Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Mobilna tehnologija

Mobilna tehnologija Podforumi: Android, Android aplikacije, iOS, iOS aplikacije, Usporedbe mobitela

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2014., 23:54   #1
Fotoaparati u mobilnim telefonima

Ovo je vjerojatno tehnološki dio kojega velika većina korisnika i najslabije poznaje iako su velikim dijelom uvjereni da bar to znaju. Jer ipak lako je ovdje masu zavesti, nakrcaj senzor brojem piksela i svjetina sa pomami, ali to su naravno sve marketing fore koju ću detaljnije objasniti.

Većinu boljih senzora u mobilnim aparatima danas radi Sony, većina ima Sony senzor iako postoje i drugi jako proizvođači ali kod eminentnih proizvođača je Sony uglavnom alfa i omega naročito kod novije generacije uređaja, mada su slične performanse senzora svih proizvođača. Danas većina tih senzora je rađene u CMOS tehnologiji te su u pravilu kod mobilnih uređaja back-iluminated. Inače kakvih 10MP bi vam bilo dovoljno pri 300ppi(a to se smatra odličnom kvalitetom) radite bez problema A4 print.

Veličina senzora

Kako bi mnogi rekli veličina je bitna pa to vrijedi i za senzore. Džaba vam pikseli jer za 99.99% korisnika je već i 5MP i više nego dovoljno. Ono što najviše utječe na performanse senzora je veličina senzora. Što je senzor veći to će vam i fotografije biti bolje jer ujedno primi i više svjetla. Većina modernih telefona je danas već na senzorima veličina 1/3.2" što je u biti i dalje iznimno malo, recimo ona plejada 8MP senzora je te veličine. Ipak proizvođači lagano ili sugurno idu ka većim pa je tako ona generacija 13MP senzora ako se ne varam većih 1/2.6" dimenzija. Kada to usporedimo sa kompaktnim aparatima opet vidimo kako su u neku ruku mobiteli smiješni jer tamo najniža klasa ima 1/2.3" senzore. Prava revolucija bi nastala kada bi smartphoeni prešli na senzore rezolucije 10-12MP veličine 1/1.7". Velika većina proizvođača podatak o veličini senzora dobro krije i treba se potruditi za pronaći ga. Mislim da je najveći senzor kod Nokie sa 41MP gdje je on 1/1.2". Samo to gomilanje piksela isto nema smisla jer onemogućuje senzor u većem hvatanju svjetla.





Otvor blende

Što je veći otvor više se i svjetla prima. Označava se F brojem, a što je taj broj manji to se više svjetla može primiti. Konkretno HTC je sa One X imao 8MP senzor kao i Galaxy S3 ali je u lošem svjetlu HTC bio bolji radi F2.2 objektiva dok je Samsung tu bio puno lošiji.



Ovdje se lijepo vidi grafički prikaz F brojeva. I ovo je osnovna skala. Recimo da F1.4 primi duplo više svjetla od F2 i tko redom. Ujedno sa većim otvorom blende se prima i više svjetla.

ISO broj

ISO broj označava osjetljivost senzora, što je veći taj broj senzor će više svjetla primiti. Svaki duplo veći broj prima duplo više svjetla, pa tako redom imamo ISO:
100
200
400
800
1600
3200
...
, tako da je svaki sljedeći duplo veći nego prethodno, naravno imaju i međustope.

Stabilizacije slike

Ovo je danas jako bitna stavka naročito na malim senzorima kao na mobitelima koji primaju jako malo fotona. Ova tehnologija omogućava da se snimak produži 2-4 puta, samim tim da se i primi 2-4 puta više svjetla, a da se ne primjeti trešnja tj. da slika ostane oštra.
Recimo neki aparati koji je imaju su One, Moto X, G2 ili Nexus 5. Zanimljivo da Samsung kod mobilnih aparata još nema ovu tehnologiju. Naravno tehnologija vam neće pomoći kod objekata u pokretu.

Bara is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 08:50   #2
Bara svaka ti dala

ps. Trebalo bi otvoriti i jedan top sa procesorima (vs ram) pa da vide ljudi da im baš 4/8 jezgri proca ne znače previše
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 11:44   #3
Pa mislim da je za to dovoljno tema o CPU i GPU i da o tome slobodno tamo možemo nastavati, a što se mene tiče moj i tvoj post moderator može tamo premjestiti.
Bara is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 12:35   #4
@bara ovaj dio je za večinu zbunjujuč, da to malo prepraviš
Quote:
Što je veći otvor više se i svjetla prima. Označava se F brojem, a što je taj broj manji to se više svjetla može primiti.
u ovako

Quote:
Što veći F-broj znači da je manji otvor, veći otvor više će svijetla pustiti na senzor i slika je svijetlija.
A sto se tiće ISO, zbunjujeće će biti za ljude kada kazes da će senzor više svijetla primiti, a to nije istina. Senzor bude primio svijetlo kao sto i prima, samo se bude povečala osjetlivost na svijetlo i slika bude svijetlija.
Tu bi trebalo još naglasiti da sa previše povečanim ISO brojem slika je zrnata i nije lijepa. Bolje je uzeti mob sa večim otvorom blende nego povečavati ISO vrijednost.
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 13:42   #5
Linkao sam teme u jednu sticky temu, a ako hoćeš (ili netko drugi tko bi pisao ovako nešto) nešto editirati (a isteklo je vrijeme edtiranja)- pošalji što točno na PM pa ti editiram
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 13:56   #6
Dobro si objasnio sve u vezi pixela i ostalog, na foticu sam smanjivao pixele da mi slike zauzimaju manje mjesta.
No danasnji mobiteli iako s malim lecama, sve su bolji i bolji, softver isto igra veliku ulogu. Nakon n8, 808, 1020, svi ostali proizvođači svake generacije daju bar nijansu bolju kameru, iako se svake generacije poveca i broj pixela, jer brojevi prodaju. Pa recimo z1 sa 20mpx u automodu slika sa 8mpx, 1020 isto u automodu smanjuje pixele i slicno.
Meni najvise fali xenon blic na android mobitelima. Po danu su na svima zadovoljavajuce, navecer xenon cini razliku.
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;)
dubrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 15:02   #7
U biti pravi napredak bi bio kada bi nam proizvođači ponudli RAW format slike, pa onda recimo sliku slikano sa nekim mobitelom 2011. provučeš danas korz noviji softver i vidiš koliko bi to danas bilo bolje. Zapravo me čudi što nema više tu neovisnih aplikacija za fotografiju koje bi se redovno updateale i da imap sa vremenom istim mobitelom sve bolju fotografiju.


Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post
Tu bi trebalo još naglasiti da sa previše povečanim ISO brojem slika je zrnata i nije lijepa. Bolje je uzeti mob sa večim otvorom blende nego povečavati ISO vrijednost.
Da, istina, što je veći ISO broj ima više šuma. Ali zato je bitno imati što veći senzor, zato i ono veličina je bitna. Jednostavno što je veći senzor na visokom ISO-u je manje šuma. Recimo kada bi dogurali do 1" senzora, a Nokia je već tu blizu, ali samo da je neke umjerene rezolucije do 20MP nikako ne 41MP na 100% pogledu bi skoro na ISO 1600 danas bilo bez šuma.
Bara is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 15:15   #8
Malo smiješno kako se malo spominje Nokia koja je praktički bez konkurencije što se tiče mobilne fotografije. Počevši od veličina senzora pa do optičke stabilizacije koju je popularizirala. Isto tako 41 mpx na Nokiji nije samo puko gomilanje pixela kako je tu predstavljeno. Također spominješ kako bi bio pravi napredak kad bi proizvođači ponudili RAW format, isto nešto što Nokia već nudi...
symbian0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 15:24   #9
To nudi Nokia kod određenih modela bilo bi pravilnije reći i moram reći da ne viđam često modele Nokie van 520 ili 920. 41MP je uvijek puko gomilanje piksela...
Bara is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 19:06   #10
ovu temu sam pročitao jučer čim si ju otvorio i mislio sam se javit tj. nešto napisati (kritikicu), ali sam ipak ostavio za sutra odnosno danas zbog nekog drugog posla. prvo, molim te, ne shvaćaj ovo osobno tj. kao da te pljujem ili slično nego kao 'pozitivnu' kritiku, kužiš se ti u to (čini mi se nedovoljno što je ironija u uvodnim rečenicama gdje si napisao kako su drugi uvjereni da znaju), ali temu si otvorio jako traljavo i šturo što mi se uopće ne sviđa. drugo, nije mi namjera reklamirati niti išta slično nisam nikakav urednik, novinar dotičnog bloga nego redovan čitatelj, ali blog mob hr je imao fantastičnih članaka na temu fotografije i treće, uopće mi nije jasno zašto si, kao što je već netko spomenuo, a baš zbog tog razloga sam se i mislio javiti, izostavio spektakularnu nokiu ili ju jako malo spomenuo, čak i pomalo podcijenio , niti si spomenuo pureview... i tako si mi zbog ove teme u mojim očima malo spustio si kredibilitet...
napisao si:
Quote:
Mislim da je najveći senzor kod Nokie sa 41MP gdje je on 1/1.2". Samo to gomilanje piksela isto nema smisla jer onemogućuje senzor u većem hvatanju svjetla.
misliš da ima najveći senzor? ne znam jel to greška u pisanju/izražavanju , ali kao poznavaoc fotografije (kad se već tema otvorila) trebao bi znati/već istražiti koliko ova izvanredna nokia ima megapiksela, ako nisi siguran, općepoznata stvar, i čemu točno služi njezina tehnologija PUREVIEW te kako funkcionira, koja se pokazala stvarno fantastičnom, i nije nikakav marketing ili muljaža gdje pokušava prevarom nešto postići kako bi prodala ili kako ti kažeš 'nema smisla' to gomilanje pikselima. brojni recenzenti su je pohvalili i proglasili kao kraljica fotografije, znači, to je dokazano, em od strane publike i onih malo stručnijih
kao recimo i to sto nisi spomenuo da je bas nokia zasluzna za stabilizaciju slike (nabrojao si neke druge modele) koju je uvela sa svojom 920 , tako da bih se u potpunosti složio sa ovim postom, baš nešto što sam ti mislio jučer napisati..

Quote:
symbian0 kaže: Pogledaj post
Malo smiješno kako se malo spominje Nokia koja je praktički bez konkurencije što se tiče mobilne fotografije. Počevši od veličina senzora pa do optičke stabilizacije koju je popularizirala. Isto tako 41 mpx na Nokiji nije samo puko gomilanje pixela kako je tu predstavljeno. Također spominješ kako bi bio pravi napredak kad bi proizvođači ponudili RAW format, isto nešto što Nokia već nudi...
evo recimo neki članci na ovu temu
http://mob.hr/sto-cini-dobru-kameru-na-mobitelu/

http://mob.hr/nokia-808-pureview-pogled-iza-zavjese/

http://mob.hr/nokia-lumia-920-pogled-iza-zavjese/

http://mob.hr/mit-o-megapikselima/

http://mob.hr/je-li-xenon-u-mobitelima-ipak-buducnost/

http://mob.hr/sto-je-ultrapixel-i-je...megapiskeilma/

Zadnje uređivanje Frankenstein. : 04.03.2014. at 19:39.
Frankenstein. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 20:48   #11
Kužim se ja u ovo i više nego dovoljno, pisao bi to o pozadinskoj tehnologiji senzora itd. na šire ali mislim da nema smisla u ovoj temi jer je ipak o smartphoneovima, više vi imalo smisla na pdf Fotografija.

I nema smisla golimanje piksela jer postojećom tehnologijom samo narušavaš SNR(pišem ovako jer na osnovu tvojih kritika se nadam da znaš stvar). Pa na senzor od nekih 800mm^2 je danas maksimum 36MP pa se ti zamisli, a na 1" što je veće od te Nokie ti se ide na 20MP. Govorim o fotografskim spravama sa kojim 'podereš tur' ovim smartphoneovima.

Ovi tekstovi na mob.hr su po mom sudu dosta niz dlaku marketing tričarija. Naime tu se radi po meni o točnom reklamiranju određenih proizvoda što bi ja pokušao izbjeći. Isto tako išao sam objasniti neke osnovne tehnološke pojmove i mislim da sam pri tome dobrim dijelom uspio. Uostalom za sve dalje od toga je tu diskusija, ali argumentirana diskusija. Ako neko da dobre argumente zašto ne poslušati čovjeka.
Bara is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 18:22   #12
Pitanje u vezi kvalitete kamere na mobitelima

Pozdrav,

kanim si kupit jeftin smartfon i sad imam 2 opcije:
5mpx bez bljeskalice i autofokusa i
3,15mpx s led bljeskalicom i bez autofokusa.

Što je bolje?
Condor93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 21:16   #13
Koji su mobiteli u pitanju?
Imajući na umu samo podatke koje si ti naveo, izbor bi bio onaj s autofokusom.
__________________
Object reference not set to an instance of an object
akoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 21:28   #14
Ne Krivo si me shvatio,nijedan nema autofokus (bar ne t modeli koji su mi ponuđeni), samo jedan ima 3,15mpx s LED bljeskalicom a drugi 5mpx bez led bljeskalice.
Što je uopće autofokus,jer to ono kad slikaš pojavi se kvadratić i malo kao zumira pa slika?
Oba me koštaju 500kn tak da mi je svejedno,osim kamere.Ionak nekanim igrat igrice i gledat filmove na njemu...
da, ali bez LED bljeskalice nemrem slikat po noći...
http://www.gsmarena.com/lg_optimus_l4_ii_e440-5487.php

http://www.gsmarena.com/alcatel_one_...m_pop-5242.php

Zadnje uređivanje assassin : 12.10.2014. at 21:40. Reason: Maknut nepotreban citat
Condor93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 21:48   #15
Po pitanju kamere se niti jednim nećeš usrećiti.
Eventualno ako ćeš malo više snimati- pa barem s 5MP imaš 720p snimanje.
Tako da toplo preporučam LED.
Naravno, nećeš niti njime moći nešto premračno slikati.
Tj. takva bljeskalica je za slikanje jako blizu, sve ostalo će ti osvijetliti eventualno najbliži objekt.
Ali, bljeskalica je zgodna za korištenje kao lampica.

Za općenitu usporedbu ova sva mobitela te molim da otvoriš temu u podforumu Usporedbe mobitela
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 22:58   #16
Quote:
assassin kaže: Pogledaj post
Po pitanju kamere se niti jednim nećeš usrećiti.
Eventualno ako ćeš malo više snimati- pa barem s 5MP imaš 720p snimanje.
Tako da toplo preporučam LED.
Naravno, nećeš niti njime moći nešto premračno slikati.
Tj. takva bljeskalica je za slikanje jako blizu, sve ostalo će ti osvijetliti eventualno najbliži objekt.
Ali, bljeskalica je zgodna za korištenje kao lampica.

Za općenitu usporedbu ova sva mobitela te molim da otvoriš temu u podforumu Usporedbe mobitela
Nemam šta snimati, od 500 fotografija imam 1 video cucka kak trči...
Znači LED je definitvno bolji za slikanje i po danu i po noći? (od ta da)
Budem otvorio temu.
Condor93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 19:01   #17
Rezolucija kamere

Moja kamera na telefonu ima 8 megapixela, ali u podesavanjima kamere imam izbor velicine fotografija: 3264x2448(4:3) 8 m
3264x1836(16:9) w 6 m
2048x1536(4:3) 3.2 m
2048x1152(16:9) w 2.4 m

pa me sada zanima da li ce kvalitet slike imati veze od podesavanja ovih velicina. I da li se megapixeli smanjuju ako izaberem recimo ovu poslednju? Ili to nema veze uopste...
Nebojsa_Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 10:32   #18
Jedino ova prva opcija ti daje 8Mpixa. Ostale rezolucije ti daju manje megapiksela (6, 3.2 i 2.4 megapiksela)
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2016., 18:31   #19
Termalna kamera kao dodatak za mobitel mi zvuči interesantno, ali postoji sasmo jedan proizvođač sa paprenom cijenom. http://www.ebay.com/itm/Android-Phon...YAAOSwAKxWad0P
kako to Kinezi ne rade za sitne novce.

https://www.youtube.com/watch?v=FsRppK4xFNs

Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2016., 19:42   #20
Sve je to kaslji Macak (nije typo); Leica x Huawei <3
Imam feeling da ce biti zvijerska kvaliteta u pitanju. Budemo na P9 vidjeli prvi primjerak suradnje.


Quote:
Slatky kaže: Pogledaj post
Termalna kamera kao dodatak za mobitel mi zvuči interesantno, ali postoji sasmo jedan proizvođač sa paprenom cijenom.
Flir ti ih isto radi (ali mislim da samo za iPhone).
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:54.