Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2017., 20:24   #1841
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ih je i poplava 2014. malo popunila stanovnicima cvelferije.

Gle ovo:
Srednje škole, učenici ukupno

prijelomna godina(2011.-2016.)/2016.

VUKOVAR-> 1.871(2012.)/1.515 (-19%)

VINKOVCI-> 4.729 (2014.)/4.117 (-13%)

Vinkovci nisu toliko veći nego jače privlače stanovnike okolice, dok Vukovar gubi od Osijeka.

Budimo realni, srednje škole su tek odraz rođenih prije 15-18 godina, odnosno sada je došlo do velikog pada zbog pada broja rođenih pred 2000. Udio iseljenih nije nešto velik u tome broju.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 21:07   #1842
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Upade mi nešto u oči- bio prije nekoliko u Bugarskoj, reći ću samo da oni zaostaju dosta za nama i da trebaju još dosta napredovati da bi došli do nas. Brojka je brojka, a realno stanje na terenu je drugo. Ta jedna značajka- BDP ne mora ništa značiti, iako ne rastu oni nešto pretjerano brzo, čak povremeno i sporije od nas.


A svakako treba uvoziti ljude, pojačati mjere i omogućavati gospodarsku sigurnost.
Ja ti pratim brojne pokazatelje vecine europskih drzava. Ne samo gospodarske nego i financijske, kao i npr sve oblike primanja, bilance imovine i ostale materijalne pokazatelje kod gradjana itd.
Slazem se da jos dosta zaostaju za nama ali ne drasticno. Da nismo usli u EU za manje od deset godina bi se izjednacili.

Zbog nekoliko razloga gdje su razlike suprotnih predznaka pa se ponistavaju, da sada ne filozofiram i ne objasnjavam previse, te uz ovaj razlog sto su predzadnji usli u EU mislim da su nam dobar pokazatelj za promatranje utjecaja iseljavanja na fertilitet.

Sto nije dobra vijest...(u srednjem roku stagnira ili se presporo oporavlja bez obzira na povecanje standarda).
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 21:26   #1843
[
Quote:
ivanhoe1000 kaže: Pogledaj post
Neki se vjenčaju u Hrvatskoj, a već žive u Njemačkoj 2-3 godine.
Tako je lakše jer im je u Hrvatskoj sva rodbina, jeftinije je itd.
Znam dva takva primjera.
A i odlazak u Njemačku im vjerojatno donese veći poticaj da se vjenčaju jer tako stječu neku sigurnost.
Tako da se ne treba previše uzdati u povećanje broja brakova.
Treba proširiti i poboljšati demografske mjere prije nego što padnemo na ispod 30000 rođenih.
Ljudi danas ulaze puno kasnije u brak, prosjek godina za žene oko 28, a muškarce oko 33....I sad oduzmite Rome i Albance koji ulaze u ranim 20-im te dobijete da se ulazi debelo preko 30 godina. Imate za razliku od prije puno rastavljenih koji ponovno ulaze u brak, toga prije nije bilo puno. Naravno da ona osoba koja sa 55 se ponovno uda/oženi neće imati djecu. Danas je takvih zaista dosta....
Ima naših koji se vrate iz vana, međutim nije to neka brojka vjenčanja. Doban struktura onih koji su otišli van se razlikuje od 1960-ih, 70-ih godina. Danas "mladi" nisu baš to...Znam podjednak broj ljudi koji su otišli preko 45 čak do 60 godina i onih moje generacije rane 20-te s kojima sam odrastao. Jako puno ih je samaca tako da to sigurno nije razlog povećanja.
Da ono što je isto moglo doprinjeti određenom broju su sigurno stranci, neka naša mjesta preko ljeta su idila za vjenčanje, njima jeftino, a nama se poveća broj.
Na kraju Hrvatska je evo već 3 godine van recesije, mnogi su bili čekali neke bolje uvijete. Priznali to ili ne stojimo danas daleko bolje nego tamo 2013 ili 2014.
Mali broj je vjenčanja iz vana, međutim danas kada ljudi uđu u brak nije im odmah cilj imati djecu. Mnogi i dalje gledaju karijeru, mnogi hoće imati djecu međutim ne mogu. To je danas velik problem od kojeg pati velik broj parova. Ima hrpa razloga zašto povećanje vjenčanja ne mora odmah biti i povećanje rođenih...



Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Da, sa time da se mora ici u suficit proracuna i povecanje uplata u II MS.
U suprotnom ulazimo u rizik panike gdje ce ljudi iseljavati zbog straha je nema dovoljno novorodjenih za (proracunsku) pomoc u njihovoj starosti.

To znaci odmah rezanje 5 milijardi kuna iz rashoda proracuna.
Izbor je to ili raspad drzave u nekom srednjem roku.

Isto se događa po čitavoj EU, ne stojim toliko gore od drugih jer je demografska slika grozna. U prilog EU definitivno ne ide globalizacija i strašno razvijanje čitave Azije gdje se sve veći broj vraća natrag pogotovo recimo mladih studenata iz SAD-a, Australije i Europe. Tok migracija će se polako sve više okretati, a EU ovako stara čak ni financijski više neće biti toliko u prednosti. U zadnjih par godina imamo rekordan broj Turaka rođenih u Njemačkoj koji se kao visoko kvalificirani kadar vraća natrag u Tursku iako su primanja i dalje daleko bolja u Njemačkoj. Da ne govorim kako SAD, Kanada, Australija funkcioniraju na isti način i zahtjevaju velik broj migranata. Drugim riječima, imamo sve starije populacije, nizak natalitet koji zahtjeva sve veće migracije kako bi se održao "ekonomski pogon" tih država, a konkurencija za radnu snagu je sve veća.
arizin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 22:52   #1844
Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
[

Isto se događa po čitavoj EU, ne stojim toliko gore od drugih jer je demografska slika grozna. U prilog EU definitivno ne ide globalizacija i strašno razvijanje čitave Azije gdje se sve veći broj vraća natrag pogotovo recimo mladih studenata iz SAD-a, Australije i Europe. Tok migracija će se polako sve više okretati, a EU ovako stara čak ni financijski više neće biti toliko u prednosti. U zadnjih par godina imamo rekordan broj Turaka rođenih u Njemačkoj koji se kao visoko kvalificirani kadar vraća natrag u Tursku iako su primanja i dalje daleko bolja u Njemačkoj. Da ne govorim kako SAD, Kanada, Australija funkcioniraju na isti način i zahtjevaju velik broj migranata. Drugim riječima, imamo sve starije populacije, nizak natalitet koji zahtjeva sve veće migracije kako bi se održao "ekonomski pogon" tih država, a konkurencija za radnu snagu je sve veća.
Sto se tice EU fertilitet je najgori u Portugalu, Grckoj, Italiji,
Spanjolskoj, Cipru te Hrvatskoj i Poljskoj. Vise, manje standardna ekipa duznika.

Ove druge bogatije drzave za sada spasavaju migracije i situacija da duznici jos uvjek vracaju dug. Tu je vrlo tesko prognozirati sto ce im se desiti.

Mi osim niskog fertiliteta imamo i negativne migracije pa jednostavno nemamo izbora.
Moramo se ekonomski priblizavati prosjeku EU uz ubrzano smanjenje duga da sutra mozemo smanjiti poreze i privlaciti vlastite iseljene ljude. Ili barem imati nadu da mozemo povuci ljude nazad.
To se itekako moze. Biti ce jos sansi i biti ce jos investicijskih ciklusa u Europi, nije jos kraj stare Europe...

Bilo sto drugo ce rezultirati panikom, a onda vise nece biti situacija da se isto dogadja svugdje u EU, nego ce se ljudi posvadjati, bankrotirati, i kao sto sam napisao, rasturiti vlastitu drzavu.
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 00:16   #1845
U Hr je 17% parova neplodno. I to uzmite u obzir za kalkulacije, kao i to da je uspjesnost pokusaja umjetne oplodnje vrlo niska. I kasni ulazak u brak je otezavajuci faktor za radjanje djece, jer je sansa da zena iznad 27.godine starosti zatrudni u plodnim danima samo 16%.


Nacin zivota isto utječe na ucestalost spolnih odnosa. Prije se zivjelo u selima, navecer kad se smraci nisi imao sto raditi (nije bilo struje itd), pa ti je preostao samo sex..
Nije natalitet stvar do ekonomije (jer vidimo da i bogate i siromašne zemlje u EU imaju los natalitet), nego u stilu zivota/sociološkim faktorima. Ekonomski faktori mogu samo malo potaknuti natalitet, ali ne i oporaviti.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 00:29   #1846
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
U Hr je 17% parova neplodno. I to uzmite u obzir za kalkulacije, kao i to da je uspjesnost pokusaja umjetne oplodnje vrlo niska. I kasni ulazak u brak je otezavajuci faktor za radjanje djece, jer je sansa da zena iznad 27.godine starosti zatrudni u plodnim danima samo 16%.
Samo mala ispravka...jer nauka kaze da drasticno smanjivanje pocinje posle 35 nadalje...a 44% su sanse za zacnivanja zivorodjenog za jednu godinu u doba od 40 godina...ali i zavisi od zivotan stil...pusenja,alkohol...
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 01:51   #1847
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Broj je svakako manji od procjene i od popisanog broja stanovnika, najprije zbog fiktivno popisanih Srba, ali i onih koji se nisu odjavili pri odlasku, ali da je baš tako nisko broj stanovnika pao, ne znam. Otkud ti ta procjena?
Više je fiktivno popisanih Hrvata nego Srba i to 2:1 ako ne i više.Trpinjska cesta je prazna svaka druga kuća je ili na prodaju ili su vlasnici u Zagrebu ili inostranstvu,Srbi koji su bili duplo popisani su morali se odjaviti od ulaska HR u EU tako da je broj istih sveden na statističku grešku.

Kako sam došao do brojke?
Nisam ja,rađena je revizija poslovanja gradskih firmi,Komunalca,Vodovoda i Tehnostana,i zbrajali su se računi odnosno redovno plaćanje,koliko je računa,popisa brojila u stanovima i kućama gde ima vlasnika i onih gde godinama nema nikoga.
Kad se sve zbrojilo i popisalo plus u svakoj kući koliko je stanara,ukućana brojka je porazna,od popisanih 27 000 2011 ...na kraju 2016 godine približna brojka ne prelazi 19 000 duša od Sotina do Lipovače.
I ne mora se biti stručnjak dovoljno je prošetati gradom kada je RADNI DAN i pogledati koliko je kuća praznih,stanova sa spuštenim roletnama,a na ulicama posle 8 sati naveče osim staraca koji vodaju kučiće slabo ćeš koga sresti.
Mondragon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 01:59   #1848
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Mislim da posrijedi nisu neka rezanja, hrvatska naselja su još gore iseljavala, a i točno se vidi prema statistici da je pad zbog niskog nataliteta i iseljavanja,kao i u hrvatskim naseljima.
Bilo je i brisanja ali generalno zanemariv broj,upravo to negativni PP i iseljavanje je konstanta u celoj Slavoniji.
O starosnoj strukturi da se ne priča,kad neko odapne to i nije vest ali kad se desi neko krštenje ili zakmeči beba e to je ono "Ajdee".Jebiga još babe nisu počele rađati.A izgleda da Irsku čeka Baby boom malih Slavonaca svih naroda i narodnosti..
Mondragon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 06:57   #1849
Quote:
Bagatur kaže: Pogledaj post
Samo mala ispravka...jer nauka kaze da drasticno smanjivanje pocinje posle 35 nadalje...a 44% su sanse za zacnivanja zivorodjenog za jednu godinu u doba od 40 godina...ali i zavisi od zivotan stil...pusenja,alkohol...
Vjeruj da sam istrazivala puno o tome (iz privatnih razloga), prije jesu bile vece sanse, ali sa sadašnjim stilom života se daleko smanjila sansa za trudnoce iznad idealne fertilne dobi (idealna fertilna dob je do 27.godine).
Uz to, porasla je i stopa neplodnosti kod muškaraca.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 08:24   #1850
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Budimo realni, srednje škole su tek odraz rođenih prije 15-18 godina, odnosno sada je došlo do velikog pada zbog pada broja rođenih pred 2000. Udio iseljenih nije nešto velik u tome broju.
Ako škole proizvode sve manje viška ljudi (u odnosu na broj dostupnih radnih mjesta), onda će i pritisak na iseljavanje padati. Slijedi li nam kolaps egzodusa?
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 16:54   #1851
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Ako škole proizvode sve manje viška ljudi (u odnosu na broj dostupnih radnih mjesta), onda će i pritisak na iseljavanje padati. Slijedi li nam kolaps egzodusa?
Tako je. Rekao je Predrag na Nedjeljom u 2 neki dan,da će uskoro Vukovar postati grad s manjkom radne snage i viškom radnih mjesta, za razliku od prije godinu-dvije(i prošlih 20).
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 19:06   #1852
ponovit ću se.

Bijela kuga. Uzrok i načine prenošenja , još nismo utvrdili. Pokušaj

liječenja sam predložio, a to je kvalitetna PROMIČBA , a ne

kukanje

po medijima ili još lošije spuštanje granice za ostv. dj. doplatka ili

najodvratnije 1000 eura poticaj za novorođeno.. Poticaj je za stoku i usjeve.

Narod je bolestan u glavu i tamo treba liječiti..... moj Strmota.
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 19:16   #1853
hdz je još jednom pokazao svo licemjerje, gramzljivost i lažno domoljublje.

Od pronatalitetne politike goli k.... Svu energiju troše isključivo na zadržavanje

vlasti. Od dva zla izabrali smo... isto,,, samo drugačije zapakirano.
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 18:43   #1854
Quote:
babarogac kaže: Pogledaj post
ponovit ću se.

Bijela kuga. Uzrok i načine prenošenja , još nismo utvrdili. Pokušaj

liječenja sam predložio, a to je kvalitetna PROMIČBA , a ne

kukanje

po medijima ili još lošije spuštanje granice za ostv. dj. doplatka ili

najodvratnije 1000 eura poticaj za novorođeno.. Poticaj je za stoku i usjeve.

Narod je bolestan u glavu i tamo treba liječiti..... moj Strmota.

Nema rješenja... Sto god drugi pisali...

Vratimo se mentalno, ideološki u tzv "srednji vijek"... Sto je u ovakvim uvijetima nemoguce

Ili propadnimo... Sto je izvjesno...
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Smislio sam potpis, možda nije za javnost,
al jebala vas vaša rodna ravnopravnost
IscoAlarcon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 00:16   #1855
BROJ STANOVNIKA

2011./2016.

PULA-> 57.460/56.540(-920)

ŠIRE GRADSKO PODRUČJE(PULA + Vodnjan, Fažana,Medulin, Ližnjan, Marčana)-> 81.913/82.125(+212)

UŽE PODRUČJE UTJECAJA( ŠIRE GRADSKO PODRUČJE + Bale, Rovinj, Kanfanar, Svetvinčenat, Barban, Žminj, Sv. Petar u Šumi, Sv. Lovreč, Labin, Raša, Vršar)-> 126.350/ 126.052(-298)



ŠIRE PODRUČJE UTJECAJA(ISTARSKA ŽUPANIJA):
2001. 197.796
2011. 208.028
2016. 208.105



Dakle, ovdje vidimo da Istra nije toliko centralizirana, što je jako povoljno, u biti ovo uže ppdruče utjecaja je do nekih 50km od Pule i možemo ga nazvati "Južnom Istrom". Drugi dio, sjeverni dio Istre, koji je ovdje izostavljen, očito je rastao jer je cijela Istra stagnirala, a južni dio pao za 298. Naravno, Istra već ove godine ima pozitivan migracijski saldo, ne samo s Hrvatskom već i s inozemstvom.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 10:41   #1856
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
BROJ STANOVNIKA

2011./2016.

PULA-> 57.460/56.540(-920)

ŠIRE GRADSKO PODRUČJE(PULA + Vodnjan, Fažana,Medulin, Ližnjan, Marčana)-> 81.913/82.125(+212)

UŽE PODRUČJE UTJECAJA( ŠIRE GRADSKO PODRUČJE + Bale, Rovinj, Kanfanar, Svetvinčenat, Barban, Žminj, Sv. Petar u Šumi, Sv. Lovreč, Labin, Raša, Vršar)-> 126.350/ 126.052(-298)



ŠIRE PODRUČJE UTJECAJA(ISTARSKA ŽUPANIJA):
2001. 197.796
2011. 208.028
2016. 208.105



Dakle, ovdje vidimo da Istra nije toliko centralizirana, što je jako povoljno, u biti ovo uže ppdruče utjecaja je do nekih 50km od Pule i možemo ga nazvati "Južnom Istrom". Drugi dio, sjeverni dio Istre, koji je ovdje izostavljen, očito je rastao jer je cijela Istra stagnirala, a južni dio pao za 298. Naravno, Istra već ove godine ima pozitivan migracijski saldo, ne samo s Hrvatskom već i s inozemstvom.
Multi kulti, ljevičarsko demonsko udbaška yu ideologija smanjila broj stanovnika Istre sa 197k na 208k (tj. za 5,2%) i uništava sve redom Čini se da Istra (kao županija) ide istim putem propasti kao i Švedska, Australija, Kanada, USA, UK, Nizozemska, Novi Zeland, Njemačka i ostale propale države.
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...

Zadnje uređivanje river_city : 29.11.2017. at 11:12.
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 12:01   #1857
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
Multi kulti, ljevičarsko demonsko udbaška yu ideologija smanjila broj stanovnika Istre sa 197k na 208k (tj. za 5,2%) i uništava sve redom Čini se da Istra (kao županija) ide istim putem propasti kao i Švedska, Australija, Kanada, USA, UK, Nizozemska, Novi Zeland, Njemačka i ostale propale države.
Doseljavanje ih spašava, a imaju negativan prirodni prirast. Bez Slavonaca, Bosanaca i drugih doseljenih, fertilitet Istre ne premašuje 1.20

Inače, od županija(bez metropolitanskog područja Zagreba) najbolja za život!
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 13:05   #1858
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Doseljavanje ih spašava, a imaju negativan prirodni prirast. Bez Slavonaca, Bosanaca i drugih doseljenih, fertilitet Istre ne premašuje 1.20

Inače, od županija(bez metropolitanskog područja Zagreba) najbolja za život!
Sve jasno, ali u ovom trenutku države/regije/županije koje ekonomski ratu i imaju imigraciju imaju i budućnost. Ove ostale nemaju. Australija i Kanada su meni najbolji primjeri. Potpuno nebitno od kuda tko dolazi ako može doprinijeti društvu. Zapravo se na primjeru Istre najbolje može vidjeti koliko je sam fertilitet nebitan ukoliko imamo ekonomski rast koji privlači ljude iz drugih država i krajeva. Bolje bi bilo da autohtono stanovništvo ima stopu fertiliteta dovoljnu za rast, ali treba i prihvatit realnost i ići prema drugom najbojem izboru. Dakle Istra, za koju se misli da je multi kulti, ljevičarska i slobodoumna ima rast stanovništva od 5,2% i ekonomski rast od 2001, na ovamo, a npr. regije koje se smatraju natradicionalnije, desničarske, katoličke imaju pad od isto toliko ili više posto. Što će ti prazno trabunjanje o Bogu, tradiciji i bilo čemu ako imaš spaljenu zemlju bez ljudi i ekonomske aktivnosti.
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 14:00   #1859
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
Sve jasno, ali u ovom trenutku države/regije/županije koje ekonomski ratu i imaju imigraciju imaju i budućnost. Ove ostale nemaju. Australija i Kanada su meni najbolji primjeri. Potpuno nebitno od kuda tko dolazi ako može doprinijeti društvu. Zapravo se na primjeru Istre najbolje može vidjeti koliko je sam fertilitet nebitan ukoliko imamo ekonomski rast koji privlači ljude iz drugih država i krajeva. Bolje bi bilo da autohtono stanovništvo ima stopu fertiliteta dovoljnu za rast, ali treba i prihvatit realnost i ići prema drugom najbojem izboru. Dakle Istra, za koju se misli da je multi kulti, ljevičarska i slobodoumna ima rast stanovništva od 5,2% i ekonomski rast od 2001, na ovamo, a npr. regije koje se smatraju natradicionalnije, desničarske, katoličke imaju pad od isto toliko ili više posto. Što će ti prazno trabunjanje o Bogu, tradiciji i bilo čemu ako imaš spaljenu zemlju bez ljudi i ekonomske aktivnosti.

Ti si ovo napisao kao da je liberalna ideologija odgovorna za uspjeh Istre, a ne njezin položaj i to što živimo u globaliziranom Svijetu gdje sve više ljudi ima mogućnost putovanja te turizam doživljava svoj vrhunac.

Dubrovnik je po tom pitanju daleko bolje nego Istra pa jel možemo njegov uspjeh zahvaliti tradicionalnoj struji koja tamo prevlada kao i homogenom stanovništvu?

Istra se ne može uspoređivati sa drugim zemljama jer ima malu populaciju od 200 000 na relativno velikom prostoru kojeg površinski zauzima. Zbog toga mala količina migranata može zamijeniti vrlo lako prirodni minus kojeg ona ima svake godine. Da se ne rodi ni jedno dijete neto migracija od 2000 bi bila dovoljna. Međutim najgori fertilitet u državi je jedan od gorih u EU, sa izrazito starom strukturom stanovništva će dovesti do toga da će se autohtono stanovništvo Istre u vrlo kratkom vremenu zamijeniti sa migrantima kako iz ostalih hrvatskih krajeva tako onih iz vana. Time se mijenja kompletna politička situacija te na kraju ideologija koja prevladava u određenom kraju.
Ovo se često govori za Zagreb koji kako god da se pogleda je dosta promijenio svoju strukturu stanovništva jer doseljavanja je bilo iz svih hrvatskih krajeva.
arizin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 17:31   #1860
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
Sve jasno, ali u ovom trenutku države/regije/županije koje ekonomski ratu i imaju imigraciju imaju i budućnost. Ove ostale nemaju. Australija i Kanada su meni najbolji primjeri. Potpuno nebitno od kuda tko dolazi ako može doprinijeti društvu. Zapravo se na primjeru Istre najbolje može vidjeti koliko je sam fertilitet nebitan ukoliko imamo ekonomski rast koji privlači ljude iz drugih država i krajeva. Bolje bi bilo da autohtono stanovništvo ima stopu fertiliteta dovoljnu za rast, ali treba i prihvatit realnost i ići prema drugom najbojem izboru. Dakle Istra, za koju se misli da je multi kulti, ljevičarska i slobodoumna ima rast stanovništva od 5,2% i ekonomski rast od 2001, na ovamo, a npr. regije koje se smatraju natradicionalnije, desničarske, katoličke imaju pad od isto toliko ili više posto. Što će ti prazno trabunjanje o Bogu, tradiciji i bilo čemu ako imaš spaljenu zemlju bez ljudi i ekonomske aktivnosti.


Istina, po strani ideologije i način života, najvažnije je ovdje gospodarstvo i položaj. Rast između 2001. i 2011. su imale sve obalne županije izuzev Šibensko-kninske. I to i viši od Istre. Spomenuvši spaljenu zemlju, uključujemo i to da Istra nije ni u kojem trenutku bila pod agresijom. Nije joj trebala obnova, kako privatnih stanova i kuća, tako i poslovnog. Naravno da to nije izlika za krizu u Slavoniji, ali potrebno je to uzeti kao faktor. A vlast svejedno nije učinila koliko je mogla,kako u Slavoniji, tako ni u Istri ili negdje drugo.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.