Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2014., 23:05   #8061
Quote:
patafljengo kaže: Pogledaj post
Prtije svega pozdrav ivek-k i puno zdravlja , nadam se da je sve OK.
Evo tek toliko da ti se javim , pa ću preko tebe postaviti gosponu mbukal pitanje:


Koliki su ti DIMNI PLINOVI na toj snazi ???

LP
najvjeronije prevelike temperature i u snagi pet ventilator najvjerojatnije baca pelete iz kahlice u peč nesagorele a kaj se tiče zdravlja uspel sam kompenzirati stanje na otprilike 90 %
ivek-k is offline  
Old 24.09.2014., 06:39   #8062
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
kad je peč nanovo očišćena mogu bez problema primiti cijev,s protokom vremena rada zagrijava se i dimovodna cijev,mogu držati 2~3 sekundr ruku na dimovodnoj cijevi između kotla i dimnjaka koja je u dužini od cca.30cm nakon par dana rada plamenika,imam usporivače protoka dimnih plinova/turbulatore/,dva kanala=dva turbulatora
tako i ja primim u tramvaju za dupe neku mladu gospodičnu i držim 2- 3 sekunde , sve dok se ona ne okrene i ošamari studenta koji stoji kraj mene , i mogu ti reći da se osjeti razlika temperature od guze do guze
ramzay is offline  
Old 24.09.2014., 09:49   #8063
Quote:
Josip1978 kaže: Pogledaj post
Oprostite na dužem postu,ali bi zbilja volio mišljenje stručnjaka sa foruma

Imam kotlovnicu vrhunski izoliranu u sklopu također niskoenergetske kuće.
E sada, nakon useljenja u kuću pokrenuto je grijanje tople vode na pelet.
Kotlovnica je CM Peltec24kw sa CM spremnikom topline 1000litara sa integriranim bojlerom za sanitarnu vodu od 170 l mislim.
Pošto nema potrebu za grijanjem kuće,nego samo za pripremu tople vode moj Peltec mora cijelo vrijeme grijati spremnik topline da bi on zagrijao spremnik tople vodem,a to mi se čini čak neisplativo.
Kotao se pali svakih 13 sati i radi 1h10min da bi podigao vodu sa 50 na 63 stupnja jer sam ja tijekom ova 3 tjedna to smanjivao sa početnih 80 stupnjeva koje su tvornički postavljene.
Da li je potrošnja pre(velika ili normalna) s obzirom da sam za 22 dana rada potrošio 180 kg peleta samo za potrošnju tople vode- u to uključujem i prvo dizanje cijelog puffera sa 20 stupnjeva na 63 kad je radio kotao par sati.
Hvala na odgovoru unaprijed.


Pošto imam isto puffer od 1000L preko kojeg se grije PTV, imam nekoliko praktičnih savjeta za tebe.
1. kako je spojen Peltec na puffer, na vrh i na dno? Ako je tako, proširi instalaciju tako da možeš skratiti puffer, dodaj još jedan polaz iz sredine puffera prema Peltec-u. Onda u ljetnom režimu zavoriš donji polaz prema kotlu i otvoriš gornji, da se grije samo gornji dio puffera gdje je spremnik PTV-a, nema potrebe grijati donju zonu. Ova funkcija ti je preduvijet za instalaciju solarnog, jer solarni uvijek grije donju zonu, a alternativni kotao gornju zonu.
2. Jel nužno 63°C da bi imao toplu vodu, smanji granice na 53°C / 42°C. Ovime ćeš za smanjiti vlastite gubitke spremnika i zarobljenu toplinu u kotlu po gašenju kotla. U zimskom režimu može ići na višu temperaturu, i širu histerezu. Paljenje kotla osim temperaturom uvjetuj i vremenom. Znači ako automatika nema vremenski uvijet, dodaj neki uklopni sat i omogući rad kotla u ljetnom režimu samo u vremenu navečer od 18 - 22h. Tada trebaš najviše tople vode, i onda će ti uvijek odraditi tih sat vremena rada u to vrijeme, a ako tijekom dana padne temperatura PTV-a na 40°C, neće biti ništa strašno.
3. Analiza potrošnje, čini se da trošiš oko 7kg dnevno, to je gotovo 30kWh, istina ima vaš 6 u kući, te je očekivana potrošnja za 6 osoba 15kWh dnevno, uz gubitke zbog hlađenja kotla i spremnika bi potrošnja trebala biti do 20kWh dnevno odnosno max 5kg peleta dnevno. Kako je reguliran rad pumpe u Peltec-u, da li se pumpa gasi istodobno s plamenikom, odnosno završenim nalogom za grijanjem spremnika ili nastavlja raditi, odnosno pali se ako utvrdi da je temperatura u kotlu viša od one u spremniku?
Chvembo is offline  
Old 24.09.2014., 11:00   #8064
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Pošto imam isto puffer od 1000L preko kojeg se grije PTV, imam nekoliko praktičnih savjeta za tebe.
1. kako je spojen Peltec na puffer, na vrh i na dno? Ako je tako, proširi instalaciju tako da možeš skratiti puffer, dodaj još jedan polaz iz sredine puffera prema Peltec-u. Onda u ljetnom režimu zavoriš donji polaz prema kotlu i otvoriš gornji, da se grije samo gornji dio puffera gdje je spremnik PTV-a, nema potrebe grijati donju zonu. Ova funkcija ti je preduvijet za instalaciju solarnog, jer solarni uvijek grije donju zonu, a alternativni kotao gornju zonu.
2. Jel nužno 63°C da bi imao toplu vodu, smanji granice na 53°C / 42°C. Ovime ćeš za smanjiti vlastite gubitke spremnika i zarobljenu toplinu u kotlu po gašenju kotla. U zimskom režimu može ići na višu temperaturu, i širu histerezu. Paljenje kotla osim temperaturom uvjetuj i vremenom. Znači ako automatika nema vremenski uvijet, dodaj neki uklopni sat i omogući rad kotla u ljetnom režimu samo u vremenu navečer od 18 - 22h. Tada trebaš najviše tople vode, i onda će ti uvijek odraditi tih sat vremena rada u to vrijeme, a ako tijekom dana padne temperatura PTV-a na 40°C, neće biti ništa strašno.
3. Analiza potrošnje, čini se da trošiš oko 7kg dnevno, to je gotovo 30kWh, istina ima vaš 6 u kući, te je očekivana potrošnja za 6 osoba 15kWh dnevno, uz gubitke zbog hlađenja kotla i spremnika bi potrošnja trebala biti do 20kWh dnevno odnosno max 5kg peleta dnevno. Kako je reguliran rad pumpe u Peltec-u, da li se pumpa gasi istodobno s plamenikom, odnosno završenim nalogom za grijanjem spremnika ili nastavlja raditi, odnosno pali se ako utvrdi da je temperatura u kotlu viša od one u spremniku?
puno hvala na odgovoru.
provjerim kako je spojeno I javim.
Josip1978 is offline  
Old 24.09.2014., 13:08   #8065
Quote:
Josip1978 kaže: Pogledaj post
puno hvala na odgovoru.
provjerim kako je spojeno I javim.
Omaš još dva moguća uzroka prevelike potrošnje:
1. postoji neželjena termosifonska cirkulacija, nekoliko sati nakon rada kotla sve cijevi moraju biti hladne, ako je ikoja mlaka onda ti fali neki nepovratni ventil ili je neispravan. Također provjeri cijevi koje vode do troputnog ventila grijanja kuće, jesu li one tople, česta je neželjena cirkulacija kroz troputni.
2. Recirkulacija tople vode ti može pojesti lako spremnik ako nije optimalno upravljana. Isključi pumpu recirkulacije na jedna dan pa usporedi potrošnju.
Chvembo is offline  
Old 25.09.2014., 00:06   #8066
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
.........mogu držati 2~3 sekundr ruku na dimovodnoj cijevi između kotla i dimnjaka koja je u dužini od cca.30cm.......
O bože, oprosti im grijehe, neznaju što čine.

Upute za tvoj kotao trebale bi biti ovakve:

- ukoliko stavite ruku na dimnjaču i možete držati ruku na istoj, možete šaltati u veču brzinu

- ukoliko stavite ruku na dimnjaču i opekli ste sve prste i šaku, možete ostaviti na brzini na kojoj se nalazite ili prema želji pojačati još jednu više

- ukoliko stavite ruku na dimnjaču i trenutno zadobijete strašne opekline (vičete od boli, derete se, zovete u pomoć i bla bla bla), imate dvije opcije: 1) prvo na hitnu 2) smanjiti snagu eventualno.

NAPOMENA

- poslje testiranja obavezna posjeta liječniku
- sljedeći test NE provoditi dok ne zacijele sve stare rane
- budite precizni kod podešavanja kako bi uštedili zdravstvu dodatne troškove a sebi daljnu bol zbog opeklina

PS
Želimo vam sretno i uspješno korištenje vašeg kotla. Molimo vas da se pridržavate uputa za upotrebu.

Je pa kaj onda is offline  
Old 25.09.2014., 00:30   #8067
saka čast,imaš grifa za cirkusa voditi, ovo držanje ruku/prstiju od 2~3 sekunde sam prepisal (zapamtil) od vrsnog stručnjaka koji je ne sjećam se dobro da li na ovom forumu ili na nekom drugom gdje ga pratim sveze glede peleta izjavio na upit o vrućini lule plamenika sunp7 (na kojoj je siguronosni za gašenje plamenika) koliko se smije zagrijavati,član neznalica-dibidus kao i ja postavio je to pitanje jer ga je zabrinjavalo zagrijavanje i opasnost od zapaljivanja plastićne cijevi i peleta u njoj do spremnika, spomenuti mu je odgovorio da ako može držati dvije~tri sekunde prste na cijevi lule onda je sigurno i nije niš pre strašno,dakle vodio sam se njegovom osnovnom mjerom o vrućini kojekakvih cijevi na kotlu,kome drago kome žao al i dalje nitko ne želi stavljati liste protokola,živi i veseli bili
mbukal is offline  
Old 25.09.2014., 09:05   #8068
Thumbs up

Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Omaš još dva moguća uzroka prevelike potrošnje:
1. postoji neželjena termosifonska cirkulacija, nekoliko sati nakon rada kotla sve cijevi moraju biti hladne, ako je ikoja mlaka onda ti fali neki nepovratni ventil ili je neispravan. Također provjeri cijevi koje vode do troputnog ventila grijanja kuće, jesu li one tople, česta je neželjena cirkulacija kroz troputni.
2. Recirkulacija tople vode ti može pojesti lako spremnik ako nije optimalno upravljana. Isključi pumpu recirkulacije na jedna dan pa usporedi potrošnju.
Puno,puno,puno hvala Chvembo
Sve cijevi su hladne tako da termosifonske cirkulacije nema.
Ali dođem jučer doma i gledam kad ono postoji i donji polaz otvoren prema kotlu.Njega zatvorim i otvorim gornji.Također sam ugasio recirkulaciju koja gotovo stalno radi jer su u kući tri kupaone,kuhinja,vešeraj.Evo jutros gledam prošlo 18 sati a temp.u puferu 52 stupnja i Peltec se još nije palio.Što se tiče recirkulacije topla voda u donjoj kupaoni je odmah jer je naslonjena na kotlovnicu,a gore se čeka par sekundi što mi i nije nešto.
Sad ću vidjeti,ali imam osjećaj da će paljenje i potrošnja pasti za 40 posto.
Smanjio sam i temperaturu na 60 stupnjeva u puferu jer niže od toga ne da PELTEC.
Jako sam zadovoljan s ovim.
Obavijestili su me iz CM-a da će doći napravit preinake na mom PELTECU :
- šamot u ložištu (ložišta i plamenik se nisu mijenjali nego se samo dodao šamot)
- nova rešetka
- novi tip turbulatora i nosača
- ostali dijelovi koji su potrebni da bi se gornji dijelovi ugradili
- novi softver
Sve radove će izvesti u suradni sa ovlaštenim servisom koji je radio instalaciju kotlovnice i to na njihov trošak.
Tako da velika pohvala za njih.
Josip1978 is offline  
Old 25.09.2014., 09:22   #8069
Haha...malo pretjerujete, ako uspijete držati ruku na dimnjači onda peć ne radi, e vjerujem da itko ovdje ima takvog diva koji bi spustao temperaturu na 50-60°C (kolko bi trebalo biti da mozete drzati ruku 2-3 sekunde). To je i plinskim kondenzacijskim kotlovima problem postići, a kud nešto što kuri pelet...a pogotovo u nekoj pećki na kojoj je pelet set (i u njoj temperatura vode 60ak°C).
renato2107 is offline  
Old 25.09.2014., 10:25   #8070
Quote:
Josip1978 kaže: Pogledaj post
Puno,puno,puno hvala Chvembo
Sve cijevi su hladne tako da termosifonske cirkulacije nema.
Ali dođem jučer doma i gledam kad ono postoji i donji polaz otvoren prema kotlu.Njega zatvorim i otvorim gornji.Također sam ugasio recirkulaciju koja gotovo stalno radi jer su u kući tri kupaone,kuhinja,vešeraj.Evo jutros gledam prošlo 18 sati a temp.u puferu 52 stupnja i Peltec se još nije palio.Što se tiče recirkulacije topla voda u donjoj kupaoni je odmah jer je naslonjena na kotlovnicu,a gore se čeka par sekundi što mi i nije nešto.
Sad ću vidjeti,ali imam osjećaj da će paljenje i potrošnja pasti za 40 posto.
Smanjio sam i temperaturu na 60 stupnjeva u puferu jer niže od toga ne da PELTEC.
Jako sam zadovoljan s ovim.
Obavijestili su me iz CM-a da će doći napravit preinake na mom PELTECU :
- šamot u ložištu (ložišta i plamenik se nisu mijenjali nego se samo dodao šamot)
- nova rešetka
- novi tip turbulatora i nosača
- ostali dijelovi koji su potrebni da bi se gornji dijelovi ugradili
- novi softver
Sve radove će izvesti u suradni sa ovlaštenim servisom koji je radio instalaciju kotlovnice i to na njihov trošak.
Tako da velika pohvala za njih.
Postoji više načina upravljanja recirkulacijom, a evo prijedlog za dva dobra:
1. upravljanje uvjetovano vremenom i temperaturom. Na povratu cirkulacije postoji termostat koji pali pumpu samo kada temperatura u toj cijevi padne ispod recimo 36°C, bitno je da je cijev dobro izolirana. Osim toga ovo upravljanje pumpe termostatom je omogućeno samo u određena doba dana programskim satom, tako se se termostat i programski sat povežu u seriju i oba se trebaju aktivirati da bi pumpa radila. Programski sat se podesi da omogući pumpu ujutro od 6 - 8h i popodne od 18-22h, nema zbilja potrebe da se tijekom 24h održavaju cijevi toplima.
2. Upravljanje pumpom po principu "on demand" ili "po nalogu", ovako imam doma složeno. U polaz tople vode od spremnika prema kući se instalira senzor protoka vode, a na cijev povrata cirkulacije termostat podešen na npr 36°C. Termostat i senzor se povežu u seriju (isto kao i u primjeru 1 programski sat). Sada je scenarij sljedeći, cijevi su hladne, termostat daje nalog uključenja, no nema protoka i senzor protoka ne prosljeđuje komandu pumpi. Netko u kući pusti na nekoj pipi nakratko toplu vodu i zatvori ju, to aktivira senzor protoka, i pumpa se pokrene, nakon toga makar je voda na pipi zatvorena, pumpa i dalje radi, jer senzor protoka detektira protok kroz cijev koju uzrokuje rad pumpe, a pumpu na koncu ugasi deaktivacija termostata kada se cijevi ugriju.
Ovime imaš sljedeću funkciju, kada netko treba toplu vodu u bilo koje doba noći i dana, nakratko otvori pipu i zatvori, pričeka 30s i onda opet otvori pipu i ima osiguranu toplu vodu bez da je bezveze istočio nekoliko litara. Čini se malo komplicirano, no to je jako praktično. Ideš prati suđe, kada slažeš tanjure, malo cimneš pipu i dok se pripremiš za pranje imaš osiguranu toplu vodu. Isto tako ideš na tuširanje, čim uđeš u kupaonicu cimneš pipu i dok se svučeš topla voda je na pipi.
Cimanje malo pipe aktivira cirkulaciju ako je cijev hladna. Ponašanje sklopa je kao tiristor u elektrotehnici, kada ga jednom upališ, radi dok god teče struja, sam sebe održava, ili pak "samodržeći relej", odnosno impulsni relej.
Chvembo is offline  
Old 25.09.2014., 14:30   #8071
Thumbs up

Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Postoji više načina upravljanja recirkulacijom, a evo prijedlog za dva dobra:
1. upravljanje uvjetovano vremenom i temperaturom. Na povratu cirkulacije postoji termostat koji pali pumpu samo kada temperatura u toj cijevi padne ispod recimo 36°C, bitno je da je cijev dobro izolirana. Osim toga ovo upravljanje pumpe termostatom je omogućeno samo u određena doba dana programskim satom, tako se se termostat i programski sat povežu u seriju i oba se trebaju aktivirati da bi pumpa radila. Programski sat se podesi da omogući pumpu ujutro od 6 - 8h i popodne od 18-22h, nema zbilja potrebe da se tijekom 24h održavaju cijevi toplima.
2. Upravljanje pumpom po principu "on demand" ili "po nalogu", ovako imam doma složeno. U polaz tople vode od spremnika prema kući se instalira senzor protoka vode, a na cijev povrata cirkulacije termostat podešen na npr 36°C. Termostat i senzor se povežu u seriju (isto kao i u primjeru 1 programski sat). Sada je scenarij sljedeći, cijevi su hladne, termostat daje nalog uključenja, no nema protoka i senzor protoka ne prosljeđuje komandu pumpi. Netko u kući pusti na nekoj pipi nakratko toplu vodu i zatvori ju, to aktivira senzor protoka, i pumpa se pokrene, nakon toga makar je voda na pipi zatvorena, pumpa i dalje radi, jer senzor protoka detektira protok kroz cijev koju uzrokuje rad pumpe, a pumpu na koncu ugasi deaktivacija termostata kada se cijevi ugriju.
Ovime imaš sljedeću funkciju, kada netko treba toplu vodu u bilo koje doba noći i dana, nakratko otvori pipu i zatvori, pričeka 30s i onda opet otvori pipu i ima osiguranu toplu vodu bez da je bezveze istočio nekoliko litara. Čini se malo komplicirano, no to je jako praktično. Ideš prati suđe, kada slažeš tanjure, malo cimneš pipu i dok se pripremiš za pranje imaš osiguranu toplu vodu. Isto tako ideš na tuširanje, čim uđeš u kupaonicu cimneš pipu i dok se svučeš topla voda je na pipi.
Cimanje malo pipe aktivira cirkulaciju ako je cijev hladna. Ponašanje sklopa je kao tiristor u elektrotehnici, kada ga jednom upališ, radi dok god teče struja, sam sebe održava, ili pak "samodržeći relej", odnosno impulsni relej.
imam termostatsku pumpu.
Voda mi treba od 06-08 I od 20-22.
kupit cu neki timer I u njega ustekati pumpu I gotovo.meni dosta.
peltec so nije upalio točno 24 sata a temp.u puferu gotovo ne opada
Josip1978 is offline  
Old 25.09.2014., 15:34   #8072
Quote:
Josip1978 kaže: Pogledaj post
imam termostatsku pumpu.
Voda mi treba od 06-08 I od 20-22.
kupit cu neki timer I u njega ustekati pumpu I gotovo.meni dosta.
peltec so nije upalio točno 24 sata a temp.u puferu gotovo ne opada
I sto je na kraju doprinijelo tome da se kotao sada rjeđe pali? Samo gašenje recirkulacije ili još nešto?
Uplaseni is offline  
Old 25.09.2014., 15:56   #8073
Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
I sto je na kraju doprinijelo tome da se kotao sada rjeđe pali? Sa. gašenje recirkulacije ili još nešto?
zatvaranje donjeg dijela pufera plus recirkulacija.
sad cu vratiti recirkulaciju da vidim ponašanje tijekom 24 sata od sljedeceg paljenja kotla I dogrijavanja pufera
Josip1978 is offline  
Old 25.09.2014., 16:30   #8074
Quote:
Josip1978 kaže: Pogledaj post
zatvaranje donjeg dijela pufera plus recirkulacija.
sad cu vratiti recirkulaciju da vidim ponašanje tijekom 24 sata od sljedeceg paljenja kotla I dogrijavanja pufera
Upravo to me i zanima, utjecaj recirkulacije. Please, javi rezultate nakon što ju uključiš.
Uplaseni is offline  
Old 25.09.2014., 16:41   #8075
Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
Upravo to me i zanima, utjecaj recirkulacije. Please, javi rezultate nakon što ju uključiš.
može
Josip1978 is offline  
Old 25.09.2014., 21:55   #8076
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
. ovo držanje ruku/prstiju od 2~3 sekunde sam prepisal (zapamtil) od vrsnog stručnjaka
Da malo pomognem. Rekao si da je bio ovlašteni serviser kod tebe s kojim si se dogovorio na obostrano zadovoljstvo. Pa da se ne vrtimo u krug bespotrebno, aj ti jednostavno zaljepi ovdje protokol mjerenja sa lica mjesta, tj. prosjećne vrijednosti mjerenja koja ste postigli tijekom podešavanja.

Na osnovu toga sigurno če biti nekih prijedloga podešavanja, a možda i neče ako su mjerenja jako dobra, u svakom slučaju bez toga je svaka rasprava bespredmetna jer tko ti može nešto predložiti ako nezna što imaš

Mislim da bi to bilo potpuno ok.
Je pa kaj onda is offline  
Old 26.09.2014., 09:30   #8077
Alternativna goriva

Pozdrav, dugo me nije bilo, pozdravljam i zahvaljujem svima na pomoci oko rjesavanja proslog problema, koji je kompromisno rjesen.

No, zivot ide dalje, pa da pitam (poduka i info) kakva su iskustva ili kako se ponasaju alternativna goriva u pecima koje su predvidene za lozenje na pelet.
Dakle kostice, kukuruz, ljuske... da li je koje preporucljivo, problemi itd ili makar da me uputite na stranice gdje mogu dobiti kakve informacije o tome.
Zahvaljujem
Angelbyu is offline  
Old 26.09.2014., 09:55   #8078
Pretpostavka je da je to sve suho!
Paziti se mora jedino na dimenzije - "da je tu negdje sa čikovima" (peletima) i da ljuske ne zapnu u transporteru.
Jasno, potrebno je podešavanje parametara plamenika.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 26.09.2014., 15:37   #8079
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Pretpostavka je da je to sve suho!
Paziti se mora jedino na dimenzije - "da je tu negdje sa čikovima" (peletima) i da ljuske ne zapnu u transporteru.
Jasno, potrebno je podešavanje parametara plamenika.
ima toga i više, onu koji mogu mukte do kukuruza kao sredstva za loženje a imaju npr. sunp7 plamenik a bez obzira koji kotao koliko sam shvatio imat će gadnih problema kod loženja spomenutim sredstvom,zašto, zbog svojstva zrna kukuruza kod izgaranja koje je sasvim drugačije nego peleta ili kod koštica od maslina ili višanja
mbukal is offline  
Old 26.09.2014., 16:23   #8080
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Postoji više načina upravljanja recirkulacijom, a evo prijedlog za dva dobra:
1. upravljanje uvjetovano vremenom i temperaturom. Na povratu cirkulacije postoji termostat koji pali pumpu samo kada temperatura u toj cijevi padne ispod recimo 36°C, bitno je da je cijev dobro izolirana. Osim toga ovo upravljanje pumpe termostatom je omogućeno samo u određena doba dana programskim satom, tako se se termostat i programski sat povežu u seriju i oba se trebaju aktivirati da bi pumpa radila. Programski sat se podesi da omogući pumpu ujutro od 6 - 8h i popodne od 18-22h, nema zbilja potrebe da se tijekom 24h održavaju cijevi toplima.
2. Upravljanje pumpom po principu "on demand" ili "po nalogu", ovako imam doma složeno. U polaz tople vode od spremnika prema kući se instalira senzor protoka vode, a na cijev povrata cirkulacije termostat podešen na npr 36°C. Termostat i senzor se povežu u seriju (isto kao i u primjeru 1 programski sat). Sada je scenarij sljedeći, cijevi su hladne, termostat daje nalog uključenja, no nema protoka i senzor protoka ne prosljeđuje komandu pumpi. Netko u kući pusti na nekoj pipi nakratko toplu vodu i zatvori ju, to aktivira senzor protoka, i pumpa se pokrene, nakon toga makar je voda na pipi zatvorena, pumpa i dalje radi, jer senzor protoka detektira protok kroz cijev koju uzrokuje rad pumpe, a pumpu na koncu ugasi deaktivacija termostata kada se cijevi ugriju.
Ovime imaš sljedeću funkciju, kada netko treba toplu vodu u bilo koje doba noći i dana, nakratko otvori pipu i zatvori, pričeka 30s i onda opet otvori pipu i ima osiguranu toplu vodu bez da je bezveze istočio nekoliko litara. Čini se malo komplicirano, no to je jako praktično. Ideš prati suđe, kada slažeš tanjure, malo cimneš pipu i dok se pripremiš za pranje imaš osiguranu toplu vodu. Isto tako ideš na tuširanje, čim uđeš u kupaonicu cimneš pipu i dok se svučeš topla voda je na pipi.
Cimanje malo pipe aktivira cirkulaciju ako je cijev hladna. Ponašanje sklopa je kao tiristor u elektrotehnici, kada ga jednom upališ, radi dok god teče struja, sam sebe održava, ili pak "samodržeći relej", odnosno impulsni relej.
E te recirkulacija, nikad mi se nije sviđao taj princip rada, rasipanje energije nepotrebno na sve strane, sad sam malo renovirao instalacije i kuću i gledao sam kako najučinkovitije riješiti taj problem, nakon dosta razmišljanja i kemijanja došao sam na sljedeće rješenje tj. koncept: "Pretjerana" izolacija cijevi za toplu vodu.

Provukao sam cijevi za toplu vodu iz garaže (gdje mi se nalazi bojler) ne kroz kuću nego oko kuće, znači kroz zemlju na nekih metar dubine. Cijevi su pvc, omotane s 10 cm izolacije i to sve upakirano u pvc cijevi koje inače služe za otpadne vode. Cijevi sam doslovno dovukao izvana direktno na zid gdje je kupaona i kuhinja (tamo mi jedino i trebaju), ostavio potrebne šahtove za kontrolu i to je to. Nikakva recirkulacija, topla voda čim se otvori pipa.
skyman is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:02.