Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2007., 16:02   #21
Quote:
babajuna kaže: Pogledaj post
Izdaješ R2 ako nisi u PDV-u.
Ja sam samostalni djelatnik cca. 3 godine i izdajem R2.
ja sam obrtnik koji nije u sustavu pdv-a i dohodaš. ne izdajem R2 račun nego običan račun napisan na obrascu ili isprintan i na njemu je samo naznaka da nisam u sustavu PDV-a. ja mislim da ja to dobro radim i da ne moram odnosno da ne mogu izdati R2 račun jer se na njemu mora napisati PDV za koji moj kupac traži povrat.
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 18:28   #22
Quote:
shakti9 kaže: Pogledaj post
ja sam obrtnik koji nije u sustavu pdv-a i dohodaš. ne izdajem R2 račun nego običan račun napisan na obrascu ili isprintan i na njemu je samo naznaka da nisam u sustavu PDV-a. ja mislim da ja to dobro radim i da ne moram odnosno da ne mogu izdati R2 račun jer se na njemu mora napisati PDV za koji moj kupac traži povrat.

a da li od dobavljača uzimaš obični račun ili R1/R2?
mileee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 02:06   #23
Quote:
babajuna kaže: Pogledaj post
Izdaješ R2 ako nisi u PDV-u.
Ja sam samostalni djelatnik cca. 3 godine i izdajem R2.
Nepravilno izdaješ račun. Nema R oznaka ako nisi u PDVu.
Treba raditi ovako kako je Shakti napisao/la, bez obzira što je tvoj post od prije 6 mjeseci
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 07:22   #24
Quote:
mileee kaže: Pogledaj post
a da li od dobavljača uzimaš obični račun ili R1/R2?
dosad sam tražila ali evo ovdje sam pročitala da ne moram jer mi je dovoljan i običan račun. uglavnom oni sami pošalju R 1.
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 13:59   #25
Quote:
shakti9 kaže: Pogledaj post
dosad sam tražila ali evo ovdje sam pročitala da ne moram jer mi je dovoljan i običan račun. uglavnom oni sami pošalju R 1.
moram dodati, oblik ne određuješ ti već onaj koji ti izdaje tj. dali je on u sistemu poreza na dobit ili dohodak i dali je u sustavu PDV-a, najvažnije je da na tom računu pišu tvoji podaci a to kako će ga oni napisati nije tvoj problem.
kad obrtnik koji nije u sustavu PDV-a izdaje račun drugim obrtnicim ili pravnim osobama kojima taj račun služi za knjiženje obično ga piše na tiskanici koja ima mjesto u koje upišeš naziv tog kupca. ja koristim OG-I-68T/NCR. na tom računu mora pisati da obrtnik nije u sustavu PDV-a, nesmije biti zaračunat PDV, a ukoliko ga zaračunaš moraš ga i uplatiti bez obzira šta nisi u sustavu a tvoj klijent po istom računu ne može tražiti povrat PDV iako ga je platio tako da ste obodvoje u gubitku.
sretno!
edit: ja sam priučeni knjigovođa pa bi volila da ovo šta sam napisala netko sa više iskustva potvrdi ili ispravi ( da me ne tražiš nakon par miseci )

Zadnje uređivanje shakti9 : 02.05.2007. at 14:44.
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 22:57   #26
Quote:
shakti9 kaže: Pogledaj post
moram dodati, oblik ne određuješ ti već onaj koji ti izdaje tj. dali je on u sistemu poreza na dobit ili dohodak i dali je u sustavu PDV-a, najvažnije je da na tom računu pišu tvoji podaci a to kako će ga oni napisati nije tvoj problem.
kad obrtnik koji nije u sustavu PDV-a izdaje račun drugim obrtnicim ili pravnim osobama kojima taj račun služi za knjiženje obično ga piše na tiskanici koja ima mjesto u koje upišeš naziv tog kupca. ja koristim OG-I-68T/NCR. na tom računu mora pisati da obrtnik nije u sustavu PDV-a, nesmije biti zaračunat PDV, a ukoliko ga zaračunaš moraš ga i uplatiti bez obzira šta nisi u sustavu a tvoj klijent po istom računu ne može tražiti povrat PDV iako ga je platio tako da ste obodvoje u gubitku.
sretno!
edit: ja sam priučeni knjigovođa pa bi volila da ovo šta sam napisala netko sa više iskustva potvrdi ili ispravi ( da me ne tražiš nakon par miseci )
hvala
to me je baš i zanimalo. nisam u sustavu PDV-a pa mi taj R1 i ne znaći puno. al mislim da se račun može knjižiti i ako nije R1/R2 samo da trebaju biti podatci o kupcu na računu, međutim ne vjerujem da baš dobavljači imaju tak široku ponudu računa. malo bi me čudno gledali tipa na Ininoj benzinskoj kad bi ih zamolio obični račun al na firmu. uglavnom, uzmem R1 i ne mogu fulati.
mileee is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 10:02   #27
Možeš uzeti običan račun, ali si na temalju njega ne možeš odbiti PDV, već samo na temelju R1 i R2 rna
maivmi7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 16:09   #28
Koja je razlika između ponude i računa/predračuna.. koliko sam vidjela ponuda sadrži iste elemente kao i račun..
__________________
glavom kroz zid
girra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 21:04   #29
ponuda ne bi smjela sadržavati iste elemente ili ako sadrži negdje piše da se po njoj NE može odbiti PDV.

Pounde se ne knjiže i nemaju knjigovodstvenu vrijednost (kao običan dopust).

Razlog zašto treba biti oprezan s time je što u zakonu o PDV-u navode elemente isprave temeljem koje se obračunava i naplaćuje PDV BEZ OBZIRA kako ćeš ti nazvati tu ispravu (račun, faktura i sl.)
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 11:22   #30
ponuda ili ti predračun je u biti jedno te isto.Znači tebe zanima cijena nekog npr. ormara i nazoveš u firmu i pitaš za cijenu. Firma ti pošalje ponudu/predračun na temelju kojeg ti ukoliko se odlučiš za kupnju možeš kupiti taj ormar-uplatiti novac na račun, ali tek onda nakon što kupiš ili na temelju ponude/predračuna pošalješ narudžbenicu, firma ti ispostavlja RAČUN kojim si ti možeš odbiti predporez ,ako je rn r1 ili r2.
Znači ponuda ili predračun ti je samo neki uvid u cijenu
maivmi7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 12:32   #31
Hvala na odgovoru.

Onda sam u biti bila u pravu.. jedino je razlika u nazivu, ali i ponuda/predračun i račun sadrže identične elemente.
__________________
glavom kroz zid
girra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 14:40   #32
JMBG?

Quote:
Aenea kaže: Pogledaj post
1. ............
Što ako Kupac ne želi dati svoj JMBG?

Zadnje uređivanje Lavica02 : 01.02.2008. at 18:27. Reason: quote
Corbavia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 11:45   #33
Izdavanje računa bez pečata i potpisa

Što je potrebno za izdavanje veleprodajnih računa bez pečata i potpisa?

Imamo puno mušterija i nepraktično je na svakom lupati pečat i potpisivat se. Svi računi su kompjuterski generirani.
__________________
Ceky013
Ceky013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2008., 01:27   #34
Quote:
Corbavia kaže: Pogledaj post
Što ako Kupac ne želi dati svoj JMBG?
Ne mora dati, ali u tom slučaju kupac ne može odbiti predporez, tj. PDV, iako je u sustavu PDV-a, a razlog tome je što je kod obrtnika i sličnih, porezni broj ujedno i JMBG.
__________________
EAE potrfelj ? ... Ima li itko ?!?! ... Nitko ?!?!
scepo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2008., 01:36   #35
Quote:
Ceky013 kaže: Pogledaj post
Što je potrebno za izdavanje veleprodajnih računa bez pečata i potpisa?

Imamo puno mušterija i nepraktično je na svakom lupati pečat i potpisivat se. Svi računi su kompjuterski generirani.
Ništa posebno. Dovoljna je napomena da je račun pisan ili obrađen na računalu, te da je valjan bez pečata i potpisa.

Iako je preporuka da se takvi računi izdaju samo ako slijede otpremnicu ili neki sličan dokumenat kojim je roba otpremljena, a na kojima je potpis izdavatelja i primaoca robe.

Zato se takve fakture u pravilu pišu naknadno, tj. nakon već otpremljene robe i dostavljaju poštom.

Prema tome ne možeš izbjeći potpis bar na jednom dokumentu, ali ima jedna dosjetka : skenirati pečat i potpis ( s boljim printerom se ne vidi razlika )
__________________
EAE potrfelj ? ... Ima li itko ?!?! ... Nitko ?!?!
scepo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 18:47   #36
R1 na fizičku osobu?

Da li uopće mogu dobiti R1 na fizičku osobu i na temelju njega traziti povrat poreza?
Oliander is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2008., 10:45   #37
Svaka osoba može tražiti R1 za usluge ili robu koju je primila. Ali ne možeš tražiti povrat PDV. On nema veze sa porezom na dohodak ili dobit.
BTW i obrtnik je fizička osoba.

PDV se obračunava mjesečno ako si u sustavu PDV-a, na temelju ulaznih/izlaznih računa.
__________________
ae...

Zadnje uređivanje sijena_mora : 01.02.2008. at 11:26. Reason: dodatak
sijena_mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 13:09   #38
Da li tvrtka na osnovu otkupnog bloka može kupiti robu od poljoprivrednog gospodarstvenika s time da novce za kupljenu robu uplati na tekući račun poljoprivrednika?
Draci is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 22:07   #39
Thumbs up

Može... Jedino pomoću otkupnog bloka i može to učiniti...
Poljoprivrednik ga ima pravo izdati, poduzeće ga ima pravo pravdati...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 17:30   #40
Da li fizička osoba (Ne obrtnik), znači neki obični smrtnik može raditi s otkupnim blokom?
__________________
"Don't be yourself - be someone a little nicer."
hyperactive_anki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:46.