Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2007., 14:18   #81
zna li itko koja je mjerna jedinica za toplinu i temperaturu u CGS sustav??????
Anathaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 23:04   #82
bar vs. kg

Ovako, zapeo sam na jednom (meni ) "problemu". Nadam se da ima dobre duše da priskoči u pomoć.

Zanima me dali sa 10 bara stlačenog zraka mogu podići teret od 140 kg, za 4 cm u zrak.

Ili u primjeru, ispustimo zrak iz lopte ( predpostavka je da lopta moze izdrzati pritisak od 10 bara i 140 kg tereta na sebi, te se teret neće srušiti s nje prilikom mogućeg dizanja ) stavimo teret na loptu i pustimo stlačeni zrak u nju.

Dali je tlak od 10 bara dovoljan za dizanje, ili ne ?

I najbitnije, ak je moguće formula po kojoj se računa

Unaprijed zahvaljujem
nicolarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2007., 11:24   #83
Treba ti i povrsina na kojku djelujes da bi mogao izracunati silu ...
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2007., 18:43   #84
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
Treba ti i povrsina na kojku djelujes da bi mogao izracunati silu ...
Površina cijelog tereta ili samo dotične točke između tereta i podizača ?
nicolarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 15:57   #85
Zadatak iz QM

Trebam savjet. Rjesavala sam za seminar Schrodingerovu jednadzbu za potencijal koji je zbroj kulonskog i obrnutog kvadratnog potencijala. Desilo se to da sam dobila valne funkcije kojima se broj cvorova (nultocki) s porastom energije ne ponasa kako mi se cini da bi trebalo. Naime valne funkcije za prve tri energije nemaju nultocki, cetvrta ima, peta opet nema, sesta ima i sedma ima dvije. Zanima me samo da li je to normalno ponasanje ili bih se trebala zabrinuti. U problemima koje sam do sada susretala broj nultocki je rastao s energijom
__________________
Steta sto ovdje nema rewritable povrsine za contents :P
Weird is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 06.11.2007., 17:04   #86
Cudno!
Jesi rjesavala egzaktno ili pomocu WKB?
Ako si radila egzaktno, jesi provjerila da su ti valne funkcije zaista rjesenja? (Deriviras valne funkcije i vidis dali zadovoljavaju Sch. jednadzbu.)
Drugi nacin da testiras konzistentnost je da u svoje rjesenje stavis da je konstanta koja mnozi obrnuti kvadrat jednaka nuli, tada trebas dobiti poznato rjesenje za Kulonski potencijal. Slicno mozes i sa prvom konstantom, ako ti je poznato rjesenje za obrnuti kvadrat.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 17:30   #87
Rjesavala sam egzaktno, frobeniusovom metodom.Zapravo je radijalna funkcija ista kao kod računa za kulonski potencijal uz zamjenu s(s+1)=l(l+1) +A. A je konstanta uz obrnuti kvadratni potencijal a l orbitalni kvantni broj. Iz toga se vidi da je rjesenje konzistentno za A=0 jer onda s=l i dobe se rjesenja za vodikov atom...
__________________
Steta sto ovdje nema rewritable povrsine za contents :P
Weird is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 19:02   #88
GRADSKA MREŽA

KOLIKO U GRADSKOJ MREŽI IMA AMPERA?
220V
50Hz
A?
agapita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 19:12   #89
Quote:
agapita kaže: Pogledaj post
KOLIKO U GRADSKOJ MREŽI IMA AMPERA?
220V
50Hz
A?
A da fino uzmeš ampermetar i uštekaš ga u utičnicu???
aria_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 17:38   #90
da li netko zna neki primjer toplinskog širenja i skupljanja materijala, tj zanima me primjer iz života,naprave neke ili slično koja se zagrijavanjem širi a nakoš što se ohladi vrati u prvobitni oblik.
znam za dalekovod i tračnice. Da li netko zna još nešto?
ascon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 22:30   #91
Quote:
ascon kaže: Pogledaj post
da li netko zna neki primjer toplinskog širenja i skupljanja materijala, tj zanima me primjer iz života,naprave neke ili slično koja se zagrijavanjem širi a nakoš što se ohladi vrati u prvobitni oblik.
znam za dalekovod i tračnice. Da li netko zna još nešto?
Nije naprava, vec tekucina, ali mozda pomaže.... Antifriz
nicolarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 23:02   #92
pa sta ja znam, imas recimo kod drva tj namjestaj, ako npr zimi niko ne zivi u kuci tj ne grije se do normalne sobne temp onda ti se drvo skuplja pa dolazi do pucanja, liti obrnut proces-siri se-takodjer puca,kamen isto kolko znan..ne znan ne pada mi nista vise na pamet
doli_sa_juga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 23:04   #93
onaj bimetal koji se koristi u pecnicama, odn. onom gore plameniku
aeariel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 17:18   #94
Hmmm... Pa imas takvih primjera u zivotu koliko hoces... Npr. kod mostova se uvijek jedna sipka (postolje) ostavlja pokretna, znaci stave se tockovi, upravo zbog toplinskog sirenja, jer bi se most zimi fakticki raspao...
Aifelov toranj se za promjenu temperature t= 30 C, promjeni u visini (duzini) za 10 cm... Ne pada mi vise na pamet...

Pozdrav
justice_md5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 17:34   #95
Zadatcina...

Posto sam primjetio da na forumu ima jako pametnih i inteligentnih ljudi, osobito za fiziku, odlucio sam postaviti jedan zadatak, ja ga stvarno ne znam, ne ide mi u glavu...


U GRADSKOM IZMJENJIVACU TOPLINE SE VRSI RAZMJENA TAKO DA U NJEGA ULAZI VODENA PARA TEMPERATURE t= 130 C, I ULAZI KONDENZAT t= 90 C. VODA ZA ZAGRIJAVANJE STANOVA KOJA PROLAZI KROZ IZMJENJIVAC IMA IZLAZNU TEMPERATURU 80 C A ULAZNU 50 C. ODREDITI ODNOSE MASA ULAZNE PARE I ULAZNE VODE IZ MREZE. SUSTAVI SU FIZICKI RAZDVOJENI.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sLIKICA.JPG‎
Views:	145
Size:	5.1 KB
ID:	3821  
justice_md5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 21:07   #96
mislin da je to zakon ocuvanja topline il tako nesto, nisan bas pazljivo citala zad al bice da tribas samo nesto izjednacit, ne sican se tocno formule.
doli_sa_juga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 22:31   #97
Moze mala pomoc oko sljedeceg zadatka:

Sinusna struja zadana je i(t)=5 cos (10t + 3pi/4).
Kolika je brzina promjene (derivacija) struje u trenutku t=0?

rj: -35,25A/s kako se to dobije?
Hoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 22:07   #98
derivacija ti je -5 sin (10t+3pi/4)*10
kada uvrstis t=0, dobijes rezultat
saskvač is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 10:53   #99
Quote:
saskvač kaže: Pogledaj post
derivacija ti je -5 sin (10t+3pi/4)*10
kada uvrstis t=0, dobijes rezultat
Joj, da,derivacije, kak je cudno kak se covjek nemre sjetit necega sto zna, dok mi nisi dao ovaj rezultat ne bih se sjetio kak se derivira ni da sam pokusavao jos sto godina, a sad se sjecam sata matise na kojem smo to radili ko da je bio jucer.

Hvala puno!
Hoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 18:49   #100
Fizikalno njihalo

Ako bi se nekome dalo odgovorit malo detaljnije na ove dvije stvari:

1.Izvedite je li period njihala ovisi o otklonu njihala od ravnotežnog položaja (elongaciji)?

2.Kojom matematickom funkcijom graficki prikazujemo promjenu elogancije njihala kao funkcije vremena?
zhena001 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:28.