Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2004., 13:20   #21
damn

"Kod žena koje isključivo doje (najmanje 5 do 6 podoja u redovitim razmacima tijekom 24 sata), ne prihranjuju djecu, te nemaju menstruacijskih krvarenja može se sa sigurnošću računati s anovulacijom - izostankom ovulacije. Mehanizam potiskivnja ovulacije je utoliko djelotvorniji, što je veći broj podoja na dan. Dojenje je izuzetno dobra metoda kontracepcije, pri čemu je rizik trudnoće u prvih 6 mjeseci po porodu manji od 2% (1 - 6%). Računa se da dojenje spriječi više trudnoća godišnje u svijetu, nego sve ostale metode kontracepcije zajedno! Mehanizam kojim dojenje dovodi do anovulacije počiva na povišenom izlučivanju hormona prolaktina što se dešava svaki puta kod stimulacije bradavice dojke prilikom dojenja. Prolaktin ometa pulzatilnu sekreciju hipotalamičkog hormona GnRH, pri čemu se smanjuje produkcija LH, dok izlučivanje FSH ostaje netaknuto. Na ovaj način jajnik zapravo stvara folikul, koji zbog niske razine LH ne prska te se jajna stanica ne oslobađa, odnosno izostaje ovulacija. S prekidom dojenja, ovulacija nastupa unutar 2 - 4 tjedna."
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 13:40   #22
hvala svima na odgovorima

harni stranica je super !!!! Tam sam visila cijelu trudnocu ( moja doktorica porijekom Hrvatica cak i pozna doktoricu Harni upoznale su se dok je Harni radila doktorat u Njemackoj, eto svijet je mali), Liliy hvala ovo za rodu budem procitala svakako, FEE zanima me kakve tablete pijes, smije se to za vrijeme dojenja, daj pliz malo pojasni postoji sansa da se te koje ti pijes daju i ovdje nabaviti
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 13:43   #23
verice big blue je to dobro objasnila. Mene bi recimo bilo strah
Quote:
jer ovulacija ipak dolazi prije menstruacije, a nema nacina da se utvrdi kada ce prva ovulacija,
pogotovo jer ima zena koje su i za vrijeme dojenja dobile menstruaciju pa ni ovo
Quote:
S prekidom dojenja, ovulacija nastupa unutar 2 - 4 tjedna."
ne daje sigurnost.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 14:28   #24
verice procitala sam ja sve ( imam doma jednu o dojenju) ali ne vjerujem uvijek 100% napisanom. Na primjer ja sam citala da je flaster kao kontraceptivna metoda ( ne onaj tam nego onaj hormonalni) POUZDANO rjesenje.

bas kao i dojenje, pouzdano rjesenje.

A ja sam s tim flasterom zatrudnila. I ovdje se javljaju zene koje su uz dojenje zatrudnile.

Ta trudnoca je za mene bila radost a ne tragedija ( sredjen brak, planirali smo ionako djecu samo mozda godinu dana kasnije) ali za neku drugu zenu je to mozda bila zivotna tragedija.

Postala sam skepticnija kad su POUZDANE metode u pitanju.

Nego se pitam a koje onda prirucnike citaju ljecnici jer su upravo oni ti koji preporucuju i caj i vodu?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 14:51   #25
Quote:
Winona kaže:
verice procitala sam ja sve ( imam doma jednu o dojenju) ali ne vjerujem uvijek 100% napisanom. Na primjer ja sam citala da je flaster kao kontraceptivna metoda ( ne onaj tam nego onaj hormonalni) POUZDANO rjesenje.
Flaster je metoda koja spada pod hormonalne - kao npr. pilule. I nije 100% pouzdana, cini mi se da "falsa" za cca 2-3%. Tako da stvarno ne znam gdje si procitala da je to 100% sigurno..
__________________
The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
Desiree is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 14:56   #26
Ja ekološko dojenje shvaćam prije svega kao dojenje na zahtjev, znači ne u propisanom vremenu, a čaj i voda u prvih 6 mjeseci su mi nekako nešto već općeprihvaćeno.

No, kao što rekoh, nije da bih ja sad htjela nekoga uvjeravati da je ekološko dojenje sigurna metoda kontracepcije - samo nije niti "metoda" niti bapska priča, nego su veze između dojenja i anovulacije itekako znanstveno potkovane.

Ali jasno mi je potpuno da se žena ne osjeća sigurno ako se oslanja samo na dojenje kao metodu kontracepcije, jer bi bilo zaista nezgodno zatrudniti tako brzo nakon poroda.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 14:57   #27
Quote:
Desirée kaže:
Flaster je metoda koja spada pod hormonalne - kao npr. pilule. I nije 100% pouzdana, cini mi se da "falsa" za cca 2-3%. Tako da stvarno ne znam gdje si procitala da je to 100% sigurno..
postotke spominjem tek kad sam pisala kako ne vjerujem 100% napisanom.

O kontracepcijskim metodama sam se izrazila sa "pouzdano rjesenje".

Vjerujem da ces isto procitati i sama ako pazljivije pogledas moj post.

Vjerujem da o kontracepciji mozemo pisati na onim kobasicastim topicima na ZK ( ima ih cini mi se nekoliko) ovdje bi mogli o menstruaciji nakon poroda.


hvala

Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 15:00   #28
Quote:
Ja ekološko dojenje shvacam prije svega kao dojenje na zahtjev, znaci ne u propisanom vremenu
a ima li drugacijeg?

Jos nisam nikad cula da je mama gledala na sat i shodno tome davala djetetu cicu, nego se dijete hrani kad je gladno. Cak i one mame koje se ne drze striktno ek. dojenja, postuju ovo gore.

Quote:
Ali jasno mi je potpuno da se žena ne osjeca sigurno ako se oslanja samo na dojenje kao metodu kontracepcije, jer bi bilo zaista nezgodno zatrudniti tako brzo nakon poroda.
ovo pogotovo one kojima je porod traumaticno iskustvo.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 15:03   #29
E sad, sori, ali ženama su davane preporuke da se dijete doji svaka 3 sata i da se na cici drži po dvadeset minuta i tome slično. Tj. da se uspostavi nekakav raspored dojenja. Prema tome, da, ima ili je bilo drugačijih preporuka za dojenje.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 15:08   #30
Quote:
verica kaže:
E sad, sori, ali ženama su davane preporuke da se dijete doji svaka 3 sata i da se na cici drži po dvadeset minuta i tome slično. Tj. da se uspostavi nekakav raspored dojenja. Prema tome, da, ima ili je bilo drugačijih preporuka za dojenje.
ajde da me barem ta divota mimoisla, kad me vec nisu druge.( mislim od prve su mi govorili da se doji na zahtjev, nikako drugacije)

A ovo za 20 minuta ( znam da nisi ti to izmislila, kritika ide na onog tko je) i kaj onda da ga otrgnem od cice nakon tog vremena ili ga silim i dalje visiti ak je prije htio odustati.

Ja sam imala faza gdje je on bio sit za 10 minuta ( nocu) i gdje je visio na cici mnogo vise od 20 minuta, to zovu "faza rasta".

Sva sreca je da se te faze smjenjuju jer sam jedno vrijeme imala feeling da samo dojim i spavam

inace verice slazem se ja i za attachment parenting iako je istina da sam prije trudnoce mislila da to nece biti za mene.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 15:31   #31
Imam bebu od 11 mjeseci,još uvijek je dojim a menstruaciju sam uredno dobila nakon 6 tjedana.
Tako je isto bilo i s prvim djetetom,dojila sam ali nakon 6 tjedana sam dobila.
Soleiol is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 17:01   #32
Quote:
Winona kaže:
... o kontracepciji ...
Sorry, ja nisam mislila pretvoriti ovo u topic o kontracepciji i sl, nego sam samo reagirala na ono sto si ti spomenula.. Necem vishe..
__________________
The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
Desiree is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 17:26   #33
Verice, ti si meni super!

Winona, veseli me da do tebe nisu stigli savjeti o dojenju svaka tri sata ili samo po 20 minuta.


Nije svako dojenje isto. Ja sam dojila po principima ekoloskog dojenja bez da sam toga bila svjesna. Za taj pojam sam cula kad je malcu bilo preko dvije i mozda smo vec i bili prestali dojiti. Cuclu nikada nije imao a do 5,5 mjeseci nije dobivao nista osim mog mlijeka. Cak i kad smo poceli sa drugom hranom dojio je jos jako cesto i puno.

Nocno dojenje je jako vazno za produzavanje perioda amenoreje. Moj primjer i svih mojih frendica mi to pokazuju. Ako rano ukines nocno dojenje, bez obzira koliko cesto dojila po danu menstruacija ce stici brzo.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 17:48   #34
Sjetih se jos jedne zanimljive stvari, negdje je pri kraju Rodinog teksta: nacin na koji se prekine period amenoreje je jako zanimljiv.

Editiram posto sam prvi put pogresno objasnila. A da ne bih opet pogrijesila ovaj put stavljam citat: "Iako se može činiti da je razlika velika u dužini amenoreje kod različitih žena, prosječno je manja razlika u dužini neplodnog perioda jer žene kod kojih je period amenoreje ranije prekinut, prvih nekoliko menstrualnih ciklusa još nisu plodne, dok žene kojima je period amenoreje prekinut kasnije, obično su odmah i plodne. Ovo znači i da žene koje dobiju menstruaciju ranije, nisu izložene prevelikom riziku od iznenadne trudnoće, obzirom da je prvih nekoliko ciklusa žena često neplodna."
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 18:21   #35
Quote:
Nije svako dojenje isto. Ja sam dojila po principima ekoloskog dojenja bez da sam toga bila svjesna
pa da, tako i sad kod mene. A za pojam sam cula eto tek danas.

Ne mislim ukidati nocno dojenje ( ma kako tesko bilo, evo kod nas pritisak pred kisu, meni glava puca, vec treca hitna se cuje od pol sata, svi padaju....pogotovo u takve dane mislim kako bi bilo divno noc prespavati u komadu ) ali cak da i zelim ne vidim kako se to moze?

Pada mi na pamet da onda bebi kad nocu place umjesto dojenja daju flasicu, jel bi to bilo to?

Do kad ste vi dojile nocu?

Inace hvala za ove info, svasta se da nauciti

Desirèe
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 22:47   #36
Winona, ma
A sto se tice flasice po noci, meni se cini da ti je jednostavnije dojiti - jednostavno djetetu das dojku, posebno ako ste vec "uigrani".
__________________
The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
Desiree is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2004., 02:37   #37
Ja sam svoje dete dojila do dve godine(do 7 meseci nista osim mog mleka).

Nocu se budio na svaka tri sata do oko 6.meseca,pa je onda na 4,5,6 sati polagano sam produzavao dok nismo citavu noc prespavali tek kada je imao 9-10meseci

Flasicu nikada nije prihvatio,a ni varalicu

Menstruaciju sam dobila posle tacno 9 meseci.

Iz mog iskustva treba dete dojiti sto duze jer eto moje sada ima skoro 5 godina,a da kucnem u drvo retko kada je bolestan

Jos nije pio antibiotike(cak je i bio u dodiru sa detetom koje je dobilo boginje a moj-nista )
SaraTroroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2004., 13:22   #38
Moj maleni ima osam mjeseci i jos je sisavac. Menstruaciju sam kao pravi pehist dobila nakon tri i pol mjeseca . Do sest mejseci je bio iskljucivo na mom mlijeku, tako da teorija da se smanjuje kolicina i kvaliteta mlijeka nakon prve menstruacije u mom slucaju pada u vodu.

E da, prve tri su bile JAKO obilne i bolne, a sada se sve normaliziralo.

Sretno.
 
Odgovori s citatom
Old 16.05.2004., 23:28   #39
Quote:
Winona kaže:
pa da, tako i sad kod mene. A za pojam sam cula eto tek danas.

Ne mislim ukidati nocno dojenje ( ma kako tesko bilo, evo kod nas pritisak pred kisu, meni glava puca, vec treca hitna se cuje od pol sata, svi padaju....pogotovo u takve dane mislim kako bi bilo divno noc prespavati u komadu ) ali cak da i zelim ne vidim kako se to moze?

Pada mi na pamet da onda bebi kad nocu place umjesto dojenja daju flasicu, jel bi to bilo to?

Do kad ste vi dojile nocu?

Inace hvala za ove info, svasta se da nauciti

Desirèe
Wini ja sam saznala na svojoj klinici da imaju svaku srijedu info o dojenju. Odnosno Stillgruppe. Stavim ti link, a ti pogledaj imaju li i kod tebe tako nesto..
Stillgruppe

Ne funkcionira direkt link, ali klikni na "Kreißsaal", na dnu stranice je info...
SuzA is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2004., 11:34   #40
Prvi put sam dojila 7 mjeseci a mengu dobila osmi mjesec (mjesec dana nakon što sam prestala dojiti).
Drugi put sam dojila 13 mjeseci , mengu dobila 4 mjeseca nakon poroda.
Treći put sam dojila mjesec dana a mengu dobila 3 mjeseca nakon poroda.
Svi porodi su bili "normalni".
Zaključak : nema pravila.
__________________
Fukam, gospon magister, fukam!
medeja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:34.