Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2015., 10:52   #41
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Ti si u školi imao dodatnu nastavu iz fizike?
Kako se hladi vrući predmet ? U ovom slučaju predajom topline na okolni zrak!

Ako nema prinudne cirkulacije zraka, kuda ide topli zrak? U vis ili dolje?

Topli zrak se diže u vis! A u motornom prostoru što je iznad njega? Poklopac motora!

Dakle kako onda da ode u vis da na njegovo mjesto dođe hladniji zrak? Uz isijavanje sa ispušne grane dodajmo još isijavanje motora!


Jedini ispravni način nakon ganjanja jeste ohladit turbinu u vožnji a ne radom u mjestu!

Gesendet von meinem iPad Air WiFi + 4G LTE mit Tapatalk HD
Jebe mu Actros govorim za hlađenje u vožnji, jer neki kažu da se zbog smještaja turbine iza motora nema cirkulacije zraka
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 12:11   #42
Nevezano uz disipaciju topline, turbine i prženo ulje s lignjama...imam jedno pitanje o tome kako se voze dizelaši.

Dakle, dionica autoceste A1 od Posedarja prema Sv. roku, svi znamo to...veliki dugački uspon, 3 trake...penjanje na Velebit. Pitanje je: kako na tom dugačkom usponu voziti dizelaša a da bude "što brži" tj. da se dionica što prije odradi? Da li ga držati na okretajima oko maksimalnog okretnog momenta (kod mene od 1750-2500) ili bliže okretajima gdje je najveća snaga (kod mene 3750)?

Kod atmo benzinca je stvar jednostavna....želiš ga držati u što višim okretajima - ako počne posustajati, šaltaj nižu i pedala do metala...
RoadRage is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 12:16   #43
Držiš ga tamo di je najveći moment NA KOTAČIMA. E pa sad bilo to na 3500 o/min u 2. brzini ili na 2000 o/min u 4. ovisi o motoru i mjenjaču.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 12:39   #44
Meni je ta dionica autoceste omiljena za testiranje auta. Najviša brzina i gas do poda.. Pa da vidim što i kako može..

Naravno, ovo nikako nije najpametniji način kako odvoziti tu dionicu..
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 13:08   #45
Može se na toj dionici i dizelaša vozit ko benzinca. Doći će do maksimuma snage, prestat ubrzavat ali ako ne pustiš gas neće mu padat brzina

Ja ga držim negdje u područja maksimalnog momenta (kod mene cca 2300 -2500rpm). Ali, da bi ga dobio i držao u u petoj u tom rpm kod uzbrdica, na nižim brzinama moraš šaltati u veću na većem broj okretaja. Koliko, to pak ovisi o autu, mjenjaču...


Kad smo kod uzbrdica, baš sam nedavno razmišljao o tome ako puno ljudi zapravo ne zna voziti takve dionice, počnu gubit brzinu i paničarit. Frendica nedavno s benzincem išla iz Rijeke natovarena sa gradskim autom 1.4, 70 ks. Mučila se i paničarila, uglavnom zbog toga što je prerano i presporo šaltala.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 13:20   #46
Turbine se hlade uljem i/ili rashladnom tekućinom. Tako da, istina, bilo bi idealno "popustiti" malo ako planiraš zaustavljanje, ali stajanje u mjestu ITEKAKO pomaže također, jer toplinu iz turbine odvodi rashladna tekućina.
frenchman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 13:25   #47
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Držiš ga tamo di je najveći moment NA KOTAČIMA. E pa sad bilo to na 3500 o/min u 2. brzini ili na 2000 o/min u 4. ovisi o motoru i mjenjaču.
Pa ti fakat nemaš pojma o vožnji....
Ne gasiš auto na benzinskoj (!?!) da se tvoja turbina napravljena od maslaca ohladi i svejedno ti je u kojoj brzini voziš uzbrdo na sv. Rok !??
Hebote...daj mi reci kad ćeš prodavati auto da ga slučajno ne kupim od tebe .

Odgovor na pitanje kolege RoadRage-a:
Kako odvoziti dionicu A1 uzbrdo na Sv. Rok da ideš što brže?
Tako da ciljaš područje najveće snage u najvećoj brzini koju možeš postići a da ti isporučeni moment na kotače još uvijek bude dovoljan. Na normalnim turbo dizelima uobičajene snage znači da na toj dionici postižeš najveću brzinu u otprilike 4-toj brzini na okretajima gdje se razvija najveća snaga (znači otprilike 3500 rpm-a). Ako recimo ušaltaš tada u 5-tu, razvijena snaga pada (umnožak momenta i okretaja motora) ispod potrebne snage za uspon na toj brzini vožnje i počinješ usporavati. Na jačim autima šaltanjem u 5-tu imaš dovoljno snage za daljnje ubrzavanje a na još jačim možeš šaltati i u 6-tu. Ako voziš nekog prastarog SDI-ja od 60 konja maksimum ti je već u 3-oj.

Mislim, to su osnovna pravila bilo kakve vožnje u trkama i rally-ju. Motor držiš uvijek u području maksimalne snage što je više moguće bez obzira bio to motor na benzin, dizel ili struju.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 13:47   #48
Dugo sam vozio benzinca i ostala mi je navika da vozim u niskim okretajima.
Imam wv polo 2005 tdi i cesto imam osjecaj da bi ga trebao voziti i visim okretajima sad na koliko bi se trebalo saltati ?
leli35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 13:56   #49
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
....Hrpa sranja koju je greota quotat ...


Ako nemaš što pametno reći - zaobiđi me. Glup si, bahat, kurca zanja nemaš (što ide jedno s drugim) a uz to neznaš ni čitat.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 13:58   #50
šaltaj na malo iznad 2000 ak voziš normalno ili 3000 ak ideš malo brže
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 14:37   #51
Quote:
Slatky kaže: Pogledaj post
Jebe mu Actros govorim za hlađenje u vožnji, jer neki kažu da se zbog smještaja turbine iza motora nema cirkulacije zraka
Onda se ispričavam, mislio sam da si mislio na stajanje!


Gesendet von meinem iPad Air WiFi + 4G LTE mit Tapatalk HD
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 14:54   #52
Da objasnim ovima koji me krivo percipiraju i onda idu u hipotetska pitanja....


Ne kažem da rad u mjestu šteti, bolje je nego ga ugasit odmah, no oni koji govore " pustiš ga da radi minutu dvije u mjestu prije gašenja" sviraju kurcu, jer da bi turbinu ohladio u mjestu nakon poštenog ganjanja treba ti 10 minuta da se spusti ispod temp kako je CDRW već rekao 500 gradi.....zato kažem da je to samo alibi za koji stručnjaci sa foruma tvrde da je koristan , a zapravo u toj minutu dvije temp raste da bi tek nakon 5 minuta počela opadat!

Zato i kažem da je takav savjet sviranje kurcu, i da je efekt pucnja milosrđa konju koji je slomio nogu! Sigurno da je bolje pustit ga da radi nego ga odmah ugasit, ali onda ne minutu dvije već 10 minuta!

Jer dok radi bar će koliko toliko imat protok ulja i hlađenja, a ventilator zaboravi jer utjeće samo na rashladni medij , turbina od tog zraka i hlađenja ne osjeti ni Z.....

Eto ja nisam matematičar a i neda mi se....CDRW koliko treba bez hlađenja da se temp predmeta sa 800 gradi spusti na ispod 500 gdje je kritična točka karbonizacije?

300 gradi da će se spustit u minutu dvije? Neće garant! Tebe pitam jer znam da si " doma" na tom području i cijenim i poštujem tvoje napise! Mislim da ćeš se i ti složit da u minutu dvije neće spustit 300 gradi ! Osim da ga hladi suhi led! A i onda bi naprezanja uslijed naglog hlađenja još jače načela ako ne i uništila turbinu....


Gesendet von meinem iPad Air WiFi + 4G LTE mit Tapatalk HD
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 15:54   #53
Ajd već kad govorimo o trikovima (i molim Kerefeka da zanemari slijedeću rečenicu-dvije, bolit će te glava).

Prije stajanja na benzinskoj treba traku za usporavanje proći bez gasa. Dakle ispušni plinovi u tom trenutku ne rade ništa drugo nego odvode toplinu iz cilindra i turbine (jer se gorivo NE ubrizgava - cut-off). Prema mjerenjima u takvom režimu rada plinovi na izlazu iz cilindra nemaju više od 100-150 °C (jer kompresija i ekspanzija nisu adijabate, jedan dio energije/topline ipak pređe sa stjenki na zrak) što je sasvim dosta da ohlade površinu turba do tada zagrijanog na cca 400-500 °C

Kad STANEŠ onda možeš ostavit auto radit još neko sitno vrijeme jer prethodno opisani trik odvodi toplinu sa POVRŠINE no (kako je i Actros primjetio) u dubini je materijal i dalje poprilično vruć i ako tada ugasiš motor temperatura će krenut prema gore.
Nakon što ulje (i voda kod nekih) nastavi cirkulirat još minutu-dvije (oboje su na malo preko 100°C) + ispušni plinovi koji na leru neće bit preko 200°C će odvesti i onu toplinu koja se nalazi u kućištu, osovini, srcu turbinskog kola ....
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 16:03   #54
Upravo to, turbinu u leru tada hlade i "hladni" ispušni plinovi na ler gasu. Kada je zagrijana na preko 500 stupnjeva, plinovi ler gasa od oko 200 stupnjeva ju prilično učinkovito hlade, još u kombinaciji ulja na 100 stupnjeva..
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 16:08   #55
Koliko se da shvatiti, dovoljno je smanjiti temperaturu do te mjere da se ulje ne pretvara u naslage oko ležajeva turbine. Jasno da je uzavrelu turbinu nemoguće ohladiti u tih minutu dvije.

Već rade sisteme koji omogućuju cirkuliranje ulja (i vode) nakon gašenja auta, a toplina se odvodi pomoću termosifona (nema ispušnih plinova), tako da se izbaci potreba za ostavljanjem auta da radi par minuta prije gašenja.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 16:25   #56
Pa napisao sam već - većina VAG TSI/TDI mašina ima el. pumpu vode, ima je i 2.0 CDTI/MJT ... ima ih sve više auta jer downsizing diktira smanjenje kubikaže sa povećanjem snage - dakle specifično opterećenje raste, time raste i opterećenje turbine a time onda i potreba za hlađenjem iste.

Ko ima problem sa razumjevanjem potrebe hlađanja MODERNIH turbina (Kerefek - operi uši i obriši naočale) nek se sjeti čuvenih 1.6 HDi koji su jeli turbine za doručak. I nakon izmjene nova bi krepala vrlo brzo. A zašto? Radi smanjenog protoka ulja kroz nju. Na tom motoru je problem bilo famoznom situ u seriju sa ležajem turbine no potpun isti efekat se dobiva nakupljenjem koksa u kanalima do ležaja - protok ulja pada, hlađenje se smanjuje, temeratura raste i nastaje još koksa koji smanjuje protok .....

Na slikama rada koji je kolega postao ne jednom dijagramu se vidi krajnja brzina vrtnje turba .... Ford 2.0 na kojem su radili mjerenja nije baš najnovije dostignuće. Današnej turbine se vrte i dosta brže (dok recimo prethodna generacije nije prelazila 70-90.000 o/min nove idu i preko 250.000 o/min) pa se problemi podmazivanja samo gomilaju. Imaš uže tolerancije ležaja (radi većeg rpm-a), manji protok ulja (jer ga nemaš kroz što protjerat) a veću potrebu za hlađanjem i veće toplinsko opterećenje turbokompresora.
Zato se većina novih hladi i vodom (recimo novi 2.2 MJT od Fiata) jer ulje jednostavno nemože obaviti sav posao.
A ima i "nuspojava" - ako el. pumpa otkaže, cirkulacija prestane a turbo je još na 500°C jedan dobar dio energije/topline će se potrošit na kuhanje vode i pretvaranje iste u paru. Safety feature
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 16:37   #57
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ko ima problem sa razumjevanjem potrebe hlađanja MODERNIH turbina (Kerefek - operi uši i obriši naočale) nek se sjeti čuvenih 1.6 HDi koji su jeli turbine za doručak. I nakon izmjene nova bi krepala vrlo brzo. A zašto? Radi smanjenog protoka ulja kroz nju. Na tom motoru je problem bilo famoznom situ u seriju sa ležajem turbine no potpun isti efekat se dobiva nakupljenjem koksa u kanalima do ležaja - protok ulja pada, hlađenje se smanjuje, temeratura raste i nastaje još koksa koji smanjuje protok .....
Jedan takav je kod mene u fordu

Za sad se turbina dobro drži. Kaže majstor - kvalitetno ulje, redovite promjene ulja i filtera uz razumnu vožnju trebale bi biti dovoljno da se spriječi sranje.

Razumna vožnja pak podrazumijeva da nećeš ganjat hladan auto i da ćeš dati turbini vremena da se malo ohladi prije gašenja ako si već gazio auto.

Napisao sam neki dan, kad digneš haubu i popipaš poklopac motora, on je vruć i satima nakon što je auto ugašen. Ta sranjca se nenormalmno griju.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 16:47   #58
Ako ganjaš hladan auto imaš efekt koji svatko može vidjet na pregrijanim kočnicama - pogledaš površinu diska a on ispucan ko da je paučina preko njega. Površinski sloj se ugrije haj-haj a ispod je materijal hladan. Različite temperature daju različite dimenzije (metal se širi sa povećanjem temperature jelte) što dovodi do naprezanja u materijalu. Dok može trpit - trpi. Kad nemre - puca.

Dakle kako naglo hlađenje usijanog komada može napravit sranje isto vrijedi i obratno - naglo grijanje hladnog.

Evo - ovako:

__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 16:56   #59
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ako nemaš što pametno reći - zaobiđi me. Glup si, bahat, kurca zanja nemaš (što ide jedno s drugim) a uz to neznaš ni čitat.
Sorry, ali sad si ti bezobrazan.
I molim te nemoj plašiti ljudi sa svojim savjetima a pogotovo ih nagovarati na potencijalno opasne situacije tipa lijevanje goriva dok ti auto radi.
Po tvome bi sve turbine u autima sa start stop sustavom krepale za godinu jer bi na svakom semaforu doživjele toplinski čep. A o vožnji autoputom na npr na more po ljeti da ne pričam, po tvome bi mehaničari imali pune ruke posla kad ljudi iznervirani gužvama i vrućinama pogase svoje aute.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 17:00   #60
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
. Površinski sloj se ugrije haj-haj a ispod je materijal hladan.
Ovo su neki novi zakoni fizike.
tekac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:59.