Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2010., 18:39   #1
Grijanje - drva vs plin vs struja

Pozdrav
Kupio sam kucu koju cu ovih dana renovirati. Kuca je nekih 104 m2.
Jedan dio kuce se rusi zbog losih temelja i zida se novo. Strop se skida jer je stukatura i cijeli krov se mjenja. Na krov ce ici limene ploce u obliku crijepa (LINDAB), i naravno na mjesto stukature dolazi monta (deka). Tavanske prostorije necu koristiti.
E sad problem je oko odabira vrste grijanja i same izolacije kuce.
Znaci koji stiropor obljepiti po zidovima, koji stiropor na pod prije glazure i dali je potreban.
I najveci problem za koju vrstu ogrijeva se odluciti. Znaci da bude sto bolji omjer ulozenog i dobivenog
Najbolje mi pase centralno grijanje, ali dali na plin ili drva nemam pojma. Htio bih da odmah imam i toplu vodu preko istog sistema pa mi mozda najbolje pase plinski protocni bojler
Dajte koji pametan savjet iz prve ruke i koliko trosite plina/drva
Hvala unaprijed
brzi001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 12:45   #2
Kuča se ruši!

Quote:
brzi001 kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Kupio sam kucu koju cu ovih dana renovirati. Kuca je nekih 104 m2.
Jedan dio kuce se rusi zbog losih temelja i zida se novo. Strop se skida jer je stukatura i cijeli krov se mjenja. Na krov ce ici limene ploce u obliku crijepa (LINDAB), i naravno na mjesto stukature dolazi monta (deka). Tavanske prostorije necu koristiti.
E sad problem je oko odabira vrste grijanja i same izolacije kuce.
Znaci koji stiropor obljepiti po zidovima, koji stiropor na pod prije glazure i dali je potreban.
I najveci problem za koju vrstu ogrijeva se odluciti. Znaci da bude sto bolji omjer ulozenog i dobivenog
Najbolje mi pase centralno grijanje, ali dali na plin ili drva nemam pojma. Htio bih da odmah imam i toplu vodu preko istog sistema pa mi mozda najbolje pase plinski protocni bojler
Dajte koji pametan savjet iz prve ruke i koliko trosite plina/drva
Hvala unaprijed
Koje grijanje, ako imate svoju šumu motornu pilu i volju svakako na drva, a ako ne, možda pelet ili plin. Koji stiropor? Veliko pitanje, može o vrstama debljinama , koliko koji koći topline, pa koliko gdje stavit, zid, pod a najviše topline biježi stropom pa onda i tavan izolirat. Možda bolje koliko bi vi htjeli komfora i koliko plaćat režije. treba znati kakovi budu zidovi,prozori ?
bob_graditelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 19:16   #3
A vidi komfora nikad dosta
Problem je u tome sto ja vecinu vremena nisam kod kuce, radim u inozemstvu (D) pa bi mi svakako bolje odgovaralo grijanje na plin. Tako da skinem zeni sa leđa lozenje na drva.
Sto se tice zidova jedan dio je od pune cigle a ovo novo sto cu radit ce biti blok. Prozori i vrata idu svi novi, PVC izo
E sad koliko kosta sama ugradnja plina s obzirom da nemam plin u kuci i naravno koliko kosta komplet sistem centralnog grijanja.
Od prostorija imam dnevni (oko 25 m2), dvije djecje sobe (oko 32 m2), spavaca (oko 16 m2), kuhinja i blagovaona (oko 12 m2), kupatilo (oko 10 m2) i predsoblje (oko 5 m2)
brzi001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 21:19   #4
Na kontinentu bih struju odmah eliminirao, naravno da su drva jeftinija a komfor manji. Što deblji stiropor to niža rata plina uz naravno dobru stolariju i dobru izolaciju tavana (cijena stiropora u cijeni fasade je relativno mala) ako se ide na "dobru" izolaciju onda može ići i NT grijanje odnosno kondenzacijski bojler....

Pročitati teme vezano uz grijanje i fasade pa će sve biti jasnije

Ovaj dio sa punom ciglom će sigurno trebati deblji stiropor nego onaj zidan sa blokom zbog većih gubitaka.
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 22:48   #5
Ukratko:
Poštena i pristojna izolacija se danas podrazumijeva.
U pod prije glazure bi trebalo staviti kojih 5 centimetara izolacije. To isto vrijedi i za plafon ili gornji kat.
Fasada: 10 centimetara bi bilo dobro ako se želi pošteno izolirati. 8 centimetara je minimum ali kod pune cigle ja ne bih išao ispod 10 centimetara. Izolacija mora obavezno izvana.

Drva ili plin?

Ja sam ove sezone grijanja za svoju kuću od 170 kvadrata grijane površine imao najveći račun nešto ispod 900 kuna (prosinac ili siječanj, ne sjećam se više).
Svi ostali mjeseci su bili manji iznosi do nekakvih 100 kuna mjesečno u ljetnim mjesecima. U toj cifri je grijanje, sanitarna voda (spremnik od 200 litara tople vode) i kuhanje.

Drva?
Treba ih kupiti, ispiliti, nacijepati, skladištiti, ujutro zapaliti peć, održavati stalno vatru, zbrinjavati pepeo, posebno plaćati račun za struju za grijanje bojlera (sanitarna voda), posebno plaćati račun za struju ili plin za kuhanje...

Ne vidim uz najbolju volju kako to može biti jeftinije. Čak i da se ima vlastita šuma, nije stvar samo u motornoj pili. Treba imati i traktor i prikolicu, ma to je muka Isusova.
Moj susjed eto već dva tjedna u svom dvorištu ima nered. Puno dvorište drva koje si je dopelao iz svoje šume pa svaki dan to pili motorkom na manje komade, pa cijepa, pa odvozi u šupu, pa dvorište izgleda kao odlagalište smeća. A šuma mu je u zabiti na nekoj strmini gdje ni traktorom ne može, a o šumskom putu da i ne govorim...

Ja uz peć imam programator koji pola sata prije ustajanja pali grijanje i dižem se na toplo, imam temperaturu koja je dovoljna, ne razbacujem se nekom toplinom od 25 stupnjeva koja je potpuno nepotrebna (grijanje na drva je puno teže kontrolirati) i u dva tjedna u kojima moj susjed pili svoja drva, odradim neki posao i zaradim za najhladnija dva mjeseca za trošak plina i lijepo sjedim na svojoj terasi dok on po nesnosnoj vručini pili i cijepa ko manijak.
Drva? Za mene definitinvno NE.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:14.