Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2014., 19:37   #61
Znači, ako sam ja to dobro razumio, CITER-i su u sastavu Topničko-raketne pukovnije? Čudi me da nisu u nekoj operativnoj postrojbi, nebitno sad kojoj, već u obučnoj kao što je T-R Pukovnija...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 02.10.2014. at 19:38. Reason: .
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 20:17   #62
glavno da su na suhom i podmazani ... sad ionako predstoji nekakav preustroj po pitanju topništva pa bumo vidili kak to bude izgledalo
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 20:52   #63
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
glavno da su na suhom i podmazani ... sad ionako predstoji nekakav preustroj po pitanju topništva
Ma naravno, ali eto, malo mi ih je glupo ne imati u operativnoj upotrebi, pa 2 bitnice- 2 bitnice. Ipak su bolji od D30, koliko- toliko...

A u vezi preustroja, znaš nešto više o tome?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 21:02   #64
Problem je što su te haubice prilično zastarjele i vrlo nezgrapne. Trebalo bi ih zamijeniti idealno s M777, ako ne a onda makar s rabljenim M198 kao Irak.

Jedan citat s teme o topništvu u OSRH:

Quote:
Davorček kaže: Pogledaj post
Jesi služio na tom komadu željeza ili poznaješ nekoga ko je imao tu nesreču???
Ta hrpa željeza ti je imala sve na žgance 10ljudi je otegnulo muda do poda dok su je stavili u paljbeni položaj i to na suhom ravnom terenu
Uglavnom na NORI smo bili duplo brži stim da kad je ekipa bila ko moja uigrana za 2min je haubica bila i usmjerena prema području djelovanja i upucana sa računateljima
Podizanje prednje ploče na principu kočnice na vagonima a ploće za ukopavanje na lafetima su se dodatno postavljale svaka je imala 100kg znala je završiti posadi na nogama
Vrečice sa punjenjem ok i modernije to imaju ali okidanje je piezo a ne kapsle

Dok recimo NORA ima hidrauličko podizanje na prednju i uvlačenje kotača i kad je spustiš izgleda mi puno stabilnije od citera kod pucanja
Posada je bila 8 osoba ali je bilo potrebno 6 da je se postavi u paljbeni položaj jer je bila lakša i bolje izbalansirana jedan čovjek se objesi na cijev 4 prime lafete i odmah su u zraku
Taj manevar nisam vidio na citeru jer je za koju tonu teža od nore
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 21:10   #65
Sve je to dobro, ali je činjenica da mi boljeg u tom kalibru i sa tim dometom nemamo.
I ja bih najradije da imamo M-777, ali one koštaju 5 mil. USD po komadu...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 22:14   #66
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
Problem je što su te haubice prilično zastarjele i vrlo nezgrapne. Trebalo bi ih zamijeniti idealno s M777, ako ne a onda makar s rabljenim M198 kao Irak.

Jedan citat s teme o topništvu u OSRH:
onda se ukljuci mozak i smisli kako ih rasporediti sukladno njihovim mogucnostima
mozda cak i stacionarno u neko mjesto/podrucje i s betonksim bunkerom oko njih
ali dok nema adekvatne i dovoljne zamjene, glupo ih je otpisivati i odbacivati, jer su itekako jos sposobne isporuciti teret na drugu stranu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 22:14   #67
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
..pa mehanički stanje ok a vapeju za novim gumami i ne bi bilo loše nabavit novija(bolja) vozila za vuču...(FAP-ovi su na izdahu)...
Kakva vozila su nužna za vuču tih haubica?
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 22:18   #68
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Kakva vozila su nužna za vuču tih haubica?
Kamioni.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 22:33   #69
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
Problem je što su te haubice prilično zastarjele i vrlo nezgrapne. Trebalo bi ih zamijeniti idealno s M777, ako ne a onda makar s rabljenim M198 kao Irak.

Onda bolje rabljene M109: 480.000-900.000$/komad

http://www.army-guide.com/eng/product1438.html
XAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 22:34   #70
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Kamioni.
A jesi mudar, mislio sam na karakteristikee tih kamiona, težina, kolko konja i to. Nećeš ga valjda vući volovskom zapregom.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 22:42   #71
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
A jesi mudar, mislio sam na karakteristikee tih kamiona, težina, kolko konja i to. Nećeš ga valjda vući volovskom zapregom.
I to je nekad bilo...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 22:43   #72
Quote:
XAR kaže: Pogledaj post
Onda bolje rabljene M109: 480.000-900.000$/komad

http://www.army-guide.com/eng/product1438.html
Ne bih imao ništa protiv.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 14:51   #73
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
I ja bih najradije da imamo M-777, ali one koštaju 5 mil. USD po komadu...
Mislim da sam negdje našao podatak za Australiju, 3.6 milijuna po komadu. Pisao sam na temi o Pzh, trebali bi ove D-30 s pratećom municijom, još nešto naoružanja što nam ne treba trampiti preko Amera Afganistancima, Iračanima ili Ukrajincima kojima to treba, a zauzvrat ugovoriti M777 po nižoj cijeni.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 15:32   #74
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
Mislim da sam negdje našao podatak za Australiju, 3.6 milijuna po komadu. Pisao sam na temi o Pzh, trebali bi ove D-30 s pratećom municijom, još nešto naoružanja što nam ne treba trampiti preko Amera Afganistancima, Iračanima ili Ukrajincima kojima to treba, a zauzvrat ugovoriti M777 po nižoj cijeni.
Teži slučaj, nisu oni na to navikli...

Ali ajde, možda bi se moglo dobiti koju polovnu M198-icu od Amera...

Koliko ja vidim, cijena je za Australiju bila cca. 4,5 mil. USD za haubice. A sa municijom, sad naravno ovisno o tome kakvu će se uzeti, ali neka mješavina Excalibura, M795 i onih kitova za vođenje, recimo 500 komada po haubici, plus vučna vozila, pa koji radar i sl. fore, nabere se to.
Ali recimo, 7 milijuna USD po haubici, bez radara.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 03.10.2014. at 15:50. Reason: .
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 15:47   #75
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Teži slučaj, nisu oni na to navikli...

Ali ajde, možda bi se moglo dobiti koju polovnu M198-icu od Amera...
Nisam mislio doslovno da nam proizvođač proda nešto po nižoj cijeni, već da US Army/CIA tko li već nadoplati vrijednost koju bi mi izgubili davanjem naših D-30 nekoj trećoj strani. I ne M198 već M777. Znam nismo u poziciji birati, no koliko para toliko muzike a ovo ipak nisu nadzvučni avioni da su cijene astronomske. Prvo što mi pada na pamet je dvostruko manja težina u odnosu na M198. Koliko čitam, M777 može dignuti UH-60L/M što mi je veliki plus.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 15:53   #76
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
Nisam mislio doslovno da nam proizvođač proda nešto po nižoj cijeni, već da US Army/CIA tko li već nadoplati vrijednost koju bi mi izgubili davanjem naših D-30 nekoj trećoj strani. I ne M198 već M777. Znam nismo u poziciji birati, no koliko para toliko muzike a ovo ipak nisu nadzvučni avioni da su cijene astronomske. Prvo što mi pada na pamet je dvostruko manja težina u odnosu na M198.
Koliko čitam, M777 može dignuti UH-60L/M što mi je veliki plus.
S dometom od 40 km, to mi je najmanje bitno...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 15:58   #77
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
S dometom od 40 km, to mi je najmanje bitno...
Excalibur je 40 km. Vjerojatnost da će Hrvatska u bližoj budućnosti nabaviti takvo što je jako malena. No na stranu skromniji realni domet, mobilnost je uvijek plus, bilo da je moraš postaviti usred nekog neprohodnog planinskog/šumskog terena ili ti država ima oblik kifle pa s jednog kraja na drugi trebaš odvoziti ne znam koliko stotina kilometara.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 16:18   #78
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
Excalibur je 40 km. Vjerojatnost da će Hrvatska u bližoj budućnosti nabaviti takvo što je jako malena. No na stranu skromniji realni domet, mobilnost je uvijek plus, bilo da je moraš postaviti usred nekog neprohodnog planinskog/šumskog terena ili ti država ima oblik kifle pa s jednog kraja na drugi trebaš odvoziti ne znam koliko stotina kilometara.

Pa nek je i 30, nema veze...

U situaciji gdje je Velebit prosječno širok ni 15 km, to nam je još uvijek više nego dosta...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 16:22   #79
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
Mislim da sam negdje našao podatak za Australiju, 3.6 milijuna po komadu. Pisao sam na temi o Pzh, trebali bi ove D-30 s pratećom municijom, još nešto naoružanja što nam ne treba trampiti preko Amera Afganistancima, Iračanima ili Ukrajincima kojima to treba, a zauzvrat ugovoriti M777 po nižoj cijeni.
da, dat će nam ispod cijene tehnološki dragulj dizajniran specifično za zračnu mobilnost......
zato jer klasične američke, njemačke, francuske,izraelske, kineske,turske, finske, švedske, južnoafričke, argentinske vučene haubice kalibra 155mm nisu dovoljno dobre za hrvatsku vojsku i specifične zadaće koje se pred nju postavljaju
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 16:27   #80
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
da, dat će nam ispod cijene tehnološki dragulj dizajniran specifično za zračnu mobilnost.....
Ne daju ništa besplatno, pa tako ne bi ni ovo. Mi gubimo D-30, zauzvrat oni s njima naoružavaju tko zna koju militantnu skupinu koja njima odgovora. S obzirom koliko smo već oružja izvezli raznim pobunjenicima, Iračanima, Maliju i sličnima, nije uopće nerealno. Ostvari nekakvu zaradu s starim i tebi nepersketivnim, i to iskoristi za nabavu nečega novoga, a cijena od 3-4 milijuna nije toliko astronomska s obzirom na cijene koje se spominju za recimo održavanje HRZ-a.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:10.