre, a sad, nisam pokušavala pa ne znam.
__________________
'Be not afraid of life. Believe that life is worth living, and your belief will help create the fact.'
Aamy_11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 14:29   #95
Prelezak s veleučilišta na sveučilište

Pozdrav ljudi. Molila bih vas da mi date savjet jer sam trenutačno pred takvim zidom da neznam kud bih sa sobom. Upisala sam ove godine jedan društveni fax i shvatila sam, prekasno, da tu nema kruha. Išla sam u gimnaziju i svi predmeti su mi išli odlično, tako da sam na nagovor okoline upisla društveni fax, umjesto nekog tehničkog. Shvatila sam da je vrag odio šalu sad u 2 mj, , te iako sam se već prijavila u nccvo, rokprijave ispita za državnu maturu iz fizike ili kemije, koju nisam polagala, je bio do 1.2. Tako da iako sam sada sigurna da ne želim ostati na treutačnom faxu, moj izbor je uvelike ograničen na one koji ne traže fiziku ili kemiju. Iz okolice sam Zagreba, i ne mogu si priuštiti studij na moru, Rijeka npr. gdje se ne trži fizika. Tako da sam razmišljala o elekrotehnici u Varaždinu. Ali problem je što je to veleučiliše koje traje samo 3 godine, a ja sam stvarno voljna učiti još 10 godina za diplomu koja će biti donekle tražena na tržištu. Znade li netko koje su moje mogućnosti nakon stjecanja titule bacc i 180 bodova? Da li sam odmah bačena na tržište rada ili mogu još negdje nastaviti svoje školovanje? ili mi preporučate da sljedeću godinu idem ponovno pistai maturu, pa da upišem pošteno sveučilište? molim vas, pomagajteee
Lotta253 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 11:57   #96
Question kamo nakon strucnog??

Ovako, ja zavrsavam Libertas, strucni studij, preddiplomski i sad me zanima kuda dalje na diplomski studij? Gledam sveuculisni, jer znam da se uz polaganje ispita, razlikovnih moze. Tete u raznim referadama koje sam dosad kontaktirala su se grohotim nasmijale rekavsi kako tezina gradiva nije ista i da se nemre od strucnig na sveucilusni.

Ja sam studurala na efzg i iskreno sve je to same shit, isto se mora ucit i isti broj ectsa je na kraju, samo sto eto...ako zelis biti zasebna ustanova neovisna o prorektoru to je cujena koju moras platit.

Ugl moje pitanje je, koje su mi opcije nakon libertasa za diplomski?
Glefam da odem van, alu nazalost to je previse novaca samo za zivot tamo?
jackiecura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 13:36   #97
http://www.kvalifikacije.hr/zakon-o-...tupio-na-snagu

Razina 7: sveučilišni diplomski studiji; specijalistički diplomski stručni
studiji
; poslijediplomski specijalistički studiji;

Razina 7 – ukupno radno opterećenje za stjecanje kvalifikacije je minimalno 60 ECTS bodova na 7. ili višoj razini skupova ishoda učenja. Ukupno radno opterećenje kvalifikacije na razini 7., zajedno s prethodnom kvalifikacijom na razini 6., koja je uvjet pristupanja, je minimalno 300 ECTS bodova, od kojih je najmanje 180 ECTS bodova na 6. ili višoj razini skupova ishoda učenja i najmanje 60 ECTS bodova na 7. ili višoj razini skupova ishoda učenja. Uvjetpristupanja: posjedovanje prethodne kvalifikacije na razini 4.2 uz položene ispite obveznih predmeta državne mature ili posjedovanje prethodne kvalifikacije na razini 6 ili više.

Razina 8.2 – stjecanje kvalifikacije uključuje najmanje tri godine
znanstvenih ili umjetničkih istraživanja
u ekvivalentu punog radnog vremena, čiji su rezultat originalni radovi s relevantnom međunarodnom recenzijom. Uvjet pristupanja: posjedovanje prethodne kvalifikacijena razini 7.
Zeus3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 16:11   #98
ovo
Quote:

Članak 8.
(1) Cjelovitim kvalifikacijama koje se stječu u Republici Hrvatskoj pridružuju
se razine HKO-a u skladu sa člancima 7. i 14. ovoga Zakona, kako slijedi:
– Razina 1: osnovno obrazovanje;
– Razina 2: strukovno osposobljavanje;
– Razina 3: jednogodišnje i dvogodišnje srednjoškolsko strukovno
obrazovanje;
– Razina 4.1: trogodišnje strukovno obrazovanje;
– Razina 4.2: gimnazijsko srednjoškolsko obrazovanje; četverogodišnje i
petogodišnje strukovno srednjoškolsko obrazovanje;
– Razina 5: stručni studiji završetkom kojih se stječe manje od 180 ECTS
bodova; strukovno specijalističko usavršavanje i osposobljavanje; programi za
majstore uz najmanje dvije godine vrednovanog radnog iskustva;
Razina 6: sveučilišni preddiplomski studiji; stručni preddiplomski studiji;
Razina 7: sveučilišni diplomski studiji; specijalistički diplomski stručni
studiji; poslijediplomski specijalistički studiji;
– Razina 8.1: poslijediplomski znanstveni magistarski studiji;
– Razina 8.2: poslijediplomski sveučilišni (doktorski) studiji; obrana doktorske
disertacije izvan studija.
i sad jel izjednačeno ili ne?
Ikstomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 17:24   #99
Zašto ovo sad? Pa i prije je stručni spec bio 7. stupanj. Bar mislim.
Zavisi s koje strane gledaš, ali što se tiče državnih institucija je izjednačeno. Što se tiče poslodavaca, imaš neke testove na kojima se provjerava sposobnost. Ali što je je, recimo, FER, FOI, FSB, GF su jači od TVZa i naravno da će oni imati prednost nad TVZovcem. Ali opet za konkretna tehnička radna mjesta (elektrotehnika, računarstvo, informatika, građevina) naravno da ćeš uzeti nekog stručnog visoko obrazovanog čovjeka, nego nekog s recimo prometom, ekonomijom ili sličnim sveučilišnim studijem samo zato jer je sveučilišni studij.

I da, ne može se uspoređivati 3 god TVZa i 5 god nekog sveučilišnog faksa. 3 i 3 god da, te 300 ECTS i 300 ECTS da.
Preddiplomski (180 ECTS, bakalarski ) je recimo to tako bivša viša (6. stupanj), a diplomski i specijalistički (300 ECTS) su takoreći visoka (7. stupanj). Tako sam ja shvatio ovo današnje stanje. Ili je sve to visoka, a <180ECTS bivša viša, to još nisam siguran

Zadnje uređivanje Troller fhr : 15.03.2013. at 17:31.
Troller fhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 03:19   #100
ali ovaj poslijediplomski specijalistički... koji zapravo u Bolonjskom procesu i ne postoji je vrh... čisto smeće i legalna pljačka... pazi molim te, poslijediplomski specijalist. jebeno. samo u banana Hrvatskoj.
Alfa157 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:20.