Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2004., 14:50   #1
Tofu, seitan, miso

Alergicna sam na mlijeko,pa umjesto sira koristim tofu,ali me dosta skupo dođe.

Cula sam da ga neki ljudi rade doma,pa sam htjela i ja pokusati.
Imate li ideju kako?
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 15:07   #2
Napisat ću ti recept ako se zakuneš da ćeš ga probati raditi Naime, recept je dugačak.

Moraš prije toga imati na umu nekoliko stvari - za napraviti tofu treba ti neka vrsta 'sirila' - neki koriste limun ali ja ne znam takav recept. U receptu koji ja imam koristi se tzv. NIGARI kao sirilo. Nigari se može kupiti u trgovinama zdrave hrane i nije skup.

Drugo, moja mama je radila doma tofu i ispao joj je jako mekan, dakle trebalo bi imati nekakav kalup u kojem ćeš taj mekani tofu pritisnuti i pustiti da odstoji i da se stvrdne da bi dobila onakvu kocku kakva se kupi u dućanu. Inače ćeš dobiti mekani tofu koji ćeš moći koristiti za napraviti namaz, vrhnje ili majonezu, ali nećeš ga moći npr. pohati.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 15:15   #3
Obecajem da cu ga raditi.
Znaci bas mora biti kalup,razmisljale smo ja i mama da ga stavimo u gazu...
Koliko vremenski traje priprava i koliko ga dobijes od kile soje?

Ahm...pitala bi i za seitan

a da mi faxiras?
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 20:06   #4
Recept za tofu

Evo recepta

1 šalica suhe soje
8 šalica vode
1 velika žlica nigarija

Soju dobro oprati i namočiti u 8 šalica mlake vode. Soja počne pjeniti kad je dobro namočena, a i unutrašnjost zrna je potpuno ispunjena.
Soju zajedno sa vodom meljemo u mikseru za frape oko 1 minutu. Izlijemo u lonac debelog dna za kuhanje.
Pripremiti hladne vode za škropljenje, jer se samljevena soja pjeni i hoće 'pobjeći' iz lonca.
Neka kuha nekoliko minuta, pri čemu 3 puta škropimo hladnom vodom i onda u veću posudu stavimo cjedilo za tjesteninu i u njega rijetko platno ili pelenu. Ulijemo vruću kuhanu soju da se iscijedi mlijeko.
Dobro stisnemo krpu da se istisne ostatak mlijeka. Lonac s mlijekom ponovo stavimo na vatru i dovedemo do vrenja. Nakon 5 minuta ulijemo malo hladne vode i ugasimo vatru. Oprezno ulijevamo u mlakoj vodi rastopljeni nigari i promiješamo u obliku križa. Kasnije dodamo još malo nigarija preko obrnute kuhače i lagano promiješamo površinski sloj mlijeka. Ostavimo da odstoji dvadesetak minuta i ponovo ulijemo u krpu koju smo postavili u cjedilo. Prekrijemo krpom i stavimo za uteg posudu s vodom da se tofu oblikuje i stisne. Nakon 5-6 sati ili sutradan režemo u kocke i stavimo u hladnu vodu i u hladnjak na čuvanje.
Soja koja je ostala u krpi nakon prvog cijeđenja zove se okara i koristi se za kosane odreske, zgušnjavanje variva, dodaje se biskvitu bez jaja itd.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 20:09   #5
Evo, to je po receptu Zlate Nanić. Moja mama je radila po tom receptu, ne znam doduše koliko je stavila soje i vode, i nije joj baš ispalo puno tofua, i bio je dosta mekan - ali jako fin, puno finiji od kupljenog.

Za seitan moram pitati mamu recept, jer mislim da ona radi po nekom svojem, a ispadne joj stvarno super. Već sam bila napisala taj recept na nekom drugom forumu i nadala sam se da ću ga pronaći, ali izgleda da je nestao .
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 20:15   #6
Sutra po organski uzgojenu soyu i algu.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 21:02   #7
Negdje u okolici Zagreba (Stupnik?)postoji "farma" zdrave hrane. Tofu nije tako skup (u usporedbi s Njemackom).
Ja ti imam recept za seitan (na engleskom), ali je prava gnjavaza...Ako hoces, posaljem ti ga.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 09:16   #8
Salji,hoces na mail?
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 09:27   #9
jedem i jedno i drugo, ali koja je razlika izmedju seitana i tofua u pripremi?
Prvi Vozač is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 09:43   #10
Priprema je potpuno drugačija; seitan se radi od brašna 850, a tofu od soje.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 10:14   #11
recept za seitan (od mame od jedne Jasne)

- Uzmes (u posudu u kojoj ces mijesiti) psenicno polubijelo brasno (t-850), npr. 1.5-2kg.
- Dodajes mlake vode i mijesis, da dobijes nesto sto izgleda kao tijesto za kruh. Dobro ga izmijesis. To "tijesto" ostavis (pokriveno krpom) stajati pol sata-sat
- u medjuvremenu ugrijes bojler vode (blago tebi ako u kuhinji imas protocni bojler...)
- nakon sto je proslo onih pol sata - sat, naizmjenicno ispires tijesto u toploj i hladnoj vodi, voda ce biti jako bijela, jer ce odnositi skrob. Pokazalo se da je 10ak ispiranja o.k. (tj. 5x u hladnoj, 5x u toploj). Zavrsavas HLADNIM ispiranjem
-onda svoj buduci seitan stavis u neku tanku i dugu staklenku, naopako okrenutu staklenku na cjedilo (tako da se istovremeno iscijedi cim vise vode, i dobije neki oblik, koji ce ti poslije biti lijepi za rezanje na snite). Pustis pola sata da se ocijedi.
- u medjuvremenu pripremis lonac hladne vode, i u njega stavis sve sto bi inace stavila da kuhas (govedsku, pilecu...) juhu, i malo soya sosa. Ja sam ti jedno lijeno stvorenje, pa nekad umjesto svjezeg povrca stavim ono suseno, od kotanyja, "suseno povrce za juhu".
- kad se seitan ocijedio, nagovoris ga van iz staklenke, umotas u kuhinjsku krpu, polozis u onaj lonac tako da se ne razmota iz krpe, i tako da bude skroz prekriven vodom. Kuhas pola sata.
- cuvas u frizideru, u posudi, potopljeno u dobro posoljenu vodu, ili izrezes na snite, podijelis na potrebne porcije i zaledis

p. s.
ono povrce iz "juhe", ako si ga bila lijepo usitnila prije, i lijepo procijedila poslije kuhanja, mozes baciti na dinstani luk, malo prodinstati, dodati rizu... imas ukusni rizoto...
mars is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 10:26   #12
Probam pa se javim ako zapne
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 11:29   #13
auuu
Prvi Vozač is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 19:38   #14
nisam nikad probala (da se odmah ogradim), ali sam negdje pokupila recept:

Namirnice
•vruće sojino mlijeko
•ugrušalo: ocat, limunov sok ili nigari (magnezijev-klorid ili kalcijev sulfat)
Priprema
U vruće sojino mlijeko dodamo ugrušalo otopljeno u vodi u sljedećim omjerima: za 1/2 kg soje 1 zdjelica tople vode s 3/4 zdjelice octa ili limunovog soka ili 1,5 zdjelicu vode s 1-2 žličice nigarija.
Kad vrućem mlijeku dodamo ugrušalo, nekoliko puta dobro promiješamo. Poslije nekoliko minuta surutka će se odvojiti. Opet uzmemo cjediljku, na nju stavimo lanenu krpu i ocijedimo.
Dobijemo tofu i sirutku, koju upotrijebimo za gnojivo u vrtu. Ako stavimo krpu u model i opteretimo, dobijemo lijep oblik.
S nigarijem dobijemo tvrdi tofu, a s octom ili limunovim sokom mekan. Tofu možemo upotrijebiti svuda kao i kravlji sir.


SOJINO MLIJEKO

3 salice soje u zrnu;voda;morska sol;
Natopiti 3 salice soje u zrnu preko noci(ne mora bas preko noci) u dovoljno
vode(ne stediti),sve dok soja ne nabubri.Nakon toga iscjediti vodu,i
nabubrenu soju samljeti u mikseru(moze i rucno,no to je sporo).Tako
izmljevenu
soju sipati u vecu posudu i pomjesati s 3-5 litara vode(ako zelite gusce
mlijeko stavite manje vode)i kuhati.Staviti nekoliko prstohvata soli.Kada
prvi puta zavri,s prstima staviti malo vode dok opet ne zavrije,i to
napraviti 3-5 puta.Bit ce puno pjene.
Kada se skuha,preko gaze iscjediti sadrzaj.Tekucina se zove sojino mlijeko,a
skuhana soja okara(ja to volim,no moji ukucani ne).S tim mlijekom mozete
napraviti jogurt ili sir klasicnom metodom(kao zgrusivac za sir mozete
koristiti
limun-a za jogurt manju kolicinu normalnog jogurta-a kasnije ce te imati
kulturu
iz soje).

Izrada sojinog mlijeka u domaćinstvu:

1. način - ručno

U vlastitim domaćinstvima možemo proizvesti soino mlijeko na sljedeći način.
Preko noći ostavimo 1/2 kg soje da se namoči.
Zagrijemo vodu do vrenja te ju dok je još vruća miksamo zajedno sa sirovom
namočenom sojom u omjeru 2:1 (2 šalice vode na 1 soje).
Što finije izmiksamo smjesu, to ćemo dobiti više mlijeka. Izmiksanu smjesu
trebamo procijediti kroz finu tkaninu (kuhinjsku krpu) i iscjediti što je
više moguće tekućine.
Dobiveno mlijeko kasnije teba još termički obraditi kako bi se deaktivirali
neprobavljivi enzimi iz soje. To se postiže tako da se mlijeko zagrijava, uz
miješanje da ne zagori, do 5-7 minuta nakon vrenja. Ukoliko se pojavi pjena
i mlijeko se počme dizati i kipiti samo dodavajte hladne vode.
Na kraju bi se trebalo dobiti oko 5 l sojinog mlijeka.
Ovakvo "domaće" mlijeko ima karakteristični "sojin" okus koji mnogima smeta.
Radi poboljšanja okusa može se dodati malo soli, neko sladilo i malo arome
npr. vanilija ili sl.
Uz dobru organiziranost proces pripreme traje oko 45 min.

2. način - strojno

Na tržištu postoje razne izvedbe uređaja namijenjenih domaćinstvima za
proizvodnju sojinog mlijeka. Jedan takav je i SOYLOVE. Potpuno automatiziran
i brz proces izrade (27 min.) krasi ovaj uređaj čime se spravljanje sojinog
mlijeka svodi na banalan posao. Bez prljanja ruku, kuhinjskih krpa i drugog
posuđa te jednostavno održavanje uređaja. Za 1,3 litre mlijeka dovoljna je
jedna dozirna časica suhe soje u zrnu. Nije potrebno prethodno namakati
soju.
Rezultat je sojino mlijeko bogatijeg, prihvatljivijeg i punijeg okusa nego
ono rađeno ručnom metodom.


Soy Yogurt

Ingredients:

4 cups soymilk either commercial or home made soy milk by INTSOY method
(see recipe for soymilk)
2 to 3 tablespoons plain commercial yogurt (Dannon Plain Yogurt, etc)
5 tablespoons cane sugar
1 teaspoon vanilla flavor or other flavor as desired

Optional: Fruit preserves

Method:

1. Heat the pasteurized soy milk to 194oF (90oC) .

2. Add sugar to the heated soymilk base and keep the temperature at 194oF (90oC), heating only long enough to dissolve the sugar. Add flavor.

3. Cool the milk to 122oF (50oC). Add the commercial yogurt, gently mix the contents thoroughly and avoid the formation of foam. Pour the milk into cups and then seal with a cap.

4. Immediately place the cups into an incubator, or an oven at 106oF (41oC) for approximately 5 hr. After 4-1/2 hr of incubation, closely monitor the pH of the yogurt. When the pH reaches 4.3 or desired sourness, transfer the yogurt to a refrigerator at 36oF (2oC).

5. After 12 hr refrigeration, the yogurt can be served.

Option: To make yogurt with fruit on bottom, place 2 to 3 teaspoons fruit preserve into the bottom of each of the yogurt cups. Gently fill the mixture from step 3 into yogurt cups to near the top and then seal with a cap. Soy yogurt can be made by a yogurt maker following the instruction.


Soy Sour Cream
Preparation time: 15 minutes, Number of servings: about 2 cups

INGREDIENTS
1 pound silken tofu
2 tablespoons vegetable oil
2 tablespoons lemon juice
1 tablespoon sugar
½ to 1 teaspoon salt to taste (depends on whether this mixture will be combined with other ingredients which may or may not be salty, for instance, soup mixes tend to be salty)

INSTRUCTIONS
Blend the tofu, oil, lemon juice, sugar and salt in a blender or food processor until smooth.
With the dips calling for sour cream, mix this with the other ingredients and let chill for several (4 or so) hours before serving. This will give the flavors a chance to blend.

__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 21:20   #15
Ajme ,pa ti si cudo
Jogurte nikad nisam jela jer su mi bili preskupi.A sad vidim da se i vrhnje moze doma napraviti.

Ovaj aparat za mlijeko,moze li se u njemu i sir napraviti?
Vidjela sam da ga imaju u ducanu zdrave hrane.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 16:32   #16
Quote:
Noemi kaže:

Ovaj aparat za mlijeko,moze li se u njemu i sir napraviti?
Vidjela sam da ga imaju u ducanu zdrave hrane.
Ja imam aparat i skuplja prasinu
Ne znam kaj da ti kazem, ja sma totalno razocarana, jos mi muz u zvadji svaki put nabije na nos kak smo to platili 120$ a ja to ne koristim

Neki ljudi su zadovoljni, ja nikako nisam. Stvarno sam procackala cijeli net u potrazi za dobrim receptima i svasta isprobala, ali mlijeko mi je uvijek ko voda. Sto god da sam dodala i koliko god da sam dodala, uvijek je bilo ko voda
Mislim da mi je jedino bilo dobro kad sam stavila ekstakt vanilije, puno secera i jos napravila kaka od toga. Tek onda je bilo pitko.

A za sir mislim da moras imati neke dodatke, ja sam svoj kupila prije godinu dana i sad se vise ne sjecam tocno kaj ti treba za to. Ali da, radi i sir.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 16:34   #17
ajme koliko slova sam fulala, ne da mi se sad to ispravljati, jos je rano ujutro
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 10:51   #18
Radi se seitan.Zamijesila brasno i putila ga da odmara.
Idem grijati vodu u bojleru
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 13:02   #19
Jos samo da ga skuham.Nekako je smrkljast i malo ga ima.Je l to tako mora?
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 21:47   #20
sad je vjerojatno kasno, ali za ubuduce
Ako se pocne raspadati prilikom ispiranja pomozi si cjediljkom. I vodu ne bacati u kuhinjski sudoper jer ce skrob zacepiti cijevi. Najbolje je da se hiti nekam van ta voda.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:47.