Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2012., 14:08   #21
bacc. spec. bi bilo da si završio i stručnu specijalizaciju, nakon završene ekonomije dobiješ bacc. oec. ne znam nakon završenog novinarstva, pogledaj malo na stranicama fakulteta
Ikstomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 12:34   #22
Quote:
dundo1 kaže: Pogledaj post
Završio sam stručni preddiplomski studij novinarstva i PR-a. Može mi netko reći kako bi glasila moja titula? Bacc. ŠTO? Bacc. spec.?
Meni je drago što si ti završio nešto a ni sam ne znaš šta si završio i šta s time postao. Koji kurton si napisao na diplomski koji si pisao? Šta postaješ? Ili ti je netko drugi napisao?
Završio si nekakvu školu iz PR-a a ne znaš pronaći na stranicama faxa koja ti je titula? Ustvari, kada si malo bolje razmislim...
__________________
Pravo je znanost? :lol: :rofl: :kidaseodsmijeha: :rigo:
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 15:00   #23
Ja sam bila na stranici postani-student.hr i šta je je super je sve napisano.
Međutin, primjetila san da na nekim fakultetima ima samo u preddiplomskom određeni smjer (ono što bi htjela biti), al ne i na diplomskom. Pliz može li mi netko od vas to objasniti?
I plaćaju li redovni studenti? Hvala
__________________
All life is an experiment. The more experiments you make the better. R. W. Emerson
DeeJaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 19:27   #24
Quote:
DeeJaa kaže: Pogledaj post
Ja sam bila na stranici postani-student.hr i šta je je super je sve napisano.
Međutin, primjetila san da na nekim fakultetima ima samo u preddiplomskom određeni smjer (ono što bi htjela biti), al ne i na diplomskom. Pliz može li mi netko od vas to objasniti?
I plaćaju li redovni studenti? Hvala
pitanje ti je nerazumno.

ne plaćaju
Ikstomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 20:16   #25
Quote:
DeeJaa kaže: Pogledaj post
Ja sam bila na stranici postani-student.hr i šta je je super je sve napisano.
Međutin, primjetila san da na nekim fakultetima ima samo u preddiplomskom određeni smjer (ono što bi htjela biti), al ne i na diplomskom. Pliz može li mi netko od vas to objasniti?
I plaćaju li redovni studenti? Hvala
Na diplomskom vjerojatno postoje specijaliziraniji smjerovi koji se drukčije zovu i koji se mogu upisati nakon tog smjera. Ako hoćeš, napiši koji te konkretno fakultet zanima pa ti možda netko odgovori, ili pitaj na temi tog fakulteta ovdje na forumu (u podpodforumu Fakulteti i visoka učilišta).
Ove godine studenti koji su redovno upisali 1. put 1. god. ne plaćaju, ali to se može promijeniti za sljedeću godinu.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 12:55   #26
Quote:
elektroman kaže: Pogledaj post
U svijetu su ta 2 studija ravnopravna, pa cak se i vise cijeni strucni, ali na zalost kod nas nije tako, tako da svima preporuka da zaobilaze u sirokom luku strucni studij, jer tezak je a nije bas na cijeni, svi jos govore to je samo visa a ne faks...
ma da, zašto da se zaobilazi?
stručni studiji imaju u pravilu 2. i 3. godinu prasku, a kojom dobijaš iskustvo, prednost kod poslodavaca, prednost u praksi nad sveučilišnim studijem

a to što neobrazovani i neinformirani ljudi stručne studije svrstavaju pod višu školu, njihova krivica
za nekoliko godina će se ljudi tući po glavi, u europi su cjenjeni stručni studiji, a praksa ponekad znači više od zvanja.
__________________
:)
zmaj_xpzt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 15:31   #27
Quote:
Ikstomi kaže: Pogledaj post
pitanje ti je nerazumno.

ne plaćaju
Razumila ga je cura ispod tebe, tako da...

Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Na diplomskom vjerojatno postoje specijaliziraniji smjerovi koji se drukčije zovu i koji se mogu upisati nakon tog smjera. Ako hoćeš, napiši koji te konkretno fakultet zanima pa ti možda netko odgovori, ili pitaj na temi tog fakulteta ovdje na forumu (u podpodforumu Fakulteti i visoka učilišta).
Ove godine studenti koji su redovno upisali 1. put 1. god. ne plaćaju, ali to se može promijeniti za sljedeću godinu.
Hvala ti puuno.
Mislila sam na Financijski menadžment. Ima u preddiplomskom ali nema poslije i tako je na većini fakulteta.
__________________
All life is an experiment. The more experiments you make the better. R. W. Emerson

Zadnje uređivanje Bat Kol : 21.07.2012. at 16:24. Reason: spajanje postova
DeeJaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 18:34   #28
Quote:
Alfa157 kaže: Pogledaj post
Ali nije to sve! Postoji i poslijediplomski specijalistički studiji nakon kojih također postaješ sveučilišni specijalist! A taj sveučilišni specijalist je zapravo istog ranga kao i diplomski magistar struke!
Ukratko katastrofalno provedena bolonja a još katastrofalniji novi nazivi i izjednačavanje staroga i novoga.
ovo nije točno....sveučilišni specijalist je višeg ranga od magistra struke....prvo moraš završiti diplomski i postati magistar struke da bi mogao upisati sveučilišni specijalistički....time stječeš naziv univ.spec. uz naznaku npr. oec i sl.

postoji i specijalistički za medicinare, veterinare i stomatologe....jedino što oni nakon završenog specijalističkog dobivaju titulu univ.mag. uz naznaku npr. epidem.


postoji stručni specijalistički nakon kojeg stječeš titulu struč.spec. npr. oec...njega se može upisati nakon završenog stručnog preddiplomskog...

ali stručni i sveučilšni se ne mogu uspoređivati i svrstavati u istu kategoriju....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.

Zadnje uređivanje Allexis : 21.07.2012. at 18:40.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 18:42   #29
Quote:
dundo1 kaže: Pogledaj post
Završio sam stručni preddiplomski studij novinarstva i PR-a. Može mi netko reći kako bi glasila moja titula? Bacc. ŠTO? Bacc. spec.?
ako si stekao manje od 180 ECTS-a, onda si stručni pristupnik novinarstva.....ako si stekao 180 ECTS-a, onda si stručni prvostupnik novinarstva ili bacc.nov....

oni koji su završili na sveučilišnom dobivaju titulu univ.bacc.nov.
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 19:10   #30
zanimljivo kako ovdje mnogi miješaju titule i sveučilišne i stručne studije....

titule na sveučilišnom studiju --> to su akademski nazivi i akademski stupnjevi

1. preddiplomski (180 ili 240 ECTS-a) = univ.bacc. = sveučilišni prvostupnik
na području tehničkih znanosti = univ.bacc.ing.

2. diplomski (60 ili 120 ECTSa) = mag. struke
na području tehničkih znanosti = mag.ing. uz naznaku struke

3. integrirani preddiplomski i diplomski (300 ili 360 ECTS-a)
a) pravo = mag.iur.
b) medicina = dr.med.
c) stomatologija = dr.dent.med.
d) veterina = dr.vet.med.

nakon diplomskog može se upisati poslijediplomski specijalistički ili (sveučilišni) doktorski...

4. specijalistički (60 ili 120 ECTS-a)

a) specijalistički = univ. spec
b) specijalistički na medicini, stomatologiji i veterini = univ.mag. ili sveučilišni magistar uz naznaku završenog specijalističkog npr. epidemiologije

5. doktorski (180 ECTS-a) = dr.sc. ili dr.art.


titule na stručnim studijima --> to su stručni nazivi

1. preddiplomski

a) manje od 180 ECTS-a = stručni pristupnik
b) 180 ECTS-a = bacc. = stručni prvostupnik
180 ECTS-a na području tehničkih znanosti = bacc.ing = stručni prvostupnik inženjer


2. specijalistički diplomski stručni
(60 ili 120 ECTS-a) = struč. spec.
na području tehničkih znanosti = struč.spec.ing.
medicina, stomatoogija, veterina = dipl. uz naznaku struke npr. diplomirana medicinska sestra
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 20:12   #31
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
ovo nije točno....sveučilišni specijalist je višeg ranga od magistra struke....prvo moraš završiti diplomski i postati magistar struke da bi mogao upisati sveučilišni specijalistički....time stječeš naziv univ.spec. uz naznaku npr. oec i sl.
nije točno. sveučilišni specijalist nije iznad magistra struke nego su istog ranga. pored toga sveučilišni specijalist prema bolonji i ne postoji, izmišljen je samo radi uzimanja novaca. sveučilišni specijalist je da se najblaže izrazim smeće. ovo se odnosi za društvene i humanističke studije.
Alfa157 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 23:55   #32
pročitaj zakon

sveučilini specijalistički NE možeš upisati ako nemaš titulu magistra struke
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 02:57   #33
koji zakon? jel isti onaj idiotski zakon koji je izjednačio staru diplomu sa bolonjskom?
razina magistra struke i tzv. poslijediplomskog specijalista je ista na europskom kvalifikacijskom okviru, nalazi se na razini 7.
zašto bi npr. magistar politologije upisivao specijalistički studij na ekonomiji i platio ga 20-ak tisuća kn kada besplatno može upisati master na tom istom fakultetu? a materija gradiva je ista, samo drugačiji naziv predmeta.
nauči osnove bolonje: preddiplomski - diplomski - doktorat ili 3+2+3 i/li 4+1+3.
poslijediplomski specijalist ne postoji, to je izmišljeno kod nas kako bi društveni fakulteti uzimali pare. i ponavljam ovo se odnosi na društvene fakultete. čisto smeće. i ja nigdje ne pišem da se može upisati bez završenog magisterija već da je on smeće.
http://www.youtube.com/watch?v=wjHa1rWl3UA
Alfa157 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 16:57   #34
I alfa157 i allexis su oboje dobrim dijelom u pravu . Ja isto mislim da su poslijediplomski specijalisticki studiji nacin mlacenja para bez bilo kakve ozbiljne koristi, a to da ne postoje nigdje u Europi ne treba raspravljat, nego je cinjenica koja se lako provjeri tak da se pogleda europske sustave visokog obrazovanja npr amo (http://eacea.ec.europa.eu/education/...orts/122EN.pdf). Tak da imas nesto sto je skupo i sto nitko nece nigdje prepoznat, kaj je to nego mlacenje para? .
Harrow is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 00:19   #35
Bok,ja imam pitanje u vezi plaća...pretpostavimo da radim u nekoj kompaniji i sad želim znati bi li bila velika razlika u plaći da sam magistar ekonomije ili stručni specijalist? I isto me zanima kolika je razlika u mogućnostima napredovanja?
pisces911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2012., 00:32   #36
Mislim da sve to ovisi o kompaniji, nema nekog pravila.
Može biti isto, ali i ne mora.

Najviše ovisi o upravi i o povezanosti s fakultetima i veleučilištima. Budući da je riječ o sivoj zoni, svakak strana će gurati svoje.

Problem je što se na stručne studije gleda kao na nešto bez veze, a sveučilišni studij kao nešto nadnaravno,

Dodatni problem ti je što kao stručni specijalist moraš imati dvostruko dulji vježbenički staž, a za to je kriva komora zapela u socijalizmu. Nema izgleda kako će se to promijeniti.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 19:54   #37
Bok ,evo ja imam jedno pitanje ako bi mi itko mogao pomoci.
Zavrsila sam strucni upravni studij na veleucilistu. Po zvrsetku toga studija upisala sam specijalizaciju javbe uprave u Osjeku u trajanju od jedne godine.
Po zavrsetku tog studiha imat cu strucni naziv strucna specijalistica javne uprave ( spec. str.dipla ).
Mene zanima da li ja mogu nakon zavrsetka specijalizacije u trajanju od godine dana nastaviti dalje na magisterij u Zagreb ? Da li je to moguce ?
Juicyju is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 21:56   #38
Quote:
Juicyju kaže: Pogledaj post
Mene zanima da li ja mogu nakon zavrsetka specijalizacije u trajanju od godine dana nastaviti dalje na magisterij u Zagreb ? Da li je to moguce ?
Kakav magisterij? Magisterij vise ne postoji kao poslijediplomski studij. Pretpostavljam kako mislis na diplomski sveucilisni studij na ekonomskom fakultetu u Zagrebu cime postajes mag.oec.?

U pravilu vise nije moguce nastavak na sveucilisnom diplomskom studiju nakon zavrsenog veleucilisnog strucnog studija. Neki bliski studiji to jos uvijek dopustaju uz upis razlikovne godine ukoliko su studiji vrlo slicni i na istoj razini. Mozda je to na ekonomiji i moguce, ali sumnjam da ide bez razlikovne godine.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 21:57   #39
Zasto ne nazoves studentsku referadu i porazgovaras s prodekanom za nastavu i studente, on ce imati jedini tocan odgovor na tvoje pitanje.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 17:09   #40
Smile

Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Zasto ne nazoves studentsku referadu i porazgovaras s prodekanom za nastavu i studente, on ce imati jedini tocan odgovor na tvoje pitanje.
Strucni upravni studij na veleucilistu mi je omogucio upis na sveucilisni diplomsku studij javne uprave u trajanju od jedne godine. Obzirom da su povezani smjerovi.
Oni koi nemaju veze sa javnom upravom tipa studirali su neki ekonomski smjer moraju polagat razliku ispita Uvod u pravo, Ustavno pravo i Osnove uorave.
Ta tri predmeta sam imala na strucnom upravnom studiju na veleucilist.
Mene samo zanima da li postoji kakav visi rang nakon specijalizacija za javnu upravu.
Al imas pravo bolje da pitam u Osjeku ili Zagrebu sama.
Hvala
Juicyju is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:18.