Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2013., 16:37   #241
Onda?
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 16:41   #242
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Onda?
Pročitaj naslov topica i daj svoje prijedloge.

Znam, znam, nikome se ne da ponavljati nešto, rečeno prije 2, 6 ili 47 mjeseci nekom prilikom, negdje, ali eto...morat će se.
__________________
A tout le monde
Apophis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 16:49   #243
Quote:
Apophis kaže: Pogledaj post
Pročitaj naslov topica i daj svoje prijedloge.

Znam, znam, nikome se ne da ponavljati nešto, rečeno prije 2, 6 ili 47 mjeseci nekom prilikom, negdje, ali eto...morat će se.
Jel moram prvo malo o miru u svijetu ili ćemo u glavu?

Ovako, dakle, prvi će prijedlog biti podosta općenit i već si ga čuo: Urediti pravila. Postoje nekakve "upute", ali se ovdje prečesto događa da je razvidno da ljudi uopće ne znaju što su to društvene znanosti, što u njih spada i kakve se rasprave ovdje očekuju. Dakle, valjalo bi to malo pobliže odrediti i malko približiti metodologiju društvenih znanosti.

Sad za Jezikoslovlje. Danči, slabo si ažuran i kote se teme s jednokratnim pitanjima tipa "etimologija riječi naoposum", "kako da počnem govoriti talijanski" i tomu slično. To su toliko minorna pitanja da ne zaslužuju vlastite teme, a dogodi se za se započne kakva kvalitetna rasprava, pa se kasnije izgubi u bespućima. Strašno je nepregledno kad se nakoti nekoliko takvih tema u isto vrijeme.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 16:55   #244
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Ovako, dakle, prvi će prijedlog biti podosta općenit i već si ga čuo: Urediti pravila. Postoje nekakve "upute", ali se ovdje prečesto događa da je razvidno da ljudi uopće ne znaju što su to društvene znanosti, što u njih spada i kakve se rasprave ovdje očekuju. Dakle, valjalo bi to malo pobliže odrediti i malko približiti metodologiju društvenih znanosti.
Razmišljao sam o tome, svakako.
Trenutna pravila su dosta stara, ima u njima i dobrih stvari, dakako, ali prije svega su nepregledna, razvučena u 10-ak postova i slično. Planiram to u dogledno vrijeme doraditi ili nanovo napraviti, samo slabo stignem ove dane; mislim da kroz 7-10 dana hoću, ionako sam imao u planu, dapače.
__________________
A tout le monde
Apophis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 17:10   #245
Quote:
Apophis kaže: Pogledaj post
Razmišljao sam o tome, svakako.
Trenutna pravila su dosta stara, ima u njima i dobrih stvari, dakako, ali prije svega su nepregledna, razvučena u 10-ak postova i slično. Planiram to u dogledno vrijeme doraditi ili nanovo napraviti, samo slabo stignem ove dane; mislim da kroz 7-10 dana hoću, ionako sam imao u planu, dapače.
Dobro, molimo radnu verziju na javnu raspravu.

Imam još dvije stvari koje se ne tiču toliko sadašnje situacije, već više nekakvih smjernica za budućnost i same strategije, ali ću ostaviti za drugi put jer bi moglo malko potrajati. Samo da si zapišem u tekicu, a ti se misli šta.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 00:31   #246
Vidim da je reakcija na jučerašnje primjedbe izostala, pa ću usput dodati još pokoju. Dakle, na prvoj stranici Jezikoslovlja stoji sljedeće:

1) "Koji jezik učiti?" Ne želim zamišljati što bi se dogodilo kad bi svatko tko želi učiti još koji jezik otvarao temu tim povodom.

2) Već spomenuta "Etimologija riječi 'naoposum'", kao i "Porijeklo riječi priša", i na koncu "Izvor sleng pojma - specijalka". Ne želim zamišljati što bi se dogodilo kad bi se za svaku riječ čija je etimologija ili značenje nejasno otvarala nova tema.

3) "od kuda da krenem?". Mislim da je naslov mogao biti zericu precizniji, recimo "Tko sam ja? Što je čovjek? Čemu valja težiti?"

4) "Tražim e-mail za rodoslovlje u Ukrajini. Ako postoji."

5) "Zadatak iz engleskog jezika". Osim što ne želim zamišljati što bi se dogodilo kad bi svaki zadatak iz engleskoga dobio zasebnu temu, ovo je a) protivno pravilima podforuma, b) protivno akademskim načelima i uzusu samoga podforuma. Naime, ovdje se ljude uči između ostaloga da pokušaju sami prije nego što viču "ja to ne znam!!!111". U naravi učenja jezika, kao i svakog učenja, uostalom je trud i samostalan rad.

6) "3 narječja=standardni jezik". Eto, bogu hvala, o odnosu narječja i standarda u Hrvata ne postoji nijedna tema, pa dobismo novu.

E sad me zanima sljedeće:
Je li došlo do nekih promjena u samoj politici podforuma, odnosno postoji li možda kakav naputak zahvaljujući kojemu imamo to što imamo, a što je svakako novost, ujedno i protivno postojećim pravilima? Ako postoji takvo što, zašto korisnici o tome nisu obaviješteni? Ako pak ne postoji naputak, radi li se o tome da su se moderatori usuglasili oko nekakve nove strategije? Ako jesu, opet - zašto o tome korisnici nisu obaviješteni, zašto nije uneseno u pravila i može li se o tome raspravljati? Ili, ako se ne radi ni o jednom, ni o drugom, zašto onda Jezikoslovlje ovako izgleda i zašto se svako malo dešava da tako izgleda? Nedostatak vremena nije prihvatljiv razlog jer neke od ovih tema stoje otvorene više tjedana.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 13:40   #247
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Vidim da je reakcija na jučerašnje primjedbe izostala, pa ću usput dodati još pokoju.
Što ne znači da nisu uzete na znanje, dapače.
Mislim za sada da pravila neće na javnu raspravu od starta, već će se neki kostur napraviti i usuglasiti unutar moderature, pa ćemo dodati u njih posebne prilagodbe po potrebi. Konstruktivne ideje forumaša su sasvim dobrodošle, ali ne vjerujem da ćemo o svakoj stavki pravila imati debatu zašto da i zašto ne.

Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Ili, ako se ne radi ni o jednom, ni o drugom, zašto onda Jezikoslovlje ovako izgleda i zašto se svako malo dešava da tako izgleda? Nedostatak vremena nije prihvatljiv razlog jer neke od ovih tema stoje otvorene više tjedana.
Ako je situacija takva, onda vjerojatno manjak pažnje/smjera/organizacije moderature; nešto na čemu rekoh na pžk da ću poraditi, kao i da me unaprijed ispričaš za dan-dva gužve koje su mi slijedile. Ako neki od navedenih problema ne bude riješen do sutra, slobodno me sjeti.
__________________
A tout le monde
Apophis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 15:08   #248
Dobro, mislila sam više na Daniela, obično se on više bavi samim Jezikoslovljem.

Propust je svakako, jer se svako malo dešava da pogled na prvu stranicu ovako nekako izgleda. I to nipošto nije dobro za ovako malen podforum. Stoga molim da se to malo brže i efikasnije rješava.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 16:32   #249
Pravila su stavljena. Vrlo vjerojatno će biti dopuna i/ili izmjena.

U pravilima su navedene i teme Popis tema i Popis tema stranih jezika, koje će također u dogledno vrijeme biti osvježene.
Sugestije su dobrodošle.
__________________
A tout le monde
Apophis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 19:46   #250
Pošto su mi sa ove teme iz meni neshvatljivih razloga izbrisani najznačajniji postovi (između ostalih, odgovor na uvodni post), te da je ostavljen samo post koji, van konteksta ostalih postova koje sam napisala, ostavlja potpuno pogrešnu sliku o mom stavu o temi, molim da se izbriše i taj jedan koji je ostavljen da bi stvarao pogrešnu sliku.

Hvala.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 09:36   #251
Može li arhivirana rasprava 2003.-2009. biti dostupna svim korisnicima, a ne samo moderatorima i višim instancama? Inače zaista nema smisla.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 12:59   #252
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Može li arhivirana rasprava 2003.-2009. biti dostupna svim korisnicima, a ne samo moderatorima i višim instancama? Inače zaista nema smisla.
Tu temu svakako treba vratiti. Potrebna je i korisna.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 14:05   #253
Prebačena.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 21:20   #254
Hvala
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 18:01   #255
Naslov ove teme više ne odgovara sadržaju. Naime, proširila se i na pogreške u izražavanju. Nemam prijedlog. Možda "lingvistički trun u oku brata svojega"...

P. S. Ne zaboravimo ni sestre.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 09:27   #256
Sačekat ćemo malo s odlukom o promjeni naslova.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 10:19   #257
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Sačekat ćemo malo s odlukom o promjeni naslova.
U nadi da će se tema sama vratiti u svoj tok, kao rijeka nakon kiše?

Nije još poplava u pitanju, ali evo ti nekoliko primjera. Jučer nisam imala vremena, a ovo je samo s posljednjih pet stranica. Bilo bi toga i više da se ona bukva nije rastegnula kao meksička sapunica.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2089

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2081

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2068

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2058

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2057

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2037

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2039

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2007

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2010

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2001

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2015

Neki postovi uopće ne pripadaju ovamo, nego na JS, drugi se odnose na sintagme ili način izražavanja, treći na naglaske, četvrti na etimologiju... Ujedno, ne bi bilo loše uvesti običaj da se bar donekle i obrazloži zašto nekoga nešto nervira. Neznanje ne bi smjelo biti dovoljan razlog, a u mnogo je slučajeva to jedino što kod ljudi izaziva "lingvističku nervozu".
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 10:43   #258
Pa ljudi uglavnom i ne znaju zašto ih nešto nervira. Ovo ionako nije forum za profesionalne jezikoslovce, koje po definiciji ništa ne nervira (ili su fulali struku).

Možemo staviti naslov "Što me živcira u jeziku" npr.?
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 12:03   #259
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Pa ljudi uglavnom i ne znaju zašto ih nešto nervira. Ovo ionako nije forum za profesionalne jezikoslovce, koje po definiciji ništa ne nervira (ili su fulali struku).

Možemo staviti naslov "Što me živcira u jeziku" npr.?
Bolje da ti ne počnem nabrajati što mene sve nervira u hrvatskome.

Međutim, mislim da svatko, osim ako nije Ivana Orleanska i čuje glasove, može bar pokušati objasniti što mu smeta. Prvi post u toj temi ilustrira upravo ovo što govorim.

Quote:
g4gfact0r kaže: Pogledaj post
Nerviraju li vas neke riječi? tako da pozelite fizicki nauditi onome koji je upotrebljava.
mene npr nerv. upotreba riječ naturščik i sl. (mislim da je to zato jer se rijec nekako ne uklapa u okvire naseg jezika.)
Dobro, poziv na fizički napad nije baš nešto što bi trebalo preporučivati, ali autor posta jasno je iznio svoj stav prema navedenoj riječi. Da, on ne zna da je to riječ koja pripada kazališno-filmsko-televizijskom žargonu, da je preuzeta kao i mnogo drugih riječi zajedno s referentom, a to je preuzimanje ili išlo prebrzo da bi se našla adekvatna zamjena ili je riječ "bolje zvučala" upravo zato što doista ima strani prizvuk. On sve to ne zna, a i ne mora znati, baš kao što nitko od nas ne zna sve, ali se potrudio civilizirano sročiti post.

Po čemu se post "ide mi na živce ta i ta riječ" razlikuje od posta u kojemu se navodi samo link? Da citiram iz pravila: "postovi samo s linkom brišu se jer ničemu ne doprinose" itd. A ovdje se u cijeloj temi samo nabraja i nabraja. Kao da čitam telefonski imenik i divim se koliko lica ima u ovoj drami.

Tema bi trebala imati nekakvu svrhu. Bar ja to tako naivno zamišljam. Svrha ove teme mogao bi biti uvid u stav izvornih govornika prema vlastitom jeziku. Dakako, uvijek postoji mogućnost da netko ne voli neku riječ zato što mu ju je mama u djetinjstvu stalno ponavljala, kao što moj brat ne voli špinat, ali valjda takvi slučajevi neće biti u većini. Ako budu, špediš temu na Psihologiju.

P. S. Ako se bude mijenjao naslov, a vjerujem da su se na ovaj već mnogi naviknuli, čini mi se da sam na drugim podforumima vidjela stari naslov u uglatim zagradama. Nešto kao [bilo: to i to]. Vidi s kolegama koliko to ima smisla.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 00:39   #260
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Bila ili još uvijek jest?

Nego, što je s ElliQuinn? U vezi s ovim tvojim, "prije nas je bilo više", Daniele?

(Čeprkala sam malo po historijatu podforuma.)
Moderator kojeg se nitko ne sjeća jer je moderirao pet minuta i onda pokupio prnje kad je zagustilo? Nije neki prijedlog.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:52.