Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2006., 08:07   #21
Quote:
chani kaže:
A koji je po tvom iskustvu pravi kvalitetan lak, ima lakova koji kostaju i po par tisuca kn naspram jednog kromodena od 500-600 kn?
kako procjeniti to osim po cijeni?




je li ti odlezao parket nakon postave, je li mjerena vlaga i s obzirom da je veliki parket da li je koristeno dvokomponentno ljepilo?
2chani
je, odlezao je, i mjerena je vlaga i koristeno je 2komponentno ljepilo (dala bogatstvo za njega) i skakala sam ko izbezumljeni vrag oko parketara, upozoravajuci na neke stvari koje kao laik znam (dilatacija od zida i sl) i opet mi je napravio sr...kad sam skakutala oko njega rekao mi je da ga cinim nervoznim, da ne voli kad mu musterija dise za vrat, sad kad se parket digao vidjela sam da je na mjestima bio skroz, ali doslovce skroz uza zid i da su neke daske bile skoro pa skroz nepokrivene ljepilom; a rekli su mi da kad se stavlja 2komponentno ljepilo nema teorije da se digne od podloge, da je tako jako da digne glazuru a ne da se digne parket
sve u svemu, na proljece me ceka veselje i to mi je lekcija za ubuduce - ko ne plati na mostu plati na cupriji
mozda sam i ja malo kriva jer sam insistirala na dugackom parketu i jos k tome parena bukva i jos sam ga isla kupiti kod galekovica, a cula sam (post festum) da kod njega treba kupovati samo preko majstora koji ga znaju, da nama obicnima uvali skart, a da tako i tako sve sto vrijedi ide za izvoz
nenchi is offline  
Old 15.12.2006., 16:51   #22
Quote:
Sledgehammer kaže:
1. Nemam još uvijek pojma kako je vezan dugačak parket (veliki parket) sa dvokomponentnim ljepilom...?? To su te naučili "domaći majstori"?
a ti jedva docekas da popljujes domace majstore
ja inace volim provjeravat na vise strana informacije
neovisno o izvorima, to je recimo vise moj laicki izraz,
ali isto tako znam da do 30-35 moze proci obicno ljepilo,
a iznad se prelazi na dvokomp.
(uglavnom u domacoj praksi)

ima hrpa tekstova po netu, ne da mi se trazit, ali evo prvi na googlu
http://www.korak.com.hr/ispis_pos_vise.php?id_pos=26

recimo opis ljepila

Quote:
CHROMODEN 2K PUR – dvokomponentno poliuretansko ljepilo za parkete.

Chromoden 2K PUR je ljepilo izrađeno na bazi reaktivne smole, punila i aditiva. Ne sadrži vodu niti otapala.
Namjena mu je lijepljenje parketa velikih dimenzija (dužice – debljine 14 mm), lam parketa (debljine 10 mm) i parketa malih dimenzija (lamel parketi) na upijajuće i neupijajuće podove, pločice od prirodnog kamena, keramičke pločice i metal. Podloga na koju se lijepi mora biti ravna, fino obrađena (glatka) i dobro očišćena od prašine, masnoća i ostalih nečistoća. Idealna temperatura okoliša, parketa, podloge i ljepila iznosi 18-25C, RVZ 65-75%, vlažnost podloge maksimalno 2%, a parketa 8%.
Quote:
Prednost Chromoden 2K PUR ljepila za parkete u odnosu na disperzijska ljepila je: veća čvrstoća vezanja, brže prijanjanje na površine koje se lijepe, lijepljenje parketa osjetljivih na vlagu te lijepljenje parketa većih dimenzija. Nadalje, kada se radi o lijepljenju parketa na neupijajuće podloge poput keramike ili kamena, vodu iz disperzijskih ljepila upija jedino parket, a to onda gotovo sigurno dovodi do podizanja parketa. Odgovarajući odabir je dvokomponentno ljepilo koje ne sadrži vodu i brzo kristalizira.
ja to laicki sve zovem 2-komp. ljepilima mada mislim da ima i 1-komp. ljepila sa tim svojstvima,
evo nekakav tekst na koji sam naletila
http://www.korak.com.hr/ispis_pos_vise.php?id_pos=29

2nenchi:
mozda ti je sparal na ljepilu kak si ti vec opisala da uopce nije bilo ljepila na parketu koji se dignul,mozda je glazura na tim mjestima bila neravna pa nije imal doticaja sa ljepilom, ovak preko neta mozemo raspravljat unedogled
a hoce dignut glazuru sa ljepilom ako recimo nije impregnirana ili ako su stedili na masi za zaravnavanje, ne znam objasnit, nesto u stilu ako je naprave prerijetkom, uglavnom nekaj u tom smislu, nek me profici isprave...

isto tako ne valja kad se nakrka prevec ljepila, ne sjecam se tocno zasto...
chani is offline  
Old 16.12.2006., 19:57   #23
Quote:
kaje kaže:
laminat=plastika, gdje postoji drveni masiv na podlozi to je gotovi parket ili panel parket,ali nikako manje od 3mm debljine. Laminati se ne mogu lakirati lakovima za parket, a druge lakove nisam isprobavao.Brušenje koje se '' niti ne vidi'' sigurno nije brušenje columbusom od 45kg s granulacijom 240.
Gle, ne kužim se u hrvatske standarde glede parketarstva, ali vidim da su razne podjele ovdje bezvezne. U Njemačkoj smo imali ljepila podijeljene po vrsti drveta od kojega je parket, ovdje se ljepilo dijeli na velike i male pločice parketa... A ovdje imamo "domaću praksu"... Koje se užasavam. na žalost!

Laminati nisu plastika (jel' i to neka hrvatska umotvorina??), kao što panel parket ne treba biti veći od 3 mm.

Može li se "panel" lakirati lakovima za parkete?

Columbus ima mekanu podlogu sa mrežicom, tako da se o nekakvoj brusnoj traci i ne govori. Ustvari, tih 45 kila nije puno (mada nisam ziher da ima 45 kila, nosio sam je mnogo puta...), a i brušenje rezultira samo da površinski sloj laka bude izniveliran na prijelazima, što pak rezultira time da lak pobijeli. To se još jednom grundira, i lakira.

P.S. Na kojoj udaljenosti se počinje postavljati parket obzirom na veličinu prostorije? Nakon koliko se moraju stavljati fuge? Koliko je najduže dozvoljeno parketa u neprekinutom slijedu polaganja ako se ide iz prostorije u prostoriju? Koliki je razmak parketa od zida?
Sledgehammer is offline  
Old 18.12.2006., 13:17   #24
Quote:
Sledgehammer kaže:
Gle, ne kužim se u hrvatske standarde glede parketarstva, ali vidim da su razne podjele ovdje bezvezne. U Njemačkoj smo imali ljepila podijeljene po vrsti drveta od kojega je parket, ovdje se ljepilo dijeli na velike i male pločice parketa... A ovdje imamo "domaću praksu"... Koje se užasavam. na žalost!
Gledaj, stalno pljuvanje po svemu hrvatskom te neće nikuda dovesti...najbolje da se ti vratiš u njemačku kad je tamo sve tako savršeno.....i da dalje nosiš parketarima mašine i ostale potrepštine....svakakve sam majstore vidio i svašta radio, ali nikad (NIKAD NIKAD NIKAD) više ne bi uzeo nikoga da mi radi nešto ako samo spomene riječ njemačka.......pogotovo čovjek koji po svom priznanju radio kao nosač i šegrt tri godine i misli da je popio svu pamet svijeta.....
za tvoju informaciju u hrvatskoj možeš kupiti sve vrste ljepila kao i u njemačkoj i sav materijal za postavljanje i lakiranje bilo kakvog parketa...
drugi par rukava je što kod nas ima svakakvih majstora i ljudi obično uzimaju najjeftinije i onda plaču kasnije kad popuše lovu....da je osoba koja je pokrenula ovaj post uzela obrtnika ili firmu i tražila računa i garanciju na radove do ovoga ne bi došlo.....

pozdrav
cd_covers is offline  
Old 18.12.2006., 13:29   #25
Pitanje za sve koji se razumiju mu parket:
Parket je postavljan na suhu deku - sušila se 5 godina.
parket je bio u prostoriji još godinu dana.
Nakon slaganja parketa (i ljepljenja) do lakiranje prošlo je još godinu dana.
Nakon lakiranja uselili smo i uplaili grijanje...
Parket se na nekoliko mjesta odljepio - škripi kad hodam. Zašto? Što učiniti?
prle69 is offline  
Old 18.12.2006., 13:36   #26
Quote:
chani kaže:
a ti jedva docekas da popljujes domace majstore
ja inace volim provjeravat na vise strana informacije
neovisno o izvorima, to je recimo vise moj laicki izraz,
ali isto tako znam da do 30-35 moze proci obicno ljepilo,
a iznad se prelazi na dvokomp.
(uglavnom u domacoj praksi)
vjerojatno misliš ok, ali terminologija ti nije ispravna...."Sledgehammer" ti djelomično dobro kaže, za određeno drvo i veličinu parketa postoji odgovarajuće ljepilo, a sad da li je 2k ili 1k to ovisi o izvedbi samog ljepila i nema baš neke veze sa samom snagom ljepila....trenutačno najkvalitetnija i najbolja ljepila su 1k poliuretranska trajnoelastična...posebno pogodna za velike dimenzije parketa....ali i cijenom su isto takva.....

pozdrav
cd_covers is offline  
Old 18.12.2006., 18:55   #27
Quote:
Sledgehammer kaže:
Gle, ne kužim se u hrvatske standarde glede parketarstva, ali vidim da su razne podjele ovdje bezvezne. U Njemačkoj smo imali ljepila podijeljene po vrsti drveta od kojega je parket, ovdje se ljepilo dijeli na velike i male pločice parketa... A ovdje imamo "domaću praksu"... Koje se užasavam. na žalost!

Laminati nisu plastika (jel' i to neka hrvatska umotvorina??), kao što panel parket ne treba biti veći od 3 mm.

Može li se "panel" lakirati lakovima za parkete?

Columbus ima mekanu podlogu sa mrežicom, tako da se o nekakvoj brusnoj traci i ne govori. Ustvari, tih 45 kila nije puno (mada nisam ziher da ima 45 kila, nosio sam je mnogo puta...), a i brušenje rezultira samo da površinski sloj laka bude izniveliran na prijelazima, što pak rezul razmtira time da lak pobijeli. To se još jednom grundira, i lakira.

P.S. Na kojoj udaljenosti se počinje postavljati parket obzirom na veličinu prostorije? Nakon koliko se moraju stavljati fuge? Koliko je najduže dozvoljeno parketa u neprekinutom slijedu polaganja ako se ide iz prostorije u prostoriju? Koliki je razmak parketa od zida?
Panel parket se može lakirati lakovima za parket uz prethodnu probu na prijanjanje.Ja nisam govorio o nikakvoj brusnoj traci za columbus.Furnir manji od 3mm na podu izdržao bi eksploataciju dobra 3 mjeseca(pogledaj samo furnirana vrata i štokove, a po vratima ne hodaš)zato nije tanji od 3 mm.Nakon 8-10 m trbala bi se stavljati diletacija, a razmak od zida određuje kutna letvica ili sokl preporuka je 1-1,5 cm od zida.Stvarno bih volio vidjeti laminat s drvenim gornjim dijelom.Pošalji neki link i educiraj nas hrvate koji nismo radili u Njemačkoj.
kaje is offline  
Old 18.12.2006., 19:05   #28
Quote:
prle69 kaže:
Pitanje za sve koji se razumiju mu parket:
Parket je postavljan na suhu deku - sušila se 5 godina.
parket je bio u prostoriji još godinu dana.
Nakon slaganja parketa (i ljepljenja) do lakiranje prošlo je još godinu dana.
Nakon lakiranja uselili smo i uplaili grijanje...
Parket se na nekoliko mjesta odljepio - škripi kad hodam. Zašto? Što učiniti?
Parket se stabilizirao na vlagu i temperaturu koja je bila u prostoriji prije paljenja grijanja.Kada si upalio grijanje to si poremetio i parket se odvojio od podloge. razlog odvajanja parketa od podloge može biti zbog dva razloga.
  1. podloga koja se površinski izmrvila
    1. parket je zaljepljen običnim ljepilom za parket koje nije elastično
      parket je vrlo zaheban, drvo je stalno živo
Možeš injektirati ljepilo kroz parket ako nisu velike površine.Ako su površine veće jedino rješenje je preslagivanje parketa.
kaje is offline  
Old 19.12.2006., 16:12   #29
Quote:
cd_covers kaže:
vjerojatno misliš ok, ali terminologija ti nije ispravna...."Sledgehammer" ti djelomično dobro kaže, za određeno drvo i veličinu parketa postoji odgovarajuće ljepilo, a sad da li je 2k ili 1k to ovisi o izvedbi samog ljepila i nema baš neke veze sa samom snagom ljepila....trenutačno najkvalitetnija i najbolja ljepila su 1k poliuretranska trajnoelastična...posebno pogodna za velike dimenzije parketa....ali i cijenom su isto takva.....

pozdrav
Nema beda, nisi kvotal sve,stavila sam link i na jednokomponentno nize u postu, nije mi se dalo trazit na google, ali znam da ima svakakvih cuda od ljepila te da se mora uzet i obzir koje ljepilo ide, da se onda kupi i odgovarajuci primer za podlogu...

itd. filozofije na pretek oko parketa
chani is offline  
Old 01.07.2009., 18:04   #30
ej ljudi

vidim da je ova tema malo zastarila, al ipak me zanima zna li netko nekog dobrog parketara i akk mu se kreću cijene? digo mi se parket u sobi, procurio mi je radijator pa bi to trebal asredit nekak

tnx
vjeverica27 is offline  
Old 17.08.2009., 13:07   #31
Pomoć!!!

Tebam dobrog parketara,a da nije previše skup.

I koliko na kraju ispadne postavljenje parketa, imam cca 60 m2???( majstor,brušenje,lak itd)
dobrica31 is offline  
Old 26.08.2009., 10:42   #32
Parket naš svagdašnji

ajde ljudi ak netko ko se kuži u problematiku ima volje ... TOTALNI SAM DIBIDUS i ne znam niš o parketima (skoro ništa), a trebao bi staviti u stan u izgradnji parkete ... Imam (navodno) odličnog majstora i imam shemu kod proizvođača parketa ... Zanima me kaj je s varijantom kod koje se kupuju gotovi parketi, mislim polakirani, jel ima neka prednost/mana u odnosu na lakiranje na licu mjesta? mislio sam uzeti jasen, većih dimenzija, jel ima neki problem ak se uzmu veći parketi u odnosu na manje? kaj je sa slaganjem, riblja kost ili klasika, koje su opće varijante? i koja je realna cijena za majstora koji lijepi, brusi i lakira ak je sve njegovo (osim samog parketa) .... Unaprijed hvala na odgovoru ...
Frenky Fisher is offline  
Old 26.08.2009., 11:21   #33
mi smo postavili cca 100kvadrata parketa, gotov troslojni, mat, ljepljen----IROKO prekrasan je----sve to nas došlo cca 350kn/kvadratu---samo parket je bio 200kn, ostalo je postava, ljepilo, onaj neki završni premaz itd....
__________________
-----------------------------------
"Činim pravu stvar............."
bubaspara is offline  
Old 01.09.2009., 21:34   #34
Meni treba preporuka za parketara koji bi prebrusio parket i prelakirao. Ima tko kakavu preporuku, kako se krecu cijene toga? Ima dosta kvadrata.. Hvala.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Old 06.09.2009., 17:05   #35
cca. 40-50kn samo ruke.. Al stvarno ne bih nikoga preporucivao.. NE ne..
OpticaLL is offline  
Old 06.09.2009., 19:48   #36
ja znam jako dobrog parketara, čovjek je radio i meni i prijateljima i svi smo jako jako zadovoljni....poruke šaljite u inbox. p.s. morate znati da je parket nešto što traje 30 sljedećih godina, čak i više, što znači da ne možete očekivati da kupujete treću klasu ili nešto lošije i da vam ispadne 100 posto ravno, tako da je to sve kolko para tolko muzike, a ovaj moj ima i neku vezu kod proizvođača parketa.
__________________
u slučaje prekomjernih problema, klinka se klinkom izbija
arnel is offline  
Old 10.09.2009., 17:06   #37
Nazalost, ne mogu preporuciti parketara, ali mogu savjetovati da se klonite Parket Studija iz Heinzelove.

Pozdrav
idm is offline  
Old 01.11.2009., 09:57   #38
poštovanje ljudi,zahvaljujem na izvrsnoj i jako korisnoj temi,nego zanima me nešto,imao sam 10 kvadrata lakiranog hrastovog parketa kojeg je trebalo urediti,našao sam nekog parketara koji je izbrusio od finoće 40 do 150 te lakirao 3 ruke laka,sve lipo izgleda osim što san primjetia da ima na mjestima dlaka od pinela ali nećemo cjepiljačit,uzeja mi je 900 kuna za tu sobu pa me zanima jel me zajeba,želim napomenuti da je lak bija njegov.....ako je cjena realna dao bih mu i drugu sobu da radi,ova je oko 15 kvadrata i nije hrastov parket....
searay is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:36.