Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2014., 19:33   #6321
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Kao što kolega bmwmilos kaže, u principu je to sve snaga 1, ali sam iskoristio modularni način rada plamenika da mi u staru odmah nakon paljenja pojača ventilator, a kasnije kad se stabilizira količina peleta u kahlici smanji ventilator i time dobio optimalno izgaranje u cijelom intervalu rada plamenika. Mogao sam za primjer i ostaviti ventilator kroz te 4 "snage" isti a korigirati vrijeme doziranje peleta u kahlicu na isti način, ili čak oba parametra, ali budući da nemam instrumenata htio sam broj parametara koje moram mjenjati svesti na minimum i dobiti neku veću kontrolu.
Ne biva to tako: određena količina peleta (ili bilo kog drugog goriva) zahteva opet odrećenu količini vazduha, tačnije kiseonika, raspoređenog na (opet) određeni način da bi sve to sagorelo. Ovo kako ste opisali kosi se sa tom (elementarnom) logikom. Prosto - ne biva to tako. Sa druge strane, ako ste zadovoljni rezultatom, onda ništa.

Btw: ne rekoste koja je razlika između snage "1" i "2": ista količina peleta, isti vetar, a dve snage. Jel' samo ja to vidim!?
zmajdin is offline  
Old 08.01.2014., 21:40   #6322
Quote:
dep kaže: Pogledaj post

http://

Iskoristio bi ovu posljednju sliku i nadovezao se na raspravu od neki dan: kod ovakvog položaja puža/dobavnog crijeva i ja sam imao problem sa zaštopavanjem. Podizanjem spremnika i približavanjem ka plameniku taj problem je nestao.

LP.
Riječki Ferroli serviser / monteri, u početku su cijev kratili na 40cm , a ona minimalno mora biti 60cm.Tako da je dužina i položaj " crijeva " jako bitan. Naravno ,ono najbitnije i godine jer kada čovik ostari sva ga srića ostavi .

Lp sa još uvijek pretoplog Hr Primorja
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Old 08.01.2014., 23:45   #6323
Quote:
zmajdin kaže: Pogledaj post
Ne biva to tako: određena količina peleta (ili bilo kog drugog goriva) zahteva opet odrećenu količini vazduha, tačnije kiseonika, raspoređenog na (opet) određeni način da bi sve to sagorelo. Ovo kako ste opisali kosi se sa tom (elementarnom) logikom. Prosto - ne biva to tako. Sa druge strane, ako ste zadovoljni rezultatom, onda ništa.

Btw: ne rekoste koja je razlika između snage "1" i "2": ista količina peleta, isti vetar, a dve snage. Jel' samo ja to vidim!?
Objasnio sam razloge za sve to u postu prije tog gdje sam napisao postavke, Ako pročitate post prije biti će jasnije čemu veća vrijednost ventilatora pri početku rada na snazi 1.
skyman is offline  
Old 09.01.2014., 16:10   #6324
Quote:
dep kaže: Pogledaj post
Točno, o tome smo već diskutirali!

Ja imam original zugberg...(nikako da zapamtim) sa servomotorom i imao sam ga namjeru povezati sa ventilatorom plamenika, ali sam odustao kad sam vidio da se brzina vrtnje ventilatora plamenika regulira promjenom napona. Kako padom napona na servomotoru zugbegrenzera nisam htio remetiti broj okretaja ventilatora, a odgovarajući relej nisam našao, odustao sam od elektronike i prešao na mehaniku!

http://


Jednostavno, plastična cijev sa klapnom koja se i pri malom strujanju zraka otvori u vodoravan položaj, a po gašenju plamenika vraća se u okomiti položaj pri čemu zatvara strujanje zraka kroz kotao.

http://

I da, peć se može skoro svaka preradit na pelete. Evo jedne Buderusice za ložu....

http://

Iskoristio bi ovu posljednju sliku i nadovezao se na raspravu od neki dan: kod ovakvog položaja puža/dobavnog crijeva i ja sam imao problem sa zaštopavanjem. Podizanjem spremnika i približavanjem ka plameniku taj problem je nestao.

LP.
Koliko je doista riješen problem strujanja zraka kroz kotao s tom klapnom na usisu?

Npr. kojim se tempom prije ishlađivao kotao u odnosu na sad s tom klapnom...

Naravno protok zraka kroz kotao je reduciran s tom klapnom, ali kotao nije zadihat kako spada na sve strane i svejedno dolazi do strujanja zraka kroz kotao ako je u pitanju jači dimnjak...zato pitam za cca brojke...
skyman is offline  
Old 09.01.2014., 18:37   #6325
Isprika sto ovako upadam kao padobranac,

Interesira me koliko placate pelete i da li itko uzima od firme Sisarka, jel su zadovoljni itd.
djoomla is offline  
Old 09.01.2014., 19:58   #6326
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Koliko je doista riješen problem strujanja zraka kroz kotao s tom klapnom na usisu?

Npr. kojim se tempom prije ishlađivao kotao u odnosu na sad s tom klapnom...

Naravno protok zraka kroz kotao je reduciran s tom klapnom, ali kotao nije zadihat kako spada na sve strane i svejedno dolazi do strujanja zraka kroz kotao ako je u pitanju jači dimnjak...zato pitam za cca brojke...

Ne baratam nekim konkretnim brojkama, ali znam da mi se je prije ugrađivanja klapne, ventilator okretao u stanju mirovanja pokretan cugom dimnjaka. Sada se to više ne događa.
S obzirom na cijenu uređaja, mislim da se isplatilo.
Netko je prošle godine pokazao original uređaj by CM, ali ja ga do sada nisam vidio niti "čuo" nešto onjemu

poz.
dep is offline  
Old 09.01.2014., 21:29   #6327
Quote:
djoomla kaže: Pogledaj post
Isprika sto ovako upadam kao padobranac,

Interesira me koliko placate pelete i da li itko uzima od firme Sisarka, jel su zadovoljni itd.
Osobno mislim da su među kvalitetnijim peletima na našem tržištu, ja ih plaćam 1700kn/Tona!
djanikeda is offline  
Old 09.01.2014., 23:02   #6328
evo je otvorena



i malo zatvorena

ramzay is offline  
Old 09.01.2014., 23:49   #6329
Wink

Quote:
dep kaže: Pogledaj post
Ne baratam nekim konkretnim brojkama, ali znam da mi se je prije ugrađivanja klapne, ventilator okretao u stanju mirovanja pokretan cugom dimnjaka. Sada se to više ne događa.
S obzirom na cijenu uređaja, mislim da se isplatilo.
Netko je prošle godine pokazao original uređaj by CM, ali ja ga do sada nisam vidio niti "čuo" nešto onjemu

poz.
Vidi u www.centrometal cjenik ..,piše o novoj ponudi za prodaju pelet plamenika CPPL ... KW s zaklopkom ,za sve veličine,čak i novu ponudu za SET ZA AUTOMATSKO ČIŠĆENJE PLAMENIKA CPPL 90 bez i sa tihim kompresorom,,moguće je naknadno ugraditi na mom plamenikom ,god.priozvodnje 2012g,samo moram odnijeti u tvornicu CM u Macinec,,vidjet ću kad mognem uživo vidjeti kako se to funkcionira za čišćenje šljake u rešetki,još radim svakodnevno ili 2par dana čišćenje...
dadoposušje is offline  
Old 10.01.2014., 00:06   #6330
(u spomen jednoj tvrdnji da ljudi kupe Clio pa ga tuniraju jer žele da bude Ferrari)

Pozdrav,

malo igranja jucer i danas je rezultiralo donjim slikicama. Ekstremno niski okretaji (ca 815-830) su jedini moguci da nesto ispadne od rezultata. Naravno sada ce me dočekati šljaka na rešetci svaki dan.
Razumio bih ja ovo da imam dimnjak od 10 metara sa ludim cugom. Suprotno nekim teorijama o smanjenju ventilatora jedino kada je velik dimnjak moj je od 3,5 metara. Valjda bi morao na 300 okretaja da imam pravi dimnjak . Il' mi ne valja ventilator ili brojač okretaja .
Kako god rezultati igranja su na slikama. Nije nešto posebno ali čovjeka veseli.






Ove koje slijede su specijalno za plavusu koja je Ramzayu posebno draga i koju stalno spominje ...teta Angela .... Malo viska CO2... ali zato...




Ovo instrument pokaze kada se otvore vrata i pogleda kakav je plamen ... Otvore se na 5 sekundi i....
Putokaz za metodu oko puta prst. Iako sam bio jako blizu




Malo šamota čisto da se nešto radi... JE ili nije pomoglo ...pitaj onog gore...



Pozdrav

p.s.

ostaje za riješiti bubnjanje i šljaku. Rekoh jednom...bar znam da radi ...dok bubnja i ne moram silaziti s kata da provjerim....

Zadnje uređivanje Rijeka555 : 10.01.2014. at 00:14.
Rijeka555 is offline  
Old 10.01.2014., 05:00   #6331
Quote:
Rijeka555 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

malo igranja jucer i danas je rezultiralo donjim slikicama. Ekstremno niski okretaji (ca 815-830) su jedini moguci da nesto ispadne od rezultata. Naravno sada ce me dočekati šljaka na rešetci svaki dan.
Razumio bih ja ovo da imam dimnjak od 10 metara sa ludim cugom. Suprotno nekim teorijama o smanjenju ventilatora jedino kada je velik dimnjak moj je od 3,5 metara. Valjda bi morao na 300 okretaja da imam pravi dimnjak . Il' mi ne valja ventilator ili brojač okretaja .
Kako god rezultati igranja su na slikama. Nije nešto posebno ali čovjeka veseli.



Malo šamota čisto da se nešto radi... JE ili nije pomoglo ...pitaj onog gore...



Pozdrav

p.s.

ostaje za riješiti bubnjanje i šljaku. Rekoh jednom...bar znam da radi ...dok bubnja i ne moram silaziti s kata da provjerim....
Pa dobro kolika ti je ta peć, ovo izgleda kao da si zapalio upaljač u dvorani, a ne ložište
skyman is offline  
Old 10.01.2014., 11:40   #6332
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Pa dobro kolika ti je ta peć, ovo izgleda kao da si zapalio upaljač u dvorani, a ne ložište


Slikano je u postupku gasenja jer drugacije nisam mogao dobiti sliku samog samotnog tunela. Pretamno je zbog plamena.

Pozdrav
Rijeka555 is offline  
Old 10.01.2014., 14:53   #6333
Ne bih da budem kvariigra, ali prikazani rezultati nisu baš za (naročitu) diku i ponos, mada ne mogu se ni lošim nazvati: oba merenja su pokazala količinu ugljen-monoksida koja je, doduše, unutar aktuelih hrvatsko/srpskih propisa, na granici slovenačkih, bitno viši od austijskih koje ja uzimam kao reper, dok granicu onih koji se vezuju za Angelu Merkel oho-ho prebacuju. U oba slučaja je vetar preslab. Neka višak kiseonika bude oko/preko 7 i Bog vas veseli. Još ako malo poradite oko temperature dima - neka bude ispod 150... Uz malo strpljenja dade se to lepo narihtati: posle svake promene parametra valka sačekati između 3 i 5 minuta, pa kad se sve namesti, ostavi se da gorionik radi neko vreme, pa se merenje ponovi, tek da se rezultat potvrdi. Ako ostane podešeno kao što je prikazano, cenim da će kotao biti čađav iznutra, verovatno i gasiti ničim izazvan. To naravno ne mogu da tvrdim: o pretpostavci je reč.
zmajdin is offline  
Old 10.01.2014., 21:26   #6334
Quote:
zmajdin kaže: Pogledaj post
Ne bih da budem kvariigra, ali prikazani rezultati nisu baš za (naročitu) diku i ponos, mada ne mogu se ni lošim nazvati: oba merenja su pokazala količinu ugljen-monoksida koja je, doduše, unutar aktuelih hrvatsko/srpskih propisa, na granici slovenačkih, bitno viši od austijskih koje ja uzimam kao reper, dok granicu onih koji se vezuju za Angelu Merkel oho-ho prebacuju. U oba slučaja je vetar preslab. Neka višak kiseonika bude oko/preko 7 i Bog vas veseli. Još ako malo poradite oko temperature dima - neka bude ispod 150... Uz malo strpljenja dade se to lepo narihtati: posle svake promene parametra valka sačekati između 3 i 5 minuta, pa kad se sve namesti, ostavi se da gorionik radi neko vreme, pa se merenje ponovi, tek da se rezultat potvrdi. Ako ostane podešeno kao što je prikazano, cenim da će kotao biti čađav iznutra, verovatno i gasiti ničim izazvan. To naravno ne mogu da tvrdim: o pretpostavci je reč.
Pozdrav,

Nisi "kvarigra", dapače . Svi komentari su dobrodošli , pogotovo od ljudi koji znaju što govore. Na svakom od nas je hoce li ih poslusati ili ne.
Konkretno tvoji su dobra smjernica i krecem se u tom pravcu. Rezultati nisu nesto ekoloski , svjestan sam i dotjerat cu ih . A tamnija unutrasnjost je bila primjetna odmah jer je kotao bio skoro pa bijel iznutra prije igranja. Problem je sto sam imao testo 2 sata ukupno u dva dana a za svaku promjenu treba vrijeme stabilizacije.
A Merkelica, spomenuta je bas zbog "rezultata" CO/CO2 (navodnici).
Veci problem, od zraka, se pokazao problem neujednacene dobave peleta koju puz ubacuje. Cilj mi je bio (za prvu ruku) uopce vidjeti generalni smjer brzine ventilatora (prema - ili +) a vezano za moje nedoumice oko dimnjaka.
Samo doziranje uzrokuje primjetno sinusoidno gibanje rezultata koje je u nekom vremenskom odsjecku prihvatljivo ali u iducem nije.
Npr u vremenu od 5 min visak kisika se krece izmedju 6 i 9 a vec u iducem je od 9 do 12. Tako, naravno i iskoristivost plese od do. Uz neizbjezne vibracije naravno . Puz u prosjeku dobavlja 3,55 g/sec ali to je prosjek od 2-5. Ako se ponovi (a ponovi se) par debelih ili mrsavih porcija ode sve u pm. Nagib je ok vec je pitanje zahvata i transporta. Kod dimnjaka u jednom momentu je instrument izmjerio (u radu)
draft od - 0,68 mbar. Mislio sam da ne valja uređaj.
Inace, danas sam pokusao s relejem vezanim na ventilator postaviti 2 osjetnika u pufer. Ideja je bila da ventilator (koji stalno radi) preko releja koji prebaci kontakt do osjetnika koji daje temp automatici. Kad ventilator ne radi kotva je otpustena i temp javlja osjetnik smjesten na vrhu. Kad temp padne ispod npr 55 c, automatika pali kotao i ventilator dobije napon. Taj napon je prebacen na relej i on aktivira kontakt donjeg termostata koji javlja temp 40 a automatika ne gasi kotao dok on ne osjeti 60. Kad se kotao ugasi opet relej prebaci mjerenje na gornjo osjetnik gdje bi tada bilo npr 80...
Zajeb je nastao jer je promjenjivost broja okretaja ventilatora ostvarena sa smanjenim naponom koji ne aktivira relej ako se vrti manje od ca 2.500 o/min . Tako da nista od posla. Moram visjeti ima li koji drugi kontakt koji daje konstantan napon a moze posluziti.

Pozdrav
Rijeka555 is offline  
Old 10.01.2014., 21:41   #6335
Quote:
Rijeka555 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Zajeb je nastao jer je promjenjivost broja okretaja ventilatora ostvarena sa smanjenim naponom koji ne aktivira relej ako se vrti manje od ca 2.500 o/min . Tako da nista od posla. Moram visjeti ima li koji drugi kontakt koji daje konstantan napon a moze posluziti.

Pozdrav
Pokušaj na ventilator spojiti mali mrežni trafo 220/24, pa mjeri napon na sekundaru. Ako je najniži izmjenični napon 12v pri najmanjoj brzini, to bi bio dovoljan za stabilizirani ispravljač na 12v i okidanje releja 12V.
stari1 is offline  
Old 10.01.2014., 22:49   #6336
Inace, danas sam pokusao s relejem vezanim na ventilator postaviti 2 osjetnika u pufer. Ideja je bila da ventilator (koji stalno radi) preko releja koji prebaci kontakt do osjetnika koji daje temp automatici. Kad ventilator ne radi kotva je otpustena i temp javlja osjetnik smjesten na vrhu. Kad temp padne ispod npr 55 c, automatika pali kotao i ventilator dobije napon. Taj napon je prebacen na relej i on aktivira kontakt donjeg termostata koji javlja temp 40 a automatika ne gasi kotao dok on ne osjeti 60. Kad se kotao ugasi opet relej prebaci mjerenje na gornjo osjetnik gdje bi tada bilo npr 80...
Zajeb je nastao jer je promjenjivost broja okretaja ventilatora ostvarena sa smanjenim naponom koji ne aktivira relej ako se vr.ti manje od ca 2.500 o/min . Tako da nista od posla. Moram visjeti ima li koji drugi kontakt koji daje konstantan napon a moze posluziti.

Pozdrav[/QUOTE]
Ti pokusavas kotlu poslati ohmsku vrijednost, preko kontakata releja....a sve u cilju da kotao duže spava? To se može lako napraviti u SSM varijanti. Nije profi ali bi sljakalo. Treba ti relej i 2 termostata. Isto vrijedi ako kotlu trebaš poslati kontakt. Nemaš nikakve zaje.... sa ventilatorom itd..
davor1808 is offline  
Old 10.01.2014., 23:35   #6337
Quote:
davor1808 kaže: Pogledaj post
Ti pokusavas kotlu poslati ohmsku vrijednost, preko kontakata releja....a sve u cilju da kotao duže spava? To se može lako napraviti u SSM varijanti. Nije profi ali bi sljakalo. Treba ti relej i 2 termostata. Isto vrijedi ako kotlu trebaš poslati kontakt. Nemaš nikakve zaje.... sa ventilatorom itd..
Tako sam i ja napravio, gornji termostat je spojen kao tipka start paralelno sa kontaktom samoodržanja,donji kao tipka stop u seriju sa relejem čiji kontakt pali plamenika.Kada gornji dođe na 55 starta plamenik i radi sve dok donji ne dođe do 70.
A imaš i onih multifunkcijskih elektronski releja koji imaju napajanje 100-240VAC,pa mu je svejedno na koliko radi ventilator.
bmwmilos is offline  
Old 11.01.2014., 07:43   #6338
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Tako sam i ja napravio, gornji termostat je spojen kao tipka start paralelno sa kontaktom samoodržanja,donji kao tipka stop u seriju sa relejem čiji kontakt pali plamenika.Kada gornji dođe na 55 starta plamenik i radi sve dok donji ne dođe do 70.
A imaš i onih multifunkcijskih elektronski releja koji imaju napajanje 100-240VAC,pa mu je svejedno na koliko radi ventilator.
Dečki dajte to nacrtajte da ljudi koji i ne kuže struju sa tom skicom odu kod nekog lokalnog meštra i kažu meštre spojite mi to tako i da stvar skinemo s one stvari .

Stvar je toliko jednostavna nama nekolicini ali vjerujte mi da ostatku forumaša i nije jasna , a nije jasna ni onima u Tirkiznoj , ali ako budemo drukali još jedno pol godine možda nam se dinastija i smiluje i udjeli nam shemu spajanja spremnika sa dva kapilarna termostata i jednim relejom koji će ispraviti glupe postavke njihove konstrukcije.

Isto je tako bilo i sa tom jebenom klapnom mislim da smo drukali preko foruma dvije godine , sve im napravili i sve im pokazali , sve im objasnili da bi onda oni pobjedonosno na sajmu postavili plamenik sa klapnom.

Ja ne znam da li je STEPSKI od tirkiznih dobio neki oreden za ideju i kompleno rješenje koje je dao na forumu, ali ja nisam dobio ni plavušu ni orden , ono jesam popio neki delanac na štandu i paso plavušu , i potajno napravio fotke sa posta 6327
ramzay is offline  
Old 11.01.2014., 08:55   #6339
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
...Ja ne znam da li je STEPSKI od tirkiznih dobio neki oreden za ideju i kompleno rješenje koje je dao na forumu, ali ja nisam dobio ni plavušu ni orden , ono jesam popio neki delanac na štandu i paso plavušu , i potajno napravio fotke sa posta 6327
G.Ramzay!
Stalno napadaš moje tirkizne pa onda spominješ plavuše pa neke klapne...
Šaljem Ti sliku sa pravim crnim rafungom, dvije klapne i nije tirkizna
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 11.01.2014., 09:16   #6340
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Dečki dajte to nacrtajte da ljudi koji i ne kuže struju sa tom skicom odu kod nekog lokalnog meštra i kažu meštre spojite mi to tako i da stvar skinemo s one stvari .

Stvar je toliko jednostavna nama nekolicini ali vjerujte mi da ostatku forumaša i nije jasna , a nije jasna ni onima u Tirkiznoj , ali ako budemo drukali još jedno pol godine možda nam se dinastija i smiluje i udjeli nam shemu spajanja spremnika sa dva kapilarna termostata i jednim relejom koji će ispraviti glupe postavke njihove konstrukcije.

Isto je tako bilo i sa tom jebenom klapnom mislim da smo drukali preko foruma dvije godine , sve im napravili i sve im pokazali , sve im objasnili da bi onda oni pobjedonosno na sajmu postavili plamenik sa klapnom.

Ja ne znam da li je STEPSKI od tirkiznih dobio neki oreden za ideju i kompleno rješenje koje je dao na forumu, ali ja nisam dobio ni plavušu ni orden , ono jesam popio neki delanac na štandu i paso plavušu , i potajno napravio fotke sa posta 6327
Ja cu opisati a idući tjedan mogu i postaviti shemu...
Znači ovako pretpostavka je da radimo sa relejem 220V. Onda se faza spoji na kontakt od recimo gornjeg termostat koji je podesem na cca 55C, drugi kraj tog termostata se spoji na jedan kraj svitka releja.
Nula se spoji na donji termostat cca 85C i vrati na drugi kraj svitka releja. Da bi se dobilo samodrzanje treba još jedan radni kontakt releja spojiti paralelno gornjem termostatu i to je to. Sa ostalim kontaktima releja radimo sta nam treba.
To je tako jednostavno jednom softverasu napraviti samo ako zna i ima volje...
davor1808 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:11.