Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2016., 19:16   #1
Napadaji panike i lijekovi

Pozz!

Već par mjeseci se borim sa napadajima panike, imao sam par stresnih događaja, ne bih sad previše duljio, zašto i zbog čega, ima tu malo poviše za pisati. Inače, nikad nisam imao nikakvih psihičkih problema, strahova, štoviše bio sam tip koji je uvijek uživao u životu, družio se sa hrpom ljudi, upoznavao se i sa strancima, nikad me ništa nije vuklo prema dolje, nikad se nisam osjećao depresivno ili bilo što slično dok me nije uhvatila ova gnusna panika.

Inače imam 26 godina, muško. Na prekretnici sam života, završavam faks, dolazi ozbiljniji dio života, posao, preseljenje, i sl. Ugl. jedni od razloga panike su vam tu. Nažalost, panika je uzela toliko maha kod mene da u zadnjih 2 mjeseca nisam skoro ni izlazio iz kuće, iskreno više nemam snage da se borim sa tim, već me i sama pomisao izlazka i odlaska u javnost ubija. Počne sve od lagane tjeskobice, uzlupanosti srca, teško disanje (I TO VRLO, najveći problem od svih ovih senzacija koje prolazim), osjećaj mučnine, pa sve do laganog osjećaja vrtoglavice i padanja u nesvijest.

Ne usudim se otići do pošte, stajati u redu, jer znam što me čeka. Mukotrpna borba i sve ovo, svi ti osjećaji me u zadnje vrijeme sve više koče i ostajem kod kuće.

Što sam ja po tom pitanju do sad napravio - iskreno, ne puno. Krenuo sam kod psihologa, do sad sam uspio odraditi 2 sesije, jako je dobar psiholog, no ima i jako natrpan raspored pa ponekad moram čekati malo više.

Naručio sam se isto tako i kod psihijatra, nisam se nadao da ću morati, ali volio bih bar ove senzacije malo umanjiti do nekog izdržljivog nivoa, pa čak i ako znači da ću neko kraće vrijeme morati koristiti neki lijek.

Ciljam na to da mi lijekovi bar malo umanje sve te mukotrpne navale hormona i da su ti napadaji panike koliko toliko izdržljivi u usporedbi sa sadašnjom situacijom, a u međuvremenu bih probao vidjeti sa psihologom da krenem sa KBT-om, puno sam čitao i navodno je ovo jedna od najboljih metoda za borbu sa panikom i drugim tegobama.

Razlog ovog topica je sljedeći - odlazak kod psihijatra imam krajem prvog mjeseca. Trenutno se toliko jadno osjećam i toliko me ta panika pere da ne mogu izaći iz kuće, te bi me zanimalo da li netko zna nekakve lijekove za smirenje tih simptoma a da se mogu kupiti u ljekarni. Vidio sam nekakve starije topice i postove ovdje i na par drugih foruma, netko je spominjao Rescue Remedy. Zna li netko nešto o tome, ima li netko možda neki prijedlog, nešto da bi se moglo kupiti u ljekarni, a da bar malo smanji sve ove simptome.

* Da napomenem - pio sam normabel jedno kraće vrijeme, prepisala mi ga je moja doktorica, no to čudo mi ništa nije pomagalo. Možda je smanjivalo nekakvu tjeskobicu, no kod samih napadaja panike, ništa. 0 bodova. Trenutno pijem Concor 1,25 zbog problema sa srcem, vjerojatno bi bilo pametno napomenuti.
Brundo23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 19:34   #2
Brundo, super si odreagirao na nastali problem i poduzeo sve što treba - naručio se kod psihologa, psihijatra, informirao se... KBT je odličan odabir, svakako idi ako imaš prilike, meni je puno pomogao. Vezano uz ijekove za suzbijanje paničnih simptoma - uobičajeno se koriste akprazolam (Xanax, Helex, Misar), klonazepam (Rivotril). Anksiolitike tog tipa obično preporuča psihijatar, pa dr opće prakse da recept, ali dok čekaš na zakazan termin kod šrinka, moj prijedlog je sljedeći: zamoli dr opće prakse može li ti (dok čekaš pregled kod šrinka) prepisati koji aprazolam. Ako ne može - traži Normabel od 5 mg. Njemu treba nešto duže da počne djelovati, pa ga prvo popij jednom dok si kod kuće da vidiš koliko će mu trebati da klikne i da te prođe početna sedativna omamljenost (pospanost), tako da znaš za kasnije koliko ranije da ga popiješ prije izlaska iz kuće.
Vezano uz lijekove u ljekarni bez recepta, bojim se da ti biljne varijante (obzirom na izraženost simptoma) neće puno pomoći, ali ako želiš probati - mene su kapi (tinktura) valerijane jedino nešto primjetno sedirale od biljnih verzija.
Quote:
Počne sve od lagane tjeskobice, uzlupanosti srca, teško disanje (I TO VRLO, najveći problem od svih ovih senzacija koje prolazim), osjećaj mučnine, pa sve do laganog osjećaja vrtoglavice i padanja u nesvijest.
Probaj vježbati duboko i polagano disanje u tim situacijama, prepustiti se senzacijama umjesto od njih bježati. Ima dosta info i literature na netu, ako ne pronađeš, javi se na pp.

Zadnje uređivanje Pigsy : 30.12.2016. at 19:46.
Pigsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 20:28   #3
Quote:
Pigsy kaže: Pogledaj post
Probaj vježbati duboko i polagano disanje u tim situacijama, prepustiti se senzacijama umjesto od njih bježati. Ima dosta info i literature na netu, ako ne pronađeš, javi se na pp.
Mislim da sam možda i previše čitao o svemu tome Pretražio sam sve moguće forume, domaće, strane, čitao članke, istraživanja, sve i svašta, možda mi je to čak i malo negativno djelovalo na cijelu sitaciju, budući da sam naišao na topice od ljudi koji su pisali da se godinama bore sa ovim i sl. problemima, a mene je u par mjeseci toliko unazadilo, možda se i neki strah od svega toga pojavio uz prvobitne simptome.

Što se disanja tiče, probao sam stvarno sve metode, duboko, dijafragmalno, yoga disanje, nez više ni sam što nisam probao, čak sam i na jednoj sesiji kod psihologa vježbao disanje, no najveći problem je u toj cijeloj paničnoj situaciji pravilno upotrijebiti određenu metodu. Možda negdje griješim, no ugl. uz sve ove simptome što sam nabrojao, teško se koncentrirati na bilo što osim bijega (fight-or-flight), gdje većinom podliježem flight-u u zadnje vrijeme. Ispočetka sam još i znao pružati nekakav otpor, no kad su se simptomi pogoršali, tako se i moj fight-or-flight sistem pogoršao.

Psiholog mi je isto tako savjetovao da se probam prepustiti tome, no još nisam siguran kako pravilno to odraditi. I nakon njegovih savjeta i nakon čitanja svih tih silnih članaka, negdje nešto propuštam. Trenutno na to sve gledam - lakše reći nego odraditi. Znam da nije dobro tako razmišljati i prepustiti se bijegu, zato i tražim nekakvo rješenje u obliku tabletice ili bilo čega samo da ublaži te simptome na jedno kraće vrijeme da budu koliko toliko izdržljivi i da se bacim na posao sa KBT-om i borbom sa ovim zlom
Brundo23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 20:56   #4
Za panicne napadaje najnovije smjernice ne preporucuju benzodiazepine (Xanax, Normabel) (medju ostalim jer mogu interferirati s KBT)...

"benzodiazepines are associated with a less good outcome in the long term
and should not be prescribed for the treatment of individuals with panic
disorder".


https://www.nice.org.uk/donotdo/benz...panic-disorder




Concor je beta blokator i on moze biti koristan, bas kao i propranolol jer smanjuje lucenje adrenalina (koje je jako za vrijeme napadaja).
Za dugorocno, neki SSRI antidepresiv, u dvostrukoj dozi od antidepresivne (npr. Fevarin a 200 mg umjesto 100 mg).
Vigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 22:10   #5
Quote:
Vigo kaže: Pogledaj post
Za panicne napadaje najnovije smjernice ne preporucuju benzodiazepine (Xanax, Normabel)
"in the long term".
Pigsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 14:15   #6
Pazite da se ne navucete na xanax, normabel, rivotril itd
to su najjaca legalna sredstva ovisnosti koja postoje, a njihovo koristenje povecava jako sansu za Alzheimer u starijoj dobi. Zato ih dobri psihijatri ni ne uvode vise, samo oni losi kao i lijecnici opce prakse koji nemaju pojma.
Alexandra Burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 13:16   #7
Quote:
Alexandra Burek kaže: Pogledaj post
Pazite da se ne navucete na xanax, normabel, rivotril itd
to su najjaca legalna sredstva ovisnosti koja postoje, a njihovo koristenje povecava jako sansu za Alzheimer u starijoj dobi. Zato ih dobri psihijatri ni ne uvode vise, samo oni losi kao i lijecnici opce prakse koji nemaju pojma.
Što se tiče Rivotrila to je istina
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 08:33   #8
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Što se tiče Rivotrila to je istina
Isprepadali ste me sad s ovim Rivotrilom. Jel se može steći ovisnost ako se koristi po potrebi - nekad je potreba par puta mjesećno, nekad par puta tjedno, nekad tjedan dana uzastopce. Pri kojim dozama i dužini korištenja se javlja adikcija (prema iskustvu)?

Zadnje uređivanje Pigsy : 02.01.2017. at 08:46.
Pigsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 12:44   #9
Sto dulje koristis veca ovisnost za ostalo pp8
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 12:58   #10
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Sto dulje koristis veca ovisnost
Ma znam, to vrijedi za sve benziće. Mene zanimalo kak to izgleda kod Rivotrila, kad svi naglašavaju da se najlakše 'navuć'/najteže skinut. Koja je razlika između njega i drugih, npr. alprazolama vezano uz adiktivnost.
Pigsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 21:59   #11
Quote:
Pigsy kaže: Pogledaj post
Ma znam, to vrijedi za sve benziće. Mene zanimalo kak to izgleda kod Rivotrila, kad svi naglašavaju da se najlakše 'navuć'/najteže skinut. Koja je razlika između njega i drugih, npr. alprazolama vezano uz adiktivnost.
ispričala ja to svojoj dr, ona je imala par pacijenata za koje kaže da su se bez problema skinuli s rivotrila, vjerojatno je i tu stvar individualna, a ne samo objektivne činjenice (duljina uzimanja, doze...)
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 22:19   #12
Za rivotril ne znam jer ga nisam nikada uzimala, ali misar koristim godinama po potrebi (desetak tableta mjesečno) i nemam problema s tim. Mogu bez toga jer mi ne treba svaki dan. Mogu biti i po tjedan dana da ne uzmem.
Rivotril je inače lijek za epilepsiju, pa mi nije jasno zašto ga psih. prepisuju kod anksioznosti. Meni se to čini kao dosta opasan lijek i ne bi ga uzimala.
Inače tbl za smirenje kao što su apaurin koriste i trudnice (barem je tako nekada bilo).
U svakom slučaju bolje je povremeno popiti anksiolitik nego imati tjeskobu koja može dovesti do fizičkih simptoma i pn.
A hoćemo li u starosti imati alzheimer, baš me briga, važnije je sada normalno funkcionirati. Kad si star (to mislim na 75+ godina), onda mi bude ionako svejedno.
__________________
Najveća od svih sloboda je kad si možeš dopustiti biti ono što uistinu jesi
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 07:53   #13
Quote:
rejoflajt kaže: Pogledaj post
ispričala ja to svojoj dr, ona je imala par pacijenata za koje kaže da su se bez problema skinuli s rivotrila, vjerojatno je i tu stvar individualna, a ne samo objektivne činjenice (duljina uzimanja, doze...)
Tnx, umirila si me sad malo.
Quote:
My time kaže: Pogledaj post
Rivotril je inače lijek za epilepsiju, pa mi nije jasno zašto ga psih. prepisuju kod anksioznosti.
Jer također spada u skupinu anksiolitika: https://en.wikipedia.org/wiki/Clonazepam Kod mene ima prednost nad alprazolamom (Misar) jer me manje omami i duže 'drži'.
Pigsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 16:19   #14
Pozdrav svima još jednom!

Evo, kratka obavijest. Posjetio sam psihijatra i dobio sam dijagnozu i lijek.

Dijagnoza je panični poremećaj uz agorafobiju.

Prepisan mi je sljedeći tretman:

Normabel 5 mg, 1x dnevno
Luxeta 50 mg. Prvih 7 dana pijem 1/2 tablete, nakon toga 1x dnevno.

Psihijatar je isto tako rekao da ću tek (ili bih trebao) osjetiti promjenu za nekih 4 tjedna. Isto tako me odmah naručio za ponovni pregled nakon tih mjesec dana i uz to moram ovaviti nekakav psihološki pregled ili nešto tog tipa, ne razumijem se previše, ali ugl.

Da li je netko obavljao slične preglede kod psihologa, kakvi su to testovi? I što mislite na prepisani tretman?
Brundo23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 20:29   #15
Quote:
Brundo23 kaže: Pogledaj post
Da li je netko obavljao slične preglede kod psihologa, kakvi su to testovi?
Psihološko testiranje je standardna procedura kod prvih dolazala kod šrinka. Traje oko 2 sata, a uključuje razgovor (uzimnje anamneze) test inteligencije, rangiranje raznih skala, kopiranje oblika, test koncentracije...ugl, ništa strašno.
Quote:
Brundo23 kaže: Pogledaj post
I što mislite na prepisani tretman?
Uobičajen kod anksioznih poremećaja (AD+anksiolitik). Neka ti dobro sjedne i pomogne.
Pigsy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:50.