Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2012., 09:14   #101
Na moru u vikendici, između ostalog, desilo se da supruga digne uzbunu rano ujutro
Mravi su putovali odnekuda ili nekuda preko njene postelje.
Uglavnom sam ih većinu poubijao rukama a ostali su naravno pobjegli.
Nisu bili u potrazi za hranom nego smo ih mi nenadano omeli u dugotrajnom zimskom miru vikendice, ili tko zna.
Nakon par sličnih susreta i neopitroida odustali su uglavnom i sada imamo mir.
VAŽNO; Supruga kod odlaska strogo pazi da ne ostanu tragovi hrane dostupni mravima.
Posebno teglu sa medom umota u papir i onda u plastičnu kesicu, itd.
Čudno mi je da ne mogu pronaći njenu hranu, ostavljenu u "skladištima", do idućeg dolaska.

Na kontinentu su mi jednom ušli u kuhinju na malo umazanu teglu meda.
Nikako nisam mogao shvatiti odakle i kako.
Onda jedno jutro, uhvatila se kolona do prozorske police.
Između police prozora i zida (nevidljiva rupica u samom uglu) pa ispod fasade pa ispod nogostupa do obližnjeg mravinjaka.
Cijeli put sam im obilježio neopitroidom (za kaznu) a ulaznu rupicu zatrpao gomilicom neopitroida.
Oni unutra su svi genocidirani.

Sa mravima u kući nemam problema ali na vrtu je posebna priča.
Upravo na dva mjesta dolaze odnekuda u tihoj koloni i napadaju vrtne kulture (sve odreda) a ja ne mogu da im pronađem ta gnijezda jer idu dalje kroz travu po zemlji travnjaka..
Naći ću ja njih. Treba mi samo vremena.

Motika i voda, samo pomaže!
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 18:25   #102
problem sa mravinjacima

Pozdrav.
Zanima me jel ima tko na forumu a da zna riješit problem mrava?
Naime imam dvorište (cca 600m2) koje je uglavnom njegovana trava i nekoliko ukrasnih biljaka.Dvorište je ograđeno betonskom ogradom.
E sad problem su mravi, naime ima ih jaaaako puno, pogotovo nakon kiše, samo izviru van.(oko 20 mravinjaka)
Problem je što svaki put kad naprave mravinjak, nakon toga tamo staje fleka, unište travu.
Do sad sam kad god primjetim posipam sa neopitroidom, ali jednostavno tu nema kraja.
Što napravit da riješim te mrave,ili da barem pokušam smanjit njihovu brojnost jer uništit će travu, biljke.
Denno is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 18:56   #103
Quote:
Denno kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Zanima me jel ima tko na forumu a da zna riješit problem mrava?
Naime imam dvorište (cca 600m2) koje je uglavnom njegovana trava i nekoliko ukrasnih biljaka.Dvorište je ograđeno betonskom ogradom.
E sad problem su mravi, naime ima ih jaaaako puno, pogotovo nakon kiše, samo izviru van.(oko 20 mravinjaka)
Problem je što svaki put kad naprave mravinjak, nakon toga tamo staje fleka, unište travu.
Do sad sam kad god primjetim posipam sa neopitroidom, ali jednostavno tu nema kraja.
Što napravit da riješim te mrave,ili da barem pokušam smanjit njihovu brojnost jer uništit će travu, biljke.


Pokušaj namočiti opuške u vodu 24 sata i time pošpricaj mjesta gdje se pojavljuju -naime mravi i nikad nebi bili pušači jer im ne odgovara miris cigareta.
ivanka.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2013., 13:35   #104
Da osvježim temu!

Od kako sam smanjio broj mrava mnogo mi je lakše održavati vrt.
Dok u jesen orem vrt preorem i par brazda izvan gabarita vrta (koje ne obrađujem) da uništim mravlja legla u blizini.
Krtice sam dignuo na pijedestal svete životinje.
Krtica umjesto mene tamani mrave, i tamo gdje ona nije stigla oni su napravili štetu-ove godine na grašku (izgrizli mu deblo korijena pa se prije vremena biljka osušila).
Imam višegodišnji voćnjak i tamo nema mrava jer tamo oduvijek caruju krtice.
Radiije pustim krtice da kopaju tunele po vrtu i time omugućuju pristup voluharicama do korjenastog povrća, nego da trpim štete od mrava koje su daleko veće.
Jedva čekam da se krtice oslobode usvojenog straha i savladaju cijeli prostor oko vrta jer sam ih godinama naućio da izbjegavaju ta podrućja.
Sada su se izgleda pojavili i neki novi oblici krtica koji kopaju po površini pa izlaze iz tunela pa hodaju travnatom površinama i preko dana do druge rupe.
Do kraja mi nije još jasno što se to dešava. Sve nakupine zemlje imaju otvorenu rupu za ulaz odnosno izlaz.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 15:01   #105
Ja bi isto voljela znati nešto više o toj problematici. Zahvaljujem na svakom odazivu i pokušaju da svoja iskustva podijeli s nama. Zbog čega se povečava broj mrava, odnosno zašto obitavaju na nekom mjestu? zelenivrt.blogspot.com
abutilon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 14:11   #106
Da neotvaram novu temu. A ako je vec potrebno, molim premjestanje. Hvala
Prvi put u zivotu nesto sadim. Imam mali vrtlic pa reko da nezjapi prazan. Kupio sadnice krastavca, paprike i rajcice. Sve ljepo napreduje samo imam problem sa mravima. Sta mogu napravit da ih se rijesim?
Hvala
android-Split is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 16:54   #107
Pozzzz
I meni treba pomoc!
Naime, imamo mali vrt od nekih 250m2. Nekih desetak godina je stajao zapusten, i sad smo se uhvatili srediti ga. Izmedju ostalog, tu se nalazi dva stara stabla sljive. Jedno je napola osusena, jer je grom udrija, a na drugoj je bura srusila neke grane. Ova prva je cijela bila obrasla u brsljan, al smo ga posikli pri dnu, pa se osusija. Sad, ti " suhi" dijelovi, suplje drvo, je puno mrava, kad se tucne izlaze iz debla i prekriju cilo stablo.
Mi smo namjeravali, sad kad sljiva do kraja rodi i poberemo plodove, ta dva stabla baciti, al nas je strah gdje ce mravi? Da li ih prije necim ubit i na koji nacin? Van te dvi sljive su nam sipci ( nar) i jos sljiva.
jednababaroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 00:20   #108
Ima za kupiti veća kantica neopitroida. Oko 60 kn u vrtlarijama.
Malo razvaliti mravinjak i posipat neopitroida svako malo. Nose otrov i međusobno se truju.

Netko kaže i zalit benzinom i zapaliti, ili ključavom vodom. Ja bi ipak neopitroid, veća šansa da se glavni mravi unište.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 11:54   #109
Evo ja u ozbiljnom ratu s mravcima.. napali vrt, papriki i krastavcima prijeti kapitulacija pred mravljom vojskom. Prvo sam se sramežljivo borila neopitroidom, na kojeg su ovi moji čini mi se imuni ili ja škrtarim, pošto je u pitanju vrt i hrana nekako nerado posipavam oko paprike i krastavaca neopitroid. Jutros sam pokušala vrelu vodu u koju sam dodala alkoholni ocat.. malo im raskopala mravinjake i polila sve tom mješavinom. Ostaviti ću tako cijeli dan, pa navečer opet dobro zaliti vrt, postoji mogučnost da sam ovom vrelom vodom uništila jednu stabljiku paprike, ali to bi bila mala žrtva za dobrobit ostalih stabljika paprike i krastavaca u dijelu vrta kojeg su okupirali mravi.
__________________
nikoina
nikoina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:05   #110
Mravi jesu napast ali ne štete biljkama.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 01:41   #111
Napravite ovakvu klopku sa bocom. Radila sam za ose, kad sam došla za koji dan pogledati boca puna uginutih mrava. Unutra mora biti sok i rupe namažem sokom da ih namami.

Stavite boce uz mjesto gdje se pojave mravi. http://www.pcelinjak.com/ose.htm
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 13:41   #112
Biokill je meni najbolji za mrave, našpricam zid oko vrta, njihove stazice i mravinjak i nestanu kroz dan dva.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 16:05   #113
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Biokill je meni najbolji za mrave, našpricam zid oko vrta, njihove stazice i mravinjak i nestanu kroz dan dva.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Kako onda ide sa povrčem u blizini, meni su na primjer, ugrožene paprike i krastavci. U biti, zna li tko ako posipam tim biokilom ili neopitroidom u blizini stabljika, koliko trebam čekati da uberem krastavac ili papriku nakon tretmana? U biti , sada su mi taman krenuli krastavci i paprike, ali ih se ne usudim ubrati zbog neopitroida koji sam posipala u blizini stabljika .. u biti dolazim u napast da sve počupam i bacim u smeće

Mislim, taj neopitroid, dali se on pranjem ukloni sa ploda ili ulazi kroz korjen, sad sam stvarno u dilemi što učiniti. Ako se ukloni pranjem ne vidim problem, ako ulazi nekako u biljku korjenom ili kroz koru, onda vidim veliki problem i jedino rješenje sve počupati?? Ima li tko iskustva?
__________________
nikoina
nikoina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 16:19   #114
Biokill je tekući insekticid u spreju i nije štetan za ostale životinje i ljude. Imaš ga u svakoj većoj trgovini obično kod Raida i tih stvari stoji. Može biti zeznut jedino ako imaš macu ili manjeg psa pa popiju ili poližu veću količinu. Mogu počet povraćati ili imati proljev pa ih se treba maknuti dok se tekućina osuši iz prostora gdje špricaš. Nema boju ni miris pa možeš špricat i tkanine, tapete, oko prozora, skala, ulaza... Ne znam baš detaljno kako točno djeluje, ali mislim da djeluje samo površinski pa ne bi trebao imati neki utjecaj na korijenje ili biljke. Ja špricam po potrebi, a oko ulaza i prozora jednom mjesečno jer je prizemlje pa me spašava i od mravi i od paukova i mušica... Svega nađem po podu i ispod prozora...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2021., 22:56   #115
Imate problem sa mravima nazovite me na telefon 00 385 98 631161. Besplatno ću vam pomoći. Lijep pozdrav. Iz mirovine 😊
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:07.