Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2015., 12:38   #61
Quote:
frenchman kaže: Pogledaj post
A ja NISAM ekonomske struke.
Pa vidi se da nisi jer ne poznaješ najosnovnije pojmove. Tržišna vrijednost bilo čega je uvijek i svugdje definirana kao vrijednost koju je netko u danom trenutku spreman platiti.

Na burzi, tržišna kapitalizacija je upravo to, ukupna vrijednost tvrtke u tom trenutku. Tako se za Apple primjerice navodi da trenutno vrijedi preko 700 milijardi dolara, tj. $126 po dionici puta 5,76 milijardi dionica.

To isto preslikaj na tvrtke koje nisu na burzi i njihove vlasničke udjele.

A ovo da vrijednost tvrtke rijetko prelazi 5 ili 8 ebitda je obična glupost. Pogledaj si malo P/E pokazatelj, tj. odnos cijene i zarade (to je sličan pokazatelj), pa mi nađi neku firmu kojoj je na 5 ili 8. Recimo Adobe ima EBITDA 938 milijuna dolara, a trenutna vrijednost firme je 40 milijardi, tj više od 40x ebitda, a P/E je trenutno 112. I vidi vraga, tržište, tj. hrpa ulagača cijenu firmu na 40 milijardi. Daklem baljezgaš gluposti. I ono, daj uključi malo mozak. Znači kupiš firmu i za 5 godina samo na temelju dobiti povratiš ulaganje. To ne postoji ni u svijetu mašte.

@Wood: metiljaš o nečemu o čemu nemaš pojma... firma je uredno registrirana u Hrvatskoj i transparentno su navedeni svi vlasnici i ulagači. Nemoj se sramotit.

Zadnje uređivanje frANZi50 : 05.07.2015. at 12:51.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 19:05   #62
Daj mi molim te navedi gdje pise da firma mora imati yx zaposlenih za xy promet.

Fakat se sramotis i pises idiotarije


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jarvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 01:51   #63
Kad je čovjek nesposoban, onda se tješi da su oni sposobni, zapravo kriminalci.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 08:43   #64
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
...Znači kupiš firmu i za 5 godina samo na temelju dobiti povratiš ulaganje. To ne postoji ni u svijetu mašte ....
A daaaaa? O dragi moj mlađahni kolega .... a kad je Hrvatska prodala HT Švabama? Za koliko ono? I koliko je trebalo da vrate ulaganje?

Problem je što si ti apsolutno nedorastao "umovima" ekonomije u Hrvata - Valentiću, Škegri, Prki, pa čak i "Grunfu" Mudriniću koji tehnički nije ekonomist ali svejedno ....
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 08:48   #65
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Koga briga da li ima para ili ne... Tip prodaje maglu, to je jasno... volio bih da me razuvjeri... mada nekako sumnjam...
Napisao sam već i iza toga stojim - NIJE baš magla. Više sumaglica. Auto je banana, to je jasno ALI njego sustav energy managementa baterije je sasvim konkretan proizvod.
No ko bi se reklamirao nekakvom kutijom iz koje viri 5 žica? Auto je puno veći magnet.

Biciklo? O tome neću, taj dio ne poznam.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 11:23   #66
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Recimo Adobe ima EBITDA 938 milijuna dolara, a trenutna vrijednost firme je 40 milijardi, tj više od 40x ebitda, a P/E je trenutno 112. I vidi vraga, tržište, tj. hrpa ulagača cijenu firmu na 40 milijardi.
A Adobe je d.o.o.?

E, stvarno mi se ne da više, ionako smo u off otišli odavno. Bezveze će moderatori sve pobrisat.
frenchman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 15:51   #67
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Napisao sam već i iza toga stojim - NIJE baš magla. Više sumaglica. Auto je banana, to je jasno ALI njego sustav energy managementa baterije je sasvim konkretan proizvod.
No ko bi se reklamirao nekakvom kutijom iz koje viri 5 žica? Auto je puno veći magnet.

Biciklo? O tome neću, taj dio ne poznam.
Pa cemu onda fiksacija na superautomobile koji imaju mizerno trziste... postoji milijun i jedno mjesto kamo ''sustav energy menagmenta baterije'' imaju svoju primjenu... Samo da se baci pametnim UPSovima moze zgrnuti puno vecu lovu negoli na opskurnom trzistu superautomobila...

Mislim ja cak ni ne tvrdim da je sve sto je napravio sranje... jer nije... kakav god bio Concept One potreban je ogroman trud da se projekt realizira... Ali cijela ta prica oko Rimac Automobila, sve te fore sa opskurnim tipovima i fondovima... sve te price o vrijednosti od 500+ milijuna kuna... sve je to jedna velika, magla... Kao kad Mamic prodaje Chopa ili Pjacu, pa na Indexu citas kako je upravo ladno odbio ponudu od 18 milijuna eura od strane neimenovanog katalonskof gluba... i na kraju ode u Cagliari za 4... Jedina razlika izmedju tatice i Rimca je sto tatica na kraju zavalja i okrene paru, a Rimac za sada samo muti vodu...

Kao sto rekog, vidjet cemo...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 16:03   #68
PR.

Jebeš kantu sa 5 žica. Koga to interesira? Ali auto, auto je nešto drugo ...
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 20:30   #69
Koga interesira kanta sa 5 zica... iznenadio bi se... Pogotovo u danasnje doba kad se baterije trpaju u sve i svasta, i kad bilo kakav iole ozbiljniji sustav/pogon/tvornica/datacentar/whatever ima UPS ili nekakav oblik redundandnog napajanja... Da stvarno ima nesto sto vrijedi u svijetu automatskog upravljanja, vektorskog upravlujanj amotorima ili upravljanja energijom, davno bi mu puno ozbiljnije firme i fondovi kucali na rata... i svih bi bolio debeloni za ConceptOne... Koji sve i da se pokaze najboljim automobilom na svijetu, je iscrpio trziste nakon koliko primjeraka? 50, mozda 100"?
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 20:39   #70
Krivo gledaš. Da pitaš 1000 ljudi što je Smart Grid i sa pitaš 1000 ljudi što je superauto ..... što misliš kakvo bi bili odgovori?
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 21:36   #71
999:1 za superauto

Robu prodaje cudna prica, davno su prosla vremena kad je robu prodavala njena kvaliteta, sto vise cudne price, to vise zainteresiranih onih dubokih dzepova koji ne pitaju ni koliko kosta ni koliko trosi, samo daj ovamo.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 22:34   #72
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Krivo gledaš. Da pitaš 1000 ljudi što je Smart Grid i sa pitaš 1000 ljudi što je superauto ..... što misliš kakvo bi bili odgovori?
Ali, mene ne zanima što će 1000 ljudi znati što je superauto, mene zanimaju milijarde koje ću ja zgrtati, a zaboli me hoće li itko od 1000 ljudi znati što je Smart Grid.

Slažem se sa Rijecaninom. Neka me Rimac uvjeri u suprotno.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 22:51   #73
Da ali radiš u svom zapećku na super-turbo-mega izumu koji će spasit svijet .... ko zna za tebe? Ko će ti dat milijarde?

A ako si "prodavač magle" visokog profila - e onda pare pljušte sa svih strana ... sjeti se dot-com firmica ....
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 23:56   #74
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Krivo gledaš. Da pitaš 1000 ljudi što je Smart Grid i sa pitaš 1000 ljudi što je superauto ..... što misliš kakvo bi bili odgovori?
Ne kuzis... sto je i razumljivo jer nisi te struke, odnosno svijeta... Ozbiljna lova se ne okrece na turboskupim unikatnim uradcima za dokone trule bogatase kao sto je ConceptOne, prava lova se okrece ili na jeftinim konzumerskim stvarima koje si svatko moze priustiti (vidi pod Apple, skup, a dostupan svima) ili na jako skupim stvarima koje imaju sebi svrhu (citaj industrija)...

Ako jedan torque vectoring kojim se rimac tako velebajno busa u prsa radi tako fantasticno kao sto tvrdi, da jedan elektroauto jede malu djecu... Golema snaga u malim dimenzijama i savrsena kontrola, onda se taj isti elektromotor moze iscupati fani i zabiti u bilo kakav stroj... Recimo da je to pila... I da tvoj ConceptOne elektromotor pogoni pilu tako fantasticno precizno i tocno, da pili 30 % brze od vulgaris pile, i pritom ima savrsen rez, i odziv na tered od par milisekundi... onda bi svaka pilana koja drzi do sebe zeljela imati takav stroj... I ne samo vulgaris pilana, svi Elgradi i slicne firmice bi bez problema dale 200 ili 300 000 eura za stroj koji bi im omogucio bolje i brze poslovanje... Vjerujem da bi se samo u hrvatskoj moglo prodati par desetaka komada takvog stroja, dakle pricamo o tisucama komada koji bi mogli imati prodju na trzistu, samo jednog uskog segmenta... A ima ih bezbroj... osh liftovi, pumpe, dizalice.... sta god.... E sad to usporedi sa ConcepOneom, koji sa savrsenim elektromotorom u hrvatskoj ima trziste za ukupno nula primjeraka, i mozda trziste za tri primjerka u europ, 5 u Rusiji, 7 u kini, 4 u SAD-i i 30 kod arapa... I to sve i da cijeli svijet zna za njega....

S takvim upravljanjem bi mogao lezati na milijardama, samo od tantijema, bez da itko na ulici ima pojma tko si ti... jer tko treba znati za te, znati ce... i kazem...

Kao sto rekoh, strasno bi volio da me u buducnosti Rimac razuvjeri i nabije mi mi na nos da sam bio u krivu...

No, odoh ja u zesci offtopic...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 00:06   #75
Super bi to islo da si ti Rimac.

Ali NISI...
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 00:07   #76
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Ne kuzis... sto je i razumljivo jer nisi te struke, odnosno svijeta... Ozbiljna lova se ne okrece na turboskupim unikatnim uradcima za dokone trule bogatase kao sto je ConceptOne, prava lova se okrece ili na jeftinim konzumerskim stvarima koje si svatko moze priustiti (vidi pod Apple, skup, a dostupan svima) ili na jako skupim stvarima koje imaju sebi svrhu (citaj industrija)...
Ja neznam jel ne čitaš ili imaš neki drugi problem. ConceptOne je REKLAMA a ne mašina za zgrtanje para. Ja to kažem a onda me ti pobiješ i potvrdiš da je reklama. WTF?!?!

R E K L A M A!!!!

Ono što tvoju firmu čini poznatom.

Ono radi čega škvadra kaže WOW!!!!

Ono radi čega curicama padaju gaćice.

A budući da je danas SVE u reklami a jako malo toga u suštini - ne vidim što to Rimac radi krivo sa petljanjem u superautombile.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 02:42   #77
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ja neznam jel ne čitaš ili imaš neki drugi problem. ConceptOne je REKLAMA a ne mašina za zgrtanje para. Ja to kažem a onda me ti pobiješ i potvrdiš da je reklama. WTF?!?!

R E K L A M A!!!!

Ono što tvoju firmu čini poznatom.

Ono radi čega škvadra kaže WOW!!!!

Ono radi čega curicama padaju gaćice.

A budući da je danas SVE u reklami a jako malo toga u suštini - ne vidim što to Rimac radi krivo sa petljanjem u superautombile.
Kad si zadnji put vidio na televiziji reklamu za Pratt & Whitney, Schrack, ABB... Nisi, jel tako... e zato i ne razumijes ono sto govorim...

Ono sto rimac tvrdi da ima ne treba reklamu, treba dokaz da radi... i strucni sajam... patent i rad u znanstvenom casopisu... ako radi... radi... usrace se od para... ono sto on reklamira, osoba do koje ta reklama stize i tako si to ne moze priustiti... nemoj mi reci da seici citaju jutarnji, index, auto klub, poslovni i slicna glasila... zato kazem da prodaje maglu...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 04:15   #78
CDRW, moram priznati da te tu ne razumijem, mislim čovjek si od struke ( strojar ako se ne varam? ), a imaš totalno krivi pogled na stvari.

Rijecanin ti je napisao kako se takve stvari unovče, ne preko unikatnog supersportskog auta, nego preko sajmova, patenata, stručnih časopisa i sl.

Ideš na mjesta na kojima će te primijetiti industrija, a ne curice kojima padaju gaćice, jer potonje nemaju novac, industrija ima.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 07:11   #79
pa i sami ste rekli, čovjeku ne trebaju novci, zakej bi onda radio nekej kaj ga ne interesira ?

inače, pošto ste otkrili očito tajnu njegovog uspjeha,očekujem da i o vama se piše uskoro

p.s. za bicikl, otkupio je sve tj. zaposlio autora bicikla,malo doradio i prodaje ih, koliko primjetim prodaja mu ide sasvim ok
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 08:01   #80
@ Riječanin & Anton - ne nisam strojar, 'letričar sam.

Ja i dalje stojim na stajalištu da je za Rimca ConceptOne odlična reklama. Jer kad bi se pisalo o njemu da radi lopatice turbine za P&W ili generator za ABB (a znam da se rade u Hr jedino je pitanje TKO ZNA ZA TO)?
Jedan je Ferrari koji ne treba reklamu .... no veliko je pitanje kako treba gledat njihov angažman u utrkama.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:52.