Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2008., 19:05   #361
Hvala puno, ali ovo je gradivo 4 razreda srednje, i k tome još gimnazije.. Treba mi nešto malo dublje jer je profesorica jako zagrižena, da nije ne bih pito. Nije da sam totalni laik, ali pola pjesme mi je apstraktno.
Riba2233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 19:23   #362
ma naravno

ja sam bila dosta losa u interpertawciji pjesama u skoli i upoce nisam, vojela tu poeziju sklsku
ili me dirnulo odmah i jako ili nista...mrtvilo...

tu nema niceg apstraktnog, cak bi to mogao i nacrtati. Covjek jednostavno voli taj svoj kraj i tako ga dozivljava, kroz pjesmu, kroz opis jedne slike u prirodi toga momenta...neki komad neba posut zvjezdama, pa cesta neka...nama mozda sasvim nesto obicno, ali eto, on je tamo rodjen pa mu je posebno...za njega ta stabla imaju posebno znacenje ( " pod njiiimaa sam je ljuuuubiooooo" )
 
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 19:25   #363
na znam nista o A.B. simicu, ne znam je li tamo zivio(sigurno nije) pa nacas svratio i mislis si "vidis, ja dodjem i odem,a ona stabla su jos uvijek tamo, ona me pamte"...
 
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 19:32   #364
Quote:
Riba2233 kaže: Pogledaj post
Riječ je o Hercegovini Antuna Branka Šimića.

HERCEGOVINA

Pod zvijezdama su legla brda i poljem niske razbacane kuce
iz plave tame stabla strse

Na cesti vise nikoga nema

Cesta stala
sa zaronjenom glavom u mrak bezglasne doline

U noci stabla maknuti se nece
tek nebom sporo i bez suma koracanje zvijezda.

Recite što god znate, pomozite mi na bilo koji način, ne mora bit kompletna interpretacija. Bit ću vam jako zahvalan. I hitno je. Hvala.
Pjesma se događa za vrijeme rata. Ceste su prazne jer su Hercegovci otišli u ustaše.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 19:36   #365
Quote:
because the night kaže: Pogledaj post
na znam nista o A.B. simicu, ne znam je li tamo zivio(sigurno nije) pa nacas svratio i mislis si "vidis, ja dodjem i odem,a ona stabla su jos uvijek tamo, ona me pamte"...
Hehe.. Rodio se u Hercegovini i tamo završio osnovnu.. Potom je otišao u Hrvatsku, završio gimnaziju i živio u Zagrebu do smrti (umro je sa 27 godina..) i pisao.
Riba2233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 20:08   #366
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
Pjesma se događa za vrijeme rata. Ceste su prazne jer su Hercegovci otišli u ustaše.
da, neki, a neki su ostisli u gastaarbajtere u Njemacku i tako, al to nam sad nije tak bitno, djeca imaju domacu zadacu za napisat, ti si tu uljez sa svojim komentarom, mada ti je komentar najvjerojatnije tocan. no da ne bi bilo zabune, A.B. Simic nije "ustaski pjesnik"
Zato, djeco, ne obazirite se na ovog, on sjedi u zadnjoj klupi i nije nis naucio: kad je tak pametan, nek nam pomogne oko intepretacije pjesme..
 
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 21:40   #367
pjesma mi se baš sviđa tipična njegova pjesma, a šimić je, po meni jedan od najvećih pjesnika ikada
inače, rođen je u drinovcima, na zapadu hercegovine pa stoga je hercegovina čest motiv u njegovim pjesmama.

što reći o ovoj pjesmi... pa na početku, pjesma je, kao i većina njegovih, pisana slobodnim stihom, to je lirska pejzažna pjesma, a i domoljubna (jer opisuje hercegovinu)
glavni osjećaji koji prevladavaju u pjesmi su osamljenost, otuđenost (što je karakteristično za ekspresionizam)
prisutne su vizualne predodžbe krajolika, a može se reći i auditivne jer tišina simbolizira da je krajolik pust, nenaseljen... u pjesmi prevladava plava boja koja označava noć i tamu, a zapravo simbolizira hladnoću, strah (inače, za ekspresionizam je karakteristično da se pjesnici izražavaju kroz boje, najčešće su one jarke kako bi što bolje izrazili svoju ekspresiju, a radi usporedbe, ako pogledaš i u slikarstvu također prevladavaju takve boje)

cesta stala - obično je za cestu prva asocijacija da ona nekamo vodi, "ide" i ne vidi joj se kraja, dok ovdje šimić, dok kaže da je cesta stala zapravo misli da je i sve drugo stalo, nema nikoga tko bi mogao ići tom cestom, sve je besperspektivno

zadnja dva stiha određuju i ideju, poruku cijele pjesme.
U noći stabla maknuti se neće
tek nebom sporo i bez šuma koracanje zvijezda

znači, ništa se neće promijeniti, krajolik ostaje pust, sam, bez igdje ikoga

eto, ovo što mi prvo pada na pamet, ako mi još nešto padne na pamet, napišem... a ako tebe još nešto zanima u vezi pjesme, pitaj
__________________
Nobody cares. Work harder.

Zadnje uređivanje Miss Hyde : 23.10.2008. at 21:45.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 23:49   #368
A sad ti, Ana, fino njoj pokazi kak sam ti ja izanalizirala Tina Ujevića Ocito mi ljubavna poezija bolje ide nego domoljubna i pejzažna
 
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 23:56   #369
Quote:
miss Hide kaže: Pogledaj post
pjesma mi se baš sviđa tipična njegova pjesma, a šimić je, po meni jedan od najvećih pjesnika ikada
inače, rođen je u drinovcima, na zapadu hercegovine pa stoga je hercegovina čest motiv u njegovim pjesmama.

što reći o ovoj pjesmi... pa na početku, pjesma je, kao i većina njegovih, pisana slobodnim stihom, to je lirska pejzažna pjesma, a i domoljubna (jer opisuje hercegovinu)
glavni osjećaji koji prevladavaju u pjesmi su osamljenost, otuđenost (što je karakteristično za ekspresionizam)
prisutne su vizualne predodžbe krajolika, a može se reći i auditivne jer tišina simbolizira da je krajolik pust, nenaseljen... u pjesmi prevladava plava boja koja označava noć i tamu, a zapravo simbolizira hladnoću, strah (inače, za ekspresionizam je karakteristično da se pjesnici izražavaju kroz boje, najčešće su one jarke kako bi što bolje izrazili svoju ekspresiju, a radi usporedbe, ako pogledaš i u slikarstvu također prevladavaju takve boje)

cesta stala - obično je za cestu prva asocijacija da ona nekamo vodi, "ide" i ne vidi joj se kraja, dok ovdje šimić, dok kaže da je cesta stala zapravo misli da je i sve drugo stalo, nema nikoga tko bi mogao ići tom cestom, sve je besperspektivno

zadnja dva stiha određuju i ideju, poruku cijele pjesme.
U noći stabla maknuti se neće
tek nebom sporo i bez šuma koracanje zvijezda

znači, ništa se neće promijeniti, krajolik ostaje pust, sam, bez igdje ikoga

eto, ovo što mi prvo pada na pamet, ako mi još nešto padne na pamet, napišem... a ako tebe još nešto zanima u vezi pjesme, pitaj
Pono hvala, nemaš pojma koliko si mi pomogla.. Dužan sam ti Javim vam sljedeći tjedan kakva je bila ocjena Hvala.
Riba2233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 13:48   #370
bok ljudi
evo ovak...radim lektiru na temu bajki basni blah blah....
znam da zvuči ful jednostavno ali problem je u tome što nam je profesor
za primjer ispričao pravo tumačenje crvenkapice(to je navodno fromm obradio)...i hm recimo da sam bila u šoku... glavni zaključak je da je vuk pojeo baku i crvenkapicu da ostane trudan (to je bilo u doba matrijarhata) jer misli da onda može vladati???
i sad me uopće strah pomislit koja je skrivena poruka u maloj sireni
btw posudila sam i frommovu anatomiju ljudske destruktivnosti ali nisam niš našla...
pa ak neko zna....pliiiz pomozite
tnx
miss butterfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 19:11   #371
Romanticne crte Vertera

e ovako, treba mi neko ko je citao knjigu "Jadi mladog Vertera"

moj brat ima temu iz Bosanskog jezika "Romanticne crte Vertera"
pa ako neko ima nesto na ovu temu nek mi posalje... i hvalaaa
Balkan_Princ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 20:48   #372
bok!

ovak ...želim se sljedeče godine upisat na filozofski fax u zg-u po mogučnosti komparativnu književnost ili psihologiju . no dobro...i sad ja čitam šta kao treba za prijamni i ono..gramatika i to. i dal ima netko tko se upisao na taj fax pa da mi opiše taj prijamni. jer meni dobro ide nekakvo pisanje sastavaka ali gramatika mi je očajna. (možda čete primjetiti da retardirano svugdje stvljam tvrdo č ili tako nešto) .
Alex_Gentleman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 12:12   #373
odi na topic kutak za školarce i studente pa pitaj tamo. vjerojatno postoji topic za faks koji tražiš
Aspidistra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 02:13   #374
mene samo zanima znate li možda tko je napisao knjigu kod nas prevedenu Pokolj i kako joj je originalni naziv?sorry ak sam pogriješila temu
__________________
and you, you make me run and you, you make me want to live...for you
Ami13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 18:13   #375
Quote:
Ami13 kaže: Pogledaj post
mene samo zanima znate li možda tko je napisao knjigu kod nas prevedenu Pokolj i kako joj je originalni naziv?sorry ak sam pogriješila temu
james graham ballard - running wild
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 21:48   #376
thanx, to je to. a najbolje je što sam to čitala za faks ne tak davno, al sve je isparilo
__________________
and you, you make me run and you, you make me want to live...for you
Ami13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 16:41   #377
može hitno pomoć za lektiru "Priče iz ilijade i odiseje" od Ivana Kovačića?Brat mi ima tu lektiru u čet a ja mu nisam bas od neke pomoci!evo par pitanja
2. Zašto je počeo i kako je završio Trojanski rat?
3. Jesi li čuo za Trojanskog konja?
4. Opiši Ahila
5. Što je Ahila razljutilo i kakve je to posljedice imalo?
ovo je lektira za 7 razred.hvala svima unaprijed
__________________
život je lijep kad se živjeti zna
penelope1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 20:52   #378
kako je počeo trojanski rat? i ti to moraš na forumu pitati?
ovo nema veze s lektirom, to bi ti brat trebao znati ako je došao do 7. razreda
al ako baš ne znaš, posluži se internetom (wikipedia)

joj, kako volim kad neki sve u zadnji tren rade, tj. očekuju da netko drugi napravi umjesto njih
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 22:34   #379
stvar je u tome da je to lektira za srednje skole,sve sam vec pretrazila na internetu ali mi je glupo sve prepisivati što nema veze sa knjigom.svejedno hvala
__________________
život je lijep kad se živjeti zna
penelope1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 21:23   #380
Ilijada

Jel mi može neko reč ideju Ilijade hitno mi treba
Maryo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:20.