Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2010., 23:04   #1401
Quote:
Honesty. kaže: Pogledaj post
Kapetan Dragan Divić, predsednik sindikata pilota ne kaze da ima visak pilota ,nego rijec je o tome sto u Jat-u plate su im mnogo male u odnosu na drugim aviokompanijama.
Mnogo si povrsan lik, nesto malo izgoglujes, o zivotu se informises izgleda samo preko neta i tako planiras da dokazujes svoje argumente...
Naravno da ce to reci predstavnik sindikata pilota, sta si ocekivao drugo da kaze.. realnost je nesto drugo, za ovaj broj aviona i redosled letenja koji ima JAT optimalni broj pilota do 60... Sto znaci najbolje je da se 60% pilota otpusti, nadju nove angazmane a ostalim da se poveca plata za 50% i dodje se do nekog normalnog nivoa...
Uostalom ima u Srbiji jos avio kompanija, evo AirPink daje DUPLO vece plate od JAT-a.. ali pilotima to ne odovara... oni hoce da ko u jatu, naprave par kratkih letova tokom dana i uvece kuci sa porodicom.. dok u normalnim avio kompanijama, krenes na put pa te preusmeravaju pa nisi kuci po 10 dana.. ne moze i jare i pare


sto se tice kosova, bio sam jednom.. nisam nikad bio u avganistanu ali sam ga upravo zamisljao onako kao sto izgleda kosovo... toliku bedu u srbiji nisam video ni u surdulici ili dimtrovgradu..
Kosovo je jednio Svajcarska za Albaniju, mada verovatno ce se veoma brzo spustiti na nivo Albanije
letterbomb is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 07:17   #1402
Quote:
Margolent kaže: Pogledaj post
To sa placama u Srbiji je smijurija. Kod mene u Srijemu ako imas 200 eura ti si sretan covjek. Vecina radi i za manje. U veletrgovinama poput Maxi-ja placa radnika je od 70 do 100 eura najvise van Beograda,u Beogradu je tek nesto veca. Kasirka Maxi-ja ima placu od 90 eura. Ima mali mlijun tvrkti koje svoje zaposlenike,medju njima i visokokvalificirane placaju najvise 150 eura. Ovo sto statistika pokazuje su nasminkani podaci,situacija je puno gora. 5.5 milijuna ljudi u Srbiji jedva spaja kraj sa krajem,realna nezaposlenost je izmedju 30 i 40 %,na jugu zemlje i veca od 60 %. To je zivot u Srbiji bez sminke.
evo jedne "dobrovoljne" statistike (sto po definiciji znaci da nije dobar uzorak, ali hajde).
http://www.bestjobs.rs/plate
matematicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 16:31   #1403
Quote:
letterbomb;25119823]Mnogo si povrsan lik, nesto malo izgoglujes, o zivotu se informises izgleda samo preko neta i tako planiras da dokazujes svoje argumente...
Naravno da ce to reci predstavnik sindikata pilota, sta si ocekivao drugo da kaze.. realnost je nesto drugo, za ovaj broj aviona i redosled letenja koji ima JAT optimalni broj pilota do 60... Sto znaci najbolje je da se 60% pilota otpusti, nadju nove angazmane a ostalim da se poveca plata za 50% i dodje se do nekog normalnog nivoa...
Uostalom ima u Srbiji jos avio kompanija, evo AirPink daje DUPLO vece plate od JAT-a.. ali pilotima to ne odovara... oni hoce da ko u jatu, naprave par kratkih letova tokom dana i uvece kuci sa porodicom.. dok u normalnim avio kompanijama, krenes na put pa te preusmeravaju pa nisi kuci po 10 dana.. ne moze i jare i pare

A sta mi cekamo drugo od tebe da kazes?Ako ti ne vjerujes tvojim izvorima onda sta nam ostaje da ubedis od drugi izvora.

Quote:
sto se tice kosova, bio sam jednom.. nisam nikad bio u avganistanu ali sam ga upravo zamisljao onako kao sto izgleda kosovo... toliku bedu u srbiji nisam video ni u surdulici ili dimtrovgradu..
Kosovo je jednio Svajcarska za Albaniju, mada verovatno ce se veoma brzo spustiti na nivo Albanije
Ne znam kada si bio i gde si bio na Kosovu ,ali ona mnogo se promenilo na bolje od prije 1999.
Sto se tice Albanije ona je mnogo pre Kosova ,a sigurno stigao je i Srbiju,iako kod vas nisam bio nikad.Njen budjet po glavu stanovnika je veci nego budjet Srbije.Za 20 godina Albanija mnogo je napredovala ,tako da ako se tako nastavi tamo nece prijaviti samo srbski piloti da rade.
__________________
Shkalla e parë e marrëzisë është të kujtosh se je i mençur
Honesty. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 17:13   #1404
Quote:
Honesty. kaže: Pogledaj post
A sta mi cekamo drugo od tebe da kazes?Ako ti ne vjerujes tvojim izvorima onda sta nam ostaje da ubedis od drugi izvora.



Ne znam kada si bio i gde si bio na Kosovu ,ali ona mnogo se promenilo na bolje od prije 1999.
Sto se tice Albanije ona je mnogo pre Kosova ,a sigurno stigao je i Srbiju,iako kod vas nisam bio nikad.Njen budjet po glavu stanovnika je veci nego budjet Srbije.Za 20 godina Albanija mnogo je napredovala ,tako da ako se tako nastavi tamo nece prijaviti samo srbski piloti da rade.
Ako mislis na GDP per capita,tu si se malo presao.

Srbija (2008) : 10911 dolara
Albanija (2008) : 6797 dolara

Sledeci put se bolje opremi za diskusiju. Pretpostavljam da RTK i ostali mediji prenose samo najgore vesti iz Srbije,ali ako vas ovako i informisu,onda vas lazu.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 18:13   #1405
Sindikat pilota nije izvor, vec jedna strana u sukobu i to nema veze sa realnoscu ali znam da ti to ne mozes da skapiras...uostalom i treba da su vece plate pilota u Albaniji kada nisu sposbni da imaju svoje pilote i dovoljno kvalitetnu pilotsku obuku...

pa da u Albaniji je toliko dobro da moraju da se sele za Kosovo gde isto cvetaju ruze...

Zadnje uređivanje posmatrač : 19.02.2010. at 15:12.
letterbomb is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 18:20   #1406
Izasla je demografska statistika za 2008. godinu. Evo kako to izgleda po narodima (narodi sa vise od 50 zivorodjenih)

Ukupno : 69083/102711 (9.42/14.00)

Srbi 56453/88089
Crnogorci 202/491
Jugosloveni 56/109
Albanci 978/389
Bosnjaci 2351/802
Madjari 2260/5139
Muslimani 639/478
Bugari 65/436
Bunjevci 116/306
Goranci 62/22
Makedonci 136/318
Romi 2984/842
Rumuni 284/512
Rusini 146/260
Slovaci 452/1002
Ukrajinci 54/83
Hrvati 375/1542

Vise zivorodjenih u odnosu na 2007. zabelezili su Srbi,Bosnjaci,Albanci,Muslimani, Goranci, Makedonci, Romi, Rusini, Slovaci i Hrvati. Svi ostali manje nego 2007.,najmanje srece 2008. godine su imali Bugari,Ukrajinci i Madjari. Zanimljivo je da se znacajno uvecao broj nepoznatih (2007. 688, 2008. 1061).

Centralna Srbija 50744
Vojvodina 18339

Broj zivorodjenih Srba u Vojvodini je nesto veci nego 2007. i premasio je 70 % te iznosi 70.94 %

Broj zivorodjene dece raseljenih porodica sa Kosova u Srbiji je 774,pa je ukupan broj zivorodjenih 2008. iznosio 69857.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 18.02.2010. at 18:30.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 23:40   #1407
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Hrvati 375/1542

.
Bome Hrvata je za deset godina samo prirodnim kretanjem 12.000 manje, a nema ih ni 70.000 u Srbiji...
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 00:08   #1408
Visoka predstavnica Europske unije za sigurnost i vanjsku politiku Catherine Ashton izjavila je u Beogradu kako Unija od zemalja koje pretendiraju na članstvo očekuje razvijanje dobrosusjedskih odnosa u regiji. U tom se kontekstu i Kosovu mora omogućiti sudjelovanje u projektima regionalne suradnje.

Shvaćamo da je za Srbiju Kosovo važno pitanje. Ma kako naša stajališta o statusu bila različita, to nas ne treba sprječavati da radimo na rješavanju praktičnih pitanja, rekla je Ashton pozvavši Srbiju na unaprjeđenje regionalne suradnje koja uključuje i Kosovo. Kosovu se mora omogućiti da na praktičan način sudjeluje u projektima regionalne suradnje, istaknula je Ashton u susretu s predstavnicima srbijanskog civilnog društva.

Dodala je da je Kosovo sastavni dio europske strategije za regiju zapadnog Balkana te da i kosovske vlasti moraju učiniti mnogo više na ispunjavanju svojih obveza i poboljšati uvjete života svih građana.

Nakon sastanka sa srbijanskim premijerom Mirkom Cvetkovićem visoka predstavnica EU-a izrazila je uvjerenost u spremnost Srbije da provede reforme koje su potrebne na njezinu putu prema članstvu u Uniji. Također je izrazila zadovoljstvo što je Srbija ostvarila liberalizaciju viznog režima.

Na sastanku s predstavnicima civilnog sektora, koji je prethodio susretu sa srbijanskim premijerom, Ashton je istaknula da suradnja Srbije s Haškim sudom ostaje središnje pitanje te da očekuje da će i iduće izvješće Sergea Brammertza biti pozitivno kao i prethodno.

Ashton je pohvalila inicijativu predsjednika Tadića da se pokolj u Srebrenici osudi parlamentarnom rezolucijom, ocijenivši to važnim korakom u suočavanju sa zločinima i duhovima prošlosti.

U pogledu Bosne i Hercegovine visoka predstavnica EU-a naglasila je kako BiH u Uniju može ući samo kao jedinstvena država.
ex Medeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 01:36   #1409
Quote:
PFC kaže: Pogledaj post
A znas li mozda koliko je rodjeno Srba na Kosovu te 2008.?
Ne,ali postoji pres podatak iz novina da je tokom 2009. u dva srpska porodilista na Kosovu (Severna Kosovska Mitrovica i Gracanica) rodjeno 1104 zivorodjene dece. Treba imati na umu da od tog broja nisu sva srpska deca,pa bi realan broj bio negde oko hiljadu. Ono sto je svakako upitno jeste da prema UNHCRu u Srbiji zivi 200 hiljada raseljenih,a tokom 2008. godine njihove je dece svega 800,pa ispada da je natalitet tih lica svega 4 promila,sto je jednostavno nemoguce,pa mi se sve cini da je broj IRL zaista naduvan i to vise nego duplo. Ako ih je manje u Srbiji,vise ih je na Kosovu ostalo,ali onda ispada da je natalitet Srba na Kosovu manji nego onih u Srbiji,sto je takodje nemoguce (mada nije nuzno iskljuceno i da je manji,posto poslednjih 10ak godina mladi Srbi se odlucuju na zivot van Kosova). Ili je to,ili ovi u RZSu stvarno vise ne znaju sta rade
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 02:09   #1410
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
Bome Hrvata je za deset godina samo prirodnim kretanjem 12.000 manje, a nema ih ni 70.000 u Srbiji...
Od 2002. do 2008. Hrvata je u Srbiji prirodnim putem manje za 8086 (bilans 2876/10962). Od toga u Vojvodini ih je manje za 6305 (2629/8934),a u Centralnoj Srbiji za 1781 (247/2028).

Ako nije bilo znacajnijih migracija Hrvata ka Hrvatskoj,broj deklarisanih Hrvata u Vojvodini bi 2008. bio oko 50 hiljada,a u Centralnoj Srbiji 12 hiljada.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 11:57   #1411
pa svaka moderna evropska nacija ima nizak natalitet ali i albanci polako idu prema toga i sto je intreresantno albanski natalitet se smanjuje jos vise nego li srpski
Aleksandrov is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 12:34   #1412
Quote:
Aleksandrov kaže: Pogledaj post
pa svaka moderna evropska nacija ima nizak natalitet ali i albanci polako idu prema toga i sto je intreresantno albanski natalitet se smanjuje jos vise nego li srpski
To su opasne igre. Pocetkom 2000tih u Ceskoj se privatizacija privodila kraju koja nije bila preterano uspesno sprovedena. To se moguce odrazilo i na natalitet u zemlji koji je 2001. godine iznosio 8.8 promila. Do danas Ceska je unapredila standard,postala socijalno stabilnija,i natalitet se do 2008. povecao na 10-11 promila. Dakle,socijalna stabilnost i sigurnost gradjana dovode do rasta nataliteta,ali ne do stope koja je u africkim zemljama. Visok natalitet moze biti veliki problem i za razvijene zemlje a kamoli za one u Africi. Inace,granicni natalitet koji u najvecem broju slucajeva garantuje obnavljanje stanovnistva je 12 promila,sto je za mnoge drzave Evrope (posebno zapadne) jos uvek nemoguce postici. Izuzetaka ima,poput Irske,mada tamo cini mi se nije dozvoljen abortus osim ako nije ugrozen zivot trudnice.

Sto se Srbije tice,praticemo naredni period. Stopa nataliteta se jos nije ustalila,od 2008. zabelezen je blagi porast,2009. verovatno isto,no to je jos na staklenim nogama,treba da prodje jos malo vremena. Postoji izvesna veza izmedju situacije u zemlji,pre svega politickih i ekonomskih prilika i nataliteta.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 13:31   #1413
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Ako mislis na GDP per capita,tu si se malo presao.

Srbija (2008) : 10911 dolara
Albanija (2008) : 6797 dolara

Sledeci put se bolje opremi za diskusiju. Pretpostavljam da RTK i ostali mediji prenose samo najgore vesti iz Srbije,ali ako vas ovako i informisu,onda vas lazu.
Treba ja da te naucim hrvatski.Mislio sam na budjet drzave .Budjet Albanie za 2009 je bio 3.4 miliardi eura.Koliko sam obavesten budjet Srbie za 2009 je bio oko 7 miliardi eura.Ja sam se na tome bazirao.
Mozda kalkulator malo me zajebavao ali ne i toliko kako neki misle da Albanija je ona iz pre 20 godina.
__________________
Shkalla e parë e marrëzisë është të kujtosh se je i mençur
Honesty. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 14:27   #1414
Quote:
Honesty. kaže: Pogledaj post
Treba ja da te naucim hrvatski.Mislio sam na budjet drzave .Budjet Albanie za 2009 je bio 3.4 miliardi eura.Koliko sam obavesten budjet Srbie za 2009 je bio oko 7 miliardi eura.Ja sam se na tome bazirao.
Mozda kalkulator malo me zajebavao ali ne i toliko kako neki misle da Albanija je ona iz pre 20 godina.
Tacnije 7.4 milijardi EUR i manji je za 10 % nego 2008 i to je naravno malo,da bi to licilo na nesto,Srbiji treba bar 30 milijardi EUR u budzetu sto je za sada naucna fantastika. U slucaju Srbije restriktivan budzet kakav je usvojen 2009. bice usvajan i narednih godina zbog aranzmana sa MMFom.

Albanija sebi moze da dozvoli povecanje budzeta jer je recesija nije gotovo ni dotakla.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 19.02.2010. at 14:39.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 14:38   #1415
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Tacnije 7.4 milijardi EUR i manji je za 10 % nego 2008. U slucaju Srbije restriktivan budzet kakav je usvojen 2009. bice usvajan i narednih godina zbog aranzmana sa MMFom.

Albanija sebi moze da dozvoli povecanje budzeta jer je recesija nije gotovo ni dotakla.
Budjet Albanije u ovoj godini je za 12 % veci nego 2009.
Tako da tvoje etiketiranje su nepotrebne.
__________________
Shkalla e parë e marrëzisë është të kujtosh se je i mençur

Zadnje uređivanje Honesty. : 19.02.2010. at 15:16.
Honesty. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 15:19   #1416
Mislim da bi svi trebali da se iselimo za Albaniju posto je tamo mnogo lepo i bogato.. ima se moze se
letterbomb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 15:40   #1417
Quote:
letterbomb kaže: Pogledaj post
Mislim da bi svi trebali da se iselimo za Albaniju posto je tamo mnogo lepo i bogato.. ima se moze se
Pa nije toliko lepo ,ali nije ni lose nego u Srbiju

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=110478

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=76532
__________________
Shkalla e parë e marrëzisë është të kujtosh se je i mençur
Honesty. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 17:24   #1418
auuuuu svaka cast, mada ovakav kic u svakom selu ima po neki gastarbajter
letterbomb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 18:31   #1419
Pa moze ovo da se pretvori i u thread sa slikama,vidis nije losa ideja,samo ne znam bas kako bi administracija foruma reagovala. Ipak je ovo na politici.

Honesty,ok za slike,ali moram ti reci da me podsecaju na kuce gastarbajtera koje se zidaju po mom kraju. Sto se slika Tirane tice,mogu samo reci da koliko je Albanci hvale da sam ocekivao bolje,mozda je tome krivo i moje opredeljenje da volim srednjoevropski tip gradnje (Srbija kroz Vojvodinu,ali i urbane centre u zemlji je primila makar malo tih trendova od druge polovine XIX veka pa do Prvog svetskog rata).

Ne znam koliko je bas umesno porediti arhitekturu Tirane i Beograda jer ta dva grada ne pripadaju istom tipu gradnje i nisu imali bas iste drustveno-istorijske okolnosti koje su uticale na gradnju,kao sto se ni Beograd i Bec ne mogu potpuno porediti.

http://www.skyscrapercity.com/showth...852&highlight=

http://www.skyscrapercity.com/showth...891&highlight=

I nesto starije slicice

http://www.skyscrapercity.com/showth...562&highlight=
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 23:24   #1420
Kosovo, ovih dana. Jest da je na Kosovu ali pošto se radi o Srbima bilo mi je primjerenije da se ova vijest nađe na temi o Srbiji.

Mlaćenje popova...video ...bok te...

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/g...skoj-gracanici
__________________
Da li ste znali?
Izrael je najhumanije snabdjevao oružjem Hutue (Ruanda) koji su tim istim oružjem 1994. godine počinili genocid nad Tutsima. I da, Izrael je bio svjestan toga šta se dešava.
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:46.