Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2015., 19:06   #1
Kako voziti turbo-dizelaša?

Evo jedno možda glupo pitanje, kako voziti turbo-dizelaša? Naime nisam nikad vozio ikakav auto s turbo motorom, a u više navrata sam pročitao da kod modernih dizelaša treba "paziti" na turbinu, bez naglog hlađenja i stanja, pa me zanima što ti konkretno znači i kako se treba ponašati da nam auto što duže potraje?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2015., 19:17   #2
Za dugovječnost svakog motora pa tako i turbo-D, uz redovite servise, ne smije se voziti pri maksimalnim okretajima motora niti forsirati nezagrijan motor, što je vrlo važno zimi. Isto tako ne bi smio voziti na niskim okretajima. Nadalje, nakon duže vožnje i jako zagrijanog motora trebao bi sačekati da se turbina malo ohladi na nižim okretajima i onda motor izgasiti. Dakle, maksimalna umjerenost i defenzivni stil vožnje bez naglih startova i kočenja, to bi bilo samo osnovno, iz vlastitog iskustva.
georgy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2015., 19:21   #3
Voziš ga ko i svaki drugi auto. Nije od čokolade.
Ako ga baš ganjaš i gaziš onda mu daj koju minutu da dođe k sebi prije gašenja(bilo na leru ili lakšom vožnjom).
logx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2015., 19:24   #4
Quote:
georgy kaže: Pogledaj post
Za dugovječnost svakog motora pa tako i turbo-D, uz redovite servise, ne smije se voziti pri maksimalnim okretajima motora niti forsirati nezagrijan motor, što je vrlo važno zimi. Dakle, maksimalna umjerenost i defenzivni stil vožnje bez naglih startova i kočenja, to bi bilo samo osnovno, iz vlastitog iskustva.
Motor ako je propisno odrzavan je napravljen da radi. naravno ako je propisno zagrijan. Znaci moze se voziti u rasponu broja okretaja za koje je napravljen. Naravno neces voziti u crvenom broju okretaja npr u drugoj nego ces prebaciti u vislju brzinu npr u trecu. Ne samo zbog motora nego I zbog buke kao I potrosnje.

Motori sa turbinom bi se trebali pustiti malo da rade u leru prije nego se ugase da se turbina ohladi. A pogotovo ako si se ganjao odnosno malo ostrije vozio.

To vrijedi I za turbo diesel ili turbo benzin.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2015., 20:09   #5
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Evo jedno možda glupo pitanje, kako voziti turbo-dizelaša? Naime nisam nikad vozio ikakav auto s turbo motorom, a u više navrata sam pročitao da kod modernih dizelaša treba "paziti" na turbinu, bez naglog hlađenja i stanja, pa me zanima što ti konkretno znači i kako se treba ponašati da nam auto što duže potraje?
Zar opet ovakve teme ?
Koristi tražilicu, postojalo je nekoliko (zaključanih) tema.
__________________
159 1.9 JTDM Q2, remapirana 202ks/411Nm i 156 2.4 M-jet stock 20v 175ks/385Nm.
LateBraking is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2015., 21:47   #6
Turbo motor se vozi kao i svaki drugi, ne ides u visoke okretaje dok se ne zagrije, ove price da turbo motor mora raditi u mjestu prije gasenja su samo birtijaske price, ionako nitko ne gasi motor direktno iz visokih okretaja i kad se auto uspori turbina ima dovoljno vremena da se spusti u niske okretaje tako da nema niti teorije da ostane bez podmazivanja.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2015., 23:01   #7
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Turbo motor se vozi kao i svaki drugi, ne ides u visoke okretaje dok se ne zagrije, ove price da turbo motor mora raditi u mjestu prije gasenja su samo birtijaske price, ionako nitko ne gasi motor direktno iz visokih okretaja i kad se auto uspori turbina ima dovoljno vremena da se spusti u niske okretaje tako da nema niti teorije da ostane bez podmazivanja.
Nije stvar toga da impeler uspori već da se temperatura ispušne grane i turbine spusti na normalne vrijednosti prije nego prekineš tok ulja kroz ležajeve turbine koje ako je nekvalitetnije zna lagano izgarat i stvorit talog koji ubuduće otežava podmazivanje. primjer(desni)

Zato ne gasit odmah nakon gaženja već pričekat malo, ili još bolje zadnjih par minuta odvozit s laganini gasom.
ajnšpric is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 00:38   #8
Da je to tako kako ti pises onda se temperatura ispusne grane i turbine ne bi nikad spustila na normalu jer motor nastavlja sa radom i kad vise ne vozi u visokim okretajima.

Vozim turbo dizela svaki dan (sa prilicno velikim udjelom voznje po autocesti) i tocno znam sta pricam.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 00:47   #9
Mislim da si fulo...dobro ljudi pisu.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 02:59   #10
Quote:
Astral07 kaže: Pogledaj post
Mislim da si fulo...dobro ljudi pisu.
Nije fulao! Motor se više ( a i turbina ) zagrijava na leru nego u vožnji, tako da samo u slučaju ekstremnog " gaženja" treba prije stajanja i gašenja laganijom vožnjom spustit temp na normalu....da se izbjegne "toplotni udar" ...da se više zagrijava na leru ustanoviš lagano primjerom.....stoj umjestu i pusti ga radi....vrlo brzo će dignut temp na razinu da proradi ventilator dok u vožnji proradi samo na dugim uzbrdicama !

I bajanje da treba izbjegavat niske okretaje? Pa Turbodizel ima već max okretni na okretajima kad turbina još ne fila! Moj ima ler na 800.... A max okretni na 1700! A turbina fila tek na 2000!

Za turbinu je više štetno da ga gaziš dok ulje nije zagrijano na radnu temp!


Gesendet von meinem iPad Air WiFi + 4G LTE mit Tapatalk HD
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 03:55   #11
Normalno da pali ventilator na leru kad nema strujanja zraka = veca temperatura koju treba nekako ohladiti.
i to tak nema nikakve veze s ovim sto se ovdje spominje. Ne mozes negirati povecanu temperaturu turbine i samog ispuha usred veceg opterecenja. Valjda je jasno sto nastaje izgaranjem. Dovoljno je pogedati bilo koji graf EGTa/opterecenja kod dizela na guglu da se dobije slika o kojim se tu temperaturama radi.
logx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 05:15   #12
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Nije fulao! Motor se više ( a i turbina ) zagrijava na leru nego u vožnji, tako da samo u slučaju ekstremnog " gaženja" treba prije stajanja i gašenja laganijom vožnjom spustit temp na normalu....da se izbjegne "toplotni udar" ...da se više zagrijava na leru ustanoviš lagano primjerom.....stoj umjestu i pusti ga radi....vrlo brzo će dignut temp na razinu da proradi ventilator dok u vožnji proradi samo na dugim uzbrdicama !

I bajanje da treba izbjegavat niske okretaje? Pa Turbodizel ima već max okretni na okretajima kad turbina još ne fila! Moj ima ler na 800.... A max okretni na 1700! A turbina fila tek na 2000!

Za turbinu je više štetno da ga gaziš dok ulje nije zagrijano na radnu temp!


Gesendet von meinem iPad Air WiFi + 4G LTE mit Tapatalk HD
Logično je da se motor i turbina više griju kad izgara više goriva a to je pri punom gasu a nikako nije na leru kad troši nekih 0,6 litara po satu. Max moment je u praksi uvijek na višim okretajima nego u optimiziranim tvorničkim podacima i upravo je u području gdje tubina najbolje fila, znači tvojih 2000okr, ako su okretaji previsoki otvara se ventil za ispuštanje viška plinova i štiti turbina od preopterećenja. Za turbinu je štetno forsiranje dok je motor i ulje hladno, točno, no to je štetno za sve motore. Niti jedan motor ne voli preniske okretaje, a to se i osjeti po grubljm radu, a svakom motoru forsiranje visokih okretaja skraćuje vijek. Za turbo dizelaše ( u automobilima, ne u kamionima) je optimum otprilike 2-3000okr kad daje najviše od sebe ali za laganu vožnju znači bez uzbrdica i opterećenja većina novih dizelaša fino radi već na 1500okr. Poslije duge ili žešće vožnje ostavi auto minutu da radi na leru, dovoljno da se temp. turbine sa preko 800°C spusti za par stotina stupnjeva i tako spriječavaš koksiranje ulja u turbini.
tekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 09:35   #13
Quote:
logx kaže: Pogledaj post
Normalno da pali ventilator na leru kad nema strujanja zraka = veca temperatura koju treba nekako ohladiti.
i to tak nema nikakve veze s ovim sto se ovdje spominje. Ne mozes negirati povecanu temperaturu turbine i samog ispuha usred veceg opterecenja. Valjda je jasno sto nastaje izgaranjem. Dovoljno je pogedati bilo koji graf EGTa/opterecenja kod dizela na guglu da se dobije slika o kojim se tu temperaturama radi.
Ajmo sad malo fizike za početnike!
Kako nema veze? Dok voziš hlađenje je optimalno, i zamisli onda ne " pali ulje" iako je temp ispušne grane i turbine 800 gradi! ....i sad staneš, motor i dalje radi i u tom trenu je i dalje temp 800 gradi....no nema cirkulacije zraka niti pumpa rashladnog medija radi na velikom broju okretaja.....a niti tlak ulja nije više ko na visokim okretajima.....što se događa? Zbog nedostatka cirkulacije zraka i rashladnog medija dolazi do naglog povećanja temperature umjesto smanjenja....i koliko to može u minutu dvije spustit temp sa 800 gradi na 240 ? Malo morgen!

Ako već misliš na turbinu onda ga trebaš mnogo prije zaustavljanja prestat gazit, jer radom u mjestu na leru ćeš mu dat dobar porast temperature!

Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
Logično je da se motor i turbina više griju kad izgara više goriva a to je pri punom gasu a nikako nije na leru kad troši nekih 0,6 litara po satu. Max moment je u praksi uvijek na višim okretajima nego u optimiziranim tvorničkim podacima i upravo je u području gdje tubina najbolje fila, znači tvojih 2000okr, ako su okretaji previsoki otvara se ventil za ispuštanje viška plinova i štiti turbina od preopterećenja. Za turbinu je štetno forsiranje dok je motor i ulje hladno, točno, no to je štetno za sve motore. Niti jedan motor ne voli preniske okretaje, a to se i osjeti po grubljm radu, a svakom motoru forsiranje visokih okretaja skraćuje vijek. Za turbo dizelaše ( u automobilima, ne u kamionima) je optimum otprilike 2-3000okr kad daje najviše od sebe ali za laganu vožnju znači bez uzbrdica i opterećenja većina novih dizelaša fino radi već na 1500okr. Poslije duge ili žešće vožnje ostavi auto minutu da radi na leru, dovoljno da se temp. turbine sa preko 800°C spusti za par stotina stupnjeva i tako spriječavaš koksiranje ulja u turbini.
Tutek nemoj " tatu učit kak se deca delaju" ! Zaboravil si na cirkulaciju zraka i rashladnog medija na leru .....koja je minimalna da manja nemre biti!
Što su preniski okretaji? U kojem manualu novih auta piše da ga ostaviš radit u leru? I kaj bumo sad? Moj osobni ima ler na 600 okretaja a fino dela i vozi i na 1000 okretaja u petoj brzini! Uz to je još automatik....hoćeš reč da konji od inženjera koji su ga projektirali neznaju svoj posao ? Jel bi ga ja sad trebal ručno stavit u treću da mu dignem okretaje na 2000? Daj se saberi! Gazil sam svoga po autobahnu i u Subenu idem točit gorivo....ugasil ga...i ko za inat ispal je onaj nazubljeni " osigurač" sa štangice na regulatoru turbine, na vakum crijevu od vakum boxa....time kod mercedesa regulira koliko turbina bara treba drukat....i auto je bil mrtva krava od inaće 150 ks...do 1700 okretaja nabere ko uvijek no koliko mu gasa dao , automatika ne prebacuje i okretaji se sporo dižu...naravno kad turbina ne fila i nema sape! Max okretni će dizelaš ostvarit prije nego turbina uđe u akciju! Turbina mu samo povećava snagu potrebitu za ubrzanje i brzinu! Tak da se ostavi ćorava posla!

A kamioni ....okretaji max do 1800-1900.... Kad ima najveću snagu!
Ler...600 okretaja....a zamisli mak okretni već od 950 okretaja pa sve do 1300 okretaja! I u ravnini fino klizi sa 900 -1000 okretaja sa 40 tona u najvišem ( 12 om) stupnju prijenosa)

Ono što ne treba radit iz niskih okretaja jeste ubrzavat a da ne prešaltaš u nižu....a niski okretaji baš zbog max okretnog već na niskim okretajima ne štete motoru nimalo!

I moj turbodizel ima sad 240.000 km....i turbina zdrava...još kak mi se nije dalo odmah čeprkat po njemu kad je opal odigurač vozil sam se 15 dana tak...kad sam ga složil....i stisnul do poda....bacil je čađe ko dimnu zavjesu...i propuhal se i mir božiji!

Nemojmo iz pizde delat kapelicu!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 10:22   #14
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Da je to tako kako ti pises onda se temperatura ispusne grane i turbine ne bi nikad spustila na normalu jer motor nastavlja sa radom i kad vise ne vozi u visokim okretajima.
Vozim turbo dizela svaki dan (sa prilicno velikim udjelom voznje po autocesti) i tocno znam sta pricam.
I imaš EGT senzor pa vidiš temperature ispušne? Da znaš što pričaš znao bi na koliko stupnjeva bude ispušna pod punim gasom, pod umjerenim gasom i na leru i onda ne bi bio tako samouvjeren. Samo ću ti reći da je razlika ogromna između laganog gasa(npr. gas dovoljan za 80ak km/h pri 2000 rpm) i punog gasa, a sad koliko točno - kad si tako samouvjeren traži sam.

Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Nije fulao! Motor se više ( a i turbina ) zagrijava na leru nego u vožnji, tako da samo u slučaju ekstremnog " gaženja" treba prije stajanja i gašenja laganijom vožnjom spustit temp na normalu....da se izbjegne "toplotni udar" ...da se više zagrijava na leru ustanoviš lagano primjerom.....stoj umjestu i pusti ga radi....vrlo brzo će dignut temp na razinu da proradi ventilator dok u vožnji proradi samo na dugim uzbrdicama !

I bajanje da treba izbjegavat niske okretaje? Pa Turbodizel ima već max okretni na okretajima kad turbina još ne fila! Moj ima ler na 800.... A max okretni na 1700! A turbina fila tek na 2000!

Za turbinu je više štetno da ga gaziš dok ulje nije zagrijano na radnu temp!
Kako meni onda zimi na leru pada temp motora a u laganoj vožnji se koliko toliko održava na 80ak C? Termostat u oba slučaja zatvoren, kao i grijanje ugašeno.

Nema teoretske šanse da se više zagrijava na leru jer na leru u jednoj sekundi prosječan TDI izgara 28 puta po 6mg goriva, a u vožnji na 2000rpm je to oko 67 puta po 15ak mg.
Temperatura ispušne grane a i turbine je na leru stvarno najmanja, ako ne vjeruješ meni eto neka ti potvrdi netko kome vjeruješ, cdrw, wonder.
Tada su najmanji okretaji i najmanje goriva izgara tako da su protok i temperatura ispušnih plinova kroz turbinu najmanji mogući.

No svejedno nije dobro odmah nakon gaženja stat na mjestu i pustit ga na leru jer se posebno u glavi akumulira ogromna količina topline koju onda pumpa vode na najnižim mogućim (ler) okretajima mora odvući.

Zato ispalim kad vidim tupaste amere koji voze ručni šaltung kako razvuku prvih 5 brzina i onda ga uvale u ler.

Zadnje uređivanje ajnšpric : 29.06.2015. at 10:45.
ajnšpric is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 10:24   #15
Po cesti! Majko mila koje pitanje.... Aj ti ujutro skoči iz kreveta pa napravi 100 trbušnjaka bez zagrijavanja pa da vidimo. Ja ni Toleda s 1.9D motorom nisam tjeral visoko dok se nije zagrijal. A bome to ne radim ni kad benzince vozim. Zato je meni super kazaljka za temperaturu ulja, kad se digne mogu delat kaj hoću. Isto tak vidim i kad je visoko nakon vožnje autocestom pa malo popustim prije neg stanem.

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
__________________
Pare pokreću svijet, ljude i nogomet..... Parama mo´š kupit sve al nemo´š kupit raju.....
Nalc is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 11:06   #16
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Turbo motor se vozi kao i svaki drugi, ne ides u visoke okretaje dok se ne zagrije, ove price da turbo motor mora raditi u mjestu prije gasenja su samo birtijaske price, ionako nitko ne gasi motor direktno iz visokih okretaja i kad se auto uspori turbina ima dovoljno vremena da se spusti u niske okretaje tako da nema niti teorije da ostane bez podmazivanja.
Samo mala digresija na ovo boldano, ...najčešća greška je ovi šta nakon +150 kmh po autoputu naglo skrenu na benzinsku dotočiti gorivo i onda odmah ugase motor, ...tu nastaju pyzdarije...!!!

Kod normalne vožnje, čak i dolaska kući sa dužeg puta i ganjanja po otvorenoj cesti ili autoputu, ima vremena da se turbina ohladi laganijom vožnjom do kuće...!!!

Dakle, pripazite, ...autoput, ...ganjanje, ...benzinska, ...eee tu treba pustit' minutu da se o'ladi...!!!
supervox is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 11:19   #17
Quote:
ajnšpric kaže: Pogledaj post


Kako meni onda zimi na leru pada temp motora a u laganoj vožnji se koliko toliko održava na 80ak C? Termostat u oba slučaja zatvoren, kao i grijanje ugašeno.

Nema teoretske šanse da se više zagrijava na leru jer na leru u jednoj sekundi prosječan TDI izgara 28 puta po 6mg goriva, a u vožnji na 2000rpm je to oko 67 puta po 15ak mg.
Temperatura ispušne grane a i turbine je na leru stvarno najmanja, ako ne vjeruješ meni eto neka ti potvrdi netko kome vjeruješ, cdrw, wonder.
Tada su najmanji okretaji i najmanje goriva izgara tako da su protok i temperatura ispušnih plinova kroz turbinu najmanji mogući.

No svejedno nije dobro odmah nakon gaženja stat na mjestu i pustit ga na leru jer se posebno u glavi akumulira ogromna količina topline koju onda pumpa vode na najnižim mogućim (ler) okretajima mora odvući.

Zato ispalim kad vidim tupaste amere koji voze ručni šaltung kako razvuku prvih 5 brzina i onda ga uvale u ler.
Hm, tvoj je auto onda čudo tehnike! A i termostat je u banai garant!

Jer da radi u leru na mjestu prvo je termostat zatvoren ....kako se grije i postiže radnu temp, termostat otvara....onda pada temp, i kad opet padne na tvoje jedva....onda bi termostat trebao zatvorit krug! Tako da stalno radi ko jo-jo!

Da istina, no efekat isijavanja topline sa turbine bez strujanja zraka i još toplina motora ....dolazi do " toplinskog čepa" jer višak topline nema kuda otić! Dok radi na leru ....bez kretanja.....efekt hlađenja do nedavno usijane turbine jeste minimalan i nedostatan da za minutu ohladi na vrijednosti ispod 240 gradi....

Jednostavno pusti ga radi doboljno dugo u leru....pa ćeš vidjet efekt!
Po tvojoj teoriji ni jedan nebi ljeti u gužvi na autocesti u stop & go zakuhao...jer eto kreće se na leru ....praktički bez gasa na minimalnoj potrošnji....a ipak kuhaju auti ....i to pileeeee!

I nikad nisi doživio da ga dereš pol ure uru 160-180.... I gledaš temp ...nešto iznad regule obično.....a onda naglo stani i pusti da radi motor na leru....pa vidi kako će skočit temp blizu opasnog crvenog....proradit ventilator dodatno i spuštat temp na kojih 90 gradi! Ne mora čak ni na keru....dovoljno da je promet gust i ne brži od 100 na sat.....onda mi javi kaj se događa!
Moderni dizelaš danas ima tako dobru korisnu iskoristivost goriva nvodim primjer mog 220 cdi ....da ima tvornički dodatni grijač kako bi u startu brže zagrijao putničku kabinu! ....

Te su fame nastale u HR gdje meštri prosipaju svoju mudrost a na forumu su svi picajzle i mjenjaju ulje na 5000km i kupuju vitamine u apoteki za svoje metalne ljubimce!

Ne kažem, ako je stvarno gažen dugo....onda treba dobrih 5-10 minuta prije planiranog stajanja prijeć na umjereni stil vožnje ...ali pustit ga da radi u mjestu na leru jeste GLUPOST PAR EXCELENCE! Jer toplina s motora i ispušne grane se gomila ispod poklopca i da će se za minutu ohladit ....to mi prvo praktično trebaju zagovornici dokazat! A ja ću im dokazat i na CDI i na starom turbodizelašu koji su garantirano ispravni da su se zajebali!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 11:29   #18
Uz dužno poštovanje Actros - karbonizacija na ležajevima turbine nije mit. Nastaje pregrijavanjma ulja koje (za)ostane u uljnim kanalima. Pa ako je kućište zagrijano no 500°C (nije problem) nema tog ulja koje će preživit.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 11:46   #19
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Uz dužno poštovanje Actros - karbonizacija na ležajevima turbine nije mit. Nastaje pregrijavanjma ulja koje (za)ostane u uljnim kanalima. Pa ako je kućište zagrijano no 500°C (nije problem) nema tog ulja koje će preživit.
Znam ja to CDRW, no glupost je onda i rad u mjestu, odmah nakon ganjanja, jer za tu minutu NEĆE OHLADIT NA MANJE OD 500!

Interpretacija je kriva! To želim reč i to je neosporno, tim više, jer turbina nije hlađena osim uljem....a ulje ionako još teže se hladi od rashladne tekučine!

Koliko sam Audija vidio ....gradska vožnja ljeti....i lola dođe pred kafić i još nije ni stao kako spada a kamoli ugasio....a ventilatori zaurliču ko da polijeće A320 na Plesu!
Naravno u trenu kad je stao....termostat je detektirao nagli porast temp i požurio da je snizi! Neki i ugase a on zaurliče i tako zuji minutu dvije.....pošto pumpa ne radi ako je ugašen.....ko motorna pila ona za drva.....termosifonski iznudi cirkulaciju!


Gesendet von meinem iPad Air WiFi + 4G LTE mit Tapatalk HD
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 12:19   #20
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Hm, tvoj je auto onda čudo tehnike! A i termostat je u banai garant!

Jer da radi u leru na mjestu prvo je termostat zatvoren ....kako se grije i postiže radnu temp, termostat otvara....onda pada temp, i kad opet padne na tvoje jedva....onda bi termostat trebao zatvorit krug! Tako da stalno radi ko jo-jo!

Jednostavno pusti ga radi doboljno dugo u leru....pa ćeš vidjet efekt!
Po tvojoj teoriji ni jedan nebi ljeti u gužvi na autocesti u stop & go zakuhao...jer eto kreće se na leru ....praktički bez gasa na minimalnoj potrošnji....a ipak kuhaju auti ....i to pileeeee!

I nikad nisi doživio da ga dereš pol ure uru 160-180.... I gledaš temp ...nešto iznad regule obično.....a onda naglo stani i pusti da radi motor na leru....pa vidi kako će skočit temp blizu opasnog crvenog....proradit ventilator dodatno i spuštat temp na kojih 90 gradi! Ne mora čak ni na keru....dovoljno da je promet gust i ne brži od 100 na sat.....onda mi javi kaj se događa!
Moderni dizelaš danas ima tako dobru korisnu iskoristivost goriva nvodim primjer mog 220 cdi ....da ima tvornički dodatni grijač kako bi u startu brže zagrijao putničku kabinu! ....
Ispravan je termostat, nego kad je vani ispod nule motor na leru jednostavno ne generira dovoljnu količinu topline da bi mu temperatura rasla.
Ljeti i stop & go je druga stvar, tada i efikasni turbo dizel zagrije i veliki kiler dovoljno da pali ventilator.

Turbine su većinom iza motora, između njega i kabine tako da nekog protoka zraka i nema baš koji bi toliko pomogao ohladit je.

Al ajd, ajmo reći da se slažem s većinom napisanog. Osobno ako ga i duže gazim pa naletim na semafor ili nekakvu gužvu upalim klimu na max da upali ventilatore (ili grijanje na max zimi) i držim okretaje na oko 2000rpm da pumpa vode pošteno razvrti svu generiranu toplinu u bloku i glavi.

Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Znam ja to CDRW, no glupost je onda i rad u mjestu, odmah nakon ganjanja, jer za tu minutu NEĆE OHLADIT NA MANJE OD 500!
Bolje i minuta rada u mjestu pa da ima protoka ulja kroz turbinu(a i vode kroz motor) dok se turbina koliko-toliko ohladi s kritičnih temperatura nego da ga odma ugasiš, jel da?
ajnšpric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:53.