Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2007., 17:02   #1
Strah od smrti

Što mislite da li je strah od smrti opravdan i da li se treba dopustiti ljudima da sami upravljaju s svojim životom do te mjere da im se dopusti samoubojstvo bez ikakvog predbacivanja???

Što se tiče straha od smrti, mislim da zapravo ako si čovijek dopusti da malo razmisli o tome da zaprqavo se nema čega bojati... mislim, ako nema ništa poslije onda se nem čega bojati jer poslije nema ništa nem te što boliti i nemaš za čim žaliti kad tvoje svijesti koja bi to mogla tako shvatiti, a kao ima onda nam se svima pruža novi život tako da stvarna smrt i ne postoji, u tom slučaju ako ima nečega može postojati strah u toliko ako se osoba boji neke osude zbog grijeha ili tako nešto ali i to mi nemako pada u vodu jer se taj svijet ili bi barem treba temeljiti na potpuno drukčijim vrijednostima i stvarima tako da zapravo taj strah je pomalo besmislen....

što se tiče da li bi samoubojstvo trebalo dopustiti... s moralne strane ima i za i protiv... za: ako je osoba u takvoj situaciji zbog bolesti pa da si skrati muke ili tako nešto... ne: kada bi se osoba našla u nekoj naizgled bezizlaznoj situaciji pa se objesila ili nešto na tu temu.... što vi mislite????
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 19:06   #2
strah od smrti... krivo shvacas to... ne boje se ljudi toga sta ce biti poslije. boje se toga da ce jednom morati umrijeti, i da nece vise biti zivi, da ostali ostaju na ovom svijetu a on ide ca i povratka mu nema. Na Zemlji ostavlja najmilije, one koji ce visiti po kaficima, koji ce doma gledati televiziju, jebavat se okolo a njega nema vise... toga se ljudi boje
naravno ovo bi bilo s stajalista ateista
gleme1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 19:51   #3
Ja se bojim da cjeli zivot uzalud radim,, i da prokockavam zivot,, a da ce dod kraj,, + ovo sta je gleme1 nabrojio
TGCVugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 11:01   #4
Quote:
ElessarOne kaže: Pogledaj post
Što mislite da li je strah od smrti opravdan i da li se treba dopustiti ljudima da sami upravljaju s svojim životom do te mjere da im se dopusti samoubojstvo bez ikakvog predbacivanja???
Dok je covjek zivio sa prirodom i shvacao ciklicke principe na kojima ona pociva smrt je bila normalan dio zivota. Strah od smrti je umjetno induciran, i zato mislim da nije opravdan.

Sto se tice predbacivanja, ne predbacujem.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 12:19   #5
Pa opet moram postaviti pitanje, čemu strah ako čemo se opet svi okupti tamo negdje, a ako nečemo, za čim žalit ako je besmisleno... ako nema budučnosti čemu žaliti kada se sve opet svede na isto...
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 12:53   #6
Quote:
ElessarOne kaže: Pogledaj post
Pa opet moram postaviti pitanje, čemu strah ako čemo se opet svi okupti tamo negdje, a ako nečemo, za čim žalit ako je besmisleno... ako nema budučnosti čemu žaliti kada se sve opet svede na isto...
Neznam baš dali ćemo se svi okupiti tamo negdje.Ako čitaš Bibliju onda će ti postati jasno da Bog neće okupiti sve već samo odabrane (one koji vjeruju i koji postupaju po božjim zakonima).Oni koji ne vjeruju u Boga za njih poslje smrti ostaje samo ništavilo.Što se tiče straha od ništavila tj, straha od nepostojanja
pa to je normalno samo za žive i živih će uvjek biti strah od toga.Mrtvima je svejedno.
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 12:24   #7
Ma pusti ti bibliju namiru, to što tamo piše, piše. Samo ću reći da neke stvari su super a neke ne... sam procijeni što je ok a što ne..
Ali ako nema ničega, pa zar ta misao ne oslobađa? Radiš što te volja, prava sloboda. čemu strah, iskoristi to što bolje kad je život samo jedan, ali opet ako ima nešto (ne govorim o krščanskoj idili s 144000 sretnika), onda opet nema straha zar ne. to što se neko ne može osloboditi sebe zbog straha od ništavila mi je totalna glupost, prvo zato jer ja zastupam opciju da nešto ima poslije (ali uzet ćemo u obzir da sam samo čovijek pa možda griješim), a ako nema to je neminovnost s kojom se moraš pomiriti, a to je lakše jer nećeš ni biti svijestan kada to dođe jer ćeš nestati.. tako da nije bitno u kojoj si vjeri glavno da znaš što radiš!!
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 16:24   #8
Tibetanska knjiga mrtvih
 
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 18:56   #9
Jooj...što se tiče kršćanstva,a i općenito religija i ateista tu se stvarno čovjek može pošteno posvađat,što nema smisla. Mislim,po nekim svojim teorijama mogu reći da bi se smrti trebali bojati samo oni koji nemaju život. Ne u smislu toga da bi cijeli život trebali provesti zabavljajući se,opijajući etc. I sranja poput,kad smo već kod smrti,gubitka voljenih osoba i raznih nesreća-sve je to život. Oni ljudi koji nemaju život,ne znam kak da kažem...to su ljudi koji nemaju planova,ne razmišljaju ni o čemu i "troše vrijeme",zapravo kao da čekaju smrt?
Treba znat spiskat taj svoj jedan život.
Ako vjeruješ u reinkarnaciju...više života.
Jeste znali da mozak,nakon što cijelo tijelo otkaže,živi još i do sedam minuta?
Mislim da se s opravdanim razlogom bojiš načina na koji ćeš umrijeti.
blackbird's rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 19:45   #10
Quote:
ElessarOne kaže: Pogledaj post
Što mislite da li je strah od smrti opravdan i da li se treba dopustiti ljudima da sami upravljaju s svojim životom do te mjere da im se dopusti samoubojstvo bez ikakvog predbacivanja???
Mislim da je osobi koja se istinski odluči na samoubistvo potpuno sve jedno šta će o njemu misliti okolina kad ga više ne bude. Sredstva za samoubistvo su svuda oko nas - možemo posegnuti za njima kadgod želimo i niko nas u tome ne sprečava (osim našeg ličnog instinkta samoodržanja). Stoga mislim da mi u svakom trenutku imamo izbor, ali se nekako ipak pre odlučimo za život, kakav god da je.

Strahovi od smrti, bolesti i povređivanja su dobrim delom i čuvari života. Loše je kad ti strahovi postanu preterani, kada se razviju u fobije. Ali, bez njih, bili bismo mnogo lakomisleniji i samim tim bi bespotrebno ugrožavali život sebi.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 21:55   #11
Quote:
Pa opet moram postaviti pitanje, čemu strah ako čemo se opet svi okupti tamo negdje, a ako nečemo, za čim žalit ako je besmisleno... ako nema budučnosti čemu žaliti kada se sve opet svede na isto...
Strah da se necemo, ionako svi znamo da nema dokaza,, jos su to nazalos uvek samo price!!
TGCVugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 13:54   #12
Quote:
TGCVugi kaže: Pogledaj post
Strah da se necemo, ionako svi znamo da nema dokaza,, jos su to nazalos uvek samo price!!
Pa ako je to istina neizbježno je i stoga strah kao takav bi bio iracionalan jer je neizbježno, čovjek bi se trebao pomiriti s tim kao i ljudi koji imaju neizlječive bolesti i pokušati ostatak života proč što dostojanstvenije i bolje jer druge opcije nema. znam da je to teško, ali kada bi okolina bila spremnija pomoći... svima bi bilo lakše..
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 14:02   #13
Quote:
blackbird's rose kaže: Pogledaj post
Jooj...što se tiče kršćanstva,a i općenito religija i ateista tu se stvarno čovjek može pošteno posvađat,što nema smisla. Mislim,po nekim svojim teorijama mogu reći da bi se smrti trebali bojati samo oni koji nemaju život. Ne u smislu toga da bi cijeli život trebali provesti zabavljajući se,opijajući etc. I sranja poput,kad smo već kod smrti,gubitka voljenih osoba i raznih nesreća-sve je to život. Oni ljudi koji nemaju život,ne znam kak da kažem...to su ljudi koji nemaju planova,ne razmišljaju ni o čemu i "troše vrijeme",zapravo kao da čekaju smrt?
Treba znat spiskat taj svoj jedan život.
Ako vjeruješ u reinkarnaciju...više života.
Jeste znali da mozak,nakon što cijelo tijelo otkaže,živi još i do sedam minuta?
Mislim da se s opravdanim razlogom bojiš načina na koji ćeš umrijeti.


Ne znam po čemu si došao/la do tog zaključka, ja smatram da svatko ima svoje mjesto tamo "gore" bez obzira na način života... smrt služi kao svojevrsna vrata svim ljudima da pređe u samo drugi oblik postojanja. Pakao i raj sami po sebi ne postoje kao mjesta već sama spoznaja poslije smrti (ako to postoji) dovodi do osiječaja krivnje pa se osoba ili sada "duša" samu sebe kažnjava ali nikako ne vječno, do onog trenutko dok samoj sebi ne oprosti nakon čega ide dalje, naravno to ne znači da ma kakav grijeh bio da je na kraju sve oprošteno, taj grijeh je i dalje tu samo što više to nije otvorena rana .. ožiljak ostaje... to je neka moja vizija svega toga... neko možda mislim previše nadrealistično ili blabla, ja kažem: Pričamo o stvarima koje nisu s ovog svijeta, a pošto nitko od nas ne može zamisliti ne zamislivo moramo se služiti onim što znamo, stoga, moja slika možda izgleda malo krivo onako kako ju interpretiram ali što mogu kada još nisam umro...
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 21:36   #14
strah od smrti je ljudski instinkt,
jer da ga nemamo , umrli bi svi prije reda,
treba znat kad se treba povući iz borbe (protiv medvjeda, ili neke životinje recimo), i pobjeći i spasiti se.
i to je normalno.
a danas mi taj strah malo uspihologiziramo, tako da to postane nešto apstraktno.
ovako, mislim, kad je neko star da se nema čega bojat, (ako je išo redovito u crkvu i davo svoj veš karitasu,, da da)
.a mislim da niko nema pravo ubit čovjeka, tako ni sebe,
to je kukavički,
svi smo mi u istim govnima, svi mi moramo živit.
zaš bi si neko uskratio muke i ubio se, jer više "ne može"?!
nema pravo, nema pravo, nema pravo.
jer i svaki idiot može u ovom društvu još za nešto poslužit.
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 01:54   #15
https://www.forum.hr/showthread.php?t=152806
__________________
Snow covers everything... except the truth
Smilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 02:02   #16
"Mislio sam da se bojim smrti, a bojao sam se života" (Beigbeder)
lund is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 03:41   #17
meni se čini da je u čovjeku još jači od straha od smrti, strah od života.
__________________
mali pamrav, mali pamrav, u nedrima nesto, moram da ga nadjem da menamo mesto.
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 11:22   #18
Quote:
gleme1 kaže: Pogledaj post
strah od smrti... krivo shvacas to... ne boje se ljudi toga sta ce biti poslije. boje se toga da ce jednom morati umrijeti, i da nece vise biti zivi, da ostali ostaju na ovom svijetu a on ide ca i povratka mu nema. Na Zemlji ostavlja najmilije, one koji ce visiti po kaficima, koji ce doma gledati televiziju, jebavat se okolo a njega nema vise... toga se ljudi boje
naravno ovo bi bilo s stajalista ateista
ja nisam ateist, al potpisujem
__________________
Don`t spend time with someone who doesn`t care spending it with you.
k-a-t-y is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 12:41   #19
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
strah od smrti je ljudski instinkt,
jer da ga nemamo , umrli bi svi prije reda,
treba znat kad se treba povući iz borbe (protiv medvjeda, ili neke životinje recimo), i pobjeći i spasiti se.
i to je normalno.
a danas mi taj strah malo uspihologiziramo, tako da to postane nešto apstraktno.
ovako, mislim, kad je neko star da se nema čega bojat, (ako je išo redovito u crkvu i davo svoj veš karitasu,, da da)
.a mislim da niko nema pravo ubit čovjeka, tako ni sebe,
to je kukavički,
svi smo mi u istim govnima, svi mi moramo živit.
zaš bi si neko uskratio muke i ubio se, jer više "ne može"?!
nema pravo, nema pravo, nema pravo.
jer i svaki idiot može u ovom društvu još za nešto poslužit.
Naravno potstoji racionalini strah, to što kažeš medvjedi i tajve stvari, ali ja govorim o onome kad ti dože vrijeme da jednostavno umreš, nikakve nesreće ili samoubojstva. Odlazak u crkvu nije garancija da je osoba ispravna. to je samo za susjede da se vidi, iskreno jako je malo vjernika tako da ni to nije neko osiguranje kada se na kraju osvrneš i shvatiš da tvoj odlazak i nije bio baš iskren (mislim u crkvu), a što se tiče donacija, oni koji najviše doniraju gotovo u pravilu su na nekinačin u sukobu s zakonom ili moralom kako je taj novac došao do njih... samoubojstvo, ja bi ga dozvolio u nekim slučajevima ako to osoba stvarno želi, recimo ako je u pitanju neizlječiva bolest i kvaliteta života je na nuli tako da bi mi to nekako bilo humano napraviti, ali tu još ima puno moralnih pitanja koja se tu nameću tako da...
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 23:06   #20
Ma ne bojim se ja smrti, nego kako ću izgledati kad ostarim
nana@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:06.